teianci 11 Positief oordeel over Sluis aan Zee Houvast voor een dolende ziel Prehistorisch bot gevonden bij station Handtekeningenactie tegen aanblijven burgemeester Barbé Theeschenkerij in Zaamslagse schuur Plan Alzheimercafé in Axelse Vurssche Gemeenten pakken samen riolering aan Gemeente kan verder met plannen voor directe verbinding Stropers letrapt op patrijzenjacht Gomfbrto tnJi Scheldegalm werkt aan stuk zeeuwse almanak Oom Pieter ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 19 november 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Vijf Terneuzen se binnenstadbewoners houden de komende twee weken een handtekeningenactie tegen een nieuwe bestuurstermijn voor burgemeester R. Barbé. De Ter- neuzenaren willen de 'regenten mentaliteit, waarbij de burge meester een hoofdrol speelt' doorbreken, schrijven ze deze week in een advertentie in het Zeeuwsch-Vlaams Adverten tieblad. De in te zamelen handtekenin gen dienen als ondersteuning voor een verzoek aan commissa ris van de koningin W. van Gel der een onderzoek in te stellen naar de handel en wandel van de Terneuzense burgemeester. „We willen dat de commissaris en de ministers van binnenlandse za ken en j ustitie er voor zorgen dat Barbé geen burgemeester van de nieuwe gemeente Terneuzen wordt. De burgemeester domi neert de bestuurscultuur en misbruikt zijn macht. Mensen die zijn besluiten aanvechten bedreigt en intimideert hij. We hopen dat de commissaris of de minister de misstanden onder zoekt", zegt woordvoerder F. Verbiest van de binnenstadbe woners. Verbiest is één van de bezwaar makers tegen de verhuizing van koffieshop Checkpoint naar de plaats van het voormalige va renscentrum aan de Westkolk- straat. Hij ageert dan ook tegen het 'verstrekken subsidies aan de grootste softdrugszaak van Nederland'. Ook beschuldigt hij de burgemeester van vriendjes politiek bij het verstrekken van opdrachten voor de bouw van een parkeergarage bij de schouwburg en het aanleggen van een megasportpark in Oude Vaart. Een 'grondig onderzoek moet voorkomen dat inwoners van Terneuzen nog langer zijn overgeleverd aan het ondemo cratisch optreden van de burge meester', schrijven de vijf Ter- neuzenaren in de brief aan commissaris en ministers. Den Haag komt pas in actie als de commissaris van de koningin daarom verzoekt, liet een woordvoerster van binnenland se zaken weten. Van Gelder was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Of hij overweegt een onderzoek in te stellen, is dan ook nog niet duidelijk. Maar de commissaris is in elk geval niet voornemens om er zelf voor te zorgen dat Barbé zijn carrière beëindigt. „De keuze voor een nieuwe burgemeester en ook voor een eventuele waarnemer, is straks aan de nieuwe gemeen teraad van Terneuzen en vooral aan de vertrouwenscommissie De commissaris zal op basis van de wensen van die commissie een voordracht indienen bij de minister", meldde een mede werkster van het kabinet in Middelburg. Burgemeester Barbé wilde niet veel woorden vuil maken aan de acties tegen zijn persoon. Enigs zins geagiteerd meldde hij dat hij 'niet koud of warm wordt' van het initiatief van het vijftal. „Mijnheer Verbiest moet vooral doen wat hij niet laten kan. Hij is bekend in Terneuzen Ver biest wilde op zijn beurt niets van de reactie van Barbé weten. „Deze week komt er een oproep in het ZVA om een handteke ning tegen het aanblijven van burgemeester Barbé te zetten. Mensen kunnen ook via e-mail sunset@tiscali.nlreageren en we gaan de deuren langs. Over twee weken hopen we dan een heleboel handtekeningen in Middelburg te kunnen afleve ren." itonrRené van Stee SLUIS - De nationale Commis sie voor milieu-effectrapporta ge