FNV verkeert in een zware crisis Klant niet gebaat bij prijzenslag PZC PZC Verkiezingen Gewezen links bolwerk bezweek voor verleidingen grootkapitaal 21 november 1952 Oranje Boek met woorden uit Jiddisj en Hebreeuws donderdag 21 november 2002 FNV Bondgenoten, met 485.000 leden de grootste vakbond van Nederland, verkeert in een ongekende crisis. Een cocktail van overmoed, onvermogen en machtspolitiek is de bond bij na fataal geworden. Een nieuw bestuur, het derde dit jaar, moet een eind maken aan de interne verdeeldheid en de finan ciële chaos. Een schier onmogelijke opgave, want het gaat on voorstelbaar slecht met deze voornaamste pijler onder de vakcentrale FNV. door Maarten Pennewaard Ironisch genoeg bracht de aan trekkingskracht van het grootkapitaal FNV Bondgeno ten, het ooit zo linkse arbeiders- bolwerk van solidariteit en an- ti-kapitalisme, naar de rand van de afgrond. Net als talloze andere beleggers raakte het be stuur van Bondgenoten ver blind door de beurshausse van de late jaren negentig. Riante beleggingswinsten vulden moeiteloos de gaten in de eigen begroting. Totdat het sentiment op de aandelenmarkten om sloeg. In de eerste helft van dit jaar verloor Bondgenoten 25 miljoen euro op zijn beleggingsporte feuille. De bond stevent af op een verlies van 52 miljoen euro over 2002. Elke nieuwe dag spoelt er 200.000 euro wegbij de organisatie. Het snel afnemende vermogen van de bond is inmid dels geslonken tot onder de 100 miljoen euro. FNV Bondgenoten is er voor werknemers in de sectoren in dustrie, handel, metaal, voe ding en vervoer. De bond regelt meer dan achthonderd CAO's en wordt voor een belangrijk deel gedragen door de 25.000 kader leden. Het hoofdkantoor staat in Utrecht, dezeven bijkantoren in Amsterdam, Bergen op Zoom, Bunnik, Deventer, Groningen, Rotterdam en Weert. Gevolgen De medewerkers van FNV Bondgenoten, altijd in de weer voor de arbeidsvoorwaarden van anderen, ondervinden nu zelf rechtstreeks de gevolgen van mismanagement. Het mes snijdt bikkelhard door de eigen gelederen heen. Van de ruim 700 arbeidsplaatsen bij de bond worden er vooralsnog 195 ge schrapt. Anne van Dijk, met 23 jaar ervaring een oude rot in het vak, onderhandelde eerder deze maand over een sociaal plan voor Bondgenoten. „Het is maagsamenknijpend", zegt hij hierover. Toen afgelopen voorgaar duide lijk werd dat de gaten in de be groting toch weer groter waren dan voorzien, kondigde het hoofdbestuur van Bondgenoten zijn vertrek aan, per 28 novem ber. Bedrijfsadviseur Jos Her- berigs van de firma Ernst Young werd aangesteld als inte rim-directeur, teneinde de in grijpende reorganisatie voor te bereiden. Vorige week verwierp de bonds raad, het uit kaderleden be staande 'parlement' van Bond genoten, het bezuinigingsplan van Herberigs. De leden die de bond vertegenwoordigen op de werkvloer pikten de voorgestel de verhoging van de contributie van 3 naar 10 procent niet. Her berigs wist voldoende en hield het voor gezien bij de noodlij dende bond. Volgende week mogen de leden een nieuw hoofdbestuur kiezen, met de uit de vakcentrale FNV afkomstige Henk van der Kolk als vrijwel zekere voorzitter. Tot de entree van het nieuwe be stuur neemt Lodewijk de Waal, voorzitter van de vakcentrale FNV en daarmee hèt gezicht van de FNV, tijdelijk de honneurs waar. Tot ergernis van enkele bloedgroepen binnen de FNV- organisatie, die het interim voorzitterschap van De Waal afficheerden als een heuse coup. Ze verwijzen daarbij graag naar de omstreden nieuwbouwplan- nen van de FNV in Woerden, waarvoor de vakcentrale ga ranties behoeft van ettelijke tientallen miljoenen euro's, te verkrijgen van de