De vrouwelijke Pim Fortuyn Zware tijding voor personeel van Fokker voor jachten lezers schrijven kunst cultuur wil Oliegeul Tweede leven voor componist De Pauw dicht houden Boete arts V Boete arts VI Kinderartsen Schilders Terrorist III Berkhout schoenmodes EEN VOETZORG MINDER donderdag 21 november 2002 door Peter de Brie HOOGERHEIDE - In de bijten de ochtendkou van Zwarte Woensdag 20 november haasten honderden medewerkers zich naar Fokker Services en Fokker Elmo in Hoogerheide. Vandaag vertelt de directie over 'aanpas sing van de organisatie'. Banen weg dus, is de vrees. Veel banen. De dagelijkse drukte kruipt over de rotonde tussen de A5 8 en de Scheldeweg, waar een paar jaar geleden nog een extra rij strook werd aangelegd om in ochtend- en avondspits de grote stroom Fokkerianen te verwer ken. Door het krakende grind op de parking aan de Aviolandalaan spoedt het personeel zich naai de poort, de blik strak, de kaken op elkaar. ..Geen tijd." „Niks te melden." Een jongeman van Services heft de handen ten he mel. „Ik heb echt geen idee." Maar gevoed door onrustbaren de geruchten en krantenberich ten beseft iedereen dat binnen geen blijde boodschap wacht. Er gaan zeker klappen vallen. Maar hoe hard? En waar? Een Bergse Elmo-medewerker reageert laconiek. Veertig is hij, dertien jaar bij Fokker, toe aan zijn vijfde reorganisatie. „Dus dat begint te wennen." Plaat werker Mark Reedijk, pende lend tussen de Hoekse Waard en Hoogerheide, blijft optimis tisch. „Bij ons groepje is al diep gesneden." De aantallen zijn hoger dan ge hoopt: 290 van de 675 arbeids plaatsen bij Services, 105 van de 480 bij Elmo, Na een kwartier druppelen de eerste medewer kers naar buiten. Sommigen gaan aan de slag, anderen naar huis. „Trieste bedoening", zegt Bergenaar JohnReeberg. „Maar het is alsof het nog niet door dringt. De reacties zijn heel ge laten." En de onzekerheid knaagt voort. „We horen in ja nuari pas wie er uit moet." Alleen Kapellenaar Meeuse lij kt niet op te zien tegen de don kere dagen rond kerst. „Al gaat het Fokker slecht, het leven gaat door. Voor mij persoonlijk is Kerstmis altijd een positief feest. Er is meer tussen hemel en aarde." door Maurits Sep Ze begint met het uithoren van de verslaggever. Waar komt hij van daan? Hoe lang zit hij al bij de krant? Welke functies heeft hij bekleed? „Dat is nou het grote verschil tussen vrouwen en mannen", besluit Jeannette Poorter. „Wij willen eerst weten wat voor vlees we in de kuip hebben. Wij zijn veel meer op de persoon gericht." Jeannette Poorter, 50, directeur van het reïntegratiebedrijf voor vrouwen Arte- mis, minister-president in spe. Over acht j aar is het zover, voorspelt zeDat voel ik aan mijn water." Ze zal het land vier jaar leiden. Namens De Omkering, de partij die ze gisteren, op haar ver- j aardag, in Middelburg heeft opgericht. De vrouwelijke Pim F ortuyn. Net als hij legt ze haar politieke denkbeelden neer in een boek (het had al af moeten zijn. maar het verschijnt pas eind januari: „Ik ben aan het schilderen geslagen"). Net als hij richt ze haar eigen politieke partij op. Net als hij voorspelt ze pre mier te zullen worden. „Fortuyn was de overgang van Kok naar Poorter." Een verschil is er ook. „Als ik als visio nair wegval, gaat De Omkering niet te loor." Want waar Fortuyn grote haast had om Leider van het Land te worden, neemt Poorter de tijd. Ze doet niet mee aan de verkiezingen in januari. Haar tijd breekt over vier jaar aan. Zeven ze tels denkt ze dan te halen. En over acht jaar 32. Dan wordt ze