Haagse beloftes tunnel Sluiskil PZC Rouvoet begint in Axel landelijke campagne CU 13 Oostburgse oproepkaarten zijn wel correct lahn pleit voor een tolvrije doorgang onder kanaal buitenlucht RIEN JANSEN Concert van irassband in Sint Jansteen Hobbymarkt voor het eerst in Twijfel over Kloosterzande aan zee Partij De Boom wil opkomen voor boeren Aanrijding in Philippine Hinder op Langevielesingel Omleiding centrum Middelburg Geen vergunning poederfabriek Inbraak in Yerseke Balkenende schetst somber toekomstbeeld SGP sluit campagne af in Zaamslag Lijst 3 PvdA - Hulst Paul Weemaes dinsdag 19 november 2002 Huur Peter Oggel OOSTBURG - De oproepkaart van de gemeente Oostburg voor de gemeenteraadsverkie zingen is wel correct. Dat zegt een woordvoerster van Oost burg naar aanleiding van be richtgeving in de regionale me dia. De kaait, een zogeheten Op- roepingskaart Model J7, wijkt af van de bepalingen uit de Kieswet. Boven de oproep prijkt namelijk 'Gemeente Sluis', terwijl die gemeente nog niet bestaat. Maar volgens de woordvoerster van Oostburg is maandag na onderzoek geble ken dat de oproepkaart vol gens de Kiesraad wel aan de gestelde eisen voldoet. „Het voorgeschreven Model J7 blijkt bij verkiezingen in het kader van gemeentelijke herindeling geen nadere voor schriften te geven. De gemeen te is daardoor volledig vrij in de keuze van de gemeenten aam." Volgens de woordvoerster geldt dat de oproepkaart voor de kiezer duidelijk moet zijn. „Wij hebben bewust gekozen om de naam Sluis te hanteren, zodat duidelijk is dat het om verkiezingen voor de nieuwe gemeente gaat." Ze zegt dat er dus geen nieuwe oproepkaarten nodig zijn en dat er evenmin redenen zijn om de verkiezingen ongeldig te verklaren. rioorRené van Stee IJZENDIJKE - De aanleg van een (tolvrije) tunnel bij Sluiskil kreeg gisteren de steun van en kele Haagse politieke kopstuk ken. Zalm (VVD), Rouvoet (ChristenUnie) en Verhagen (CDA) beloofden hun best te gaan doen voor de tunnel, al uerd het enthousiasme van de laatste gisteravond getemperd door premier en CDA-lijsttrek- ker Balkenende. Volgens landelijk WD-lijst- trekker Gerrit Zalm is het be langrijk dat de vrije doorgang onder het kanaal Gent-Terneu- zen er zo snel mogelijk komt, omdat die door een betere oost - west verbinding in Zeeuws- Vlaanderen extra omzet ople- LPF LIJST 8 PLAATS 4 CLINGE REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vert voor de Westerscheldetun- nel. „Twee keer tol heffen op een dermate klein traject zet geen zoden aan de dijk. We moeten de Westerscheldetunnel en de Sluiskiltunnel als één project zien, waarbij de meeropbreng sten van het vooraf afgesproken rendement van de Westerschel detunnel (7,5 procent) wordt be steed aan de financiering van de tunnel in Sluiskil", aldus Zalm gisteravond op een verkiezings bijeenkomst in IJzendijke van de West-Zeeuws-Vlaamse lijst VVD- Gemeentebelangen. CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Maxime Verha gen had eerder op de dag tijdens een werkbezoek aan de Kamer van Koophandel in Zeeland we ten de ideeën van Zalm te steu nenOok hi j zegde toe deze vorm van financiering mee te nemen in het Haagse overleg. Premier Jan-Peter Balkenende floot Verhagen 's avonds tijdens een verkiezingsmanifestatie in Temeuzen direct terug. De demissionaire premier vindt de aanleg van een tunnel welis waar van groot regionaal belang, maar zegde geen rijks- steun toe. Hij bleek niet hele maal op de hoogte, omdat hij er van