Goes wijst op stadsverkeer 11 Kapelle beraadt zich op toekomst afvalinzameling Leerlingen op stap in Yerseke Moer Geen brede school in 's-Heerenhoek hh Debat over leefbaarheid Hansweert Werk aan kademuren LPF-voorzitter Smits houdt zich buiten conflict Kersseboom LAND frovincie herkent knelpunten niet Politie en bestuur werken samen aan veilig verkeer Jerrycans met xtc-grondstof gevonden 0800 - 0231 231 (GRATIS) Verkiezingen Zeeuws- Vlaanderen Vandaag extra op Omroep Zeeland Radio, Televisie en Internet Euterpe jubileert zeeuwse almanak Mis BEVELANDEN/THOLEN woensdag 20 november 2002 rfnnrRolf Bosboom GOES - De provincie zou meer Mg moeten hebben voor de ver keersproblemen in de steden. schrijft het gemeentebe stuur van Goes in zijn reactie op het Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan (PVVP), dat mo menteel een inspraakronde doorloopt. Volgens Goes worden in het plan weinig stedelijke knelpunten 'herkend en erkend'. Weliswaar zijn dat in eerste instantie aan gelegenheden voor de betrok ken gemeente, maar Goes ziet voldoende problemen 'die best een provinciaal duwtje in de goede richting kunnen gebrui ken'. Het gaat om zaken met 'een regionale uitstraling'. Als voorbeelden worden onder meer genoemd: de spoorlijn die steeds meer een verkeersbarriè- re tussen Goes-Noord en -Zuid wordt, de bereikbaarheid van de binnenstad en de bedrijven terreinen, het transferium, het in stand houden van de stads bus, het verbeteren van de route tussen Goes en Zierikzee als 'slagader' in het openbaar ver voer en het aanpakken van de gevolgen van de komst van de Westerschelde-containertermi- nal. De Goese bestuurders be- MIDDELBURG - Een betere af stemming van aanpassingen wegen en verkeerscontroles moet leiden tot verbetering van de verkeersveiligheid in Zee land. Daarom gaan politie, jus titie en bestuur in Zeeland hun samenwerking versterken. In 2010 moet het aantal doden als gevolg van een verkeerson geluk met tot minste 30 procent tot 32 per jaar zijn terugge bracht. Tegen die tijd moet het aantal personen dat gewond in het ziekenhuis belandt met ten minste 25 procent omlaag wor den gebracht tot 300. Een landelijk project moet in zicht bieden in de mogelijkhe den die er zijn op het gebied van nadere samenwerking tussen politie, justitie en bestuur. Zee land en Utrecht zijn de proefge bieden. Het voorbeeldproject duurt tot eind 2005. Behalve po litie en justitie doen de water schappen, de gemeenten, de provincie en het Rijk eraan mee. Woensdag 4 december tekenen vertegenwoordigers van deze instanties een overeenkomst. OOSTKAPELLE - Een jacht opziener heeft gisteravond bij Oostkapelle een aantal jerry cans met vermoedelijk een grondstof voor xtc gevonden. De vloeistof is door de brand weer opgeruimd. De politie stelt een onderzoek in naar de aard en herkomst van de spullen die werden gevonden in de buurt van de Vroonweg doorSteffan ter Maat KAPELLE - De gemeente Ka pelle heeft nog geen besluit ge nomen over de toekomstige in zameling van het huishoudelijk afval. Begin juli werd een principebe sluit genomen om voor de afval inzameling van de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD) te kiezen. De situatie is inmiddels enigszins gewijzigd. Wethouder J. Herselman schreef een notitie waarin ook private par tijen als optie worden be schouwd. Als enige tijd bestaat het plan om als gezamenlijke gemeenten in de provincie het huishoude lijk afval in te zamelenDe plan nen kwamen via het Openbaar Lichaam Afvalstoffen verwij de ring Zeeland (OLAZ) onder de Delta Nutsbedrijven. Deze richtte voor de plannen de ZRD op en de gemeenten werden gepolst voor een onder linge samenwerking met de ZRD. Van de zeventien gemeenten reageerden er vijftien positief. Ook Kapelle. „Wij hebben begin juli 'ja' gezegd mits de voor waarden, ook financieel, goed zouden zijn", legt Herselman uit. „De definitieve besluitvor ming over de ZRD en de deelna me van meerder gemeenten bleef echter uit en tot nu toe hebben alleen Tholen en Rei- merswaal definitief voor de ZRD gekozen." Notitie De wethouder schreef een noti tie waarin de naast de ZRD ook de private partijen Van Ganse winkel en Sita als kandidaat huisvuilophaaldiensten worden bekeken. