Weer wapen vondst Zuid-Afrika Lobby tabaksindustrie faalt PZC Pleidooien voor periodiek keuren tankers door EU Opstand sluimert tegen Schröders economisch beleid Afrikaner terreurgroep Boeremag zou banden hebben met Ku Klux Klan Senaat VS steunt van veiligheid VS zoeken naar leden voor coalitie tegen Irak Foto's van Dodi na ongeluk met Diana leiden tot vervolging Rechtszaak Kaprun ligt stil Eis tien jaar voor moorden Timor Kauwgum in Singapore op recept Moskou op zoek naar raketten Noors Nobelcomité ververst Bij Konmar kan 't. Russisch schip slaat aanval af donderdag 21 november 2002 jnorEelco van der Linden PRETORIA - De Zuid-Afri- fcaanse politie heeft gisteren op- D| 'nieuw een grote wapenvondst cii| oedaan die in verband wordt ge- be- bracht met de rechtse blanke terreurgroep Boeremag (Boe renwacht). De groep, die de ver antwoordelijkheid heeft opge ëist voor de serie bomexplosies die onlangs Soweto trof, zou banden onderhouden met en fi nanciële steun ontvangen van de Amerikaanse racistische or ganisatie Ku Klux Klan. Op een boerderij bij Uppington, in de dunbevolkte en droge pro vincie Noord Kaap, werd een opslagplaats gevonden met 26 van gascilinders gemaakte bommen en ander niet nader omschreven militair materiaal. Bij Umtata, de geboortestreek van Nelson Mandela in de zui delijker gelegen Oost Kaap, werd een man gearresteerd die beschikte over automatische wapens en grote hoeveelheden munitie. Hij zou lid zijn van de Boeremag en dan het twintigste lid zijn dat tot nu is opgepakt. Niet bekend is of de gearresteer de man één van de zes personen is die door de politie onlangs of ficieel als 'gezocht' zijn gekwa lificeerd. Van twee van hen is al zeker, dankzij vingerafdruk ken, dat ze betrokken waren bij de negen bommen die 's nachts in Soweto ontploften en een vrouw het leven kostten. Een dag nadat de politie de namen van de zes bekendmaakte, claimde de groep de 'Nasionale Krygers' de aanslagen en kon digde nieuwe aan in de kerstpe riode. Boerestaat Het doel van de groep is 'het om verwerpen van de regering van het Afrikaans Nationaal Con gres', die sinds de afschaffing van apartheid in 1994 aan de macht is, en de vestiging van een 'boerestaat'. De Nationale Krygers zijn on derdeel van Boeremag, die vol gens de politie in 1995 is ont staan als discussieforum voor ontevreden Afrikaners - de twee miljoen afstammelingen van Jan van Riebeeck. In april van dit jaar zou er echter een para militaire organisatie uit zijn voortgekomen. De leider van de organisatie, 'Kommandant-general' Tom Vorster, wordt ervan verdacht banden te onderhouden met de Ku Klux Klan. Hij was meerde re malen voor langere tijd in de Verenigde Staten en werd on langs in Johannesburg gearres teerd toen hij bij het Ameri kaanse consulaat zijn 'groene kaart' (vestigingsvergunning) wilde verlengen. De politie on derzoekt of de Boeremag ook met andere racistische en ex- treem-rechtse organisaties in het buitenland in contact staat. Groep van 63 Afrikaners uit alle geledingen en van alle politieke gezindten blijven zich distantiëren van de terneurgroep, maar onderstre pen wel steeds dat de Afrikaners zich als groep steeds meer ge marginaliseerd voelen. Een club van Afrikaner intellectuelen, de 'Groep van 63', schreef dit on langs nog eens in een brief aan president Mbeki, maar is inmid dels in een kwaad daglicht ko men te staan. Enkele van de 63 leden worden in documenten van de Boere mag genoemd als ministers van de te vormen nieuwe Boeren Re publiek en zouden nu al in een 'schaduwkabinet' zitten. De Groep van 63 ontkent in alle toonaarden banden te hebben met de Boeremag, maar de poli tie, die nadrukkelijk