EU weert president Wit-Rusland Afgestudeerde bendeleden verslikken zich in Newton NOOIT ZIEK! PZC Getuige: Belgrado betaalde de rekeningen van Serviërs Krajina Annan: beschieting vanuit Irak staat los van VN-resolutie landen sluiten grenzen na wegsturen OVSE-missie door Loekasjenko Vredesakkoord Atjeh bijna rond Protest tegen president Venezuela houdt aan Massa-arrestatie onder personeel vliegvelden van New York Oud-president Fujimori wil herkansing Arbeiderspartij Israël kiest voor burgemeester van Haifa Casinospeler draait door Veroordeelde ex-politicus terug Leider doodseskader opgepakt Rechter Texas houdt executie tegen Vrouwenhandelaren Kiev gepakt José Bové moet de cel weer in H EDOX woensdag 20 november 2002 jkj jnnrHettv van Rooij jgl'SSEL - President Loekas- toko van Wit-Rusland is niet ri Bter welkom in de Europese |tnie. De ministers van Buiten- iudse Zaken besloten gisteren |a! de president en zeven men- senuit zijn omgeving geen enkel El -land meer in mogen. illeen Portugal maakt een uit- 112 Hindering, waardoor de presi- ag| jent volgende maand toch naar jen topontmoeting kan van de OVSE (Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro- Loekasjenko wordt ook buiten de deur gehouden tijdens de ko mende Navo-top in Praag. De Tsjechische regering heeft hem een visum geweigerd vanwege het gebrek aan democratie en de schendingen van de mensen rechten in Wit-Rusland. Voor de Europese Unie was de maat vol toen de president on langs een groep OVSE-waarne- mers niet toeliet tot zijn land De EU heeft Loekasjenko gewaar schuwd dat hij dat niet nog eens moet proberen, omdat de rela ties tussen de EU en Wit-Rus land anders echt gevaar lopen. Vanaf 1 januari ligt dat pro bleem op het bordje van Neder land, dat vanaf die datum voor zitter van de OVSE is. „De maat is echt vol", aldus minister De Hoop Scheffer van Buitenland se Zaken. Wapenorder Ook president Koetsjma van Oekraïne heeft te verstaan ge kregen dat hij niet welkom is op de Navo-top in Praag, en hij heeft daar zelf zijn conclusies uit getrokken. Koetsjma haalde zich de woede van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten op de hals door wapensystemen aan Irak te verkopen, hoewel hij de geluidsband die als bewijs geldt, steeds heeft afgedaan als een vervalsing. Oekraïne heeft sinds 1997 met de Navo een speciaal 'partner schap', waardoor de president op een Navo-top niet zomaar de toegang geweigerd kan worden. Koetsjma koos eieren voor zijn geld nadat hij via diplomatieke kanalen nadrukkelijk te horen had gekregen dat hij 'beter an dere bezigheden zou kunnen hebben'. Gisteren werd duide lijk dat niet de president van Oekraïne, maar de afgetreden minister van Buitenlandse Za ken Zlenko afreist naar Praag. Demonstraties De voorbereidingen in Praag voor de Navo-top ontlokte deTsjechische president Havel gisteren de uitspraak 'We zijn toch niet in oorlog?' Anti-globa- listen hebben massale acties en demonstraties aangekondigd en de Tsjechische regering is bang voor terroristische acties. Om de veiligheid te garanderen van veertig staatshoofden en re geringsleiders, onder wie de Amerikaanse president Bush en zijn Franse ambtgenoot Chirac alsmede regeringsleiders als Blair van Groot-Brittannië en Schroder van Duitsland, zijn er 15.000 militairen en politie mensen op de been. Het is de eerste keer dat een voormalig Oostblokland een Navo-top organiseert. Tsjechië trad, samen met Polen en Hon garije, toe in 1999. GPD JAKARTA - De Indonesische re gering en rebellen in de opstan dige provincie Atjeh zulen op 9 december een vredesakkoord lekenen. Dat heeft de Indonesi sche minister voor Veiligheids zaken, Yudhoyono, gisteren be kendgemaakt. Volgens