PZC Raad wist niets van afspraken brunch Gimbrere MODEBRADERIE 11 Hogeschool week in teken van China Voor Shewly staat geen boterham klaar Sanering camping Berkenhof mag niet in gevaar komen Sirjansland vecht voor veilige Zandweg a5 Actieve ontmoeting Plattelandsvrouwen Negatief ambtelijk advies voor fracties achtergehouden zeeuwse almanak Lezing waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 21 november 2002 HnnrMarcel Modde RENESSE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland eist duidelijkheid over de afspraken tussen het college en camping houder C. Kooman omtrent het toekennen van grond aan de Kampweg voor een nieuw cara vanpark. Meerdere fracties dringen aan op een onderzoek naar het achterhouden van een negatief ambtelijk advies over deze regeling. GroenLinks wil gebruik maken van het nieuw verworven recht van de raad om voormalig wet houder C. Veerhoek te horen voor een 'enquêtecommissie', zegt fractievoorzitter H. de Vries. Ook de PvdA verwijst naar mogelijke stappen in die richting, maar wil vooralsnog de antwoorden van huidig ver antwoordelijk wethouder G. van de Velde-de Wilde (WD) in de commi ssie grondgebiedza ken afwachten, aldus W. Ren den. Een 'dwingend verzoek om uitleg' aan Veerhoek vereist een raadsmeerderheid. Geen van de fracties was op de hoogte van een negatief ambte lijk advies aan het college het optie-aanbod aan Kooman voor een caravanpark op de 2,3 hec tare compensatielocatie aan de Ramp weg. verklaarden hun woordvoerders gisteren in een reactie. Het ambtelijk oordeel had volgens hen niet mogen ont breken bij de stukken die ruim twee jaar geleden aan de com missie zijn voorgelegd. Op basis van de toen beschikbare infor matie schaarde een raadsmeer derheid (WD, PvdA en RPF) zich achter het collegevoorstel. CDA, SGP/GPV, GroenLinks en D66 gingen- niet akkoord, omdat zij vonden dat de grond bij openbare inschrijving moest worden aangeboden. De huidige raad is twee weken geleden geïnformeerd over de blokkade die de provincie nu opwerpt tegen de plannen voor de zogenoemde camping Noor derduin. Bij die gelegenheid heeft Van de Velde echter ge zwegen over de optiebrief die het college Kooman destijds heeft gestuurd. De Vries: „Ster ker nog, ze heeft gezegd dat er slechts mondelinge afspraken waren gemaakt en er hierom trent niets zwart-op-wit stond. Wanneer wij nu in de krant moe ten lezen dat er toch een brief bestaat, krijg ik toch sterk het gevoel dat we nu voor de tweede keer worden getackeld. Toenmalig CDA-wethouder en huidig fractievoorzitter voor Leefbaar Schouwen-Duiveland P. Berrevoets-Ringelberg spreekt de lezing van Renden te gen dat in het college zelfs nooit zou zijn gesproken over de waarschuwing van ambtelijke zijde dat de gemeente zich met Noorderduin op glad ijs zou be geven. Volgens haar is er intern 'stevig gediscussieerd, op basis van signalen dat het niet klop te'. „Dat was voor mij ook aan leiding mijn fractiegenoot Roel van der Wekken in te fluisteren dat het CDA beter niet mee kon gaan met het voorstel. Dat is ook zo gebeurd." Van der Wekken zei gisteren te hebben tegenge stemd 'omdat de verkoop van de 2,3 hectare aan Kooman niets zou toevoegen aan de natuur ontwikkeling in het kader van de Regiovisie Schouwen-West'. Berrevoets: „Ik vraag me af waarom de commissie dat amb telijk advies nooit heeft gehad. Op welke gronden heeft de com missie het college dan geadvi seerd en wat heeft Kooman ge weten van de (on)mogelijkhe- den? Welke beloften zijn er pre cies gedaan en wat zit hier mo gelijk nog meer achter? Want Kooman zegt in de krant toch dat hij nog steeds hoop heeft op een plekje." Alternatieven De WD vindt vooral dat Koo man nu niet te makkelijk het bos mag worden ingestuurd. Er moet nog maar eens zorgvuldig naar andere alternatieven wor den gezocht, aldus fractie woordvoerder H. Coomans. De oprichting van Noorderduin past Volgens hem wel degelijk binnen de Regiovisie. Uitgangs punt daarvan is namelijk dat de te saneren eenheden van camping Berkenhof in een 'pot' terecht zouden komen. Een aantal eenheden uit die pot zou den vervolgens weer beschik baar komen voor de kwaliteits verbetering van bestaande campings. Aangezien de levensvatbaar heid van Koomans bestaande camping Chanremo wankel was, wilde de gemeente mee werken aan een verbreding van zijn horizon. „Waarom dat nu opeens niet meer kan, doet