Onderzoek naar brandveiligheid Vrachtwagen verliest lading 11 Historische klipper moet toch weg Bestuurders boeten voor dronken rijden Werkstraf voor heling Kap Hogelandseweg begint in december LAND Hennepteler krijgt werkstraf Politie en bestuur werken samen aan veilig verkeer Dertig mille voor trouwzaal Arnemuiden Ingenieursbureau bekijkt opties om brand in Sint Jacobspassage te voorkomen Mug grijpt naast horeca-prijs zeeuwse almanak Mis Verkiezingen Zeeuws- Vlaanderen Vandaag extra op Omroep Zeeland Radio, Televisie en Internet 231 (GRATIS) Werkstraf voor bezit xtc-pillen WALCHEREN door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 55-jarige Middelburger voor dronken rijden veroor deeld tot een jaar rijontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk en 28 uur taakstraf. De Middelburger werd 8 sep tember dit jaar aangehouden, met een flinke slok teveel op. Uit de blaastest bleek dat de man ruim vier keer zoveel had ge dronken dan toegestaan. Een 43-jarige drankrijder uit Vlissingen kwam er goed vanaf met zes maanden rijontzegging, waarvan de helft voorwaarde lijk en een boete van 750 euro, waarvan 250 euro voorwaarde lijk. De Vlissinger bestuurde 11 september een hardrijdende be drijfsauto met gedoofde lichten. Zijn rijgedrag viel op bij de poli tie, die de automobilist had ge volgd tot aan zijn woning. Uit het ademonderzoek volgde een score van 755 microgram, ruim boven de limiet van 220 micro gram. Een 39-jarige inwoner van Nieuw-Dordrecht werd 12 sep tember niet ver van zijn appar tement in Vrouwenpolder be trapt met 785 microgram, drieënhalf keer de limiet. De man voerde aan zijn rijbewijs niet te kunnen missen. ,.Het moet uit de lengte of de breedte komen", reageerde officier van justitie R. Jeuken. Hij eiste een hogere boete van 1500 euro, die gecompenseerd moest worden met zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging. De eis werd overgenomen door de politie rechter. Een 36-jarige Vlissinger kreeg een boete van 405 eurowaarvan 205 euro voorwaardelijk, opge legd. Hij werd 11 september aangehouden met een alcohol percentage van 560 microgram. MIDDELBURG - De Middel- niet een gestolen fiets betrofDe burgse politierechter A. Jans- politierechter sprak de Vlissin- sens-van Kampen veroordeelde ger vrij van heling. De officier gisteren een dertigjarige vrouw kondigde aan daartegen in ho- uit Vlissingen wegens heling tot ger beroep te gaan. veertig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Vlissingse, een hardnekkige drugsverslaafde, zei impulsief te hebben gehandeld toen een kennis haar op 19 februari dit jaar vroeg om een gestolen da mesfiets door te verkopen aan een fietsenhandelaar. Volgens officier van justitie R. Jeuken had ook de Vlissingse fietsen handelaar, gezien de prijs die hij voor de fiets betaalde, moeten aanvoelen dat de fiets van dief stal afkomstig was. „Het frame nummer was niet meer lees baar." Tegen beide verdachten eiste de officier veertig uur werkstraf. De handelaar had de fiets op 21 februari aangeboden gekregen. Volgens hem had hij de gegevens van de fiets genoteerd om bij de politie na te kunnen gaan of het MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Middelburg is gis teren wegens het telen van hen nep veroordeeld tot tachtig urn- werkstrafDe Middelburgse po litierechter A. Janssens-van Kampen nam in de strafmaat ook het bezit van wurgstokken mee. De politie vond 10 septem ber dit jaar in de woning van de verdachte 52 hennepplanten en een paar wurgstokjes. Er was sprake van een slecht geoutil leerde hennepkwekerij.De Mid delburger zei dat de wietbe- stemd was voor eigen gebruik. Hiertoe voelde hij zich genood zaakt door zijn schuldenlast. door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - Het water schap Zeeuwse Eilanden begint maandag 2 december met het kappen van bomen langs de Ho gelandseweg. Dat wil zeggen, als de Stichting Tuin van Zee land geen voorlopige voorzie ning aanvraagt. De gegevens voor een kort ge ding liggen al wel bij de