Tekort schatkist loopt verder op FNV ziet looncompromis Sneller in en uit het ziekenhuis VVD slaat alarm over uitgaven Landbouw SieMatic Tarieven orthodontist omlaag Limiet provinciale gastvrijheid Grootste legbatterij blijkt illegaal Bruidspaar mag ambtenaar kiezen Virus houdt cruiseschip aan kade Cokedealer maakt harde landing Militair komt om bij oefening Koningin verschijnt weer in openbaar Onze keukenshowroom heeft uw klassieke smaak. Treinen rijden vanaf zaterdag volgens boekje Vakcentrale wil sociaal akkoord onder voorwaarden Brand universiteit richt voor tientallen miljoenen schade aan donderdag 21 november 2002 DEN HAAG - De tarieven voor beugels en controles bij de or thodontist gaan met 10 procent naar beneden. Minister De Geus van Volksgezondheid heeft het College Tarieven Ge zondheidszorg opdracht gegeven de prijzen te verlagen. De Geus' voorganger Bomhoff wilde de prijzen met 2 5 procent verlagen, omdat orthodontisten volgens hem te veel zouden verdienen. Bomhoff heeft de Economische Controle Dienst gevraagd de branche door te lichten. In afwachting van de uitkomst daarvan besloot De Geus tot een verlaging met 10 procent. De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde is verbolgen over het besluit. De orthodontisten ver dienen niet meer doordat zij meer stoelen zouden hebben, maar omdat zij meer werken om meer mensen te kunnen hel pen. ANP ARNHEM - Gelderse politici en hun gasten mogen zich tot een bedrag van 125 euro drankjes laten inschenken in de sky- box van de provincie in stadion Gelredome in Arnhem. Hoge re drankrekeningen, hapjes en etentjes moeten zij zelf beta len. Dat hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland besloten, nadat de SP-fractie eind oktober met twaalf personen voor ongeveer 900 euro had verteerd in het provinciale gastenver blijf. De SP had een aantal jongeren uitgenodigd om aan te to nen wat het 'zinloos gebras' in de skybox de provincie kost. De SP betaalt de rekening zelf. ANP DEN HAAG - De grootste legbatterijstal van Nederland is il legaal. De Raad van State heeft gisteren bepaald dat voor de bouw van de stal in Groesbeek een milieurapportage had moeten worden gemaakt. Dat is niet gebeurd. De stal biedt plaats aan 300.000 kippen en is daarmee volgens de vereniging Milieu-Offensief, die de zaak aanbracht, de grootste van Nederland. ANP ARNHEM - Paren die in Arnhem gaan trouwen mogen straks zelf bepalen door wie zij hun huwelijk laten voltrekken. Als eerste gemeente in Nederland maakt Arnhem het moge lijk om een willekeurig persoon voor een dag tot buitenge woon ambtenaar van de burgerlijke stand te laten benoemen. De beëdiging van de uitverkorene gebeurt door de rechtbank. Arnhem kreeg volgens hoofd Burgerzaken J. Reijnders steeds vaker verzoeken om een familielid of vriend het huwelijk te laten sluiten. Dat kan nu, maar er hangt wel een prijskaartje van 200 euro aan voor de extra maatregelen die nodig zijn voor de uitzonderlijke trouwerijANP ROTTERDAM - Een buikgriepvirus houdt het cruiseschip Amsterdam van de Holland America Line aan de kade. De rederij heeft de eerstvolgende reis van het schip, een cruise door het Caribisch gebied, afgeblazen. Tijdens de afgelopen vier reizen zijn meer dan vierhonderd passagiers en een aantal bemanningsleden besmet geraakt en ziek geworden. Het gaat om het Norwalk Like-virus, dat ge makkelijk van persoon tot persoon overgaat. Met het uit de vaart nemen van de Amsterdam hoopt de rede rij het virus een halt toe te roepen. GPD AMSTERDAM - Een co- I kedealer heeft zijn vlucht voor de politie moeten be kopen met botbreuken. De 37-jarige Amsterdam- mer sprong tijdens een po- litie-inval van drie hoog I naar beneden. De politie trof hem na een tip van omwonenden even later aan, liggend op de grond temidden van plas tic tassenDe man was be smeurd met een wit poe der, dat ook uit de tassen dwarrelde. Hij bleek 4,5 kilo cocaïne, ongeveer 37 kilo versnijdingsmidde len en een vuurwapen bij zich te hebben, zo maakte de politie gisteren bekend. ANP I DENHAAG-Een 20-jarigeNe derlandse militair is gistermid dag in Duitsland omgekomen bij een verkeersongeval met een I militair voertuig. Dat gebeurde op het oefenter rein Sennelager tijdens een oe fening van de 41e Gemechani seerde Brigade