PZC zeeland j Tunnel bij Sluiskil blijft onzeker minst gezond van brunch MODEBRADERIE Axels wijkcomité in actie tegen gasstation Gimbfêre 11 u heel Vlaanderen Hoogtepunt voor lekkerbek en rollator Minister doet geen beloftes over aanleg maar stuurt wel brief aan Kamer KtllltltllzOnG Geilt Fanfare wil nieuwe uniformen zeeuwse almanak Lezing ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 21 november 2002 rinorHarmen van der Werf DEN HAAG - Alle verkiezings beloften van de Haagse kop stukken Balkenende en Zalm ten spijt hebben CDA en WD gisteren geen harde toezegging losgekregen over de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Minister De Boer van Verkeer en Water staat hield het bij de belofte dat bij over het project gaat over leggen met zijn collega op Fi nanciën. En dat was het. Woordvoerders S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) waren deson danks tevreden Buijs dreigde met een motie, als er geen harde ■toezegging zou komen. Maar dat dreigement trok de chris ten-democraat later in. De tege moetkoming van De Boer dat hij over drie weken met een brief aan de Kamer komt, was daar voor voldoende. Zalm en Balkenende lieten er -maandag op verkiezingstour nee in Zeeuws-Vlaanderen geen misverstand over bestaan. Een tunnel bij Sluiskil is nodig om het autoverkeer van en naar de nieuwe Westerscheldetunnel in goede banen te leiden. En met het extra rendement dat de Wes- jterscheldetunnel gaat opleve ren, moet dat project (gedeelte- dijk) te financieren zijn. Als minister van Financiën was Zalm daar nog tegen, maar, sprak minister De Boer vergoe lijkend, 'hij spreekt nu natuur lijk als VVD-lijsttrekker'. De Boer temperde overigens het en- Advertentie Advertentie thousiasme over het extra ren dement van de Westerschelde tunnel. Zijn ministerie heeft het één en ander aan de tunnel voorgefi nancierd. Als dat wordt meege rekend, komt het rendement volgens De Boer uit op de eerder vastgestelde 7,5 procent. En niet op ruim acht procent, waar mee Buijs en Geluk rekenden. In het verleden is bovendien afge- Een overvloed aan warme en koude gerechten sproken dat extra winst terug vloeit naar de staatskas. De Boer is bereid daarover te gaan praten met Financiën, met de kanttekening dat 'de tunnel Sluiskil' op de landelijke priori teitenlijst van infrastructurele werken laag scoort. Hij zag te gelijkertijd wel in dat er ver keersproblemen zullen ont staan, als de huidige brug niet wordt vervangen. Opdrachtgever NV Wester scheldetunnel heeft nog drie claims aan de broek hangen van aannemerscombinatie KMW, die oplopen tot 68 miljoen euro. 'Een fors bedrag', noemde PvdA'er J. Dijsselbloem dat. En hij vroeg zich af of het wel zo verstandig was eind 2000 een nieuw contract met KMW te sluiten, waarin de aannemer een bonus in het verschiet werd gesteld als het werk eerder dan november 2003 klaar zou zijn. Uiteindelijk rolt er nu toch de oorspronkelijke opleverdatum van 14 maart 2003 uit. „KMW spint daar garen bij." W. Duyvendak (GroenLinks) haakte "daarop in: „Is de over heid door KMW soms een oor aangenaaid?" De Boer wilde daar niet van we ten. „KMW heeft na afsluiting van het nieu we contract veel ex tra en kostbare maatregelen ge nomen, waardoor het werk enorm is versneld." Over de claims is de NV Westerschelde tunnel, waarvan Rijk en provin cie aandeelhouders zijn, nog in gesprek met KMW. Het Rijk en provincie zijn in elk geval bereid het tekort op de post onvoorzien van de NV van 15 miljoen euro bij te passen. Japanse wakamé-soep en Thaise roerbakschotel (vegetarisch) of Tonijnsteak en capuccino-bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 23 november 11.00-16.00 uur demonstratie Warhammer 12.00-13.00 uur Jan van Damme interviewt over zijn nieuwe boek Holwerdas