Dramatiek bij halve finales EK PZC Van Bronckhorst al weer opgeroepen Ajax krijgt grote naheffing fiscus VPZ-schaatsploeg zet Wijsman op straat Schwarzman en Georgiev halen finale ten koste van Valneris en Gantwarg Klassiekers dreigen weg te vallen uit WB-cyclus Fischer onder verdenking FBI Nominatie Kahn voor voetballer van het jaar Meer dan 80.000 occasions vind je op AutoTrack.nl 2) Italiaans voetbal gaat als de Titanic ten onder Popescu is voetballen beu Salihamidzic scheurt kruisband Ibrahimovic meldt zich af Duitsland zonder Christian Ziege Lodewijks heeft gekneusde ribben Fl-veld mogelijk kleiner in 2003 Dubbelslag Verkerk in Knoxville door Koen de Vries DOMBURG - Ooit een dammer juichend de speelzaal zien uit rennen? Ooit een dammer woe dend wegwerpgebaren zien ma ken na afloop van een partij? Het gebeurde gisteren tijdens het EK in Domburg, waar winst en verlies ontzettend dicht bij elkaar lagen. Met dank aan die inmiddels veel geprezen en ver guisde formule, waarbij alleen de winnaar doorgaat voor de hoofdprijs. Wellicht verdient het aanbeve ling om voor damtoernooien als het EK in Domburg voortaan enkele hartspecialisten in te hu ren. Gisteren moesten alle vier partijen worden beslist in zoge naamde vluggertjes. Bij de deel nemers ging de hartslag richting de tweehonderd per minuut en bij de toeschouwers zal het aan tal slagen niet veel minder zijn geweest. Vooral de dramatiek in de ontmoetingen die de twee fi nalisten moesten aanwijzen was groot. In de ontmoeting tussen vier voudig wereldkampioen Anato li Gantwarg en de uitdager van de huidige wereldkampioen Tjitsjov, de Rus Alexander Ge orgiev, was na de twee reguliere partijen en twee vluggertjes met twintig minuten bedenktijd per persoon plus tien seconden per zet nog geen beslissing gevallen. In de eerste ontmoeting met een bedenktijd van vijf minuten plus vijf seconden per zet hield Gantwarg, met zijn 54 jaar pre cies twee keer zo oud als Geor giev, zijn dam net één seconde te AIGLE - De Italiaanse wieler klassiekers Milaan - San Remo en de Ronde van Lombardije dreigen weg te vallen uit de we reldbekercyclus van komend seizoen. Dit komt door een pro bleem met de verspreiding van de televisiebeelden. „De situatie die sinds twee jaar bestaat, is niet langer aan vaardbaar", aldus Hein Ver- bruggen, voorzitter van de in ternationale wielrenunie UCI. „Er moet een garantie komen dat de wedstrijden op televisie wijd verspreid worden. Anders lijkt het me logisch dat ze geen deel meer uitmaken van de we reldbeker." De televisierechten van Milaan- San Remo en de Ronde van Lombardije zijn in handen van de Italiaanse zender RAI. Maar de wedstrijden zijn nauwelijks op andere Europese zenders te zien, omdat die geen financieel akkoord kunnen bereiken met de RAI. Verbruggen: „Het pro bleem is een conflict tussen de Europese Unie van Radio- en Televisiezenders (UER) en de RAI. Al twee jaar zijn wij hier het slachtoffer van." Deze dagen bespreekt de Pro fessionele Wielerraad het pro bleem met RCS, de vereniging die de organisatie van de be langrijkste Italiaanse wedstrij den in handen heeft. Er wordt ook onderhandeld tussen RCS en de RAI. AFP NEW YORK - Bobby Fischer is jaren door de FBI geschaduwd. Amerikaanse kranten hebben dat gisteren gemeld aan de hand van recent vrijgegeven rappor ten. Fischer wordt door velen beschouwd als de geniaalste schaker ooit. De FBI dacht dat hij voor Rus land spioneerde. Ook zijn moe der Regina Fischer, op wie de meeste aandacht was gericht, werd tussen 1940 en '73 gescha duwd. Zijn vader Hans-Ger- hardt Fischer, een Duitser van geboorte, zou eveneens commu nistische sympathieën hebben gehad. Fischer was op het hoog tepunt van de koude oorlog een van de Amerikaanse symbolen in de strijd tegen het communis me. Dertig jaar geleden werd hij in Reykjavik wereldkampioen. AFP lang vast en ging door zijn vlag; dat is zo'n beetje het ergste wat een dammer kan