Rabobanken willen fuseren Sociale werkvoorziening onder druk fractievoorzitter NBB doet aangifte van bedreiging Steun voor afgraven Ouwerkerkse inlagen Tarieven waterschap gaan flink omhoog Grachten weer winterklaar Schouwen-Duiveland en Oost-Duiveland onderzoeken mogelijkheden Hinder op Langevieiesingei Auto en aanhanger gestolen Omleiding centrum Middelburg Geen vergunning poederfabriek Inbraak in Yerseke Geluidsapparatuur gestolen Eenakter op podium Kats agenda Boek over tocht naar Santiago dinsdag 19 november 2002 MIDDELBURG - Vanaf volgende week maandag is de Lange vieiesingei tijdelijk gesloten voor doorgaand verkeer. In de weg komt een 'zachte knip', een verkeerssluis aan weerszij den van de brug over de Domburgse watergang. Om de tennis velden en de volkstuinen bereikbaar te houden, wordt het werk in twee fasen uitgevoerd. Eerst wordt de singel van de brug tot aan het Griffioenpad afgesloten. In de tweede fase wordt er gewerkt aan het stuk tussen het Griffioenpad en de voormalige kwekerij. Op de Langevieleweg komt ter hoogte van de Baarsjesstraat een middengeleider, een soort vlucht heuvel. Het verkeer wordt geregeld met verkeerslichten. De werkzaamheden moeten voor de Kerst klaar zijn. VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is aan de Kanariesprenk in Vlissingen een auto gestolen. Het gaat om een zwarte Opel Kadett met het kenteken YB-90-HX. MIDDELBURG - De parkeerplaatsen aan het Walplein (ach ter de V&D) en het Koorkerkhof in Middelburg zijn tot 20 de cember alleen via een omleiding te bereiken. De route voert via de Segeersstraat, de Lange Delft en de Koorkerkstraat. De terugweg gaat over de Lange Delft, Korte Delft, Damplein en de kaaien. Tussen 21 december en 6 januari hebben de werk lieden kerst- en nieuwjaarsvakantie. In die periode zijn de parkeerplaatsen via de reguliere route - Stadhuisstraat. Bachtensteene en Groenmarkt - bereikbaar. Vanaf 6 januari wordt er nog een paar dagen aan de parkeerplaatsen gewerkt. Gedurende die dagen geldt andermaal de omleidingsroute. TERNEUZEN - De Raad van State heeft de milieuvergun ning van Temeuzen Powder Technologies (TPT) aan de Fin landweg buiten werking gesteld. Uit de uitspraak blijkt dat de vergunning die het bedrijf van de provincie heeft gekregen niet deugt. De geluidsnormen die in de vergunning staan zijn veel te soepel. De geluidsoverschri j ding die TPT veroorzaakt is te meten aan de rand van het industrieterrein. Daar mag het geluid van alle bedrijven gezamenlijk niet hoger zijn dan 50 decibel. Dit ge luidsniveau is volgens de wet acceptabel voor omwonenden. De kwestie over ITT is aangekaart door het afvalbedrijf Ver- straeten Verbrugge Groep, dat op hetzelfde industrieterrein is gevestigd. WG vreest zelf minder geluid te mogen maken als de geluidsnormen voor TPT van kracht blijven. Daarom ver zocht het afvalbedrijf vorige week de Raad van State de ver gunning van TPT buiten werking te stellen tot er een oplos sing is. Dit verzoek is door de Raad van State ingewilligd. YERSEKE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag ingebroken in een woning aan de Ericalaan in Yer seke. De buit bestond uit computerapparatuur en persoonlij ke papieren. GOES - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Zwembad- weg in Goes is zaterdagmiddag geluidsapparatuur ter waarde van enkele honderden euro's gestolen. itoorEsme Soesman ZIERKZEE - De besturen van de Rabobanken Schouwen-Zie- rikzee en Oost-Duiveland on derzoeken de mogelijkheden van een fusie. Verloopt alles vol- «ensplan dan is de fusie volgend [aar een feit. De samensmelting heeft geen gedwongen ontsla gen tot gevolg. Ook het aantal kantoorlocaties en servicepun ten blijft vooralsnog ongewij- Met de fusie denken de bestu ren, ook in de toekomst, een op timale dienstverlening aan