Ambitie bestuur verwatert snel Delta Plaza wordt echte blikvanger Preventie rampen draait niet alleen om Zeeuwse kust KNMI automatiseert weerwaarnemingen Kickboksgala in disco Middelburg 15 Gemeenten zwichten snel voor ondernemers Omroep draait bezuinigingen terug Rotary-actie tegen polio Softdrugsdealer moet fors betalen Bijna 1800 padden veilig overgezet Aanbieding voor QL Weg weer vrij voor bod Delta/Tennet op Remu (mgutgmBELCOMPahiy Hongerige toeristen donderdag 21 november 2002 torEmileCalon BORSSELE - Ook al zijn de plannen en ambities van over lieden nog zo mooi, ze verwate- vaak snel, zo bleek gisteren tijdens een discussiebijeen komst van de Stichting Het Zeeuws Gezicht over industrie terreinen. Architect B. Gillissen noemde als voorbeeld het nieu- bedrijvenpark Mortiere bij Middelburg. ns de Kwaliteitsatlas van die" gemeente moet dat een hoogwaardig bedrijventerrein ivorden met een bijzondere uit straling. Daar komt volgens Gillissen weinig tot niets van te recht omdat ondernemers niet willen betalen voor een bijzon der gebouw of wat extra meters grond. De Sloeweg wordt volgens hem dan ook beslist geen allee waar straks zeer mooie bedrijfsge bouwen langs komen te staan. Hij voorspelde dat Mortiere uit eindelijk niet veel zal afwijken van het gemiddelde bedrijven park en dat de entree van Mid delburg straks ook geen bijzon dere uitstraling krijgt. De Goese beleidsambtenaar A. Markussen liet ook weten dat zijn gemeente de ambities voor bedrijventerrein De Poel II on der druk van de financiën en de ondernemers heeft moeten bij stellen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat rondom een deel van het bedrijventerrein la ge dijkjes zouden komen zodat, door Ben Jansen VLISSINGEN - De verkeerslei ders van Rijkswaterstaat in het l Schelde Coördinatie Centrum in Vlissingen hebben gisteren voor het laatst als weerwaarne- mers van de Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut (KNMI) gefungeerd. De compu ter neemt hun werk over. Het KNMI heeft de verkeerslei ders als weerwaarnemers opge leid nadat in mei 1996 het weer station aan de Piet Heinkade in Vlissingen werd gesloten. Sindsdien werden de waarne mingen grotendeels geautoma tiseerd verricht. Voor de obser vaties waax*voor de computer nog tekortschoot werd een be- t| roep gedaan op de verkeerslei- ders. Zij beoordeelden elk uur I het zicht in de monding van de I Westerschelde, mate, type en hoogte van de bewolking en soort en duur van de neerslag. In totaal hebben in de loop der jaren ongeveer 25 medewei'kers van het Schelde Coördinatie Centrum zich in het weerwaar- nemen bekwaamd. „Het was geen vervelende taak om erbij te hebben", zegt ver keersleider J. van der Laan. „De waarnemingen waren goed in onze diensten in te passen. En het was een leuke afwisseling om elk uur even naar buiten te stappen en daarna de resultaten van de waarnemingen in de computer in te voeren." Inmiddels beschikt het KNMI over apparatuur die de visuele waarnemingen overbodig ma ken. De resultaten zijn boven dien continu beschikbaar. Het KNMI is bezig het meteorologi sche meetnet verder te automa tiseren. Er was sinds 1854 een weerstation in Zeeland. in combinatie met de waterplas, er een soort Zeeuws landschap zou ontstaan. Ondernemers willen echter niet achter dijkjes zitten. Ze eisen dat een zichtlocatie ook echt een zichtlocatie wordt. Bovendien zou door de aanleg van die dijk jes minder grond bebouwd kun nen worden. Daarnaast merkte hij op dat groensingels rondom bedrijfs terreinen vaak als eerste sneu velen zodra er wordt gesproken over uitbreiding. „Je zet in op ambitieniveau tien, maar dat vasthouden is heel, heel moei lijk", bekende hij. Gedeputeerde G. de Kok vertel de dat hij met regelmaat merkt dat gemeenten vooral