in Utrecht heeft het milieu- ëffectrapport (mer) van Sluis aan Zee goedgekeurd. Door dit oordeel kan de gemeente Sluis- Aardenburg verder met de ont wikkeling van de plannen voor een directe verbinding tussen Sluis en de Noordzee. Het rapport van de commissie gaat niet in op de wenselijkheid van de uitvoering van het pro ject. Wel is de commissie van mening dat een serieuze studie is uitgevoerd naar de econo misch haalbaarheid en de regio naal economische effecten van het plan. De commissie maakt hierbij de kanttekening dat de kosten (publieke en private in vesteringen) van dit soort pro jecten relatief nauwkeurig zijn te berekenen, maar dat de op brengsten slechts ten dele en bij benadering in beeld zijn te bren- EMMADORP - Inspecteurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) hebben afgelopen zater dag samen met de politie vijf stropers op heterdaad betrapt tijdens de jacht op patrijzen in de Hertogin Hedwigepolder, nabij het Verdronken Land van Saeftinge. De AID ging poolshoogte nemen na meldingen dat daar regelma tig wordt gejaagd op patrijzen en ganzen. Drie jagers, allemaal Belgen, kregen een proces-verbaal voor overtreding van de Flora- en Faunawet. Er zijn negen fazan ten en een patrijs in beslag genomen De bekeurde jagers overtraden verschillende re gels. gen. De commissie stelt verder dat het duidelijk is dat is de re gio behoefte heeft aan een eco nomische impuls, waarvoor wellicht overheidsgelden en subsidies beschikbaar kunnen komen. Daarnaast concludeert ze dat er voldoende onderzoek is gedaan dat de keuze voor een minder milieuvriendelijke uit voering van het plan rechtvaar digt. De commissie doet ook enkele aanbevelingen over zaken die nader onderzoek en afwegingen behoeven. Zo is er onduidelijk heid over het veiligstellen van archeologische waarden en voor het onschadelijk maken van munitie. Ook is er onderzoek nodig naar maatregelen om de negatieve invloed op de agrari sche bedrijfsvoering -en dan vooral met betrekking tot de be reikbaarheid van landbouw gronden- zo beperkt mogelijk te houden. Onderzoek naar de aansluiting op de verkeers(veiligheids-) plannen voor de regio is andere belangrijke aanbeveling. Dat geldt evenzeer voor de het rege len van optimale en maximale afzetmogelijkheden voor vrij komend zand en klei en het ne men van maatregelen om het vervoer van het materiaal met zo min mogelijk hinder te reali seren. Er zijn verder twijfels over de aanname dat bij de aanleg van een strekdam bij Cadzand aan de oostzij de meer zandsuppletie moet plaatsvinden en de kust aan de westzijde breder wordt. Ook moet er meer duidelijkheid komen over de toekomstper spectieven (verplaatsing, uit breiding) van de diverse cam pings in het gebied. Verder is er onduidelijkheid over het effect van reconstructie van de oude haven in Sluis op de stadswal len. De commissie is van oordeel dat in het mer te veel is uitge gaan van de positieve waarde ring van de reconstructie vanuit de beleving van de recreant en weinig rekening houdt met cul tuurhistorische waarden. Jan Verboom (links) en Peter Jasperse met het bot. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij graafwerkzaamheden in het Stationsgebied in Middelburg is een enorm bot gevonden. Vanwege de lengte, 75 centimeter, vermoeden archeologen dat het bot van een walvis of een mammoet is. On derzoek door een bioloog moet uitsluitsel geven. Het bot is vrijdag door Jan Verboom en Pe ter Jasperse gevonden. Ze waren met een kraantje aan het graven. „Ik zag meteen dat het een bot was", zegt Jasperse. Gisteren kwamen de archeologen die betrokken zijn bij de graafwerkzaamheden een kijkje ne men. „Een mammoet of een walvis", denkt