klant te kunnen garanderen. De dienstverlening wordt steeds complexer en klanten zijn als gevolg daarvan veeleisender. Dat vergt specialisering. Schaalvergroting maakt het mogelijk specialisten in 'eigen huis' te hebben. Zoals een be drijfsadviseur voor de agrari sche sector of voor de horeca, somt algemeen directeur F. Pad mos van Rabobank Schouwen- Zierikzee op. Op het gebied van beleggingsadvies werken beide organisaties overigens al langer samen. De stap om te gaan fuse ren is, zeker omdat er van één gemeente sprake is waarbinnen beide organisaties werken, ta melijk logisch. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van beide banken en een vertegenwoordi ger van Rabobank Nederland, gaat aan de slag om een fusie- voorstel te formuleren. Hierin KATS - Toneelvereniging Co- media della Mare uit Kats speelt donderdag 21 november de een akter 'Brief in den Duuster' in de plaatselijke Nederlands her vormde kerk. Het stuk van Her man Heijermans handelt over het uitbreken van de Eerste We reldoorlog in 1914. Na de pauze brengt Jopie Minnaart vertel lingen en gedichten in Zuid-Be- velands dialect. De avond be gint om 20.00 uur. moeten onder meer voordelen en nieuwe organisatiestructuur uit de doeken worden gedaan. Het is uiteindelijk aan de leden van de Rabobank om tot een be sluit te komen. Verloopt alles volgens planning, dan worden de plannen in mei volgend jaar gepresenteerd aan de leden. Het streven is op 1 juli 2003 tot een juridische fusie te komen. De praktische vermenging zal nog wat langer op zich laten wach ten, zegt Padmos. Het duurt ze ker tot najaar volgend jaar voor bijvoorbeeld systemen onder ling gekoppeld zijn. Geen dwang Het sociaal plan van de Rabo bank schrijft voor dat bij fusie geen gedwongen ontslagen mo gen vallen. De Rabobank Schouwen-Zierikzee heeft 74 zogeheten fte'ers werken. Oost- Duiveland heeft, uitgaande van voltijds krachten, zo'n twintig mensen op de loonlijst staan. Die mensen zijn, zo is dus bij voorbaat duidelijk, verzekerd van een baan. Ook de bankloca- ties zijn - nog - niet in het ge ding. Schouwen-Zierikzee heeft vier kantoren verspreid over de kernen Zierikzee, Re- nesse, Burgh-Haamstede en Nieuwerkerk. Daarnaast zijn er servicepunten in Zonnemaire, Dreischor, Zierikzee, Scharen- dijke en Brouwershaven. Voor die laatste twee plaatsen wordt, in verband met de verkoop van kantoren, nog naar een nieuwe plek voor geld- en chipautoma ten gezocht. Oost-Duiveland heeft kantoren in Bruinisse en Oosterland, al is de laatste stek beperkt geopend. Ook aan die service wordt voor alsnog niet getornd. Het 'distri butiebeleid', zoals het contact tussen bank en klant wordt ge noemd, staat voor de toekomst wel op de agenda. Er zijn plan nen voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor op het toekomsti ge Business Pare in Zierikzee. In samenhang hiermee zal ook het overige aanbod van de toekom stige 'Rabobank Schouwen- Duiveland' onder de loep wor den genomen. Dat is echter een traject dat los van de fusie staat. Voor een baan bij het inmiddels grotendeels in een nieuw en veel ruimer jasje gestoken bedrijf de Zuidhoek staan 27 mensen op de wacht lijst. foto Mechteld Jansen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De sociale werk voorziening komt door het rijksbeleid steeds meer onder druk te staan. Ook bij combi-bedrijf werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek in Zie rikzee worden de gevolgen daarvan merkbaar. Er staan 27 mensen op de wachtlijst voor een baan bij het schap en dat is een slechte zaak vindt Zuid- hoek-directeur F. Dieleman. Dieleman stak gistermiddag tij dens de vergadering van de be stuurscommissie van De Zuid hoek niet onder stoelen en ban ken dat de toenemende druk op de sociale werkvoorziening hem zorgen baart. Hi] kreeg bijval van