bemiddelaars van het Zwitserse Henri Dunantcen- trum moeten alleen nog enkele details worden geregeld. Het akkoord, dat in Genève gete kend moet worden, voorziet in onmiddellijk staken van de stnjd. De beweging Vrij Atjeh (GAM) strijdt al sinds 1976 vooreen on afhankelijke staat op het noor delijk deel van het eiland Suma tra. De gevechten hebben zeker 12.000 mensen, van wie het grootste deel burgers, het leven gekost. Begin van dit jaar ging de Indo nesische regering al akkoord met vergaande autonomie voor het vier miljoen inwoners tel lende gebied Het vredesak koord regelt dat nu en voorziet ojook in lokale verkiezingen. Een team van 150 internationale waarnemers zal toezien op uit voering van de overeenkomst. De paramilitaire eenheden die Jakarta in Atjeh heeft gestatio- r- neerd. zullen worden vervangen I door politieagenten. ANP/AFP NTW YORK - De Amerikaanse politie heeft gisteren meer dan honderd medewerkers van de Yewyorkse luchthavens John F. Kennedy en La Guardia gear resteerd. Ze hadden toegangspassen voor beveiligde afdelingen verkre gen met valse papieren of door onjuiste informatie te verstrek ken. Dat heeft officier van justi tie Mauskopf gemeld. Mauskopf zei dat de arrestaties volgden op onderzoek naar de achtergrond van 40.000 mensen die pasjes hadden voor afdelin gen van de vliegvelden waar het publiek niet mag komen. Achtennegentig medewerkers zouden valse sofi-nummers hebben opgegeven of verzwe gen een crimineel verleden- Mauskopf benadrukte dat er geen bewijzen zijn gevonden voor banden van een of meer van de arrestanten met terroris tische organisaties. De aangehouden personeelsle den waren onder meer werk zaam bij de beveiliging, bagage afhandeling en douane. AFP CARACAS - Een straatventer loopt met zijn steekkarretje langs een afzetting van de Die laatste heeft de controle over de hoofdstedelijke politie in handen gegeven van Venezolaanse Nationale Garde bij het presidentiële paleis in de hoofdstad Caracas, het regeringsleger. De demonstranten vrezen dat het daarbij niet zal blijven. Chavez Oppositieleden, gouverneurs en burgemeesters leidden daar gisteren een betoging te- zou onder meer via controle over de politie zijn macht willen consolideren met het oog gen president Chavez. op de verkiezingen. foto MarceloHernandez/AP LIMA - De naar Japan uitgewe ken Peruaanse oud-president Fujimori wil opnieuw een gooi doen naar het presidentschap van het Zuid-Amerikaanse land. Dat heeft Fujimori giste ren bekendgemaakt. Fujimori vluchtte twee jaar ge leden het land uit, nadat hij in opspraak was geraakt wegens machtsmisbruik. Samen met spionnenbaas Vladimiro Mon- tesinos had hij zich schuldig ge maakt aan corruptie en andere vormen van machtsmisbruik. Op videobeelden was vastge legd hoe medewerkers van Fuji mori parlementariërs probeer den om te kopen. Na het vertrek van Fujimori werd Alejandro Toledo gekozen tot president van Peru. AFP Advertentie Toyota HiAce. Vanaf 15.850,-/€ 415,- per maand. U wilt de kosten van reparatie, onderhoud en banden laag houden? Kunt u zeker jaren van op aan. Kies voor zekerheid als de auto uw bedrijfsmiddel is. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. dttMnalL (Toyota le taSBBSSSj en 20 000 lm p I ei v. ful operational lease. 