overkomen. Georgiev kon zijn emoties nog net tot voorbij de buitendeur bedwingen. Dat lukte zijn landgenoot Alexander Schwartzman niet. Hij had nog één vluggertje van vijf minuten meer nodig om de Let Valneris te verslaan. Schwartzman ging langs de rand van de afgrond. Op een ge geven moment had hij nog maar vier seconden bedenktijd over. De man die tijdens spannende van onze sportredactie AMSTERDAM - De Belasting dienst gaat Ajax een naheffing van 5,2 miljoen euro opleggen. Dat heeft de Amsterdamse club gisteren in een persbericht ge meld. De naheffing heeft be trekking op de transfers van Shota Arveladze en Michael Laudrup in 1997. De transfers zijn reeds inzet van een straf rechtelijk onderzoek. Justitie verdenkt Ajax van be- partijen een heel scala aan vreemde smoelen trekt, had zich na de zwaarbevochten zege even niet meer in de hand: jui chend verliet hij de zaal. Geheel tegen het protocol, maar wel be grijpelijk. Hij liet een ontgoo chelde Valneris achter. Bergetappe Theo van den Hoek, voorzitter van de Nederlandse dambond KNDB, had het allemaal goed keurend bekeken: „Prachtig, dit begint op sport te lijken. Er was drama, de spelers moesten be slissingen in een paar seconden tijd nemen en het publiek kwam ogen tekort. Dit is wat sport zo mooi maakt. Je ziet ook dat de dammers na verloop van tijd steeds vermoeider raken. Het lijkt wel op de Tour de France. De laatste dagen in Domburg lijken wel op bergetappes." Van den Hoek kan de kritiek op het spelsysteem weliswaar be grijpen, maar kapittelt toch de tegenstanders: „Er zijn mensen die alleen perfecte partijen wil len spelen, maar dit voegt iets toe aan de sport. En het is bo vendien eerlijk. Het kan geen toeval zijn dan de sterkste vier spelers van de ratinglij st hier ook om de eerste vier plaatsen strijden." Media En dan constateert Van den Hoek nog de toegenomen aan dacht van de media. En daar is het toch allemaal om begonnen: „Ik kan me niet herinneren dat de media ooit meer aandacht aan een damtoemooi hebben besteed als aan dit EK." Ook de drie overgebleven Ne derlanders, die strijden om de plaatsen drie tot en met acht, werkten mee aan het spektakel stuk. Gérard Jansen had zeven barrages nodig om landgenoot Ron Clerc te verslaan. Delaatste barrage betrof het super-expe riment, waarbij wit vijf minu ten bedenktijd krijgt en zwart drie, en zwart bij remise win naar is. Jansen had wit en won tot ieders verbazing. In de ande re partij veiioor invaller Auke Scholma in de zesde barrage van de Litouwer Edvard Bus- inski. door Gijs van Oosten HEERENVEEN - Marieke Wijsman is uit de VPZ-schaats- ploeg gezet. Bert ten Hove, de directeur van het verzekerings bedrijf uit Delfzijl, sommeerde de schaatsster zaterdag haar spullen in te leveren. Wijsman (27) had al enige tijd een verschil van mening met coach Peter Mueller over de invulling van haar wedstrijd seizoen. Hoewel ze zich twee weken geleden op het NK af standen had geplaatst voor de World Cups in Nagano (Japan) en Harbin (.China), hield ze vast aan haar standpunt dat beter is om niet naar Azië te reizen. Wijsman kampt al enige jaren met rugproblemen die ze met dank aan een chiropractor on der controle heeft. „Ik denk dat het niet verstandig is die lange reis te maken. Ook zit ik straks twee weken in Azië zonder chi ropractor. Bovendien heb ik last van een voedselallergie, als ik maar iets verkeerd eet, dan ben ik meteen doodziek." Wijsman kwalificeerde zich voor de 1000 meter op de World Cups in Japan en China. Maar ze hecht meer waarde aan het na tionale kwalificatietoernooi op 28 en 29 december in Heeren veen voor het WK sprint in Cal gary. „Ik train liever twee we ken door in Nederland, dan dat ik onnodige risico's neem in Azië. De sponsor en Peter wis ten ook dat ik mijn twijfels had over de Azië-reis. Dat is steeds in goed overleg gegaan." Wijsman - zeventiende en acht tiende op respectievelijk de 500 en 1000 meter tijdens de Olym