bloed ruikt en tot nu succesvol is in haar op sporingswerk, onderzoekt het met alle energie. GPD WASHINGTON - De Ameri kaanse Senaat heeft dinsdag met een overweldigende meer derheid een wet goedgekeurd die president Bush toestaat een 'superministerie' op te zetten voor de binnenlandse veilig heid. •Dit departement van Binnen- landse Veiligheid moet het land beter beschermen tegen terro- ristische aanslagen zoals die .van 11 september. De goedkeuring door de Senaat e" betekent een belangrijke over winning voor Bush in zijn strijd tegen het internationale terro risme. Bush vond een reorgani satie nodig, omdat na de aansla gen van 11 september bleek dat de verschillende federale dien sten langs elkaar heen werkten en niet van eikaars activiteiten op de hoogte waren. Het Huis van Afgevaardigden was al eer der akkoord gegaan. Door de nieuwe wet komen 22 federale diensten, zoals de ge- 'heime diensten, kustwacht, im migratiedienst en de douane on der centraal toezicht, Op het nieuwe ministerie gaan in totaal 170.000 ambtenaren ,r werken. Het gaat om de grootste reorganisatie binnen de Ameri kaanse overheidsdiensten sinds 1947, RTR/A FP/ANP PARIJS - Drie fotografen zijn door Mohamed al Fayed, de va der van de laatste partner van prinses Diana, voor een recht bank in Parijs aangeklaagd we gens inbreuk op de privacy. Dat zei gisteren justitie in Parijs. De drie fotografen zullen wor den berecht voor het nemen van foto's van Dodi al Fayed, vlak na het auto-ongeluk dat zowel hem als Diana en de chauffeur het le ven kostte op 31 augustus 1997. Vijf andere fotografen die even eens door Al Fayed zijn aange klaagd worden niet vervolgd. De foto's waar het om gaat zijn nog in handen van justitie. AP Een man drinkt bier bij een demonstratie van de Tsjechische communistische partij tegen de Navo in de binnenstad van Praag. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn begonnen met het peilen van ongeveer vijftig lan den over eventuele deelname aan een oorlog tegen Irak. Dat is gisteren vernomen uit bronnen bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens een functionaris heeft het departement ruim vijftig landen via hun Amerikaanse ambassade gevraagd of en hoe ze mee willen doen aan een cam pagne tegen Irak. Hij wilde niet zeggen om welke landen het gaat. Tot nu toe hebben Groot- Brittannië, Canada, Tsjechië en Denemarken toegezegd zono dig deel te zullen nemen aan een internationale troepenmacht voor de ontwapening van Irak. Duitsland heeft al herhaaldelijk verklaard niet mee te zullen doen. Nederland denkt er nog over; minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken zei dinsdag deelname niet uit te sluiten. De Amerikaanse president Bush is in Praag voor de Navo- top, die vandaag begint. Hij heeft de andere achttien leden van het bondgenootschap ge vraagd hem te steunen in zijn strijd tegen Irak. Bush bena drukte daarbij dat een sterke collectieve wil mogelijk een oorlog kan voorkomen. De staats- en regeringsleiders van de Navo' bespreken vandaag een verklaring over steun van de al liantie voor de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties over Irak. Blix De wapeninspecteurs van de VN in Irak bereiden zich intus sen voor op de eigenlijke controle of het land massaver nietigingswapens heeft of ont wikkelt. Leider Blix van het inspectieteam Unmovic is hoopvol over de voortgang van zijn missie. Hij zei gisteren op Cyprus er na zijn gesprekken foto Otto Ballon Mierny/AP met autoriteiten in Irak ver trouwen in te hebben dat een oorlog kan worden voorkomen. Bush zei in Praag dat de Iraakse president Saddam Hoessein aan zijn laatste dagen als heerser