Werkprojecten redelijk succesvol Hogeschool leert China beter kennen PZC Frietkot drijft Middelburgse buren uiteen Bomen moeten wijken voor vervanging riool Betrapten drankactie voor politierechter 13 Vlissingse sociale dienst doet veel om mensen aan een baan te helpen Zelfverdediging voor mannen Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? (Si) AutoTrack.nl ABC op reis in Zeeuwse bibliotheek in Middelburg Man met mes aangehouden Oplichter moet zitten Taakstraf voor negeren rijverbod Toilet gaat in vlammen op Sequoiahof mag blijven schenken Reimerswaal niet op Zeelandpoort agenda donderdag 21 november 2002 £en demonstratie Tai school Zeeland. Chi tijdens de Chinese week bij de Hoge- foto Lex de Meester door Britta Janssen VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland in Vlissingen staat deze week in het teken van China en alles wat daarmee te maken heeft. Op dit moment zijn er veel Chinese studenten op de hoge school. Door verschillende acti viteiten, moeten de studenten elkaar beter leren kennen. De Chinese week wordt gehou den in het kader van de Walche ren Mozaïek. Dit twee weken durende evenement heeft min of meer dezelfde doelstelling. Er worden activiteiten georgani seerd die mensen van verschil lende culturen dichter bij elkaar brengen. Op de hogeschool werd de Chi nese week maandag officieel ge opend met het Chinese volkslied en het hijsen van de Chinese vlag. „Zeer ontroerend was dat. Velen vonden het zo bijzonder, dat ze een traantje wegpink ten", aldus D. Kuipers van de hogeschool. Zij organiseert de week samen met een aantal Chi nese studenten. „Wat ik zo leuk vind aan deze week, is dat het heel leerzaam is. Ik wist bij voorbeeld niet dat ze in China helemaal geen babi pangang kennen." Dinsdag was er een demonstra tiepartij tafeltennis en gisteren waren er onder meer demon straties tai chi en chang chuan. Vandaag is er een videopresen tatie over China en karaoke en morgen zijn er Chinese spulle tjes te koop in verschillende lo-aampjes, waarna op zaterdag de week officieel wordt afgeslo ten. Kralen en zeepjes Zo'n kraampje met Chinese spulletjes staat nu ook al in de kantine van de school. Hang Liu (19) probeert er ondermeer kra len en zeepjes te verkopen. Zij is een van de organisatoren van de Chinese week. „Ik vond de ope ning op maandag heel mooi. Ik was daar in een traditionele Chinese jurk. Voor ons is het hij sen van de vlag een heel plechti ge gebeurtenis. Op dat moment had ik wel een beetje heimwee." Ze vertelt dat veel studenten en thousiast reageren op het 'naam vertalen'. Belangstellenden ge ven dan hun voor- en achter naam en deze worden dan ver taald in Chinese karakters. Bijna alle activiteiten die voor vandaag, morgen en zaterdag gepland zijn, zijn openbaar toe gankelijk. Ze vinden plaats in het hoofdgebouw van de Hoge school Zeeland aan de Edison- weg in Vlissingen. door Edith Ramakers VLISSINGEN- Van de jaarlijks circa dertig deelnemers van het Project Intensieve Begeleiding Langdurig Werklozen (PIBLW) in Vlissingen stromen er onge veer tien door naar scholing of werk. Voor het Stimulerings Project Allochtone Groepen (SPAG) is het percentage iets la ger. Beide activiteiten worden uitgevoerd door de Vlissingse welzijnsstichting Palladium. Er komen hier mensen die twee in jaar of veel langer zonder werk jlt zijn geweest. Een aantal voelt zich comfortabel in een uitke ring. Ze durven soms niet de 'overgang naar het onbekende, de arbeidsmarkt, te maken. Het is een moeilijk te motiveren groep. Op af en toe een succesje, en die hebben we, kunnen we lang teren", zeggen A. Kleijn van PIBLW en P. ten Hacken van SPAG. Vrees Een voorbeeld van een succes story gaat over een man die tel kens na een paar weken ontslag nam. Het maakte niet uit waar hij werkte. Hij gaf er telkens de brui aan. „Wat bleek? Zijn wouw wilde niet dat hij ging MIDDELBURG - Conflictsitu aties herkennen en er mee weten om te gaan. Dat zijn de belang rijkste onderdelen van de cursus Zelfverdediging voor mannen die volgende week donderdag in Middelburg begint. Want ook mannen zijn wel eens bang in het donker. „Het programma draait vooral om weerbaarheid", vertelt V. Quandt die de leergang leidt. Volgens hem is de cursus anders dan de reguliere zelfverdedi- gingsprogr a mma 's„Allereest het leren hei-kennen van agres sie en gevaarlijke situaties. Ver volgens het verbaal afhandelen. En, mocht dat niet helpen, het leren van zelfbeheersingste- chieken." De cursus is bedoeld voor mannen vanaf achttien jaar. Voor vrouwen is er ook een cursus, maar wel in een aparte groep. De cursus begint een week later dan de bedoeling was. Door ziekte van zijn mede-cursuslei- der wei-zorgt Quandt het pro- gramma in z'n eentje. De eerste s is' nu op 28 november. De aanvang is zeven uur 's avonds in de gymzaal Westmede in Mid delburg. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl werken, omdat ze vreesde voor de deurwaarder. Hij bleef thuis om haar te helpen. Toen we daar eindelijk achter waren geko men, zijn we daaraan gaan wer ken. In samenwerking met het meldpunt schuldhulpverlening hebben we een financieel plan opgesteld. De man kan nu vrij gaan werken." Mensen die langdurig werkloos zijn worden door sociale zaken van de gemeente Vlissingen naar het PIBLW gestuurd. Bij het SPAG mogen allochtonen op eigen initiatief aankloppen. „Vaak heeft er al een heel scala aan begeleiders of verzorgers in de loop der jaren op hen inge praat. Ze geven standaardant- woorden. Daar moeten we door heen prikken. Dat kan alleen door een heel intensieve bege leiding." Pleinvrees Ze zeggen ook veel tijd uit te kunnen trekken aan de begelei ding van de deelnemers. „We krijgen niet betaalt naar het aantal deelnemers dat uit stroomt. Ik heb eens een jaar lang met een vrouw die plein vrees had, wekelijks over de boulevard gewandeld." Ze hebben baat bij de rijksrege ling voor gesubsidieerde arbeid. Van de tien deelnemers die jaar lijks uitstromen, doen vier dat met behulp van een gesubsidi eerde baan, een zogenoemde WTW-baan. „Dat is een goede tussenstap naar regulier werk gebleken. Werkgevers kunnen de kat uit de boom kijken en de werknemer krijgt een echte kans om een nieuw begin te ma ken." De aangekondigde maatregel van de rijksoverheid om te kor ten op deze subsidie, baart zor gen. „We hopen dat de bezuini gingsoperatie niet ingrijpend zal zijn. En als het niet anders kan, clan zal er een andere tus senstap voor onze deelnemers moeten komen. De kans is reëel dat ze anders terugvallen op so ciale zaken", merkt Kleijn op. De gesubsidieerde arbeid is be doeld als overstap naar regulier werk. Maar aan een soepele, snelle, overstap naar vast werk, schort het vaker. „Dat moet be ter kunnen", is hun ervaring. Soms wil een WTW'er zelf liever (gesubsidieerd) conciërge blij ven op een school, dan dat hij de overstap maakt naar een con- servenfabriek waar hij produc tiemedewerker kan worden met een vast contract. „De werkge ver wil ook geen afstand doen van de goedkope, gesubsidieer de arbeidskracht." Eigenaar Van Staveren van de garage (op de achtergrond) ziet weinig in de nieuwbouwplannen van Piet van Waarde van 't Frietuus (voorgrond). foto Ruben Oreel Piet van Waarde, eigenaar van 't Frietuus De tekeningen van het nieuwe gebouw tje heeft hij inmiddels van de muur ge haald. „Mensen vroegen er steeds naar, ik werd er gek van zegt Piet van Waar de. Hij probeert al twee jaar een nieuw cafetaria te bouwen aan de Meander laan in Middelburg. De procedures sle pen zich voort en Van Waarde bakt nog steeds friet in zijn oude kotje. „Het is gewoon een rotbende." Als zijn vrouw Mechtelcl cle rolluiken naar beneden doet, breekt het koord met een knal. In het Frietuus is het bloedheet, klanten moeten dringen om binnen te