ZRTI op zoek naar laboranten Tennet weer in race voor Remu PZC Steunbandje tegen incontinentie Yersekenaar hoort werkstraf eisen voor stichten van branden Interesse sponsors bezoekerscentrum Oosterschelde ChristenUnie Statenverkiezing in met oude getrouwen Instituut voor radiotherapie werft onder scholieren en studenten energie Terneuzenaar moet cel in Recreatiesector begint project duurzame 13 ROC benoemt vestigingsdirecteur Elliptische rotonde Belastingverdrag toch op tijd rond Onderhoudsstop Dow Benelux Golf van autoinbraken Oefening op sluizencomplex Terneuzen vrijdag 22 november 2002 ijnnrJVlaurits Sep JDDDELBURG - De Christen unie wil ongewijzigd deel blij- ren uitmaken van Provinciale Staten. De zittende Statenleden J. van Ginkel, D. Visser en J. van Oos- len staan wederom op de eerste drie plaatsen van de kandida tenlijst. Fractievoorzitter Van Ginkel is lijsttrekker voor de Statenver kiezingen in maart. Bij de eerste vijf kandidaten zit één vrouw. M. Tolhoek-Bran- des, huisvrouw en lid van de steunfractie, staat vijfde. K. de Feijter, brandweercomman dant op Tholen, is op de vierde plek gezet. De ChristenUnie zal zich sterk maken voor een 'economische ontwikkeling naar de aard en schaal van Zeeland'. De partij stemde om die reden al tegen de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Rust, ruimte en natuur vindt de CU belangrijker. ,,Ze zijn het kapi taal voor een goed woon- en leefklimaat, voor een gezonde agrarische ontwikkeling en voor een bloeiende recreatiein dustrie." Al gaat kwaliteit bo ven kwantiteit in de recreatie. Andere actiepunten van de CU zijn bouwen voor natuurlijke groei bij de dorpen, bouwen voor jongeren, jongeren behou den voor Zeeland, steun voor Zeeuws universitair onderwijs in zowel de Roosevelt Academy als de Open Universiteit. Ook betere ambulancevoorzienin gen, een centrale ziekenhuisor ganisatie boven de Westerschel de met meerdere locaties en goede rampenplannen staan op het programma. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut in flissingen werft aankomende laboranten voor radiotherapie onder middelbare scholieren en studenten. Het ZRTI bij het Zie kenhuis Walcheren kijkt aan te gen een tekort aan laboranten. Als de uitbreiding van het ZRTI in 2004 gereed is zijn er zeker lien tot twaalf extra laboranten nodig, zegt G. Bogaerts, lid van de Raad van Bestuur van het ZRTI. Het ZRTI mist vier laboranten op een team van twintig men sen, zegt Bogaerts. Omdat die vier vacatures moeilijk invul ling krijgen, is aan de laboran ten een 'schaarstetoeslag' op hun salaris toegekend. De toe slag compenseert het extra werk de laboranten verzetten en blijft gehandhaafd tot er nieu we collega's gevonden zijn, zegt Bogaerts. Het ZRTI trok in 2001 twee ra diotherapeutisch laboranten aan vanuit Zuid-Afrika. In het jaarverslag over 2001 meldt de Raad van Bestuur ingenomen te zijn met hen. Met open dagen wordt gepoogd scholieren warm te maken voor de opleiding bij de hogeschool in Eindhoven of voor de interne opleiding. Het instituut wil extra stageplaat sen aanbieden bij de opleiding Medische Beeldvormende en Radiotherapeutische technie ken. Ook wil het ZRTI deelne men aan de nieuwe opleidings combinatie van lerend werken die de Eindhovense opleiding biedt. Daarnaast worden dok tersassistenten bijgeschoold tot assistent-laborant, om laboran ten te ontlasten. De bouw van de twee nieuwe be stralingsbunkers wordt binnen kort aanbesteed en kan in februari 2003 beginnen. De bunkers moeten in de zomer van 2004 gereed zijn voor gebruik. De vierde bunker wordt tot 2 0 0 8 gebruikt als reservebunker, die ingezet wordt als één van de an dere bunkers door onderhoud of de wisseling van apparatuur TERNEUZEN - Een 26-jarige Terneuzenaar is woensdag avond tegen de lamp gelopen in zijn woonplaats. De man raasde met grote snel heid door de Guido Gezelle- straat. Een patrouille van de koninklijke marechaussee ont dekte dat de man nog voor een fiks bedrag bij justitie in het krijt stond. Hij moet nog twee duizend euro schadevergoeding