verschillende leden van de bestuurscommissie A. Schouw constateerde met enige verbittering dat een goed draaiend werkvoorzienings schap als De Zuidhoek nu de du pe dreigt te worden van kil rijks beleid. „Er is genoeg werk, er zijn genoeg mensen die bij de Zuidhoek willen werken en nu kan dat gewoon niet door toe doen van het rijksbeleid Bela chelijk." Bestuursvoorzitter wethouder sociale zaken van de gemeente Schouwen-Duiveland A. van der Wouden kon zich helemaal vinden in de woorden van Schouw. Hij benadrukte het maatschappelijk belang van een bedrijf als De Zuidhoek waar naast mensen met een ver standelijke of lichamelijke be perking ook langdurig werklo zen terecht kunnen. Als hen een plaatsje bij De Zuid hoek wordt onthouden, betoog de Van der Wouden, heeft dat vervelende sociale gevolgen. Toch al kwetsbare mensen kun nen in een isolement terecht ko men. De bestuursvoorzitter om schreef het rijksbeleid met betrekking tot de sociale werk voorziening als 'kil' en 'zeer kwalijk'. Verbouwing Positief voor wat betreft De Zuidhoek is het feit dat de grootscheepse verbouwing van de bedrijfsruimten op zijn eind begint te lopen. De meest ingrij pende klussen zijn geklaard. Wel moeten de puntjes nog op de i gezet worden. Onder meer lucht- en klimaatbehandeling moet nog aangebracht, in kanti ne dient nog een niet-rokenge- deelte ingericht te worden en een deel van de in- en ompakaf- deling moet nog op de schop. Directeur Dieleman is zeer te vreden over het verloop van de verbouwing tot nu toe. „Alleen ga je je nu steeds vaker afvragen hoe wel in vredesnaam al die ja ren in dat veel te kleine pand hebben kunnen werken. Zeker als je weet dat de productie en het aantal opdrachtgevers de laatste jaren fors is gestegen." j doorlnqrid Huibers I WISSENKERKE - Fractie- voorzitter A. Oudshoom van het Noord-Bevelands Belang heeft I gistermorgen bij de politie in j Wissenkerke aangifte gedaan I tegen P. Kersseboom, ex-be- I stuurslid van de partij. Ouds- hoorn beschuldigt hem van stal king, bedreiging en smaad. „Ik word dag en nacht gebeld, hij staat voor mijn woning en valt familie en vrienden lastig", verklaart Oudshoorn, die daar in gesteund wordt door zijn fractiegenoten. Ook woord- ISTREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Dorpshuis, 19.30 uur: Dorpsraadvergadering; ZIERIKZEE - Hema, 9.30 - 11.00 uur: Koopochtend voor ouderen; REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voerder J. van Pelt van het par tijbestuur ergert zich aan het 'mail-terrorisme' van Kersse boom en zijn partner H. Smits, tot voor kort voorzitter van het NBB-bestuur maar inmiddels voorzitter van de Zeeuwse afde ling van de Lijst Pim Fortuyn. „Als ik met iemand een gesprek heb op mijn terras, wil ik niet dat dat vervolgens via de mail verspreid wordt", zegt Van Pelt. „Tenzij dat nadrukkelijk zo is afgesproken." Van Pelt bevestigt dat Kersse boom zes weken terug al door het partijbestuur is geschorst. „Dat hebben we gedaan omdat Paul Kersseboom buiten het be stuur om fractiegenoten van Arie-Kees Oudshoorn benaderd heeft om diens functioneren aan de kaak te stellen", aldus Van Pelt. Tijdens de komende leden vergadering, woensdag 27 no vember, zal de leden worden ge vraagd in te stemmen met de schorsing van Kersseboom als partijlid. Tegelijkertijd zal volgens Van Pelt ook het functioneren van Oudshoorn aan de orde komen. „Oudshoom is ook niet hele maal correct bezig", zegt Van Pelt. „Tijdens de algemene be schouwingen heeft hij dingen gezegd, waar niemand vooraf van op de hoogte was. Op zo'n moment is hij te solistisch be zig." Of ook Oudshoom een schorsing boven het hoofd hangt wil Van Pelt 'nog niet' zeggen. De NBB-fractie kwam afgelo pen zondag bijeen, nadat zater dag op de discussiepagina van de website van de partij het functioneren