kind 15.00-16.30 uur Middelburgs Mannenkoor kijk ook op www.drukkeriimiddelbure.nl Advertentie met zeezicht Willem de Zeeuw (midden), geflankeerd door Fred Suy (links) en Gisela Hermus aan de koude schotel in het stembureau in Bachten Dieke. foto Charles Strijd door Wout Bareman KANAALZONE - De opkomst van de kiezer valt dan mis schien tegen, de gemeente raadsverkiezingen kunnen woensdag voor de leden van de stembureaus in de Kanaalzo negemeenten niet meer stuk. Ze vormen ontegenzeggelijk een culinair hoogtepunt. Kou de schotels, varkenshaasjes in champignonsaus, Franse aardappeltjes, tomaatjes met garnalen, meloen met Parma ham, een Vlaamse karbona- denstoverij. En dat alles met toetjes bij de vleet. Vooral in Sas van Gent komen de leden van de stembureaus tussen de schalen, vorken en messen nog maar nauwelijks toe aan de registratie en bege leiding van de kiezers. Sorry, dat was even een boertje... De raadsverkiezingen zijn niet enkel de dag van de fijnproe vers, maar ook van de rolla- tors. Je breekt er de benen over. De eigenaren stellen zich er mee in file op voor de tafel van het stembureau. „En dat is ook logisch", zegt hoofd burgerza ken Johan van de Velde op het hoofdstembureau, verstopt op een kelderverdieping van het stadhuis in Axel. „Jaren geleden heeft de pro vincie ons gevraagd de bureaus zoveel mogelijk onder te bren gen in de verzorgingscentra. Simpelweg omdat die oudere mensen het ontzien om bij slecht weer de deur uit te gaan. Nu zie je dat ze er een klein feestje van maken, 's Morgens gaan ze met hulp van een ver zorgster naar het stembureau in één van de ruimten van het tehuis, begin van de middag doen ze een dutje en de rest van de cag brengen ze gemoedelijk door met het bekijken van de mersen die komen stemmen." Naast hem zit een eeuwig vro lijk» burgemeester Jan Frans Mulder, kandidaat voor het burgemeestersschap van het nieuwe Terneuzen. Hij was zo juist nog goed voor een var kenshaasje onder een pittig chanipignonsausje. Gemeen tesecretaris Tineke Luijendijk heeft als vegetariër net een omelet-champginons met groenten en aardappelpuree weggewerkt. 's Ochtends om een uur of tien staat de oliebol centraal. Want welk toeval: de verkiezingen voor de gemeenten en het wa terschap vallen precies samen met de jaarlijkse Najaars- markt in verzorgingstehuis Vremdieke. Wie wil kan na het uitbrengen van z'n stem aan schuiven bij de bingo ('num mer 67 en jawel hoor, dat is een mooie schoenlepel'). Voorzit ter Giel van Boom van de Ter- neuzense Onafhankelijke Par tij toont tevreden een setje kerstkaarten. Zwijgzame ou deren negeren de drukte en peuzelen een oliebol op. In de hal, bij het stemburau van Hennie Klein Hesselink, wijst ambtenaar Riet Pijpelink er Klaas van Urk van de verzon nen Lijst Hoek op dat hij bin nen een straal van vijftig meter rond het stembureau geen fol ders meer mag uitdelen. Stop daarmee! Van Urk, die zijn partij diezelfde avond opheft, piept: „Ja, maar ik bestond toch helemaal niet?!" Achter hem verkopen kunstenaressen onthoofde beelden. En de rol- laters en rolstoelen schuiven aan... Appelflap In Ter Walle in Biervliet neemt gemeentebode Cees de Bruijn een appelflap. Om half zes al opende hij de deuren van het stadhuis in Terneuzen om er de Stemmen in verzorgingshuis de Molenhof in Zaamslag. foto Charles Strijd bemensing van de stembu reaus hun geheugen te over handigen; de harde schijf van hun stemcomputer. En terwijl in een ruimte van het ROC in Terneuzen-zuid tussen de stembureaus van de gemeente en het waterschap vrolijk wordt gekissebist over de kwa liteit van de maaltijden (een pinnige dame: 'Het zal volgend jaar in Axel wel anders zijn!'), prikt nestor Willem de Zeeuw als voorzitter van het stembu- reau in verzorgingshuis Bach