België opent jacht op wegpiraat PZC PZC ««if Oorlog volgens Kofi Annan te vermijden als Saddam inbindt Grotere interesse in politiek is mogelijk laatste stuiptrekking Aantal verkeersdoden moet in 2010 zijn gehalveerd 19 november 1952 dinsdag 19 november 2002 België zegt snelheidsdui vels de wacht aan. Doel is halvering van het aantal verkeersdoden in 2010. Hardrijders riskeren een boete die kan oplopen tot 2750 euro. Dat staat m,ooi op papier, maar in prak tijk komt er weinig van te recht. door Pascale Thewissen Jelle was vijftien. Op 13 no vember 1998 kwam hij om bij een bizar verkeersongeluk. De woonkamer van z'n ouders in het Belgische Oevel (bij Geel) hangt vol foto's van de tiener. Het verdriet over het verlies van hun jongste zoon is na vier jaar nog lang niet verwerkt. „Jelle was op weg naar school toen op een kruising een vracht wagen, geladen met ruiten en aluminium kozijnen, geen voor rang verleende aan een Merce des. Die kon, door overdreven snelheid, niet meer remmen en botste frontaal op de vrachtau to. De truck kantelde en Jelle werd bedolven onder het glas", vertelt moeder Gerd. Jelle werd begraven op 19 november, op de dag dat hij zestien zou worden. De vrachtwagenchauffeur en de bestuurder van de Mercedes kwamen er vanaf met een rijver bod van respectievelijk ander halve en één maand en een boe te. Gerd: ,,De rechtszaak was vreselijk. Er was geen bewijs dat Jelle daadwerkelijk was overle den, zei de rechter. We moesten eerst een overlijdensakte over leggen. Kun je je dat voorstel len? En dan dat gehakketak over de prijs van de grafzerk. Over de schuldvraag werd am per gesproken." Jelles moeder sloot zich na de dood van haar zoon aan bij het Hulpfonds voor Ouders van Ver ongelukte Kinderen. Ze betoog de in Brussel voor meer ver keersveiligheid. „Vanochtend las ik in de krant over een auto mobilist die met 216 kilometer per uur over de autostrade in Antwerpen raasde. Dat soort mensen moet dringend gecon fronteerd worden met de gevol gen van hun gedrag. Ik weet dat het cru klinkt, maar ze zouden zelf eens moeten ondervinden hoe het is een kind te verliezen door een ongeluk." Jaarlijks vallen er in België ge middeld vijftienhonderd doden op de weg, het dubbele van Ne derland. België voert samen met Frankrijk de lijst aan van meest verkeersonveilige landen in Eu ropa. Als het om 'weekenddo- den' gaat, is België koploper. Tien doden of meer in één week einde is niet uitzonderlijk. De Antwerpse chirurg-traumato- loog Luc Beaucourt, die al ruim tien j aar een kruistocht voert te gen het roekeloze rijgedrag van jongeren in de weekeinden, noemt het 'de verwaarloosde ziekte'. De gemiddelde leeftijd van de slachtoffers ligt tussen de 17 en 25 jaar. De oorzaken: over dreven snelheid, het niet dragen van de gordel, het ontbreken van een verplicht sluitingsuur voor uitgaansgelegenheden en overmatig drank- en drugsge bruik. De paarsgroene regering onder leiding van de liberaal Guy Ver- hofstadt opent de jacht op snel heidsduivels. Doel is halvering van het aantal verkeersdoden in 2010. Daartoe controleert de politie sinds vorige maand in tensief op snelheid, het dragen van de gordel en rij den onder in vloed. Vooral op de grote ring rond Brussel wordt meer gecon troleerd. Het is de gevaarlijkste verkeersader van België. Er ge beuren jaarlijks 1300 ongeluk ken, waarvan de helft met ge wonden, veelal door te hard rijden. Het parlement debatteert over een strengere aanpak van ver keersovertredingen. Wegpira- ten en drankrijders riskeren in de toekomst boetes die hoger zijn dan waar ook in Europa. In het wetsontwerp is sprake van drie categorieën overtredingen. Tot de zwaarste behoren spook- rijden, meer dan vijftig