uitging dat met de winsten van de Westerschelde Oeverver binding (particulier bezit) een tunnel gefinancierd zou kunnen worden. Maar zijn waarschu wing dat de tijden van over vloed achter ons liggen, was er niet minder duidelijk om voor de regionale CD A-coryfeeën. WD-voorman Zalm was dus duidelijk optimistischer. Hij hoopt dat de tunnel bij Sluiskil er binnen zes jaar ligt als de pro vincie een vaste bijdrage levert en het bedrijfsleven meefinan- ciert. Een bijkomende belang rijke voorwaarde noemde Zalm een spoedig tracébesluit over de N61 door het Rijk en vereenvou diging van de procedure om het traject zo snel mogelijk aan te kunnen leggen. ChristenUnie-lij sttrekker An dre Rouvoet beloofde de aanwe zigen dat zijn fractie de kwestie zal aankaarten als begint vol gende maand in de Tweede Ka mer wordt gesproken over het meerjarenprogramma voor in frastructurele werken. SINTJANSTEEN - Fanfare St. Jan uit Sint Jansteen houdt voor de tweede keer St. Jan Brass. Dit concert is op zaterdag 23 no vember. Het optreden van vorig jaar door Brassband Rijnmond krijgt nu een vervolg met een optreden van Brassband Zee land. Dit orkest doet dit jaar ook mee aan het Nationaal Brass band Kampioenschap. Brass band Zeeland staat onder lei ding van René Passenier. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is zes euro. KLOOSTERZANDE - Bijen teeltvereniging Hulst en om streken houdt zondag 24 november weer de jaarlijkse hobby doemarkt. Voor de eerste keer worden dit jaar ook kraam pjes in de buitenlucht opgesteld bij De Reizende Man in Kloos- terzande. Zo'n twintig kramen zijn opge steld waar evenzoveel hobbyis ten een demonstratie geven en hun handwerk verkopen. Te zien is onder andere Tiffany- glas-werk, strovlechten, bloem schikken, knutselen met lood en mos en kaarten maken. Ook zijn de Cliniclowns, het Rode Kruis en De Zonnebloem aanwezig. De hobby doemarkt is te bezoe ken van 11.00 tot 17.00 uur. Advertentie WD-lijsttrekker Zalm (links) loopt door een van de dwarsverbindingen van de ene naar de andere tunnelbuis. foto Charles Strijd door Frank van Cooten HULST - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen gaat nog niet ak koord met het project Klooster zande aan Zee. Voordat het wa terschap geld in het project pompt, moet eerst duidelijk zijn wat de voordelen voor het wa terschap zijn. Die zijn nog niet aangetoond. Lijsttrekker E. de Deckere van Groot Hulst/ Gemeenschappe lijke Belangen zei dat gister avond desgevraagd in zijn hoedanigheid als dagelijks-be- stuurslid van het waterschap in de pauze van het politiek café van BN/DeStem en PZC in Hulst. Hij was kort daarvoor in het debat uitgedaagd door lijst trekker G. Kamminga van Pro gressief Hontenisse. „Als de verkiezingen voorbij zijn zet ik er een doos sigaren op dat het waterschap het project niet aanvaard. Dat is mijn voorspel ling." J. Steijaert van het CDA, tevens portefeuillehouder waterbe- heer-kwantiteit van het water schap, is niet zo stellig als zijn collega bestuurslid De Deckere. Volgens Stijaert is er echter geen verdeeldheid binnen het dage lijks bestuur van het water schap. ..Het gaat om nuances. Kijk, De Deckere brengt zijn ei gen mening in tijdens de verga dering van het dagelijks bestuur over Kloosterzande aan Zee. Ik zeg dat de conclusie van Kam minga nog veel te vroeg is omdat het dagelijks bestuur nog geen besluit heeft genomen. Zo is bij voorbeeld nog niet bekend wat de watersysteemanalyse zal op leveren. En dat