uit Seedorf. Dit heeft het ministerie van De fensie gisteren laten weten. Het is nog niet duidelijk hoe het on geluk heeft kunnen gebeuren. De Koninklijke Marechaussee onderzoekt de zaak. De brandweer had het vuur aan het begin van de middag onder controle. fotoCarloterEllen/GPD van onze redactie binnenland van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Een brand in het Rekencentrum van de Universiteit Twente (UT) in Enschede heeft gisteren een schade aangericht van enkele tientallen miljoenen eu ro's. Dat zegt rector-magnificus F. van Vught: „Het is een grote klap voor de universiteit." Door de brand, die rond 08.00 uur uitbrak, ligt het com puternetwerk van de universiteit plat. Er vielen geen gewonden. De brandweer ontruimde enkele gebouwen in de directe omgeving. In het gebouw dat in brand stond, zijn de au tomatiseringsdienst van de UT en een deel van de facul teit Bestuurskunde ondergebracht. De brandweer gaf gisteren rond 14.00 uur het sein brandmeester. Het nablussen heeft nog de hele dag geduurd. Over de oorzaak is nog niets bekend. Volgens Van Vught zijn er kopieën van de gegevens op het computernetwerk ge maakt. In verband met een tentamenweek worden er deze week geen colleges gegeven. Er waren gisteren dan ook weinig studenten op het cam pusterrein. Medewerkers van de UT gaan een noodnetwerk aanleg gen. Dat duurt waarschijnlijk enkele dagen. Volgens een woordvoerder kunnen duizenden studenten en do centen, die allemaal op het netwerk zijn aangesloten, tot die tijd niet internetten. Een student Technische Bedrijfskunde, die op het cam pusterrein naar de brand kijkt, is aangeslagen: „Bijzon der droevig. Het betekent dat ik voorlopig geen op drachten kan uitvoeren. Het wordt ongetwijfeld een tijdje behelpen in een noodgebouw." De Saxion Hoge school in Enschede heeft inmiddels ruimte beschikbaar gesteld. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Het tekort op de begroting neemt met 600 mil joen euro toe. Tegenvallende premie- en belastinginkomsten en hoger dan verwachte uitga ven voor zorg zijn de belangrijk ste oorzaak van het oplopende tekort. Dat schrijft minister Hoogervorst van Financiën in de Najaarsnota die morgen wordt besproken in de minister raad. Het tekort op de begroting loopt op tot 0,7 procent. Dat is minder dan onlangs nog werd gevreesd. door Mick Salet ZEIST - Eerder in het zieken huis, maar ook sneller weer naar huis. Dat is volgens voorzitter Wiegel van Zorgverzekeraars Nederland de efficiënte trend in de gezondheidszorg. De wacht lijsten voor het ziekenhuis wer den in één jaar tijd bijna tien proeent korter. Ook nam de ge middelde verpleegduur met bij na een procent af. Wiegel presenteerde zijn cijfers in een brief aan de minister van Volksgezondheid. In de eerste zes maanden van dit jaar ston den 145.000 mensen op een wachtlijst voor het ziekenhuis. Dat waren er zo'n tien procent minder dan in de eerste helft van vorig jaar. Volgens Wiegel is er sprake van een trendbreuk. De verandering is overigens nog niet voor alle patiënten merkbaar. Er blijven verschillen per ziekenhuis en per afdeling bestaan. De wacht lijsten werden vooral korter voor cardiologie, chirurgie, or thopedie en oogheelkunde. Er werden de eerste helft van dit jaar meer mensen in het zieken huis opgenomen dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aan tal opnamen steeg met bijna drie procent naar 697.000. Daling De patiënten bleven gemiddeld korter in het ziekenhuis. Het aantal verpleegdagen daalde met.één procent tot 5.120.000. „De trend van een daling van de gemiddelde verpleegduur zet zich voort", aldus Wiegel. Dat is niet in alle ziekenhuizen te zien. In academische zieken huizen nam de gemiddelde ver pleegduur met acht procent toe. GPD Intern werd bij Financiën al re kening gehouden met een tekort van één procent. Dat het cijfer uiteindelijk gunstiger is dan ge vreesd, komt. door de discipline van de verschillende ministe ries. Die hebben, op aandringen van Hoogervorst, de uitgaven tot een minimum beperkt. De ministeries blijven daardoor binnen de begroting. Normaal gesproken kampen ministeries met overschrij dingen van het budget. Ook het aantal nieuwe WAO'ers en werklozen neemt minder snel toe dan verwacht. Daardoor zijn de premie-inkomsten 