i Verdubbeling waterprijs dreigt Balkenende botst keihard met Na wijn in Kamerdebat o; PAKKER Huisarts voelt zich aangeschoten wild Tanker Prestige breekt en zinkt voor Galicië u intratuin 'ija&xaiiBi 50% Anouk wordt nooit ideale schoondochter 29 Organisatie wil beheer bundelen in tien regionale bedrijven Prikklok voor politieagenten Opvoed-tv vervangt controle Topman Ahold mag aanblijven Krezip start in Vlissingen Advocaat zorgt voor kentering mmms mmmmsm EUROPAIUIN I '1L U33E22S^?° TARGA wfoBtt-amim Azalea, WINTERSALE PomvPoPoe PZC Bewolkt ZO 4 Wolkenvelden en kleine kans op een drupje regen. Matige zuidoostenwind bij ongeveer 8 graden. 245e jaargang no. 274 woensdag 20 november 2002 los nummer 1,10 door Hans Gertsen DEN HAAG - Als de orga nisatie van het waterbe heer in Nederland niet drastisch wordt verbe terd, dan zijn consumen ten en bedrijven over tien jaar het dubbele of meer kwijt voor alle waterdien sten (drinkwater, riole ring, waterschapsbelas tingen). Het gemiddelde huishouden moet dan per jaar zo'n 700 euro neertel len, tegen bijna 400 euro nu. De kosten van alle waterdien sten samen lopen dan op van 4,5 miljard euro in 2002 tot zo'n 10 miljard euro in 2012. Die analy se presenteert de Vereniging voor Energie, Milieu en Water (VEMW), de belangenbeharti ger van de zakelijke waterge bruikers, vandaag in Zeist. Volgens de VEMW dreigen de kosten van alle waterdiensten mede uit de hand te lopen omdat er in de 'waterketen' sprake is van een lappendeken van orga nisaties die zich elk met een of meerdere onderdelen van wa terbeheer bezig houden. Ze werken langs elkaar heen en confronteren elk afzonderlijk bedrijven en consumenten met steeds hogere tarieven voor hun watergebruik en -afvoer. De schatting van 10 miljard aan kosten voor alle waterdiensten in2012 is volgens VEMW-direc- teur J. Meijer 'nog aan de voor zichtige kant'. „Er moet de komende jaren alleen al voor miljarden euro's aan rioleringen vernieuwd of vervangen wor den. Een kwart tot de helft van alle rioleringen uit de jaren zes tig en zeventig van de vorige eeuw is aan vervanging toe. In 1997 werden de kosten daarvan al op 16,5 miljard gulden, dat is nu 7,5 miljard euro, geschat. Nog maar een klein deel van dat geld is uitgegeven, dus de bulk moet nog komen", aldus Meijer. Zijn organisatie vreest dat de kosten voor dergelijke grote klussen onnodig hoog oplopen omdat er te veel versnippering is in de waterketen. Alleen al bij de rioolvervanging zijn honder den gemeentes betrokken. Initiatief Volgens Meijer zou de regering het initiatief moeten nemen om tot een tiental regionale water- ketenbedrijven te komen in plaats van de honderden orga nisaties (496 gemeenten, 53 wa terschappen, 18 waterleiding bedrijven en 12 provincies) die nu op dit gebied actief zijn. Elk van die nieuwe bedrijven zou zonder winstoogmerk moeten werken en verantwoordelijk moeten zijn voor de drinkwa tervoorziening en voor inzame ling, transport en zuivering van afvalwater. Dat zou niet alleen veel efficiënter zijn, maar ook veel transparanter voor consu menten en bedrijven. Die krij gen dan immers met nog maar één rekening te maken voor alle waterdiensten. GPD door Maurits Sep KOUDEKERKE - De PvdA wil een prikklok voor agenten. Kamerlid E. Kalsbeek pleitte daar gisteravond voor op een partijbijeenkomst in Koudekerke. Zij vindt tijdschrijven een nuttig middel om inzicht te krij gen in het werk en de ef fectiviteit van de politie. Kalsbeek verwonderde zich erover dat forse in vesteringen in cle politie niet tot het gewenste re sultaat hebben geleid. „We hebben de afgelopen jaren heel veel meer geld gestoken in de politie. Er zijn ook veel meer agenten aangesteld. Toch zien we dat het oplossingspercen tage van misdrijven daalt en dat het gevoel van vei ligheid minder wordt." Het zou daarom goed zijn als de politie meer inzicht verschaft in de hoeveel heid werk die wordt ver zet. Tijdschrijven acht Kalsbeek 'een goede exer citie, ook voor de politie'. Partijgenoot J. van der