bij mij de stekels omhoog gaan. Wat klopt er dan nog wel binnen de Regiovisie? Wat staat ons nog meer te wachten? De wethouder heeft heel wat uit te leggen." door Britta Janssen VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland staat deze week in het teken van China en alles wat daarmee te maken heeft. Op dit moment zijn er veel Chinese studenten op de hogeschool. Door de verschillende activi teiten die gehouden worden, moeten de stu denten elkaar beter leren kennen. De Chinese week wordt gehouden in het ka der van Walcheren Mozaïek. Dit tweeweek- se evenement heeft min of meer dezelfde doelstelling. Op de hogeschool werd de Chi nese week maandag officieel geopend met het Chinese volkslied en het hijsen van de Chinese vlag. Op dinsdag was er een demon stratiepartij tafeltennis en gisteren waren er onder meer demonstraties tai chi en chang chuan. Vandaag is er een videopre sentatie over China en karaoke en morgen zijn er Chinese spulletjes te koop in ver schillende kraampjes, waarna op zaterdag de week officieel wordt afgesloten. Zo'n kraampje met Chinese spulletjes staat nu ook al in de kantine van de school. Hang Liu (19) probeert er onder meer kralen en zeepjes te verkopen. Bijna alle activiteiten die voor vandaag, morgen en zaterdag gepland zijn, zijn open baar toegankelijk. Ze vinden plaats in het hoofdgebouw van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg. foto Lex de Meester door Piet Kleemans RENESSE - De voortgang van de sanering van camping Ber kenhof mag niet in het gedrang komen door het schrappen van het plan voor realisering van ca ravanpark Noorderduin - onder meer bedoeld om Berkenhof- kampeerders op te vangen - op de recreatiecompensatielocatie aan de Kampweg bij Renesse. Dat vindt voorzitter van de ge- biedscommissie Schouwen- West A. de Haan. Het nieuws dat campings Beu kenhorst en Tentebosch niet ge saneerd worden en dat de pro vincie een streep heeft gehaald door het plan voor realisering van caravanpark Noorderduin wekt bij De Haan vooral teleur stelling. „We gingen er als ge- biedscommissie vanuit dat de zaken met betrekking tot de Berkenhof goed geregeld waren en dat blijkt dus niet zo te zijn. Maar ik vind dat de sanering van de Berkenhof wel gewoon door moet gaan en die mensen zullen toch ergens naartoe moe ten kunnen. De gemeente heeft zich daar altijd sterk voor ge maakt en ik ga ervan uit dat ze dat blijft doen." Uitgangspunt De Dienst Landelijk Gebied maakte een inrichtingsschets voor de recreatiecompensatie locatie aan de Rampweg. Eén van de uitgangspunten daarbij was dat daar 2,3 hectare vrij zou worden gehouden voor cara vanpark Noorderduin. Dat de provincie een streep heeft gehaald door Noorder- duin maakt voor het inrich tingsplan volgens opstelster B. de Vlieger niet zoveel uit. „We zullen iets in het plan moeten schuiven, maar ik denk dat het verder wel mee zal vallen. Bo vendien moet het inrichtings plan nog officieel vastgesteld worden." De basis voor plan Noorderduin werd al in 2000 gelegd. Toen bood de gemeente Schouwen- Duiveland recreatieonderne mer C. Kooman de genoemde 2,3 hectare grond ter overname aan. Toch was het volgens amb tenaar J. Vaessen van de afde ling ruimtelijke ordening van de directie Ruimte, Milieu Water niet aan de provincie om op dat moment al in te grijpen. „Aan kopen en verkopen van grond zijn op zich puur gemeentelijk beleid. Niet de verantwoorde lijkheid van de provincie. Ver volgens heeft het erg lang ge duurd eer er daadwerkelijk een bestemmingsplan lag. En wij konden als provincie pas iets roepen als dat er eenmaal lag." Geen plannen Recreatieondernemer M. Ruij- tenberg - eigenaar van camping Renesse - betreurt dat zijn buur man Kooman geen toestemming krijgt voor realisering van cara vanpark Noorderduin. Ruijten- berg mag wél op de recreatie compensatielocatie aan de slag. „Maar ik maak voorlopig nog helemaal geen plannen. Koo man was al volop bezig met het voorbereidingen voor Noorder duin, en dat blijkt nu voor niks te zijn geweest. Ik wil eerst heel precies weten waar ik aan toe ben voordat ik ga investeren." Door het wegvallen van Noor derduin en het besluit om cam pings Beukenhorst en Tente bosch niet te saneren, blijft erin de visie van Ruijtenberg niet bar veel over van de plannen vervat in de Regiovisie Schouwen- West. Over een poosje is het precies vier jaar geleden dat