minister-presi dent. „Meer dan de helft van de bevol king bestaat uit vrouwen. Dus ik zit ge beiteld. Echt wel!" De Omkering stelt het vrouwelijk den ken centraal. Dat zit in de rechter her senhelft. Die zorgt voor creativiteit, intuïtie, gevoel, de persoonlijke bena dering. En dat vindt ze broodnodig in de hedendaagse politiek. We zijn de bezieling, de begeestering kwijt in onze samenleving. Omdat er alleen maar mannen aan de macht zijn." Dat zal trouwens niet lang meer duren. MIDDELBURG - Hel openstel len van de Oliegeul bij Neeltje Jans voor de recreatievaart is ongewenst. Met name in de periode tussen 1 maart en 1 oktober worden daardoor de leefomstandighe den voor de zeehonden ongun stig beïnvloed. Dit stelt de werkgroep beheer en inrichting van het Nationaal Park Oosterschelde (NPO). Aangeraden wordt de huidige afsluiting van de Oliegeul, waartegen vooral in water- sportkringen veel bezwaar be staat, voort te zetten. Erbij komt dat in de geul een aanzienlijke verzanding optreedt, die van in vloed is op de bevaarbaarheid. Het gaat daarbij om een natuur lijk proces, dat zich volgens de werkgroep ongestoord moet kunnen ontwikkelen. Het (waarschijnlijk regelmatig) uit baggeren van de Oliegeul is in strijd met het voor de Ooster schelde vastgestelde beleid. In het kader van de bestaande afsluiting is de betonning uit de Oliegeul verwijderd. De werk groep acht het ongewenst op nieuw betonning aan te bren gen. De ligging ten opzichte van de stormvloedkering en de vorm maken dat uit oogpunt van vei ligheid niet verantwoord. In de voor zeehonden minder gevoelige periode tussen 1 okto ber en 1 maart geldt de afslui ting van de Oliegeul niet. Het voor eigen risico bevaren van de route is dan mogelijk. Het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde stelt van daag een advies aan de minister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij over de Oliegeul vast. Advertentie door Ernst Jan Rozendaal OOSTBURG - In zijn geboorteplaats Oostburg is weliswaar een straat naar hem genoemd, maar wie weet wie Gus- taaf Francies de Pauw (1867-1943) pre cies was? Hij is een in de vergetelheid ge raakte dirigent en componist. Maar zijn herontdekking lijkt nabij, want begin 2004 gaat de Roemeense Staatsopera van Timisoara zijn opera Bellida in Neder land uitvoeren. Het stuk is ruim honderd jaar na de succesvolle première op zolder teruggevonden. De heropvoering is een initiatief van de Maastrichtse Stichting Bérenger. Die is opgericht door regisseur en dramado cent Frans Meewis, voormalig artistiek leider van de Nederlands-Vlaamse ope ra. Hij regisseerde vier jaar geleden De Zigeunerbaron bij het operagezelschap uit Timisoara. „Ik was verrast over de perfecte voorbereiding en het muzikale niveau enerzijds en de armoe en ellende anderzijds. Dat vond ik een schrijnende tegenstelling." Het werd Meewis duidelijk dat de Roe meense Staatsopera, net als de meeste Oost-Europese gezelschappen, veroor deeld was tot het brengen van het ijzeren operarepertoire, van La Traviata tot La Bohème. Dat is de enige manier om iets te verdienen aan een Nederlandse tournee, terwijl die eenzijdigheid ze tegelijkertijd wordt verweten. Meewis wil het nu mo gelijk maken dat het Roemeense gezel schap naast de bekende stukken hier ook verrassender materiaal op de planken brengt. De Stichting Bérenger is ge noemd naar de eerste geslaagde alterna tieve productie: Le Roy Bérengereen opera gebaseerd op een toneelstuk van Ionesco. Bellida van De Pauw is project nummer twee. Boekje WALSTRAAT 72 