kunnen. „Ze staan hier 's avonds regelmatig buiten in de rij te wachten", vertelt Van Waarde. Vervan ging van het kotje is hard noclig. Voor de opslag gebruikt hij een container en drie garages, de 'kachel' is bijna een kwart eeuw oud, ruimte voor een soft ijsmachine is er niet. „Toen we het twee jaar geleden koch ten, heb ik op het gemeentehuis geïn formeerd of het mogelijk was om uit te breiden. We wilden er eigenlijk een ser re aanbouwen, maar dat vond de ge meente geen goed idee. Ze adviseerden ons om gelijk nieuw te bouwen." Van Waarde heeft een tekening laten maken door Joos Nijsse, een architect met er varing met de bouw van kiosken. „In eerste instantie maakte de buurman bezwaar tegen de uitzichtbelemmering van de showroom. Toen heb ik een door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Tot voor kort waren ze goede buren. Willem at regelmatig een frietje bij Piet aan de Meanderlaan. Tot Piet plannen kreeg voor nieuwbouw en Willem bezwaar maakte. De verhoudingen zijn inmiddels flink verstoord, een nieuw frietkot staat er nog lang niet. „Er zijn alleen verliezers", vindt Willem. nieuw ontwerp laten maken, daar ging hij ook niet mee akkoord." Na ander half jaar gaf de gemeente de bouwver gunning af. De bouw had in september moeten beginnen. Volgens Van Waarde bleek ineens dat de buurman, een garagebedrijf, bezwaar had ingediend. „Dan ben je anderhalf jaar bezig om alles rond te krijgen en wordt met één telefoontje de boel twee jaar langer plat gelegd." De voorberei dingen waren in volle gang. „Ik heb de aannemer weg moeten sturen, de nieu we apparatuur is al aangeschaft." De kelder voor de nieuwe kiosk is zo lang opgeslagen bij de aannemer. „Dat kost allemaal geld." Daar komt nog bij dat procederen ook kostbaar is. „Tegen het uurtarief van c-en advocaat kan ik niet opbakken." „Plet is hier fantastisch, ik heb het ge voel alsof ik echt opgenomen ben in de wijk. Mensen uit de flat komen een frietje eten, maken een praatje en blij ven plakken. Ik zou hier niet wegwillen Als je nou zegt, ik wil iets wat onmoge lijk is, maar iedereen die de tekening heeft gezien, vindt het prachtig. Voor hetzelfde geld is het niet meer nodig, dan verkoop ik de hele boel." Willem van Staveren, garagehouder „Piet wilde een nieuw frietkot, dat is prima", zegt Willem van Staveren. „Maar wel met een goede ruimtelijke onderbouwing. Dat mag je van de ge meente als overheidsinstelling toch verwachten." Voordat zijn buurman plannen maakte, heeft Van Staveren aangegeven dat het zicht op zijn show room behouden moest blijven. Toen bleek dat de frietkraam, die volgens Van Staveren zo groot wordt dat van een kraam geen sprake meer is, recht voor het raam kwam te staan, heeft hij zijn bezwaar bij de gemeente kenbaar gemaakt. „Mijn bezwaar is opgenomen in de vergunning, dus daar was hij van op de hoogte", zegt Van Staveren. Vervolgens kwam er een alternatief plan op tafel. Het nieuwe gebouw staat daarin op een meter van de garage van Van Staveren. Daar was de garagehou der het niet mee eens. Hij is bang voor stankoverlast. Niet alleen bij hem, maar ook in de frituur. Verder zegt hij zich zorgen te maken over de veiligheid. „Mijn rookgaskanaal zit hemelsbreed op vijf meter afstand. Zelf moest ik drie meter van de erfafscheiding van mijn buurman blijven. Ik kijk niet op twintig of dertig centimeter, maar een meter is te dichtbij." Volgens Van Staveren was tot begin dit jaar niet duidelijk hoe het nieuwe gebouw eruit komt te zien. „Ik heb alleen een schetsontwerp gezien, dat zag er prima uit." Van Staveren vindt dat het zijn schuld niet is dat zijn buurman al kosten heeft gemaakt. „Hij denkt dat als hij een ver gunning heeft, hij mag gaan bouwen. Maar hij wist dat ik bezwaar ging ma ken. Hij heeft een aannemer aan het werk gezet, dan zal hij ook wel een nota hebben gekregen." Inmiddels is de sfeer tussen de buren