Wapeninspecteurs terug in Irak Lekkende olietanker maakt heel Spaans dorp brodeloos RIJDEN WE OPEN OF DICHT? Uitbreiding Navo met zeven landen zo goed als zeker Financieringstekort Duitsland loopt op HSR- Armen zijn leven niet zeker in verkeer India Voorbereidende besprekingen met autoriteiten in Bagdad Andreotti wordt niet opgesloten Uitbreiding EU in mei 2004 Onderzoek dood Brit door gas Schelden naar auto Moegabe taboe Verkiezingsnederlaag voor Toledo Patiënten onderzocht op aids Kaper had het volgens Turken voorzien op hoog gebouw in Israël |g§||SHK§g| dinsdag 19 november 2002 fjonrHarald Doornbos j^EW DELHI - Een testrit van lijfwachten van de Indiase pre sident Abdul Kalam is op een drama uitgelopen. Ter voorbereiding van een be zoek van de president aan de stadKozhikode waren de body guards alvast bezig met het ver kennen van de omgeving toen een van hun voertuigen uit de bocht vloog en een voetganger raakte. De 65-jarige man werd zwaargewond afgevoerd naar een ziekenhuis, waar hij korte tijd later overleed. Het is niet de eerste keer dat voetgangers slachtoffer worden van bekende Indiërs. In oktober reed Salman Khan, een van In- dia's populairste acteurs, met zijn jeep in op vijf mannen die op het trottoir lagen te slapen. Een man werd daarbij gedood, de andere vier raakten gewond. Khan bleek geen rijbewijs te hebben en was dronken. Hij ver bleef enkele dagen in de gevan genis. De Bolly wood-ster kwam pas vrij nadat hij 45.000 euro aan de slachtoffers en hun fami lie betaalde. Ook minderbekende Indiërs rij den met grote regelmaat in op slapende armen. Per jaar kost dit aan enkele honderden men sen het leven. Het autobezit on der de rijken in India is de afge lopen tien jaar met 400 procent toegenomen. Vanwege de massale armoede in India worden de stoepen in de grote steden iedere nacht be volkt door miljoenen mensen die geen andere plek hebben om te slapen. Maar van rustig een oogje dicht doen komt meestal weinig terecht. De armen zijn vaak het slachtoffer van bero vingen, mishandeling en hard politieoptreden. Daar komen nu de uit de bocht vliegende auto's van de rijken bij. gpd nonze redactie buitenland BAGDAD - Na vier jaar afwe zigheid zijn gisteren wapenin specteurs van de Verenigde Na ties teruggekeerd in Irak. In de hoofdstad Bagdad arriveerde een eerste team, dat de missie voorbereidt. De echte inspecties beginnen op 27 november. Het hoofd van de wapeninspec teurs, Blix, en directeur-gene- |raalElBaradei van het interna- tionaal atoomagentschap IAEA hadden gisteren meteen hun eerste gesprekken met Iraakse regeringsfunctionarissen over hervatting van de inspecties. Het team van 25 VN-medewer kers, inspecteurs en technisch Ipersoneel, dat gisteren aan kwam, zal bekijken wat er in Irak is gebeurd nadat collega's het land vier jaar geleden moes ten verlaten. Volgens Blix zijn zelfs zeer goed verborgen wapens met moderne technie ken op te sporen. Critici stellen daartegenover dat Irak vier jaar de tijd heeft gehad om zich daarop voor te bereiden. DeDuitse deskundige op het ge bied van biologische wapens Kraatz-Wadsack, die vier jaar geleden al wapeninspecties in Irak uitvoerde, denkt dat er ei genlijk zeker een jaar nodig is. Zij acht het bijna onmogelijk om voor 26 januari alle zeven honderd plaatsen te bezoeken waar zich wapens zouden kun nen bevinden. Volgens schema moeten de inspecteurs op die datum verslag uitbrengen. Ove rigens heeft de microbiologe haar twijfels over de bereidheid van Irak om met de VN-inspec- tiesmee te werken, üenieuwe resolutie 1441 van de ROME - De 83-jarige Italiaanse ex-premier Giulio Andreotti hoeft vanwege zijn hoge leeftijd niet de cel in, maar zal vermoe delijk onder huisarrest ge plaatst worden. De Italiaanse wet bepaalt dat celstraffen van toepassing zi jn voor veroordeel den tot 75 jaar. ap Veiligheidsraad, waarin de in specties zijn vastgelegd, be paalt dat Bagdad volledig moet meewerken. Blijft het land in gebreke, dan zal de Veiligheids raad formeel een nader stand punt moeten innemen over de 'ernstige gevolgen' waarmee de