bezig is, als zijn land in gebreke blijft. De wereld kan volgens Bush niet langer Saddams spel letje 'van misleiding, bedrog en ontkenning' tolereren. Irak moet volgens de nieuwe re solutie 1441 van de Veiligheids raad voor 8 december precies opgeven wat het aan massaver nietigingswapens in huis heeft. ANP/AFP/DPA/RTR van onze redactie buitenland LA CORUNA - Lidstaten van de Europese Unie moeten Europe se schepen die gevaarlijke stof fen vervoeren periodiek keuren. Dat voorstel heeft het Wereld Natuur Fonds (WNF) gedaan naar aanleiding van het vergaan van olietanker Prestige op de Atlantische Oceaan. Ook de Duitse en Franse minis ters van Verkeer menen dat. ..Wat ons betreft wordt zo spoe dig mogelijk overgegaan tot een verplichte APK voor schepen die zich begeven in de Europese wateren, die varen onder Euro pese vlag of in het bezit zijn van Europeanen", aldus C. Drijver, manager oceanen en kusten van het WNF. Hoewel de organisatie het liefst ziet dat de verplichte keuring van tankers wereldwijd wordt ingevoerd, acht de organisatie het realistischer die eerst bin nen de EU in te voeren in de hoop dat het voorbeeld in de rest van de wereld navolging krijgt. Ook binnen de EU gaan er stem men op de regelgeving voor tan kers aan te scherpen. De Duitse en Franse ministers van Ver keer, respectievelijk Stolpe en De Robien, spreken elkaar mor gen in Nancy over de ondergang van de Prestige. Ze willen dat de EU veel sneller en strenger op treedt tegen de transporten in schepen die volgens de huidige richtlijnen al ondeugdelijk zijn. De Britse premier Blair ontken de gisteren dat er in Gibraltar verzuimd is de gezonken olie tanker Prestige naar behoren te controleren. Het schip was in ju ni in Gibraltar. De Europese Commissaris voor Verkeer, De Palacio, had het over een ge brekkige inspectie van de tan ker in de haven van Gibraltar. De Spaanse Eurocommissaris veroorzaakte daarmee irritatie in Londen. Spanje claimt de laatste tijd weer fanatiek de soevereiniteit over de Britse rots. Vervuiling Na de ondergang van de Presti ge is op zee een gebied van onge veer 280 bij 30 kilometer ver vuild met 'olie. Er zou zeker 10.000 ton zware olie uit de tan ker zijn gelekt, voordat de tan ker op 250 kilometer uit de kust zonk. De opruimingswerkzaamheden langs de kust bij het Spaanse La Coruna lagen gisteren opnieuw stil wegens slecht weer. Spanje krijgt vanuit heel Europa hulp. Vanuit Nederland heeft Rijks waterstaat het baggerschip Rijndelta naar Spanje gestuurd. Voor de hulpactie is het speciaal uitgerust met twee olieveegar- men .ANP door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Tabaksre clame in kranten en tijdschrif ten, op de radio en via internet wordt vanaf 2005 definitief ver boden in de Europese Unie. Een laatste poging van de sigaret- tenfabrikanten om het reclame verbod af te zwakken, strandde gisteren in het Europees Parle ment. Europees Commissaris David Byrne (Consumentenbe scherming) sprak over 'een overwinning voor de volksge zondheid'. Byrne beaamde dat de tabaks lobby alles op alles had gezet om zijn voorstel af te zwakken. De commissaris zag zich genood zaakt om - zeer ongebruikelijk - europarlementariërs per brief om steun te vragen. „Wij hebben eveneens gelobbyd, en met suc ces", aldus Byrne. Het voorstel, dat de steun kreeg van het parlement, voorziet in een verbod op tabaksreclame in kranten, tijdschriften, en via ra dio en internet vanaf medio 2005Ook de sponsoring door de sigarettenindustrie van grote evenementen, bijvoorbeeld de Formule-l-races en popconcer ten, mag dan niet meer. Neder land voldoet vanaf 1 januari al aan deze eisen. Tv-reclame voor