BASF bouwt toch hoge koeltoren brunch Gimbóe M3DEBRADERIE 11 Bomenkap op de Sluispolderdijk Minister doet geen harde toezegging over tunnel Sluiskil Raad van State staat perenbomen langs Reeweg in Vlake toe Yersekse jachthaven blijft bij gemeente Lezing Chemieconcern gaat voorbij aan verzoek Reimerswaal en Woensdrecht Sequoiahof mag blijven schenken Toilet gaat in vlammen op zeeuwse almanak >zc BEVELANDEN/THOLEN donderdag 21 november 2002 jjto^Rob Paardekam UtWERPEN - Chemiegigant BASF in het Antwerpse haven- jfbied wil haar nieuw te bou- "ffn warmtekrachtcentrale loorzien van een ruim honderd seterhoge koeltoren. Daarmee üordt voorbij gegaan aan de sens van onder meer de ge beenten Woensdrecht en Rei- [aerswaal. Die hadden ingezet 'cp twee lagere aerocondenso- get plan voor een nieuwe jarmtekrachtcentrale speelt al akele jaren. Vanuit Nederland nrd in het verleden protest aangetekend door onder meer iie gemeenten Reimerswaal en Woensdrecht, de provincies Zeeland en Noord-Brabant en alieufederatie Benegora. Zij rokken vooral ten strijde tegen v komst van een 150 meter ho le koeltoren. De voorkeur gaat at naar twee aerocondensoren, èeeen stuk lager zijn. Dit de door BASF aangevraag de milieuvergunning blijkt dat «et bedrijf toch kiest voor een boge koeltoren. Die wordt ove rigens minder hoog dan in de srste plannen. Een exacte ioogte wordt niet aangegeven, naar uit de milieu-effectrap- Advertentie portage kan worden opgemaakt dat het om zo'n 115 meter gaat. De gemeente Reimerswaal blijft zich verzetten tegen het plan. Een 115 meter hoge koeltoren zou het landschap nog verder vervuilen. Vanuit zowat de hele gemeente zijn nu al de twee enorme torens van de kerncentrale in Doel te zien. Dezezijnmethunl60 meter een stuk hoger, maar omdat de toren van de BASF dichter bij de Ne derlandse grens komt te staan, zal de aanblik niet veel anders zijn. De kans bestaat dat BASF op termijn ook een tweede koel toren wil plaatsen. Volgens ambtenaar D. Visser blijft Reimerswaal voorstander van de aerocondensoren. „Die zijn minder prominent aanwe zig in het landschap en stoten bovendien geen grote rookplui men uit." De gemeente Reimerswaal is van plan bezwaar te maken te gen de aangevraagde milieuver gunning. Dat men daarin we derom optrekt met Woensdrecht en Noord-Brabant ligt voor de hand. Of ook de provincie Zee land zich tegen de plannen zal verzetten, valt te bezien. Be zwaar maken tegen een koelto ren van iets meer dan honderd meter is wellicht wat ongepast als je zelf net hebt besloten in het kader van de Westerschelde Containerterminal (WCT) kra nen neer te zetten die een hoogte van 120 meter bereiken. Overigens is BASF 'vergeten' de Nederlandse belanghebbenden te informeren over haar plan nen. Bewoners uit de omliggen de gebieden in België werden begin november al bijgepraat, maar voor de Nederlandse kant regelde het bedrijf niets. Zelfs de gemeenten Reimerswaal en Woensdrecht wisten van niets en kwamen min of meer bij toe val achter de aanvraag voor een milieuvergunning. In allerijl hebben ze samen een bijeenkomst georganiseerd om de bewoners van de nodige in formatie te voorzien. VLAKE - Het college van Rei merswaal heeft besloten op nieuw een gedoogvergunning af te geven voor siertuin de Se quoiahof in Vlake. Zo kan de eigenaar enkele kleinschalige horeca-activitei len blijven uitvoeren. Het is waarschijnlijk de laatste ge- doogbeschikking die de ge meente moet afgeven, omdat een paar maanden het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied in werking treedt. Daar staat in dat de Se quoiahof een hapje en drankje magserveren Advertentie in De Drvkkery verkrijg baar de special edition DVD van Lord of the Rings vanavond vanaf 17.30 uur iBrasseriemenu Japanse wakamé-soep en Thaise roerbakschotel (vegetarisch) of Tonijnsteak en capuccino-bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 23 november 11.00-16.00 uur demonstratie Warhammer 12.00-13.00 uur Jan van Damme interviewt Oek de Jong over zijn nieuwe boek Holwerdas kind 15.00-16.30 uur Middelburgs Mannenkoor kijk ook op wmy.drukkeriimiddelbure._nl Langs de Sluispolderdijk bij Sint Annaland worden 163 populieren gekapt. door Steffan ter Maat SINT ANNALAND - Staatsbosbeheer is deze week op de Sluispolderdijk bij Sint Annaland begonnen met het kappen van 163 populieren. De werkzaamheden vin den plaats in het kader van het kap- en beplantingsplan Tholen. Als het werk er na enkele weken opzit, zijn in januari 397 populieren op de Oude Sint Annalandse- dijkaan de beurt. De populieren zijn zo'n 45 jaar