Oranje wint op Duitse wijze PZC Verona blinkt uit in alles Ronaldo scoort in duel met Korea Arie Haan wordt coach van China Recordsprint van krasse bejaarde Tafeltennis blijft met schuld achter 19 Nederlandse voetballers ongekend trefzeker in oefeninterland: 1-3 Tennisduo herenigd Patrick Kluivert dicht bij record Basketballers uitgeschakeld Oranje zakt plaats op ranglijst Ajax-stadion loopt al vol Ex-speler Georgië doodgeschoten Prince De Merode overleden Wales zet opmars voor Wim Rijsbergen ontslagen in Saudi-Arabië Rumsas in eigen land bekroond donderdag 21 november 2002 mmi onze sportredactie HONOLULU - Erwin Jakulski 1 heeft het als atleet eindelijk voor elkaar. Hij mag zich we reldrecordhouder noemen op de 100 meter. Tijdens wedstrijden in Hono- lulu sprintte de Hawaiiaan al na 36,49 seconden over de eindstreep. Daarmee is hij de snelste 100-jarige ter wereld. Het had echter nog sneller ge kund. Jakulski, lang wit haar en een baard, had bij de natio nale titelstrijd voor krasse be jaarden pech. Om te beginnen struikelde hij bij de warming- up over een startblok, wat hem op een bloedende beenwond kwam te staan. Daarna speel den de omstandigheden hem parten: stromende regen en te genwind. Het deerde de Amerikaan, om precies te zijn 100 jaar en twee maanden oud, niet. Hij verbe terde het wereldrecord, dat op 43 seconden stond, met een flinke marge. „Ik kan haast niet wachten op de 200 meter", was zijn reactie na afloop. ANP rtnor Jaap van Essen GELSENKIRCHEN - Duitse voetballers beheersen het hunstje als geen ander: wed- .trijden winnen waarin ze ei genlijk de onderliggende partij zijn. Op het voorbije WK kwa aien ze op die manier zelfs in de finale. Het Nederlands elftal beheerst dat trucje tegenwoor dig ook. In Gelsenkix-chen won het Ne derlands elftal gisteren met 1-3. Het was waarachtig een 'Duitse zege', want de thuisploeg was :et merendeel van de negentig anuten gewoon beter. Oranje speelde veelal prutvoetbal, aaarwon dus toch. Het grote verschil in de uitslag werd gemaakt door de onge- trefzekere Nederlandse aanvallers. Kluivert (met hulp san Marko Rehmer), Hassel- baink en Van Nistelrooij scoor- samen drie doelpunten uit welgeteld vier hele kansen. Drukker Aan de overkant, voor het doel van Edwin van der Sar, was het beduidend drukker maar alleen de uit de vergetelheid ontwor stelde Fredi Bobic wist de Ne derlandse keeper daadwerke lijk te passeren. Vooraf maakte de Duitse coach Voller zich enige zorgen over het duel met de Nederlan ders. De coach was niet zozeer 'bevreesd voor een nederlaag, maar vooral bang voor een af- „Ik was heel blij met ons spel. De uitslag is niet goed, maar ik kan wel leven met de manier waarop we gevoetbald hebben", zei Voller na afloop. Dick Advocaat kon in zekere zin ook tevreden zijn. De Neder landse bondscoach wilde graag het eerste jaar van zijn tweede EINDHOVEN - Paul Haarhuis enJacco Eltingh hebben de in tentiekomend seizoen weer hun opwachting in de ATP-tour te maken. De twee speelden eerder dit jaar samen bij hun eigen toernooi Tennis Classics. „Jacco vond het weer leuk de spanning van een echte wed strijd te voelen en wilde weer een paar toernooitjes spelen." Haarhuis en Eltingh vormden in het verleden een succesvol kop pel. Het duo won de dubbeltitels van alle grandslamtoernooien en pakte twee wereldtitels. ANP leven als bondscoach ongesla gen afsluiten. Dat lukte met fraaie cijfers. Zeven wedstrijden op rij, tegen vaak niet bepaald misselijke te genstanders, werden niet verlo ren. Alleen in de eerste interland onder Advocaat, tegen de En