PZC zeeland Zierikzee groeit voorlopig niet 11 Gemeentebestuur wijst verzoek om stemmachines af Verbouwing van meelpakhuizen begint deze maand comfoito -w C-J HOEKMAN® Prehistorisch bot gevonden bij station Aantal gesubsidieerde arbeidsplaatsen ook op Schouwen minder Meelfabriek voelt niets voor verhuizing b 14 Uitbreiding van buitenwijken begint pas in 2005 Filmdag CJV zeeuwse almanak Oom Pieter Voorspeelavond Orgelconcert Ruilbeurs SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 19 november 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De VVD-fractie vindt het niet meer van deze tijd dat bij verkiezingen de stembil jetten met de hand moeten wor den geteld. Na de sluiting van het stembureau 's avonds om ne gen uur moet er nog urenlang in - tensief en secuur worden geteld. Het dagelijks gemeentebestuur wil het verzoek van de liberalen in 2003 voor alle bureaus stem machines aan te schaffen, ech ter niet honoreren. „Dat heeft geen zin, de tijd is te kort om het gebruik van de stemmachines voor de verkie zingen van de Tweede Kamer in januari en van Provinciale Sta ten nog goed voor te bereiden", zegt wethouder J. van Felius van Financiën. Hij ziet overi gens wel de grote voordelen van het automatisch stemmen. „De mensen op het stembureau hoe ven inderdaad niet meer uren lang met de hand te tellen en fouten achteraf zijn uitgesloten. Vrijwel direct na sluiting van het stembureau is de uitslag van de stemming bekend." Volgens Van Felius kan het gebruik van stemmachines of -computers ook veel verwarring voorko men. „Soms wordt een vakje niet ge heel duidelijk ingevuld met het rode potlood en ontstaat er t wij - fel of een stem wel of niet geldig is", zegt de wethouder. Als ambtenaar in zijn vroegere werkkring deed Van Felius er varing op met het introduceren van stemmachines. Volgens hem is een goede begeleiding vooraf belangrijk om te voorkomen dat mensen uit onwetendheid met de apparatuur bij de werkelijke verldezingen weg blijven. Hij stelt zich voor dat de gemeente bij aanschaf van stemmachines een rondje langs de zorgcentra maakt om de bewoners te laten proefstemmen. „Ook zou je tij dens dorpsraadsvergaderingen de bewoners kunnen informe ren", vindt Van Felius. Hij wil in elk geval dat de introductie goed verloopt en er dus voldoen de tijd voor wordt uitgetrokken. De periode tot de verkiezingen in 2003 acht het college van bur gemeester en wethouders te kort. Daarom werd de aanschaf van stemmachines op de zoge heten lijst van 'nog niet gehono reerde prioriteiten' geplaatst. Met andere woorden, de stem- apparatuur moet weliswaar binnen afzienbare termijn wor den aangeschaft, maar volgend jaar gaan veel andere zaken nog voor. De gemeente telt 28 stembu reaus. Elk bureau voorzien van een stemmachine of -computer zou neerkomen op een investe ring van honderdduizend euro of een jaarlijkse kapitaalslast van vijftienduizend euro struc tureel. De WD had daarvoor in 2003 al graag geld gereserveerd gezien. Bij stemmachines moe ten de kiezers via druktoetsen hun stem uitbrengen; bij een stemcomputer moet met een leespen worden gewerkt. Schouwen-Duiveland is de laatste Zeeuwse gemeente die in 2003 nog handmatig stemt. Er zijn in den lande overigens ook nog enkele grotere gemeenten zoals Arnhem en zelfs Amster dam waar de bewoners hun stembiljet nog met het rode pot lood moeten invullen. ZIERIKZEE - Het CJV Samen Vérder afdeling Zierikzee houdt zaterdageen filmdag. Die dag zijn twee films te zien in clubgebouw De Driehoek in