geleden aangeplant. Ze hebben nu zo ongeveer het einde van hun levensloop bereikt en beginnen slijtageverschijnselen te verto nen. Dode takken waaien uit de bomen en dat geeft overlast voor de omwonen den of kan de verkeersveiligheid in ge vaar brengen. Het kap- en beplantings plan is al enige jaren in uitvoer en het zal ook nog enkele jaren duren voordat het plan in z'n geheel is gerealiseerd. In het plan is opgenomen dat er wordt voorzien in het vex-vangen van de bomen die moe ten verdwijnen. Om meer variatie te krij gen wordt er gebruik gemaakt van ver schillende soox-ten bomen. Er is hierbij gekozen voor één boomsoort per dijk. Zo komen er, of zijn er al, kastanjebomen, eiken, okkernoten, linden, essen en wor den in sommige gevallen ook opnieuw populieren geplant. Op de Sluispolder dijk en de Oude Sint Annalandsedijk wordt na het kappen van de populieren rundvee geplaatst voor de begi'azing van de huidige bodemvegetatie. Op beide dij ken groeien ook bijzondere bloemen. Omdat de bodemsamenstelling hiervoor geschikt is worden de dijken in de toe komst vei'der beheerd als bloemendijk. Wel krijgen beide dijken nog één rij zoge- met zeezicht GOES - In de Beukenstraat in Goes is gisternacht een zogehe ten 'ecotoilet' afgebrand. Ook een bouwkeet en een stalen container die bij het toilet ston den, liepen schade op. De brandweer bluste het vuur. Advertentie Gewijzigd (1\ treinverkeer vj'-tk nên ito ipow yll van 22 - CA november In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in, Houdt u rekening met een langere reisduur. Hengelo-Oidenzaal 23 en 24 nov Nachttreinen Amsterdam C- Schiphol-Leiden C 23 op 24 nov Breda-Dordrecht 23 en 24 nov Zwolle-Zutphen Apeldoorn-Almelo 24 nov Roosendaal-Bergen op Zoom 23 en 24 nov Schiphol/Amsterdam C-Berlijn 24 nov ('Internationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. BASF weigert deze informatie avond zelf te organiseren, maar na enig aandringen is de onder neming wel bereid iemand te sturen. De informatieavond is op dins dag 26 november, vanaf 20.00 uur in Hotel Dekkers in de Zus ter Marie Adolphinestraat in Ossendrecht. Zowel overheden als particulieren kunnen bij de gemeente Antwerpen tot 4 de cember bezwaar aantekenen te gen de aangevraagde milieuver gunning. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Alle verkie zingsbeloften van de Haagse kopstukken Balkenende en Zalm ten spijt hebben CDA en VVD gisteren geen harde toezegging losgekregen over de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat hield het bij de belofte dat hij over het project gaat overleg gen met zijn collega op Fi nanciën. En dat was het. Woordvoerders S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) wa ren desondanks tevreden. Buijs dreigde met een motie, als er geen hai'de toezegging zou komen. Maar dat dreige ment trok de christen-demo craat later in. De tegemoet koming van De Boer dat hij over drie weken met een brief aan de Kamer komt, was daarvoor voldoende. Zalm en Balkenende lieten er maandag op verkiezings- toumee in Zeeuws-Vlaande- ren geen misverstand over bestaan. Een tunnel bij Sluiskil is nodig om het auto verkeer van en naar de nieu we Westerscheidetunnel in goede banen te leiden. En met het extra rendement dat de Westerscheldetunnel gaat opleveren, moet dat project (gedeeltelijk) te financieren zijn. Als minister van Financiën was Zalm daar nog tegen, maar, sprak minister De Boer vergoelijkend, 'hij spreekt nu natuurlijk als WD-lijsttrekker'. De Boer temperde overigens het en thousiasme over het extra rendement van de Wester scheldetunnel. Zijn ministe rie heeft het één en ander aan de tunnel voorgefinancierd. Als dat woi-dt meegerekend, komt het rendement volgens De Boer uit op de eerder vast gestelde 7,5 procent. En niet op ruim acht procent, waar mee Buijs en Geluk reken den. In het verleden is boven dien afgesproken dat extra winst terugvloeit naar de staatskas. De Boer is bereid daarover te gaan praten met Financiën, met de kanttekening dat 'de tunnel Sluiskil' op de lande lijke prioriteitenlijst van in frastructurele werken laag scoort. Hij zag tegelijkertijd wel in dat er verkeersproble men zullen ontstaan, als de huidige bi*ug niet wordt ver vangen. Claims Opdrachtgever NV Wester scheldetunnel heeft nog drie claims aan de broek hangen van aannemerscombinatie KMW, die oplopen tot 68 mil joen euro. 