PZC LPF en SP in Statenverkiezing Ramp in kader van de eeuwigheid i veil/O Jan Cozijnsen vindt het genoeg Zeeuwse tbc-bus vier dagen in Londen leefbaar Nederland twijfelt nog over deelname 15 Actie tegen verhoging loodsgelden Discussie over ziekenhuizen CDA belooft steun tunnel Sluiskil Vragen over Broomchemie Taakstraf geëist voor doodrijden fietsster Vijf weken cel voor winkeldief woensdag 20 november 2002 éjot Maurits Sep J0DDELBURG - De SP en de LPF toen zeker mee aan de verkiezingen joor Provinciale Staten. De deelname ran Leefbaar Nederland is nog twijfel achtig- Een aantal voormalige LN-le- ton is intussen bezig met de oprichting ran een geheel nieuwe partij. Eén van fcen is M. Weststrate van degelijknami- •eenmansfractie in PS. Matuurlijk doen we mee", zegt H. Smits strijdvaardig. De voorzitter van de Zeeuwse LPF heeft zich kandidaat gesteld voor het lijsttrekkerschap. Of njconcurrenten heeft, weet ze niet. „Ik heb er in ieder geval nog niet van ge hoord." Wel voert de verkiezingscommissie ge sprekken met mensen die voor de LPF Statenlid willen worden. Volgens H. Besems-Versluis van de verkiezings commissie is een concept-lijst nog niet klaar. Op 12 december worden tijdens een ledenvergadering de concept-kan didatenlijst en het concept-verkie zingsprogramma vastgesteld. De SP is al wel zover. F. Luijben (60) uit Walsoorden is benoemd tot lijsttrekker. Hij is ruim drie jaar geleden overge stapt van het CDA naar de SP, 'uit on vrede over de behartiging van de belan gen van zwakkere groepen in de samenleving'. Luijben heeft nauwe lijks politieke, maar wel bestuurlijke ervaring. Hij is onder meer voorzitter van de Zeeuwse Stichting Gehandi captenbeleid, bestuurslid van patiën tenorganisatie Het Klaverblad en lid van het Sociaal Platform Hontenisse. Onbekend Luijben wordt gevolgd door enkele re latief onbekende SP'ers: G. Bouterse uit Koudekerke, M. Aarts uit Kruinin- gen. J. Meza uit Middelburg en J. Dees uit Westdorpe. De eerste echt bekende naam is die van K. de Roos, gemeente raadslid in Vlissingen. Hij staat op de zevende plaats. Zijn vrouw en mede raadslid T. de Roos-Consemulder sluit de lijst van twintig kandidaten. Ook de Middelburgse raadsleden W. Steketee (8) en H. Elzenga (19) prijken op de lijst. De deelname van Leefbaar Nederland aan de Statenverkiezingen staat nog niet vast. Volgens S. de Graaf, voorzit ter van de afdeling Zeeland, is daarover binnen twee weken uitsluitsel te ver wachten. Enkele voormalige leden van Leefbaar Nederland zijn bezig een nieuwe partij op te richten. Onder hen bevindt zich M. Weststrate uit Krabbendijke, die nu als eenmansfractie in Provinciale Sta ten zit nadat hij zich had afgesplitst van de Partij voor Zeeland. Ook Vlis- singer J. Dupon zit daarbij. In de aan loop naar de gemeenteraadsverkiezin gen van 1994 stond hij op de tweede plaats van de kandidatenlijst van de Centrumdemocraten, maar hij trok zich terug. Tevens is contact gezocht met de Zeeuws-VlamingA. Meeuse, mede-op richter van Terneuzen Onafhankelijke Partij, en daarvoor nog de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij (ZVP), de voorlo per van de Partij voor Zeeland. Volgens Dupon wordt binnen twee weken dui delijk of die nieuwe partij er inderdaad komt. De naam waaraan wordt ge dacht, wil hij nog niet onthullen. Jan Cozijnsen stopt ermee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ron Magnée GOES - Hij houdt ermee op, na dik veertig jaar werken. Jan Co zijnsen uit Goes. Jarenlang was hij directeur van het ontmoe tingscentrum Het Zilveren Schor en van het revalidatie centrum Zonnehove. Daarna bestierde hij twintig jaar zijn ei gen adviesbureau. Deze week werd hij 65. Oud genoeg om te stoppen, vindt hij zelf. Althans, voorlopig. Jaren geleden voorspelde Co zijnsen het al. De hospitalen bo ven de Westerschelde moeten samengaan, daar is geen ontko men aan. „Als je alle specialis men wilt behouden in Zeeland, zul je wel tot één ziekenhuis met enkele dependances moeten ko men. Een specialist komt. naar Zeeland voor tien, twaalf bed den. Niet voor