procent te hard rijden (160 kilometer op de snelweg of vijftig op een woonerf) en het negeren van de politie. De boetes kunnen oplo pen tot 2750 euro en de bestuur der krijgt sowieso een rijverbod voor de duur van acht dagen tot maximaal vijf jaar. Het wets ontwerp, dat momenteel bij de commissie Verkeer ligt, moet voor het eind van dit jaar door het parlement worden behan deld en wordt op z'n vroegst op 1 februari 2003 van kracht. Handhaving Niet iedereen is onder de in druk. Jos Ansoms, oppositielid en verkeersspecialist van de Vlaamse christen-democraten (CD&V), ziet weinig in hogere boetes als dat niet wordt gekop peld aan een goed handhavings beleid. „Het aantal controles is nog steeds bedroevend laag. Verder kent ons land geen sys teem zoals Nederland, waarbij boetes automatisch worden ver werkt. Hier gebeurt dat met de hand. Je kunt wel flitspalen plaatsen, maar als er te weinig mensen zijn om de verbaal af te handelen, schiet je er niks mee op", zegt Ansoms. Snelheidscontroles en werken de flitspalen zijn zeldzaam in België. Zo bleek dit jaar dat de flitspalen op de A12 in Wille broek (richting Antwerpen) en in Puurs (richting Brussel) in 2001 nooit hebben gefunctio neerd. Een camera in de Craey- beckxtunnel in Wilrijk, werkte amper drie uur. De rest van de tijd was het ding stuk. De flitspaal is inmiddels gerepa reerd, maar registreert alleen snelheden vanaf 160 kilometer per uur of meer. Reden: meer verbalen kan de Antwerpse po litie niet verwerken. Ansoms woont in Wuustwezel, bij de Nederlandse grens. „Nu al liggen de boetes erg hoog, maar nog rijdt iedereen hier als een gek, omdat er te weinig wordt gecontroleerd. Nederlanders houden zich in eigen land aan de snelheid, maar over de grens wordt flink op het gaspedaal ge drukt. In Nederland worden jaarlijks vijf miljoen processen verbaal opgemaakt voor te hard rijden; België haalt amper tien procent daarvan. En dat terwijl België onveiliger is." Lang niet alle Belgen zijn voor stander van torenhoge boetes. Zo vraagt de liberale senator Patrick Vankrunkelsven zich af of alternatieve straffen niet be ter zijn. „Wie op 180 kilometer per uur wordt betrapt, rijdt meestal in een dure wagen en kan zich die boete makkelijk permitteren", zegt Vankrun kelsven. Terwijl in het geval van jonge bestuurders, de ouders vaak opdraaien voor de kosten. Ansoms heeft nog een andere oplossing: doet iets aan de slechte infrastructuur, verlaag de maximumsnelheid op ge westwegen (nu negentig kilo meter per uur) en verbeter de rijopleiding. „Want die is", zegt het CD&V-Kamerlid, „op dit moment wel erg minimaal." van onze redactie binnenland De belangstelling voor de politiek is zeker toege nomen, constateert hoogle raar politicologie Rinus van Schendelen aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Verschillende partijen boe ken een forse ledenwinst. Het is echter zeer de vraag of die ontwikkeling blijvend is. Van Schendelen: „Je hoort het in winkels en taxi's: er wordt veel meer over politiek gesproken. Het is logisch dat dit ook tot meer actieve vor men leidt, zoals het lidmaat schap. Maar de meeste Nederlanders blijven toe schouwer. Kijk maar naar Heinsbroek en Nagel, die on voldoende kandidaten kon den vinden om mee te kunnen doen aan de verkiezingen." Politicoloog Van Schendelen trok eerder dit jaar als be middelaar de onderhande lingen vlot tussen CDA, WD en Leefbaar Rotterdam bij de collegevorming in Rotter dam. De gesprekken onder leiding van Leefbaar Roterdam- aanvoerder Pim Fortuyn lie pen al vrij snel volkomen vast. Van Schendelen kwam toen tussenbeide op verzoek van burgemeester Opstelten van Rotterdam. Of de toegenomen belang stelling voor de politiek en de