Twee lopende vooroordelen Mylène is wel toe aan een paar maatjes groter 25 jong m woensdag 20 november 2002 Fantasie is het sleutel woord bij de jeugdvoor stelling Karei van theater groep Split uit Kattendijke. Zondagmiddag beleeft het stuk, een vertaling van Spatz Fritz van Rudolf Herf urtner, zijn Nederlandse première in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. Het komende half jaar spelen Reina de Groot en Willem Ploum Karei op tal van Zeeuwse basisscholen. Ploum speelt meneer De Vries, een stijve huisbaas, een Pietje Precies, die erop staat dat alles keurig netjes is. Hij is dol op vogels. Hij heeft een he kel aan zijn huurster, mevrouw Rutgers, die zich van niets en niemand iets aantrekt. Zij blijkt drie ratten in huis te hebben. Het lijkt faliekant mis te gaan als ze elkaar tegenkomen, want meneer De Vries wil mevrouw Rutgers eens goed de waarheid zeggen. Maar ineens begint zij een verhaal te vertellen over Karolus, zeg maar Karei, een vogeltje met teer op zijn vleugel dat klem komt te zitten in een kelder. Drie ratten helpen hem er weer uit. Met behulp van groenten uit haar boodschap pentas beeldt mevrouw Rutgers haar verhaal uit. Ze weet me neer De Vries helemaal mee te slepen. Een prachtig hoogte punt in de voorstelling is een scène waarin hij een mondhar monica uit zijn zak tovert en van een ondeugend liedje dat door mevrouw Rutgers is ingezet, een stampend bluesnummer weet te maken.Wij zijn de mussen en we zitten op het dak. We haten de katten en we poepen kouwe kak.' Het toneelstuk, bedoeld voor kinderen vanaf zes jaar, gaat over vriendschap en vooroorde- Reina de Groot en Willem Ploum len. „Wij zijn op het toneel twee lopende vooroordelen", vertelt Ploum. „Vooral meneer De Vries natuurlijk. Hij heeft van die ge vestigde opvattingen. Hij vind allerlei dingen smerig en vies. Dan moet hij er meteen niks meer van hebben." Mevrouw Rutgers is iets meegaander. De Groot: „Zij wil het gezellig hou den." Aanvankelijk ziet ze meneer De Vries helemaal niet zitten, maar ze heeft er als huurster belang bij hem niet al te zeer tegen de haren in te strijken. Spontaan bedenkt ze een verhaal om hem milder te stemmen. Daarmee worden in het stuk een aantal dubbelrollen gecreëerd, omdat meneer De Vries en mevrouw Rutgers (en daarmee dus Ploum en De Groot) Kareltje en de drie ratten een eigen stem, eigen ma niertjes en dus een eigen karak ter geven. „Het stuk appeleert aan de fan tasie van kinderen", meent Ploum. „Kinderen pikken het dat je met simpele dingen iets kunt uitbeelden. Dat je met wat aardappels, wortels en blaadjes sla ineens een vogel en drie rat ten hebt. Het is of het ter plekke ontstaat." De Groot: „Dat is wat kinderen van een jaar of vier nog doen. Ter plekke iets zijn, niet gehinderd door allerlei techni sche hoogstandjes. Voor ons is het een uitdaging om met zulke simpele middelen het publiek te pakken. Wij moeten terug naar dat vermogen, die ongeremde fantasie die in ieder klein kind zit. Willem en ik hadden al bij de foto Willem Mieras eerste lezing van dit stuk een kinderlijk plezier. Het verhaal begon meteen te leven. Het ont roerende vind ik dat meneer De Vries en mevrouw Rutgers via hun liefde voor beestjes hun werkelijke gevoelens voor el kaar ontdekken. Ernst Jan Rozendaal Première 'Karei' door Theater Split, regie Eric Vliegenberg, zondag in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Aanvang 15 uur. Mylène d'An jou foto Roland de Bruin/GPD Assepoester is een doos. Een muts die voor haar prins wegloopt en daar heeft Mylène d'Anjou dus helemaal niets mee. Pippi Langkous, eigenge reid en ondernemend, spreekt veel meer tot haar verbeelding. Hoewel? Eenmaal puber zou die weieens een onuitstaanbare dwarsligger kunnen zijn. Nee, dan Shirley Temple. Dat was pas echt een idool. Met een knap nummertje tapdansen il lustreert ze haar kinderlijke adoratie. In Tijgerin op sloffen