PZC VVV nog steeds in de problemen ïifïömwN^ Eerbetoon voor Stem van Sluis 11 GOEDEMORGEN II t Geluk bij een ongeluk Geen onderzoek naar functioneren Barbé Provincie is positief over plannen voor impuls Sas van Gent LAND STEMMERS IN SLUIS TERNEUZEN EN HULST f Gemeenten stellen voorwaarden aan financiële steun 0800 - 0231 231 (GRATIS) Peuterspeelzalen zeeuwse almanak Mis Verkiezingen Zeeuws- Vlaanderen Vandaag extra op Omroep Zeeland Radio, Televisie en Internet LPF-SLUIS LPF-TERNEUZEN LPF-HULST ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 20 november 2002 dnorConny van Gremberghe OOSTBURG - Het gaat niet »0ed met de VVV-Zeeuws- Vlaanderen. De belangenorga nisatie voor toerisme in de regio tampt nog steeds met de nawee- en van de fusie en een nijpend gebrek aan financiën. Reden voor het stichtingsbestuur om weer bij de gemeenten aan te kloppen voor financiële steun. mee de VW nog worstelt", al dus Stoffels. De portefeuillehouders recrea tie en toerisme van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten hebben ge zamenlijk afgesproken dat zij zich sterk willen maken voor een nieuwe garantstelling, maar ditmaal wel onder voor waarden. Zo dient de VW op zeer korte termijn een beleids notitie te overleggen waarin duidelijkheid wordt geschapen over de toekomst van de organi satie. Die notitie zal de basis vormen voor de subsidieverle ning in 2003. Voor 1 april 2003 zal het bestuur van de VW of de directeur met de drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen overleg gen over de continuering en de omvang van de frontoffices in de gemeenten. In de notitie wordt verder aandacht besteed aan de bekostiging van de back-offices (het kantoordeel). De instelling dient voorts een sluitende meer jarenbegroting te overleggen. De commissie financiën van de gemeente Oostburg buigt zich vrijdag 29 november over de problemen bi] de VW. De ver gadering in de kantine van het gemeentehuis begint om 14.00 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Commissa ris van de koningin W. van Gelder ziet geen reden een onderzoek in te stellen naar vermeende misdragingen van de Terneuzense burge meester R. Barbé. Burgers die klachten hebben over het functioneren van de burgemeester of diens ge drag, moeten zich tot de ge meenteraad richten en bo vendien doet de commissaris geen onderzoek op basis van krantenknipsels die hem worden toegestuurd. Dat verklaarde de Middelburgse kabinetsmedewerker burge meesterszaken E. van der Hoop gisteren. Een groepje Terneuzense binnenstadbe woners kondigde deze week aan een handtekeningenac tie te starten om te voorko men dat Barbé langer burgemeester blijft. De Ter- neuzenaren vroegen Van Gelder - en de ministers van Binnenlandse Zaken en Jus titie - een onderzoek in te stellen naar 'het ondemocra tisch optreden van de burge meester'. De commissaris zal dat niet doen, omdat het Terneuzense gemeentebestuur, zijnde de gemeenteraad, de geëigende instantie is om gedrag van de burgemeester te corrigeren, mocht die dat nodig oorde len. Van der Hoop wijst er op dat Barbé bovendien nog slechts tot 1 januari 2003 burgemeester is en nog niet heeft aangegeven of hij solli citeert naar de vacante func tie van eerste burger van de nieuwe gemeente of in aan merking wil komen voor een post als waarnemend burge meester. „Een onderzoek naar zaken als voorkennis, belangenver strengeling en machtsmis bruik kost maanden. Tegen die tijd is Barbé al lang geen burgemeester meer of de ver trouwenscommissie van de nieuwe gemeenteraad moet hem als waarnemer of burgemeester voordragen. Aangiften vanwege intimi datie en bedreiging zijn er voor zover bekend niet. De Terneuzense verzoekers sta ven hun verdachtmakingen alleen met krantenknipsels en dat kan voor de commis saris nooit aanleiding zijn voor een diepgravend onder zoek", legt de kabinetsmede werker nog maar eens uit. Overigens hoeft dat voor Van Gelder geen beletsel te zijn om over enige weken lijsten met ingezamelde handteke ningen aan te nemen, ver wacht Van der Hoop. „We weigeren geen enkele brief, mits ondertekend. De com missaris kan dus best hand tekeningen tegen het aan blijven van Barbé aannemen. Maar hij zal de lijsten door geven aan de Terneuzense gemeenteraad en er zelf niks mee doen." Advertentie ■L Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Voor