Advocaat is trots op goede reeks Verheijen zweert bij saamhorigheid PZC Kansloze nederlaag voor Jong Oranje Duitsland is bang voor een afgang Helmond Sport heeft tekort van vier ton 19 Nederlands elftal wil jaar ongeslagen afsluiten Terneuzen is nog zoekende 'Hiddink is een giftige slang' Controle op epo bij wereldrecord Keepersproblemen bij Feyenoord Pablo Aimar mist duel met Ajax Stadion Cagliari gesloten Zidane ontbreekt in Frans elftal Wereldrecords voor Wang NMa steekt stokje voor gezamenlijke verkoop rechten live-voetbal woensdag 20 november 2002 Hoor Jaap van Essen GELSENKIRCHEN - Duits land is de vice-wereldkampi- oen. niaar maakt zich toch een beetje zorgen over de vriend schappelijke confrontatie met Oranje, het elftal dat zich niet eens wist te kwalificeren voor het WK. Meerdere malen liet leamchef Rudi Voller zich gis teren ontvallen dat hij niet zit te wachten op een oorwassing door Nederland. „Het WK is een momentopna- me", aldus Voller. ,,Een WK is een toernooi dat binnen een maand wordt gespeeld. Dat wij tweede zijn geworden wil niet zeggen dat we sterker zijn dan alle ploegen behalve Brazilië. Nederland hoort absoluut tot de top van vijf, zes voetballan den. Sinds de kwalificatie heb ben ze ook alleen maar uitste kende resultaten geboekt. En wat te denken van zo'n Makaay, die in de Champions League vier keer scoort tegen Bayern?" Klasseverschil Voller liet weten dat hij zwaar onder de indruk was van de Ne derlandse zege op Oostenrijk. „Ik heb de band nog eens goed bekeken en echt waar, Neder land heeft Oostenrijk volledig weggespeeld. Daar was sprake van een onvoorstelbaar klas senverschil." Volgens Voller moet zijn elftal een ding niet doen. „De Oos tenrijkers waren vanaf het be gin doodsbang voor Neder land. Ze begonnen vol angst. Als je dat tegen Nederland doet, een land met zoveel klas se-aanvallers. dan kun je er op wachten dat je helemaal afge schoten wordt. En dat is letter lijk wat er in Wenen gebeurde." Voller wil dus niet dat zijn spe lers zich gaan verstoppen. Daarbij heeft hij echter het probleem enkele vaste verde digende krachten te moeten missen. Christoph Metzelder, Christian Wörns, Marco Bode en Carsten Ramalow zijn er om diverse reden niet bij. „Ik moet dus uitgerekend tegen die aan vallers van Nederland gaan ex perimenteren met mijn defen sie. Dat komt niet zo geweldig uit. Vooral niet omdat deze wedstrijd voor Nederland een echte revanche-partij is. Zij willen dolgraag laten zien dat ze nog wel degelijk meetellen en dan is een wedstrijd tegen de vice-wereldkampioen natuur lijk een uitgelezen mogelijk heid." GPD idoor Jaap van Essen GELSENKIRCHEN - In febru ari van dit jaar nam Dick Advo caat het roer van Oranje over. Sindsdien heeft het team dat zo afging in de WK-kwalificatie, ontegenzeglijk wat van zijn ver loren glans teruggewonnen. En daar is de bondscoach best trots op. „Wehebben er ook hard voor ge werkt. Vooral door de spelers vertrouwen te geven. We hebben duidelijk gemaakt dat er niet werd getwijfeld aan hun kwali teiten", vertelde de bondscoach. Sinds Advocaat (met Van Hane- gem aan zijn zijde) de baas is, speelde Nederland zes wedstrij den. Alleen de eerste (tegen En geland) leverde een gelijkspel op, de overige duels werden ge wonnen. Een aardig rijtje, zo meent ook de bondscoach. „De resultaten zijn goed en lang zaam maar zeker wordt het spel ook beter. En dat heeft weer met vertrouwen te maken." Natuurlijk zou het leuk zijn wanneer 'Oranje-onder-Advo- caat' een heel kalenderjaar on geslagen blijft. Daartoe moeten eerst wel de Duitsers weerstaan worden. „Het wordt in ieder ge val een echte wedstrijd. Onze spelers zijn er op gebrand hier iets neer te