pische Spelen in Salt Lake City - heeft inmiddels contact gezocht met de schaatsbond KNSB om te praten over een oplossing voor haar situatie. Ze had een mondelinge overeenkomst met VPZ. Het bedrijf bood haar kleding- en trainingsfacilitei ten. Bert ten Hove van VPZ stelt dat Wijsman zich niet aan de regels heeft gehouden. „Zonder ons te raadplegen heeft zij zich bij de KNSB afgemeld voor de World Cups in Azië. Dat vind ik niet acceptabel. We hebben nog een tussenoplossing voorgesteld door alleen naar Japan te gaan, maar dat was niet meer moge lijk. Vrijdag werd ik er mee ge confronteerd dat ze zich na het NK afstanden al had afgemeld. Dat was niet meer terug te draaien. We zijn een kleine ploeg, met een klein budget, maar hebben wel regels." GPD LONDEN - Oliver Kahn, Ro- naldo en Zinedine Zidane zijn de kandidaten voor de uitver kiezing tot voetballer van het jaar. Dat heeft de Fifa gisteren bekendgemaakt. Kahn van Bayem München hoopt als eerste doelman sinds 1991 te worden uitgeroepen tot voetballer van het jaar. Hij werd al uitgekozen tot beste speler van het WK 2002. Ronaldo en Zidane, beiden van Real Ma drid, wonnen de uitverkiezing al twee keer eerder. De winnaar wordt op 17 december op het voetbalgala in Madrid bekend gemaakt. RTR Advertentie S De autosite voor heel Nederland dinsdag 19 november 2002 van onze sportredactie ROME - In de Italiaanse voet balwereld is geschokt gerea geerd op de golf van geweld op de voetbalvelden. Sergio Campana, voorzitter van de spelersvakbond, stelde een be- zinnings- of afkoelingsperiode van zes maanden voor, waarin er geen wedstrijden zijn. „In die periode kunnen we ons be- zinnen op wat er rond de velden gebeurt en wat we moeten doen om dit te voorkomen." Campana reageerde op de ge welddadige incidenten van het voorbije weekeinde. Het duel tussen Cagliari en Messina werd gestaakt nadat de Wit- Russische doelman Manitta van Messina door een Sardijn- se supporter van Cagliari knock-out was geslagen. De doelman bracht een nacht in het ziekenhuis door. De aanslag op Manitta was slechts het topje van de ijsberg. In de wedstrijd tussen AS Ro ma en Internazionale (2-2) lie pen de verbale confrontaties zo hoog op dat het duel bijna in een handgemeen eindigde. Trainer Capello van AS Roma wond zich na afloop zo op over de arbitrale leiding dat hij dreigde het Italiaanse voetbal te verlaten als de scheidsrech ters tegen AS Roma blijven fluiten.Bij Como-Lazio waren supportersrellen na de afkeu ring van een doelpunt van de thuisclub. Voor, tijdens en na de Turijnse derby tussen Ju- ventus en Torino raakten sup porters slaags. Supportersrel len, schulden die alleen al in de Serie A schommelen rond de 750 miljoen euro, faillissement van een club als Fiorentina en heftige kritiek op de arbitrage, in het Italiaanse voetbal is de duivel los. „Het Italiaanse voetbal", voorspelde de Gaz- zetta dello Sport, „gaat als de Titanic ten onder." RTR BOEKAREST - Gheorghe Popescu heeft gisteren zijn con. tract bij Dinamo Boekarest ingeleverd. De 35-jarige ex-Ps\! er werd door de supporters verantwoordelijk gehouden voer de nederlaag op zondag*(0-2) bij Otelul Galati. Ze hievm spreekkoren aan met 'wegmet Popescu'. Popescu keerden^ zomer na twaalf seizoenen bij Europese topclubs terug hi landskampioen Dinamo Boekarest. De 111-voudig interna! tional kreeg in september al spijt van zijn beslissing en bood zich kosteloos aan bij clubs in het buitenland. Zondag maaktf hij zijn rentree na drie weken blessureleed. Maar voor Popes cu was de maat helemaal vol. De verdediger weigert noglan! ger uit te komen voor Dinamo. RTR/ANP MÜNCHEN - Hasan Salihamidzic van Bayern München heeft zaterdag in de wedstrijd tegen VfL Wolfsburg (l-0)(]e kruisband in zijn rechterknie gescheurd. De Bosniër is door de zware blessure vijf maanden uitgeschakeld. DPA Giovanni van Bronckhorst (rechts) loopt zich tijdens een training in Katwijk samen met Ronald