ten Dieke een eerste vorkje in de koude schotel. Ambtenaar Fred Suy en jazz zangeres Gisela Hermus ('ik heb vanochtend in de auto hier naartoe nog gezongen') prik ken een vorkje mee. De Zeeuw nostalgisch - hij doet dit werk alweer meer dan twintig jaar: „Ach, waar is de tijd dat mijn voorganger Breda Vriesman zich, toen die flessen noggratis werden verstrekt, de hele dag tegoed deed aan de jenever, 's Avonds nam hij het laatste kletsje mee naar huis." In Sas van Gent, aan de Westkade, sommen wethouder Ronald Noët en de raadsleden het nog eens op: 's ochtends vroeg een omelet met spek en kaas, drie belegde broodjes en een koffie- koek, 's middags tomatensoep, een warme Toscaanse pizza, zes minibroodjes en een fruit- mandje. En tegen de avond een Vlaamse stoofkarbonade, gebakken aardappelen, verse appelmoes en een rauwkostsalade. Hik! Boven Zeeuws-Vlaanderen hangt 's middags een reclame vliegtuigje van de LPF met de slogan 'Voor Veilig Nederland. Heb Lef, Stem LPF'. Hadden ze nu maar wittebrood ge strooid. door Euqène Verstraeten AXEL - Het wijkcomité Buiten- weg/Oudeweg in Axel gaat actie voeren voor verplaatsing van het gastontvangststation aan de Buitenweg naar een locatie bui ten de bebouwde kom. Het comité heeft daartoe beslo ten, nu bekend is geworden dat Delta NV op geen enkele wijze 'ook maar één eurocent wil mee betalen aan zo'n verplaatsing. Het station is eigendom van Delta en de Gasunie. De ge meente Axel kan het karwei - kosten: bijna één miljoen euro - niet alleen betalen. Bovendien vindt de gemeente het niet meer dan redelijk dat Delta NV een steentje bijdraagt. Nu dat er niet in zit, ziet de gemeente geen andere oplossing dan het gast ontvangststation in te passen in de nieuw aan te leggen woon wijk, door toepassing van ge- luidswerende maatregelen. „Wij gaan daar volstrekt niet mee akkoord", betoogt R. van Overmeeren van het wijkcomi té. „Wat weegt er nou zwaarder, geld of de veiligheid van de leef omgeving?" Van Overmeeren woont zelf aan de Oudeweg op zo'n vierhonderd meter afstand van het station. „Zelfs daar ho ren we het geronk en geruis van de pompen. Als je bedenkt dat de huizen in de nieuwe wijk op amper vijftien meter afstand komen te staan, weet je dat er overlast zal zijn. Om maar niet te spreken over een gevoel van onveiligheid. Een paar aarden walletjes met wat plantjes er op door Kris Naudts GENT - In de Gentse kanaalzo ne zijn de concentraties fijn stof het hoogst van heel Vlaanderen. Oorzaken zijn de industrie en het verkeer. Dat blijkt uit een recent rapport van de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) over de luchtkwaliteit in Vlaan deren. Tegen 2010 moet Vlaanderen een maximale grenswaarde van fijn stof van 20 microgram per kubieke meter lucht bereiken. Met name de Gentse kanaalge meente Evergem zal grote moei te ondervinden tijdig de norm te halen. Evergem is er het slechtst aan toe met 42 microgram, terwijl Gent een concentratie van 35 microgram noteert. Zelzate met 34 microgram blijft eveneens ver van de norm verwijderd. De Gentse binnenstad heeft af te rekenen met veel te hoge con centraties stikstofdioxide, ver oorzaakt door het drukke ver keer. Van alle vormen van luchtver ontreiniging vormen uiterst kleine stofdeeltjes de grootste bedreiging voor de volksge zondheid. Aan de stofdeeltjes, die diep in de longen dringen, kleven dioxines, polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's) en zware metalen. Vol gens een Europees onderzoek stemt een vermindering van de concentraties van fijne stof deeltjes met 5 microgram per kubieke meter overeen met het voorkomen van 19 voortijdige overlijdensgevallen per 100.000 inwoners. De beoogde Vlaamse norm van 20 microgram staat, volgens de VMM gelijk met de vermindering van naar