twee of drie." Harde voorwaarde is wel dat het openbaar vervoer in Zeeland beter wordt, betoogt Cozijnsen. Want dat is de achilleshiel van de zorg in Zeeland. „Het gaat er om dat iedereen snel bij het zie kenhuis kan zijn. Want men is alleen maar tegen een fusie van wege de reisafstanden." Zorg en welzijn, het zijn begrip pen die het hele leven van Co zijnsen kenmerken. Al in de vroege jaren 60 belandde hij in het welzijnswerk. Eerst in Noord-Holland, vanaf 1966 in Zeeland. Hij werd directeur van Het Zilveren Schor, het insti tuut even buiten Arnemuiden aan de rand van het Veerse Meer. Een jaar eerder was de eerste steen gelegd voor dit internatio nale ontmoetingscentrum. Het was een cadeau van koningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. Het doel was om jongeren met verschillende achtergronden met elkaar te laten kennisma ken. „Twee verschillende groe pen, bijvoorbeeld fabrieksar beiders en studenten, brachten een week door in Het Zilveren Schor." Het was de bedoeling dat jongeren van elkaar leerden en wederzijds respect voor el kaar kregen. „Vaak waren dat hippies. Het waren toch de six ties hè? Daar hadden de Arne- muidenaren wel moeite mee. Bezoekers werden nog wel eens de verkeerde weg opgestuurd, zeker als ze in een auto met een Duits kenteken reden." Want Duitsers kwamen er veel. Cozijnsen ontmoette er zelfs zijn eigen Duitse vrouw. Beiden besloten in augustus 1973 naar het revalidatiecentrum Zonne veld in de bossen tussen Dom burg en Oostkapelle over te stappen. Cozijnsen werkte zich op tot directeur. In die jaren ver anderde het instituut van een ouderwets sanatorium naar een modern revalidatiecentrum voor jongeren met een lichame lijk handicap. „Tijdens mijn ja ren in Zonneveld heb ik vooral geprobeerd om het accent te verleggen van de medische kant naar de sociaal-pedagogische kant. Dus werken naar meer zelfstandigheid." Vanaf 1982 besloot Cozijnsen voor zichzelf te gaan beginnen. Zeker in het begin groeide het bedrijf met kleine stapjes. La chend: „Het eerste jaar draaide ik 23 gulden winst." Maar in de loop der jaren klopten vele grote zorginstellingen en bedrijven bij hem aan. Hij maakte analy ses van bedrijven, gaf trainin gen en individuele coaching. Moe Anno 2002 vindt Cozijnsen het mooi geweest. „Ik heb veertig jaar hard gewerkt. Met veel ple zier, hoor, maar ik ben wel moe." Het komende half jaar neemt hij dan ook even rust. Bij voorbeeld om te gaan fotografe ren. „Voor mijn 65e verjaardag, afgelopen maandag, heb ik een mooi digitaal fototoestel gekre gen. Daarnaast wil hij veel le zen en een cursus sieraden ma ken volgen. Maar gaat de drang naar het advieswerk niet weer kriebelen? „Misschien moeten mensen over een half jaar maar eens bellen." VLISSINGEN - De loodstarieven voor schepen die Neder landse havens aandoen, dreigen veel te veel uit de pas te gaan lopen met die voor Vlaamse havens. De Nationale Havenraad wil dat minister De Boer van Verkeer en Waterstaat daarom een verhoging van de loodsgelden in'Nederland verbiedt. Rotterdam komt nog het beste weg. Daarvoor is een verho ging voorgesteld van 1,9 procent, terwijl voor andere haven gebieden, waaronder Vlissingen en Terneuzen, is ingezet op 3,5 procent. De loodsdiensten in Rotterdam draaien winst, die in Zeeland verlies. Voor Rotterdam is echter onverteerbaar dat in Vlaanderen, met de grootste concurrent Antwerpen, de loodstarieven met 1 procent omlaag gaan. En die tarieven zijn al lager dan in Nederland, onder meer omdat de kosten van loodsboten niet worden doorgerekend. DEN HAAG - De provincie en de gemeente Schouwen-Dui- veland gaan morgen naar Den Haag om aandacht te vragen voor de toekomst van de ziekenhuiszorg in Zeeland. Gedepu teerde G. de Kok krijgt de gelegenheid in de Kamercommissie voor Volksgezondheid zijn visie te presenteren. Hij neemt twee uitspraken van Provinciale Staten van afgelopen vrij dag mee waarin wordt gepleit voor samenwerking tussen de ziekenhuizen boven de Westerschelde en waarin om geld wordt gevraagd om de bereikbaarheid van de gezondheids zorg