Huur gymzalen gefaseerd omhoog Diepe zuchten en pittige discussies PZC School plaatst antigeweldtegels in plein Gemeente enthousiast over plannen voor Rabo-servicepunten Sinterklaas toert door Schouwen-Duiveland s 13 Nieuw tarief in één keer invoeren zou in sommige plaatsen hard aankomen Taakstraf voor negeren rijverbod Man met mes aangehouden Toilet gaat in vlammen op Sequoiahof mag blijven schenken Reimerswaal niet op Zeelandpoort Oplichter moet zitten ABC op reis in bibliotheek agenda Verkoopdag Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? AutoTrack.nl Reizende expositie in Zierikzee J donderdag 21 november 2002 MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Sint-Maartens dijk is gisteren in Middelburg voor het rijden tijdens een rij ontzegging veroordeeld tot dertig uur taakstraf. De man werd 12 februari dit jaar in zijn woonplaats aangehouden op zijn brommer. Hij zei niet te hebben geweten dat de rijontzegging ook voor bromfietsen geldt. Hij dacht dat het verbod alleen het besturen van een auto inhield. VLISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag rond 2.55 uur aangehouden in de Wal- straat in zijn woonplaats voor baldadigheid, openbare dron kenschap en omdat hij een mes bij zich droeg. De politie was naar de Walstraat gekomen vanwege een conflict. Bij aan komst waren de gemoederen al gesust, maar bij nadere con trole werd de man aangehouden. GOES - In de Beukenstraat in Goes is gisternacht een zogehe ten 'ecotoilet' afgebrand. Ook een bouwkeet en een stalen container die bij het toilet stonden, liepen schade op. VLAKE - Het college van Reimerswaal heeft besloten op nieuw een gedoogvergunning af te geven voor siertuin de Se quoiahof in Vlake. Zo kan de eigenaar enkele kleinschalige horeca-activiteiten blijven uitvoeren. Het is waarschijnlijk de laatste gedoogbeschikking die de gemeente moet afgeven, omdat over een paar maanden het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied in werking treedt. Daar staat in dat de Sequoiahof een hapje en drankje mag serveren. KRUININGEN - Reimerswaal blijft bij haar besluit om niet deel te nemen aan de internetsite www.zeelandpoort.nl. Daarop bieden alle andere Zeeuwse gemeenten hun bestuur lijke informatie aan. Reimerswaal meent deze op haar eigen site op een prima manier aan te bieden. De gemeente blijft de ontwikkelingen rondom Zeelandpoortwel volgen enzal desi- tuatie over drie jaar nog eens bekijken. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Ovezande wegens oplichting tien maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De man moet verder zijn behandeling in een kliniek afmaken en zich houden aan de voorwaarden van de reclassering. Aan slachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen moet hij 4910 euro schadevergoeding betalen. De Bevelander troggelde deze zomer een vrouw in Schoondij- ke en een man uit Oostburg geld af. Hij vond zijn slachtoffers via internet. De oplichter vertelde ze voor het opstarten van een koeriersbedrijf nieuwe mensen nodig te hebben, maar vooral een financiële injectie te kunnen gebruiken. Hij 'leen de' geld van ze en beloofde ze dubbel en dwars terug te beta len. De man en de vrouw konden naar hun centen fluiten. Eerder al had hij mensen op Walcheren en Zuid-Beveland voor duizenden euro's benadeeld. In de strafmaat werd een oplichting in een pension in Breskens en tanken van benzine zonder te betalen in Koudekerke meegenomen. rfnorEsme Soesman ZIERIKZEE - Gelijktrekking van dc huurtarieven voor ge meentelijke gymzalen op Schouwen-Duiveland leidt tot een fikse verhoging voor ge- bruikers van de zaaltjes in onder meer Kerkwerve, Scha- rendijke en Nieuwerkerk. De «emeente Schouwen-Duive land kiest daarom voor een ge faseerde huurverhoging, uitge smeerd over drie jaar. Al in 2001 heeft de gemeente raad besloten de huurtarieven voor de gemeentelij ke gymzalen Der 1 januari 2003 op heel Schouwen-Duiveland gelijk te •rekken. Het