VLISSINGEN Meewis leerde de componist en dirigent De Pauw kennen toen hij op verzoek van Nederlands Instituut voor Theaterwe tenschappen onderzoek deed naar de theatergeschiedenis van Maastricht. Hij stuitte op een programmaboekje van Bellida, in 1897 in première gegaan in de schouwburg van Maastricht. De Pauw heeft het grootste deel van zijn leven in de Limburgse hoofdstad gewoond. Behalve horlogemaker en juwelier was de vader van Gustaaf Francies de Pauw in Oostburg dirigent van een aantal ko ren en een harmonieorkest. Hij compo neerde ook en gaf zijn zoon de eerste mu zieklessen. De talentvolle Gustaaf ging aan het conservatorium van Gent de hoofdvakken trombone en orkestdirec tie studeren. Toen hij in 1885 in militaire dienst moest, kwam hij als trombonist terecht in het corps van het tweede regi ment infanterie, dat gelegerd was in Maastricht. De rest van zijn leven bleef hij in die stad wonen. Na zijn diensttijd studeerde De Pauw nog bij Eberhard Schwickerath, een oud-leerling van An ton Bruckner en van 1888 tot 1912 Stad- tischer Musikdirektor in Aken. In 1898 werd De Pauw koordirigent aan de Sint Servaes. De eerste drie decennia van de vorige eeuw had hij de leiding over veer tien harnfonie- en fanfareorkesten, drie koren, was hij organist en muziekleraar en maakte hij deel uit van muziekjury's in heel Nederland. Lof Zijn werklust als componist was enorm. „Zijn totale productie, die ruim 1200 composities omvat, is tot op heden de grootste in geheel Limburg", schrijft mu sicoloog Hans van Dijk in zijn Panorama van drie eeuwen muziek in Limburg. „Als uitvoerend kunstenaar had hij een grote naam. In zijn nalatenschap bevin den zich vele beoordelingen en juryrap porten van concoursen die er niet om lie gen. Vrijwel zonder uitzondering wordt hem zowel voor zijn dirigeren als voor zijn componeren de hoogste lof toege zwaaid. Zijn orkesten wist hij tot grote prestaties aan te zetten en tot hoog ni veau te brengen. Zijn vele composities voor hafa zijn voor het overgrote deel niet verouderd en in al hun frisheid en originaliteit onze belangstelling nog steeds ten volle waard." Dat geldt ook voor Bellida, vindt Mee wis. Vijftien jaar geleden heeft hij daar een programmaboekje van gevonden, maar van de partituur zelf was geen spoor te ontdekken. Tot hij anderhalf jaar geleden op bezoek was bij Raymond de Pauw, kleinzoon van de componist. „Hij haalde zo alle orkestpartijen van zolder", zegt Meewis. „Alleen de partitu ren voor piano en directie ontbraken." De regisseur nam een kopie van de parti turen mee naar Timisoara. Dirigent Las- zlo Rooth reageerde enthousiast. Met koor, orkest en solisten heeft hij proef op namen gemaakt waarvan de NPS van daag een deel uitzendt (Radio 4, tussen 15 en 16 uur). Meewis: „Ze geloofden bij de NPS eerst niet dat het om een Neder landse componist ging- 'Dit is puur Fran se muziek', zeiden ze." Musicoloog Van Dijk omschrijft Bellida als een 'echt romantisch werk met veel kwaliteiten, een mooi uitgebalanceerde instrumentatie, uitstekend voor de zang stemmen geschreven, met een levendige en viriele melodiekTot nu toe werd aan genomen dat Nederland aan het eind van de negentiende eeuw geen operacompo nisten had. Dat maakt de vondst van Bel lida uitzonderlijk. Traditie Meewis werkt nu aan de planning voor een Nederlandse tournee van de Roe meense Staatsopera van Timisoara. Ze ker is inmiddels dat Bellida op 4 januari 2004 in première gaat in Theater aan het Vrijthof in Maastricht, waarna uitvoe ringen volgen in Roermond, Weert en Bergen op Zoom. Wellicht komt daar ook het Scheldetheater in Terneuzen bij. Dat zou passen in de traditie dat De Pauw in zijn geboortestreek meer is geëerd dan in de stad waar hij het grootste deel van zijn Gustaaf Francies de Pauw, dirigent en componist, werd geboren in Oostburg. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verw»< nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reacti»^ beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet daté! redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word. niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De', dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over»' weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Indien de huisarts uit Veere - die te snel heeft gereden op weg naar een spoedgeval - daadwer kelijk tot een geldboete veroor- deeeld wordt, betaalt onderge tekende graagdeze boete. Als hotelier heb ik meermaals erva ren dat de snelle komst van een- huisarts levens redt. Dit on danks de bedrijfshulpverleners en snellere aanrijtijdenvan am bulances. Deze huisarts ver dient naar mijn mening dan ook louter lof i.p.v. een verkeersboe te voor zijn snelle, adequate op treden. Voor de officier van Jus- titiehoop ik dat hij nooit met spoed een huisarts nodig heeft. Niemand is gebaat bijhulpver leners die beter op hun kilome terteller dan op hun horloge letten. Tijd om dediscussie om trent het zwaailicht voor huis artsen weer eens aan te zwenge len lijkt me. H.W. van den Tol Parkweg 2 Westkapelle Er zijn krantenberichten, die een mens in uiterste verbazing en ongeloof kunnen brengen. Zo gebeurde dat ook bij het lezen van het PZC-artikel van 16 no vember Eis boete tegen arts voor te hard rijden naar spoedgeval. Het betreft hier een toegewijde huisarts, die probeert een pati ent te redden. In het krantenar tikel is te lezen, dat de arts er van overtuigd was. dat het een noodsituatie betrof en dat hij geen seconde kon verliezen. Dat was dan ook de reden dat hij de plaatselijke snelheidslimiet had overschreden. Eerder door het gezond ver stand van de kantonrechter te zijn vrij gesproken, gaat de offi cier van justitie R. Rammelooin beroep tegen deze uitspraak. Ons rechtssysteem moet een be waker zijn van onze normen en waarden. Het zal zodanig moe ten worden toegepast, dat wij Nederlanders de acties en be slissingen die deze rechtsspraak produceert ons als logisch over komen. Ik denk dat er weinig Nederlanders zijn die maar iets van de actie van bovengenoem de officier begrijpen. Veelvuldig kunnen wij vernemen, dat justi tie overbelast is. Na het boven staande kan ik mij daar alles bij voorstellen. Ik prijs mij gelukkig, dat er nog huisartsen zijn van dit kaliber. Ik hoop. als ik of mijn gezinsle den acute medische hulp nodig hebben, dat mijn huisarts met de grootst mogelijke snelheid naar ons toe zal komen. De bekeuringen zal ik wel beta len. A. B. Maas Koningin Wilhelminalaan 15 Vrouwenpolder Begrijpt u het? De kinderartsen komen niet uit de EEG, doch mogen gelukkig hier, na een lange en kostbare weg langs de instanties, werken. De instan ties hebben hun kraslijstje (ja- nee-ja-nee-misschien-toch maar weer nee) gekregen van de overheid die op hun beurt door regelneven de koers ingefluis terd hebben gekregen. Het tekort komt natuurlijk niet zo maar uit de lucht vallen. De in stanties kunnen geen inhoude lijke antwoorden geven, uw probleem kan er niet zijn, staat niet in de kraslijst en is afgedekt door hiervoor ontwikkelde wet geving. Hetzelfde is aan de hand bij meerdere