kijken naar de grondexploitatie als het om bedrijventexreinen gaat. De uitstraling telt volgens hem nauwelijks. Dat is vreemd, al dus H. van Hunnink. Want de grond- en bouwkosten maken volgens de voorzitter van de stichting maar een fractie uit van de totale productiekosten. Hij kreeg bijval van ondernemer F. Pieters uit Groede. Die stelde dat een ondernemer gewoon hoort te letten op de inpassing van zijn bedrijf. Dozen Heel wat bedrijventerreinen hebben niets van doen met de omgeving, betoogde Gillissen. Het zijn terreinen vol grotere en kleinere dozen waarbij er in het geheel niet op is gelet of al die gebouwen in de omgeving pas sen. Een positieve uitzondering noemde hij het bedrijfstexrein van Rijkswaterstaat op Neeltje Jans. Gillissen pleitte voor meer in passing in het landschap en merkte op dat vooral provincie en Rijk erop moeten toezien dat gemeenten zich aan dat soort richtlijnen houden. De Kok liet weten dat groensingels veel bre der moeten worden. Hij denkt daarbij aan zo'n twintig meter. Het bedrijfsterrein van Rijkswaterstaat op Neeltje Jans past volgens architect Gillissen goed in zijn omgeving. foto Mechteld Jansen OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland gaat een deel van bezui nigingen die de afgelopen andei'half jaar zijn getroffen, terug- draaien. De regionale omroep krijgt vrijwel zeker voor vol gend jaar 500.000 euro extra van de provincie. Daarmee kan het programma-aanbod weer op het peil van twee jaar gele den worden gebracht. Directeur/hoofdredacteur F. Feij deelde het algemeen be stuur gisteren mee dat hij de sportredactie heeft opgedragen een plan te maken voor een hervatting - mogelijk in een ande re vorm - van de radio-uitzendingen over sport in het week end. Dat zou met ingang van januari moeten gebeuren. Overi gens zijn de luistercijfers gestegen sinds Omroep Zeeland op de betreffende tijdstippen muziek is gaan uitzenden. Ook komt het geschrapte televisieprogramma 'Deze kant over kant' terug, met Peter Joosse als presentator. ZIERIKZEE - De actie van Rotaryclub Goes/De Bevelanden voor het internationale project 'Polio de wereld uit' heeft 9425 euro opgebracht. Het geld werd ingezameld tijdens de tweede inentingsx'onden tegen meningokokken op de Beve landen, in Zierikzee en in Oost-Soubux-g. Om de aandacht te vestigen op het belang van vaccinatie tegen polio in de Derde- Wereldlanden deelden de leden van de Rotary folders uit. De inenting tegen meningokokken werd gratis verstrekt. De Rotary deed een oproep voor elk kind dat hier een inenting kreeg, een euro te schenken voor de strijd tegen polio. Fruit- teeltbedrijf Het Hoge Pad in Wemeldinge en de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder stelden ter omlijsting van deze actie appels beschikbaar voor elk kind dat een prik kwam halen. In totaal werden er vierduizend kilo appels uit gedeeld. MIDDELBURG - Een 29-jarige (ex-)koffieshophouder uit Hulst is gisteren in Middelburg veroordeeld tot het betalen van439.770 euro aan de Nederlandse Staat. Dat bedrag heeft de Wolphaartsdijker volgens de rechtbank verdiend met de verkoop van softdrugs. Daarnaast kreeg de man 240 xiur taak straf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opge legd. Ook werd hij voor wapenbezit vex'oordeeld. Mocht hij in gebreke blijven bij de betaling dan wacht hem nog eens drie jaar cel. De Bevelander runde vanaf mei 2000 tot 27 september vorig jaar de koffieshop in café Centraal Station in Hulst. Een voor malig bedrijfsleider, een 31-jarige man uit Middelburg, werd voor zij n aandeel tot 18 0 uur werkstraf en drie maanden voor- waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De mannen waren met de drugshandel begonnen omdat het café niet goed liep. MIDDELBURG - Bij de overzetacties