gelsen werd gelijkgespeeld. Maar helemaal tevreden mag Oranje niet zijn en was ook Ad vocaat niet. „We hebben al bete re wedstrijden gespeeld, maar de druk was vandaag ook rede lijk groot." De resultaten stemmen tevre den en de EK-kwalificatie loopt soepel. In die zin is het elftal aardig bezig de blamage van de WK-kwalificatie uit te wissen. Dick Advocaat weet na gisteren vooral ook wat er niet deugt aan zijn elftal. Het duo Makaay- Kluivert bijvoorbeeld. De twee topscorers uit Spanje weten el kaar nauwelijks te vinden. Van enige chemie tussen hen is geen sprake. Ze hebben bovendien het probleem dat er achter hen bijna niemand in staat is ze goed aan te spelen. Wat ook niet echt deugt is de lin kerflank van Oranje. Vooral de buitenste middenvelder en linksback, Davids en Zenden, komen op de een of andere ma nier nauwelijks uit de verf. Ze liepen elkaar voortdurend in de weg. Na de rust, die aanbrak met 1-1 door treffers van Kluivert en Bobic kwamen de te verwach ten wissels. De Barcelona-spe- lers De Boer. Cocu en Kluivert gingen er af. Van de Vaart, Van Nistelrooij en Reiziger kwamen. Vooral Van der Vaart bewees ge lijk dat hij iets toevoegt aan het Nederlands elftal. Nauwelijks vier minuten in het veld bezorg de de 19-jarige Ajacied de bal met een schitterende pass bij Van Nistelrooij. De Manchester- spits had alleen voor Kahn ech ter niet de noodzakelijke rust. Het bleek de enige kans die Ne derland miste. Van der Vaart, die als midden velder achter de spitsen speelde, kreeg zijn assist toch nog. In de 69e minuut speelde hij de bal ogenschijnlijk simpel, maar ook akelig precies in op Hasselbaink die zich niet hoefde te beden ken; 1-2. In de 78e minuut was het duel voorbij. Seedorf ontsnapte op rechts en speelde strak in op de inkomende Van Nistelrooij. Kans nummer vier werd zo doende doelpunt nummer drie voor Oranje. Duitsland - Nederland 1-3 (1-1). 22. Kluivert 0-1, 34. Bobic 1-1, 69. Has selbaink 1-2, 79. Van Nislelrooy 1-3 Scheidsrechter: Dallas (Sch). Aan tal toeschouwers: 62.500. Gele kaart: Reiziger (Nederland). Duitsland: Kahn; Rehmer, Bau- mann en Friedrich; Frings, Schnei der (46. Freier), Jeremies (46. Kehl), Ballack en Böhme (78. Neuville); Bobic (68. Asamoah) en Klose. Nederland: Van der Sar; Ricksen Stam, Frank de Boer (46. Reiziger) en Zenden; Seedorf, Bosvelt, Cocu (46. Van der Vaart) en Davids; Makaay (67. Hasselbaink) en Klui vert (46. Van Nistelrooy). GPD Jerrel Hasselbaink glipt door de Duitse verdedigingen legt aan voor het tweede doelpunt van Oranje. GELSENKIRCHEN - Het was een eigen doelpunt van de Duitse verdediger Reh mer, maar de openingsgoal werd aan Pa trick Kluivert toegekend. En daardoor is hij nu op één na de meest scorende Oran je-spits aller tijden. Kluivert tekende gisteren voor zijn 36e interlandgoal. Daarmee staat hij één goal achter Dennis Bergkamp. Tot het duel met Duitsland deelde Klui vert de tweede plaats op de ranglijst nog met Faas Wilkes, die in zijn 38 interlands tot 35 doelpunten kwam. Patrick Klui vert had 64 wedstrijden nodig om Wilkes te passeren. Het gemiddelde van de Bar- celona-speler is nu 0,5625 per wedstrijd. Zodra Patrick Kluivert de eerste plaats bezet, is het niet aan te nemen dat hij snel afgelost zal worden als topscorer aller tijden. De aanvaller is pas 26 en kan dus nog heel wat jaartjes mee. Bovendien foto Marcel Antonisse/ANP wordt hij in de top van de ranglijst niet bedreigd door een nog actieve interna tional. Behalve Bergkamp (37) en Wilkes (35) staan bij de eerste tien spelers als Lensti'a (33), Cruijff (33), Bakhuys (28), Smit (26), Van Basten (24) en Vente (19). De eerste nog actieve Oranje-speler ach ter Kluivert is Marc Overmars die in 72 interlands vijftien keer scoorde. GPD door Koen de Vries VLISSINGEN - Met enig cere monieel wordt zaterdag in Zoe- termeer het nieuwe bondsbureau van de Neder landse tafeltennisbond (NTTB) geopend. Of dat ook in een fees telijke sfeer zal gebeuren is ech ter de vraag. Voorafgaand aan de opening komt de bondsraad van de NTTB bijeen. Die zal zich buigen over de'financiële gevol gen van het faillissement van Rutac, het organisatiebureau waarmee de NTTB nauwe rela ties onderhield. Rutac werd vorige week woens dag failliet verklaard en laat de NTTB met een schuld van ruim 100.000 euro achter. Het is niet zeker of het hoofdbestuur en/of directeur Ger Tijhof daar ver- ROTTERDAM - Het Ne derlands basketbalteam liep gisteravond tegen de zesde nederlaag op in de EK-kwalificatieronde. In Rotterdam werd met 74- 38 (rust 33-48) verloren van Litouwen, de koplo per in groep A. Door het verlies werd Oranje definitief kansloos voor plaatsing voor het EK van 2003 in Zweden. Elson werd topscorer bij Oranje met 30 punten. ANP antwoordelijk voor is. Wat wel zeker is, is dat het hoofdbestuur de bondsraad heeft toegezegd dat de bond geen financiële risi co's liep bij de organisatie van de Dutch Open, die vorige maand in Eindhoven werd ge houden. Mocht het tegendeel waar zijn, dan bestaat de kans dat er koppen gaan rollen. Al met al is de band Rutac- NTTB altijd in mist gehuld ge weest. Rutac meldde vorige week na het aanvragen van het eigen faillissement dat de te genvallende bezoekersaantal len bij twee shows van de Har lem Globetrotters het bedrijf de das heeft omgedaan, maar dat is slechts de halve waarheid. Sinds Rutac in het jaar 2000 be gon met sportmanagementacti- viteiten liet het een spoor van schuldeisers na. Sporters (tafeltennissers, badminton ners, zwemmers, biljarters, squashers, motercrossers), sportclubs, sportbonden, maar ook bedrijven die zijdelings be trokken waren bij evenementen moesten om hun geld bedelen. Als ze dat nog steeds niet heb ben gehad kunnen ze er naar fluitenwant uit de failliete boe del zullen niet veel euro's meer komen. In 2000 werd het contract met de NTTB ondertekend, tegen een jaarlijkse vergoeding van 150.000 gulden. Een bedrag in die orde van grootte is echter nooit uitbetaald. Sterker, de NTTB moet nu ook de schulden overnemen die Rutac gemaakt heeft bij het organiseren van ta- f eltennisevenementen Grootste schuldeisers zijn de Europese- en wereldtafelten- nisbond. GPD door Alexander van Eenennaam DEBRECEN - Zeven op acht, het kon slechter. Zeven optredens van de Nederlandse turnsters, gisteren bij het WK toestellen in het Hongaarse Debrecen, leverden evenzoveel plaatsen op in de halve finale. Voor Nederland een fraai aantal, en hel was andermaal de bevestiging dat Neder landse turnsters mondiaal echt meedoen. Verona van de Leur, het paradepaardje van de Nederlandse bond (KNGU), had vanzelfspre kend de voortrekkersrol. Ze was in haar eentje goed voor vier hal vefinaleplekken, zij het nipt: op de balk ging ze als zestiende van de zestien verdei-. Van de Leur is goed genoeg om op allevier de on derdelen in actie te komen. Het toernooi in Debrecen is voer voor specialisten, maar de Wad- dinxveense durfde met die stelling te spotten, on geveer als enige deelneemster. Dat de 16-jarige overal in kan uitblinken, is in middels duidelijk. En niet alleen in Nederland. Vooral dankzij haar imponerende optreden op het EK in Patras, waar ze driemaal zilver en