archeoloog Anton van Meurs. Zijn collega David Kneu veis vermoedt dat het dier enor me spieren heeft gehad. Hij legt zijn hand in de holte van het bot. „De pezen waren onge veer zo groot als mijn vuist." Als het echt om een mammoetbot gaat, is het op één of andere manier uit zee gevist en in Middelburg weggegooid. De archeologen vinden regelmatig botten die zo weer in de grond terechtkomen. „Op de zeebodem lig gen stukken grond bloot uit de tijd dat er nog mammoeten rondliepen", vertelt van Meurs. De archeologen gaan deskundigen van natuurmuseum Naturalis uit Leiden raadplegen. Daarna wordt het bot weer te rug naar Zeeland gebracht. door René Hoonhorst ZAAMSLAG - De familie Boo- gerd hoopt dat ze haar monu- I mentale schuur aan de Koning i Willem Ill-weg in Zaamslag I volgende zomer in gebruik kan nemen als theeschenkerij annex tentoonstellingsruimte, bezoe kerscentrum en cursuslokaal. De gebruiksfuncties voldoen zowel aan de eisen van de pro- I vincie (Vitaal Platteland) als I van het Rijk (nieuwe economi sche dragers voor agrarische bedrijven). Het echtpaar Boogerd heeft de schuur eind jaren negentig met behulp van subsidie van Monu mentenzorg geheel laten restau reren. Aanvankelijk was het de bedoeling om in en om de schuur onder meer concerten, feesten, partijen en hippische shows te houden. Na protesten van om wonenden over geluidsoverlast en een nader onderzoek naar in I het buitengebied te houden ac tiviteiten hebben de Boogerds opnieuw gekeken naar de activiteiten die het beste in het agrarisch landschap passen. Vertegenwoordigers van alle Terneuzense politieke partijen lieten vorige week al him in stemming blijken met de nieu we plannen, vooral omdat het Zaamslagse initiatief kan lei den tot nieuwe inkomensmoge lijkheden voor agrariërs. D. Boogerd weet overigens nog niet precies in welke vorm de plannen worden gegoten. De in richting van een theeschenkerij levert niet veel hoofdbrekens op, maar het aanbod aan cur sussen, de inrichting van een be zoekerscentrum en het opzetten van exposities moeten nog na der worden uitgewerkt. „Het zal nog enkele maanden kosten voor alle juridische procedures zijn afgerond. Ik verwacht dat we in de loop van mei de eerste activiteiten kunnen houden. We beginnen rustig en zullen aan de hand van aanvragen en sugges ties bekijken welke activiteiten er precies plaats kunnen vin den." Tentoonstellingen die in de schuur worden opgezet, kunnen allerlei kunstuitingen en onder werpen behelzen, denkt Boo gerd. Over de opzet van een in te richten bezoekerscentrum heeft hij nog geen vastomlijnde idee- en. Een op de landbouw gerichte invulling lijkt het meest voor de hand te liggen, maar het echt paar Boogerd staat open voor suggesties van belangstellen den met alternatieve ideeën. door Euqène Verstraeten AXEL - In Axel worden plan nen gemaakt voor de oprichting van een 'Alzheimercafé'. Dat zijn bijeenkomsten voor mensen die aan een beginnende ziekte van Alzheimer lijden en voor hun partners en kinderen. Een gisteren opgerichte werk groep met vertegenwoordigers vanuit verschillende zorginstel lingen gaat aan de slag om het idee verder vorm te geven. Lo- Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN Noordzandslraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 foto Wim Kooyman Willem van Vliet: hopen dat er nog eens een eigen bundel van komt. Willem van Vliet krijgt Strellus Proza Prijs catiemanager C. de Block van woonzorgcentrum de Vurssche, waar het Alzheimercafé wordt gehouden, denkt dat de eerste bijeenkomst in het voorjaar kan doorgaan. Daarna zal het 'café', dat wordt georganiseerd in sa menwerking met de Alzheimer- stichting, om de twee maanden