Doef, oud-burgemeester van Vlissingen, deed de suggestie om stadswach ten nauwer bij het politie werk te betrekken en ze meer bevoegdheden op een lager niveau te geven Kalsbeek omarmde dat onmiddellijk. „Daarop zeg ik volmondig ja." Dat staat trouwens ook in het verkiezingsmanifest dat het PvdA-congres afgelo pen zaterdag in Rotter dam heeft vastgesteld, be dacht zij zich. Gezinspedagoog Gerris meent dat het hoog tijd is voor een preventieve aanpak van gedragsproblemen bij .jongeren. Op- voedtelevisie en speciale lesprogramma's op scholen kunnen volgens hem de sociale controle, die vroeger werd uitgeoefend door kerk, buurt en vereniging, op een O moderne manier overnemen Bestuursvoorzitter C. van der Hoeven van Ahold blijft ondanks een tweede winstwaarschuwing in een paar maanden tijd nog vijf tot zeven jaar aan als bestuursvoorzitter. Het concern denkt dat de winst per aandeel 6 tot 8 procent lager uitkomt dan vorig jaar. Eerder ging Ahold nog uit van een winststijging per aandeel van 5 tot 8 procent. Onder aanvoering van zangeres Jacqueline Go- vaert is de band Krezip gisteravond in Vlissingen zijn toernee begonnen Het Arsenaal- theater lag aan hun voeten. Na het missen van de WK-eindronde heerste er maandenlang een mineurstemming rond Oranje. Mat Dick Advocaat als bondscoach en Wim van Hanegem als assistent kwam de ken tering. Als Oranje vanavond in Gelsenkirchen van Duitsland wint of gelijk speelt, is de ploeg dit jaar Oj ongeslagen gebleven. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; uit: 25,26 en 27; jong: 28 en 29 van onze redactie buitenland LA CORUNA - De olietanker Prestige, die vorige week voor de Spaanse kust in problemen kwam, is gistermiddag voor de kust van Galicië gezonken. Tot gisteravond laat is zo'n 4000 van de in totaal 77.000 ton olie uit de Prestige gestroomd. De olietanker verdween giste ren aan het eind van de middag in de golven, nadat het schip in twee stukken was gebroken. Een medewerker van bergings bedrijf Smit, dat betrokken is bij de berging van het schip, meldde toen dat er opnieuw olie uit het schip vrijkwam. Eurocommissaris De Palacio (Energie) riep de landen van de Europese Unie gisteren in een brief op zo snel mogelijk de vei ligheidsregels voor zeeschepen uit het zogenaamde Erika-pak- ket uit te voeren. Volgens hem zijn nieuwe regels niet nodig, van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balke nende heeft nog maar weinig vertrouwen in minister Nawijn van Integratie. „Het gaat te ver om te zeggen dat er helemaal geen vertrouwensbasis meer is, maar het vertrouwen heeft wel een deuk opgelopen", zei hij gis teren ten overstaan van de Tweede Kamer. Minister Na- wijn reageerde na afloop van het debat gebeten. „Het is dui delijk verkiezingstijd", zei hij. Nawijn (behalve minister ook lijsttrekker van de LPF bij de komende verkiezingen) moest zich gisteren in de Tweede Ka mer verantwoorden voor zijn uitspraken in het weekblad Nieuwe Revu dat hij voor herin voering van de doodstraf is. Zo wel Nawijns eigen LPF als Advertentie Kerstkaarten 1 De leukste kaarten voor de beste i wensen! 10 kaarten met envelop. Per doos 1,50 CQ f Nu 3 dozen M MOOI WEER GOES, 0113-215395. OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 S Balkenende zeiden direct het hiermee niet eens te zijn. Door alle commotie begon Nawijn maandagavond publiekelijk te ontkennen de uitspraken te hebben gedaan. Gisterochtend moest hij echter weer op die ontkenning terug komen. In de ministerraad werd hij door de premier en zijn colle ga-ministers op de vingers ge tikt. Nawijn kwam met een ver klaring dat hij zijn uitspraken betreurde en dat hij nooit de be doeling had een discussie te be ginnen over herinvoering van de doodstraf. Dit werd de Tweede Kamer te gortig. Die riep zowel Nawijn als Balkenende bij zich voor uitleg. Volgens Balkenende had Na wijn de uitspraken in Nieuwe Revu nooit mogen doen. Een mi nister spreekt staatsrechtelijk namelijk altijd namens het ka binet. ..Eerst dacht ik