aardig verziekt. „Hij neemt het per soonlijk op, maar ik heb een zaak met de gemeente, die had de vergunning nooit mogen verstrekkenHet beste zou zijn om er een dikke streep onder te zet ten en een oplossing te zoeken die voor alle partijen aanvaardbaar is. Maar ik vind dat het initiatief daarvoor niet van mij hoeft te komen." De bestuursrechter heeft de bouwver gunning geschorst. In het vonnis krijgt de gemeente er van langs. Volgens de rechter was de ruimtelijke onderbou wing niet goed. Verder had de gemeente de belangen van Van Staveren mee moeten wegen. De commissie bezwaar en beroep van de gemeente moet bin nenkort oordelen over de vergunning. Als die het bezwaar afwijst, procedeert Van Staveren verder. „De ruimtelijke onderbouwing, het bouwplan, de mi lieu-aspecten, alles moet kloppen." Advertentie) De autosite voor heel Nederland MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg is de komende maanden de tentoon stelling Het ABC op reis te zien. Het is een reizende tentoonstel ling over (an)alfabetisme, de ge schiedenis van het schrift en de herkomst van onze alfabetlet- ters. De expositie is goed te vol gen voor iedereen vanaf tien jaar. Er is een gratis speurtocht met vragen over de inhoud. De tentoonstelling is een sa menwerkingsproject van het Unesco centrum Nederland, het Scryption en Diptic, een bureau voor culturele projecten. Het ABC op reis is tot en met 11 ja nuari te bezichtigen. VLISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag rond 2.55 uur aangehouden in de Wal- straat in zijn woonplaats voor baldadigheid, openbare dron kenschap en omdat hij een mes bij zich droeg. De politie was naar de Walstraat gekomen vanwege een conflict. Bij aan komst waren de gemoederen al gesust, maar bij nadere con trole werd de man aangehouden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Ovezande wegens oplichting tien maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De man moet verder zijn behandeling in een kliniek afmaken en zich houden aan de voorwaarden van de reclassering. Aan slachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen moet hij 4910 euro schadevergoeding betalen. De Bevelander troggelde deze zomer een vrouw in Schoondij- ke en een man uit Oostburg geld af. Hij vond zijn slachtoffers via internet. De oplichter vertelde ze voor het opstarten van een koeriersbedrijf nieuwe mensen nodig te hebben, maar vooral een financiële injectie te kunnen gebruiken. Hij 'leen de' geld van ze en beloofde ze terug te betalen. Eerder al had hij mensen op Walcheren en Zuid-Beveland voor duizenden euro's benadeeld. In de strafmaat werd meegenomen dat hij iemand in een pension in Breskens had opgelicht en benzine had getankt zonder te betalen in Koudekerke. MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Sint-Maartens dijk is gisteren in Middelburg voor het rijden tijdens een rij ontzegging veroordeeld tot dertig uur taakstraf. De man werd 12 februari dit jaar in zijn woonplaats aangehouden op zijn brommer. Hij zei niet te hebben geweten dat de rij -ontzegging ook voor bromfietsen geldt. Hij dacht dat het verbod alleen het besturen van een auto inhield. GOES - In de Beukenstraat in Goes is gisternacht een zogehe ten 'ecotoilet' afgebrand. Ook een bouwkeet en een stalen container die bij het toilet stonden, liepen schade op. De •brandweer bluste het vuur. VLAKE - Het college van Reimerswaal heeft besloten op nieuw een gedoogvergunning af te geven voor siertuin de Se quoiahof in Vlake. Zo kan de eigenaar enkele kleinschalige horeca-activiteiten blijven uitvoeren. Het is waarschijnlijk de laatste gedoogbeschikking die de gemeente moet afgeven, omdat over een paar maanden het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied in werking treedt. Daar staat in dat de Sequoiahof een hapje en drankje mag serveren. KRUININGEN - Reimerswaal blijft bij het besluit om niet deel te nemen aan de internetsite www.zeelandpoort.nl. Daarop bieden alle andere Zeeuwse gemeenten hun bestuur lijke informatie aan. Reimerswaal meent deze op de eigen site op een prima manier aan te bieden. De gemeente blijft de ont wikkelingenrondom Zeelandpoort wel volgen en zal de situa tie over drie jaar nog eens bekijken. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De gemeente Veere wil 26 bomen in het Oos terpark in Oostkapelle kappen. Het besluit hiertoe moet nog worden genomen, maar het col lege heeft al wel zijn voornemen bekendgemaakt. De kap is no dig omdat de bomen boven de riolering staat die moet worden vervangen. Het bungalowpark Oosterpark is aangelegd in 1968. In het park liggen de meeste rioleringen in de groenstroken naast de asfalt wegen. In die periode was het gebruikelijk dat er onder het as falt geen riolering werd aange- legd. Bij de inspectie is dit jaar vast gesteld dat een gedeelte van de riolering in zeer slechte staat verkeert. Door lekkages, die worden veroorzaakt doordat wortels door de riolering heen groeien, is een groot deel van de riolering verzakt. Daarmee zijn ook de weg en de bermen ver zakt. Het afvalwater kan door de verzakking slecht weg en er ontstaan regelmatig verstop pingen van de huisafvoer. Aan het rooien van de beplan ting valt niet te ontkomen, me nen burgemeester en wethou ders. De bomen hebben een doorsnee van ongeveer twintig centimeter en zijn redelijk goed van kwaliteit. Maar door de uit gebreide wortels wordt ver planten erg lastig. Voor de toe komst is het volgens het college het beste dat er na de riolerings werkzaamheden nieuwe, ge zonde bomen worden geplant. De bomen die moeten worden gekapt, zijn voornamelijk es sen, esdoorns, Spaanse aken en eiken. Op het voornemen van het gemeentebestuur kunnen inwoners nog twee weken, tot 4 december, een schriftelijke of mondelinge zienswijze indie nen. Daarna maakt het college het definitieve besluit over de kapvergunning bekend. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een alcohol actie van de politie in februari dit jaar resulteerde gisteren in een aantal drankzaken bij de Middelburgse politierechter. Zo werd een 56-jarige inwoner van Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot 600 euro boete en zes maanden voor waardelijke rijontzegging. De man werd 17 februari in zijn woonplaats aangehouden. Een 59-jarige Middelburger trof dezelfde straf, nadat de au tomobilist in Oost-Souburg ge controleerd werd. De blaastest mislukte, maar een bloedproef leverde een score van 1,38 milli gram op. Opvallend was dat beide ver dachten voor de eerste keer be trapt werden tijdens dronken rijden. Gisteren toonden ze veel schuldbesef en ze beloofden de politierechter dat dit niet meer zal gebeuren. Dit lag anders bij een 35-jarige drankrijder uit Almere. Hij werd 17 februari in Middelburg voor de vierde keer in vier jaar betrapt voor het rijden onder in vloed. Een bloedproef resul teerde in 1,96 milligram, bijna vier keer de limiet. „U neemt het niet zo nauw", vond officier van justitie R. Rammeloo. Zijn eis - een j aar rij ontzegging en veertig uur taakstraf - werd overgeno men door de politierechter. Een 24-jarige Vlissinger werd bij verstek voor dronken rijden veroordeeld tot 600 euro boete en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging. Hij blies 5 fe bruari dit jaar in Goes 440 mi crogram, precies twee keer zoveel als toegestaan. 1 STREEKACTIVITEITEN 1 BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00 -12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.30-15.30: Werken op de boerderij; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten, VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 - 16.00 uur: Sociaal spreek uur; Bibliotheek, 19.30 uur: Lezing over Zeehelden doorT. van Gent;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13