onderliggen de bonden. Drama Eerder al bedankte voormalig PvdA-kamerlid Annet van der Hoek voor de functie van voor zitter. Ze voelt zich onvoldoen de gesteund door de bond in de aanloop naar de bestuursver kiezing en constateerde bij Bondgenoten een onvoorstelba re puinhoop. „Het is voor Bond genoten geen twee minuten, maar twee seconden voor twaalf", zegt ze. Het drama dat zich voltrekt staat ver af van de idealistische doelstelling waarmee FNV Bondgenoten in 1998 van start ging. De fusie van de oude Indu striebond, Voedingsbond, Ver- voersbond en Dienstenbond zou een vakbondsreus opleveren, zo was het idee. „Via de fusie zwak ontwikkelde gebieden verster ken",zegt AnnevanDijk. „Meer in het midden- en kleinbedrijf, meer in de dienstensector en de handel. Meer en beter, dat was toen de gedachte." Waar het fout ging? Er is te veel aan belangenbehartiging ge daan, zegt Van Dijk. Dat kostte te veel mankracht. Ledenservi ce, het onderdeel van de bond dat voor de individuele belan gen vanFNV-leden opkomt, dij de zo sterk uit dat het een apart bedrijf binnen de FNV-organi- satie werd. „Dat was geen goede zet", oordeelt Van Dijk. Uit zijn verhaal valt op te ma ken dat de FNV-cultuur veel te ambtelijk werd voor een vak bond. Van Dijk geeft een voor beeld: „Als een bondsbestuur- der een bedrijf goed kent, en er speelt iets met een daar wer kend lid, dan kan een telefoon tje efficiënter zijn'dan een offi ciële brief." Ouderwets Het wachten is op de daden van het nieuwe hoofdbestuur, dat volgende week donderdag ge kozen wordt. De financiële pro blemen en de interne verdeeld heid over de oplossingsrichting maakten van Bondgenoten een in zichzelf gekeerde organisa tie. Op een bijeenkomst in het Groningse Haren verwoordde Anja Jongbloed, vrijwel zeker de nieuwe secretaris van Bond genoten, het zo: „Waar is de Aric Groenevelt, voorzitter van de toenmalige Industriebond NVV, een van de voorlopers van FNV Bondgenoten, zit in 1972 in de kantine van Hoogovens bij een staking. foto ANP bond in het maatschappelijk debat? We moeten weer inspire rend worden, af van de machts spelletjes. Mensen vinden ons nu drammerig, ouderwets en grijs." „We moeten vóór alles zorgen dat het huishoudboekje klopt", zegt Van Dijk. „Je kunt moeite loos tweehonderd bestuurders meer in dienst nemen. Die zul len zich allemaal het zweet op de rug werken om het onrecht te bestrijden." Maar met minder mensen kan FNV Bondgenoten óók zijn maatschappelijke rol spelen en naar behoren, ver wacht hij. „Ook nu gaan we door met ons werk." Maar de slepende crisis vreet intussen energie. Van Dijk: „Iedereen loopt op zijn tenen. Het voelt als een heel lange staking." GPD Een lage opkomst, winst voor het CDA en eenste vig verlies voor de LPF. Het leken wel landek J verkiezingen, gisteren in Zeeuws-VlaandeiJ waar de stembusronde vanwege de gemeentelijkei» indeling op een afwijkend tijdstip werd gehouden. lage opkomst werd gisteravond in verband gebrach i met de LPF-stemmers die geen alternatief konden k denken. Maar eerder dringt zich de vraag op of A Zeeuws-Vlaamse politici wel voldoende hun best hè ben gedaan om de verkiezingen volledig naar het lokai niveau te tillen. Met het optellen van de stemmen is immers een einó gekomen aan een verkiezingsgevecht dat weinigomhe lijf heeft gehad. Op puur inhoudelijke gronden is hel CDA dan ook niet komen bovendrijven. Bij gebrek aas echt belangrijke issues (alleen in Sluis vonden zinnige debatten plaats over het prestigieuze project Sluis aan Zee) buitelden de politici over elkaar heen met lozebe- loften. Een tolvrije Westerscheldetunnel leek op eenst- geven moment zo'n beetje de grootste worst