PZ Delta schrapt waterleidingproject 11 Aan bouwdrift geen gebrek in Goes-Oost Erasmusflat wordt Prehistorisch bot gevonden bij station woonzorgcentrum F ractievoorzitter NBB doet aangifte van bedreiging Tarieven waterschap gaan flink omhoog Conflict tussen gemeente Borsele en nutsbedrijf over nieuwbouw Over de Dijk Auto gestolen Week van het naaktzwemmen Vogels te zien in Domburg comfbrto zeeuwse almanak Oom Pieter BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 19 november 2002 rinorRob Paardekam GOES - De wijk Goes-Oost krijgt de komende jaren te ma ken met aardig wat bouwplan nen. Dat bleek gisteren tijdens een gemeentelijke praatavond in wijkcentrum Jan Ligthart. De plannen voor het WEA- kantoor, op de hoek van de Voorstad en de Oostsingel, wa ren voor de meeste aanwezigen nieuw. Het accountantskan toor verhuist op termijn naar het Bekhofgebied, waarna de gemeente op huidige plaats woningen wil neerzetten. „Want dat is het beleid", legde wethouder M. 't Hart uit. „Als dit soort zaken verdwijnt, wil len we woningen bouwen." Daarop wilde iemand in de zaal weten of er misschien ver huisplannen zijn voor de gara ges van Van Fraassen aan de Voorstad en Van Strien aan de Van de Spiegelstraat, net zoals garage De Groene aan de Anje lierstraat. De wethouder zei van geen plannen te weten, maar het zou volgens hem wel binnen het beleid van de ge meente passen. Overigens zou woningbouw op de locatie Van Strien moeilijk worden, omdat het pal naast het spoor en een benzinestation ligt. Andere plannen die in het ver schiet liggen, zijn de bouw van woningen op de huidige sport velden van het Buys Ballot Col lege, de verbouwing van Groot Stelle aan de Bergweg en de uitbreiding van Ter Valcke en de serviceflats van De Horst. Dat laatste stuit op verzet van veel bewoners van het com plex. „We zijn tegen alle bouw plannen", liet een vertegen woordiger van de bewoners vereniging weten. „De mensen zitten er voor hun rust en wil len geen verbouwing." De uit breiding van De Horst bete kent overigens niet dat er meer mensen kunnen gaan wonen. Het is puur een uitbreiding in ruime, zodat de huidige bewo ners straks meer plaats heb ben. Wethouder 't Hart hielp tijdens de praatavond een misver stand over het parkeerbeleid uit de weg. Uit een stuk in de gemeentelijke informatieru briek hebben veel mensen op gemaakt dat het betaald par keren in Goes-Oost wordt uit gebreid, maar daar is geen sprake van. Volgens de wet houder heeft de gemeente wil len zeggen dat parkeren voort aan alleen nog is toegestaan in de daarvoor bedoelde vakken. Een klacht over de paaltjes die als paddestoelen de grond uit schieten, wist 't Hart eenvou dig te weerleggen. De plateaus die de gemeente aanlegt, liggen op gelijke hoogte met het trot toir Om te voorkomen dat au tomobilisten op de stoep gaan rijden, moeten er volgens de wethouder wel paaltjes wor den neergezet. Ten slotte kwam ook de onver mijdelijke hondenpoep nog even voorbij. Om de discussie voor eens en altijd te sluiten, kwam een man in de zaal met een drastische, maar wellicht effectieve oplossing. „Je weet wie het is, dus pak een grote en velop, gooi de drol erin en stop hem bij hem of haar in de brie venbus. Je ziet ze gegaran deerd nooit meer terug." doorMieke van derJagt HEINKENSZAND - Delta Nutsbedrijven wil niet langer doorgaan met de dubbele wa terleiding in het bestemmings plan Over de Dijk in Heinkens- iand. De huizen die nog gebouwd moeten worden, zou- dengeen dubbele leidingen krij- en in de eerste fase van het plan, die al gerealiseerd is, zou Delta de levering willen afbou wen. Het gemeentebestuur van Borsele is daar vooralsnog vier kant tegen. Over de Dijk is op milieugebied een paradepaardje voor de ge meente Borssele. Al vanaf de eerste fase, die inmiddels bijna is afgerond, moest de bouw aan zoveel mogelijk uitgangspunten van duurzaam bouwen voldoen. Zo zijn er, om schoon drinkwa ter te sparen, dubbele waterlei dingen aangelegd. Voor