Eén loket voor alle zorgvragen PZC College Reimerswaal blijft bij plan sporthal Inwoners van Vlissingen pakken liever fiets dan bus Handtekeningenactie tegen aanblijven burgemeester Barbé Schouws bestuur wijst verzoek om stemmachines af Uitbreiding medisch centrum De Pijlers 13 florsels project voorbeeld voor andere gemeenten Inbraak in Yerseke Geluidsapparatuur gestolen Thoolse kerk weer bij de tijd Omleiding centrum Middelburg Geen vergunning poederfabriek agenda Orgelconcert Ruilbeurs &ORSELS LOKET HET loket voor vragen, informatie en advies op het gebied van dinsdag 19 november 2002 YERSEKE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag ingebroken in een woning aan de Ericalaan in Yer seke. De buit bestond uit computerapparatuur en persoonlij ke papieren. GOES - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Zwembad- wegin Goes is zaterdagmiddaggeluidsapparatuur ter waarde van enkele honderden euro's gestolen. THOLEN - De Nederlands-hervormde kerk in Tholen is bin nenkort weer helemaal bij de tijd. De wijzers van de klok wor den 2 en 3 december teruggeplaatst. De wijzerplaten zijn be gin oktober van de toren gehaald voor een grote opknapbeurt De wijzerringen en de wijzers zijn gestraald, geschilderd en opnieuw verguld. Ook is de verlichting vernieuwd en worden de aandrijf werken van de wijzers in de toren vervangen. Het terugplaatsen van de wijzers gebeurt met een telescoop kraan. Dat betekent dat er vanaf 2 december 07.00 uur tot en met 3 december 18.00 uur niet geparkeerd kan worden op het parkeerterrein aan de Regentessestraat. Dat is het parkeer terrein bij de Hervormde kerk. Autós die toch in de weg staan en daardoor de werkzaamheden belemmeren worden op kos ten van de eigenaar verwijderd. Tijdens de werkzaamheden is de Regentessestraat vanaf de hoek Plantagestraat tot de Oudelandsestraatafgesloten voor verkeer. MIDDELBURG - De parkeerplaatsten aan het Walplein (achter de V&D) en het Koorkerkhof in Middelburg zijn tot 20 december alleen via een omleiding te bereiken. De route voert via de Segeersstraat, de Lange Delft en de Koorkerkstraat. De terugweg gaat over de Lange Delft, Korte Delft, Damplein en de kaaien. Tussen 21 december en 6 januari heben de werklieden kerst en nieuwjaarsvakantie. In die periode zijn de parkeerplaat sen via de reguliere route - Stadhuisstraat, Bachtensteene en Groenmarkt - bereikbaar. Vanaf 6 januari wordt er nog een paar dagen aan de parkeerplaatsten gewerkt. Gedurende die dagen geldt andermaal de omleidingsroute. TERNEUZEN - De Raad van State heeft de milieuvergun ning van Terneuzen Powder Technologies (TPT) aan de Fin landweg buiten werking gesteld. Uit de uitspraak blijkt dat de vergunning die het bedrijf van de provincie heeft gekregen niet deugt. De geluidsnormen die in de vergunning staan zijn veel te soepel. De geluidsoverschrij ding die TPT veroorzaakt is te meten aan de rand van het industrieterrein. Daar mag het geluid van alle bedrijven gezamenlijk niet hoger zijn dan 50 decibel. Dit ge luidsniveau is volgens de wet acceptabel voor omwonenden. De kwestie over TPT is aangekaart door het afvalbedrijf Ver- straeten Verbrugge Groep, dat op hetzelfde industrieterrein is gevestigd. WG vreest zelf minder geluid te mogen maken als de geluids normen voor TPT van kracht blijven. Daarom verzocht het af valbedrijf vorige week de Raad van State de vergunning van TPT buiten werking te stellen tot er een oplossing is. Dit ver zoek is door de Raad van State ingewilligd. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) door René Hoonhorst TERNEUZEN - Vijf Terneuzen - se binnenstadbewoners houden de komende twee weken een handtekeningenactie tegen een nieuwe bestuurstermijn voor burgemeester R. Barbé. De Ter- neuzenaren willen de 'regenten mentaliteit, waarbij de burge meester een hoofdrol speelt' doorbreken, schrijven ze deze week in een advertentie in het Zeeuwsch-Vlaams Adverten tieblad. De in te zamelen handtekenin gen dienen als ondersteuning voor een verzoek aan commissa ris van de koningin W. van Gel der een onderzoek in te stellen naar de handel en wandel van de Terneuzense burgemeester. „We willen dat de commissaris en de mimsters van binnenlandse za ken en j ustitie er voor zorgen dat Barbé geen burgemeester van de nieuwe gemeente Terneuzen wordt. De burgemeester domi neert de bestuurscultuur en misbruikt zijn macht. Mensen die zijn besluiten aanvechten bedreigt en intimideert hij. We hopen dat de commissaris of de minister de misstanden onder