de uit voering van delen van het ambi tieuze stadsvernieuwingsplan Vitaal Sas van Gent is tenminste 300.000 euro subsidie beschik baar van de provincie Zeeland. Burgemeester en wethouders van de gemeente Sas van Gent zijn echter razend benieuwd naar de extra bijdrage die de provincie daarnaast heeft toe gezegd, maar nog niet heeft uit gedrukt in klinkende munt. Sas kan via de reguliere subsidie stromen bij de provincie in elk geval aanspraak maken op zo drie ton. Het Sasse college ging gister ochtend met een dikke stapel rapporten op bezoek bij een de legatie van Gedeputeerde Sta ten: de gemeente presenteerde er de structuurvisie, het plan Vitaal Sas van Gent, het herin richtingsplan voor het kanaal eiland, het plan voor het multi functioneel centrum aan de Oostkade, het plan voor de nieu we invulling van het voormalige CSM-terrein en het plan voor de inrichting van het gebied aan de Canadalaan. Gedeputeerden J. van Zwieten en D. Bruinooge complimen teerden de gemeente volgens wethouder R. Noët met de snelle en gedegen onderbouwing van al die plannen, bedoeld om Sas van Gent nieuwe economische impulsen te geven. De gedepu teerden deden de toezegging dat de gemeente nog dit jaar uit sluitsel krijgt van de provincie hoeveel geld van die zijde extra wordt bijgedragen aan de uit voering van Vitaal Sas van Gent. In tegenstelling tot de reacties in de laatste gemeentelijke ad viescommissie Ruimtelijke Or dening, is het plan voor de her inrichting van het kanaaleiland 'met laaiend enthousiasme' door de provinciale delegatie ontvangen. „Het is weliswaar een ambitieus plan", zegt Noët, „maar als je Sas weer vitaal wilt maken, zul je behalve het opknappen van het centrum nog iets meer moe ten doen." Ook waren Van Zwieten en Bruinooge volgens de wethou der erg te spreken over de moge lijke nieuwe bestemming van het stadhuis aan de Westkade als museum en bezoekerscen trum voor de staats-Spaanse fortenlinies. Voor de invulling van het terrein aan de Canada laan (woningbouw, woonzorg complex en brede school) kreeg de gemeente nog het advies mee om in de uitwerking van die plannen zeker te zorgen voor goedkope huisvesting voor jon geren. „Dat signaal nemen we mee", aldus Noët. SAS VAN GENT - Het Oranje Fonds heeft vijfduizend euro toegekend aan de stichting Peu terspeelzalen Sas van Gent. De bijdrage is bestemd voor de in richting van peuterspeelzaal Nijntje in de nieuwe brede school in Philippine. Het Oranje Fonds krijgt inkomsten uit on der andere de BankGiro-Lote- rij. Sinterklaas zat zaterdag weer uitgebreid op zijn praatstoel, kort nadat hij van zijn schip was gestapt in de Vlissingse haven. Hij had het over de cadeautjes die hij in de loop der eeuwen her en der in kinderschoenen heeft ge stopt. En ook, wees hij naar het standbeeld op het Keizers- bolwerk, bij de jonge Michiel de Ruyter, toen die nog een broekie was. Een houten autootje was het geweest, wist Sint. Arme Sint. Met zo'n geschie denis moetje wel een fenome naal geheugen hebben. En kwiek van geest is onze su persenior zonder twijfel. Maar een autootje zal het niet geweest zijn. Niet anno 1607... Radio: vanaf 18.30 uur Televisie: vanaf 21.00 uur www.omroepzeeland.nl STEM K STEM Q STEM LIJST LIJST I LIJST WORDT NU LID: BEL 0900 - 400 4500 WWW.LIJSTPIMFORTUYN.NL De gemeente Oostburg is door het bestuur gevraagd opnieuw aarant te staan voor dik 40.0000 euro. zodat de stichting bij het bankwezen ruim 113.000 euro krediet kan aanvragen. Het is niet voor het eerst dat Oostburg garant staat. In mei vorig jaar besloot de Oostburgse raad al eens om garant te staan voor een periode van twee jaar. De regionale VW marcheert nog lang niet zoals zou moeten. De aanloopproblemen duren voort en de stichting kampt voortdurend met een geldpro bleem. omdat tot op heden de oude VW's onvoldoende mid delen hebben overgedragen aan j de nieuwe fusiestichting. Ook blijft het aantal donateurs ver achter bij het vroegere leden aantal van de oude stichtingen. Het gevolg is dat het manage ment tot op heden weinig heeft kunnen doen aan productont wikkeling. Ook is het niet toege komen aan het opstellen van promotieplannen. Deze zomer had er zo'n plan moeten liggen voor Terneuzen. Samen met het City Manage ment zou de VW een plan op stellen om het koop- en ver- blij fstoer