beroepsgroepen waar personeelstekorten zijn. Dat zijn natuurlijk groepen die er il legale en louche praktijken op na houden. Je kan toch geen as perges laten steken door mensen uit Polen als de kaartenbakken van het arbeidsbureau vol staan met gegadigden. Nu komt het wel heel erg kort bij, ook bij de regelneven. We willen toch» graag gevoerd worden alsI oud en seniel zijn. Hiervoor moet niet alleen een betertoela. tingsbeleid gevoerd word» maar ook de wildgroei aan eiscc en opleidingen moet vertfo aangepakt worden, zodat eer' i der aan het beroepsleven dec- genomen kan worden. G. Fongen RoompotS Arnemuiden Geen wonder dat veel bednjvg niet meer aan schilders komen (PZC 9-11). De jongere genera tie zou wel gek zijn om voor dit vak te kiezen. Je staat in weer en wind, je wordt vuil en de rechten waar de oudere schilders hard voor gewerkt en gevochtenheb ben, zijn hun afgenomen. Ais;; via het schildersvak ziektes kwalen opgelopen hebt, kun volgens de arbeidsdeskundigf altijd nog loempia's gaan vullen of schroefjes in doosjes gaan steken. Dat is de dank voorde oudere werknemer: geen vut (met vroeg pensioen 41 dienst jaren bijna 42 jaar recht op 40) euro, ww afgeschaft). Dit is geen opbouw voor deze bedrijfstak maar afbouw. G« deze schilders snel hun rechten terug maar wel snel, anderszijn er in de toekomst waarschijnlijk helemaal geen schilders mee:! Misschien voorkomt het het uit sterven van het vak schilder. Cl zijn de schilders dik tevrede over de gang van zaken? Gée vut meer en géén WAO en W EefMisilj I Nieuwleusenerstraat i Cadzan Misschien vindt de heer Diepe- rink (PZC 15-11) een antwoord op de publicaties van Ch. Ver] geer over het Nieuwe Testa-j ment, in het boek 'Jezus: ge zocht en onderzocht' van 1 Marcus Borg. Deze Noord-1 Amerikaanse theoloog vindt een bepaalde tekst-kritische manier van bijbel lezen verenig baar met het geloof in Jezus Christus als de opgestane Heer en verlosser. Anderen hanteren de histo- risch-kritische methode vanuit het uitgangspunt dat de bijbel een puur horizontaal menselijk boek is. Zij sluiten dus het in grijpen van God in deze wereld uit en moeten telkens wanneer zij het in de bijbel tegenkomen alternatieve interpretaties ver winnen. Deze leiden vanzelf tot herbevestiging van hun vooron derstellingen. Zo iemand is ook Vergeer, die vertrekt vanuit zijn ergernis ten aanzien van Chris tus' opstanding en pretendeer de eerste te zijn in 'bijna twee duizend jaar' die het Markus evangelie juist weet uit te leg gen. Vanuit het perspectief van de gelovige leidt de (tijdrovende) bezigheid met deze materie af van de kern van het christen dom. Dat is dat elk mens zijn of haar leven een andere, positieve richting kan geven door gebed tot Jezus Christus de verlosser Wie dit uitprobeert, zo gelooft de traditie, zal niet teleurge steld worden en ook anderen zullen de verandering bemer- ken (de navolging van Jezus in naastenliefde). Overigens was ik niet geërgerd, zoals de heer Dieperink meent over de levensbeschouweüjke achtergrond van veel weten schappers. Mijn ergernis gold de goedkeuring die enkelen van hen verleenden aan een duidelijk tekortschietend pro duct als de scriptie van TH. Vos kuilen, plus de aandacht van de media voor zulke 'nieuwsfei ten'. Jan Zioemer Van Wouwestraat 8 Serooskerke leven doorbracht. „Het is vreemd dat de stad Maastricht wel een straat noemde naar een cellist die slechts als kind enkele jaren in Maastricht woonde, maar deze eer niet heeft gegund aan een man die bij na zestig jaar in Maastricht heeft ge