'Een fors bedrag', noemde PvdA'er J Dijssel- bloem dat. En hij vroeg zich af of het wel zo verstandig was eind 2000 een nieuw con tract met KMW te sluiten, waarin de aannemer een bo nus in het verschiet werd ge steld als het werk eerder dan november 2003 klaar zou zijn. Uiteindelijk rolt er nu toch de oorspronkelijke op- leverdatum van 14 maart 2003 uit. „KMW spint daar garen bij." W. Duyvendak (GroenLinks) haakte daarop in: „Is de overheid door KMW soms een oor aan genaaid?" De Boer wilde daar niet van weten. „KMW heeft na af sluiting van het nieuwe con tract veel extra en kostbare maatregelen genomen, waardoor het werk enorm is versneld." Over de claims is de NV Westerscheldetunnel, waarvan Rijk en provincie aandeelhouders zijn, nog in gesprek met KMW. Het Rijk en provincie zijn in elk geval bereid het tekort op de post onvoorzien van de NV van 15 miljoen euro bij te passen. foto Willem Mieras noemde zwarte populieren (populus ni gra) terug. Deze soort komt van oudsher veel voor in Zeeland en heeft een levens duur van zo'n zestig jaar. Het herplaat sen vindt op de Sluispolderdijk mogelijk al in maart plaats. Op de Oude Sint An nalandsedijk worden de populieren in de herfst van 2003 herplaatst. Het populierenhout wordt onder andere gebruikt in de vezel industrie, als tuin hout en het wordt verwerkt tot sinaasap pelkistjes. De takken worden versnip- perd en vervolgens afgevoerd naar de energiecentrale in Cuijk. door Arjan Schuiling VLAKE - De 7500 perenbomen die de maatschap Kole heeft aangeschaft, kunnen waar schijnlijk toch nog langs de Ree weg in Vlake worden geplant. De Raad van State in Den Haag is de maatschap op dit punt te gemoet gekomen. De bestem ming die B en W van Reimers waal op het perceel aan de Reeweg hebben gelegd, een be stemming die de teelt van fruit verbiedt, is door het Haagse rechtscollege geschorst. De Raad van State begrijpt dat het de bedoeling was van het ge meentebestuur dat reeds aan wezige boomgaarden of in gang gezette ontwikkelingen bij wij ze van uitzondeiing niet onder dit verbod zouden vallen. Toen de gemeenteraad van Reimers waal het bestemmingsplan Bui tengebied vaststelde, in oktober 2001had de i'aad kunnen weten van de teeltplannen van de maatschap Kole, aldus het Haagse rechtscollege. Alle an dere bezwaren van de maat schap zijn door de Raad van State van tafel geveegd. Een klacht over de uitbreiding van de handel in bestratingsma terialen is niet van meet af aan ingebracht en dus niet-ontvan- kelijk. De regelingen voor paar- denhouderijen en intensieve veehouderij als neventak zijn identiek aan het vorige bestem mingsplan en dus schiet de maatschap niets op met schor sing van die ondei'delen van het plan. Het rechtscollege kan ook in stemmen met het opnemen van hetschelpenopslagbedi-ijf in het plan, omdat dit bedrijf reeds ge- ruime tijd over een onherroepe lijke milieuvergunning beschikt en is opgenomen in het provin ciale Streekplan Zeeland. In een meer uitgebreide pi-oce- dure, de zogenaamde bodem procedure, zal het Haagse rechtscollege zich later nog eens over het bestemmingsplan bui gen. Advertentie kortingen tot LANGE DELFT 16 MIDDELBURG De jachthaven van Yerseke. foto Willem Mieras door Rob Paardekam YERSEKE - De privatisering van de jacht haven in Yerseke is definitief afgeblazen. Met het instellen van een beheercommissie is gekozen voor een tussenweg, waar zowel de gemeente Reimerswaal als de water sportvereniging mee kunnen leven. Op initiatief van de watersportvereniging werd enkele jaren geleden een onderzoek gestart naar de mogelijkheden voor privati- sei-ing van de jachthaven, waarbij de ge meente haar beheertaken aan de vereniging zou overdragen. Dat plan bleek na veel wik ken en wegen niet haalbaar en voor de ge meente bovendien onwenselijk, omdat ze ook in de toekomst wat te zeggen wil hebben over de jachthaven. Gaandeweg is het idee ontstaan om een be heercommissie in te stellen. Dat gaat niet zo ver als volledige privatiseitng, maar geeft de watersportvereniging wel de gewenste invloed. In de beheercommissie zullen de gebruikers van de jachthaven en de ge meente samen zitting nemen. De Reimers- waalse politiek moet nog wel akkoord gaan met de oprichting ex-van. Af en toe ontvangt de redac tie van deze courant curieuze persberichten. Neem de mare over een lezing in Bergen op Zoom. Een heuse 'professor in de moraaltheologie' spreekt daar komende zon dag in de Emmauskerk over 'Erotiek en de Katholieke Kerk', met als ondertitel 'He tero- en homo-erotiek en het morele onderwijs van de Ka tholieke Kerk'. De naam van de lezingencyclus, in het ka der waarvan de hoogleraar is uitgenodigd, is onbedoeld niet minder prikkelend: 'Zin op zondag'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29