WDEBRADERIE Komst parkeerterrein kan sneller Gimbiéie Diepe zuchten en pittige discussies vijftig jaar klaar 11 Raad van State staat Weer VOOF perenbomen Ylake toe Minister doet geen harde toezegging over tunnel Sluiskil Eerste paal geslagen voor ouderenwoningen S$ 1 dl provincie wil aanleg rotonde en parkeerterrein bij Westhove loskoppelen Ergernis over actie PvdA in Sas van Gent GroenLinks Vlissingen bijeen zeeuwse almanak Lezing Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 door Arjan Schuiling VLAKE - De 7500 perenbomen die de maatschap Kole heeft aangeschaft, kunnen waar schijnlijk toch nog langs de Ree weg in Vlake worden geplant. De Raad van State in Den Haag is de maatschap op dit punt te gemoet gekomen. De bestem ming die B en W van Reimers- waal op het perceel aan de Reeweg hebben gelegd, die de fruitteelt verbiedt, is door het Haagse rechtscollege geschorst. Volgens de Raad van State was het de bedoeling van het ge meentebestuur dat reeds be staande boomgaarden of in gang gezette ontwikkelingen niet onder dit verbod zouden vallen. Toen de gemeenteraad van Reimerswaal het bestem mingsplan Buitengebied vast stelde, in oktober 2001, had de raad kunnen weten van de teelt plannen van de maatschap Ko le, aldus het Haagse rechtscolle ge. Alle andere bezwaren van de maatschap zijn door de Raad van State van tafel geveegd. Een klacht over de uitbreiding van een handel in bestratingsmate rialen is niet van meet af aan ingebracht en dus niet-ontvan- kelijk. De regelingen voor paarden- houderijen en intensieve vee houderij als neventak zijn iden tiek aan het vorige bestem mingsplan en dus schiet de maatschap niets op met schor sing van die onderdelen. In een bodemprocedure zal het Haagse rechtscollege zich later nog eens over het bestemmings plan buigen. Advertentie kortingen tot LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Edith Ramakers VLISSINGEN - De opknap beurt van de buitenzijde van de Oranjemolen in Vlissingen is, op wat schilderwerk na, helemaal volbracht. De scheuren in de romp zijn weggewerkt en de houten omloop is vernieuwd. Ook de kap is rechtgezet. „Hij staat er weer pront bij", vindt ook ambtenaar G. de Looff van de gemeente Vlissingen. Maandenlang stond de enige molen aan een zeewering inge pakt in steigers. Deze week werd de stellage verwijderd en de hekken weggehaald. Binnen kort volgen de rijplaten. „We willen de verlichting van de mo len nog regelen. Met Kerstmis moet hij in de schijnwerpers staan." Het molenaarswerk is nog niet afgerond. „Er moet bijvoor beeld nog een extra koppel maalstenen in gezet worden. Maar het grootste deel van de klus is geklaard." Begin januari vorig jaar werd een subsidieaanvraag van de gemeente Vlissingen bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg gehonoreerd met een bedrag van ongeveer 500.000 euro. De gemeente Vlissingen draagt voor de restauratie ook ongeveer 500.000 euro bij. Rijkswaterstaat kwam met een kleine twee ton over de brug. „We kunnen er nu weer zo'n vijftig jaar tegen. Aannemer/- restaurateur Van de Linde heeft goed werk verricht. Voorlopig hoeven er geen forse ingrepen meer te gebeuren." foto Ruben Oreel in De Drvkkery verkrijg baar de special edition DVD van vanavond vanaf 17-30 uur Brasseriemenu Japanse wakamé-soep en Thaise roerbakschotel (vegetarisch) of Tonijnsteak en capuccino-bavarois voor €11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 23 november 11.00-16.00 uur demonstratie door Britta Janssen VLISSINGEN - Koningin Beatrix tijdens de troonrede, zeehondjes in het water bij Neeltje Jans en motorcrossers stuivend over het Vlissingse strand. Tientallen foto's lagen gistermiddag op verschillende tafels. Kies daar maar eens vier foto's uit voor de verkiezing van de beste Nederlandse krantenfoto. Een moeilijke taak voor de dertig Zeeuwse basisschoolleerlingen. Om het de kinderjury, allemaal leerlingen uit groep zeven en acht, wat makkelijker te ma ken, zijn de foto's in vier cate