betalen voor mishandeling. Ook stonden er zes verkeersovertre dingen voor totaal 680 euro. De man kon niet betalen en moet 42 dagen de cel in. Als hij vrijkomt, moet hij alsnog betalen. MIDDELBURG - De Zeeuwse recreatie-ondernemers hebben de smaak van milieu- en na- tuurbewust werken te pakken. Ze gaan vier projecten voor duurzame energie uitvoeren die de groen-blauwe oase moeten versterken. Gisteren werd hiervoor in Mid delburg een overeenkomst gete kend tussen bureau Nort en energiebedrijf Delta. Het is een vervolg op een eerste, succesvol project voor duur zaam ondernemerschap in de recreatiesector. Dit behelst het nemen van milieumaatregelen, met als beloning de toekenning van een milieubarometer (in de watersportsector een blauwe vlag). Gedeputeerde A. Poppe- laars (milieu) toonde zich inge nomen met de opstelling van de ondernemers. „Het maakt duidelijk dat het toeristisch bedrijfsleven verder gaat dan alleen voldoen aan de wettelijke voorschriften", zei hij, er wel bij aantekenend dat naast milieuwinst ook bedrijfs economische winst behaald kan worden. Meer aandacht voor duurzaam gebruiken van ener gie achtte Poppelaars zinvol. „Door de energiekosten volgens het principe 'wie gebruikt be taalt' door te berekenen aan de klant, daalt het energiever bruik, zo blijkt uit de praktijk. Daarnaast stelt de toerist, voor al die uit Duitsland, duurzaam ondernemen op prijs", aldus de gedeputeerde. Hij beldemtoon- de dat Zeeland het in de concur rentie met andere bestemmin gen, van de kwaliteit van het toeristisch product moet heb ben. „Rust, ruimte en een duur zaam toeristisch imago zijn kansrijk. De vier projecten, ter waarde van meer dan twee miljoen euro, die bureau Nort uitvoert, wor den mede vergoed uit de milieu heffing-pot van Delta. Ze rich ten zich op het invoeren en verbeteren van milieubesparen- de en energiezuinige voorzie ningen in hotels en zwembaden, op campings en minicampings. De helft betaalt Delta, de ande re helft komt van de sector zelf. Inmiddels hebben meer dan dertig minicampings, tien ho tels en tien zwembaden zich ge meld voor deelname aan Zon en Water (sanitair campings), Duurzaam Zwemmen in Zee land, Milieuproject Minicam pings en Milieuproject Hotels. De ingreep gebeurt onder plaatselijke verdoving. door René van Stee OOSTBURG - Een kunststof steunband je dat onder de piasbuis wordt aange bracht en vervolgens aangetrokken tot dat de patiënt continent is. De urologen Y. Depoorter en H. Miedema van Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen hebben inet deze methode de landelijke primeur van een nieuwe behandeling van stressin- continentie bij vrouwen. Zij zijn de eer ste specialisten in Nederland die gebruik maken van de zogenaamde Uratape- procedure, die ruim een jaar geleden in Frankrijk werd geïntroduceerd. Het steunbandje zorgt voor een vaste on dergrond, waardoor de piasbuis bij het aanspannen van de spieren gemakkelij ker is af te sluiten. Stressincontinentie is ongewild verlies van urine, doordat de werking van het piasbuis afsluitmecha- nisme faalt. Dit falen wordt veroorzaakt door beschadiging van het steunweefsel van de blaasbodem en piasbuis tijdens zwangerschap, (zware) arbeid of beval ling. Ruim dertig procent van de vrou wen krijgt op den duur last van deze kwaal. Óp oudere leeftijd komt dit vooral door een daling van de oestrogeenspiegel in het bloed na de overgang, waardoor een verlies aan spierspanning en elastici teit van de bekkenbodemspier ontstaat. Verdoving De ingreep gebeurt onder plaatselijke verdoving. De patiënt hoeft niet langer dan een dag in het ziekenhuis te blijven en is meteen continent. Na ongeveer ze ven dagen, als het tien millimeter brede en ongeveer twintig centimeter lange bandje door het omliggende (spierweef sel is opgenomen, kan de patiënt weer haar normale activiteiten uitvoeren. On geveer negentig procent heeft baat bij de methode. Depoorter spreekt van een pa tiëntvriendelijkere operatietechniek, die technisch eenvoucüger is en minder com plicaties geeft. Bekken „Vroeger