recht bank, maar de voorlopige voor ziening is nog niet aangevraagd. De stichting is wel van plan dat nog te doen. De rechter kan dan besluiten dat het waterschap voorlopig nog niet met het rooi en mag beginnen. Maar het is ook mogelijk dat de rechter het verzoek van de Stichting Tuin van Zeeland afwijst. S. van 't Westeinde, gezworene van het waterschap, zei deze week tijdens de algemene ver gadering van het waterschap dat ze zo snel mogelijk met de aanleg van het fietspad wilde beginnen, maar dat ze het recht om beroep aan te tekenen, res pecteert. Het college van B en W van de gemeente Veere besloot twee weken geleden de verleende vergunning voor het kappen van ruim 250 bomen en planten langs de Hogelandseweg in stand te houden. Het gemeente bestuur moest een nieuw besluit over de vergunning nemen om dat de stichting tegen de ver leende vergunning bezwaar had gemaakt. De Tuin van Zeeland vindt het onnodig dat er zoveel planten weg moeten terwijl een tussenoplossing voor handen ligt. Door het verkleinen van de berm, kan het vrijliggende fiets pad iets verplaatst worden waai-door het kan worden aan gelegd zonder dat alle beplan ting weg moet. Zowel de ge meente als de stichting waren voor deze variant. Maar het wa terschap was er tegen. minste 25 procent omlaag wor den gebracht tot 300. Een landelijk project moet in zicht bieden in de mogelijkhe den die er zijn op het gebied van nadere samenwerking tussen politie, justitie en bestuur. Zee land en Utrecht zijn de proefge bieden. Het voorbeeldproject duurt tot eind 2005. Behalve po litie en justitie doen de water schappen, de gemeenten, de provincie en het Rijk eraan mee. Woensdag 4 december tekenen vertegenwoordigers van deze instanties een overeenkomst. MIDDELBURG - Een betere af stemming van aanpassingen aan wegen en verkeerscontroles moet leiden tot verbetering van de verkeersveiligheid in Zee land. Daarom gaan politie, jus titie en bestuur in Zeeland hun samenwerking versterken. In 2010 moet het aantal doden als gevolg van een verkeerson geluk met tot minste 30 procent tot 32 per jaar zijn terugge bracht. Tegen die tijd moet het aantal personen dat gewond in het ziekenhuis belandt met ten- woensdag 20 november 2002 Hnor Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - De gemeente Middelburg heeft 27.900 euro uitgetrokken voor de inrich ting van de trouwzaal in het oude stadhuis van Arnemui den. Vorig jaar is 68.000 euro opzij gezet voor de renovatie \an de trouwzaal waaraan op 1 oktober begonnen is. Met het nieuwe bedrag wordt het vijfentwintig jaar oude meubilair vervangen. De trouwzaal wordt onder handen genomen omdat die niet meer van deze tijd is. De vloerbedek king wordt vernieuwd en het verlaagde plafond gaat eruit. De donkerbruine kleur uit de jaren zestig gaat weg en het plafond wordt iets hoger en vlak gestukadoord. Op 1 febru ari gaat de trouwzaal weer open. Als in het voorjaar ook het mu seum in het oude stadhuis weer open gaat, moeten de schilde rijen uit de trouwzaal weer op hun plaats hangen. Toen de kunstwerken twee maanden geleden verwijderd werden voor de renovatiewerkzaam heden, bleek dat een aantal was aangetast door vocht en houtworm. De kunstwerken zijn iets min der zwaar aangetast dan aan vankelijk werd gedacht. „Ze hoeven niet volledig gerestau reerd te worden", zegt P. Sijnke van het Zeeuws Archief, dat de schilderijen beheert. „Ze moe ten goed schoongemaakt wor den. Alles moet uit elkaar ge haald en nagekeken worden. De spielatten achter enkele schilderijen zijn wel zwaar aangetast. Die zijn bijna hele maal doorgeknaagd door de houtworm. Maar de kosten van de restauratie zullen waar schijnlijk niet in de tonnen lo pen, zoals aanvankelijk ge dacht. Het zal eerder zoiets zijn in de richting van drie- of vier duizend euro." Wanneer de laat zestiende- en begin zeventiende-eeuwse schilderijen naar de restaura teur gaan, is nog niet bekend. „Ik heb net een offerte binnen. We willen er binnenkort aan beginnen. Voor de opening van het museum zullen