gorieën verdeeld: regio, bin nenland, buitenland en sport. De jury schuifelt vol concen tratie langs de tafels in het PZC-gebouw in Vlissingen. De keuzes gaan gepaardmet diepe zuchten en pittige discussies. Wanneer er per categorie nog drie foto's over zijn, wordt dui delijk welk soort foto's de kin deren het meest aanspreekt: foto's waarop wat sensatie te zien is, zoals de Formule 1- wa gen van Ralf Schumacher die de lucht in gaat en een Pales tijns jongetje dat onderaan een met bloed besmeurde trap zit in een vluchtelingenkamp. Toch kiest Caroline (11) van de Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent niet zomaar voor de foto met Ralf Schuma cher. „Ik vind het een bijzonde re foto, omdat je niet vaak zo'n auto over de andere auto's heen ziet vliegen." Een eindje verder staat Colette (bijna 11) van de Veerse school Het Veer bij de regiofoto's te dubben. Uitein delijk valt haar keuze op de fo to van de waterhoos. „Ik vind het gewoon een hele mooie foto en die kan ook niet zo vaak ge maakt worden. Wanneer is er nu een waterhoos?" Zoutjes Terwijl de juryleden met een fles prik en zoutjes zitten uit te rusten, tellen een paar leraren en ouders alle stemmen. Dan is het tijd geworden voor de ont hulling van de vier beste foto's in de PZC. Caroline en Colette hebben er kijk op, want hun voorkeuren gaan door naar de finale. In de categorie regio is dat dus de foto van de water hoos gemaakt door Peter van Heulen. De beste sportfoto is die van de ^'vliegende Ralf Schumacher' gemaakt door Tony Gutierrez van het pers bureau Associated Press (AP). De kinderjury blijkt ook de fo to van opvliegend zand in de duinen bij Ouddorp te kunnen waarderen. De foto van Wim van Vossen vinden zij de beste van de categorie binnenland. Als laatste gaat in de categorie buitenland de foto van Ahmed Jadallah door. Hij fotografeer de het Palestijnse kindje op de met bloed besmeurde trap. WALCHEREN donderdag 21 november 2002 frnrMiriam van den Broek OOSTKAPELLE - De aanleg van een parkeerterrein bij de Domburgseweg in Oostkapelle mag van de provincie losgekop- w|d worden van de komst van #n rotonde. Dat heeft gedepu- ieerde JHennekeij laten weten ineen gesprek met wethouder J. Bostelaar van Veere. Voorwaar ts wel dat het parkeerterrein Bereikbaar is via een bestaande iteg en bij voorkeur de Duin- dietweg. pendreef een parkeerterrein. Verder krijgt de doorgaande weg verkeersremmers, wordt het parkeerterrein in het bos bij het Zeeuws Biologisch Museum opgeheven en gaat de Duin- vlietweg dicht voor autover keer. Doordat de procedurele kant van het plan nog moet wor den doorlopen, kan waarschijn lijk pas op zijn vroegst in 2004 begonnen worden met de werk zaamheden. Veerse raadsleden willen niet zo lang wachten op de komst van het parkeerterrein. De huidige parkeerplaats bij het museum is dikwijls te klein voor het aantal bezoekers aan bos- en duinge bied de Manteling. Bovendien is het andere gebied naast het mu seum - waar geparkeerd werd op drukke dagen - door de komst van woningen niet meer te gebruiken als overloopter rein. Bezwaren Wethouder Bostelaar heeft op aandringen van de Veerse raadscommissie Ruimtelijke Ontwikkeling gevraagd aan de provincie of de nieuwe parkeer plaats eerder kan worden aan gelegd. Hennekeij liet weten dat het vervroegen alleen aan vaardbaar is als het terrein te bereiken is via een bestaande weg, bij voorkeur de Duinvliet- weg. Maar daar zijn grote be zwaren tegen. Het verkeer wordt dan bewust door het bos geleid, terwijl het juist de be doeling van het verkeersplan was de auto's uit het bos te hou den. Een ander gevolg is dat het nóg drukker en daarmee ge vaarlijker wordt op de kruising D omburgse weg/D uin vli etweg dan nu. Een alternatief is dat het par keerterrein bereikbaar wordt via de Wulpendreef. Maar de smalle dreef zal de doorstro ming van het verkeer op de Domburgseweg nog verder be lemmeren. De raadsleden zullen zich binnenkort opnieuw over dit probleem buigen. Naast