camping Prinsenhoeve van mijn vader gesaneerd werdIk heb al leen de belofte van de gemeente dat ik Prinsenhoeve-kampeer ders op mag vangen op een nieuw terrein, maar verder is er nog helemaal niets gebeurt. En de sanering van camping Ber kenhof loopt ook al een paar jaar. Als je ziet hoeveel energie erin gestoken is vind ik dat het resultaat tot dusverre wel een beetje magertjes is." door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De inwoners van Sirjansland zijn niet te spreken over de verkeersveilig heid op de Zandweg. Zij willen graag snelheidsremmende maatregelen. De Dorpsraad Sirjansland gaat op korte ter mijn om de tafel zitten met weg- beheerder Waterschap Zeeuwse Eilanden om de mogelijkheden te bekijken voor een verbeterde verkeersveiligheid in het dorp. Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Japanse wakamé-soep en Thaise roerbakschotel (vegetarisch) of Tonijnsteak en capuccino-bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 23 november 11.00-16.00 uur demonstratie Warhammer I 12.00-13.00 uur Jan van Danime interviewt lOek de Ion 3 over zijn nieuwe boek Holwerda's kind 15.00-16.30 uur Middelburgs Mannenkoor kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl de Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld ÖcGeluid ft Markt 51 Middelburg (0118) 886886 mtsr T 1r Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410502 In veel Schouwen-Duivelandse dorpen wordt geklaagd over te hard rijden automobilisten in dorpskernen. Sirjansland is daar geen uitzondering op en ook daar zijn inmiddels op ver schillende plaatsen drempels aangebracht om de snelheid van de weggebruikers te temperen. De Zandweg is, zegt dorps raadsvoorzitter B. van der Graaf, wat dat betreft nog een witte vlek. Hoog tijd volgens Van der Graaf dat ook de Zand weg voorzien wordt van snel heidsremmende maatregelen. „Want alleen een bord werkt echt niet", zegt Van der Graaf resoluut. Ongewenst Niet alleen wordt er volgens de dorpsbewoners te hard gereden op onder meer de Zandweg, ze hebben ook last van ongewenst vrachtverkeer. Aan het Kerke- pad zit een horecagroothandel en daar moet nogal eens wat af geleverd worden. Chauffeurs kiezen vaak de kortste weg, dwars door het dorp. Dat probleem kan ondervangen worden met betere bewegwijze ring. Van de zijde van het water schap is inmiddels toegezegd dat op die mogelijkheid gestu deerd gaat worden. Dorps raadsvoorzitter Van der Graaf heeft er wel vertrouwen in. „Dit soort zaken kun je heel simpel en pragmatisch oplossen." Iets weerbarstiger is de proble matiek van de N59. De weg wordt met name in de zomer maanden bijzonder intensief gebruikt. De dorpsraad van het naburige Oosterland heeft bij Rijkswaterstaat al eerder aan gedrongen op de aanleg van een rotonde op de kruising van de Molenweg met de N59. Advertentie) met zeezicht Een overvloed aar warme en koude gerechten Yannick Modde vertelt over de slechte levensomstandigheden van kinderen in Bangladesh. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Yannick Modde (11) leerling uit groep zeven van openbare basisschool 't Kof schip in Zierikzee vindt het 'best zielig' dat kinderen in een land als Bangladesh keihard moeten werken en niet of nau welijks de kans krijgen naar school te gaan. Daar wilde hij zijn klasgenootjes wel iets over vertellen. Yannick was daarom één van de leerlingen op vijftienhonderd basisscho len in Nederland die gisteren een spreekbeurt hielden over de Rechten van het Kind. Het verdrag met de 54 Rechten van het Kind werd op 20 novem ber 1989 door Unicef vastge steld. Unicef Nederland stimu leert schoolkinderen elk jaar op deze datum een spreekbeurt te houden voor hun klasgenootjes. Yannick las die oproep in het jeugdblad De Kameraadjes van zijn favoriete voetbalclub Feye- noord en vroeg het informatie pakket bij Unicef aan. Zijn meester Sjaak van Gende- ren gaf hem graag de gelegen heid zijn verhaal voor de klas te vertellen. Yannick trok een ver gelijking tussen zijn eigen leven en dat van de achtjarige Shewly in Bangladesh. Voor hem staat elke morgen als hij uit bed komt een boterham gereed. Daarna kan hij zich gaan wassen en aankleden om naar school te gaan en tussen de middag is er weer eten voor hem. 