die defo zer kon worden voorgehouden. Een nepworst, wantrir gemeenten spelen geen enkele rol in het bepalen vande hoogte van de toltarieven. Dus: heeft het CDA zijn zege te danken aan zijn gewel dige prestaties in het Zeeuws-Vlaamse of deinen de lo kale christen-democraten mee op de golven die het lan delijke CDA veroorzaakt? Het laatste ligt eerder voor de hand, hoewel het altijd een hachelijke operatieisoa de uitslagen van lokale verkiezingen te vertalennaarce provinciale of landelijke politiek. De verhoudingenlig- gen nu eenmaal anders en een volledig sluitende verge lijking is ook al niet mogelijk doordat bij voorbeeldde SP in de verkiezingsstrijd van gisteren ontbrak. Maar de aanhang van de LPF kon slinken zonder dat ooi maar één LPF'er in Zeeuws-Vlaanderen politiek actie! is geweest en dat toont aan dat de landelijke ontwikke lingen wel degelijk maatgevend kunnen zijn. Afgelopen maandag troonden landelijke kopstukke! als Zalm (WD), Rouvoet (ChristenUnie) en de CDA'en Verhagen en Balkenende naar het uiterste zuiden vat Nederland. Niet alleen om hun plaatselijke partijgeno ten een hart onder de riem te steken, maar toch ooko: alvast een koppeling te leggen met de landelijke verlat zingen van 22 januari. Ook zij strooiden met toezeggir gen, nu over een tolvrije tunnel bij Sluiskil, die a puntje bij paaltje komt niet al te veel waard zullen bi; ken te zijn. De uitslagen in Zeeuws-Vlaanderen zullen dan oo hartelijk worden omarmd door met name het CDA, da: uiteindelijk toch vrij ongeschonden uit het debacle met de LPF is gestapt. De LPF zal de uitslagen ongetwijfeld bagatelliseren. Maar de dreun die de Zeeuws-Vlamin gen de nieuwkomer in de landelijke politiek gisteren uitdeelden, spreekt wel degelijk boekdelen. Naast het Groene Boekje kent Neder land sinds kort ook het Oranje Boekje: 'He breeuwse en Jiddisje woorden in het Neder lands'. Daarin zijn de woorden opgenomen die nog in het hedendaags Ne derlands voorkomen. Zeven jaar geleden voer den vertegenwoordigers van de Bibliotheca Rosen- thaliana, het Nieuw Israë- lietisch Weekblad en de Vereniging Hebreeuws voor het eerst besprekin gen om te komen tot een uniformere spelling van Hebreeuwse en Jiddisje woorden in het Neder lands. Het was de bedoeling een spellinglijst te maken als aanvulling op het Groene Boekje. Gaandeweg kreeg de werkgroep het idee dat veel gebruikers gediend zouden zijn met een bete kenisomschrijving, wijze van uitspraak en her komst van de woorden. Bovendien kwamen er transcriptievoorschrif ten. Koosjer Bij woorden waarvan de spelling niet vastlag, bij voorbeeld koosjer, kosjer of kosher, heeft de redac tie regelend willen optre den. Kosher viel daarbij af als de Engelse weergave. Om dat de klank sj in het Jid disj door één letter wordt weergegeven, is naar ana logie van de ch, bijvoor beeld in goochem, geko zen voor koosjer. Het Oranje Boekje, dat 336 pagina's telt, is trou wens niet het eerste woordenboek van het Ne derlandse Jiddisj Het bekendste is Sjeériet. Resten van een taal van Hartog Beem uit 1966. Ook het Bargoens Woor denboek van Enno Endt uit 1974 bevat veel woor den van Jiddisje her komst. ANP Hebreeuwse en Jiddisje woorden in het Neder land, SDU, 22 euro Kortingen worden betaald met duurder worden andere producten Na de dure december maand volgt in januari traditioneel een prijzen oorlog. De verwachting is dat die deze keer langer en heviger zal zijn. Dat de klant de grote winnaar is, staat echter allerminst vast. door Achille Prick Twee kilo sinaasappelen: 0,69 cent. Daarmee stunten de Duitse supermarkten Aldi en Lidl. Voor een zaal met honder den leveranciers van groente en fruit