Zierikzee. Vanaf 15.00 uur wordt de film Minoes vertoond naar het boek van Annie M.G. Schmidt, 's Avonds is er voor de oudere jeugd de film Showtime, een politiecomedie met Eddy Murphy en Robert de Niro. Deze - ondertitelde - film begint om 19.00 uur. Beide films zijn voor alle leeftijden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De verbouwing van vijf monumentale meelpak huizen aan de Meelstraat in Zie rikzee tot appartementen voor verstandelijk gehandicapten begint nog deze maand. Wo ningbouwcorporatie Zeeuw- land heeft alle vergunningen binnen. Als alles volgens de planning verloopt, wordt het project voor het einde van 2003 afgerond. Over het project wordt al meer dan drie jaar gesteggeld. Om wonenden van de meelpakhui zen hebben zich van meet af aan verzet tegen de plannen. In hun visie tast de verbouwing het his torische karakter van de meel pakhuizen aan. Ook vinden zij dat - gezien de geringe afstand tussen de achterzijde van hun woningen en de achterzijde van de meelpakhuizen - hun privacy aangetast wordt, zodra de cliën ten van stichting Het Gors hun intrek zouden nemen. De omwonenden tekenden on der meer beroep aan tegen het afgeven van een monumenten vergunning en zonder die ver gunning mag niet verbouwd. Zeeuwland stapte daarop naar de rechter. Die koos de zijde van de woningbouwvereniging en hief de schorsing van de monu mentenvergunning op. Daar mee stond niets meer het afge ven van een bouwvergunning in de weg. Die is inmiddels ook verleend. Hetgeen niet wil zeggen dat de strijd tussen Zeeuwland en de omwonenden van de meelpak huizen gestreden is. Zeeuw- land-directeur P. van Doorne: „Het achterhoedegevecht gaat gewoon door. Maar we hebben een bouwvergunning gekregen en dus mogen we bouwen." Van Doorne verwerpt de bezwaren van de omwonenden. Het ver wijt dat Zeeuwland historisch erfgoed verkwanselt, legt hij naast zich neer. „Wij proberen er zo zorgvuldig mogelijk mee om te gaan, maar aanpassing van de achtergevels van de pak huizen is onvermijdelijk." Van Doorne voegt daaraan toe dat in zijn visie Zeeuwland juist een stukje erfgoed voor de on dergang behoedt. „De meelpak huizen staan al jaren te verkrot ten. Er is echt geen balk meer te vinden die nog goed is en betre den doe je met gevaar voor eigen leven. Nu krijgen die panden door de verbouwing een nieuw leven." De verbouwtijd van de panden schat Van Doorne op ruim een jaar. Voordat daadwerkelijk met de verbouwing begonnen kan worden, moet allereerst de fundering van de vijf panden versterkt worden. In de vijf meelpakhuizen komen tien ap partementen. Op de begane grond komen twee winkels, waaronder een woonwinkel van Zeeuwland. Met het project is een investering van tussen de 1,3 en 1,8 miljoen euro gemoeid. Advertentie HttJVORTH* a Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 Oom Pieter is de absolute fa voriet van de drie kinderen van het Oostburgse gezin. El ke keer als ze horen dat hij komt, juichen ze. Hij heeft volgens het trio namelijk de mooiste baan ter wereld en neemt telkens ook iets leuks mee van zijn werk. De drie zijn helemaal blij als ze bij hem mogen logeren. Want dan gaan ze elke dag mee naar zijn werk en mogen ze hem helpen. Oom Pieter is namelijk ontwerper, woont in het Deense Billund en werkt bij Legoland. Daar kan geen piloot, brandweer man of treinmachinist tegen op. HnorMarcel Modde ZIERIKZEE - Het duurt nog ze ker drie jaar voordat kan wor den begonnen met de uitbrei ding van de buitenwijken in Zierikzee. De gemeente Schou