resolutie dreigt. De VS hebben echter al enkele malen laten doorschemeren dat ze dan ei genmachtig zullen optreden te gen Irak, ook buiten de Veilig heidsraad om. No-fly-zones Irak beschuldigde de Verenigde Staten er gisteren van te zoeken naar een aanleiding om Irak aan te vallen. Washington heeft na melijk ook de Iraakse beschie tingen van Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen bo ven de no-fly-zones in het noor den en het zuiden van Irak als een schending van de j ongste re solutie van de VN-Veiligheids- raad aangemerkt. De zones zijn ingesteld om de Koerden in het noorden en de sjiieten in het zuiden van het land te beschermen. Irak erkent de zones niet, die Washington en Londen hebben ingesteld na de Golfoorlog in 1991. Amerikaanse en Britse vliegtui gen bombarderen geregeld luchtafweergeschut in de no- fly-zones en worden daarbij vaak beschoten. Woordvoerder McCellan van het Witte Huis benadrukte gis teren dat resolutie 1441 bepaalt dat Bagdad 'geen enkele vijan delijke daad' mag plegen tegen functionarissen van de lidstaten die betrokken zijn bij de uitwer king van deze en andere resolu ties tegen Irak. anp/afp/dpa/rtr BRUSSEL - De uitbreiding van de Europese Unie met tien nieuwe, vooral Oost-Europese lidstaten moet in mei 2004 plaatsvinden. De nieuwe lidstaten kunnen dan in principe ook meedoen aan de Europese verkiezingen in juni dat jaar. Dat hebben de EU- ministers van Buitenlandse Zaken gisteren in Brussel beslo ten. Zowel het Europees Parlement, als de huidige en nieuwe lid staten moeten nog instemmen met die uitbreiding. In sommi ge kandidaat-landen gebeurt dat per referendum, waardoor hun lidmaatschap nog lang niet definitief vaststaat. Vooral in Polen bestaat er veel weerstand, zeker bij boeren. Het besluit van gisteren biedt meer duidelijkheid over het te volgen tijd schema. anp LONDEN - Het Britse hooggerechtshof heeft heropening van het onderzoek gelast naar de dood van een jonge militair in 1953. De man deed vrijwillig mee aan een wetenschappelijke proef. De 20-jarige Ronald Maddison dacht dat het ging om een onderzoek naar verkoudheid, maar zou zijn blootgesteld aan het zenuwgas sarin, aldus gisteren de BBC. De uitspraak is een overwinning voor ex-militairen die ijver en voor nieuw onderzoek naar testen met biologische en che mische wapens in het onderzoekscentrum nabij Salisbury. Daaraan deden tot 1989 circa 3000 militairen mee. anp/rtr HARARE - Schelden of rare gebaren maken naar de auto van de Zimbabwaanse president Moegabe is sinds gisteren wette lijk verboden. Wie scheldt of iets obsceens of onbeschaafds over de president zegt, kan een jaar in de cel belanden. Als de stoet van Moegabe passeert (meestal 24 auto's) mogen omstanders geen gebaar maken of beledigingen roepen bin nen gezichts- of hoorafstand vanuit de auto's dpa LIMA - De partij van de Peruaanse president Alejandro Tole do heeft volgens voorlopige cijfers bij zondag gehouden re gionale verkiezingen fors verloren. Het ziet ernaar uit dat de partij slechts in één van de 2 5 departementen heeft gewonnen De verkiezingen zijn gehouden op initiatief van Toledo, die het bestuur wil decentraliseren om een eind te maken aan de overheersende positie van de hoofdstad Lima, waar eenderde van de bevolking woont en het geld en de macht zijn gecon centreerd. De partij van oud-president Alan Garcia, Aprista zou in twaalf departementen hebben gewonnen. ap PARIJS - Ziekenhuis Jacques Cartier in de Parijse voorstad Massy roept ruim negenhonderd ex-patiënten op zich te mel den voor een aidsonderzoek. De aanleiding is de dood van een 74-jarige man die in oktober vorig jaar een hartoperatie on derging. De man werd drie dagen voor de ingreep onderzocht. Toen is ook een aidstest afgenomen. Hij bleek sero-negatief maar drie maanden later was hij sero-positief. Zijn overlijden was overigens het gevolg van zijn hartkwaal. Later bleek een personeelslid dat bij de operatie aanwezig was besmet met het aidsvirus. Hoewel de directie zegt niet uit te gaan van een verband tussen de besmetting en het overlij den van de patiënt, wil men toch alle patiënten onderzoeken die contact hadden met de medewerker. gpd De bagage van de VN-wapeninspecteurs wordt uit het vliegtuig gehaald op de luchthaven van Bagdad. foto Faleh Kheiber/RTR van onze redactie buitenland Advertentie) De nieuwe Toyota MR2 v.a. 32.790,-/€ 635,- p. mnd. |e gaat puur voor het rijplezier. Sublieme wegligging dankzij midden motor. Natuurlijk het lekkerst met de kap open! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. TOYOTA Leaseprijs (Toyota Lease) o b.v. (uil operational lease, 4 en 20.000 km p.j. excl. BTW en brandstol. Gecalculccr, met 75% no claim. Prijs Incl, BTW, exd kosten rijklaar maken en verwijde. Mrage Gemiddeld brandstofverbruik 7,4 1/100 km (13,5 km/L) COe 17 Wjzigingen van onze redactie buitenland ANKARA - De man die zondag probeerde een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al dat op weg was naar het Turkse Istanboel te ka pen, was van plan het toestel op op een gebouw in Israël te laten neerstorten. Dat heeft een Turk se politiefuctionaris gisteren meegedeeld. De Turkse tv-zender NTV zei eerder dat Istanboel het doelwit was van de kaper, maar dat be richt werd door de autoriteiten tegengesproken. De kaper, vol gens Turkse media de 23-jarige Israëlische Arabier Tawfiq Fu lcra, zou een 'groot gebouw' in Tel Aviv op het oog hebben ge had. Veiligheidsagenten aan boord van het vliegtuig over meesterden de man. De kaper in spe was gewapend met een zak mes met een lemmet van vier centimeter, meldde de Israëli sche staatsradio gisteren. dpa/afp/rtr/ap door Henk van den Boom FINISTERRE - Achter elkaar rijden ze vanuit het vissersdorp over de kronkelige, slecht geas falteerde weg langs de zee. Wat kunnen ze anders doen, de vis sers van Corme? Op het raam van de visafslag hangt sinds zondag de officiële aankondi ging van het algehele visverbod langs de tweehonderd kilometer lange kuststrook van La Coruna tot aan Kaap Finisterre. Ernaast hangt een brief van de Xunta, zoals het regionale be stuur hier heet. In vier alinea's officieel jargon wordt uitgelegd wat er aan de hand is sinds de Griekse tanker 'Prestige' vorige week woensdag lek raakte en aan een milieuvernietigende tocht begon. Maar dat hoeft de Xunta de vis sers van Corme niet uit te leg gen. Maso (27), Manolo (26) en Luis (27) maken de rit over het kustweggetje maandag al voor de derde keer. Bij elke inham zetten ze hun oude Opel Corsa aan de kant en klimmen over de rotsen naar beneden. ,,Een troosteloze zooi", zegt Luis. Beneden in de baaien ligt hun bestaan. ,,Een redelijke boter ham", vinden ze alle di'ie. De Costa de Ia Muerte (dodenkust), zoals de meest noordwestelijke kust van Spanje door de bewo ners wordt genoemd, is beroemd om haar speciale schelpdieren. Vooral de 'percebes', de eende mosselen, zijn een begrip in de Spaanse keuken. Tegen de kerstdagen wordt grif 90 euro neergeteld voor een kilo. Luis: „Juist voor de kerst laten we ze een paar maanden groot en 'rijp' worden om ze zo goed mogelijk te kunnen verkopen. Maar nu zijn ze allemaal verloren." Spanje moet het dit jaar zonder percebes doen. En volgens de vissers van Corme kaïi het wel twee tot drie jaar duren voordat er weer nieuwe willen groeien. Langs de hele kust hangt een smerige stank die het meest lijkt op verlopen dieselolie. Het stuk strand is zwart. Drie mannen in oranje regenpakken proberen wat van de vuile troep in een ton te scheppen. Ver achter de hori zon worstelt de Prestige, met 70.000 ton olie in de tanks, nog altijd omboven water te blijven. De autoradio meldt dat het schip inmiddels in Portugees water is en dat de bergers van Smit Tak, net als de milieugroe pen, de olie het liefst uit het schip willen halen. De Spaanse regering zegt dat ook wel te wil len, maar dan wel buiten Spaans territorium. En Portu gal voelt er helemaal niets voor om het vuile werk van Spanje op te knappen. Gekrakeel De vissers van Corme aanhoren gelaten het gekrakeel in Ma drid, Brussel, Londen en Lissa bon over wie de zwartepiet krijgt toegeschoven. „De enigen die in de