Politici worden beter toegerust PZC PZC Onderhoud kabelnetwerk stoort internet, tv en radio Lekker winkelen zoals ieder ander Historische klipper moet weg van kade kanaal Middelburg 12 financiële en ambtelijke ondersteuning 13 Vrachtwagen verliest lading bij Middelburg Van Stolbergschool in finale webstrijd Auto in sloot door slik Geen reacties op plan voor windmolen agenda bij nader inzien Provincie stimuleert duurzaamheid Samenwerken voor veiliger verkeer Scheepsmotor naar Museumhaven Boete voor dronken bromfietser Dertig mille voor trouwzaal Arnemuiden HnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - Om de politieke fracties in de Schou wen-Duive- fandse gemeenteraad in staat te stellen hun taak beter uit te voe ren, kunnen ze voortaan via een oriffier ambtelijke hulp vragen. Ook krijgen ze een - aan het aan- lal raadszetels gerelateerd - ei gen budget voor bijvoorbeeld discussieavonden met burgers over actuele gemeentelijke za ken. Dat blijkt uit de verorde ning ambtelijke bijstand en fractieondersteuning. De nieuwe verordening heeft al les te maken met invoering van hetduale stelsel. Voorheen kon den politieke fracties ook al te recht bij het ambtelijk appa raat, alleen krijgen ze in de vorm van een griffier nu een vast aanspreekpunt. De griffier bepaalt of een ver zoek om informatie gehono reerd dient te worden en zo ja hoeveel tijd een ambtenaar er aan mag besteden. Ambtenaar T. van Oostenbrugge: „Want het mag natuurlijk niet zo zijn dat het normale werkproces ver stoord wordt door een informa tievraag van een raadsfractie." De griffier is dienstbaar aan de raadsfracties. Een raadslid kan hulp vragen bij het opstellen van voorstellen, amendementen en moties. De griffier kan indien hij of zij dat nodig acht weer een ambtenaar inschakelen om aan de hulpvraag vanuit de politiek te kunnen voldoen. Bijstand weigeren kan, bijvoorbeeld als de griffier oordeelt dat het be lang van de gemeente in het ge ding is. In de nieuwe verordening wordt ook de financiële fractieonder steuning geregeld. Per fractie is jaarlijks 1000 euro beschikbaar, doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Een vracht wagen heeft gisteren een partij grote metalen buizen verloren op de Nieuwlandseweg in Mid delburg. Het ongeluk vond plaats op de kruising met de Kleverskerkse- weg en de Kanaalweg en heeft voor veel verkeersoverlast ge zorgd. Het ongeval gebeurde iets voor twaalf uur. De vrachtwagen reed door de bocht vanaf de KI e- verskerkseweg in de richting van het spoor, toen de buizen gingen schuiven. Niemand raakte gewond. De trailer waar de buizen opla gen is beschadigd. Verder sneu velde er een verkeersbord. De 19-jarige chauffeur van de vrachtwagen heeft een proces verbaal gekregen. Volgens de vervoerder rolden de buizen van de wagen omdat ze erg glad wa ren. Ze waren net gezand straald. De buizen waren onderweg naar een bedrijf op industrieterrein Arnestein, waar ze zouden wor den geverfd. Ze zijn bestemd voor een damwand in de haven van Dover. De politie heeft de weg afgezet. Een paar automo bilisten probeerden er toch langs te komen en blokkeerden de spoorwegovergang zodat de trein niet kon doorrijden. Met behulp van twee kranen zijn de buizen weer van de weg ge haald. Een uur later was de weg weer vrij. plus nog eens 200 euro per zetel. Hetgeen in de praktijk inhoudt dat WD, CDA en Leefbaar Schouwen-Duiveland elk 1800 euro, PvdA en Alert! 