200 mil joen euro hoger dan geraamd. Ook de uitgaven voor vredes missies bedroegen 180 miljoen euro minder dan begroot. Daar stond tegenover dat de uit gaven voor de AWBZ 400 mil joen euro hoger waren en bij de belasting een tegenvaller van 800 miljoen euro werd geboekt. Huizenmarkt Vooral de BTW-inkomsten en de ecotaks brachten minder op dan begroot. Door de malaise op de huizenmarkt viel ook de op brengst van de overdrachtsbe lasting tegen. Ondanks het oplopende tekort gaat Hoogervorst geen extra be zuinigingen voorstellen. In sep tember werd al duidelijk dat het kabinet de doelstelling van een tekort van 0,5 pi-ocent niet zou halen. Besloten werd toen dat eventuele extra tegenvallers niet tot nieuwe bezuinigingen mochten leiden. GPD Koningin Beatrix is met prins Willem-Alexander aanwezig bij de afscheidsrede van professor De Gaay Fortman (21). Rechts zit rector Opschoor. foto Robin Utrecht/ANP door Bernice Breure DEN HAAG - Koningin Beatrix is gistermiddag voor het eerst sinds de bijzetting van prins Claus, ruim een maand geleden, weer in het openbaar versche nen. Op Paleis Noordeinde woonde ze met prins Willem- Alexander het afscheid bij van Bas de Gaay Fortman als hoog leraar van het ISS (Institute of Social Studies). Het wetenschappelijke insti tuut was vroeger in Paleis Noordeinde gevestigd. De Gaay Fortman, de vroegere PPR- fractievoorzitter en zoon van oud-minister Wilhelm de Gaay Fortman, gaf tientallen jaren college over mensenrechten aan studenten uit ontwikkelings landen. Bij zijn afscheid kon het ISS gisteren weer gebruik ma ken van de grote balzaal van Noordeinde. Tijdens het betreden van de zaal en de redevoeringen maakte de koningin een ontspannen in druk, net als Willem-Alexander die al meerdere keren deze maand in het openbaar is opge treden. Het onderwerp 'Claus' werd tij dens de bijeenkomst bepaald niet angstvallig gemeden. Rec tor Opschoor van het ISS me moreerde direct al in zijn wel komstwoord de bijdrage die de prins-gemaal heeft geleverd aan het denken over ontwikke lingssamenwerking. „Zijn plannen zullen wij nooit verge ten, net zo min als de prins zelf", zo verzekerde hij de koningin. De Gaay Fortman ging in zijn afscheidsrede in op thema's als mensenrechten en economische gerechtigheid. Onderwerpen die ook Claus na aan het hart la gen. GPD DEN HAAG - WD-Kamerlid Geluk vraagt zich af of minister Veerman van Landbouw zijn ministerie wel 'in de hand heeft'. Het Kamerlid baseert zijn twijfels op een vertrouwe lijk verslag van een beleidsover leg van de ambtelijke top. Daarin staat dat de financiële situatie van het departement zeer zorgelijk is. „De tekorten zijn onaanvaardbaar groot", staat in de notulen van begin oktober. Geluk confronteerde Veerman gisteren met de interne notitie tijdens de behandeling van de begroting van Landbouw door de Tweede Kamer. De WD'er kreeg het stuk volgens eigen zeggen 'uit de boezem van het ministerie toegespeeld'. Uit de notulen blijkt dat vooral het mest- en natuurbeleid en crisisbestrijding te veel hebben gekost. De secretaris-generaal van het ministerie roept zijn ambtelijke staf dan ook ter ver antwoording over de uitgaven. Tot het einde van het jaar moet de broekriem flink worden aan gehaald om 15 procent op het materiële budget van 2002 te kunnen bezuinigen. Risico's Dit budget is bestemd voor uit gaven als subsidies en grond aankopen maar ook voor de aanschaf van nieuwe compu ters. In totaal moet 100 miljoen euro bespaard worden. In de notitie staat dat de proble men volgend jaar niet voorbij zijn. „Rond de Voorjaarsnota zijn derhalve wederom maatre gelen te verwachten. Gezien de grote risico's die LNV loopt worden de directies opgeroepen om gericht bij te sturen waar mogelijk." Minister Veerman werd in september met de te genvaller geconfronteerd, na dat hij was aangetreden, zo liet hij gisteren na het debat weten. Van zijn voorganger, Brink horst, had hij begrepen dat er geen lijken in de kast zaten. De minister wil het probleem op lossen door geld weg te halen op de onderdelen waar voorheen te veel naartoe is gegaan. Dit kan gevolgen hebben voor bijvoor beeld de natuuraankopen, waar het kabinet al fors op bezuinigt. Ook gaat hij kijken of er bij de crisisbestrijding en het mestbe leid nog geld