op Schouwen-Duiveland te verbeteren. In de Tweede Kamer bestaat verzet tegen een fusie van ziekenhuizen, ter wijl Zeeuwse politici dat juist wel willen om de kwaliteit van de ziekenhuiszorg op peil te houden. Over het geld voor Schouwen-Duiveland bestaat grote onzekerheid. In februari zijn de plannen voor onder meer een extra ambulancepost en een centrale huisartsenpost al gepresenteerd. Den Haag heeft daarna niets meer laten horen. Omdat Zeeland zelf naar Den Haag gaat, komt de bijeenkomst over de Zeeuwse ziekenhuis zorg in Middelburg komende vrijdag te vervallen. DEN HAAG - De tunnel bij Sluiskil moet er komen. Het CDA zal daar vandaag op aandringen bij minister De Boer van Ver keer en Waterstaat. Maandag ontstond enig misverstand over het CDA-standpunt, omdat premier Balkenende zei dat er geen rijkssteun te verwachten is. Volgens CDA-fractie is dat ook nooit aan de orde geweest. Van meet af aan heeft het CDA gesteld dat de tunnel kan worden betaald uit meeropbreng sten van de Westerscheldetunnel. Het Rijk is grootaandeel houder van de NV Westerscheldetunnel. DEN HAAG - CD A-Kamerleden M. van Loon-Koomen en L. Spies zijn in de bres gesprongen voor het Terneuzense bedrijf Broomchemie. Zij willen dat staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer actie onderneemt, zodat Broomchemie op korte termijn toch de omstreden broomhoudende vlamvertrager FR 720 kan produceren. De CD A'ers reageren op de rechtszit ting bij de Raad van State, waar Greenpeace en de Zeeuwse Milieufederatie vorige week hun bezwaren tegen de produc tie van FR 720 uiteenzetten. Volgens de milieuorganisaties is het nog onvoldoende duidelijk wat een lozing van FR 720, hoe beperkt ook, voor het milieu betekent. Rijkswaterstaat en de provincie hebben Broomchemie vergunningen verleend. Zij vinden dat het bedrijf al het mogelijke heeft gedaan om ver vuiling tegen te gaan. Toch verleenden zij slechts vergunnin gen tot eind 2003 om de gevolgen in kaart te kunnen brengen Die tijdelijkheid leek zwaar te wegen bij de Raad van State. door Frank de Klerk OOSTBURG - Voor schuld aan de dood van een fietsster is gis teren in hoger beroep tegen een 22-jarige inwoner van Breskens opnieuw een werkstraf van 240 uur en een rijontzegging van vijftien maanden geeist. De eis van de aanklager bij het Haagse gerechthof is gelijk aan de straf van de rechtbank in Middel- burg. Der man tekende hoger beroep aan omdat hij de opgelegde straf te hoog vond voor wat hij een 'verkeersfout' noemde. Door die fout kwam op 27 de cember drie jaar geleden op de Nieuwesluisweg in Oostburg een fietsster om het leven, die voor de haaientanden stond te wachten om de weg over te ste ken. De jongeman schepte de vrouw met zijn bestelbus toen hij hard moest remmen voor een auto, die stopte om haar over te laten steken. De echtgenoot van de vrouw was inmiddels overge stoken en hoorde achter zich de harde klap van de fatale bot sing. „ZietU de straf niet als een mid del om deze inschattingsfout te vereffenen?", wilde hofaankla- ger mr. J. Wesselink weten. De jonge automobilist antwoordde voor de tweede keer dat hij een straf van anderhalve maand lang acht uur per dag werken veel te hoog vond voor zijn fout. Hij zei drie jaar later nog steeds dagelijks aan het ongeval te denken en er zijn hele leven mee geconfronteerd te zullen wor den. Toedracht De toedracht van het ongeval bleef in hoger beroep vaag. De bestuurder van de bestelbus zei niet op tijd te hebben gezien hoe zijn voorganger remde. Hoe hij vervolgens via de linkerberm te gen de fietsster belandde, kon de man niet vertellen. Hij ont kende te hard te hebben gere den. Technisch onderzoek toonde aan dat de man minimaal 77 ki lometer per uur moet hebben gereden. Dat is volgens de hofaanklager nog teveel bij een oversteek plaats voor fietsers waar je de snelheid moet aanpassen. Uitspraak volgt over twee we ken. door A.J. Snel VLISSINGEN - In de opmaat tot de herdenking van de wa tersnoodramp blijkt er een breed gedragen, diepe wens te zijn om terug te kijken naar wat zich op 1 februari 