rookwaar is al sinds 1989 verbo den in de EU. Byme toonde zich vol vertrou wen dat zijn plannen volgende maand de steun krijgen van de lidstaten van de Unie. Alleen Duitsland zal vermoedelijk te genstemmen, maar dat is niet voldoende om het voorstel te blokkeren. De Duitse regering staat onder zware druk van de uitgevers die grote verliezen voorspellen als tabaksreclame wordt verboden. Volgens de commissaris weegt geen enkel financieel nadeel op tegen het verlies van de vijfhon derdduizend mensen die jaar lijks in de EU sterven aan de gevolgen van roken. Hij bena drukte dat in Duitsland 37 pro cent van de bevolking rookt. In Zweden, waar tabaksreclame al veel langer verboden is, rookt nog maar 19 procent. „Er is dus wel degelijk een verband tussen reclame en het verbruik van ta bak." Te ver gegaan Het is de tweede keer dat de Commissie probeert de reclame voor sigaretten aan banden te leggen. Twee jaar geleden ver nietigde het Europese Hof van Justitie een eerste wetsvoorstel, nadat Duitsland een klacht had ingediend. Volgens het Hof was de Commissie te ver gegaan, omdat zij ook tabaksreclame in bioscopen en op posters, asbak ken en parasols wilde verbie den. Het Hof meent dat deze za ken aan de lidstaten zelf moeten worden overgelaten. Het aange paste voorstel geeft gehoor aan deze kritiek. EU-ambtenai'en zien een eventueel beroep door Duitsland met vertrouwen tege moet. GPD SALZBURG - Het proces tegen de mogelijk verantwoordelij kenvan de rampzaligebrand in een skitrein in het Oostenrijk se Kaprun, twee jaar geleden, is stilgevallen. De belangrijkste gerechtelijke onderzoeker, Anton Muhr, heeft zich voor lange tijd ziek gemeld. Hij moet worden ver vangen. Rechtbankvoorzitter Walter Grafinger zei gisteren dat de zaak daarom tot zeker half januari is verdaagd. Oostenrijkse kranten vrezen dat het uitstel mogelijk afstel van de zaak betekent. Ze brengen Muhrs gezondheidstoe stand in verband met de twijfels die zijn gerezen over zijn rap port over de oorzaak van de brand. Bij de brand verloren 155 mensen het leven, onder wie twee Nederlanders. DPA JAKARTA - Een aanklager van het Indonesische Hof voor de Mensenrechten heeft gisteren tien jaar cel geëist tegen twee mensen die hij verantwoordelijk houdt voor de chaos en moorden op Oost-Timor, drie jaar geleden. Kort voor de door Indonesië geannexeerde voormalige Portu gese kolonie in 1999 onafhankelijk werd, werd er gemoord en geplunderd door Indonesische milities. Het gaat om de voormalige politiechef Hulman Gultom en de militaire commandant Sujarwo. Zij zouden niets hebben on dernomen tegen de moordpartijen de plunderingen. AFP SINGAPORE - In Singapore zal binnenkort weer kauwgum verkrijgbaar zijn, zij het uitsluitend op doktersrecept. Deze versoepeling van het tien jaar geleden ingestelde verbod op de import, productie en verkoop van kauwgum is onder deel van een handelsakkoord dat Singapore is overeengeko men met de Verenigde Staten. Singapore stelde het verbod in 1992 in omdat afgedankte stukken kauwgum moeilijk te ver wijderen waren van de keurige straten. AP MOSKOU - Rusland dringt er bij de andere voormalige sov jetrepublieken op aan him wapenarsenaal te controleren, om dat er verdenkingen bestaan dat luchtdoelraketten in handen van Tsjetsjeense rebellen zijn gevallen. Dat zei de Russische minister van Defensie Sergej Ivanov gis teren. De rebellen, die volgens Ivanov beschikken over tien tallen van de schouder af te vuren raketten, haalden de afge lopen maanden enkele Russische militaire helikopters naar beneden. De Russische strijdkrachten kampen met ernstige corruptie en in de pers wordt gespeculeerd dat de raketten