voor padden zijn 1799 dieren veilig de weg overgebracht; in 2001 waren dat er 2887. Het overzetten van de padden gebeurde op drie plaatsen: Breezand bij Vrouwenpolder (399 padden), Duinvliet bij Domburg (526 padden) en in Schuddebeurs (854 padden). De daling van het aantal overgebrachte dieren is volgens coördi nator Kees Musters niet verontrustend. „Bij kleine dieren als padden mag je grote schommelingen in de populaties ver wachten. Er is dus geen enkele reden voor pessimisme: ieder een moet vooral doorgaan." De overzetacties zijn in 1994 voor het eerst uitgevoerd en be doeld om o ver de weg trekkende padden van een wisse dood te redden. door Ron Magnée MIDDELBURG - In discotheek The Nighttrain in Middelburg gaat het zaterdagavond hard te gen hard. In de disco wordt een groot Kickboksgala gehouden. Tijdens het gala woi'den zowel wedstrijden in kickboksen als thaiboksen (ook wel muay thai genoemd) gehouden. Er komt een flink aantal vooraanstaan de deelnemers naar Middelburg toe, uit binnen- en buitenland. Kick- en thaiboksen zijn overi gens vechtvormen die verder gaan dan het reguliere boksen. Om maar eens iets te noemen: boksers mogen niet alleen slaan maai' ook schoppen en knietjes geven. Een trap in het kruis is uit den boze. Het grote verschil in kick- en thaiboksen is de oorsprong. „Kickboksen is een mengvonn van verschillende sporten", ver klaart N. Boonstra, kenner van oosterse vechtsporten. De sport komt uit de Verenigde Staten waar vechtsoorten als taekwon do en karate werden gecombi neerd. „Thaiboksen is een au thentieke, traditionele Thaise sport." Ondanks dat het er in de ring hard aan toe kan gaan, gel den er strenge regels. „Bij kick en thaiboksen gaat men dus niet zo ver als bij free fight. Boonstra bestrijdt de gedachte dat kickboksgala's een aanzui gende werking op ondeiwereld- figuren hebben. „Je ziet nogal eens slecht georganiseerde wed strijden. Die bezorgen de sport geen goede naam. Maar wan neer een avond correct wordt georganiseerd en er goede scheidsi'echters zijn, is er niets mis mee." Het gala duurt zaterdag van 20.00 tot 23.00 uur. Advertentie door Harmen van der Werf DEN HAAG - Delta NV lijkt alsnog samen met netbeheer der Tennet een officieel bod te kunnen doen op het Utrechtse energiebedrijf Remu. PvdA- Kamerlid F. Crone heeft giste ren in het parlement een motie ingediend die daax-voor de weg vrijmaakt. Tennet is de nationale beheer der van hoogspanningsnet werken. Het bedrijf trok zich vorige week onverwacht terug als partner van Delta voor de overname van Remu. De fi nanciële risico's zouden te groot zijn. De rijksoverheid heeft als enig aandeelhouder van Tennet echter een stokie gestoken nuari 2003 wel moffelii! echter een stokje gestoken voor de bieding, bleek gisteren uit woorden van waarnemend minister van Economische Za ken Hoogex*vorst. De rijks overheid wil namelijk de mo gelijkheid openhouden Tennet in de toekomst te privatiseren en de overname van Remu zou ongunstig zijn voor de ver koopwaarde van de aandelen van Tennet. Van privatisering van Tennet is 'geenszins sprake', bena drukte Hoogervorst, maar in de wet staat dat dit vanaf 1 ja nuari 2003 wel mogelijk is. Haal je die bepaling uit de wet, dan vexwalt ook het argument waarom Tennet niet samen met Delta op Remu zou kun nen bieden. Meerderheid PvdA-Kamerlid Crone diende gisteren een motie in, waar mee wordt vastgelegd dat Ten net hondei'd procent van de Staat blijft. Hij kan in elk ge val rekenen op steun van zijn eigen partij, CDA, SP en GroenLinks. Dat is een meer derheid. Crone wil begin december ook nog een wets wijziging indienen om de 'mo gelijke verkoopdatum' voor Tennet van 1 januari 2003 uit de wet te schrappen. Remu is interessant voor Ten net, omdat het Utrechtse ener