1953 voltrok. Voor velen, vooral ou deren, in dit gewest is de ramp nog steeds geen geschiedenis. Zij dragen persoonlijke herin neringen met zich mee aan de dagen waarin de dood en het verderf alomtegenwoordig Een halve eeuw na de catastro fe blijkt de neiging tot omzien zeer sterk. Wellicht heeft dat te maken met het besef dat wel dra ook de herinnering aan de ramp zal verglijden in de tijd. En met het verlangen een in haalslag te maken. In de eerste decennia na de watersnood leek veel leed met de doden te zijn begraven. Eerst was er de verdoving; kort daarna heerste de ijver die hoorde bij de we deropbouw. Daarbij paste, zo was het heersende gevoelen, geen openlijk rouwbetoon. Pas veel later bleek er toch behoef te te zijn aan verwerking. De herdenking is daartoe een mid del. Tientallen jaren geleden al werd duidelijk dat de ramp niet onder de voltooid verleden tijd kon worden gerangschikt. Bij het naderen van de doem- datum liepen golven van her inneringen over de dijken der verdringing. Nu de dag nadert waarop het een halve eeuw geleden is dat het water verwoestend het lage land binnendrong, blijkt die hang tot gedenken en herden ken nog steeds zeer sterk. Dat is goed aangevoeld, onder an deren door schrijvers en uitge vers. Zij voorzien, ieder op hun eigen manier en vanuit ver schillende invalshoeken, aan de behoefte van veel mensen in en buiten het zuidwesten van Nederland door beeld en ge schrift in het verleden te schouwen. Doorwrocht Binnen de reeks publicaties verschijnt dezer dagen het boek '50 jaar geleden 50 jaar verder Februariramp 1953' van de hand van Rinus Anto- nisse, redacteur bij de Provin ciale Zeeuwse Courant. Anto- nisse (Goes, 1946) die over een imposante feitenkennis over dit gewest beschikt, heeft een 9 v - Een dijkdoorbraak bij Bath in 1953. foto Zeeuws Documentatiecentrum doorwrocht werkstuk afgele verd. Hij heeft de gebeurtenis sen in februari 1953 letterlijk in het kader van de eeuwigheid geplaatst door de van miljoe nen jaren her daterende ont staansgeschiedenis van dit land te beschrijven én door het oog te richten op de toekomst. Daarmee heeft hij een zeer rui me spanningsboog gecreëerd. In een zakelijke, ingehouden stijl trekt de auteur lange lij nen door de tijd, die uitmonden in een beschrijving van de rampnacht en de dagen die daarop volgden. Op dat punt aangekomen, breekt de emotie door, verwoord in de verhalen van ooggetuigen. Door te kie zen voor een mengvorm, waar in feiten, gevoelens en ervarin gen in elkaar vervloeien, snijdt Antonisse zijn boek op de men selijke maat. Zoals er in de eerste penode na de ramp een groot zwijgen was over het leed, zo was er even zeer terughoudendheid met kritiek op de autoriteiten die hun verantwoordelijkheid voor de veiligheid van het land achter de dijken niet ten volle droegen en voor gezagsdragers die. toen de ramp zich eenmaal had voltrokken, niet in staat bleken adequaat te reageren. Die preutse en gezagsgetrouwe benadering heeft sinds gerui me tijd plaatsgemaakt voor meer openheid. Ook Antonisse levert, door rapportages en ge tuigenissen uit te werken, de gelijk onderbouwde kritiek. Dat is uitstekend. Wie weg kijkt van de feiten, kan niet leren van de geschiedenis. Aan het slot van '50 jaar gele den 50 jaar verder' duidt de au teur aan dat de uitvoering van het uitermate kostbare Delta plan geen gebied heeft opgele verd waarvan thans kan worden gezegd dat het af is. Nieuwe ervaringen en inzich ten leren dat gekozen oplossin gen in lang niet alle gevallen Toenmalig minister van Verkeer en Waterstaat Neelie Smit- Kroes, koningin Beatrix en directeur-generaal van Rijkswater staat Jvan Dixhoorn bij de opening van de Deltawerken op 4 ok tober 1986. foto Rijkswaterstaat Zeeland een optimaal ecosysteem heb ben opgeleverd. Ook het gevoel van veiligheid, bij de opening van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde verwoord door koningin Bea trix, dient aan relativering on derhevig te zijn. De Delta is nooit af, daar komt het op neer. Compleet Nieuws bevat het boek van An tonisse niet en