is weer belang rijk voor de waterberging in het gebied van Kloosterzande aan Zee. Pas als alle gegevens be kend zijn, nemen we een be sluit." Toen aan de vertegenwoordi gers van de politieke partijen werd gevraagd wie voorstander zijn van Kloosterzande aan Zee, staken er maar een stuk of drie resoluut hun hand omhoog. De rest keek elkaar aan. „Laat ons eerst de haalbaarheid eens goed onderzoeken", zei De Deckere. Voor met name F. van Driessche (Groot Hontenisse), A. Roctus (Algemeen Belang) en P. Wee- maes (PvdA) is Kloosterzande aan Zee belangrijk om de werk gelegenheid, de lokale econo mie en het verblijfstoerisme een impuls te geven. Ereschuld Dat is belangrijk door het weg vallen van de veerdienst Perk- polder-Kruiningen. „De pro vincie heeft een ereschuld aan Hontenisse in te lossen. Honte nisse kan een beroep doen op een geweldige pot subsidie van 25 miljoen euro", zei Roctus. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De nieuwe gemeente Terneuzen moet meer oog hebben voor de pro blemen van de agrarische sector. Dat betoogt politieke partij De Boom. „Al zijn de mogelijkheden op gemeentelijk niveau niet echt ïuim, toch dient de plaatselijke overheid crea tief in te spelen op wensen van boeren", stelt de partij. „Men zou als gemeente ook hulp kunnen bieden bij aan vraagprocedures om subsi dies te krijgen." Gepleit wordt voor de op richting van een 'boerenlo- ket' dat zonder binding met de gemeente zelfstandig ope reert. De partij wijst er op dat het overgrote deel van de nieuwe gemeente Terneuzen, zowat zeventig procent, uit landbouwgrond bestaat. „De agrarische sector dreigt in het nauw te komen door op rukkende industrie en infra structuur. Toch wordt er aan deze zorgwekkende situatie te weinig aandacht besteed. De landbouw levert voortdu rend in en dat geeft onzeker heid." De Boom betoogt dat boeren en bestuurders in de nieuwe gemeente Temeuzen geza menlijk de polder in moeten voor het ontwikkelen van be leid voor de buitengebieden. Daarbij zou moeten worden aangegeven welke neventak ken zijn toegestaan. door Eugène Verstraeten AXEL - Voor André Rouvoet was de partijbijeenkomst in Ax el zijn eerste optreden sinds zijn verkiezing tot lijstrekker van de ChristenUnie. „Eigenlijk geven we hier in Axel de aftrap voor de verkiezingscampagne voor de Tweede-Kamerverkiezingen", zei hij. Tot zijn genoegen stelde hij vast dat allerlei voorstellen en idee- en die eerder door de Christen- Unie zijn geopperd nu door an dere partijen worden overgeno- men en als eigen plannen wor den gelanceerd. Zoals een socia- le stage voor afgestudeerden, bemiddeling bij echtscheiding, afschaffen van de overdrachts belasting en het debat over waarden en normen. „Bronver melding hoeft niet, maar het zou wel eens leuk zijn", aldus Rou voet. „Wij hebben er geen be zwaar tegen om te fungeren als de denktank van de Nederland se politiek. Van mij mogen an- deren ons hele programa over nemen." Wat voor Rouvoet de start was van de campagne, was voor de lokale politici van de Christen- Unie gisteren de afsluiting. De eerste drie kandidaten op de lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen, Truus van den Berg- van Dijk. Dick Oggel en Cor Leunis gingen elk in op het ver- de kiezingsprogramma van ChristenUnie. De partij hoopt op drie zetels is de nieuwe gemeenteraad van Temeuzen. „Een reeële inschat ting", aldus Van den Berg. „Drie van de eenendertig zetels lijkt niet veel, dan kun je j e misschien afvragen