wen-Duiveland werkt aan al ternatieven voor de omstreden Vaterblokken' in Noorderpol der. Ook aan de aanpassingen van de entree tot Poortambacht 11 wordt momenteel de laatste hand gelegd. Het plan van gemeente en pro jectontwikkelaar om Noorder- oolder uit de verte te markeren inet twee woontorens aan een grote vijver, ging begin dit jaar onder druk van omwonenden van tafel. Ook het kort daarop ingediende alternatief van bur gemeester en wethouders, vijf kleinere blokken appartemen ten, verdiende in ogen van bur en een raadsmeerderheid geen genade. En dus moest er een volgend alternatief komen. Die invulling laat nu niet lang meer op zich wachten, aldus wethouder G. van de Velde-de Wilde en gemeentelijk plano- w O. Griffioen. Ze verwach ten" het gewijzigde concept begin volgend jaar te kunnen presenteren. Dat gebeurt in eer ste instantie aan de betreffende omwonenden. Pas nadien wordt de opzet, voorzien van de te ver wachten aan- en opmerkingen, voorgelegd aan de gemeente raad. „Het heeft geen zin om met een dichtgetimmerd plan naar de bevolking te stappen. Vandaar dat deze weg ook zo is afgesproken." Breuk Inhoudelijk wil de wethouder nog niet ingaan op de vraag in hoeverre het nieuwe alternatief een drastische breuk betekent met de voorgaande concepten. Wel laat ze doorschemeren dat de gemeente vasthoudt aan eni ge bebouwing aan de voet van de vijver. „Ik heb niet de illusie dat we het daar iedereen naar de zin kunnen maken. De water partij helemaal leeghouden, zo als de omwonenden hadden geëist, vinden wij wel erg ex treem." De aanpassing van de entree tot het straks eveneens te realiseren Poortambacht 11 is minder omstreden, maar daar om niet minder lastig, aldus Griffioen. Een zorg is onder meer de buurt goed bereikbaar te maken voor het openbaar vervoer, zonder gelijk de inrich ting van de beoogde 'stadskade' aan te tastenOok wordt nog ge studeerd op de mogelijkheid van een groter speelveld - een wens van omwonenden - naast het Thuiszorgkantoor. Griffioen gaat er vanuit dat ook die uit werking in de zelfde periode als het plan Noorderpolder kan worden gepresenteerd. Beide plannen gaan dan vergezeld van een zogeheten kwaliteitshand boek. Daarin wordt onder meer de door de gemeente gewenste architectuur van de gebouwen, de inrichting van de openbare ruimte en de soort bestrating omschreven. Op basis van die planuitwerking worden defini tieve afspraken gemaakt met de projectontwikkelaars, omtrent de uitvoering van de nieuw bouw. Afwisseling Mede afhankelijk van de proce dures op het gebied van ruimte lijke ordening (veel of weinig bezwaren) verwacht de ge meentelijk planoloog dat in 2005 op beide fronten kan wor den begonnen met de wijkuit- breiding. De gemeenteraad heeft een duidelijke voorkeur uitgesproken voor in eerste in stantie afbouw (deelplan 11) van Poortambacht. Volgens Griffioen bestaat tegen die tijd planologisch ook de mogelijk heid een begin te maken met de uitbreiding van Noorderpolder. Van belang is in dat geval wel dat verschillende types wonin gen worden gebouwd, zodat beide plannen niet met elkaar gaan concurreren. In de loop van volgend jaar, dan wel begin 2004 moet volgens de huidige planning bekend wor den welke prijs voor de koop- en huurwoningen moet worden be taald. Dan ook kunnen belang stellenden zich inschrijven voor een huis aan de flanken van de monumentenstad. Volgens Griffioen is de vraag naar een ruime nieuwbouwwoning in Zierikzee onverminderd groot. Jan Verboom en Peter Jasperse met het