zoekt", zegt woordvoerder F. Verbiest van de binnenstadbe woners. Verbiest is één van de bezwaar makers tegen de verhuizing van koffieshop Checkpoint naar de plaats van het voormalige va renscentrum aan de Westkolk- straat. Hij ageert dan ook tegen het 'verstrekken subsidies aan de grootste softdrugszaak van Nederland'. Ook beschuldigt hij de burgemeester van vriendjes politiek bij het verstrekken van opdrachten voor de bouw van een parkeergarage bij de schouwburg en het aanleggen van een megasportpark in Oude Vaart. Een 'grondig onderzoek moet voorkomen dat inwoners van Terneuzen nog langer zijn overgeleverd aan het ondemo cratisch optreden van de burge meester', schrijven de vijf Ter- neuzenaren in de brief aan commissaris en ministers. Den Haag komt pas in actie als de commissaris van de koningin daarom verzoekt, liet een woordvoerster van binnenland se zaken weten. Van Gelder was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Of hij overweegt een onderzoek in te stellen, is dan ook nog niet duidelijk. Maar de commissaris is in elk geval niet voornemens om er zelf voor te zorgen dat Barbé zijn carrière beëindigt. „De keuze voor een nieuwe burgemeester en ook voor een eventuele waarnemer, is straks aan de nieuwe gemeen teraad van Terneuzen en vooral aan de vertrouwenscommissie. De commissaris zal op basis van de wensen van die commissie een voordracht indienen bij de minister", meldde een mede werkster van het kabinet in Middelburg. Burgemeester Barbé wilde niet veel woorden vuil maken aan de acties tegen zijn persoon. Enigs zins geagiteerd meldde hij dat hij 'niet koud of warm wordt' van het initiatief van het vijftal. „Mijnheer Verbiest moet vooral doen wat hij niet laten kan. Hij is bekend in Terneuzen Ver biest wilde op zijn beurt niets van de reactie van Barbé weten „Deze week komt er een oproep in het ZVA om een handteke ning tegen het aanblijven van burgemeester Barbé te zetten. Mensen kunnen ook via e-mail sunset@tiscali.nlreageren en we gaan de deuren langs. Over twee weken hopen we dan een heleboel handtekeningen in Middelburg te kunnen afleve ren." STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12 00 uur en 13.00-15.00 uur- Ver koop Kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga;Revalidatiecentrum De Lin- denhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patienten, KAPELLE - Jongerencentrum Trinnety. 9.30-11.30 uur: Computerinloopoch- tend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur1 Welfarewerk; 19.45 uur: Reddings brigade NBvP; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8, KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.3016.30 uur vrouwenclub senioren; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten,Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde.'t Trefpunt, 14.00 uur. Bingo voor 50-plus- sers door Stichting Sociaal Cultureel Werk Senioren. door Rob Paardekam YERSEKE - Burgemeester en wethou ders van Reimerswaal houden vast aan de bouw van een sporthal in Yerseke- West. Volgens hen biedt dat meer garan ties voor de toekomst dan twee of drie gymzalen. De nieuwe binnensportaccommodatie in het toekomstige multifunctionele cen trum moet de twee huidige gymzalen aan de Tuinstraat en de Ericalaan vervangen. De vraag is of er opnieuw enkele gymza len gebouwd worden of juist één grote sporthal. Het college van B en W opteert voor de bouw van een grote sporthal, maar een meerderheid van de commissie welzijn liet begin deze maand weten daar sterke twijfels over te hebben. De komst van twee of eventueel drie nieuwe gymzalen zou volgens veel par tijen ook volstaan. Toch houdt het college in het voorstel aan de raad vast aan het plan voor een sport hal. Om de kosten enigszins te drukken zou dat een 'uitgeklede sporthal' kunnen worden, zonder kantine, tribune en be heerderskamer. Berekeningen laten zien dat zo'n sport hal 2.250.000 euro kost, terwijl voor drie gymzalen 2.025.000 miljoen moet wor den neergeteld. Het college vindt het verschil van 225.000 euro acceptabel. Volgens B en W is een sporthal, die minstens veertig jaar mee moet gaan, een betere investering dan enkele kleinere gymzalen. De twee huidige zalen worden zeer intensief ge bruikt en een sporthal kan een groeiende vraag in de toekomst opvangen Tijdens de raadsvergadering van' dins dag 26 november zal blijken of een meer derheid van de politieke partijen er ook zo over denkt. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Krui- ningen door Ali Pankow ZIERIKZEE - De VVD-fractie vindt het niet meer van deze tijd dat bij verkiezingen de stembil jetten met de hand moeten wor den geteld. Na de sluiting van het stembureau 's avonds om ne gen uur moet er nog urenlang in tensief en secuur worden geteld. Het dagelijks gemeentebestuur wil het verzoek van de liberalen in 2003 voor alle bureaus stem machines aan te schaffen, ech ter niet honoreren. „Dat heeft geen zin, de tijd is te kort om het gebruik van de KAPELLE - Henk van Putten, de vaste organist van de her vormde kerk in Kapelle, geeft zaterdag 23 november een con cert op het Batz-Witte-orgel in de monumentale kerk. Het con cert begint om 20.00 uur. stemmachines voor de verkie zingen van de Tweede Kamer in januari en van Provinciale Sta ten nog goed voor te bereiden", zegt wethouder J. van Felius van Financiën. Hij ziet overi gens wel de grote voordelen van het automatisch stemmen. „De mensen op het stembureau hoe ven inderdaad niet meer uren lang met de hand te tellen en fouten achteraf zijn uitgesloten. Vrijwel direct na sluiting van het stembureau is de uitslag van de stemming bekend." Volgens Van Felius kan het gebruik van stemmachines of -computers ook veel verwarring voorko men. „Soms wordt een vakje niet geheel duidelijk ingevuld met het rode potlood en ontstaat er twijfel of een stem wel of niet geldig is", zegt de wethouder. De gemeente telt 28 stembu reaus. Elk bureau voorzien van een stemmachine of -computer zou neerkomen op een investe ring van honderdduizend euro of een jaarlijkse kapitaalslast van vijftienduizend euro struc tureel. De WD had daarvoor in 2003 al Schouwen-Duiveland is de laatste Zeeuwse gemeente die in 2003 nog handmatig stemt. Er zijn in denlande overi gens ook nog enkele grotere ge meenten zoals Arnhem en zelfs Amsterdam waar de bewoners hun stembiljet nog met het rode potlood moeten invullen. KAPELLE - In gemeenschaps centrum De Vroone in Kapelle vindt zaterdag 23 november de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs plaats. Het evenement duurt van 10.00 tot 15.30 uur. De aanbouw van de Pijlers staat in de steigers. foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat GOES - Bij medisch centrum De Pijlers in Goes wordt hard ge werkt aan de realisatie van een nieuwe aanbouw. Zo'n twee maanden geleden werd begon nen met de bouw in de binnen tuin tussen de huidige twee vleugels. De extra ruimte is no dig omdat er door het intensieve gebruik van de ruim twintig me dische en paramedische disci plines ruimtegebrek is ont staan. De nieuwe trapeziumvormige aanbouw bestaat uit een begane grond waar artsen enkele be handelkamers krijgen en een eerste verdieping die voor de tandartsen is bestemd. Ook ko men er verschuivingen vanuit de huidige gebouwen. Zo gaat de ontvangstbalie van de dok tersassistenten naar de nieuwe aanbouw en datzelfde geldt voor de wachtruimte. De huidige wachtruimte is be stemd als extra ruimte voor het lab. De vergaderruimte van de artsen komt ten goede aan de magazijnruimte van de apo theek. De personeelsruimte van de apotheek wordt uitgebreid door er een deel van de centrale ontvangsthal bij te trekken. Dit laatste was nodig omdat het personeelsbestand van de apo theek in de loop der jaren is ver dubbeld. Als de bouw zonder problemen verloopt dan moet de nieuwe ruimte ongeveer in mei 2003 klaar zijn. In de eerste planning had de nieuwbouw ei genlijk nu al af moeten zijn. Apotheker - en secretaris van de Huurdersvereniging De Pijlers - B. Eefting: „We hebben vertra ging opgelopen omdat het pand rond de jaarwisseling van eige naar is veranderd. Kosten De verzekeringsmaatschappij die eigenaar was zag waar schijnlijk aankomen dat met de aanbouw de kosten te hoog zou den worden. Die wilde dus niet meer verder. We hebben vervol gens nog bekeken of wij als huurders het pand konden over nemen, maar dat werd lastig omdat we met zoveel verschil lende partijen zijn. Uiteindelijk heeft een particuliere investeerder uit Goes het ge bouw gekocht. Dit heeft echter allemaal wel tijd gekost waar door we pas later met de bouw zijn begonnen. De aanbouw zal volgens Eefting niet direct voor veel meer werk gelegenheid gaan zorgen: „Het wordt gebouwd omdat er ruim tegebrek is en niet zozeer om uit te breiden. Wellicht dat er in het lab nog wat ruimte zal komen voor extra personeel, maar dat is dan wel de enige plek." Ie» J aw Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Gedepu- leerde G. de Kok heeft gister- middag het zorgloket van de jemeente Borsele officieel ge- rj jpend. Hij maakte tijdens een lit bijeenkomst de naam bekend i van het loket, dat een voorbeeld S! nl0et worden voor dergelijke lo ei ketten in de andere Zeeuwse ge- e- meenten. m jnZet, gaat het heten, om te illu- lj stieren dat inkomen en zorg in ;e(jer geval zijn samengebracht achter het loket, waar ook vra- gen over welzijn en wonen zul- [en worden behandeld. Het bijeenbrengen van alle in- it formatie over inkomen, welzijn, l ;org en wonen achter een loket, - veigt vooral samenwerking tus sen de gemeente en instellingen. 