zetten." Wisselmomenten Wat Advocaat aangaat wordt het ook een wedstrijd die echt negentig minuten duurt. Welis waar zal hij vanochtend in een I BRUGGE - Geen testspelers en I ook nog geen versterkingen. I Terneuzen speelde gisteravond I met de vertrouwde gezichten een oefenduel met de beloften van Club Brugge. Trainer Dim i- j tri Mbuyu experimenteerde, omdat hij zondag tegen TEC waarschijnlijk drie spelers door een schorsing moet missen. Suc cesvol was het experiment ech ter niet, want Terneuzen verloor opnieuw: 2-0. Geert Bosschaart en Danny Ma- gito kunnen zondag na hun der de gele kaart geschorst zijn en datzelfde geldt zo goed als zeker voor Dennis de Kraker, die an derhalve week geleden tegen Gemert rood kreeg. Geert de Poorter en Mike But zijn nog al tijd geblesseerd en ook Nico van der Meer is niet fit. De selectie is daardoor flink uitgedund en veel keus heeft Mbuyu niet meer. De leiding van de club wil zich versterken, maar wil geen overhaaste beslissingen nemen. In de eerste helft tegen de belof ten van Club Brugge speelde Remco van Leeuwen rechtsback en bestond de verdediging ver der uit Hubert van den Hemel, Roel Alberti en Stefan Saey. Jo- hanvan Rumst, Dennis de Kra ker, Benoit Moukoko en Jordy Bakker vormden het midden veld, Dominique Verlinde en Jacky Lambert de voorhoede. Terneuzen liet vooral in de tweede helft veel gaten vallen, maar de jeugdige Belgische spe lers profiteerden slechts twee keer via Kristof D'Hollander. In de eerste helft werd de hoofd klasser op de been gehouden door keeper Frans van der Veen. EINDHOVEN „Guus Hiddink is een giftige slang met een vuile hek." Dat schrijft Lee Chon- soo, speler uit het Zuid-Kore- aanse voetbalelftal, over de toenmalige bondscoach in een boek over het WK voetbal. De 21 -jarige speler geeft niet al leen de huidige PSV-trainer, die afgelopen zomer met Zuid-Ko- tea de halve finales van de mon diale titelstrijd bereikte, een veeg uit de pan. Ook Feyenoord- speler Song en Lee Young-pyo moeten het ontgelden. Song noemt hij een 'vrouwenjager', Lee is volgens hem 'gierig'. In Zuid-Korea is veel ophef ont staan over het boek. Lee Chon- soo had tijdens het WK geen ba sisplaats. GPD gesprek met Voller pleiten voor de mogelijkheid om veel te wis selen, toch wil hij voorkomen dat het duel eindigt als een rom melpot. „Ik wil het liefst twee wisselmomenten, de rust en er gens in de tweede helft. We zul len beginnen met het elftal dat zoveel mogelijk lijkt op het team dat in Oostenrijk speelde (alleen Bosvelt vervangt Van Bommel), maar ook daarna hebben wij ge noeg goede spelers om een fat soenlijke wedstrijd te blijven spelen." Dat klopt wel, want onder Ad vocaat kent de Oranje-kern op vallend weinig geblesseerden. De coach kan dus in de rust het koppel Kluivert-Makaay ver vangen door Van Nistelrooij- Van der Vaart, ook niet bepaald een misselijk duo. Later kan Hasselbaink er nog inkomen, zodat Van der Vaart terug kan zakken naar het middenveld. En zo zijn er nog wel wat te voorspellen wissels die Oranje niet zwakker hoeven te maken: Ronald de Boer voor Seedorf, Van Bronckhorst voor Zenden, Waterreus voor Van der Sar. Alleen is de vraag wie in de tweede helft de plaats van Frank de Boer gaat innemen Kiest Advocaat daar voor Reizi ger dan wel Ooijer of rolt er een opwindende variant uit zoals bijvoorbeeld Davids, die in zijn Ajax-tijd ooit als centrale ver dediger speelde tegen Dort mund? Opstellingen: Duitsland: Kahn; Rehmer, Jeremies, Driednch. Frtngs, Schneider, Kehl, Ballack, BohmeBobicKlose. Nederland: Van der Sar; Ricksen, Stam, Frank de Boer, Zenden; See dorf, Bosvelt, Cocu, Davids; Klui- vert, Makaay. GPD r (midden) is in duel met Markus Feulner (rechts) van Jong