of dat wel genoeg is om invloed op het beleid uit te kun nen oefenen." Rouvoet wist het antwoord wel. „Omgerekend naar de Tweede Kamer zouden we daar op vijf tien zetels komen", becijferde hij. „Wat een zegen zou dat zijn." Tijdens de bijeenkomst bleek dat bij de voormalige GPV- bloedgroep het oud zeer van de fusie RPF tot ChristenUnie nog niet helemaal weg is. Rouvoet zei het wel te kunnen begrijpen, maar stelde meteen ook dat men er niet te lang meer bij moet blij ven stilstaan. „We hebben el kaar gevonden op hoofdzaken. Het gaat niet om gaat ook niet om zetels, maar om de kracht van het getuigenis." PHILIPPINE - Op de Kanaalpolderweg in Philippine heeft zich gisteren rond 18.10 uur een botsing voorgedaan tussen twee auto's. De bestuurders bleven ongedeerd. De veroorza kervan het ongeval was een 54-jarige automobilist uit de ge meente Sas van Gent. De man reed over de Kanaalpolderweg vanuit de richting van Philippine. Op een stuk weg waar slik op lag remde hij af. De auto raakte daardoor in een slip en reed in een bocht naar rechts rechtdoor. Daarbij raakte de auto een tegenligger in de flank. Deze werd bestuurd door een 35-jari- ge man uit Sas van Gent. Beide auto's raakten total-loss. MIDDELBURG - Vanaf volgende week maandag is de Lange vielesingel tijdelijk gesloten voor doorgaand verkeer. In de weg komt een 'zachte knip', een verkeerssluis aan weerszij den van de brug over de Domburgse watergang. Om de tennis velden en de volkstuinen bereikbaar te houden, wordt het werk in twee fasen uitgevoerd. Eerst wordt de singel van de brug tot aan het Griffioenpad afgesloten. In de tweede fase wordt er gewerkt aan het stuk tussen het Griffioenpad en de voormalige kwekerij. Op de Langevieleweg komt ter hoogte van de Baarsjesstraat een middengeleider, een soort vlucht heuvel. Het verkeer wordt geregeld met verkeerslichten. De werkzaamheden moeten voor de Kerst klaar zijn. MIDDELBURG - De parkeerplaatsen aan het Walplein (ach ter de V&D) en het Koorkerkhof in Middelburg zijn tot 20 de cember alleen via een omleiding te bereiken. De route voert via de Segeersstraat, de Lange Delft en de Koorkerkstraat. De terugweg gaat over de Lange Delft, Korte Delft, Damplein en de kaaien. Tussen 21 december en 6 januari hebben de werk lieden kerst- en nieuwjaarsvakantie. In die periode zijn de parkeerplaatsen via de reguliere route - Stadhuisstraat, Bachtensteene en Groenmarkt - bereikbaar. Vanaf 6 januari wordt er nog een paar dagen aan de parkeerplaatsen gewerkt. Gedurende die dagen geldt andermaal de omleidingsroute. TERNEUZEN - De Raad van State heeft de milieuvergun ning van Terneuzen Powder Technologies (TPT) aan de Fin landweg buiten werking gesteld. Uit de uitspraak blijkt dat de vergunning die het bedrijf van de provincie heeft gekregen niet deugt. De geluidsnormen die in de vergunning staan zijn veel te soepel. De geluidsoverschrijding die TPT veroorzaakt is te meten aan de rand van het industrieterrein. Daar mag het geluid van alle bedrijven gezamenlijk niet hoger zijn dan 50 decibel. Dit geluidsniveau is volgens de wet acceptabel voor omwonenden. De kwestie over TPT is aangekaart door het af valbedrijf Verstraeten Verbrugge Groep, dat op hetzelfde in dustrieterrein is gevestigd. WG vreest zelf minder geluid te mogen maken als de geluidsnormen voor TPT van kracht blij ven. Daarom verzocht het afvalbedrijf vorige week de Raad van State de vergunning van TPT buiten werki ng te stellen tot er een oplossing is. Dit verzoek is door de Raad van State inge willigd YERSEKE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag ingebroken in een woning aan de Ericalaan in Yer seke. De buit bestond uit computerapparatuur en persoonlij ke papieren. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De CDA-lijst- trekker voor Terneuzen, A. van Waes, trok vorige week nog fel van leer tegen collega's van an dere partijen die verkiezingsbe loften doen zonder te vertellen waar de benodigde gelden van daan moeten komen. Demissionair premier Balke nende bleek gisteravond tijdens de Zeeuws-Vlaamse verkie zingsmanifestatie van het CDA in het Temeuzense Scheldethe- ater eenzelfde visie te koesteren De kiezers moeten er zich van bewust zijn dat de zeven vette jaren voorbij zijn en zeven ma gere jaren zijn aangebroken. De minister-president is dan ook geen voorstander van subsidies voor het openhouden van post kantoren, scholen en winkels in kleine dorpen. Alleen het op peil houden van het inwoneraantal geeft dorpen en buurtschappen genoeg draagvlak voor het be houd van voorzieningen. Daar om is het zo belangrijk dat het huidige kabinet het 'slot dat Paars op het platteland had ge legd er weer heeft afgehaald', betoogde Balkenende. De minister-president waar schuwde dat de werkloosheid de komende jaren verder zal stijgen, terwijl de concurrentie positie van Nederland verder achteruitholt. Het Rijk zal de broeksriem moeten aanhalen om uit het dal te klauteren. Het CDA maakt zich er, indachtig de verkiezingsslogan 'betrok ken en betrouwbaar', echter sterk voor dat de sociaal zwak keren (AOW'ers en andere ou deren) niet de dupe worden. De twist met vakbondsleider De Waal mag daarom niet blijven steken in een patstelling, be zwoer Balkenende. „Om uit een patstelling te komen, moet ie mand winnen. Bij het sluiten van een goed sociaal akkoord zijn er alleen maar winnaars. Adhemar van Waes hoopt de grote winnaar in Temeuzen te worden. Hij wees de ruim vijf honderd aanwezigen er op dat het CDA meer naar de kiezers moet luisteren om in 2006 geen 'gele kaart' te krijgen: een gele kaart die de Lijst Pim Fortuyn in mei aan vele zittende politici liet zien. ZAAMSLAG - De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) sluit vanavond de verkiezings campagne af in de woonplaats van lijsttrekker P. Hamelink: Zaamslag. Onder leiding van partijvoorzitter en Statenlid W. Kolijn brengt de SGP één avond voor de verkiezingen nog één keer het partijprogramma on der de aandacht in de zaal van de christelijk gereformeerde kerk. Tijdens een rondgang door ver schillende dorpen van de ge meente hebben de SGP-leden gemerkt dat een aantal punten uit het verkiezingsprogramma in brede lagen van de bevolking wordt gewaardeerd. Pleidooien voor een sociaal, veilige omge ving met zichtbare politiecon trole, behoud van het openbaar vervoer, veiligheid voor oude ren en gehandicapten, warme maaltijdverstrekking, goed on derhoud van speelplaatsen en openbaar groen en het afzweren van het gedoogbeleid zijn ver kiezingsitems die in heel de ge meente aanslaan. In een katholiek dorp als Koe wacht constateerde de voorzit ter van de dorpsraad zelfs dat de SGP als enige aandacht be steedt aan de reconstructie van de Emmabaan en uitbreiding van de veilige fietsroutes naar de basisschool, meldt de SGP- verkiezingscommissie trots. Aanvang 19.30 uur. Advertentie Stem een Hulstenaar in het college.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39