woond en gewerkt, een man die het muzi kale gezicht van de provincie Limburg in deze periode mee hielp bepalen", schrijft Van Dijk in zijn Panorama. Om daaraan toe te voegen: „In Oostburg is al jaren een G.F. de Pauwstraat." Zuidstraat 6 Sas van Gent Tel. 0115-451562 -Verhulst- Ganzepoortstraat 19 Goes Tel. 0113-221430 macht van anderen te beperken, vrou wen gebruiken macht om de macht van anderen te vergroten." Mannen willen alleen maar scoren, stelt Poorter. „Ze gaan rechtstreeks naar het doel en schieten de bal erin. Mijn bal komt ook wel in dat doel, maar het duurt langer. Omdat ik het hele veld overzie. Ik zie ook wat er langs de lijn gebeurt, en dat de keeper psychische problemen heeft. Dus praat ik eerst met die keeper. En dan pas scoor ik." Vertaald naar de politiek, betekent het dat zij wel oog heeft voor de grotere ver houdingen, voor de menselijke aspec ten. Wel zeker is dat een verstandige aanpak voor een politicus, knikt ze. „Iedereen denkt dat politiek inhoud is. De woorden zijn wel inhoud, maar het gaat eigenlijk alleen om rollen en macht. Omdat er alleen met de linker hersenhelft wordt gedacht. En die is ge richt op resultaat." Onder Fortuyn zou het anders zijn gegaan, stelt ze. „Hij was dan ook een ander soort man. Hij heeft het volk uit de stoel gekregen. Hij schudde mensen wakker. Ik ben ook zo'n type." Haar politieke visie, en dus haar poli tieke partij, vloeit direct voort uit haar werkwijze bij Artemis. „Uit vijftien jaar luisteren naar vrouwen." Artemis biedt Poorter tevens een platform om de partij vorm te geven, uit te bouwen. In de vijf kantoren verspreid door het land zal ze ontbijtsessies organiseren waar gefilosofeerd kan worden over politiek en de samenleving. Zuiver Niks belangenverstrengeling. „Ik zeg het toch hardop, dan is het zuiver. Ie dereen weet het, het kan gecontroleerd worden. Maar waarom zou ik ruimtes huren als ik ze zelf heb?" Financieel wordt het allemaal netjes gescheiden gehouden, belooft ze. Vrouwen die terug willen naar de ar beidsmarkt en bij Artemis voor hulp aankloppen, worden niet geronseld voor De Omkering.,Ik zal ze wel uitno digen om mee te doen aan politiek, maar voor welke partij, dat moeten ze zelf weten. Trouwens, ik wil honderd duizenden leden, maar heb geen hon derdduizenden cliënten hoor." Die ontbijtsessies zijn trouwens alleen toegankelij k voor vrouwen. Niet dat De Omkering alleen een vrouwenpartij wordt - „de eerste twee leden waren mannen" - maar voor mannen worden aparte bijeenkomsten georganiseerd. „Ik wil niet dat mannen meteen weer het voortouw nemen." Er zit 'een nieuwe evolutionaire perio de' aan te komen, waarschuwt Poorter, een tijdperk waarin 'vrouwen de gor dijnen opengooien'. Ze noemt prinses Irene, die met bomen praat. „We gaan meer doen met onze rechter 'hersen helft. Met vrouwelijk denken." Let maar op, vrouwen gaan de samenle ving aansturen. Daarvoor is het wel no dig om eerst de onderwerping van vrou wen op te heffen. Bijvoorbeeld door alle wouwen van 21 jaar en ouder een ba sisinkomen te verschaffen. En als ze willen werken, krijgen ze dat erbij. Dan zijn ze eindelijk vrij om hun eigen keu zes temaken. Om daarna de macht over te nemen? "Typisch een mannenwaag. „Mannen gebruiken macht om de 1 Jeannette Poorter: „Over acht jaar ben ik minister-president." archieffoto Lex de Meester Advertentie Heeft u: VOETPROBLEMEN? LOSSE STEUNZOLEN? Wij hebben een uitgebreid assortiment in verschillende breedte maten. Nieuw: wijdte K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12