prijzen zijn gevallen zijn wij", zegt visser Eugenio Blanco cynisch. „Corme is hele maal afhankelijk van de visse rij. Als we niet kunnen vissen, clan hebben we niets." Dat geldt voor alle tweehonderd gezinnen in Corme, en voor al die andere vierduizend langs de Dodenkust, De regering heeft financiële steun toegezegd, nog vóór de kerstdagen. Een jonge visser roept: „We moeten nü nog geld hebben van de ramp met de Mar Egeo." Tien jaar geleden loosde dat schip voor dezelfde kust 80.000 ton olie. gpd BRUSSEL - De uitbreiding van de Na vo met zeven leden staat al zo goed als vast. Dat is gisteren in Brussel vernomen uit diplo matieke bronnen. Tijdens een top van regerings leiders van de negentien huidige Navo-lidstaten in Praag zullen Roemenië, Bulgarije, Slovenië, Slowakije en de drie Baltische landen Estland, Letland en Li touwen donderdag hoogst waarschijnlijk een uitnodiging krijgen om te onderhandelen over lidmaatschap. Die gesprekken moeten dan me dio 2004 leiden tot definieve deelname aan de alliantie. De Nederlandse regering kan zich vinden in de toetreding van deze zeven nieuwe leden, zo bleek eerder uit een brief aan de Tweede Kamer van de ministers De Hoop Scheffer (Buitenland se Zaken) en Korthals van De fensie. Bulgarije leek vorige week plot seling omstreden als kandidaat, nadat de levering aan Irak van onderdelen voor vrachtwagens was uitgelekt. Volgens diplomatieke bronnen is dit voor Nederland echter geen reden Bulgaars Navo-lid- maatschap in de weg te staan. De regering in Sofia heeft het voorval zelf bij het bondgenoot schap gemeldOok heeft zij al de nodige stappen genomen om dergelijke praktij ken te voorko men. De twee andere officiële kandi daten, Macedonië en Albanië, zullen toezeggingen krijgen over meer ondersteuning, maar ze zijn nog lang niet klaar voor het lidmaatschap. anp Spaanse militairen proberen de uit de Prestige weggelekte olie van de stranden te halen. (Advertentie) l "Want...u wilt toch een reclamecampagne die resultaat garandeert?" t HSP Communicatie b.v. bel 0118 - 68 14 11 ...voor de juiste toon! door Dick van Willigen BERLIJN - Het financieringste kort van Duitsland komt dit jaar niet uit op 21,1 miljard eu ro, maar op 34,6 miljard. Dit blijkt uit de aanvullende begro ting voor dit jaar waarover het Duitse kabinet deze week een besluit neemt. Het tekort is daarmee groter dan de over heidsinvesteringen, die 25 mil jard euro bedragen. In de begroting voor volgend jaar is voorzien in een financie ringstekort van 18,9 miljard eu ro. Dat was eerder 15,5 miljard euro. Dit is gisteren bevestigd in reger ingskr i ngen Om de tekorten niet te veel te la ten oplopen, heeft minister Ei- chel van Financiën voorgesteld om winst op de verkoop van waardepapieren en onroerend goed te belasten met 15 procent. De Bundesbank, de Duitse cen trale bank, uitte gisteren scher pe kritiek op de winstbelasting op effecten en onroerend goed. Vooral bedrijven die hun kapi taal willen versterken met de uitgifte van aandelen, zullen er schade van ondervinden-. Over het algemeen zou de belasting de investeringen negatief beïn vloeden en zo de perspectieven voor de langere termijn ver slechteren, meent de bank. De Bundesbank gaat er vanuit dat volgend jaar, net als dit jaar, het tekort op de begroting boven de 3 procent van het bruto na tionaal product zal komen, ten zij er fors wordt bespaard. De bank acht het Stabiliteitspact van de Europese Unie, waarin de norm van 3 procent voor de eurolanden staat, voldoende flexibel om er ook in econo misch zwakke tijden mee uit te voeten te kunnen. Onvoldoende De Duitse economie groeide in het derde kwartaal met 0,5 pro cent ten opzichte van het dezelf de periode vorig jaar. Vergele ken met het tweede kwartaal dit jaar lag de groei op 0,3 procent. Volgens de centrale bank zijn die groeipercentages onvol doende om de arbeidsmarkt in het juiste spoor te krijgen. De BdB, de Duitse vereniging van banken, liet gisteren weten dat de economie eind dit jaar tot stilstand zal komen. dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5