giebedrijf een deel van het hoogspanningsnetwerk in Ne derland beheert. Delta wil de ruim half miljoen kleine ge bruikers van Remu graag als klanten hebben om haar posi tie op die markt te versterken. Vandaag stemt de Kamer over de motie van Crone. Delta is van plan volgende week met Tennet te beslissen over het bod op Remu. Ook het in Zuid- Holland sterke Eneco is in de race voor overname van Remu. Primafoon door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - In Delta Pla za het nieuwe ontvangst- en ex positiegebouw van Waterland Neeltje Jans, is plaats voor het bezoekerscentrum van het Na tionaal Park Oosterschelde. Ook kan er een speels-leerzame tentoonstelling over de ontwik keling van natuur en landschap in Zeeland worden onderge bracht. Dit zegt directeur Bert van de Hoef van themapai'k Water land. Hij vindt het bundelen van zoveel mogelijk voorzieningen op één plaats een goede zaak. Dat vergt minder investeringen en is ook uit oogpunt van ex ploitatie voordeliger. Boven dien worden bezoekersstromen niet over de provincie gespreid, maar geconcentreerd. In augustus werd het semi-per- manente paviljoen van Water land op Neeltje Jans door brand verwoest. Van de Hoef rekent erop dat in januari 2003 de bouw van een nieuw hoofdge bouw, Delta Plaza genaamd, kan beginnen. Een half jaar la ter, bij aanvang van het toeristi sche hoogseizoen, moet het al in gebruik zijn. Delta Plaza wordt dankzij het ontwerp van architect Jan-Paul Bron een blikvanger. Het wordt, verzekert Van de Hoef, verant woord ingepast in het land schap van het voormalige werkeiland in de Oosterschel- demonding. „We pakken een spa en klappen het landschap op - dat is de filosofie achter het ontwerp"vertelt de Waterland directeur. De buitenkant wordt van glas, gesteund door ijzeren pilaren. In het tien meter hoge_ Een impressie van het nieuwe ontvangst- en expositiegebouw van Waterland Neeltje Jans. gebouw komen twee verdiepin gen. Het dak wordt het grootste grasdak van Nederland. Bij de entree komt een waterpartij Filmzalen Naast drie filmzalen (250 en twee keer 125 bezoekers), hore ca- en winkelvoorzieningen, is er veel ruimte voor semi-perma- nente tentoonstellingen, onder meer over het waterbeheer in de 21e eeuw en de toekomst van de Deltawateren. Op de verdieping is plaats voor kantoren en het ontvangen van groepen. Overal worden loopbruggen aange bracht, waar ook exposities een plaats kunnen krijgen. Waterland had in het afgebran de gebouw de beschikking over 1800 vierkante meter vloerop pervlakte, dat wordt 4000 vier kante meter. De tentoonstelling over de deltawerken in het Top- shuis, bedieningsgebouw van de stormvloedkering, wordt naar Delta Plaza overgeheveld. In de loop van 2004 hoopt Van de Hoef uit het Topshuis te vertrek ken. Zeeaquaria 'Tegelijk met de nieuwbouw worden op het Watei'land-ter- rein verschillende andere voor zieningen (waaronder waterglijbaan, zeeaquaria) ge troffen, die van het themapark een compacter, overzichtelijker geheel moeten maken. Van de Hoef: „Volgend jaar ziet Neeltje Jans er heel anders uit. De kwa liteit wordt opgewaardeerd, we i'uimen een hoop oude dingen op." De uitkering van de verze kering is lang niet toereikend om de vernieuwingen te beta len. Waterland stopt er zelf veel geld bij. „Het kan allemaal zon der dat de bezoekersaantallen hoeven te stijgen." Aan het Nationaal Park Ooster schelde kan ruimte worden ge boden. Van de Hoef onder streept dat de eigen plannen van het NPO voor een bezoekers centrum te duur zijn. „Onze in steek is een intensieve samen werking met het Nationaal ParkHij is ook bereid het plan voor een natuur- en landschaps museum te omarmen. „Zeeland moet niet nog meer musea op richten. Neeltje Jans is een mooie locatie ervoor." door Marcel