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen schouwen het PVVP over het al gemeen als weinig verrassend, omdat het om een nogal globaal plan gaat. „Dat maakt de ge bruikswaarde ervan voor ons als gemeente wat beperkt." Het gemeentebestuur mist vooral een goede beschrijving van de huidige verkeersstromen bin nen de provincie. Deltaweg Het voornemen van Gedepu teerde Staten om een nadere studie uit te voeren naar het op lossen van grote knelpunten in de infrastructuur, lijkt Goes 'zinvol'. Als voorzet noemen B en W een reeks punten die zor gen baren: de Deltaweg met on der meer het sluipverkeer door Wilhelminadorp, de bereik baarheid van de oostkant van Goes, de Sloe weg en de gevol gen van de Westerscheldetunnel voor 's-Heer Arendskerke en 's- Heer Hendrikskinderen. Apart aandacht vraagt Goes voor het gebied langs het Veerse Meer. De problemen met de be reikbaarheid daarvan ontbre ken volgens de gemeente ten on rechte in het PVVP. Daarvan is vooral de bevolking van Wol- phaartsdijk de dupe, met als ge volg een nieuwe roep om een rondweg. Goes wijst er verder op dat een volwaardige verbin ding tussen de hoofdwegen in de provincie en het westelijke ge deelte van het Veerse Meer (De Piet, Oranjeplaat) ontbreekt. Het plan van de provincie om het fietsbeleid en fietsvoorzie- ningen extra te stimuleren, kan volledig op Goese steun reke nen. De gemeente betreurt het wel dat 'de hoeveelheid vrijge maakte geld achterblijf bij de ambities'. Verder zouden fiets- projecten in de steden wat meer aandacht mogen krijgen. GOES - Metselaars werken weer volop aan de Goese kademuren. Met behulp van damwanden en pompen is een strook langs de monumentale muren drooggelegd, zodat het ernstig aangetaste metselwerk vakkundig kan worden hersteld. Vo rig winterseizoen werd het eerste deel van het ka- degebied al onder handen genomen; nu is de twee de fase gaande. Het project, dat in totaal 2,7 mil joen euro kost, wordt in het voorjaar afgerond. foto Dirk Jan Gjeltema Tijdens het informele raads- overleg van volgende week wor den de mogelijkheden bespro ken. De wethouder geeft aan dat het college nog geen voorkeur heeft uitgesproken om daarmee te voorkomen dat er te veel stu ring zou worden gegeven. Tij dens de raadsvergadering in de cember moet de definitieve be slissing vallen. Criteria Herselman: „Er zijn een aantal criteria die van belang zijn bij het maken van een keuze. Wat betreft de kwaliteit gaan we er vanuit dat deze van alle partijen ongeveer hetzelfde zal zijn. De kosten op jaarbasis, inclusief personeel en vuilophaalwagen, verschillen iets. De ZRD is daarbij het duurst. Daar staat tegenover dat als we voor de ZRD kiezen, we dan zoals ge wenst met andere gemeenten samenwerken." De ZRD levert diensten op jaar basis voor 161.000 euro, Sita doet dit voor een kleine 158.000 euro en Van Gansewinkel voor ruim 154.000 euro. Er zijn ook nog enkele andere punten die volgens Herselman van belang kunnen zijn. Zo kan de vuilwa- genchauffeur, die in vaste dienst is van de gemeente, zijn baan behouden, maar moet hij bij Van Gansewinkel helpen met het beladen van de vuil wagen. De gemeente vindt dit echter niet wenselijk. Een ander punt is dat de ZRD de afvalbakken van de gemeente wil overkopen om deze vervolgens weer terug te verhuren. De gemeente gaat hier onder geen beding mee ak koord. Herselman sluit ook niet uit dat iets dergelijks nog een breek punt zou kunnen zijn voor de besluitvorming. De Yerseke Moer kan interessant zijn voor leerdoeleinden. door Rob Paardekam YERSEKE - Volgens stichting Het Zeeuwse Landschap zouden alle Bevelandse scholie ren een keer kennis moeten maken met de Yerseke Moer. Het begin is er, want volgend jaar brengen de leerlingen van vier middel bare scholen in Goes een bezoek aan het na tuurgebied. Volgens Het