isme in Terneuzen naar een hoger plan te tillen. Volgens A. Stoffels (coördinator City Management) heeft zijn or ganisatie na een eerste contact met de VW dit voorjaar niets meer van de stichting verno men. „Over waarom alles blijft liggen, kan ik weinig zeggen. Ik denk dat het vooral te maken heeft met de problemen waar- Advertentie Advertentie C ADZ AND - Een 38-jarige vrouw uit Sluis is gis termiddag goed weg gekomen na een ongeval op de Platteweg in Cadzand dat zich in eerste instan tie ernstiger liet aanzien. De automobiliste reed rond kwart over twaalf over de Platteweg, komend uit de richting van de provinciale weg, en raakte in een haakse bocht met haar voertuig in de slip. Ze reed rechtdoor te gen een schrikhek, waarna ze met haar auto on dersteboven in de sloot tot stilstand kwam. Brandweer en ambulance rukten uit na de mel ding van een 'ongeval met beknelling', maar het bleek loos alarm. De vrouw slaagde er zelf in uit de auto te kruipen en wist met behulp van een land bouwer weer op het droge te klauteren. Ze had geen verwondingen opgelopen. Haar auto was ernstig beschadigd. foto Peter Nicolai Dorpsomroeper Cees Blaeke krijgt van burgemeester Straatsma een oorkonde, behorend bij de zilveren erepenning. foto Charles Strijd door René van Stee SLUIS - Hij staat bekend als de man met de luidste stem van Sluis en omstreken. Dorpsom roeper Cees 'Sees' Blaeke heeft er inmiddels zestig jaar op zit ten. Ter gelegenheid van dit ju bileum kreeg hij gisterochtend de zilveren erepenning van de gemeente Sluis-Aardenburg. Een eerbetoon dat slechts wei nigen ten deel is gevallen: er zijn maar tien personen die deze on derscheiding in hun bezit heb ben. „Het is meteen ook de laatste mogelijkheid voor onze ge meente om een blijk van hulde te geven voor uw langdurige on baatzuchtige verdiensten", prees burgemeester Straatsma van Sluis-Aardenburg de 72-ja- rige Blaeke, in de volksmond beter bekend als de Stem van Sluis. Straatsma wist eveneens te melden dat Blaeke een ver melding verdient in het Guin ness Book of Records, omdat hij van alle dorpsomroepers in de wereld het langst actief is. „En ik hoop dat we ook in de nieuwe gemeente op u kunnen blijven rekenen", aldus de burgemees ter. Gekleed in zijn dorpsomroe- perskostuum zegde Blaeke toe het bijltje er nog niet bij neer te gooien. Omdat de jaren beginnen te tel len is hij wel al druk bezig met zijn opvolging. Kleinzoon Bas Bovendeur (17) lijkt de traditie voort te zetten. „We moeten ge duld hebben. Die jongen heeft het nog druk met school en an dere hobby's, maar het lijkt er op dat hij mijn werk over enkele jaren voortzet", legt de trotse bellenman uit. Jong Cees Blaeke is al vanaf zijn twaalfde jaar het visitekaartje van zijn woonplaats Sluis. Ook hij trad destijds in de voetspo ren van familie: de toen al 73 jaar oude vader Blaeke gaf zijn jongste zoon het goede voor beeld. In ruim zestig jaar heeft Cees talloze bruidsparen de weg naar het stadhuis gewezen. Zijn eerste klussen in de oorlogsja ren waren echter de aankondi ging van noodslachtingen. „Dat was in die tijd gewoonte. Mijn vader was op zekere dag verhin derd vanwege zijn werk. Ik be sloot mijn stoute schoenen aan te trekken, en je ziet: het bleek een goede zet." In de beginjaren was er voor een dorpsomroeper veel werk. Affi ches en circulaires waren er in die tijd niet. Alle mededelingen in Sluis gingen dan ook via Blaeke. Die varieerden van openbare verkopingen tot op roepen van boeren voor aardap- pelrapers. Een hoogtepunt in zijn carrière noemt Blaeke de deelname aan het wereldkam pioenschap dorpsomroepen in Canada in 1990Toen al werd hij uitgeroepen als 'town cryer' met de meeste dienstjaren. Waardering Dat Blaeke wordt gewaardeerd voor zijn werk voor de gemeen schap, bleek eerder al uit de ko ninklijke onderscheiding die hij in 1985 ontving. „Daar ben ik apetrots op. Ik draag 'm altijd op m'n pak." Ook nu nog geniet Blaeke met volle teugen. „Jaar lijks trek ik er toch zeker zo'n zeventig keer op uit. En die uit stapjes blijven niet meer be perkt tot Sluis. Overal waar het gewenst is dat ik optreed, ben ik van de partij. Een ambtsjubile um, een huwelijk, een blijde of droeve gebeurtenis: er z:al bijna nooit tevergeefs een beroep op me worden gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49