verschil in huur prijzen stamt nog uit de tijd van voor de gemeentelijke herinde ling begin 1997, toen elke (voor malige) gemeente eigen tarie ven hanteerde. Dat betekende m de praktijk dat de ene gebrui ker per uur 1,25 euro moest be talen, terwijl de ander met een rekening van 9,10 euro per uur werd geconfronteerd. Omwille van de gelijkheid is nu besloten een basistarief van 10,20 euro per uur voor inciden teel gebruik te gaan vragen. Dit MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg is de komende maanden de tentoon stelling Het ABC op reis te zien. Het is een reizende tentoonstel ling over (an)alf abetisme, de ge schiedenis van het schrift en de herkomst van onze alfabetlet- ters. De expositie is goed te volgen voor iedereen vanaf tien jaar. Er is een gratis speurtocht met vra gen over de inhoud. De tentoonstelling is een sa menwerkingsproject van het Unesco centrum Nederland, het Scryption en Diptic, een bureau voor culturele projecten. Het ABC op reis is tot en met 11 ja nuari te bezichtigen. bedrag is gebaseerd op het hoogste tarief zoals dat door voormalige gemeenten gere kend werd. Gebruikers die via een 'abonnement' hun intrek nemen in de gymzaal, kunnen rekenen op korting. Zo worden drie weken in korting gebracht bij maximaal dertien weken ge bruik, zes weken bij 14 tot en met 26 weken gebruik en twaalf weken bij 27 tot en met 42 we ken gebruik. Daarnaast wordt er nog onderscheid gemaakt tussen een commercieel en niet- commercieel tarief. Fatsoen Desalniettemin betekent de prijsverhoging een flinke ver andering voor een aantal ge bruikers. Sommigen van hen worden met een verhoging van meer dan honderd procent ge confronteerd. De tariefwijzi ging zal met name gevoeld wor den door gebruikers van de gymzalen in Kerkwerve, Scha- rendijke. Burgh-Haamstede, Renesse, Nieuwerkerk en Oos- terland. Hoewel tijdig aange kondigd, vinden B en W dan ook dat er fatsoenshalve met een overgangsregeling gewerkt moet worden. Het voorstel van burgemeester en wethouders is om de verho ging in drie jaar tijd in te voeren. Dat houdt in dat gebruikers in 2003 33,3 procent meer moeten gaan betalen ten opzichte van hun huidige jaarhuur. In 2004 wordt dat 66,6 procent. In 2005 wordt het nieuwe tarief dan voor het eerst volledig geheven. Voor enkele verenigingen bete kent dit 'eindtarief' overigens dat er een lichte daling van te betalen huur wordt doorge voerd. Naast deze gelijkschake ling kiest Schouwen-Duiveland ervoor het tarief voortaan jaar lijks aan te passen aan het lan delijk prijsindexcijfer. Dit collegebesluit staat op de lijst van ingekomen stukken en mededelingen behorende bij de vergadering van de commissie maatschappelijke aangelegen heden op dinsdag 26 november. Deze vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis vanaf 19.30 uur. Bianca Westerbeek (rechts) enMariëlle Hanse leggen de eerste antigeweldstoeptegel op het plein bij obs Duiveland in Sirjansland. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow SIRJANSLAND - Bij openbare basisschool Duiveland in Sirjansland werd de les gister ochtend even onderbroken voor een am bachtelijk karwei. Alle leerlingen togen naar het schoolplein voor het leggen van vier bijzondere stoeptegels. Het betreft een campagne van de landelijke Stichting Tegen Zinloos Geweld. De tegels, uitgevoerd in lichte kleuren, dragen het be kende lieveheersbeestjes-logo. De kinderen legden er twee in het voorplein en twee aan de achterkant van de school. Zij kregen assistentie bij deze klus van stra tenmaker Peter Stierman, die toch bezig was met herbestratingswerkzaamheden in Sirjansland voor het bedrijf Winkels BV uit Ouddorp. Locatiemanager G. Oele besloot met mede werking van de Dorpsraad tot aanschaf van de tegels, omdat ze goed passen in het beleid dat de obs Duiveland voert tegen zinloos ge weld. Tijdens groepsgesprekken in de klas wordt met regelmaat aandacht besteed aan bizarre voorbeelden van