Zeeuwse Landschap en de ver eniging voor natuur- en milieueducatie IVN is de Yerseke Moer - gelegen tussen het dorp Yerseke en het Kanaal door Zuid-Beveland, een stukje unieke natuur dat veel mogelijk heden biedt voor veldwerk door scholieren. Behalve biologie en aardrijkskunde zou de Moer ook interessant zijn voor de vakken geschiedenis, scheikunde en natuurkunde. De twee organisaties hebben een project op gezet, waar vier Goese scholen inmiddels warm voor zijn gelopen. Een uitstapje door het natuurgebied met enkele leraren heeft het enthousiasme aangewakkerd, zodat een werkgroep, waarin alle scholen zitting heb ben, kan gaan werken aan de concrete in vulling van het project. De deelnemende scholen zijn het St. Willibrordcollege, het door Rolf Bosboom •s-HEERENHOEK - Er komt voorlopig geen brede school in 's-Heerenhoek. Het aantal leer lingen van de Don Boscoschool groeit onvoldoende om een combinatie met de peuterspeel zaal mogelijk te maken. Dat bleek gisteravond tijdens het werkbezoek dat het college van B en W van de gemeente Borsele aan de kern bracht. In de middag trok het gemeente bestuur met de dorpsraad door het dorp, in de vorm van een 'kroegentocht'. 's Avonds konden inwoners ken nismaken met de in april aange treden burgemeester J. Gelok en vragen stellen aan de bestuur ders. Het combineren van de peuter speelzaal, nu gevestigd boven het dorpshuis, met de basis school is een wens die al geruime tijd wordt gekoesterd in 's-Hee renhoek. Het idee past ook in de filosofie van de gemeente Bor sele, die waar mogelijk brede scholen wil realiseren, waarbij basisscholen en samenhangen de voorzieningen onder één dak komen. Voor het gemeentebestuur geldt wel als voorwaarde dat een bre de school moet ontstaan gelijk tijdig met uitbreiding van de Don Boscoschool, aangezien dat financieel gezien grote voordelen oplevert. Eerdere prognoses lieten zien dat een ze vende lokaal op korte termijn noodzakelijk zou zijn, maar de huidige cijfers spreken dat te gen. De school telt nu 13 6 kinde ren; voor een extra lokaal zijn er bijna twintig meer nodig. „Dat betekent dat we pas op de plaats moeten maken", zei onderwijs wethouder F. Tollenaar. Vanuit de school en de peuter speelzaal werd daar begrip voor door Rolf Bosboom KAMPERLAND - H. Smits ont kent elke betrokkenheid bij het conflict tussen haar partner P. Kersseboom en het Noord-Be- velands Belang (NBB). „Ik sta hier absoluut buiten", zegt Smits, oud-voorzitter van de partij, naar aanleiding van uitlatingen van J. van Pelt, woordvoerder van het partijbe stuur. Fractievoorzitter A. Oudshoorn deed maandag bij de politie aangifte tegen Kersseboom. Hij beschuldigt hem van stalking, bedreiging en smaad. Kersse boom zou op allerlei manieren proberen het functioneren van Oudshoorn aan de kaak te stel len, reden waarom hij zes weken geleden door het partijbestuur is geschorst als bestuurslid. Van Pelt zei gisteren in deze krant namens het bestuur zich te erge ren aan het 'mail-terrorisme' van Kersseboom en noemde daarbij ook diens partner. Smits was voorzitter van de NBB, totdat zij in september werd gekozen als voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Lijst Pim Fortuyn. De 'aantij gingen' van het partijbestuur neemt ze hoog op. „Ik distanti eer me volledig van wat Paul (Kersseboom, red.) doet. Sinds ik geen voorzitter van de NBB ben, heb ik me er ook expres niet meer mee bemoeid. Het is zijn pakkie-an. Bovendien heb ik het druk genoeg als LPF-voor- zitter." Zij overweegt partijge noot O. Hammerstein als advo caat in te schakelen. Lid Sinds haar aftreden stelt Smits, die nog steeds lid is van de par tij slechts vier mailtjes richting de NBB te hebben gezonden: drie aan het bestuur en één aan alle leden. In de laatste, eind vorige week, heeft zij de partij erop gewezen dat voor de ko mende ledenvergadering op 27 november de voorzittersfunctie open moet worden gesteld. In de uitnodiging was daarvan geen melding gemaakt. Kersseboom wil pas inhoudelijk op de aangifte van