schat ting 43 voortijdige doden per 100.000 inwoners. Studie De onderzoeksresultaten van de VMM relativeren de bevindin gen van een andere studie die de LAMSWAARDE - De fanfare Vrijheid Eendracht in Lams- waarde wil nieuwe uniformen aanschaffen voor de 39 spelende leden. De huidige outfit is 22 jaar oud en zo goed als ver sleten. Door postuurverandering, ver loop onder de leden en toename van het aantal jeugdleden is de voorraad uniformen niet meer afgestemd op de ledengroep. Het laten bijmaken van nieuwe uniformenis onmogelijk, omdat de stof niet meer te krijgen is. De aanschaf van nieuwe pakken kost de vereniging ruim 14.300 euro. B en W van Hontenisse stellen de raad voor de maxima le subsidie van 3540 euro geven. Gentse schepen van Leefmilieu Lieven Decaluwe bestelde bij een privé-onderzoeksbureau over de stofhinder in de Gentse kanaalzone. Daaruit blijkt dat stofverontreiniging de jongste tien jaar terugliep met 50 tot 75 procent. Sinds 1988 registreren meetpa- len in het hele Gentse haven- en industriegebied stofoverlast, onder meer afkomstig van over slag van kolen, zand en bouw materialen. Bewoners van de kleine kanaalgemeenten Oostakker, Desteldonk, Men- donk en Sint-Kruis-Winkel zijn de grootste slachtoffers van stofhinder. Volgens het onder zoek zijn de klachten de jongste tijd afgenomen. Begin jaren ne gentig dwarrelde in Desteldonk dagelijks ongeveer 2000 milli gram stof per vierkante meter neer. Vandaag de dag is dat nog zo'n 500 milligram. Resultaten Volgens het stadsbestuur zijn de gunstige resultaten het gevolg van de maatregelen die aan be drijven zijn opgelegd en de strengere voorwaarden in de milieuvergunningen. Overslag bedrijven van kolen dienen de stofhinder tegen te gaan door besproeiing van de kolenhopen, reiniging van vrachtwagens en afdekking van transportban den. Om de bedrijventerreinen heen kwamen aarden bermen. „De stofhinder is sterk vermin derd maar er blijven proble men", zegt een woordvoerster op het kabinet Leefmilieu. „We zetten de metingen voort." Advertentie) Gewijzigd treinverkeer i Werk aan het spoor S van november In opdracht van de overheid werkt Raiiinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Hengelo-Oldenzaal 23 en 24 nov Nachttreinen Amsterdam C- Schiphol-Leiden C 23 op 24 nov Breda-Dordrecht 23 en 24 nov Zwolle-Zutphen Apeldoorn-Almelo 24 nov Roosendaal-Bergen op Zoom 23 en 24 nov Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 24 nov (*lnternationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 - 9296 0.25 pm».). Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie M.E.R. Rapport Sluis aan zee Goedgekeurd! Proficiat! Advertentie kortingen tot 70 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG is volgens ons geen oplossing. Het gasstation moet daar ge woon verdwijnen. Mensen ma ken zich er zorgen over en het gevoel van onveiligheid zal blij ven bestaan." Handtekeningen Het wijkcomité gaat zijn stand punt kracht bijzetten door handtekeningen te verzamelen in de omgeving van de Buiten weg. Bovendien wil het comité een bemiddelende rol spelen tussen Delta NV en de gemeen te. „We willen ze allebei uitno digen voor een gesprek en mis schien kunnen we de partijen bij elkaar brengen." Af en toe ontvangt de redac tie van deze courant curieuze persberichten. Neem de mare over een lezing in Bergen op Zoom. Een heuse 'professor in de moraaltheologie' spreekt daar komende zon dag in de Emmauskerk over 'Erotiek en de Katholieke Kerk', met als ondertitel 'He tero- en homo-erotiek en het morele onderwijs van de Ka tholieke Kerk'. De naam van de lezingencyclus, in het ka der waarvan de hoogleraar is uitgenodigd, is onbedoeld niet minder prikkelend: 'Zin op zondag'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45