uit de hele wereld houdt Fred Hofman de advertenties in de lucht. Hij werkt voor het Duitse Edeka, één van de groot ste ketens in Europa en raakt bijna gefrustreerd door de lage prijzen bij de concurrenten. „Ik wil nou wel eens weten hoe ze dat voor elkaar krijgen." Hof man weet dat de Spaanse si naasappelleverancier in de zaal zit. „Paco, vertel mij nou eens hoe dit kan? Direct na de invoering van de euro maakten supers in Neder land grote omzetten, doordat velen de nieuwe munt uitgaven als een gulden. Halverwege dit jaar sloeg het consumentenge drag om Veel mensen stonden halverwege de maand al rood en gingen scherper letten op hun uitgaven. De Duitse discounters Aldi en Lidl zagen hun markt aandeel boven verwachting groeien. Zelfs de weekmarkten trekken nieuw publiek. Er wordt geknokt voor elke klant. Het duurde dan ook niet lang of de duurdere service-supers rea geerden. Albert Heijn voerde het aantal bonusaanbiedingen op en haalde de actie drie voor de prijs van twee weer van stal. C1000 (voor ruim 70 procent in handen van Ahold) concen treert zich weer op waar de ke ten groot mee werd: vlees. De ki lo's kipfilet en rundergehakt vliegen voor een paar euro's de deur uit. Bij het geplaagde Kon- mar struikelt de klant over de acties en voordeeltjes. De supers krijgen hulp van Unilever, fa brikant van A-merken als Knorr, Magnum of Dove, dat zich bedreigd voelt door de groeiende populariteit van merkloze producten De reclamefolders krijgen weer meer aandacht. C1000 kwam met een landelijke reclame Wat de supers aan kortingen weggeven, verdienen ze weer terug op artikelen als wijn en kant-en-klaarmaaltijden. foto Sieko Kloosterhuis/GPD krant op de proppen. Konmar reageerde met een eigen krantje op het succes van de nieuwe AH- folder op klein formaat. Boven dien adverteert Konmar in de media. Naar verluidt wordt in regio's waar de ketens op het scherp van de snede met elkaar strijden extra gelet op een goede bezorging van de folders, want ze zijn van levensbelang. Met de folders in de hand reke nen veel consumenten zich stie kem rijk. Wie uitsluitend de ac ties en stunts in het karretje gooit, bespaart een aardige cent. Dat blijken echter maar weinig mensen te doen. De Ne derlander is een beetje lui en gaat het liefst naar de super markt vlakbij. Zolang de klant denkt dat daar genoeg voordeel is te halen, zal hij niet snel 'vreemdgaan'. Degenen die toch afgaan op een actie, kopen en passant meestal nog wat andere spullen. Zo haalt de supermarkt toch de beoogde omzet. „Het gaat ondernemers om het behalen van een zo hoog moge lijk resultaat per winkel", zegt hoogleraar en supermarktdes- kundige W. Reijnders. „Met re clames ga je mee met je concur rentie. Je probeert je klanten te behouden en nieuwe te lokken. Eenmaal binnen gaat het er om die klant te verleiden ook ande re producten te kopen. En wat niet opvalt: andere producten stijgen gewoon iets in prijs. Met wijn, kant-en-klaarmaaltijden en andere gemaksartikelen, kunnen ze de verloren marge weer terugpakken." Verhogen Dat het toch niet altijd goed gaat, bleek bij de laatste hevige prijzenoorlog in het voorjaar van 2000. Laurus (Konmar. Su per de Boer en Edah) moest op een zeker moment de prijzen weer verhogen, omdat de op brengst zwaar onder druk kwam te staan. De supers beklagen zich mo menteel nog niet. Wel begint links en rechts al een leverancier te piepen. „Die hebben veel minder mogelijkheden om op een andere manier hun winst binnen te halen", zegt Reijn ders. Directielid Kees de Wit van groente- en fruileverancier The Greenery waarschuwde al voor de gevolgen van een heftige prijzenoorlog. Kleine leveran ciers houden