dat hij het gezegd had als lijsttrekker van de LPF, maar toen dat niet waar bleek te zijn, had hij het dus ge zegd als minister. Een tussen weg is er-niet. Het kabinet neemt echter met de grootst mogelijke stelligheid afstand van invoe ring van de doodstraf", aldus de premier. Nog een keer De spanning tussen beide be windslieden liep op toen Na wij n aangaf zich vrij te voelen om in de komende verkiezingscam pagne het onderwerp nog een keer ter sprake te brengen. „Ik laat me niet door andere partij en voorschrijven wat ik in de campagne zeg." Hierop vroeg Balkenende Nawijn nog eens uit te leggen wat hij precies bedoel de. De premier nam genoegen met de toezegging van Nawijn dat hij niet meer op persoonlijke titel zal spreken en tot de ver kiezingen elke keer duidelijk zal maken of hij als minister spreekt of als lijsttrekker. Behalve diens eigen partij LPF oordeelden alle partijen dat zijn geloofwaardigheid als be windsman is aangetast doorzijn gedraai over de uitspraken en door de verklaring van Balke nende. SGP-woordvoerder Van der Staaij sprak van een 'pu blieke motie van wantrouwen van de premier richting Na wijn'. Uiteindelijk diende de Tweede kamer geen motie van wantrouwen in tegen Nawijn. „Dat zou hem een martelaar maken in deze kwestie", aldus PvdA-leider Bos. GPD/ANP pagina 4: commentaar maar volstaat het om de be staande goed uit te voeren. Milieuorganisaties hebben woedend gereageerd op het zin ken van de tanker. Zij pleitten er steeds voor het schip leeg te pompen toen dat dreigde te bre ken, omdat zelfs een geringe hoeveelheid olie het kwetsbare evenwicht in de Atlantische Oceaan bedreigt. De eigenaar van de tanker is de Bahamese vennootschap Mare Shipping Incorporated, Die is volledig aansprakelijk voor de kosten van het opruimen van de weggelekte olie. ANP pagina 4: Prestige had ook op de Noordzee kunnen zinken foto AP door Jacques Cats MIDDELBURG - De Zeeuwse huisartsenvereniging heeft ern stige kritiek op de wetshandha- „Af en toe voelen wij ons als huisartsen een beetje aange schoten wild", stelt voorzitter P. de Doelder vast. „Als je er gens snel je wagen kwijt wilt staat er een parkeerwachter op je te wachten. En ook al rij je maar vijftig meter zonder auto gordel, ze nemen rustig de tijd om een bon uit te schrijven. Dat gebeurt allemaal terwijl je bezig bent met dingen die soms hele maal niet kunnen wachten." De Doelder erkent dat huisart sen zich net als ieder ander aan de regels moeten houden. Maar hij zegt het gevoel te hebben dat zijn beroepsgroep meer onder (Advertentie f HET GROENE WARENHUIS Advertentie nov v PC MET DVD-speler, CD-ROM EN CD-brander ...kfjk otcI vmrder in deze uWgavcl: jidron simsii) jórsnede 15-20 cm, excl. sierpot, Van €jl,69 nu 99 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. Advertentie druk is komen te staan. „Het respect voor ons vak lijkt wat afgenomen. Soms is dat heel las tig om te ervaren. Er zijn al col lega's die zeggen: 'het lij kt wel of ze ons willen pesten'." De reactie van de huisartsen vereniging vloeit voort uit de berechting van een collega uit Veere. Die overschreed, op weg naar een spoedgeval in Oostka- pelle, in de bebouwde kom van Serooskerke de maximumsnel heid. In deze zaak werd een geldboete geëist. De huisartsen vereniging wil eerst de verdere behandeling van de zaak door de rechtbank afwachten alvo rens nadere stappen te overwe gen. Het Openbaar Ministerie wil niet eerder reageren dan na dat de zaak door de rechtbank is afgewerkt. Het probleem van artsen die haast hebben wordt wellicht al op korte termijn tot geringere proporties teruggebracht. Dat gebeurt als er vanuit een aantal Zeeuwse huisartsenposten am- bulance-achtige dokterswa gens met -gebruikmaking van een zwaailicht naar spoedge vallen gaan rijden. pagina 4 commentaar pagina 12: James Bond Advertentie tot korting KINDERSCHOENEN Scherminkelstraat 33 Vlissingen Tel. 0118-419089 Advertentie 8 713214 000002" maandag.Urn vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1