de Boer warm. Van Bronckhorst werd na een blessure van acht maanden weer snel door bondscoach Dick Advocaat opgeroepen. foto Marcel Antonisse/AN P Advocaat haalt net fitte Arsenal-speler meteen bij Oranje door Jaap van Essen KATWIJK - Amper 200 minuten speel de Giovanni van Bronckhorst sinds hij in februari van dit jaar zijn kruisband afscheurde. Niemand was dus meer verrast dan hijzelf toen bondscoach Dick Advocaat zich op zijn voicemail meldde. Gisteravond stond hij weer op het trainingsveld in Katwijk, de 28-ja- rige middenvelder van Arsenal. „Ik had helemaal niet op Oranje gerekend. Voor mijzelf hoopte ik er vanaf komend jaar weer bij te zijn." Dat is een normale planning van een speler die het aardig voor zijn kiezen kreeg. Een kruisband afscheuren is ten slotte niet niks. Het herstel van de voor malige Feyenoorder verliep echter zeer voorspoedig. Hij liet zich opereren in Vail, in het Amerikaanse Colorado. De zelfde plaats waar de loopbaan van Ruud van Nistelrooij werd gered. De plek ook waar de jonge Ajacied Heitin- ga zich liet behandelen. Giovanni van Bronckhorst ging na zijn operatie naar Zeist waar hij revalideer de op het medisch centrum van de KNVB. Met succes, want sinds drie we ken draait hij weer volledig mee met de A-selectie van Arsenal. Inmiddels speelde hij twee hele wed strijden en viel afgelopen weekeinde in de competitiewedstrijd tegen Totten- ham Hotspur een minuut of twintig in. „Ik ben honderd procent fit, angst heb ik ook niet meer. Waar het nu om gaat is dat ik zoveel mogelijk ritme opdoe." Wat dat aangaat was de oproep van Ad vocaat zeer welkom. De kans is immers groot dat Van Bronckhorst morgen avond in actie komt in Gelsenkirchen, tijdens de vriendschappelijke wed strijd tegen Duitsland. Niet zo heel vreemd, want bondscoach Advocaat heeft net als zijn voorganger Van Gaal niet bepaald een ruime keuze uit links backs. De enige speler die in aanmer king komt en ook daadwerkelijk weke lijks op die positie speelt is Wilfred Bouma van PSV. Maar hij maakte in Oranje tot op heden geen sterke indruk. Verder kwamen in het recente verleden Winston Bogarde en Arthur Numan in aanmerking, maar de een speelt bij Chelsea nooit meer en de ander heeft zelf bedankt voor Oranje. Boudewijn Zenden is nu de eerste keus als linksback. Tegen Oostenrijk pakte dat uitstekend uit, maar Advocaat heeft zijn bedenkingen wanneer de te genstander met een aanvallende speler op de rechterflank verschijnt. In dat ge val lijkt Van Bronckhorst (26 interlands de voorkeur te krijgen. Natuurlijk werd Van Bronckhorst pas opgeroepen toen Kevin Hofland zich afmeldde, maar dat neemt niet weg dat de Arsenal-speler een blijvertje zal zijn in de vaste kern van Advocaat. Die zei gisteren niet voor niets: „Ik ben een ab solute Van Bronckhorst-fan. Hij heeft het bij Rangers altijd fantastisch ge daan. Daardoor verdiende hij zijn transfer naar Arsenal. Ik heb hem nu ook opgeroepen om te laten merken dat we weten dat hij op de goede weg is, en dat hij er bij hoort." Balbezit Advocaat kondigde aan dat hij voorals nog vasthoudt aan het systeem dat Oranje in de laatste twee interlands hanteerde: 4-4-2 waarbij in balbezit een van de vleugelverdedigers door schuift naar het middenveld. Ook nu Mark van Bommel niet van de partij is, blijft die speelwijze staan. „Ik ga niet schuiven vanwege een afwezige spe ler." Het lijkte derhalve logisch dat Paul Bosvelt de plaats van de PSV'er inneemt. Hoe Oranje begint, is redelijk in te schatten. Hoe het elftal er in de tweede helft uitziet is wat moeilijker in te schatten. Er zal in ieder geval weer vol op gewisseld worden. Advocaat kreeg het nadrukkelijke verzoek vanuit Bar celona om de vier spelers van die club (die zaterdag al weer speelt tegen Real Madrid) hooguit een helft te laten spe len. Ook is met Ajax de afspraak ge maakt dat Rafael van der Vaart slechts een helft voetbalt. Dat zijn dus alweer vijf verplichte wissels