60 mnd exd. BTW en brandstol Gecalculeerd 50'") no (lam Pnp exd BTW, e*c! kosten n|ld*ar maken en verwijdenngi ■Wg* Wpgmgen voorbehouden Dtslr louvvcnan H Parqui B V TOYOTA door Frank Hendrickx MOSKOU - Een bende van jon ge filologen (taalwetenschap pers) en historici wist drie jaar lang zeldzame en kostbare boe ken uit Russische bibliotheken te stelen. De diefstal van een eerste druk van Isaac Newtons 'Principia', gepland als 'de boekroof van de eeuw', bete kende uiteindelijk de onder gang van de academische ben de. Het moet een heerlijk gevoel zijn geweest voor de 29-jarige filologe Svetlana Danilina en de 33-jarige historicus Dimitri JERUZALEM - De burgemees ter van Haifa, Amram Mitzna, is volgens een peiling de nieuwe leider van de Israëlische Ar- beidspartij. Dat meldde de Isra ëlische televisie gisteren. Mitzna zou de steun hebben ver gaard van 57 procent van de 110.405 partijleden die gisteren een stem konden uitbrengen. Mitzna versloeg de huidige par tijleider en ex-minister van De fensie Ben-Eliezer met gemak. De laatste kreeg volgens de pei ling 35 procent. De derde kandi daat was de invloedrijke partij functionaris Chaim Ramon, die zou kunnen rekenen op 8 pro cent van de stemmen. De nieuwe partijvoorzitter wordt ook de lijsttrekker voor de partij bij de verkiezingen van 28 januari. Die verkiezingen zijn nodig, omdat de Arbeids- partij eind vorige maand uit de regering-Sharon is gestapt. ANP/AFP Zitsjenko toen ze eerder deze maand het boek 'Philosophiae Naturalis Principia Mathema tica' van Isaac Newton ont vreemden. Ongestoord liepen ze naar buiten met de eerste druk van het befaamde werk over de theorie van de zwaartekracht. Geschatte waarde van het uit 1687 stammende exemplaar: 200.000 euro. De werkloze academici wisten in Sint Petersburg twee exem plaren van 'Principia' in het be zit te krijgen, één uit de Univer siteitsbibliotheek en één uit de bibliotheek van de Academie der Wetenschappers. De bende van ijverige lezers, waartoe ook de 22-jarige filoloog en histori cus Pavel Prokofiev behoorde, was daarmee nog niet tevreden. De groep academici uit Saratov stal in Sint Petersburg ook nog een zeldzame druk van 'A new view of society' van de Engelse utopische schrijver Robert Owen en een waardevol exem plaar van 'Le Future' van de Rus Konstantin Bolsjakov. Beide werken vertegenwoordigen een waarde van 15.000 dollar. Driejaar De drie boekenrovers deden zich voor als promovendi van de Siberische universiteit van Koergansk. Ze hadden valse paspoorten, valse studenten kaarten en ze verzonnen valse dissertaties. Met die methode hadden ze drie jaar lang succes. „Door hun wetenschappelijke opleiding en eruditie maakten ze altijd een goede indruk bij de medewerkers van de bibliothe ken", aldus kolonel Smimov, die namens de politie van Sint Petersburg het onderzoek naar de diefstallen leidde. De afgelo pen drie jaar wist de bende nog minstens zestien zeldzame boe ken uit bibliotheken in Moskou, Saratov en Kazan te stelen. Waarschijnlijk is de buit nog veel groter, maar is het meren deel van de gestolen werken al aan verzamelaars verkocht. De diefstal in Sint Petersburg van vier boeken op één dag bleek uiteindelijk iets te veel van het goede, zeker toen Russi sche kranten uitgebreid over de zaak berichtten. De politie van Sint Petersburg begon een klop jacht en wist Svetlana Danilina op het station van Sint Peters burg te arresteren. Ze verraadde na een paar dagen verhoor de andere boekenliefhebbers. De groep bleek nog plannen genoeg te hebben, want in de computers van de bendeleden werd een lijst gevonden met potentiële nieu we buit, waaronder boeken van Thomas Mann en Galileo Gali lei. De bendeleden hangt nu een ge vangenisstraf van meer dan vijf jaar boven het hoofd. Genoeg tijd om te lezen, kortom. GPD door Thomas Verfuss DEN HAAG - De etnische Ser viërs in de Kroatische streek Krajina, die in 1990/'91 in op stand kwamen tegen het Tudj- man-bewind in Zagreb, waren iinancieel en economisch 'vol strekt afhankelijk' van Servië. Dit verklaarde beschermd ge tuige C-061 gisteren in het Milo- sevic-proces voor