huidige groei van de leden bestanden blijvend zijn, durft Van Schendelen niet te zeggen: „Er is geen onder zoek gedaan naar de motie ven. Feit is dat we nog een heel lange weg te gaan heb ben als we de ledenaantallen willen halen uit de tijden van de verzuiling. Het is de vraag of die aantallen ooit weer worden gehaald." „Welbeschouwd hebben alle politieke partijen samen evenveel leden als de bad minton bond. Die tref je niet dagelijks op de voorpagina's aan. Vexgelijk je het percen tage lidmaatschap van poli- tieke partij en met andere Eu ropese landen, dan komt Nederland op de laatste plaats. Daar veranderen deze ledenwinsten weinig aan." „Ander voorbeeld: de vakbe weging jeremieert over een afkalvend ledenbestand, van 29 naar 26 procent van de werkende bevolking. Dan nog is de organisatiegraad vele malen hoger dan bij po litieke partijen. De ANWB heeft 1,3 miljoen leden, Greenpeace zit ook hoger dan de politieke partijen," j „Voor hetzelfde geld kun je zeggen dat de huidige groei een laatste stuiptrekking is van een voorbij fenomeen, j Kijk naar de Verenigde Sta- j ten; het partij lidmaatschap bestaat daar niet. Sommigen zeggen dat de Verenigde Sta ten het Europa van over tien jaar zijn. In zijn algemeen heid is dat onzin. Maar kijkje naar de manier waarop de media in Amerika tien jaar geleden het verkiezmgspro- ces al brachten, dan zie je grote overeenkomsten met de manier waarop Fortuyn bij ons op de televisie opereerde Misschien gaat de stelling in dit geval dus wel op." GPD Rinus van Schendelen door Bob Kroon Als secretaris-generaal van de Verenigde Naties is Kofi Annan (64) een van de hoogst geschatte wereldburgers en na Dag Hammarskjöld de popu lairste VN-leider ooit. Hij straalt aartsvaderlijke wijsheid uit, die respect afdwingt van presidenten, premiers en poten taten. Dat verklaart zijn invloed op het wereldgebeuren, en niet zijn positie als 's werelds hoog ste ambtenaar. Want een secre taris-generaal van de VN heeft in de 190 lidstaten evenzovele bazen. Hij leidt een rusteloos bestaan want, zo constateert Annan, „Als het ene probleem opgelost lijkt, dient zich alweer een gro ter probleem aan. In het nieuwe millennium i s de wereld een j an- boel - politiek, economisch en ook op het gebied van de volks gezondheid en de armoede." Zo had hij in het Geneef se Palais des Nations met de presidenten van Nigeria en Kameroen nau welijks een grensgeschil bijge legd, of hij moest alweer naar Belgrado om de Serviërs te be wegen tot meer medewerking met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, waar hij eind deze week de Declaratie van Den Haag in ontvangst neemt. Tussen die bedrijven heeft de VN-baas tijd voor een gesprek in zijn zwaar bewaakte Geneef- se hotelsuite. Kofi Annan (64) lijkt ontspannen, maar schijn bedriegt. Het geharrewar over de VN-resolutie tegen Irak en de diplomatieke schermutselingen met de krijgshaftige Bush druk ten een zwaar stempel. Kofi Annan weegt zijn woorden op een goudschaaltje. Hij is op gelucht dat de Veiligheidsraad 'eenparig en democratisch' tot ontwapening van Saddams Irak besloot, maar acht een gewelds uitbarsting in het Midden-Oos ten, 'met mogelijk vergaande gevolgen', niet uitgesloten. Allerlaatste kans Acht weken laveerde Kofi An nan tussen de haviken in Was hington, die Saddarn Hoessein gewapenderhand te lijf wilden, en de rest van de wereld die Irak geen slapeloze nachten waard vond. Uiteindelijk stemde pre sident Bush voorlopig in met 'onvoorwaardelijke ontwape ning' in plaats van 'vervanging' van Saddam. Dat voorkwam een veto van de Russen, Chine zen en eventueel Frankrijk. De Veiligheidsraad werd het eens over een no-nonsense in spectie van Saddams vermeen de