tweemaal brons haalde, ging haar naam de landsgrenzen ver over. En hoewel ze nog niet een fractie heeft bereikt van wat bijvoorbeeld de Russin Svetlana Chorkina of de Roemeense An drea Raducan volbrachten, staat Van de Leur te boek als grote belofte. Die status past haar ook eigenlijk beter dan die van vedette. Ze voelde zich gisteren in Debrecen ook nauwelijks meer dan een normale deelneem ster. Ze kwam in het midden van het programma voor en moest de vier toestellen vlak achter el kaar afwerken. Dat deed ze zelfbewust. Achteraf toonde ze ech ter hoe ze zich voelt tussen het internationale ge weld. ,Ik sta er nu in de tussenstand redelijk voor. Ik hoop natuurlijk op zo veel mogelijk halvefina leplaatsen, maar de echte goeien moeten nu nog komen." Met anderewoorden: dit was maar voor spel. Laura van Leeuwen keek helemaal haar ogen uit. De Nederlands kampioene op de brug maakte haar debuut op het WK-podium en kwam tot nu toe internationaal nog niet verder dan twee we reldbekertoernooien. In Debrecen turnde ze aan de brug een prima oefening, die resulteerde in een beoordeling van 9,275. Van Leeuwen versloeg daarmee Van de Leur, die 9,050 van de jury kreeg. ANP ZURICH - Het Nederlands elftal is op de ranglijst van de we reldvoetbalbond Fifa een plaats gezakt: van de negende naai de tiende plaats. Oranje heeft 719 punten. Dat is een punt minder dan de Verenigde Staten, dat Nederland inhaalde in de rangschikking van de beste voetballanden. De topdrie bleef de afgelopen maand onveranderd. Wereld kampioen Brazilië voert de lijst nog altijd aan voor Frankrijk en Spanje. Duitsland staat vierde. De ranglijst: 1. Brazilië 857 punten, 2. Frankrijk 787,3. Span je 779, 4. Duitsland 763,5. Argentinië 741,6. Engeland 734 (7), 7. Mexico 731 (6), 8. Turkije 728,9. Verenigde Staten 720 (10), 10. Nederland 719 (9). ANP AMSTERDAM - Ajax heeft voor de tweede ronde van de Champions League al ruim 21.000 passe-partouts verkocht. De Amsterdammers spelen drie thuiswedstrijden tegen Va lencia, Arsenal en AS Roma. De club heeft wegens de grote belangstelling besloten vanaf vrijdag nog slechts twee passe-partouts per Club-Cardhou- der te verkopen. Aanvankelijk waren dat er vier. Bovendien worden een aantal kaarten achter de hand gehouden voor de losse verkoop per wedstrijd. ANP TBILISI - Kakhi Asatiani, een van de bekendste namen uit de Georgische voetbalhistorie, is doodgeschoten. Dat heeft een televisiestation uit dat land bekendgemaakt. Asatiani speel de destijds bij topclub Dinamo Tbilisi. Later werd hij bonds coach van zijn land en had hij een topfunctie op het ministerie van sportzaken. Wat de aanleiding was tot de schietpartij waarbij Asatiani het leven verloor is onduidelijk. Georgië is instabiel, sinds de on afhankelijkheid van 1991. Gijzelingen en moordpartijen zijn aan de orde van de dag. RTR BRUSSEL - Het Internationaal Olympisch Comité heeft het overlijden meldde gisteren het overlijden van Prince Alexan dre de Merode gemeld. De Belg, die sinds 1964 lid was van het IOC, werd 68 jaar. Hij was vooral bekend als voorzitter van de Medische Com missie van het IOC en genoot een reputatie als bestrijder van doping in de topsport. De Merode was tweemaal een termijn van vier jaar vice-voor- zitter van het IOCHij ma akte in 19 9 9 ook deel uit van de com missie die hervormingen doorvoerde na het omkopingsschan daal Salt Lake City. ANP BAKU - Wales heeft zijn derde opeenvolgende overwinning geboekt in groep 9 van de kwalificatie van de Europese titel strijd van 2004. In Baku versloeg de ploeg van coach Mark Hughes