geweldpleging. Dan wordt er tevens op gewezen dat de kin deren zelf vaak heel gemakkelijk een trap uitdelen en dat ze daarmee anderen danpijn doen", zegt leerkracht J. van Genderen. De lieveheersbeestjes in het schoolplein moe ten de leerlingen er nu dagelijks aan herin neren dat slaan, schoppen en duwen geen enkele zin hebben. Oele heeft ruim een jaar op de stoeptegels moeten wachten. Bij de eerste versie bleek het logo al snel af te brokkelen. De tegels zijn nu in steviger versie uitgevoerd. Er hangt een prijskaartje van 68 euro per stuk aan. „Dankzij de financiële steun van de Dorpsraad hebben we vijf exemplaren kun nen aanschaffen. Vier voor het schoolplein, het vijfde exemplaar wordt bij het dorps huis gelegd", zegt Oele. Hij gaat de dorps raad vragen eenzelfde schenking te doen om ook bij de vestiging van basisschool Duive land de tegels te kunnen neerleggen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland heeft gisteren direct gereageerd op de berichtgeving dat Rabobank Nederland in tweehonderd kleine kernen in Nederland servicepunten wil openen. Volgens wethouder A. van der Wouden zou een aan tal dorpshuizen in de gemeente daar een goede locatie voor kunnen bieden. Hij heeft directeur marktmana- gement Th. van Rijckevorstel I STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Eilandelijke avond platte landsvrouwen; ZIERIKZEE - De Driehoek. 14.00 - 16.00 uurCJV mini-instuif; REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van de Rabobank Nederland dan ook meteen uitgenodigd eens een bezoek aan Schouwen- Duiveland te brengen om enkele dorpshuizen te komen bekijken. „Het lijkt mij goed deze bank ook even te wijzen op het feit dat wij één van de vier gemeenten zijn die mee doen aan het lande lijk pilotproject Lokaal Sociaal Beleid", zegt Van der Wouden. Volgens hem passen de bankser- vicepunten uitstekend in het streven de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland een be langrijke inloopfunctie te ge ven. Zo'n servicepunt biedt meer dan alleen een pinapparaat in de muur. De bank wil tegemoet ko men aan de behoefte van vooral ouderen op het platteland aan persoonlijk contact met een bankmedewerker. Van Rijcke vorstel wil de servicepunten op zetten in samenwerking met lo kale overheden, politie, buurthuizen en zorginstellingen. De Rabobank lanceert dit voornemen in na volging van de Postbank die er kort geleden ook blijk van gaf wat te snel te zijn geweest met het sluiten van kantoren op het platteland. De huidige traditionele kanto ren wil de Rabobank geleidelijk ombouwen tot zogeheten bank- winkels die afhankelijk van de lokale wensen ook op zaterdag geopend zijn. OOST-SOUBURG - De creatie ve handwerkgroep Bachten Poorte verkoopt donderdag 28 november handwerken. Sint- Nicolaascadeautjes en kerstca deautjes. De verkoop vindt van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uurplaats in De Kwik staart in Oost-Souburg. Zo'n dertig Zeeuwse kinderen kozen de vier beste foto's. foto Ruben Oreel door Britta Janssen VLISSINGEN - Koningin Bea trix tijdens de troonrede, Zee hondjes in het water bij Neeltje Jans en motorcrossers die over het Vlissingse strand scheuren. Tientallen foto's lagen gister middag op verschillende tafels. Kies daar maar eens vier foto's uit voor de verkiezing van de beste Nederlandse krantenfoto. Een moeilijke taak voor de der tig Zeeuwse basisschoolleerlin gen. De kinderjury bestond uit leer lingen van groep zeven en acht. Om het hen wat makkelijker te maken, werden de foto's in vier categorieën verdeeld: regio, binnenland, buitenland en sport. In opperste concentratie schuifelden de juryleden langs de tafels in het PZC-gebouw m Vlissingen. De keuzes gingen gepaard met diepe zuchten en pittige discussies. Toen er per categorie nog drie foto's over waren, werd duide lijk wat voor soort foto's de kin deren het meest aanspreken: fo to's waarop wat sensatie te zien is, zoals de Formule 1- wagen van Ralf