van Oudshoom aan de kaak werd gesteld. Hij wordt in het stuk onder meer be schuldigd van 'politieke onbe trouwbaarheid', 'ongenuan ceerde uitspraken in de pers' en 'eenmansgedrag'. Hoewel de aanklacht anoniem is, zegt Oudshoorn over bewijzen te be schikken dat het schrijven van Kersseboom afkomstig is. Kers seboom weigert elk commen taar. De politie zal 'in de loop van de week' bekijken of de aangifte van Oudshoom hout snijdt. „Ik zal het betreffende wetsartikel dat stalking behandeld nazoe ken en vervolgens met het par ket overleggen of er een straf baar feit is gepleegd", aldus K. Priem van het bureau Wissen kerke. door Marcel Modde OUWERKERK - De herinrich ting van de Ouwerkerkse inla gen kan naar alle waarschijn lijkheid rekenen op steun vanuit de plaatselijke bevolking en de gemeente. Een eerste reactie op de plannen van Staatsbosbe heer uit die hoek is positief. Het gaat niet goed met de na tuurontwikkeling in het wette lijk beschermde gebied tussen de Oosterscheldedijk en de Weg van de Buitenlandse Pers, vindt eigenaar Staatsbosbeheer. Pio nier-vogelsoorten laten zich amper meer zien, het water is te troebel en ook de vegetatie wordt ruiger dan gewenst. De instantie heeft, zo werd gisteren bekend, een deskundig bureau opdracht gegeven onderzoek te verrichten naar maatregelen om de situatie te verbeteren. Dat plan wordt eind deze maand formeel naar buiten gebracht. Cruciaal in het plan is het ge deeltelij k afgraven van de zand dijk die beide inlagen in tweeën splitst. Daarmee komen de plas sen met elkaar in verbinding. Een betere doorstroming, te vens gevoed door zoute kwel van de Oosterschelde, bevordert de helderheid van het water en wordt daarmee aantrekkelijker voor planten en vogels. Bij het afgraven van de oude aanvoer- dijk, die werd aangelegd bi] de herstelwerkzaamheden van de ramp in 1953, speeltnog een an der nadrukkelijk aspect mee. Onder het zand gaan kleine caissons schuil. Staatsbosbe heer wil die betonnen zinkbak- ken naast de vier reeds bestaan de grote caissons bij Ouwerkerk een prominentere rol in het landschap geven. „Geen verkeerd idee", vindt C. Hillebrand van de dorpsraad Ouwerkerk. Het uitgraven van de caissons levert in zijn bele ving een meerwaarde op voor het gebied en het daarin onder gebrachte Museum Watersnood 1953. „Zo maak je de situatie daar alleen maar completer en kun je straks nog beter zien hoe omvangrijk het karwei is ge weest om al die dijkgaten te dichten." De dorpsraadbe stuurder pleit wel voor het be houd van een deel van de zand dijk. „De zandsuppletie hoorde ook bi] het herstel, daar moet je wat van kunnen blijven zien. Dus niet dat er straks alleen nog maar een rijtje betonblokken ligt. Da's geen zicht. Zoals het gebied er nu bij ligt, is het direc te gevolg van de ramp. Met de jaren is dat een stuk cultuur historisch landschap geworden. In feite moetje dat zoveel moge lijk intact laten. Dat heeft z'n ei gen waarde. Ga je daar aan sleu telen, dan alleen wanneer je het karakter versterkt. Niet omwil le van een betere doorstroming de rest opofferen." Hillebrand was tot gisteren niet op de hoogte van de plannen van Staatsbosbeheer. Ook voor de gemeente Schcuwen-Duive- land is het voorgestelde pakket maatregelen nieuw, zei wethou der G. van de Vel de-de Wilde in een reactie. „Op voorhand zie ik geen probleem tegen het ont graven van de dijk. Ik ga er ten minste van uit dat andere in stanties, zoals het waterschap, in de gaten houden of dat ver antwoord is. Het zichtbaar ma ken van de caissons spreekt mij wel aan in het licht van de cul tuur-historische elementen in het landschap." De wethouder verwacht dat de maatregelen de nodige onder handelingen met diverse in stanties vergen, aangezien de Ouwerkerkse inlagen onder de natuurbeschermingswet vallen. „Daar mag je niet zomaar in gaan graven.Beleidsmedewer ker C. de Lange van Staatsbos beheer zei gisteren in de PZC ervan uit te gaan dat de vergun ningsprocedures zeker een jaar in beslag nemen. In de planont wikkeling wordt samengewerkt met de provincie en het Water schap Zeeuwse Eilanden. WEMELDINGE - Nel en Guus Schipper uit Wemeldinge heb ben een boek uitgegeven dat verslag doet van de tochten die ze naar Santiago de Compostela maakten. 