ze zeker weer klaar zijn." doorEdith Ramakers VLISSINGEN - In opdracht van de gemeente Vlissingen on derzoekt een ingenieursbureau de brandveiligheid in de Vlis singse Sint Jacobspassage. De stadsgewestelijke Brandweer Missingen/Middelburg conclu deerde eerder dat zij een brand in de nauwe winkelpassage am per kan bestrijden. De maatregelen die de brand weer destijds adviseerde, zijn zo ingrijpend dat de gemeente Vlissingen onlangs besloot tot een contra-expertise. K. Hame link van de Stadsgewestelijke Brandweer: „Het zou het vei ligst zijn voor iedereen als de overkapping wordt wegge haald. Maar ik kan nu niet gaan roepen: haal die kap weg. De ge meente heeft ooit beslist dat die kap er voor prettig winkelen moest komen." J. Dooms van de gemeente Vlis singen noemt het verwijderen van de overkapping 'geen optie „De gemeente heeft rond 1987 de straat overkapt om het win kelgebied op te waarderen. Wij vinden dat dat gelukt is. Het is toch prettig om altijd droog te kunnen winkelen." De conclusies van de brandweer logen er destijds niet om. Blus- voertuigen kunnen niet door de nauwe passage rijden. De hui zen staan dicht bij elkaar, waar door de brand gemakkelijk kan overslaan. Bewoners van deeta- MIDDELBURG - Het is B. Mi- aavaine van braai-tapperij De Mug in Middelburg gisteren niet gelukt de Horeca Nederland Award te winnen. Eerder werd hij de 'meest markante hore caondernemer van Zeeland'. ges boven de winkels, kunnen alleen langs de achterkant vluchten. De brandweer advi seerde onder andere dat er 'een sproei-installatie' in de passage geplaatst zou worden. „Maar dat is een zeer kostbare in greep", erkent Hamelink. „En wie zou dat moeten betalen? De verhuurders, huurders of eige naren? Het is een gecompliceer de materie." Doorns bevestigt dat het pro bleem niet eenvoudig is op te lossen. Hij zet ook zijn vraagte kens bij het nut van een sprin- kler/sproei-installatie. „Onze adviseur onderzoekt hoe groot het brandgevaar is. Hij let verder op aanpassingen die ertoe zullen leiden dat branden voorkomen kunnen worden. Het kan zijn dat daarvoor bouwkundige ingrepen nodig zijn. Ik denk aan muren die een brand geen dertig, maar zestig minuten kunnen weren. Ook zal naar een beter brand meldingsysteem gekeken wor den." Een brand in binnenstedelijke gebied is in het algemeen moei lijker te bestrijden dan in een ruime buitenwijk, zegt hij. „Ik verwacht dat de brandweer spe ciaal voor de Sint Jacobsstraat een plan van aanpak maakt." Het resultaat van het tegenon derzoek zal begin volgend jaar bekend zijn. Sinterklaas zat zaterdag weer uitgebreid op zijn praatstoel, kort nadat hij van zijn schip was gestapt in de Vlissingse haven. Hij hacl het over de cadeautjes die hij in de loop der eeuwen her en der in kinderschoenen heeft gestopt. En ook, wees hij naar het standbeeld op het Keizersbolwerk, bij de jonge Michiel de. Ruyter, toen die nog een broekie was. Een houten autootje was het geweest, wist Sint. Arme Sint. Met zo'n geschie denis moetje wel een fenome naal geheugen hebben. En kwiek van geest is onze su persenior zonder twijfel. Maar een autootje zal het niet geweest zijn. Niet anno 1607... Radio: vanaf 18.30 uur Televisie: vanaf 21.00 uur www.omroepzeeland.nl Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een vrachtwagen heeft gisteren een partij grote metalen buizen verloren op de Nieuwlandseweg in Middelburg. Het ongeluk vond plaats op de kruising met de Kleverskerkseweg en de Kanaalweg en heeft voor veel ver keersoverlast gezorgd. Het ongeval gebeurde iets voor twaalf uur. De vrachtwagen reed door de bocht vanaf de Kleverskerkseweg in de rich ting van het spoor, toen de buizen gingen schuiven. Niemand raakte gewond. De trailer waar de buizen oplagen is be schadigd. Verder sneuvelde er een ver keersbord. De 19-jarige chauffeur van de vrachtwa gen heeft een proces-verbaal gekregen. Volgens de vervoerder rolden de buizen van de wagen omdat ze erg glad waren. Ze waren net gezandstraald. De buizen waren onderweg naar een be