1600 euro, SGP en CU elk 1400 euro krij gen. De eenmansfractie van GroenLinks krijgt 1200 euro aan fractieondersteuning. Dat geld - gemeenschapsgeld - dient uiteraard niet over de balk gesmeten te worden. Het mag niet gebruikt worden om de par tijkas te spekken of voor beta lingen aan de partij verbonden instellingen. Ook mag de frac tieondersteuning niet gebruikt worden voor opleidingen en cursussen voor raads- en com missieleden. Daar zijn volgens Van Oostenbrugge weer andere regelingen voor. Boekhouding Vastomlijnde plannen voor de besteding van de gelden zijn er volgens vice-voorzitter van het raadsoverlegorgaan senioren convent G. Houtekamer nog niet binnen de fracties. Wat voor hem in ieder geval wel als een paal boven water staat is dat de regeling uiteindelijk ten goede moet komen aan de bevolking van Schouwen-Duiveland. In de verordening wordt daar ook op ingespeeld. De fracties moeten binnen drie maanden na het einde van een kalenderjaar verantwoording afleggen over wat zij met het geld gedaan heb ben. Ongebruikt budget vloeit terug in de gemeentekas. Of de voorgestelde bedragen toerei kend zijn is volgens Houteka mer nog niet te zeggen. ,,Of het redelijk en billijk is zal de prak tijk uit moeten wijzen." Het voorstel tot vaststelling van de nieuwe verordening komt donderdag 28 november aan de orde tijdens de gemeenteraads vergadering. Deze wordt ge houden in de Burgerzaal van het gemeentehuis in Zierikzee en begint om 19.30 uur. doorSteffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De Juliana van Stolbergschool in Sint Maartensdijk heeft zich ge plaatst voor de finale van de webstrijd 'ThinkQuest voor de Klas'. Het is een wedstrijd in het maken van educatieve websites voor het primair of voortgezet onderwijs. Met de site 'De bij bel: oud, maar toch actueel' dingt de school op zaterdag 23 november met 33 andere kandi daten naar de hoofdprijs. ThinkQuest is een onderdeel van Kennisnet. De organisatie SCHARENDIJKE - Een 48-ja- rige man is maandagavond langs de Elkerzeeseweg bij Scharendijke met zijn auto in de sloot beland. De wagen raakte in een slip door slik op de weg. Het glibberige laagje modder was ontstaan na het rooien van bieten. De betrokken landbou wer was bezig om het slik op te mimen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl houdt webstrijden voor het on derwijs - in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen - om het internetgebruik op scholen te stimuleren. De landelijke web strijd is bedoeld voor docenten en studenten die zijn verbonden aan een Nederlandse onder wijsinstelling. Alexander Wieringa en Marja Visser maakten als docenten van de Stolbergschool de websi te voor kinderen in het basison derwijs die meer over de bijbel willen weten. „We hebben gezocht naar iets aansprekends en waar op edu catief gebied nog niet veel over te vinden is op internet", legt Wieringa uit. „We kwamen ver volgens op het idee van de bij bel. We zijn gaan zoeken en het bleek inderdaad een onderwerp waar voor kinderen niet veel over te vinden was. Daarmee KERKWERVE Op het plan een windmolen te bouwen aan de Inlaagweg bij Kerkwerve zijn geen inspraakreacties binnen gekomen. Het plan heeft van gemeentewe ge ter inzage gelegen tussen eind augustus-en 27 september. Het verslag van de inspraak wordt aan de gemeenteraad gepresen teerd. In een later stadium be gint het college van burgemees ter en wethouders volgens plan ning een (versnelde) artikel-19- procedure. De windmolen maakt deel uit van een serie van drie en moet een bijdrage gaan leveren aan de waterkwaliteit van de inlagen aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland. was onze keuze gemaakt." Uiteindelijk werd een site ge bouwd waar kinderen op een laagdrempelige manier infor matie kunnen vinden over de bijbel. Ook vinden leerkrachten er werkbladen die ze kunnen uitprinten als ze gericht met leerlingen op de site willen wer ken. De Juliana van Stolbergschool kreeg zo'n anderhalf jaar gele den een eigen computerlokaal. De school wilde hier een nuttige invulling aan geven en daarom werd meegedaan aan de Think Quest Junior webstrijd. De deelname aan de wedstrijd voor docenten is hier weer uit voort gevloeid. De 34 finalisten tonen hun sites tijdens de finaledag in de School