Schumacher die de lucht in gaat en een Palestijns jongetje dat onderaan een met bloed besmeurde trap zit in een vluchtelingenkamp. Toch koos Caroline (11) van de Prins Fre- derik Hendrikschool in Sas van Gent met zomaar voor de foto met Ralf Schumacher. „Ik vind het een bijzondere foto, omdat je niet vaak zo'n auto over de an dere auto's heen ziet vliegen." Een eindje verder staat Colette (bijna 11) van de Veerse school Advertentie) vS De autosite voor heel Nederland Het Veer bij de regiofoto's te dubben. Uiteindelijk valt haar keuze op de foto van de water hoos. „Ik vind het gewoon een mooie foto en die kan ook niet zo vaak gemaakt worden. Wanneer is er nu een waterhoos?" Daarna is het afwachten of die foto's ook echt uitgekozen wor den. Zoutjes Terwijl de juryleden met een fles prik en zoutjes zaten uit te rus ten, telden een paar leraren en ouders alle stemmen. En dan is het tijd voor de onthulling van cle vier beste foto's in de PZC. Caroline en Colette hebben er kijk op, want hun voorkeuren gaan door naar de finale. In de categorie regio is dat dus de foto van de waterhoos gemaakt door Peter van Heulen. De beste sportfoto is die van de 'vliegen de Ralf Schumacher' gemaakt door Tony Gutierrez van het persbureau Associated Press (AP). De kinderjury blijkt ook de foto van opvliegend zand in de duinen bij Ouddorp te kun nen waarderen. De foto van Wim van Vossen vonden zij de beste van de categorie binnen land. Als laatste gaat in de categorie buitenland de foto van Ahmed Jadallah door. Hij fotografeerde het Palestijnse kindje op de met bloed besmeurde trap. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De reizende ex positie 'Op de grens' door acht gemeenten in Nederland is van zaterdag 23 november tot en met vrijdag 20 december te zien in de hal van het gemeentehuis aan de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee. Schouwen-Duiveland is de zes de gemeente die deze tentoon stelling tijdelijk gaat huisves ten. Tot het einde van deze week is de collectie te zien in de Raadskelder van het stadhuis in Sluis. De expositie is een pro ductie van de Stichting Kriteria en de acht deelnemende ge meenten. 'Op de grens' is een vervolg op het kunstproject Holland Bor der Walk 2000. In het kader daarvan werd op donderdag 6 juli 2000 een roestvrijstalen tijdcapsule ingegraven bij de brulboei op het Kraanplein in Zierikzee. In de capsule zitten berichten van inwoners voor de toekomst. Dat gebeurde in ver schillende vormen. Zo werden er brieven, gedichten, tekenin gen en voorwerpen ingeleverd. Het is de bedoeling dat de tijd capsule in 2010 wordt opgegra ven. Vervolgens zullen de daarin opgeslagen berichten en voor werpen worden tentoongesteld. Tussentijds is de reizende expo sitie Op de grens samengesteld door de kunstenaars Joseph Scorselo en Fenna Zwart. Zij zullen zaterdagmiddag tussen twee en vijf uur bij de start van de tentoonstelling in Zierkzee ook persoonlijk aanwezig zijn. Voettocht De expositie bevat een selectie van tekeningen, teksten, foto's en brieven. Scorselo en Zwart stelden deze collectie samen aan de hand van alles wat ze verza melden tijdens hun voettocht in de zomer van 2000 langs 22 ge meenten langs de landsgrens in Nederland. Zij legden toen in honderd dagen 2200 kilometer af. Het resultaat van hun verza meling is een verhaal dat niet al leen over gisteren, maar zeker ook over de toekomst gaat. Een hoofdrol in deze presentatie is weggelegd voor de bewoners van het grenslandschap van Ne derland, België en Frankrijk. De tentoonstelling is voor het publiek geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wie goed luistert, kan de stoomboot in de verte al horen. Sint-Nicolaas en zijn trouwe knechten naderen Schouwen-Duiveland. Als de wind gunstig staat, zullen zij morgenmiddag in Ouwerkerk voet aan Duivelandse wal zet ten. De kinderen uit de andere dor pen en steden moeten een nacht je langer geduld hebben. De goedheiligman