de deur openen. Tijdens de bijeenkomsten is er meestal een spreker die infor matie geeft over de ziekte van Alzheimer. Vervolgens kunnen de aanwezigen dan met elkaar in gesprek komen. „Mensen met een dementerende partner leven vaak teruggetrokken en op zichzelf", weet De Block. „Men schaamt zich er voor en brengt de problemen niet vaak naar buiten. In het Alzheimercafé ontmoeten ze een groep met ge lijkgezinde mensen, waardoor ze weten dat ze lang niet de eni gen zijn. Ze zullen dan ook ge makkelijker met anderen van gedachten wisselen." door Ronald Verstraten AARDENBURG - „Op 12 juni 1889 zette Antonio Fortes zich aan zijn schrijftafel. Hij legde het blanco vel notenpapier net jes recht voor zich en keek door het geopende raam naar bui ten." Zo begint niet alleen het verhaal De Componist van Willem van Vliet, het is ook meteen het be gin van Fuga, een recent uitge komen verzameling van korte verhalen van Nederlandse en Belgische schrijvers. Die plaats kreeg het verhaal niet voor niets: het werd als beste uitge kozen en vrijdag krijgt hij er de Strellus Proza Prijs 2002 voor. „Het zijn geweldige tijden", zegt Aardenburger Van Vliet (49 jaarin het dagelijks leven cul tuurambtenaar van de gemeen te Oostburg. In april kwamen er duizend mensen naar de door hem geschreven en geregisseer de toneelvoorstelling De Nacht van De Eenhoorn kijken. „Daar was ik best trots op. En dan nu weer in de prijzen vallen. Het lijkt wel of de dolende ziel enig houvast begint te krijgen." Hij kijkt met een blik van 'oei, wat flap ik er nu uit?', maar zo gaat het tijdens het schrijven vaak ook. „Als je schrijft, pakt het wel eens heel anders uit, dan je had verwacht. Het is een won derlijk proces. Personages die opdoemen, beelden die je krijgt. Want inspiratie krijg je niet als je ergens langs het strand loopt. Dat gebeurt tijdens het schrij ven zelf. Ik vind dat ontroerend. Het is een proces dat zich niet in, maar via jou afspeelt. Als er dan een mooie zin uitrolt, ben ik daar heel erg gelukkig mee. Het is al voor de tweede keer dat Van Vliet met een literaire prijs aan de haal gaat. Twee jaar gele den kreeg hij op de universiteit van Leuven de eerste prijs voor zijn verhaal De Man Die Woor den Verkoopt, dat in het letter kundige tijdschrift WEL ver scheen. En vrijdag mag hij een schilderij van 1800 euro en een boekenpakket ter waarde van 227 euro in ontvangst nemen Van Vliet is oorspronkelijk af komstig uit Katwijk aan Zee, maar woont al sinds eind jaren zeventig in Zeeuws-Vlaande ren. Enkele jaren geleden nam hij deel aan een tweejarige cur sus aan de schrijversacademie Moritoen in Brugge. Met Vlaamse medecursisten maakt hij sindsdien deel uit van het schrijverscollectief Caleido. Vier keer per j aar komen ze voor een lang weekend bijeen. „Tij dens zo'n weekend, in het kas teel van Male, heb ik het De Componist geschreven." Droevig Het idee werd echter ergens an ders geboren. „Ik was naar een concert geweest, met hele droe vige muziek. Wel heel mooi, maar zó droevig, dat ik na af loop gekscherend tegen andere toeschouwers zei: dergelijke muziek zou verboden moeten worden. En de componist moes ten ze opsluitenDat idee is blij - ven hangen en ik heb het tijdens dat weekend uitgewerkt tot een verhaal." Getipt door zijn zus stuurde hij het in voor een verhalenwed- strijd van De Vleermuis uit Roermond. In mei kreeg hij te horen dat zijn verhaal uit de ruim vierhonderd inzendingen was uitgekozen. En drie weken geleden hoorde hij van de prijs, die dit jaar voor de elfde keer wordt uitgereikt. In de toekomst hoopt hij zoveel eigen materiaal te hebben, dat hij een avondvullend program ma kan maken. Bovendien loopt hij met plannen