voor de Toekomst in 's Herto genbosch De hoofdprijs is een vrij te besteden bedrag van 15.000 euro. De site van de Stolbergschool is te vinden via www.jvanstol- bergschool.org en door vervol gens 'actueel' aan te klikken. woensdag 20 november 2002 \yV~ door Esme Soesman ZIERIKZEE - De grootscheepse opknapbeurt van het kabelnetwerk door Delta Kabelcom- fort veroorzaakt sinds enkele dagen uitval van internet, televisie en radio bij particulieren en bedrijven in Zierikzee. De werkzaamheden maken deel uit van een provinciaal project dat nog tot medio 2003 loopt. Vorig jaar september is de klus in Zeeuws- Vlaanderen begonnen. Nu is Schouwen-Dui veland en dadelijk Tholen aan de beurt. Be paalde apparatuur in het kabelnetwerk wordt vervangen. Delta wil daarmee de kwaliteit en capaciteit van het net, ook voor de langere ter mijn, vergroten. Die aanpassingen zijn echter niet door te voeren zonder het systeem te on derbreken. Per individuele aansluiting, meldt M. Weisfeit van de afdeling communicatie van Delta, wordt uitgegaan van één tot maximaal twee dagen overlast. Daarbij moet gedacht worden aan meerdere keren uitval van de kabel per dag. f--' In de praktijk valt dat tegen, meldt een mede werkster van drukkerij LnO in Zierikzee. Vori ge week dinsdag, donderdag en vrijdag liep dit bedrijf al tegen oponthoud met dataverkeer aan. Gisteren was het opnieuw prijs. „Dat is erg lastig. We hopen dat dit niet te lang gaat du ren." Delta daarentegen heeft nog geen officië le klachten gekregen. „Mochten er problemen zijn dan horen wc dat graag", reageert Weis- felt. Bedrijven die bijzonder afhankelijk zijn van kabel worden geadviseerd over te stappen op glasvezel, omdat de continuïteit daarmee meer gegarandeerd is. Het probleem met dit soort werkzaamheden is, dat kabelgebruikers niet persoonlijk zijn in te lichten over het tijdstip van overlast. Alleen al de omvang van de klus vergt een flexibele in zet. Zo konden vrijdag geplande werkzaamhe den niet doorgaan omdat er een auto gepar keerd stond voor het kabelkastje van Delta. Met een advertentie heeft Delta de on derbrekingen in ieder geval aangekondigd. Ook worden klanten via internet en teletekst geïnformeerd. foto Mechteld Jansen I STREEKACTIVITEITEN 1 BROUWERSHAVEN - Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Eilandelijke avond platte landsvrouwen; ZIERIKZEE - De Driehoek, 14.00 - 16.00 uur: CJV mini-instuif. In het artikel over de goede doelen in de PZC van zaterdag 16 november staat dat de CJV in Burgh-Haamstede een spon sorloop houdt voor een project in Rwan da. De actie begin volgend jaar wordt echter gehouden voor het Els van Teylin- genhuis, een weeshuis voor kinderen met aids in Uganda door Esme Soesman ZIERIKZEE - Doortje Gouds waard (88) uit Zierikzee heeft twee banketstaven in haar han den geklemd. Het resultaat van een tochtje door de Hema tij dens de koopochtend van de Stichting Vrijwilligersoverleg Zorgsector Schouwen-Duive land (SVOZ). Zo'n honderd mensen deden gisteren aan dit evenement mee. De jaarlijks gehouden koopoch tend is bedoeld voor mensen die niet zelfstandig kunnen winke len. Zij worden door vrijwilli gers langs de schappen van de Hema geduwd, waar - door in zet van extra personeel - ook speciaal rekening met het rol- stoelrijdende bezoek wordt ge houden. Aansluitend wordt banketstaaf gegeten en koffie gedronken in De Vierschaar, waarbij traditiegetrouw Sin terklaas gezellig op bezoek komt. Aankopen De in Borrendamme wonende Goudswaard heeft van de gele genheid gebruik gemaakt om twee banketstaven aan te schaf fen. Niet voor haarzelfmaar om cadeau te doen. Eentje is voor Adri de Vlieger, wijst ze op de vrouw die haar rolstoel voort duwt. Sinds de vader van De Vlieger enkele jaren geleden overleden is, gaat het tweetal regelmatig samen aan de wan del. Voor Goudswaard is dat blijkbaar zo