Duitsland. Maik Franz (links) kijkt toe. foto Rolf Vennenbernd/EPA door Gert Hendriksen AKEN - Jong Oranje heeft gisteravond in de vriend schappelijke wedstrijd tegen Duitsland een kansloze nederlaag geleden. Het duel in Aken eindigde voor ruim 3000 toeschouwers in 4-1. Die stand was al bij rust bereikt. De Nederlandse talenten keken al na ruim een kwar tier tegen een achterstand van 2-0 aan. Beide treffers kwamen op naam van Kevin Kuranyi. Deze 20-jarige aanvaller van VfB Stuttgart is ook in de Bundesliga zo productief (8 goals). Zes minuten voor het rustsignaal van de Turkse scheidsrechter Erol Ersoy besliste Giuseppe Gemiti, in Italië op de loonlijst van Udinese, de wedstrijd. Hoewel PSV'er Arjen Robben onmiddellijk iets terug deed, zorgde dat bij de jonge Nederlanders niet voor nieuw elan. De Duitse aanvoerder Thomas Hitzlsperger, spelend bij Aston Villa, herstelde met een fraai doelpunt van een meter of achttien de marge. Dat frustreerde onder anderen Rogier Molhoek. De middenvelder van RKC kreeg in de 45e minuut zijn tweede gele kaart en mocht in de kleedkamer achter blijven. In de tweede helft drongen de Duitsers niet meer serieus aan, waardoor Jong Oranje ook met tien man de schade kon beperken. ANP door Gijs van Oosten LEUSDEN - Eddy Verheijen, de gisteren door NOCNSF be noemde chef de mission van de Nederlandse ploeg voor de Olympische Winterspelen van 2006 in Torino, gaat werken aan saamhorigheid en teambuil ding. Een loffelijk streven, maar makkelijker gezegd dan ge daan. „Het gaat er om dat de sporters zich happy voelen." Zonder openlijk een oordeel te vellen, klinkt in zijn woorden de afkeuring van het gebrek aan gemeenschapsgevoel tijdens de laatste Spelen door. Verheijen profileert zich als een man van trots en eer, een pleitbezorger van het oranjegevoel. „Ik heb in Salt Lake City dingen gezien waarover ik me heb verbaasd." Verheijen doelt op het feit dat in februari van dit jaar de meeste Nederlandse sporters geen trek hadden om mee te lopen in de openingsceremonie De oud schaatser doelt ook op de da genlange zoektocht naar een vlaggeclrager, op de verspreide huisvesting in en buiten het Olympisch Dorp. En niet te ver geten: op de vijandige sfeer tus sen de merkenteams in het schaatsen. De aanwezigheid tijdens de openingsceremonie moet vol gens Verheijen voortaan misschien wel een verplicht ka rakter krijgen, met een uitzon dering voor de sporters die de dag erna in actie moeten komen. En iedereen moet in het olym pisch dorp slapenen als dat niet kan, dan moet iedereen maar verkassen naar een gemeen schappelijke locatie erbuiten. „Teambuilding is één van wel meer dan tien elementen die je nodig hebt om een topprestatie te levereq, zegt Verheijen. „Ik wil bereiken dat de eilandjes in het schaatsen bij elkaar komen. Dat we elkaar steunen, er trots op zijn voor Oranje te rijden in plaats van een merknaam." Verheijen, 56 jaar en woonach tig in Woudenberg, voelt zich geknipt voor de functie van chef de mission. Hij volgt Leo Visser op, die in de zomer had aangege ven niet nog een termijn te wil len vervullen. De KNSB, waar hij als bestuurder de portefeuil le infrastructuur beheert, droeg hem voor als kandidaat. „Ik las het profiel en ik dacht: die func tie is mij op het lijf geschreven.' Eddy Verheijen, conrector op een scholengemeenschap in Amersfoort, was van 1968 tot 1972 lid van de kernploeg van Leen Pfrommer en nam in 1972 deel aan de Olympische Winter spelen in Sapporo. Hij volgde een opleiding aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding en was schaatscoach van Jong Oranje en het gewest Noord- Holland/Utrecht. Verheijen be kleedde de afgelopen jaren di verse functies bij de