dat niet lang vol en vallen om. Zo verschralen het aanbod en de concurrentie, wat nooit goed is voor een lage piijs. Fred Hofman van het Duitse Edeka zit al dertig jaar in het vak en weet momenteel niet wat hij in Duitsland meemaakt. „In geen vijftien jaar hebben wij zo lang vooruit onze acties gepland als nu. Zo'n 50 procent van onze huidige omzet komt van recla meartikelen. Ongekend." Het Duitse bedrijfschap voor de detailhandel voorspelt een on gekende prijzenoorlog. In Frankrijk opende marktleider Carrefour de aanval gegaan om niet te veel terrein te verliezen. Hoewel beide markten niet goed vergelijkbaar zijn met de Ne derlandse, is niet uit te sluiten dat het gevecht ook hier hoog zal oplopen. De Spaanse sinaasappelgigant Paco komt met een obligaat ant woord. 'Aldi en Lidl zullen hun winst wel op andere producten pakken. Bovendien krijgen ze een iets lagere kwaliteit van ons'. Dat laatste wordt in het wereldje afgedaan als onzin. Zeker Aldi lijkt zeer scherp te letten op kwaliteit. De sinaas appeldeal lijkt gewoon weer een staaltje van keihard en slim in kopen. Elk jaar wisselen noor delijke en zuidelijke Spaanse leveranciers elkaar bij een sei zoenswisseling af. Hoe eerder Paco het kan overnemen van zijn concurrent in het noorden, hoe beter. Lokkertje De sinaasappels zijn misschien als lokkertje gebruikt om Aldi wat eerder als klant binnen te halen. De Nederlandse inkopers van Ahold, Schuitema of Lau rus kunnen in januari de borst nat maken, zeker als de consu ment merkt dat het salaris op nieuw tegenvalt door bijvoor beeld hogere ziektekosten en een duurder pensioen. GPD TUCHTSCHOOL - In een Weense tuchtschool hebben 200 politiemensen de grootste moeite gehad om een oproer neer te slaan. Negentien jon gens en een politieofficier raakten hierbij gewond. De honderd opstandige jongens gebruikten messen, vorken, waterleidingbuizen en stuk ken huisraad als wapens, De jongens probeerden tralies uit ramen te breken om te ont snappen. BOTSING - Bij een botsing tussen twee bussen op de rijks weg bij Nieuw- en Sint-Joos- land zijn twintig gewonden gewonden gevallen. Hij onge val gebeurde toen een bus met arbeiders van De Schelde slip- 1 te en tegen een bus zonder pas sagiers botste. Vier arbeiders en een buschauffeur zijn er het ergst aan toe. De brandweer had een half uur nodig om de chauffeur, die beide benen had gebroken, uit het wrak te be vrijden. SMOKKELAARS - De smok kel van boter blijkt weer welig te tieren in de grensstreek. De afgelopen dagen werden in Nieuw-Namen en Kieldrecht botersmokkelaars betrapt, in Klinge liepen dranksmokke laars tegen de lamp en in Ste- kene werd een vrachtwagen met negen gesmokkelde vaar zen aangetroffen. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vhssmgen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. f0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redlern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag - tijdens kantooruier I zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20.50 per kwartaal 55 10 per |aar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vr ijdag.€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusiel 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel (0118)484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118) 484321 Fax; (0118) 484370 r Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concein. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruiki voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schri!teii|k meiden oi| PZC. afdeimg lezersservice Postbus 18.4380 AA Vlissingen Behoort tot UüSQGOGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4