waardevol dat ze haar uitstapje naar het waren huis gebruikt om een presentje voor haar begeleidster te kopen. Dat geldt voor veel mensen, weet bestuurslid C. Lips van de SVOZ. „Ze kopen een cadeautje voor hun verzorger of klein kind. Voor iemand die hen dier baar is. Omdat ze dat dan even echt zelf kunnen doen." Aan de koopochtend kan ieder een die slecht ter been is, mee doen. Niet alleen mensen die in een verzorgingshuis wonen, maar ook mensen die zelfstan dig wonen. Vanuit verschillende bij de SVOZ aangesloten organisaties worden vrijwilligers ingezet. Zo is de begeleiding van mensen uit Borrendamme in handen van het UW en mensen uit Duin oord worden vergezeld door vrijwilligers van het Rode Kruis. Vrijwilligster Adri de Vlieger en Doortje Goudswaard bekijken de schappen van de Hema. Gis teren werd de jaarlijkse koopo chtend voor mensen die er niet zelfstandig op uit kunnen ge houden. foto Mechteld Jansen MIDDELBURG - Met het project 'Initiatieven voor Duur zaamheid' wil de provincie bewoners en organisaties stimule ren meer te doen aan duurzaamheid. Via een enquête, deze week in de huis-aan-huis-bladen, probeert te provincie te we ten te komen hoe belangrijk duurzaamheid wordt gevonden en aan welke initiatieven mensen mee willen doen. Ook kun nen ze zelf voorstellen aandragen. De resultaten worden 30 januari volgend jaar gepresenteerd tijdens een werkconfe rentie. Daar worden ook ideeën uitgewisseld. In juni worden ze gepresenteerd. De beste projecten worden in samenwer king met gemeer' uitgevoerd. MIDDELBURG Een betere afstemming van aanpassingen aan wegen en verkeerscontroles moet leiden tot verbetering van de verkeersveiligheid in Zeeland. Daarom gaan politie, justitie en bestuur in Zeeland hun samenwerking versterken Doel: in 2010 moet het aantal doden als gevolg van een ver keersongeluk met tot minste 30 procent tot 32 per jaar zijn teruggebracht. Tegen die tijd moet het aantal personen dat gewond in het ziekenhuis belandt met tenminste 25 procent omlaag worden gebracht tot 300. Een landelijk project moet inzicht bieden in de mogelijkheden die er zijn op het gebied van nadere samenwerking tussen politie, justitie en bestuur. Zeeland en Utrecht zijn de proefgebieden. Het voorbeeldpro ject duurt tot eind 2005. Behalve politie en justitie doen de waterschappen, de gemeenten, de provincie en het Rijk eraan mee. Woensdag 4 december tekenen vertegenwoordigers van deze instanties een overeenkomst ZIERIKZEE - De Stichting Museumhaven Zeeland in Zierik zee krijgt de beschikking over een authentieke Bolnes scheepsdieselmotor. Het ruim drie meter hoge en anderhalve meter brede gevaarte is in 1952 gebouwd als een eencilinder prototype voor de generatie Bolnesmotoren. De motor staat momenteel op het buitenterrein van Industrion, het indu striemuseum in Kerkrade. De machine werd 'ontdekt' door L. Legemaate, oud-medewerker van de Smit-Bolnesfabriek in Zierikzee. Smit-Bolnes werd indertijd overgenomen door IHC Holland in Kinderdijk, de huidige werkgever van Lege maate. Hoeveel Bolnesscheepsmotoren nog behouden zijn gebleven, is volgens woordvoerder D. Slieker van de Museumhaven on bekend. De bedoeling is de machine met behulp van oud-me dewerkers van Smit-Bolnes (de tegenwoordige Nemag aan het Havenkanaal in Zierikzee) te restaureren en volledig in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Zodra de opknap beurt is voltooid, krijgt de motor een plek in de toekomstige Stads Commerciewerf van de Museumhaven in de voorma lige houtloodsen. MIDDELBURG - Een bromfietser die nog een voorwaardelij - ke rijontzegging had lopen toen hij met vijf biertjes op werd aangehouden, is er gisteren met een boete vanaf gekomen. De 56-jarige inwoner van Bruinisse, werd op 22 februari dit jaar in Bruinisse aangehouden met een alcoholpercentage van 305 microgram. Een ongelukje, noemde