het parkeren heeft Boste laar de provincie ook gevraagd de verkeersveiligheid op de Domburgseweg eerder al te ver beteren. De maximum snelheid gaat op een gedeelte van de weg van 80 naar 60 kilometer per uur als de straat heringericht is. De commissie Ruimtelijke Ontwik keling stelde voor de snelheid nu al terug te brengen. De pro vincie heeft dit verzoek voorals nog van de hand gewezen. Hennekeij heeft gezegd dat de gemeente zich de komende maanden eerst moet inzetten om alles rond te krijgen voor de herinrichting. Als ze dat doet, zal de provincie in het voorjaar van 2003 de snelheidsvermin dering nog eens bekijken. teen |jerini'ichtingsplan klaar. Dat olan houdt in dat er nabij de Ifesthovenseweg een rotonde I iomten in de buurt van de Wul- foto Ruben Oreel Zo'n dertig Zeeuwse kinderen kozen de vier beste foto's. Advertentie SAS VAN GENT - Verschillende ouders van leerlingen van de Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent hebben zich ge ërgerd aan een actie van de plaatselijke PvdA-voorman R, de Meyer. De Meyer, tweede op de kandi datenlijst, gaf de kinderen deze week propagandamateriaal mee waarin hij de ouders te ken nen gaf zich sterk te maken voor een nieuw schoolgebouw. Vol gens burgemeester P. van den Baar is er sprake van een actie op het randje. „Had hij die briefj es in school laten verdelen dan had het niet gekund. Hij heeft het aan de poort gedaan. Ik kan me voorstellen dat dit sommige mensen verkeerd in het keelgat schiet, het was niet verstandig, maar tegen deze wijze van folderen valt niets te ondernemen", aldus de Sasse burgemeester, die vroeger zelf als sociaal-democraat kerkgan gers opwachtte bij de kerkdeur., „Meneer pastoor was daarover look niet te spreken", wist Van den Baar nog. Advertentie J door Harmen van der Werf DEN HAAG - Alle verkiezings beloften van de Haagse kop stukken Balkenende en Zalm ten spijt hebben CDA en WD gisteren geen harde toezegging losgekregen over de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Minister De Boer van Verkeer en Water staat hield het bij de belofte dat hij over het project gaat over leggen met zijn collega op Fi nanciën. En dat was het. Woordvoerders S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) waren deson danks tevreden. Buijs dreigde met een motie, als er geen harde toezegging zou komen. Maar dat dreigement trok de chris ten-democraat later in. De tege moetkoming van De Boer dat hij over drie weken met een brief aan de Kamer komt, was daar voor voldoende. Zalm en Balkenende lieten er maandag op verkiezmgstour- nee in Zeeuws-Vlaanderen geen misverstand over bestaan. Een tunnel bij Sluiskil is nodig om het autoverkeer van en naar de nieuwe Westerscheldetunnel in goede banen te leiden. En met het extra rendement dat de Wes terscheldetunnel gaat opleve ren, moet dat project (gedeelte lijk) te financieren zijn. Rendement Als minister van Financiën was Zalm daar nog tegen, maar, sprak minister De Boer vergoe lijkend, 'hij spreekt nu natuur lijk als VVD-lijsttrekker'. De Boer temperde overigens het en thousiasme over het extra ren dement van de Westerschelde tunnel. Zijn ministerie heeft het één en ander aan de tunnel voor gefinancierd. Als dat wordt meegerekend, komt het rende ment volgens De Boer uit op de eerder vastgestelde 7,5 procent. En niet op ruim acht procent, waarmee Buijs en Geluk reken den. In het verleden is boven dien afgesproken dat extra winst terugvloeit naar de staatskas. De Boer is bereid daarover te gaan praten met Financiën, met de kanttekening dat 'de tunnel Sluiskil' op de landelijke priori teitenlijst van infrastructurele werken laag scoort. Hij zag te gelijkertijd wel in dat er ver keersproblemen zullen ont staan, als de huidige brug niet wordt vervangen. Opdrachtgever NV Wester scheldetunnel heeft nog drie claims aan de broek hangen van aannemerscombinatie KMW, die oplopen tot 68 miljoen euro. 