door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij graafwerkzaam heden in het Stationsgebied in Middel burg is een enorm bot gevonden. Vanwege de lengte, 75 centimeter, ver moeden archeologen dat het bot van een walvis of een mammoet is. Onder zoek door een bioloog moet uitsluitsel geven. Het bot is vrijdag door Jan Verboom en Peter Jasperse gevonden. Ze waren met een kraantje aan het graven. „Ik zag meteen aan de vorm dat het een bot was", zegt Jasperse. Gisteren kwamen de archeologen die betrokken zijn bij de graafwerkzaamheden een kijkje ne men. „Een mammoet of een walvis", denkt archeoloog Anton van Meurs. Het bot is ongeveer 75 centimeter lang en op sommige plaatsen wel twintig centimeter dik. Zijn collega David Kneuvels vermoedt dat het dier enorme spieren heeft ge had. Hij legt zijn hand in de holte van het bot. „De pezen waren ongeveer zo groot als mijn vuist." Het bot is zwart uitgeslagen, waar schijnlijk van het vocht. Met brand heeft de kleur niets te maken, vertelt Kneuvels. „Verbrande botten slaan juist wit uit." Aan de bodem waar het bot is gevonden, is te zien dat het daar oorspronkelijk niet vandaan komt. Het lag tussen middeleeuwse resten en het bot moet veel ouder zijn. De bodem waarop straks het nieuwe stadskantoor komt, is in de loop der eeuwen vaak om gewoeld. Er zijn singels aangelegd, wo ningen gebouwd en in de negentiende eeuw werd het Kanaal door Walcheren gegraven. Als het echt om een mammoetbot gaat, is het op één of andere manier uit zee ge- foto Ruben Oreel vist en in Middelburg weggegooid. De archeologen vinden regelmatig botten die zo weer in de grond terechtkomen. „Op de zeebodem liggen stukken grond bloot uit de tijd dat er nog mammoeten rondliepen", vertelt van Meurs. Het bot is zo goed bewaard gebleven omdat het niet blootgesteld is aan lucht. „Anders was het allang verteerd", weet Kneu vels. De archeologen gaan deskundigen van natuurmuseum Naturalis uit Lei den raadplegen om uitsluitsel te krij gen over de herkomst. Daarna wordt het bot weer terug naar Zeeland ge bracht. I ZIERIKZEE-De leerlingen van muziekleraar Dik de Koning verzorgen zaterdag 23 novem ber een open voorspeelavond gi taar en zang. De bijeenkomst wordt gehouden in het MFC in Zierikzee en begint om 19.00 uur. KAPELLE - Henk van Putten, de vaste organist van de her vormde kerk in Kapelle, geeft zaterdag 23 november een con cert op het Batz-Witte-orgel in de monumentale kerk. Van Put ten speelt werken waarvan hij uit ervaring weet dat mensen ze graag horen. Het concert begint om 20.00 uur. KAPELLE - In gemeenschaps centrum De Vroone in Kapelle vindt zaterdag 23 november de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs plaats. Het evenement duurt van 10.00 tot 15.30 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland zal het aantal gesubsidi eerde arbeidsplaatsen in het ka der van de zogeheten I/D en W.i.w. banen geleidelijk moeten verminderen. Dit is een gevolg van het beleidsvoornemen van de rijksoverheid om landelijk het aantal gesubsidieerde ba nen met vierduizend te reduce ren. Voor deze regio houdt dit in dat in de loop van volgend jaar het aantal I/D-banen met 12,4 wordt teruggebracht en dat er drie of vier minder W.i.w. banen zullen komen. Het gemeentebe stuur dient met deze reductie re kening te houden bij de vaststel ling van het beleidsplan 2003 voor de Algemene Bijstandswet en de Wet Inkomensvoorzienin gen. Dit plan wordt jaarlijks aangepast aan gewijzigde wet en regelgeving. Met betrekking tot het armoe