vertrekt op vrij dag 6 december vanuit Bruinis- se weer naar Spanje. Een over zicht van de plaatsen waar de sint deze weken een bezoekje brengt. Vrijdag 22 november Ouwerkerk: Aankomst: Om 15.30 uur op de Ring in Ouwerkerk. Dorpshuis: Voorstelling door pieten op muziek vanP3. Kinderen kunnen deelnemen aan een tekenwedstrijd en naar een sinterklaasverhaal luis teren. Zaterdag 23 november Brouwershaven: Aankomst: Om 13.30 uur bij de Ha ven Zuidzijde. Route: Onder begeleiding van mu ziek en majorettes naar de muziek tent op de markt. Tonnenmagazijn: Kindermiddag tot 16.15 uur. Bruinisse: Aankomst: Per boot om 14.00 uur in de haven, aansluitend officiële ont vangst bij de muziektent. De Pul: Vanaf 15.30 wordt voor de kinderen uit de groepen 5 tot en met 8 een 'black and white party' gehou den. Dorpshuis: De kinderen uit de groe pen één tot en met vier kunnen vanaf 15.30 terecht bij Jabbedabbedoe, een acrobatische goochelact op mu ziek. Burgh-Haamstede: Aankomst: Met 'De Pepernoot' om 13,30 uur in de haven van Burghsluis. Een half uur later gaat de sint met de pie ten tram naar Burgh en Haamstede voor een rond tocht met als eindpunt dorpshuis de Schutse. De Schutse: Vanaf 16.15 program ma met en rond sinterklaasaanslui tend is er een kinderdisco. Dreischor: Aankomst, om 9.30 uur verwelkomt muziekvereniging Crescendo de sint en zijn pieten bij het dorpshuis Dorpshuis: Aansluitend vindt er een sinterklaasfeest plaats. Om 19.30 begint de sinterklaas-playback- show voor alle leeftijden. Nieuwerkerk: Aankomst: Om 10.00 uur wordt de sint onder begeleiding van de mu ziekvereniging onthaald. Dorpshuis- Van 14.00 uur tot 15.30 uur kinderdisco voor kinderen tot en met twaalf jaar. Om 21.00 uur dansavond met de 'Annemiekes'. Noordgouwe: Aankomst: 13.00 uur in de Brouwe rijstraat. Route: Onder begeleiding van mu ziekvereniging Con Amore lichting het dorpshuis. Dorpshuis: Om 13.30 uur beklimt de sint het podium en houdt een toe spraak. Omstreeks 15.00 uur is er een playbackshow voor jong en oud. Ouddorp: Aankomst: Om 14.00 uur in de ha ven van Port Zélande. Podium Grand Place: Voorstelling Sint en Clown Billy met uitdelen ca- deautjes. Renesse: Aankomst: Bij de kerk aan de Ring om 13.00 uur. Onder begeleiding van muziekvereniging 'Luctor et Emer- go' rondgang door het dorp. Eindbe stemming is het dorpshuis. Dorpshuis: Toneelstuk 'De Super piet' door toneelvereniging Op Drift Sirjansland Aankomst: In het verenigingsge bouw om 15.00 uur. Om 16 30 frietje met Zierikzee: Aankomst: Om 13.30 uur in de Nieu we Haven. De sint legt aan tegen over stadscafé de Banjaard. Na aan komst in is er een optocht naar de Oude Haven, Kraanplein, Haven park en Havenplein waar het gevolg bi] de muziektent officieel welkom wordt geheten. Aansluitend optre dens danspieten en diverse activi teiten. Zonnemaire: Aankomst: Om 9.15 uur verzamelen op Breedveld en verwelkoming sint en pieten onder leiding van muziek vereniging Nut en Ontspanning. Dorpshuis: Om 10.00 uur zet de sint zijn voet over de drempel van het dorpshuis. Aansluitend is er een kinderbingo. Het avondprogramma start om 19.00 uur met een optreden van de Zonnemairse playbackers Drive-in show 'Sound De-light' sluit de avond af. Woensdag 27 november Kerkwerve: Aankomst: Om 14.00 uur in de Ring Voetbalkantine van sportvereniging WIK: sint en zijn pieten delen ca deautjes uit. Zaterdag 30 november Oosterland: Aankomst: Met medewerking van 'professor Einstein' om 13.30 uur op de markt. Daarna rondgang door het dorp onder muzikale begelei ding. Dorpshuis: Knutsel- en spelletjes middag voor kinderen tot negen jaar. Om 16.30 uur wordt de sint uit gezwaaid. Vrijdag 6 december Bruinisse: Vertrek: Om 19.00 uur start de lam pionoptocht bij de muziektent die vooraf gaat aan het vertrek van Sin terklaas. De sint en zijn pieten wor den naar de haven gebracht waarna het schip vertrekt richting Spanje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37