Oudshoorn reageren nadat hij er kennis van heeft genomen. „Daarvoor heb ik mezelf inmiddels uitgeno digd bij de politie." Het ge schorste bestuurslid wijst wel. als verklaring van zijn campag ne tegen de fractievoorzitter, op de noodzaak om het functione ren van raadsleden kritisch te volgen. „Ikvinddatjealsburgér en zeker als bestuurslid van een partij het recht en de plicht hebt om de gekozen volksvertegen woordigers te controleren en in dien nodig ter verantwoording te roepen." Advertentie Radio: vanaf 18.30 uur Televisie: vanaf 21.00 uur HEINKENSZAND - Muziek vereniging Euterpe uit Hein- kenszand geeft zaterdag 23 no vember een concert in verband met haar 110-jarig bestaan. De fanfare en de slagwerkgroep brengen gezamenlijk een aantal werken op deze avond ten geho re. De avond vindt plaats in De Stenge in Heinkenszand en be gint om 20.00 uur. www.omroepzeeland.nl foto Dirk-Jan Gjeltema Goese Lyceum, het Buys Ballot College en het Calvijncollege. Volgens de initiatiefne mers is de Moer erg interessant voor leer doeleinden, omdat het een duidelijk beeld geeft over het ontstaan van het Zeeuwse landschap. Zo zijn sporen uit de pre-Ro- meinse tijd en de vroege Middeleeuwen nog prima te zien. Ook latere perioden hebben hun sporen in het landschap achter gelaten. Het project begint in het schooljaar 2003/2004. Als het aan de Het Zeeuwse Landschap en het IVN ligt, wordt een be zoekje aan de Yerseke Moer een standaard uitstapje voor alle Bevelandse scholieren. door Rob Paardekam HANSWEERT - De commis sie wonen en milieu van Rei- merswaal voert op donder dag 28 november een debat over de leefbaarheid in Hansweert. Aanleiding vormt een klacht die tijdens het raadsledenspreekuur van oktober door een in woonster van het dorp werd neergelegd. De vrouw spr,ak haar zorgen uit over een eerder ook door de commissie gesignaleerde neerwaartse spiraal ten aan zien van de leefbaarheid in delen van Hansweert. Op verzoek van enkele leden van het raadsledenspreekuur is de kwestie op de agenda van de commissie gezet, zodat de politiek zich kan uitspreken over de problemen en wel licht afspraken kan maken met burgemeester en wet houders. Tijdens de commissieverga dering wordt ook gesproken over de renovatie en uitbrei ding van het woonwagen kamp aan de Maartenbroers- weg in Hansweert. De raad gaf het college eerder groen licht voor het voeren van de benodigde procedures, maar bezwaren van enkele omwo nenden hebben de politiek toch weer aan het twijfelen gebracht. De klagers vinden dat het nieuwe kamp, dat iets naar achteren verschuift, binnen het gezichtsbereik van hun woning komt te lig gen met waardeverminde ring tot gevolg. Op verzoek de commissieleden wordt de zaak nog eens besproken. De vergadering van 28 no vember begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Krui- ningen. getoond. Aan de andere kant gaf men aan de brede-schoolge- dachte wel levend te willen hou den. Tollenaar liet weten dezelf de opvatting te zijn toegedaan. „Denk met ons mee, dan denken wij met jullie mee." De kinderen van dezelfde school grepen het bezoek van het colle ge aan om hun nood te klagen over de hondenpoep in het dorp. Wethouder Tollenaar wil na denken om 's-Heerenhoek te be trekken bij het experiment met de aanpak van het hondenpoep probleem, dat voor de Roofvo- gelbuurt in Heinkenszand op stapel staat. Sinterklaas zat zaterdag weer uitgebreid op zijn praatstoel, kort nadat hij van zijn schip ivas gestapt in de Vlissingse haven. Hij had het over de cadeautjes die hij in de loop der eeuwen her en der in kinderschoenen heeft ge stopt. En ook, wees hij naar het standbeeld op het Keizers- bolwerk, bij de jonge Michiel de Ruyter, toen die nog een broekie was. Een houten autootje was het geweest, wist Sint. Arme Sint. Met zo'n geschie denis moet jewel een fenome naal geheugen hebben. En kwiek van geest is onze su persenior zonder twijfel. Maar een autootje zal het niet geweest zijn. Niet anno 1607.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33