'Een fors bedrag', noemde PvdA'er J. Dijsselbloem dat. En hij vroeg zich af of het wel zo verstandig was eind 2000 een nieuw contract met KMW te sluiten, waarin de aannemer een bonus in het verschiet werd gesteld als het werk eerder dan november 2003 klaar zou zijn. Uiteindelijk rolt er nu toch de oorspronkelijke opleverdatum van 14 maart 2003 uit. „KMW spint daar garen bij." W. Duy- vendak (GroenLinks) haakte daarop in: „Is de overheid door KMW een oor aangenaaid?" De Boer wilde daar niet van we ten. „KMW heeft na afsluiting van het nieuwe contract veel ex tra en kostbare maatregelen ge nomen, waardoor het werk enorm is versneld." Over de claims is de NV Westerschelde tunnel, waarvan Rijk en provin cie aandeelhouders zijn, nog in gesprek met KMW. Het Rijk en provincie zijn in elk geval bereid het tekort op de post onvoorzien van de NV van 15 miljoen euro bij te passen. VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen vergadert maandag 25 november vanaf 19.30 uur aan de W. Druckerlaan 3 in Vlis singen. Onder meer de herstruc turering van het Middengebied, de belastingen en het zwembad komen aanbod. door Ron Magriée OOST-SOUBURG - Met vrolij ke liederen van de Westkappelse heiploeg is gisteren de eerste paal geslagen voor de uitbrei ding van het woonzorgcomplex in Oost-Souburg. In totaal ver rijzen 22 woningen voor oude ren aan de Gouwe- en de Geul straat. Op de locatie komt de uitbrei ding van het woonzorgcomplex aan de Gouwe- en de Geul straat. Op dit moment telt het blok al 48 woningen en daar ko men er nog 22 bij. In de plannen voor het ouderen- complex worden oud en nieuw met elkaar verbonden. Zo komt er, op de plek waar nu nog een groot gapend gat tussen de woonblokken is, een entree met voorzieningen om rollators en rolstoelen te stallen. Op het bin nenterrein komt een beperkt aantal huizen. Deze woningen worden met een overdekte win tertuin bij het bestaande com plex betrokken. De nieuwbouw op het binnenterrein wordt aan de achterkant met een dubbele bomenrij van de Stemerding- laan gescheiden. Ook komt er een grote lift in het midden van het complex. Nu moeten bewoners van de eerste etage, die op een rolstoel aange wezen zijn, nog gebruik maken van trapliften. Die verdwijnen op het moment dat de lift in wer king wordt gesteld. In het woon zorgcentrum is 24-uurs service aanwezig. Dat wil zeggen dat er 's nachts binnen een paar minu ten zorg ter plekke is. Naar ver wachting zijn de werkzaamhe den eind volgend jaar klaar. Overigens zijn de eerste schet sen voor het gebouw al jaren oud. Maar het project kwam pas echt in een stroomversnelling toen het Rijk met een subsidie van één miljoen gulden over de burg kwam, eind vorig jaar. Ook een ander project kwam voor hetzelfde subsidiebedrag in aanmerking: het op nog geen steenworp afstand gelegen woonzorgcentrum Nieuw Bachtenpoorte aan het Oranje plein. Hier worden 73 senioren huurwoningen met zorgverle ning, gemeenschappelijke ruimte en een parkeerkelder ge bouwd op de plaats van het oude seniorencomplex Bachtenpoor te. Advertentie Gewijzigd treinverkeer H ijl Wrik kun liet '.|iour N v,ln n°vem')cr In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Hengelo-Oldenzaal 23 en 24 nov Nachttreinen Amsterdam C- Schiphol-Leiden C 23 op 24 nov Breda-Dordrecht 23 en 24 nov Zwolle-Zutphen Apeldoom-Almelo 24 nov Roosendaal-Bergen op Zoom 23 en 24 nov Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 24 nov (Internationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Af en toe ontvangt de redac tie van deze courant curieuze persberichten. Neem de mare over een lezing in Bergen op Zoom. Een heuse 'professor in de moraaltheologie' spreekt daar komende zon dag in de Emmauskerk over 'Erotiek en de Katholieke Kerk', met als ondertitel 'He tero- en homo-erotiek en het morele onderwijs van de Ka tholieke Kerk'. De naam van de lezingencyclus, in het ka der waarvan de hoogleraar is uitgenodigd, is onbedoeld niet minder prikkelend: 'Zin op zondag'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11