Modde NEELTJE JANS - De preventie van dreigende rampen moet volgens commissaris van de Ko ningin W. van Gelder in een bre der verband worden gegoten. Ook dienen overheidsbestuur- ders zich beter bewust te zijn van de verantwoordelijkheid die ze op dit gebied dragen. Van Gelder zei dat gisteren tij dens de presentatie van het boek Februariramp 1953, vijftig jaar geleden, vijftig jaar verder van de Zeeuwse journalist M. Anto nisse. Het stoort de commissaris dat nog steeds te veel wordt uit gegaan van de schuldvi'aag ach teraf, dan dat bestuurders - te beginnen bij de gemeenteraad - en bedrijven terdege beseffen dat ze bepaalde verantwoorde lijkheden hebben ten aanzien van de maatschappij. Ook bij het merendeel van burgers is in de beleving van Van Gelder sprake van een 'verdringingsef fect' en zijn mensen zich onvol doende bewust van risico's in hun woonomgeving. Hij spoor de aan om vanuit die hoek meer druk te zetten op de volksverte genwoordigers. In die zin is er nog niet echt veel veranderd, zo kan worden afge leid aan het feitenmateriaal dat Antonisse in zijn boek heeft op getekend. Hij geeft aan dat het in slechte staat verkeren van de zeeweringen in Zuidwest-Ne derland 'in een bewust klein ge houden kring bekend was'. „Daar wat aan doen, had geen hoge prioriteit. Het tegengaan van de verzilting kreeg meer aandacht", verduidelijkte de schrijver zijn bevinding tijdens de boekpresentatie in het Tops huis op Neeltje Jans. Superstorm De commissai'is onderstreepte het belang van het internatio- nale project Escape, een initia tief van de provincial Zeeland. In Escape-verband wordt een mo del-rampenbestrijdingsplan voor overstromingen vanuit de Noordzee opgesteld. Centraal staan verder een hoogwater-in formatiesysteem, een evacua tiemodel en een voorlichtings programma aan de bevolking. Het project (kosten: 1,2 miljoen euro) wordt ontplooid in samen werking met de provincies Oost- en West-Vlaanderen, het Engelse graafschap Essex en de directie Zeeland van Rijkswa terstaat. „Een superstorm bo ven de Noordzee moet de zorg zijn voor alle landen rond die Noordzee, niet alleen van Zee land. Dat geldt voor de hele voorbereiding van de bestrij ding van een dergelijke ramp." Antonisse heeft zijn boek ge schreven in opdracht van Uitge verij Unipers in Abcoude. Gis- teren maakte hij duidelijk dat het feitenonderzoek hiervoor hem niet altijd even eenvoudig is afgegaan. Bij de productie stuitten de makers op een 'ver- ambtelijk Zeeuws Archief, dat nauwelijks tot enige medewer king te bewegen was'. „Ik heb wel eens de indruk dat een voor al Walchers georiënteerd cote- rietje de uitgave van boeken over Zeeland exclusief claimt en dat maakt het er voor buiten staanders niet makkelijker op." Antonisse gaat met zijn boek niet alleen vi j f tig j aar terug vóór de ramp, hij kijkt met name ook naar hoe we er momenteel voor staan rond de Deltawateren. TERNEUZEN - De marechau- see in Terneuzen heeft dinsdag avond in die plaats tot twee keer toe vier Fransen in de leeftijd van 16 tot en met 22 jaar aange houden. De eerste keer werd het viertal aangehouden op de Tractaat- weg in een auto waarvan maar één achterlicht het deed. Ook reden ze zonder dimlicht. De be stuurder kon de boete niet beta len en daarom confisqueerden de mai'echaussees de auto. Die werd gestald achter het hek- wex'k op de parkeerplaats van de brigade. 's Nachts zag een surveillance- ploeg mensen over het hekwerk van de marechaussee klimmen. Het bleken dezelfde Fransen, die even later in de buurt wer den aangehouden. Ze verklaar den dat ze honger hadden en koekjes uit de in beslag geno men auto wilden halen. De Fransen mogen dat over een tijdje nog eens komen vertellen tegen de rechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15