schaats- Eddy Verheijen voelt zich geknipt voor de functie van chef de mis sion. foto Jasper Juinen/ANP bond KNSB, sportkoepel NOCNSF en de Nederlandse Ski Vereniging (snowboardgym Bovendien bezocht hij als schaatsdocent vier maal China. Alberda De komende maanden gaat Ver heijen zich inwerken onder be geleiding Joop Alberda en Mar cel Sturkenboom, de twee sportdirecteuren van NOCNSF. Het drietal, samen het Team de Mission Torino 2006, stelt voor alle disciplines een activiteiten plan op. Verheijen rekent op een groot contingent schaatsers, twee bobteams en enkele snow- boarders en een shorttrack team. Joop Alberda streeft, in verge lijking tot Salt Lake City, in To rino naar een betere 'perfor mance' van de Nederlandse afvaardiging. Dat vertaalt zich niet alleen in aantallen medail les, maar ook in de presentatie. „Als collectief hebben we het niet goed gedaan", erkent Al berda. Maar hij verwacht dat vooral de schaatsers in de ko mende vier jaren in rustiger vaarwater komen. „De pio niersfase met veel geruzie is af gesloten. Ik zie dat coaches als Kemkers en Orie het overleg zoeken." GPD PUNTA DEL ESTE - De internationale zwemfederatie (FI- NA) heeft tijdens het congres in Uruguay besloten het regle ment ten aanzien van doping iets aan te passen. Voortaan zal een wereldrecord pas worden erkend als er óók is gecontro leerd op het eventuele gebruik van epo en aanverwante stof fen. De betreffende zwemmers en zwemsters moeten binnen 24 uur na hun prestatie een urine- en bloedmonster afstaan. Tot dusver keken de analisten namens de FINA alleen naar spierversterkende of stimulerende middelen zoals anabole steroïden en amfetamine. ANP/AFP ROTTERDAM - Voor Patrick Lodewijks komt de competitie wedstrijd tegen RKC op zaterdag te vroeg. De tweede doel man van Feyenoord heeft spierschade opgelopen in zijn ham string. Dat wees een echo in het ziekenhuis gisteren uit. De combinatie van hamstringblessure en vijf zwaargekneusde ribben maakt de uitwedstrijd tegen RKC voor Lodewijks praktisch onhaalbaar. Door de blessure van Edwin Zoete- bier, die tot de winterstop niet meer in actie komt, zal Feye noord tegen RKC een beroep moeten doen op derde doelman Carlo l'Ami. ANP VALENCIA - Valencia moet het woensdag 27 november tegen Ajax in de tweede ronde van de Champions Laegue doen zon der middenvelder Pablo Aimar. De Argentijn is zeker vier we ken uitgeschakeld dooreen spierscheur in zijn dijbeen, die hij afgelopen zondag opliep in het competitietreffen tegen Osas- una. ANP MILAAN - Cagliari speelt voorlopig geen thuiswedstrijden meer in de Serie B. De Italiaanse voetbalbond besloot het sta dion van de Sardijnse club gisteren te sluiten naar aanleiding van de aanval op de doelman van Messina. Een dolle suppor ter stormde zondag het veld op en sloeg de keeper van de be zoekers bewusteloos. Cagliari moet in elk geval uitwijken naar een andere accommodatie totdat een uitgebreid onder zoek naar de toedracht van het incident en naar de veilig heidsvoorzieningen is afgerond. Volgens de Italiaanse media verhoort de politie een 29-jarige man in verband met de zaak. RTR PARIJS - Kandidaat-wereldvoetballer van het jaar Zinedine Zidane ontbreekt vandaag in het Franse elftal tegen Joego slavië. De vedette van Real Madrid heeft last van zijn rug. Hij wordt vervangen door Ludovic Giuly van AS Monaco. SID WARSCHAU - De Chinese Wang Mingjuan heeft gisteren in Warschau bij het begin van de WK gewichtheffen alle wereld records verbeterd in de categorie tot 48 kilogram. De zeven tienjarige atlete, een juniore nog, bracht in de olympische tweekamp in totaal 207,5 kilo omhoog, zeven kilogram meer dan haar oude topprestatie. Wang kwam bij het trekken tot 