chemische, biologische en nucleaire arsenalen. „Bij het op één lijn kringen van alle perma nente leden van de Veiligheids- Kofi Annan: „Als Saddam de inspecteurs hun werk laat doen, wo gend." t argument voor militair ingrijpen aanmerkelijk minder overtui- foto GPD raad, met name Rusland en Chi na, speelde Frankrijk een zeer belangrijke rol", zegt Annan. „Ik hoop dat we daarop ook in de toekomst mogen rekenen, want al lijkt het oorlogsgevaar voorlopig geweken, we zijn er nog niet uit." In de resolutie wordt alleen gesproken over ontwapening, niet over veran dering van het regime in Bag dad. De VS accepteerden dat, zegt Kofi Annan. „Als Saddam volledig meewerkt en de inspec teurs hun werk laat doen, wordt het argument voor militair in grijpen aanmerkelijk minder overtuigend." Saddam koos eieren voor zijn geld en verwelkomde de inspec teurs omdat hij zegt niets te ver bergen te hebben. Er zou dus weinig te inspecteren zijn. Met een soortgelijk argument maak te Saddam in 1998 abrupt een eind aan de inspecties. Zal de Veiligheidsraad, en met name Bush, genoegen nemen met deze inschikkelijkheid? „De zaak ligt nu wat scherper. In naam van de wereld heeft de Veiligheidsraad Saddam de wacht aangezegd en een al lerlaatste kans gegeven. De re solutie eist onvoorwaardelijk, overal en op ieder moment on belemmerde toegang voor het inspectieteam van Blix. Als Irak volledig meewerkt, is dat het eind van het verhaal en dan zie ik geen reden voor militaire ac tie. Maar als Irak de inspecteurs opnieuw de voet dwars zet, of de VN uitdaagt, dan moet de Vei ligheidsraad zijn verantwoor delijkheid nemen en met alle nodige middelen de ontwape ning van Irak afdwingen." Maar de resolutie spreekt niet over militair ingrijpen, waarop Washington zo gebrand lijkt. Wat voor 'nodige middelen' heeft de Veiligheidsraad in petto voor het geval dat? „Als de Raad het niet eens kan worden over militaire actie, dan is het inderdaad mogelijk dat Washington dat op eigen houtje doet, eventueel met bondgeno ten als Engeland. Of de Veilig heidsraad dat kan tegenhou den, valt te betwijfelen. Maar hoe de wereld zal oordelen over oorlog in Irak is een andere zaak." In Europa en zeker in de Arabi sche ivereld vinden velen dat voor Washington het hele in spectieritueel een doekje voor het bloeden is en dat de VS vast beraden zijn hoe dan ook Sad dam. politiek en liefst ook fysiek uit de weg te ruim,en. „Ik heb voor mijn aankomst in Genève nog uitvoerig met presi dent Bush gesproken. De Veilig heidsraad spreekt niet over af zetting van Saddam, maar eist alleen zijn ontwapening. De president zegt dat hij dat ook wil - goedschiks als Saddam meewerkt of kwaadschiks als hij dat niet doet. Volgens die lo gica lijkt inderdaad de conclu sie gewettigd, dat ontwapening alleen mogelijk is door het regi me in Bagdad te veranderen. Irak is zo groot als Frankrijk. Kernwapens en raketten zijn misschien te ontdekken, maar chemisch en biologisch wapen tuig? In Bali vermoordden ter roristen tweehonderd mensen met een bom op basis van kunst mest. Met een emmer antrax kun je de halve mensheid ver delgen. Inlichtingendiensten zeggen dat Saddam zoiets mak kelijk kan begraven onder een ziekenhuis of zelfs een particu liere woning. Staan Blix en zijn tweehonderd inspecteurs niet voor een onmogelijke taak? „U moet niet vergeten dat de in specteurs veel beter beslagen ten ijs komen dan in de jaren ne gentig. Blix en zijn team zijn geen politici, maar vakmensen, uitgerust met de modernste op sporingsmiddelen. Ik wil niet zeggen dat dit een waterdichte garantie is, maar het maakt hun werk wel makkelijker. Blix zal rapporteren en dan is het oor deel aan de Veiligheidsraad." Een oorlog in Irak