het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. De naam van C-061 wordt om veiligheidsredenen geheim ge houden, maar uit zijn getuigenis blijkt duidelijk dat het om een Kroatisch-Servische oud-top politicus gaat. Zo had hij vele malen telefo nisch contact met Milosevic, toen nog president van Servië, en met Radovan Karadzic, tij dens de oorlog in Bosnië (1992- 1995) de politiek leider van de Serviërs daar. De aanklagers van het VN-hof houden Milosevic (61) medever antwoordelijk voor misdaden van Serviërs in de buurlanden Kroatië en Bosnië. Daartoe wil len zij aantonen dat Milosevic met de leiders van de Kroatische en Bosnische Serviërs samen spande in een 'gemeenschappe lijke criminele onderneming'. VN-aanklaagster Uertz- Retzlaff ondervroeg C-061 gis teren dan ook uitgebreid over de steun die de Kroatische Serviërs ontvingen vanuit Belgrado. Er gingen bedragen om van vele miljoenen euro's. Van 1991 tot 1995, toen Tudjman met militai re offensieven een einde maakte aan de Krajina-republiek, wer den de Kroatisch-Servische po litie en leger vanuit Belgrado gefinancierd. Soms ging iemand het geld contant ophalen, aldus C-061. De nationale bank van de Kraji na-republiek was 'praktisch een filiaal' van de centrale bank in Belgrado. Het bestaan van de Krajina-republiek was niet mo gelijk zonder de steun van Ser vië en Joegoslavië. Als de leiders van de Krajina iets nodig had den, dan 'gingen zij altijd naar de president van Servie'. Daar door was het in feite Milosevic die leger en politie van de Kroa tische Serviërs controleerde, alus C-061. ANP MOSKOU - Een casinospeler heeft gisterochtend in Moskou vier mensen doodgeschoten die zijn schulden kwamen innen De 46-jarige schutter had in een casino al zijn geld verspeeld, waarna de vier medewerkers van het speelhuis hem naar zijn huis begeleidden. Daar pakte de Moskoviet een pistool en schoot de vier dood. Volgens de politie behoorden de slachtoffers tot een Moldavi- sche bende, De dader zou lid zijn van een andere bende in de Russische hoofdstad. DPA BRUSSEL - De voor corruptie veroordeelde Belgische ex-mi- nister van Defensie Guy Coëme keert terug in de politiek. Bij de verkiezingen voor de Belgische Tweede Kamer in juni volgend jaar krijgt hij een verkiesbare derde plaats op de lijst van de Franstalige socialisten in de provincie Luik. Coëme liep in 1996 en 1999 veroordelingen op voor corruptie, onder meer in het befaamde Dassault-proces. Enkele jaren daarvoor was hij al afgetreden als bewindsman. Na zijn ver oordelingen kreeg hij voorwaardelijke gevangenisstraffen opgelegd. ANP LIMA - De Peruaanse politie heeft de leider gearresteerd van een militair doodseskader dat ervan is beschuldigd tijdens het regime van oud-president Fujimori twee bloedbaden te hebben aangericht, maar door Fujimori boven de wet werd gesteld. Na een week door de politie te zijn geschaduwd werd majoor b.d. Santiago Martin Rivas maandag aangehouden in een ap partement in Lima. Dat maakte minister van Binnenlandse Zaken Gino Costa gisteren bekend. Costa zei dat eerder dit jaar al zes andere leden van het doodseskader waren aange houden. Vorig jaar vaardigde een rechter arrestatiebevelen uit voor Martin Rivas en tien andere leden van het eskader inzake de moord, in 1991, op vijftien mensen in Barrios Altos, een slop penwijk van Lima. AP HUNTSVILLE - Een hof van beroep in de Amerikaanse staat Texas heeft de voor morgen geplande executie van een ter dood veroordeelde, die volgens zijn advocaten zwakbegaafd is. voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het Amerikaanse hoogge rechtshof heeft de executie van zwakbegaafden onlangs ver boden. De veroordeelde, de 34-jarige James Lee Clark, kreeg de doodstraf