'Terugkeer naar San tiago' heet het boek, een vervolg op een eerdere uitgave: 'Trap pen naar Santiago'. In 2000 en 2001 hebben de Schippers eerst een oostelijke en daarna een westelijke route gefietst door Frankrijk naar de Pyreneeën. In 2001 is het echt paar doorgereden naar Santia go de Compostela. Het boek doet verslag van hun avonturen onderweg en de kloosters en re- fugio's waarmee de traditionele pelgrimsroutes naar Santiago bezaaid zijn. Het boek telt 274 pagina's en is bij de boekwinkel te koop. door Rolf Bosboom GOES - Zonder al te veel gekra keel heeft het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den gisteravond ingestemd met de begroting voor volgend jaar. Dat betekent een aanzienlijke stijging van de tarieven: zes pro cent voor de omslagen gebouwd en ongebouwd en 6,5 procent voor de verontreinigingshef fing. Een gemiddeld huishouden is daardoor in 2003 al gauw zo'n twintig euro meer kwijt aan het waterschap dan dit jaar. Een ge zin in een woning met een ge taxeerde waarde van 135.000 euro moet volgend jaar in totaal bijna 315 euro betalen aan Zeeuwse Eilanden. De beperkte verhogingen van de tarieven tijdens de afgelopen ja ren zijn daarmee verleden tijd. Onder meer forse loon- en kos- tenstijgingen maken dat onmo gelijk. Wel is de laatste maan den alles in het werk gesteld om de schade voor de belastingbe taler zoveel mogelijk binnen de perken te houden. De tarieven die het dagelijks bestuur had voorgesteld, bleken het maximaal haalbare te zijn. De hoofdingelanden, de leden van het algemeen bestuur, konden zich daar in grote lijnen in vinden. „Niet buiten propor tie, maar gerechtvaardigd", oordeelde S. Verheij „Een verantwoorde lastenverho ging", vond ook A. van der Maas. Duidelijk is dat het waterschap op korte termijn keuzes moet maken, omdat voor de komende jaren nog grotere tariefsverho gingen onontkoombaar lijken. De vraag is of de hoofdingelan den dat willen accepteren. Het alternatief is bezuinigen, door investeringen te schrappen of uit te stellen. Dat betekent dat de ambities zouden moeten worden getemperd. Voorschot Die toekomstdiscussie wordt gehouden op 15 januari, al werd er gisteravond links en rechts alvast een voorschot op geno men. Diverse hoofdingelanden zeiden er weinig voor te voelen de financiële reserves in te zet ten om de stijging van de tarie ven te matigen, aangezien de spaarpot al op het afgesproken minimumniveau zit. D. Gideonse rekende voor dat de lasten voor de burgers meer zijn gestegen dan uit de tarieven blijkt. Door bijvoorbeeld de gestegen huizenprijzen hebben zij ook al extra moeten betalen. De totale belastingopbrengst voor het waterschap is mede daardoor de afgelopen drie jaar met ruim 28 procent gestegen. Uit de financiële vooruitzichten lijken daar de komende vijf jaar nog eens tientallen procenten bij te ko men. De conclusie is dan ook helder, vond Gideonse. „De rekening valt voor de ingelanden wel heel hoog uit. Wij kunnen alleen bij sturen door minder geld uit te geven. Willen we de zaak in de toekomst op orde krijgen, dan moeten we daar vandaag mee beginnen." ZIERIKZEE - Een multifunctioneel bootje vaart momenteel door de grachten van Zierikzee. In het kader van het jaarlijkse onder houd wordt er gebaggerd en gesnoeid. Met het bootje kunnen ook fietsen van de waterbodem worden geplukt. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33