kan het hele Midden-Oosten ontwrichten. Is het voor de VS als supermacht niet verstandiger eerst een op lossing tussen Israël en de Pa- lestijnen af te dwingen, alvorens Irak aan te pakken? „De gevolgen van een oorlog in Irak zijn inderdaad niet te over zien, ook voor de wereldecono mie. Een intensiever optreden van Washington in het conflict tussen Israël en de Palestijnen zou een groot verschil maken. Maar met het Kwailet - de VS, de EU, Rusland en ikzelf - wer ken we nu aan een nieuw be leidsplan voor een politieke op lossing. Dat komt volgende maand op tafel en ik voorzie een actievere rol van Washington na de verkiezingen in Israël." Srebrenica Kofi Annan bezoekt deze week ex-Joegoslavië. In de jaren ne gentig was Annan belast met de VN-vredesoperaties in Bosnië, niet de roemrijkstee bladzijde uit de geschiedenis van de VN, geeft hij toe. In Nederland bengt de parlementaire enquête het drama van Srebrenica weer in de actualiteit, weet hij ook. Hij zegt zich te kunnen vinden in het argument van ex-premier Kok, dat Dutchbat 'wel verant woordelijk, maar niet schuldig' was aan de dood van wellicht zevenduizend moslims. Kofi Anan: „Die 'safe havens' moes ten volgens de Veiligheidsraad door minstens 34.600 man vre destroepen worden veilig ge steld. Maar we kregen van de lidstaten slechts 7600 soldaten en dat pas na een jaar. Het was onbegonnen werk voor een vre desmacht die geen partij was voor de de Serviërs. Het is ach teraf gemakkelijk om Dutchbat de schuld te geven, maar ze za ten in een onmogelijke situatie. Dat gold ook voor de blauwhel men van andere landen. Maar waarom bleef de gevraag de luchtsteun uit? Met die vraag heeft Annan moeite. Hij zegt dat in het VN-rapport van enkele jaren geleden de hand ook in ei gen boezem werd gestoken. „We hebben volledige medewerking verleend aan het onderzoek dat de Nederlandse regering instel de. U moet ook niet vergeten, dat bij eerdere luchtacties vier honderd blauwhelmen door de Serviërs werden gegijzeld. Dat heeft zeker meegespeeld bij de toenmalige besluitvorming, die in een wanhopig gecompliceer de situatie plaatsvond." GPD EINSTEIN - Professor Albert Einstein heeft het aanbod om president van Israël te worden afgewezen. De Israëlische am bassadeur in Washington had het verzoek gedaan namens premier Ben Goerion. De 73- jarige natuurkundige, grond legger van de relativiteitsthe orie, was zeer geroerd door het aanbod, maar zei niet geschikt te zijn voor de functie omdat hij slechts 'enige kennis over de natuur en de stoffelijke we reld' heeft. DOODGESTOKEN - In Go- rinchem is tijdens de kermis een 21-jarige vrouw doodge stoken. Ze werdzonder aanlei ding door een onbekende met een groot mes in haar been ge stoken. De vrouw overleed aan een slagaderlijke bloeding. Een aangehouden man ont kent iets met de steekpartij te maken te hebben. ZUSTER VAN RIJN - Na in 24 jaar meer dan drieduizend Middelburgertjes ter wereld te hebben geholpen en honder den kraamverpleegster te heb ben opgeleid, gaat zuster Su- zanna van Rijn met pensioen. Zuster Van Rijn werd in 1928 de eerste kraamverpleegster in Middelburg. Samen met haar collega Switters heeft ze de moderne kraam- en zuigelin genzorg in Middelburg opge zet. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mall: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzci.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12,00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel (0118)484000. Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen, Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes. Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Behoort tot LUGQGDGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4