debeleid worden er voor vol gend jaar nog geen wijzigingen aangekondigd. In 2004 zal dat waarschijnlijk wel het geval zijn. Op grond van de signalen vanuit de rijksoverheid vreest het ge meentebestuur op den duur in breuk op het zelfstandig beleid ten aanzien van de categoriale bijzondere bijstand. Het college van burgemeester en wethou ders wil voor het komend jaar in elk geval nog het huidige beleid in het kader van armoedebe strijding voortzetten en waar mogelijk uitbreiden. Dat gebeurt onder meer met een collectieve ziektekostenverze kering en de verstrekking van computers aan daarvoor in aan merking komende pex-sonen met een minimum-uitkering. Fraude Wat betreft fraudebestrijding zal er het komend jaar een eva luatie plaatsvinden op basis van de resultaten van de monitor Misbruik en Oneigenlijk ge bruik Algemene bijstandswet en aanverwante regelingen. Doel daarvan is te bezien of het fraudebeleid op sommige pun ten nog kan worden aange scherpt. De wijzigingen in het beleidsplan Algemene Bij standswet en de Wet Inkomens voorzieningen komen aan de or de in de commissie maatschap pelijke aangelegenheden. De commissievergadering wordt gehouden op dinsdag 26 novem ber vanaf 19.30 uur in het ge- meentehuis in Zierikzee. door Inge Heuff RENESSE - Hoewel Krijger Molenaars in Renesse steeds verder ingesloten raakt door natuurgebieden, ziet de leve rancier van meel aan ambachte lijke bakkers geen reden om te verhuizen. Het bedrijf beschikt over voldoende ruimte, ook nu het een concurrent uit Eist (Gel derland) heeft overgenomen. De gemeente Schouwen-Duive land ziet geen reden om de meel fabriek tot verplaatsing naar een bedrijventerrein te dwin gen, dan wel te verlokken met aantrekkelijke verhuispremies. „Krijger Molenaars zit wel aan zijn grenzen wat betreft ruimte claims", verklaart wethouder G. van de Velde-de Wilde (WD). „Ook aangaande milieuvergun ningen zijn we wel aan het einde gekomen. Maar het bestaande bedrijf past prima binnen de be staande vergunningen, voldoet aan alle eisen en er zijn nooit klachten. Het kan zo dus blijven zitten." Dat is precies wat de broers M. en H. Krijger vooralsnog van plan zijn. M. Krijger: „We be trekken flink wat tarwe van Zeeuwse boeren en coöperaties, we wonen naast de maalderij en vrijwel alle medewerkers ko men van hier. Een verhuizing is voor ons niet rendabel." De overname van een geduchte concurrent, een handelaar uit Ondanks de nadruk op natuurontwikkeling op de Vroongronden, blijven bedrijfsmatige activiteiten vooralsnog ongemoeid. foto Mechteld Jansen Eist, leidt niet tot een tekort aan ruimte. Krijger Molenaars heeft vol doende opslagmogelijkheden op het terrein. „Er wordt nu zelfs praktischer gewerkt", meentH. Krijger. „De vrachtau to's die vroeger leeg terug kwa men, nemen als gevolg van de overname nu vaak als retour vracht bloem uit Duitsland mee. Hierdoor hoeven wij minder tarwe in te kopen en dat scheelt in transportkosten." Moerdijk Mocht Krijger Molenaars ooit overwegen te verhuizen, dan zal dat eerder naar het wa ter aan de Moerdijk zijn, dan naar Zierik zee of Bruinisse, benadrukken de directeuren. „Een eventuele verhuizing moet winst opleve ren. Bijvoorbeeld door dichter bij de klant te gaan zitten. Wij leveren door heel Nederland, dus moet dat centraal zijn en wordt de Moerdijk een optie. Bovendien willen we dan inves teren in hoge silo's van dertig meter. Voor die hoogte kunnen we hier op het eiland geen ver gunning krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31