Azerbeidzjan met 2-0. Eerder al won Wales van hoger ingeschatte tegenstanders als Italië en Finland. In de poule heeft het als enige nog geen punten verloren. Tweede is voor alsnog Joegoslavië, met vijf punten en een wedstrijd minder. Speed opende al na negen minuten de score in Baku, met een kopbal. Halverwege de tweede helft maakte Hartson nummer twee. Dezelfde speler schoot ook nog tegen de lat. Wales speelde met onder anderen Giggs van Manchester United. DPA SEOUL - Het Zuid-Koreaanse elftal, met Guus Hiddink als ad viserend coach, heeft gisteren in Seoul een vriendschappelijke interland tegen wereldkampi oen Brazilië voor 63.000 toe schouwers met 3-2 verloren. Ro- naldinho benutte in de laatste minuut een strafschop. In het Koreaanse team speelde Feyenoorder Song 52 minuten mee. Hij was in de basis begon nen. Linksbuiten Seol gaf het thuisland in de 7e minuut een voorsprong. In de 16e minuut maakte Ronaldo gelijk. Na rust werd het 2-1 door Ahn en weer maakte Ronaldo gelijk. In de laatste minuut mocht Ronal- dinho aanleggen vanaf de stip, nadat Ronaldo was neerge haald. Japan verloor in Saitama met 2- 0 van Argentinië. De sterren van de Japanners, onder wie de Fey enoorder Ono, waren niet uit Europa opgeroepen. Japan moest het ook stellen zon der bondscoach Zico. De moe der van de Braziliaan was plotseling overleden. Argenti nië besliste het duel in Saitama, dat werd bijgewoond door 49.000 toeschouwers, na rust binnen twee minuten. Sorin en Crespo scoorden. ANP/RTR Verona van de Leur in actie op deevenwichtsbalk. foto ToussaintKluiters/ANP van onze sportredactie BERLIJN - Arie Haan wordt vrijwel zeker bondscoach van China. De Nederlander heeft dat in Duitsland gezegd, nadat hij begin van de week ontslag nam als sportdirecteur van de amateurclub Stuttgarter Kic kers. Volgens Haan (54) moeten nog slechts enkele details worden afgehandeld. Zelf voelt hij veel voor het avontuur. „Als ik het niet doe, krijg ik er later mis schien spijt van. Dat wil ik voor komen." De oud-international volgt Bo ra Milutinovic op, die de afgelo pen zomer China begeleidde bij het eerste optreden op een we reldtitelstrijd. Het land behaal- DAMMAN - Wim Rijsbergen is ontslagen als coach van Al-Itti- faq. Vier opeenvolgende neder lagen werden de Nederlandse oud-international fataal bij de club uit Saudi-Arabië. Rijsbergen was al de vijfde coach die er dit seizoen uitvloog. De Duitser Takac, de Colombi aan Maturana, de Braziliaan Fernandez en de Saudiër Al- Qourouni gingen hem voor. ANP de geen punt en scoorde zelfs niet één keer tijdens de optreden in Japan en Zuid-Korea. Milu tinovic besloot daarom op te stappen. De tegenstanders wa ren Brazilië, Turkije en Costa Rica. Haan heeft een lang verleden als coach. In Nederland werkte hij bij Feyenoord. in het buitenland onder meer bij Stuttgart, Nürn- berg, Anderlecht, Standard Luik en PAOK Saloniki. RTR VILNIUS - Raimondas Rumsas is uitgeroepen tot sportman van het jaar in Litouwen. De wiel renner eindigde dit jaar op de derde plaats in de Tour de Fran ce. Een dag na zijn huldiging hield de Franse politie zijn vrouw Edita aan met een auto vol dopingproducten zoals groeihormonen en epo. De Franse justitie stelde Edita 11 oktober voorlopig op vrije voeten na het betalen van een borsom van 20.000 euro. Bij de feestelijke onderschei ding als sportman van het jaar zei Rumsas dat alles berust op een groot misverstand. „Ik dank iedereen voor het geloof dat ik mijn prestatie in de Tour op eer lijke wijze heb geboekt." AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19