werd via de buik geopereerd. Met de Uratape-procedure plaatsen we het bandje nu via een klein sneetje in de vaginawand onder de piasbuis. Vervol gens trekken we de beide uiteinden aan door de zij-openingen van het bekken", legt Depoorter uit. Hij voegt er aan toe dat deze 'blinde' methode niet zonder ri sico is, omdat bij het aantrekken van het steunbandje zenuwen en bloedvaten kunnen worden geraakt. Toch is Urata- procedure volgens hem betrouwbaarder foto Charles Strijd dan zijn voorganger, de zogeheten TVT (Tension-free Vaginal Tape), waarbij de steunband achter het schaambeen wordt geplaatst. „Hierdoor vinden wel eens blaas- en darmperforaties plaats", aldus Depoorter die tot nu toe ruim twintig keer via het principe van de Uratape- procedure heeft gewerkt. Hij noemt de Uratape-procedure een uit komst voor alle patiënten die last hebben van stress-incontinentie. In tegenstel ling tot de TVT kunnen ook mensen die bijvoorbeeld door een eerdere operatie in de onderbuik eventueel littekenweefsel hebben ontwikkeld, via deze methode worden geholpen. Op basis van zijn erva ringen - en die van zijn collega's in het buitenland - in het afgelopen jaar, ver wacht Depoorter dat de ingreep op den duur de standaard wordt bij het verhel pen van stress-incontinentie. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het staat Ten- net weer vrij om met Delta een bod uit te brengen op het Utrechtse energiebedrijf Remu. Een motie van de PvdA dat Ten- net volledig in handen van de overheid moet blijft, is gisteren door de Tweede Kamer aange nomen. Overname van Remu is daardoor alsnog mogelijk. De ministeries van Economi sche Zaken en Financiën had den een overnamebod verbo den, omdat dat ongunstig zou zijn voor de waarde van de aan delen in Tennet, indien Tennet verkocht zou worden. Privatise ring is door de motie echter van de baan. Woordvoerder J. van Diepen van het ministerie van Econo mische Zaken zei gisteren dat de motie van de PvdA niet recht streeks over het bod op Remu gaat. Hij wees erop dat de naam Remu daarin helemaal niet voorkomt. PvdA-Kamerlid F. Crone, indie ner van de motie, dacht daar duidelijk anders over. Volgens hem heeft de motie wel degelijk tot gevolg dat een overnamebod uitgebracht kan worden. Als de minister daar anders over denkt, zal Crone hem volgende week naar de Kamer terugroe pen. Of Tennet nu ook daadwerkelijk gebruik gaat maken van de mo gelijkheid om in het overname proces van Remu terug te keren, weet het bedrijf nog niet. „Dat gaat uiteraard weer in overleg met de aandeelhouder", rea geerde woordvoerder F. Bots. „Het besluit om ons terug te trekken staat in ieder geval nog steeds." Uitstel Delta heeft Remu vorige week direct na het afhaken van Ten net om uitstel gevraagd voor het uitbrengen van een bindend bod. Het bedrijf wilde op zoek naar een andere oplossing. De motie-Crone zou die oplossing kunnen zijn, mits Tennet dat ook wil. Delta wil in ieder geval graag op de ingeslagen weg door, aldus woordvoerster M. van Zuilen. Met Tennet dus. Hoeveel tijd Remu heeft ge schonken aan Delta, is niet be kend. Van keiharde deadlines is geen sprake. Dat zou erop kun nen duiden dat de Utrechtena ren Delta (en Tennet) als een ge- jaar een overname beklinken, voor een overname. De coulance schikte koper beschouwen. Haast lijkt dus geboden. Ook ten aanzien van Delta is daarom Remu wil voor het eind van het Eneco en Nuon zijn in de race opvallend. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 34-jarige in woner van Yerseke wegens brandstichting 240 uur werk straf en acht maanden voor waardelijke gevangenisstraf, proeftijd drie jaar geëist. De man stichtte vorig jaar in Kruiningen op vier plaatsen brand.Op 5 juni brandde een auto uit door toedoen van de verdachte. De autobezitter diende een schadeclaim in van 4.500 euro, waarin de Kruinin- ger zich kon vinden. In januari en mei had hij contai ners bij de Sparwinkel en C-1000 in brand gestoken. Ook was hij eind mei verantwoorde lijk voor een brand aan de voor deur van een eetcafé. Wat was