drijf op industrieterrein Arnestein, waar ze zouden worden geverfd. Ze zijn be stemd voor een damwand in de haven van Dover. De politie heeft de weg afgezet. Een paar automobilisten probeerden er toch langs te komen en blokkeerden de spoorweg overgang zodat de trein niet kon doorrij den. Met behulp van twee kranen zijn de bui zen weer van de weg gehaald. Een uur la ter was de weg weer vrij. foto Lex de Meester tentie informatie over abonnementen MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Arnemuiden is gis teren in Middelburg voor bezit van xtc-pillen veroordeeld tot 200 uur werkstraf. Politierech ter A. Janssens-van Kampen ge loofde de Arnemuidenaar op zijn woord dat hij niet de bedoe ling heeft gehad om de syntheti sche harddrugs aan de man te brengen. „Het is wel hartstikke stom geweest", vond ze. De verdachte werd 7 juli dit jaar in een Middelburgse discotheek betrapt met 35 xtc-pillen. „Ik had twee pillen eruit gehaald, maar met mijn zatte kop had ik de rest in mijn broekzak laten zitten", zei de man. Officier van justitie R. Jeuken benadrukte dat hard wordt opgetreden te gen mensen met partydrugs. De officier eiste behalve 200 uur werkstraf een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Voor de politierechter had dat laatste geen zin, omdat ze geen herhaling verwachtte. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De histori sche klipper Marie Louise aan het Kleverskerkse Jaagpad in Middelburg moet binnen een maand weg. Het college van B en W heeft het bezwaar van de eigenaren afgewezen. Als ze niet vertrekken, wordt een dwangsom opgelegd. Het college had al eerder het vertrek van de klipper gesom meerd. Tegen die beslissing heb ben de eigenaren bezwaar inge diend. Verder hebben ze bezwaar gemaakt tegen de wei gering van het college om een ligplaatsvergunning af te ge ven. Het schip ligt al jaren aan de kade van het Kleverskerkse Jaagpad. Omdat het niet op een officiële ligplaats ligt, vroegen de bewoners een vergunning aan. De gemeente reageerde met een brief waarin de bewoners werd gevraagd met him boot uit de stad te vertrekken. Het schip moet binnen een maand weg zijn. Als dat niet ge beurt, wordt een dwangsom van vijftig euro per dag met een maximum van 1500 euro opge legd. Volgens de gemeente heb ben de eigenaren inmiddels tijd genoeg gehad om een andere lig plaats te vinden. Het college vindt dat het niet verantwoord is om woonschepen toe te staan langs de kade aan het Klevers kerkse Jaagpad. Op de plaats waar wel woonschepen mogen liggen, tussen de Koningsbrug en de Bellinkbrug, is geen ruim te meer voor de klipper. Tegen de 4 L. Olieman en zijn vrouw willen de oude klipper het liefst in Middelburg in oude staat herstellen. foto Lex de Meester vorige eigenaar is jaren lang ge procedeerd over de ligplaats. De huidige eigenaars kochten het schip twee jaar geleden. Bouwval Eigenaar L. Olieman is niet ver rast door de beslissing van het college, maar wel teleurgesteld. „Het is heel jammer dat de ge meente bij haar standpunt blijft", zegt hij. Hij geeft aan dat hij niet van plan is te vertrek ken. „We gaan hier natuurlijk tegen in beroep." De volgende stap in de procedure is een gang naar de Raad van State, legt Olieman uit. In de tussentijd wil hij gewoon in Middelburg blij ven. „We vragen een voorlopige voorziening aan bij de recht bank, zodat we mogen blijven liggen tot er een uitspraak is." Olieman en zijn vrouw zijn het oude schip aan het opknappen. Twee jaar geleden was het een bouwval. Inmiddels staat er al weer een mast op de klipper. „Het begint ergens op te lijken", vindt Olieman. De WD-fractie heeft zich altijd achter de eigenaars opgesteld. De partij wil dat er in Middel burg een museumhaven komt, waar oude woonschepen een plaatsje kunnen krijgen. Raads lid E. de Visser vindt het nog te vroeg om te reageren op het be sluit. „Dit vraagt wel om een re actie van onze kant, maar ik moet eerst overleggen met de rest van de fractie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11