92,5. Ze was recordhoudster met 90 kg. Ze stootte vervolgens 115,5 kg. een pond meer dan haar landgenote Li Zhou eind ju ni in Izmir. ANP/DPA door Ron de Groot DEN HAAG - Betaald voetbal clubs mogen met ingang van sei zoen 2003-2004 niet meer geza menlijk de rechten verkopen voor rechtstreekse uitzendin gen van wedstrijden. Dat heeft de Nederlandse Mededingings autoriteit NMa bepaald. De huidige regeling, waarbij de rechten worden verkocht door de Eredivisie NV, benadeelt vol gens de NMa de consument. Li ve-wedstrijden zijn volgens de autoriteit in handen van een en kele zendgemachtigde, in dit geval Canal+. Verder komt slechts een klein deel op de (be taaltelevisiezender. Als de clubs zelf hun rechten verkopen, verwacht de NMa een grotere variëteit in het aanbod. Verder zullen meer zendge machtigden voetbalwedstrij den uit gaan zenden. De NMa boog zich over de zaak in verband met de aanvraag voor ontheffing voor de collec tieve verkoopregeling door de Eredivisie NV. Deze verkoopt de uitzendrechten van de achttien clubs uit de eredivisie als een pakket. De NMa gaat ervan uit dat elke club eigenaar is van zijn eigen uitzendrechten. Volgens de NMa zendt Canal+ per seizoen 44 van de 306 wed strijden in de competitie recht streeks uit. Daarbij gaat het vooral om wedstrijden van de topdrie: Ajax, Feyenoord en PSV. Andere wedstrijden wor den niet geëxploiteerd. „Andere mogelijk geïnteresseerde partij en vallen door deze wijze van exploitatie buiten de boot", constateert de NMa. De Eredivisie NV verwacht niet dat voetbalclubs er financieel beter van worden als ze indivi dueel de uitzendrechten exploi teren. „Ik denk dat wij een heel mooi contract hebben afgeslo ten voor de achttien clubs in het betaald voetbal. Die 45 miljoen euro is niet zo 'n gek bedrag"zei directeur Hans Herremans. „De uitspraak verrast me en druist in tegen de regelgeving die momenteel wordt voorbe reid op Europees niveau." Zo krijgt de Europese voetbalbond Uefa, naar het zich laat aanzien, het recht om de wedstrijden in het Europese voetbal collectief te verkopen. „De NMa maakt dit op nationaal niveau nu on mogelijk. Van een harmonieuze manier om tot een Europese maatstaf te komen, kan nu al geen sprake meer zijn", aldus Herremans. Hij benadrukt dat de NMa wel de collectieve exploitatie van de uitzendrechten van samenvat tingen toestaat. „Het contract dat wij met de NOS hebben, komt niet in gevaar." ANP van onze sportredactie HELMOND - De financiële po sitie van Helmond Sport blijkt dermate precair dat de voetbal club de gemeente heeft ge vraagd om een lening van 400.000 euro. Dat geld is nodig om het lopende voetbalseizoen af te kunnen maken. Omdat Helmond Sport vanwe ge contractuele verplichtingen met SBS6 op vrijdagavond speelt, zijn de bezoekersaantal len fors teruggelopen. Ook de sponsorinkomsten zijn met bij na eenderde deel ingezakt, vooral als gevolg van de slechte prestaties van Helmond Sport in het afgelopen seizoen. De lening van 400.000 euro zou in zes jaar moeten worden afge lost, zo stelt de club in een brief aan de gemeente. Of de gemeen te Helmond Sport opnieuw te hulp zal schieten, is nog met duidelijk. Een paar jaar geleden heeft de gemeente ruim 453.000 euro in de club gepompt. Even min is duidelijk wat de regelge ving van de Europese Commis sie betekent voor een nieuwe steunoperatie. De EC verzet zich tegen subsidies aan voet balclubs. De club wil, zo stelt het bestuur in de brief, 100.000 euro bespa ren door aflopende spelerscon tracten niet te verlengen of op salarissen te korten. Bij de Bra bantse club staat de uit Middel burg afkomstige Roy Hendrik sen onder contract. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19