3 Volgens wethouder F. Tollenaar, staat of valt zo'n zorgloket daarmee. De bedoeling is dat mensen met hun vragen of hulp vragen bij het loket terechtkun nen en dat over alles wat erom heen hangt ook infomatie en service wordt gegeven. Als ie mand bijvoorbeeld om gehandi- captenvervoer komt vragen, moet het mogelijk zijn dat hij ook met informatie over wo ningaanpassing of thuiszorg naar huis gaat. Nu moeten hulp vragers nog van de ene instel ling naar de andere om te krij gen waar ze recht op hebben. Voor hen is niet duidelijk waar om de ene instelling dit doet, en de andere dat. De gemeente Borsele liet de pro vincie weten graag te willen fungeren als pilotproject. De provincie gaf geld en stelde als voorwaarde dat de opgedane kennis moet worden gedeeld met de overige gemeenten. Inmiddels is, grenzend aan de centrale hal van het gemeente huis van Borsele in Heinkens- zand, een loket in een spreekka mer gemaakt. De ambtenaren die het loket gaan bevolken doen dat bij toer beurt en staan in directe verbin ding met de afdelingen sociale zaken en welzijn van het ge meentehuis. Met tal van instel lingen onderhouden de ambte naren contacten, wat ook moge lijk is door de digitale verbin dingen en speciaal ontwikkelde software. Tijdens de officiële opening trad Hanneke Meijer, een alter-ego van cabaretière Cecilia Mein- ders, op als pilothulpvrager. Ondanks de voortdurend drei gende hyperventilatie, wist ze de zaal aan het zingen te krij gen: wat schutterig maar toch met het gevoel van saamhorig heid waarop de pilothulpvrager uit was. door Ron Magnée VLISSINGEN - Inwoners van Vlissingen pakken vaak de fiets. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het gebruik van het openbaar vervoer in Vlissingen daarentegen is min der intrek. Het bureau nam in heel Neder land het fietsgebruik onder de loep. Opvallend is dat niet al leen de studentensteden zoals Groningen, Wageningen en Lei den hoog scoren. Ook Vlissingen enHouten staan hoog op de lijst. Zo nemen Vlissingers gemid deld meer dan acht keer per week de tweewieler. Ter verge lijking: in de rest van Nederland stapt men gemiddeld vijf keer per week op het stalen ros. Vlissinger T. Seijnstra van de Fietsersbond reageert verbaasd op de conclusies van het CBS. Onlangs kwam de bond tot heel andere conclusies: „Uit onder zoek blijkt Vlissingen niet slecht te scoren, maar ook niet heel goed." Volgens Seijnstra zijn er nog voldoende routes die voor verbetering vatbaar zijn. „Neem de wegen van Bossen- burgh of Paauwenburg richting het centrum. Dat zijn routes met slecht plaveisel en je moet lang wachten voor stoplichten." Wat afstanden betreft scoort Vlissingen wel goed, geeft Seijnstra toe. „Alles is goed be reikbaar met de fiets." Dat is waarschijnlijk de reden dat Vlissingers toch vaak de fiets pakken Ook de rest van Wal cheren en de Bevelanden, de ge meente Borsele uitgezonderd, scoren bovengemiddeld waar het gaat om het fietsgebruik. Gebieden waar weinig wordt gefietst, moeten vooral buiten de provincie worden gezocht. Zo fietsen Limburgers maar weinig, evenals inwoners van Rotterdam of Almere. Ook het openbaar vervoer-ge- bruik nam het CBS onder de loep. In dat opzicht scoort Zee land minder goed. De gemeen ten Vlissingen, Veere, Borsele en Tholen behoren tot de gebieden waar het minst in Nederland met het openbaar vervoer wordt gereisd. Datzelfde geldt voor heel Zeeuws-Vlaanderen. Om een voorbeeld te noemen: Vlis singers gebruiken gemiddeld één keer in de tweeënhalve week het openbaar vervoer. Het ge middelde in Nederland is één keer per week. Het gebruik van het openbaar vervoer ligt in de rest van Zeeland iets hoger, maar nog steeds wordt er min der dan gemiddeld met het openbaar vervoer gereisd. Echt veel gereisd met bus, tram en trein wordt er in de grote steden zoals Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. inkrtmem„,^1-.;:.. Een loket voor alle zorgvragen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29