voor Advocaat, die met zijn Duitse collega Voller nog afspraken moet maken over het aantal wissels. „Als hij er hooguit vier wil, heb ik een probleem", grapte hij. GPD CASTROP-RAUXEL - Christian Ziege is niet op tijd fit voor de vriendschappelij ke interland van het Duitse nationale voetbalelftal woensdagavond in Gelsenkir chen tegen Oranje. De middenvelder meldde zich gisteren vlak voor de training af. Bondscoach Rudi Voller gunde vier andere gekwetste spelers rust. Dietmar Hamann, Miroslav Klo- se, Carsten Ramelow en Jörg Böhme verschenen niet op het trainingsveld. lastingontduiking en valsheid in geschrifte bij de spelerscon tracten, Het gaat om de over gangen van de Deen Laudrup, die vijf jaar geleden van het Ja panse Vissel Kobe naar Ajax verhuisde, en de Georgische tweelingbroers Shota en Archil Arveladze, die van het Turkse Trabzonspor naar respectieve lijk Ajax en NAC gingen. Ook de Bredase club kreeg een naheffing van de belasting. NAC wil echter niet zeggen om welk bedrag het gaat. De Fiscale inlichtingen en op sporingsdienst (FIOD) begon eind 2000 een strafrechtelijk onderzoek. Zij vermoedt dat er betalingen zijn gedaan die zijn gepresenteerd als onbelaste transfervergoedingen, in plaats van als loon. Ex-penningmees ter Arie van Os, oud-financieel directeur Maarten Oldenhof en speler Shota Arveladze zaten een paar dagen vast voor ver hoor. Ook bestuurslid John Peek van NAC werd door justitie on dervraagd. De FIOD nam ook een deel van de administratie van Ajax in beslag. Feyenoord is verwikkeld in een STOCKHOLM - Zlatan Ibrahimovic heeft zich afgemeld voor de vriendschappelijke interland van Zweden morgen tegen Tsjechië. De spits van Ajax wordt nog steeds door een keel ontsteking geplaagd. Ibrahimovic ontbrak ook al tijdens de laatste twee wedstrij den van zij n Amsterdamse werkgeverte- gen Internazionale en NE CRTR EINDHOVEN - Guus Hiddink zag er geen overtreding in maar doelman Patrick Lodewijks van Feyenoord blijkt aan de botsing met PSV-spits Jan Vennegoor of Hesselink vijl zwaargekneusde ribben overgehouden te hebben. Over zijn meespelen in de komende wedstrijd tegen RKC bestaat twij fel. Clubarts Van Linschoten is voorzichtig. „Het is mogelijk, maar wel met veel pijnstillers." PSV'er Mark van Bommel blijkt na onderzoek een spier inde linkerlies heeft gescheurd. De medische staf vreesde zondag na afloop van de wedstrijd al voor een behoorlijke blessure ANP LONDEN - De Formule 1 begint in 2003 mogelijk met een ge reduceerd startveld. Dat verklaarde voorzitter Max Mosley van de internationale automobielfederatie FIA gisteren in een tv-interview. „Het zou mooi zijn als we 22 auto's aan de start krijgen, maar waarschijnlijk worden dat er twintig", al dus Mosley. Hij denkt daarbij niet aan het financieel aange slagen Arrows-team. „Er zijn nog twee andere teams die mei honderd procent gezond zijn." Arrows miste de laatste vijf ra ces en zoekt een nieuwe financier. De stal betaalde wel het in schrijfgeld van 300.000 euro voor het nieuwe seizoen. SID !i KNOXVILLE - Martin Verkerk heeft een dubbelslag behaald) in het challengertoernooi van de Amerikaanse plaats Knox ville. De 24-jarige tennisser uit Alphen aan den Rijn won het enkelspel door in de finale de Amerikaan Mardy Fish met 6-3 6-4 te verslaan. Verkerk was met de Rus Toersoenov ook de sterkste in het dubbelspel. Ze klopten het Amerikaans-Ar gentijnse duo Armando en Roitman met 6-3 6-4. ANP soortgelijke zaak. Het OM in Rotterdam heeft in een straf zaak tegen voorzitter Jorien van den Herik een jaar gevangenis straf geëist, waarvan zes maan den voorwaardelijk, wegens be lastingontduiking en valsheid in geschrifte. De uitspraak in die zaak is 29 november. De naheffing komt voor Ajax op een slecht tijdstip. De club doet het nu goed in de Champions League, maar in het vorige sei zoen leden ze echter 25,8 mil joen euro verhes. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36