zit. Mocht dit niet genoeg opleveren, dan sluit hij niet uit dat hij naar de minister van Financiën stapt. ANP Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 8 december 2002. of zolang de voorraad strekt. C Advertentie Een klassieke keuken? In onze showroom kunt u kiezen, Keukens In de stijl van een land huis, rustieke hoeve of patriciërswoning. SieMatic maakt ze Authentiek qua sfeer en toch met het comfort, de veiligheid en de hygiëne van een eigentijdse keuken. Ze zijn zó uniek dat we ze apart presenteren in onze showroom. Van harte welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115- 68 06 12 UTRECHT - De treinen rijden vanaf zaterdag weer volgens het spoorboekje. „Wel blijft het 'aantal beschikbare treinen tij- h Idcns de spitsuren kritisch", al- 1'dus de NS gisteren. I De NS bieden in een verklaring de treinreizigers excuses aan voorde overlast die zij de afge lopen weken ondervonden. Het bedrijf bedankt hen voor het be- jgrip dat ze hebben opgebracht. beNS zagen zich na de zware it0rm van 27 oktober genood zaakt een groot aantal treinen uit de roulatie te halen. De wie len zijn dit najaar sneller gesle pen dan normaal door de forse hoeveelheid bladeren en roest op de rails. „Het spoor was ze ven keer gladder dan gewoon- ïj ijijk", aldus de NS. Hierdoor llokkeren of slippen de wielen /geregeld en vlakken af, waarna 'reparatie noodzakelijk is. NedTrain, verantwoordelijk ie. voor het onderhoud van de trei- en oen, heeft ruim 4500 beschadig- i! de wielen gerepareerd. De NS kunnen het grootste deel van de onbruikbare wagons weer in zetten. Volgende week vallen wel enkele stoptreinen uit tus- senLeiden en Dordrecht. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vakcentra le FNV ziet wel degelijk moge lijkheden om te komen tot een sociaal akkoord met de werkge vers en het kabinet. De FNV zegt bereid te zijn tot loonmati ging. Tenminste als het kabinet concessies doet wat betreft het (deels) schrappen van het spaarloon en de gesubsidieerde arbeid. „Het spaarloon en de Melkert- banen zijn nog struikelblokken. Als die uit de weg worden ge ruimd, is de FNV bereid nog eens te kijken naar de looneis", aldus bestuurster A. Jongerius van de FNV gisteren in het 'FNV e-magazine'. Werkgevers en het kabinet vin den dat de bonden voor 2003 hun looneis van maximaal 3,5 procent naar beneden moeten bijstellen tot op het niveau van de geschatte inflatie (2,25 a 2,5 procent). Demissionair minister De Geus (Sociale Zaken) vindt dat de FNV de wereld op de kop zet. „De sociale partners moeten eerst een afspraak maken over loonmatiging. Dan praten we verder over andere onderwer pen", zei de bewindsman giste ren. „Als je er zelf niet uitkomt, kun j e wel weer naar het kabinet kijken, maar dat is de omge keerde wereld", aldus De Geus. Geen concessies Voorzitter J. Schraven van werkgeversorganisatie VNO- NCW zei dinsdag al een hard hoofd te hebben in het bereiken van een akkoord tijdens het tra ditionele Najaarsoverleg op 28 november tussen het kabinet en sociale partners. Hij proefde uit een gesprek met premier Balke nende dat het kabinet weinig bereid is concessies te doen aan de bonden. De voormannen De Waal (FNV) en Terpstra (CNV) trokken maandag uit gesprekken met de premier dezelfde conclusie. Jongerius ziet inmiddels wel kansen voor een akkoord, om dat de pensioenfondsen langer de tij d zouden krijgen hun zaak jes op orde te brengen. Hierdoor hoeven de pensioen premies minder snel te stijgen, waardoor deze minder zwaar drukken op de koopkracht van werknemers en loonkosten voor werkgevers. „Bovendien trekt het kabinet zijn plannen in om pensioenop bouw moeilijker te maken. Mensen mogen nog steeds 2 pro cent van hun inkomen hiervoor blijven gebruiken", zei Jongeri us. Rond de Melkertbanen wordt volgens haar ook vooruit gang geboekt. „Van de 80.000 gesubsidieerde banen worden er 10.000 omgezet in gewone ba nen. Dat geeft meer ruimte voor de rest." Optimisme Het CNV deelt het optimisme van de FNV nog niet. „Wat be treft gesubsidieerde arbeid en pensioenen lijken de zaken in derdaad onze richting op te schuiven, maar we hebben het kabinet nog niets hardop horen zeggen", aldus CNV-coördina- tor arbeidsvoorwaarden Van SplunderANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3