afkomstig zijn uit het Russische wapenarsenaal. AP OSLO - Het Noorse comité voor de Nobel-vredesprijs gaat op de schop. Volgend jaar treden drie nieuwe leden toe, Het is dan voor het eerst dat het vijfkoppige comité bestaat uit vertegen woordigers van vijf verschillende politieke partijen. De wijziging is het gevolg van de opkomst van nieuwe of eer der minder invloedrij ke politieke partijen bij de verkiezingen van 2001. Het nieuwe team bestaat uit een ex-leider van de conservatie ve partij, een socialistische en een christen-democratische hoogleraar, een ultrarechtse politicus en een oud-bewinds man van de ArbeidspartijRTR/ANP door Wierd Puk BERLIJN - Het invloedrijke massablad Bild is op oorlogspad en de vijand is bondskanselier Schroder (SPD). Op de voorpa gina drukte Bild gisteren tien tallen portretjes af van Duitse kiezers die zeggen zich bedro gen te voelen door Schroder en zijn rood-groene coalitie, in combinatie met de kop: 'Kanse lier, we zijn het zat! Schroder wordt verweten dat hij voorafgaande aan de Bonds- dagvei'kiezingen niets heeft gezegd over de desastreuze eco nomische situatie waarin Duitsland blijkt te verkeren. 'Miljoenen Duitsers zijn veront waardigd en woedend en voelen zich door de regering bedrogen en belogen', aldus Bild. Na de verkiezingen zijn de Duit sers geconfronteerd met hogere belastingen, onder meer op koerswinsten en op de verkoop van onroerend goed, met geste gen pensioenpremies en hogere kosten voor de gezondheids zorg. Minister Eichel (SPD) van Financiën kampt met een tekort van 34,6 miljard euro; het op één na hoogste tekort in de geschie denis van de Bondsrepubliek. (Advertentie) Kijk voor adressen van alle Konmar-winkels op Geldig t/m 24 november 2002 Prijswijzigingen, zetfouten en/of drukfouten voorbehouden Eichels noodbegroting en de be groting voor 2003 werden giste ren door het kabinet aangeno men, ondanks waarschuwingen voor de gevolgen voor de con junctuur. De oppositie rept van 'belastingterreur tegen de bur gers' en 'kiezersbedrog'. Dat co alitiepartners SPD en Groenen openlijk kibbelen, draagt bij aan het beeld van een kabinet dat geheel de weg kwijt is. Critici pleiten reeds lang voor een verregaande hervorming van Duitslands overbelaste ver zorgingsstaat. De sociale pre mies stegen in de afgelopen tien jaar met 50 procent, de arbeids markt zit potdicht en in dertig j aar zijn er liefst 600.000 ambte naren bij gekomen. Duitsland heeft nu 1,5 miljoen ambtena ren van wie een groot aantal, zo gaf de minister-president van Hessen, Koch (CDU) deze week toe, vooral papier verplaatst. Opstand De bekende historicus en publi cist Arnulf Baring (70) riep de burgers zelfs op om zich actief te verzetten. 'De situatie is rijp voor een opstand tegen het ver starde partijsysteem', aldus Ba ring in de Frankfurter Allge- meine Zeitung. 'Een massale belastingboycot, passief en ac tief verzet, verontwaardigde re voltes hangen in de lucht. Wij mogen niet langer toelaten dat hulpeloze politici het land laten verrotten. Burgers, de barrica den op: Wij zijn het volk!GPD MOSKOU - Russische oorlogs schepen en vliegtuigen zijn gis teren naar de Japanse Zee ge stuurd om de kapers van een vissersboot te achterhalen. De bemanning van een schip dat onder Cambodjaanse vlag vaart, probeerde zaterdag het Russische schip bij de kust van Zuid-Korea over te nemen. Na vier dagen wist de 2 3-koppi ge Russische bemanning de overvallers te verjagen. De kapitein van de Russische Tulun seinde dat kapers zijn schip probeerden te veroveren bij de Zuid-Koreaanse haven stad Pusan. Er zou een vuurge vecht zijn geweest. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5