het motief? „Ik wilde de brand weer een plezier doen. Zij blus sen liever een brandje dan naar een ernstig verkeersongeval te moeten gaan", had hij tegen de politie gezegd. De Yersekenaar vertelde telkens onder invloed van alcohol te verkeren als hij de branden stichtte. Kruiningen was in die periode het doelwit van vele branden, die voor veel onrust zorgden De officier vond dat er geen sprake was geweest van levens gevaar. „Wel gemeen gevaar voor goederen', stelde'hij. De dader paste telkens dezelfde werkwijze toe. Ook was het brandweerlieden opgevallen VLISSINGEN - Het ROC Zeeland heeft J. Mulder (43) uit Bergen op Zoom per 1 januari benoemd als vestigingsdirec teur Techniek en Nautisch. Momenteel is hij werkzaam in het bedrijfsleven. Daarvoor was hij officier bij de marine. In 1999 was hij al eens twee jaar actief als sectordirecteur bij het ROC West-Brabant. Mulder heeft veel ervaring in het opzetten en verbeteren van organisatorische en interne processen. Zijn benoeming past dan ook in het beleid om de positie van het ROC als kenniscentrum uit te bouwen. niet beschikbaar is. Het ZRTI nam in 2001 veertien procent meer patiënten aan dan in 2000. Daardoor steeg het aantal be handelingen evenredig. Het ZR TI had in 2001 ruim drieduizend patiënten onder behandeling. Tweederde daarvan betrof con trolepatiënten. MIDDELBURG - De elliptische rotonde doet zijn intrede in Zeeland. De provincie gaat de langwerpige rotondes bij wijze van proef aanleggen in de rondwegen Draaibrug en Koude- kerke, de recreatieverdeelweg op Schouwen en de wegen van Groede naar Sluis en van Cadzand-Bad naar Zuidzande. En de rotonde tussen Oostburg en Sluis wordt aangepast. De pro vincie verwacht dat de elliptische rotonde zorgt voor een be tere doorstroming omdat het verkeer op de hoofdrijbaan min der moet afremmen. Daarnaast zal zo'n rotonde, zo hopen de wegbeheerders, het sluipverkeer op plattelandswegen tegen gaan omdat het verkeer dat op de hoofdrijbaan wil komen, of de hoofdbaan kruist, te maken krijgt met meer oponthoud. BRUSSEL - Het belastingverdrag dat België en Nederland hebben gesloten, kan zeer waarschijnlijk toch 1 januari 2003 ingaan. De Belgische christen-democratische senator L. Caluwé liet onlangs weten te twijfelen aan de haalbaarheid van die datum, omdat de behandeling van het verdrag door de Belgische politiek nog lang niet was afgerond. Dat lag volgens hem aan het kwijtraken van de noodzakelijke drukproef van het verdrag. Een groot obstakel blijkt dat achteraf niet te zijn De verwachting is nu dat de besluitvorming over het belas tingverdrag in België op 15 december afgerond kan zijn, om streeks dezelfde tijd als in Nederland, waarna het verdrag met ingang van 2003 van kracht kan worden. In het verdrag wordt onder meer geregeld dat grensarbeiders voortaan zo wel sociale lasten als belastingen in het werkland moeten be talen. Nederlandse grensarbeiders verliezen daardoor de hy potheekrente-aftrek. Dat wordt gecompenseerd. TERNEUZEN-DowBenelux waarschuwt voor overlast door het affakkelen van grondstoffen. De derde naftakraker van het chemieconcern gaat vanaf vandaag twee tot drie weken buiten bedrijf voor onderhoud. De opstart van de fabriek na de onderhoudsstop brengt waarschijnlijk een tot twee dagen fakkelen met zich mee. Dat kan licht- en geluidsoverlast ver oorzaken. Om de verbranding via het fakkelsysteem zo goed mogelijk te maken verlopen, wordt stoom aan de vlam toege voegd. Dat kan een ronkend geluid veroorzaken, maar voor komt wel roetvorming. HULST - Criminelen hebben het de jongste weken voorzien op de geluidsapparatuur en andere waardevolle spullen in auto's. In de nacht van woensdag op donderdag sloegen inbre kers veertien keer in de Hulster Componistenbuurt en vier maal in Kloosterzande hun slag. Eerder deze week sloegen autokrakers al op diverse plaatsen toe in Axel, Hoek, Zaamslag en Eede. dat de verdachte vrijwel altijd bij de branden aanwezig was. Na de brand in de vuilcontainer bij C1000 had hij uit angst voor het overslaan van de brand naar de supermarkt zelf het alarm nummer gebeld. Afreageren Volgens gedragsdeskundigen was de Yersekenaar door zijn gok- en alcoholproblemen snel geïrriteerd geraakt en had hij zijn frustraties willen afreage ren. Uit de rapportage bleek ook dat de man de branden wel spannend vond. Raadsman W. Dingemanse vroeg de werkstraf te matigen, omdat zijn cliënt ten tijde van de delicten vermin derd toerekeningsvatbaar was. De rechtbank doet 4 december uitspraak. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bouw en in richting van het bezoekerscen trum voor het Nationaal Park Oosterschelde (NPO) kost tien miljoen euro. Voor het beheer is jaarlijks tenminste een half mil joen euro nodig. Daarbij moet dan voor een deel van het cen trum op Neeltje Jans wel entree geld worden gevraagd. Het overgrote deel van de inves tering moet van sponsors komen. Enkele hebben belang stelling, zoals de Nationale Postcodeloterij (3 tot 5 miljoen euro), de Rabobank, ontwikke laar Dura-Vermeer en het regio nale bedrijfsleven. Met de ANWB wordt overlegd over de exploitatie. Energiebedrijven Nuon en Delta willen wat doen in de sfeer van duurzame ener gie. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van het Overlegor gaan NPO te Middelburg. Het dagelijks bestuur wil verder zoeken naar geld; najaar 2003 kan een definitieve beslissing over het plan vallen. Van ver schillende zijden klonken op voorhand waarschuwingen. Onderstreept werd dat zowel de investering in de aanleg, als de exploitatie (ook op langere ter mijn) rond moeten zijn. Samenwerking Ook dient er duidelijkheid te komen over samenwerking met het themapark Waterland Neel tje Jans. Er mag geen concur - rentie-situatie ontstaan. Bo vendien wil het Overlegorgaan een principiële discussie over het al dan niet heffen van en treegeld. In beginsel moet een informatiecentrum van een na tionaal park gratis toegankelijk zijn. Voorzitter J. Lilïpaly vroeg om geduld en vertrouwen. Hij acht te het plan - een ontvangstpavil joen op land, een educatief paviljoen onder water en voor zieningen in en om de reserve pijler van de stormvloedkering - bepaald kansrijk. „We moeten snel overleggen met Waterland en andere gebruikers van Neel tje Jans over slimme samenwer king." Hij wachtte in dit verband initi atieven van de provincie af. Voorlichter B. Kuypers van het NPO liet weten dat de belang stelling voor deelname in het project groot is. „We moeten wel oppassen voor een scheve ba lans tussen educatie en ver maak." Ze zei dat samenwer king met diergaarde Blijdorp, het waterloopkundig laborato rium, het Arsenaal Vlissingen, de Hogeschool Zeeland en an dere bezoekerscentra langs de kust onderzocht wordt. Oliegeul De overgrote meerderheid van het Overlegorgaan stelde vast dat de Oliegeul bij Neeltje Jans en Roggenplaat tussen 1 maart en 1 oktober gesloten moet blij ven voor pleziervaart. De ge meente Schouwen-Duiveland (L. Geluk) en het Breed Overleg Deltawateren (J. Bom) waren tegen dit advies aan het ministe rie van LNV. Geluk pleitte ver geefs voor een driejarige proef met openstelling. Bom gaf aan dat uitbaggeren van de verzan dende geul niet nodig is. Voorstanders van een blijvende afsluiting in het voor zeehonden gevoelige seizoen voerden aan dat het beleid van het NPO ge richt is op versterking van de nog zwakke zeehondengroep in de Oosterschelde. Het gaat niet aan de zeehonden vaarwel te zeggen ten faveure van de wa tersport. H. van Geesbergen (Zevibel) merkte op dat dicht slibben van de geul gunstig is voor de mosselpercelen in de Hammen. TERNEUZEN - Rijkswater staat en de brandweer Terneu zen hebben gisteren hun jaarlijkse gezamenlijke ram penoefening gehouden. Het de cor was het Terneuzense slui zencomplex. De oefening begon om half ze- ven.De Terneuzense brand weerlieden en de leden van de Bedrijfs Hulp Verlening (BHV) van Rijkswaterstaat hadden hun handen vol tijdens de oefe ning. Zeven Lotusslachtoffers en een heel stel figuranten be reid gevonden om als gewonde te fungeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13