rond voor een nieuw theaterstuk. „En verder op het gemak doorgaan met ver halen schrijven en hopen dat er nog eens een eigen bundel van komt." De uitreiking van de Strellus Proza Prijs is vrijdag om 15.30 uur in hotel-conferentiecen trum De Elderschans in Aar denburg. Fuga wordt uitgege ven door De Vleermuis (ISBN 9057570335). door René van Stee DRIEWEGEN - In de buurt schap Driewegen bij Biervliet is gisteren begonnen met de aan leg van een drukriolering voor 24 woningen. Het project wordt uitgevoerd door Oostburg en Terneuzen omdat de huizen op het grondgebied van beide ge meenten staan. Vanwege de hoge kosten die met de aanleg zijn gemoeid, hadden de gemeenten deze werkzaam heden niet apart kunnen uitvoe ren. Delta Nutsbedrijven legt de tegelijkertijd de kabel voor tele visie en internet aan. Volgens gedeputeerde T. Poppe- laars (CDA) bewijst deze gang van zaken dat het goed is dat de provincie Zeeland als grootaan deelhouder invloed blijft uitoe fenen op het beleid van Delta Nuts. „Want een louter private firma zou dit nooit hebben ge daan", aldus Poppelaars. De ge deputeerde wees verder op het belang van de bestuursovereen komst 'Aanpak sanering van verspreide lozingen huishoude lijk afvalwater in kwetsbare ge bieden', op basis waarvan de werkzaamheden in Driewegen worden uitgevoerd. Offers „Het is voor het eerst dat de Zeeuwse gemeenten, de water schappen, de provincie en Delta Nutsbedrijven zich op deze schaal verplichten gezamenlijk een inspanning te leveren. Dit gebeurt overigens niet op basis van vrijblijvendheid, want van alle betrokken partners worden aanzienlijke financiële offers gevraagd", verklaarde Poppe laars gisterochtend in Oostburg bij de ondertekening van de be stuursovereenkomst door de ge meenten Terneuzen, Sas van Gent, Sluis-Aardenburg en Oostburg. Zij volgden 12 andere Zeeuwse gemeenten die het convenant in november 2001 in Hulst ondertekenden. Door het convenant moeten de ongezuiverde lozingen van huishoudelijk water in de kwetsbaarste delen van het bui tengebied voor 1 januari 2005 zijn gestopt. Sluis-Aardenburg en Oostburg hebben door de grote afmetingen van hun bui tengebied uitstel gekregen tot 1 januari 2008. In beide gemeen ten worden 311 huizen op de rio lering aangesloten. Nog eens ze venhonderd woningen zijn aangewezen op een individuele behandeling van afvalwater, afgekort IBA. In totaal gaat het in West Zeeuws-Vlaanderen om 25 pro jecten, waarmee ruim 2,5 mil joen euro is gemoeid. KLOOSTERZANDE - Het volkstheater De Scheldegalm uit Kloosterzande is volop bezig met de voorbereidingen voor hun nieuw toneelstuk. Het heet Kopers en Duivinnen en is geschreven door George Sponselee en Ed Steijns. Het to neelstuk wordt gespeeld in het dialect van 't Land van 'Ulst. De voorstellingen staan gepland op 14 december in de Halle in Axel, op 20 december in Den Dullaert in Hulst, op 4 januari in het Le- deltheater in Oostburg, op 11 ja nuari in de Halle in Axel en op 25 januari in De Halle. Elke voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 5,50 euro per stuk. Oom Pieter is de absolute fa voriet van de drie kinderen van het Oostburgse gezin. El ke keer als ze horen dat hij komt juichen ze. Hij heeft volgens het trio namelijk de mooiste baan ter wereld en neemt telkens ook iets leuks mee van zijn werk. De drie zijn helemaal blij als ze bij- hem mogen logeren. Want dan gaan ze elke dag mee naar zijn werk en mogen ze hem helpen. Oom Pieter is namelijk ontwerper, woont in het Deense Billund en werkt bij Legoland. Daar kan geen piloot, brandweer man of treinmachinist tegen op. Advertentie NR 1 LIJST 3 TERNEUZEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37