's Middag na school kan hij lekker gaan buiten spelen met zijn vriendjes en 's avonds kan hij weer aanschuiven aan de maaltijd. Voor het meisje in Bangladesh is hetleven anders. „Zij moet uren lang mislukte bakstenen tot gruis slaan, dat dan voor de aan leg van wegen kan worden ge bruikt. Het is zwaar werk en ze zit onder de schrammen en blauwe plekken", vertelt Yan nick zijn klasgenootjes. Hij voegt eraan toe dat er veel meer kinderen zijn in de sloppenwij ken van de hoofdstad Dhaka die voor heel weinig geld van vroeg tot laat moeten werken. Boven- Advertentie) kortingen tot LANGE DELFT 16 MIDDELBURG dien is er weinig geld voor voed sel. De meesten eten alleen wat rijst met viscurry. Yannick ver telt ook dat Unicef iets voor de ze kinderen tracht te doen door het inrichten van onderwijscen tra waar een aantal van hen ten minste enkele uren per dag les kunnen krijgen. Boeiend De kinderen vinden dat Yannick heel veel informatie bij elkaar heeft verzameld en dat hij er een boeiend verhaal over heeft ver teld. Hij las het wel wat snel voor, maar zijn klasgenootjes snappen best dat hij een beetje nerveus was. Zij vinden dat hij een negenenhalf verdient voor dit verhaal. Bovendien onderte kent zijn onderwijzer het certi ficaat dat hij van Unicef krijgt voor deze spreekbeurt. Bij cbs 'Onder de Wieken' in Burgh-Haamstede hielden drie leerlingen een spreekbeurt. Mirjam Baar en Annabel Stad houders vertelden ook over de kinderen in Bangladesh. Nima Mahammadi uit Iran die in het Asielzoekerscentrum verblijft, ging in op de Rechten voor het Kind zoals die door Unicef zijn opgesteld. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Wie dacht lekker passief naar mooie zang van anderen te kunnen luisteren, kwam bedrogen uit gisteravond in het Tonnenma- gazijn in Brouwershaven. De jaarlijkse ontmoeting van de vier regionale afdelingen van de Plattelandsvrouwenbond was dit keer gericht op actieve deel name. Zo kon het gebeuren dat plotse ling honderdvijftig vrouwen massaal 'hè, hè, hè' uitriepen in een poging de perfecte ademha ling uit het middenrif te persen. Ook werd geoefend op tien, vijf tien en twintig tellen uitade men, om alle klinkers één voor één mooi te laten resoneren en om de verschillen tussen tenor lead, bariton en bas hoorbaar te maken. Dat gebeurde allemaal onder leiding van de Wil Sae- nen, de bezielde dirigente van het Ladies Barbershopkoor Soundwaves uit Rockanje. Zij had de opdracht de bezoekers aan het zingen te krijgen en die opdracht nam Saenen serieus. Uiteindelijk was het de beurt aan het koorleden zelf om iets van hun zangtalenten te laten horen. „Iedereen kan leren bar bershop te zingen", sprak de di rigente de zaal moed in. Zij gaf aan dat bij close harmony de ak koorden veel grilliger verlopen. Voorzitter J. Niemantsverdriet- Leenheer van gastafdeling Brouwershaven toonde zich te vreden over de ruim honderd vijftig bezoekers tijdens deze jaarlijkse bijeenkomst van de regionale afdelingen. Volgens Niemantsverdriet is er wel spra ke van enige vergrijzing, maar is dat nog geen reden voor samen voeging tot één vereniging Schouwen-Duiveland.Elke afdeling wil nog haar eigen identiteit behouden en de acti viteiten dicht bij huis hebben", vindt Niemantsverdriet. Landelijk gebruikt de Platte landsvrouwenbond tegenwoor dig de naam 'Vrouwen van Nu' Volgens Niemantsverdriet wordt die naamsverandering in deze regio nog niet gretig opge pikt. „Wij houden het nog liever gewoon bij Plattelandsvrou wen. Dat past bij Schouwen- Duiveland." Advertentie In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Hengelo-Oldenzaal 23 en 24 nov Nachttreinen Amsterdam C- Schiphol-Leiden C 23 op 24 nov Breda-Dordrecht 23 en 24 nov Zwolle-Zutphen Apeldoorn-Almelo 24 nov Roosendaal-Bergen op Zoom 23 en 24 nov Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 24 nov ('Internationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 -9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Af en toe ontvangt de redac tie van deze courant curieuze persberichten. Neem de mare over een lezing in Bergen op Zoom. Een heuse 'professor in de moraaltheologie' spreekt daar komende zon dag in de Emmauskerk over 'Erotiek en de Katholieke Kerk', met als ondertitel 'He- tero- en homo-erotiek en het morele onderwijs van de Ka tholieke KerkDe naam van de lezingencyclus, in het ka der waarvan de hoogleraar is uitgenodigd, is onbedoeld niet minder prikkelend: 'Zin op zondag'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35