de man het. Vier uur er voor had hij op een camping het vijfde biertje van die dag ge dronken. De politierechter deed de overtreding af met 180 euro boete en besloot de zes maanden rijontzegging die de man boven het hoofd hingen, met een jaar te verlengen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De histori sche klipper Marie Louise aan het Kleverskerkse Jaagpad in Middelburg moet binnen een maand weg. Het college van B en W heeft het bezwaar van de eigenaren afgewezen. Als ze niet vertrekken, wordt een dwangsom opgelegd. Het college had al eerder het vertrek van de klipper gesom meerd. Tegen die beslissing heb ben de eigenaren bezwaar inge diend. Verder hebben ze bezwaar gemaakt tegen de wei gering van het college om een ligplaatsvergunning af te ge ven. Het schip ligt al jaren aan de kade van het Kleverskerkse Jaagpad. Omdat het niet op een officiële ligplaats ligt, vroegen de bewoners een vergunning aan. De gemeente reageerde met een brief waarin de bewoners werd gevraagd met hun boot uit de stad te vertrekken. Dwangsom Het schip moet binnen een maand weg zijn. Als dat niet ge beurt, wordt een dwangsom van vijftig euro per dag met een maximum van 1500 euro opge legd. Volgens de gemeente heb ben de eigenaren inmiddels tijd genoeggehad om een andere lig plaats te vinden. Het college vindt dat het niet verantwoord is om woonschepen toe te staan langs de kade aan het Klevers kerkse Jaagpad. Op de plaats waar wel woonschepen mogen liggen, tussen de Koningsbrug en de Bellinkbrug, is geen ruim te meer voor de kl ipper. Tegen de vorige eigenaar is jaren lang ge procedeerd over de ligplaats. De huidige eigenaars kochten het schip twee jaar geleden. Eigenaar L. Olieman is niet ver rast door de beslissing van hei college, maar wel teleurgesteld. „Het is heel jammer dat de ge meente bij haar standpunt blijft", zegt hijHij geeft aan dat hij niet van plan is te vertrek ken. „We gaan hier natuurlijk tegen in beroep." De volgende stap in de procedure is een gang naar de Raad van State, legt Olieman uit. In de tussentijd wil hij gewoon in Middelburg blij ven. „We vragen een voorlopige voorziening aan bij de recht bank, zodat we mogen blijven liggen tot er een uitspraak is." Olieman en zijn vrouw zijn het oude schip aan het opknappen. Twee jaar geleden was het een bouwval. Inmiddels staat er al weer een mast op de klipper „Het begint ergens op te lijken", vindt Olieman. De WD-fractie heeft zich altijd achter de eigenaars opgesteld. De partij wil dat er in Middel burg een museumhaven komt, waar oude woonschepen een plaatsje kunnen krijgen. Raads lid E. de Visser vindt het nog te vroeg om te reageren op het be sluit. „Dit vraagt wel om een re actie van onze kant, maar ik moet eerst overleggen met de rest van de fractie." door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - De gemeente Middelburg heeft 27.900 euro uitgetrokken voor de inrichting van de trouwzaal in het oude stadhuis van Arnemuiden. Vorig jaar is 68.000 euro opzij gezet voor de renovatie van de trouwzaal waaraan op 1 okto ber begonnen is. Met het nieuwe bedrag wordt het vijfentwintig jaar oude meubilair vervangen. De trouwzaal krijgt nieuwe vloerbedekking en het verlaag de plafond gaat eruit. De don kerbruine kleur uit de jaren zes tig gaat weg en het plafond wordt iets hoger en vlak gestu kadoord. Op 1 februari gaat de trouwzaal weer open. Als in het voorjaar ook het mu seum in het oude stadhuis weer open gaat, moeten de schilderij en uit de trouwzaal weer op hun plaats hangen. Toen de kunst werken twee maanden geleden verwijderd werden, bleek dat ze toe waren aan een goede schoonmaakbeurt. Dat zal zo'n drie- tot vierduizend euro kos ten. Volgens P. Sijnke van het Zeeuws Archief zullen ze nog voor de opening weer helemaal in orde zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43