omdat hi j in 19 9 3 een zeventienj arige scholiere ver krachtte, beroofde en doodschoot. AP KIEV - In de Oekraïnse hoofdstad Kiev zijn vijf bendes opge rold die zich bezighielden met vrouwenhandel. Dat heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gemeld. De bendes wierven via advertenties vrouwen voor werk in het buitenland als au pair, hulp in de huishouding en in de horeca De vrouwen werden naar Spanje, Italië, Duitsland en Turkije gestuurd, waar ze gedwongen werden zich te prostitueren. Het ministerie zei niet hoeveel arrestaties er zijn verricht. Sinds de val van de Sovjet-Unie in 1991 zijn tienduizenden Oekraïnse vrouwen en kinderen het slachtoffer geworden van mensenhandelaren. AP van onze redactie buitenland BAGDAD - De beschietingen vanuit Irak van Amerikaanse en Britse vliegtuigen die boven de no-fly-zones patrouilleren, vor men geen schending van de laat ste resolutie van de VN-Veilig- heidsraad. Dat heeft secretaris generaal Annan van de Verenig de Naties gisteren gezegd. Daarmee gaf hij de Verenigde Staten ongelijk. De VS staan in de Veiligheids raad alleen in hun interpretatie van resolutie 1441Die bepaalt dat Irak 'geen enkele vijandelij ke daadmag plegen tegen func tionarissen van lidstaten die be trokken zijn bij de uitvoering van deze en andere resoluties te gen Irak Washington zag daar om in de beschietingen een mogelijke aanleiding voor een militaire aanval. Annan ver klaarde echter dat de no-fly-zo nes niet door de Veiligheidsraad zijn ingesteld. Intussen zijn leden van het VN- team Unmovic voor de tweede dag in Irak om de wapeninspec ties voor te bereiden, die op 27 november beginnen. Unmovic- leider Blix en directeur El Bara- dei van het internationaal atoomagentschap IAEA voeren sinds maandagavond gesprek ken met betrokkenen in Irak over de hervatting van de wapeninspecties. Irak heeft El Baradei gisteren beloofd voor 8 december een overzicht te ver strekken van alle activiteiten en locaties in het land die voor de wapeninspecteurs van belang kunnen zijn. Die verplichting voor Irak is ook vastgelegd in re solutie 1441. Hoewel Irak zijn volledige me dewerking aan de wapenin specties heeft toegezegd, zoekt de Amerikaanse president Bush verder naar politieke steun voor zijn harde lijn tegenover dat land. Gisteren is hij naar Praag vertrokken voor de Navo-top, die morgen begint. Vlak voor vertrek zei hij dat de vorming van een militaire coalitie tegen Irak een taak voor de Navo zou kunnen zijn. Bush zal de Navo echter niet om militaire hulp vragen, zo had hij eerder te ken nen gegeven. Ook de wapeninspecteurs zijn niet helemaal gerust op de me dewerking van Bagdad aan de inspecties. Woordvoerder Gwozdecky van de IAEA zei dat in de gesprekken tot nu toe van Iraakse zijde is verzekerd dat de autoriteiten van plan zijn alle medewerking te verlenen. ANP/DPA/RTR/AFP PARIJS - De militante Franse antiglohalist José Bové moet de cel weer in. Het hoogste Franse gerechtshof verwierp gisteren zijn beroep, waardoor hij voor veertien maanden achter de tra lies moet. Eerder werd Bové veroordeeld door lagere rechtbanken, omdat hij velden met genetisch gema nipuleerde gewassen vernielde. De actievoerder moet zes maan den zitten voor een actie op een veld bij Montpellier in 1999. Daar komen acht maanden hechtenis bovenop voor een eer dere actie. Bové kondigde aan president Chirac om gratie te zullen vragen. AFP/RTR Advertentie Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goesttosttiucg. Juwelier 'I Goudoppertje Sluis, Juwelier Dijkstra. Zuiddgkstraat 4 Ter neuzen. Juwelier Wijffels, Noordslraal 103 Vkss.rgen, Juwelier van Boven. Waistraal 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5