blijft My lène d'Anjou dicht bij zichzelf en gaat ze op zoek naar wat haar bezighoudt en naar wat ze eigenlijk wil. Niet dat we haar altijd serieus moeten ne men, want in de eerste plaats is het een vrolijk programma met een stevige knipoog. „Ik wil iets met trailers en roadies met grote, rammelende sleutelbos sen", laat ze weten. Beroemd worden in een wereld van glitter en veren, dat is het wel. Ze zou willen dat er ooit nog een documentaire over haar wordt gemaakt en dat ze dan in een historisch perspec tief wordt geplaatst: Vink, Kuhr, d'Anjou. Om iets aan haar naamsbekendheid te doen, is ze zelfs ooit ingegaan op het verzoek mee te doen aan het televisiespelletje Waku Wa- ku. Smakelijk weet ze daar over te vertellen, vooral omdat de presentator uiteindelijk haar naam geen enkele keer goed wist uit te spreken. Beroemd worden valt niet mee, maar tot je zestigste in het the ater moeten staan zingen, lijkt haar evenmin een prettig voor uitzicht, zo relativeert ze. Tij gerin op sloffen is inmiddels haar vijfde programma en ze is nog slechts bij een handjevol mensen bekend. De kleine zaal is vanaf 1995 haar werkterrein, maar toch is ze inmiddels wel toe aan een maatje groter. Ze combineert flair en energie met ongedwongenheid en maakt de zaal als vanzelf klein. Ze voelt zich op haar ge mak op het podium, speelt di rect op de zaal en betrekt de mensen in de voorstelling. De nummers brengt ze mooi tot een samenhangend geheel. Maar haar belangrijkste wa pen in de strijd is haar stem. Ze kan uitstekend zingen en heeft een aantal prachtige nummers in het programma zitten. „Maar ja, liedjes zijn zo nutteloos", relativeert ze. On getwijfeld weet ze beter. Tussen de nummers door is ze in de weer met decorstukken: losse sterren die ze versjouwt. Het zijn haar eigen lichtjes die ze koestert. „Het gaat erom dat je af en toe fikkie stookt en de boel in lichterlaaie zet. Dan ben je je eigen ster." GPD Mylène d'Anjou met Tijgerin op sloffen: donderdag Scheldethe- ater Terneuzen (20.00 uur) en dinsdag De Maagd Bergen op .(20.15 uur). Danstheater Ava Miranda van Kralin gen zingt gevarieerd zaterdag in Middel burg 20 t/m 26 november WOENSDAG Danstheater Danstheater Aya brengt de voorstelling Beest. Beest, voor iedereen vanaf 8 jaar, is geïnspireerd op het boek Dolfje Weerwolf je van Paul van Loon en gaat over het beest dat in ons allen huist, over het wilde, woeste en ontembare in de mens. De transformatie van mens naar wolf wordt vooral in dans vertaald, in een choreografie van Wies Bloemen. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat! Wat 'nschat! is een vrije bewerking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van Janosch. Dit verhaal vol humor en muziek is ge schikt voor volwassenen en kinderen vanaf 5 jaar en wordt ge speeld door Hans van der Haar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur De Bloeiende Maagden Het duo Bloeiende Maagden brengt zijn programma Lege Maag. Wat Minou Bosua en Ingrid Wender doen is nog nauwelijks caba ret te noemen. Lege Maag houdt het midden tussen een weten schappelijk betoog en een goede pornofilm. Slopend voor de geest, gevaarlijk voor het lichaam. Een nauwkeurige ontkleding van de mens. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Knecht van Twee Meesters Het Middelburgs Theater speelt de voorstelling De Knecht van Twee Meesters. Dit toneelstuk van Carlo Goldoni behoort tot het genre comme dia dell'arte, een populaire theatertraditie uit de zestiende eeuw in Italië. Rode draad in dit verhaal van liefdes en misverstanden vormt de knecht die twee meesters probeert te dienen en dat vraagt om moeilijkheden. Henk Geelhoed regisseerde. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur DONDERDAG Commedia della Mare Toneelvereniging Commedia della Mare uit Kats speelt Brief in den duuster. In deze eenakter van Herman Heijermans (gebracht in Noord- Bevelands dialect) dicteert een blinde moeder een brief aan haar zoon die als militair ten tijde van de Eerste Wereldoorlog aan de grens de wacht moet houden. Na de pauze treedt Jopie Minnaard op met Zeeuwse vertellingen. Hervormde kerk, Kats, 20.00 uur Mylène d'Anjou Mylène d'Anjou speelt haar cabaretvoorstelling Tijgerin op slof fen. Ze weet van wanten en geeft ruim baan aan scheurende liedjes, schrijnende grappen en fantastische verhalen. Als 't effe kan in een lekkere jurk. Muzikale begeleiding van Micha Kool. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Marcel Verreck Cabaretier Marcel Verreck brengt zijn nieuwe soloprogramma Met Haar. De liefde speelt een belangrijke rol in deze voorstelling, terwijl de actuele satire niet ontbreekt. Voorts is er plaats voor tragi-ko- mische, maar vitale observaties. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Bets Theatergroep Wederzijds speelt de voorstelling Bets. Dit stuk is gebaseerd op de documentaire Staat van verzorging, scènes uit het dagelijks leven van twee op elkaar aangewezen ou de mensen. Bets is gemaakt voor medewerkers en cliënten van sociale diensten, voor mantelzorgers en voor studenten zorg en welzijn. Ted Keijser regisseerde Koos Elfering en Paul Loo- mans. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Rob Urgert Cabaretier Rob Urgert brengt zijn programma Fuik. Urgert bracht een groot deel van zijn jeugd door in Yerseke en doorliep de middelbare school in Goes. De voorstelling Fuik gaat over ijdele hoop en doodlopende wegen. Dorpshuis De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Fire of Dance Fire of Dance is een spectaculaire dansshow. Deze extra voorstelling is uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Slagveld van verlangen De Zeeuwse Komedie speelt Slagveld van verlangen. In dit toneelstuk staan de zeven hoofdzonden centraal. In een ap partementencomplex wonen acht alleenstaande vrouwen die verlangen naar een duurzame relatie. Het stuk werd geschreven door regisseur Willem Huijbreghs. Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Heer Hendrik Toneelvereniging Heer Hendrik speelt Debuut voor een do de. Deze thriller van Seymour Matthews wordt gespeeld door Hans Hüber, Rinus de Wit, André Gijssel, Jeanette Becu, Rieke Goe- degebuur en Maryse van de Plasse, in de regie van Ada de Fei ten Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.30 uur Di-rect De Haagse band Di-rect geeft een concert. Deze energieke rock-pop-skate-punk-funkband worfdt vooraf gegaan door Piek Pockets, een nieuwkomer in de wereld van de Nederlandse hip hop. Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur ZATERDAG Brasserie Ook deze zaterdag wordt er weer muziek gemaakt in de Brasse rie. Er is een optreden van het Middelburgs Mannenkoor. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Vol verwachting Eric Holm speelt de voorstelling Vol Verwachting. Het betreft een muzikale Sinterklaasvoorstelling voor het hele gezin, waarbij de kinderen mee kunnen fantaseren en uit vol le borst kunnen meezingen met de bekende Sinterklaaslied jes. De Vergulde Baars, Middelburg, 15.00 uur Poppentheater Poppentheater Jacobus Wieman brengt een speciaal Sint Nico- laas-programma. Sinterklaas heeft het druk. Daarom vraagt ook dit jaar weer de hulp van Erik. Erik is daar erg trots op, maar iedereen heeft het druk om hem te zeggen waar hij mee kan helpen. Voor kinderen vanaf vier jaar. Theater De Parel, Domburg, 15.00 uur Tel uit je winst Jon van Eerd speelt de hoofdrol in de klucht Tel uit je winst. In dit toneelstuk van Ray Cooney komt een brave kantoorbe diende thuis met het verkeerde koffertje. Er zit 2.755.000 Euro in. Bruun Kuijt regisseerde verder Inge Ipenburg, Laus Steen- beeke, Marjolein Algera, Filip Bolluyt, Istvdn Hitzelberger en Maja van de Broecke. Het betreft een try-out. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25