dat kon ook niet worden verwacht of verlangd na een vijftig jaar durende stroom van publicaties. Het werk, 160 pagina's dik en rijk voorzien van foto's en illustra ties, is wel als overzichtelijk en compleet te typeren. Vooral ook jongeren, voor wie de ramp wél geschiedenis is, zullen er bij lezing van doordrongen ra ken hoezeer Zeeland getekend blijft door de watersnoodramp van 1953. '50 jaar geleden 50 jaar verder Fe bruariramp 1953' is een boek van Rinus Antonisse, uitgegeven door Uitgeverij Uniepers in Abcoude in samenwerking met de Provinciale Zeeuwse Courant. ISBN 90 6825 291 7. Prijs 24,90. Lezers van de PZC vinden in hun krant een bon, bij inlevering waarvan zij bij de boekhandel 22,50 voor het boek betalen. door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse tbc-bus vertrekt vandaag voor vier da gen naar Londen. De Mobiele Röntgen Unit van de GGD Zee land wordt daar ingezet om zo'n duizend daklozen en gedeti neerden te onderzoeken op tu berculose. De Zeeuwse tbc-bus laat de Engelse artsen kennis maken met de tbc-onderzoeks- methode op straat en in gevan genissen. De Zeeuwse bus, die gereden en bediend wordt door twee mede werkers van de GGD Zeeland, is al dertien jaar een bekende ver schijning in Zeeland. In 2001 is de huidige bus in gebruik geno men. Die rijdt op maandag, dinsdag en woensdag in Zee land rond. De rest van de week wordt de bus gebruikt in Rotter dam voor onderzoek onder dak lozen, drugsverslaafden en prostituees. De Rotterdamse GGD-arts Rob van Hest introduceerde de tbc- bus bij zijn Britse collega's tij dens onderzoek voor een proef schrift over tbc-risicogroepen. De Engelse artsen wilden de ge avanceerde onderzoeksmetho de graag in Londen in actie zien, vertelt directeur V. Slenter van GGD Zeeland. In de bus worden de röntgenfoto's gemaakt, die digitaal worden opgeslagen op cd-rom of via internet worden verzonden voor direct onder zoek. Debus, die een waarde heeft van een kleine 700.000 euro, wordt in Londen door politie bewaakt. Omdat de röntgenapparatuur onder de Wet op de Kernenergie valt had de verscheping vanaf Hoek van Holland nogal wat voeten in aarde, maar de ver gunningen zijn rond, zegt Slen ter. De trip kost Zeeland één MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een negentienjarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats conform de eis tot vijf weken cel veroordeeld. De geboren Goesenaar nam 12 juli dit jaar bij Jamin in Vlissin gen snoepgoed weg. Ruim twee maanden later, op 19 septem ber, had de notoire winkeldief geprobeerd bij Albert Heijn in Vlissingen kaas en fristi te ste len. screeningsdag, zegt Slenter. De afspraken voor die dag zijn ver- - zet. In Zeeland traceert de GGD jaarlijks tussen de dertig en zes tig gevallen van actieve tbc. Standaard worden asielzoekers en gevangenisbewoners gecon troleerd, omdat onder die groe pen een verhoogd risico op tbc geldt. Daarnaast onderzoekt de GGD ouderen die in hun jeugd in contact met de bacterie zijn gekomen. „Vroeger werd de bacterie vooral overgebracht door koemelk, tot in de jaren 50 het pasteuriseren van melk op gang kwam. Mensen vanaf 53 jaar kunnen daarom de bacterie bij zich dragen." De GGD con troleert de mensen uit deze leef tijdsgroep bij wie ooit actieve tbc is opgetreden, omdat de ziekte zich kan herhalen Vol gens Slenter gaat het om circa drieduizend mensen. Bij tuberculose veroorzaakt de tuberkelbacterie een ontsteking in de longen. De ziekte is te be handelen met een medicijnkuur van zes maanden. Tuberculose kan alleen overgedragen wor den door hoesten of niezen als de ontstekingsblaasjes in de longen open zijn. De sympto men zijn nachtzweten, moe heid, gebrek aan eetlust, ge wichtsafname en aanhoudend hoesten, waarbij soms bloederig slijm uit de longen komt. (Advertentie Demonstratie op: 23 november in Goes Voor de Blue Point snelkookpan: Aromakoken met de Genovis serie en de Bratfix koekenpan. Aanvang: 11.00 tot 16.30 uur (doorlopend) Middelburg L Noordstr 25 Goes St. Adriaanstr 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15