de con sumptie krijgen de bewoners gezuiverd drinkwater en voor zaken waarvoor het water niet zo schoon hoeft te zijn, het door trekken van de wc bijvoorbeeld, stroomt er Biesbosch-water door aparte leidingen naar bin- nen. Ook voor de volgende fasen van Over de Dijk heeft de gemeente ■HH9I VL1SSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is aan de Kanariesprenk in Vlissingen een auto gestolen. Het gaat om een zwarte Opel Kadett met het kenteken YB-90-HX. In dezelf de nacht werd ontdekt dat een aanhanger was gestolen aan de Mercuriusweg in Vlissingen. Het gaat om een aanhangwagen van het merk Power. met Delta afgesproken dat er dubbele leidingen komen te lig gen. Delta wil nu van die af spraak af. Volgens de waterleverancier zijn de inzichten over het mi lieurendement van een dubbele waterleiding de laatste jaren veranderd. De gemeente Borse le echter vindt een besparing van tien tot vijftig procent op de waterrekening van de huishou dens voldoende reden om de dubbele waterleiding erin te houden. Daarnaast vindt het gemeentebestuur dat de bewo ners van Over de Dijk gedwon gen zijn om bij de bouw meer te investeren. Ze moeten dus wel de kans krijgen om die investe ringen in duurzaamheid er uit te halen. Binnenkort overlegt het college van burgemeester en wethou ders met Delta over het voorstel dat de laatste op tafel heeft ge legd. De nieuwe woningen zou den volgens Delta gewoon één leiding moeten krijgen en bij de reeds bestaande huizen zou de de Biesbosch-waterleiding worden samengebracht met de schoonwaterleiding. Alles wat buiten de woningen in de grond zit voor de Biesboschwaterlei- ding, zou daarmee overbodig worden. De kosten daarvan zijn echter wel doorberekend in de exploitatieopzet van het be stemmingsplan en derhalve door de kopers van de kavels op gebracht. De gemeente gaat dus naar het gesprek met de princi piële insteek dat de afspraken moeten worden nagekomen. De huizen die nog gebouwd moeten worden in Over de Dijk in Heinkenszand moeten volgens Delta geen dubbele waterleidingen krijgen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Erasmusflat in de Goese Polder wordt de komende jaren definitief omgevormd tot een woonzorgcentrum. De eige naar van het wooncentrum heeft daarover overeenstem ming bereikt met de Stichting Woonzorg Goes en omstreken. Beide partijen ondertekenden gisteren een intentieverklaring. De beeldbepalende Erasmus flat, gebouwd in de jaren zeven tig, telt 135 wooneenheden. Op dit moment zijn er ongeveer 175 bewoners van zestig jaar en ou der. In de Goese Polder ontbre ken echter de mogelijkheden voor mensen die wat meer zorg nodig hebben. Voor verzor gingshuis- en verpleeghuiszorg zijn de bewoners dus aangewe zen op voorzieningen buiten de wijk. Om mensen zolang mogelijk zelfstandig te kunnen laten wo nen, ligt de omvorming van de flat tot woonzorgcentrum voor de hand. Ook de overige bewo ners van de Goese Polder zou den dan van het zorgaanbod kunnen profiteren. De afgelopen tijd heeft de Hu manistische Stichting Huisves ting Bejaarden Goes, eigenaar van de Erasmusflat, gestudeerd op de mogelijkheden van een woonzorgcentrum. Leverancier van de zorg wordt de Stichting VLISSINGEN - De Naturisten Federatie Nederland houdt tot en met zondag de Open Naturis- tische Zwemweek. Delta Na tuur, de Zeeuwse afdeling van de naturistenfedereatie, huurt elke week het Sportfondsenbad op zondag van vijf tot zes uur 's middags af om naakt te zwem men. Aanstaande zondag kan er met korting worden gezwom- Woonzorg Goes en omgeving. Deze stichting is enkele maan den geleden opgericht als samenwerkingsverband van verpleeghuis Ter Valcke en de zorgcentra 't Gasthuis, Rand- hof, Rehoboth en Ter Weel. Nu de intentieverklaring is ge tekend, kunnen de ideeën con creet worden uitgewerkt. In eer ste instantie moet er een programma van eisen komen, waarna een architect aan de slag kan. Het streven is om al be gin volgend jaar de eerste zorg diensten te kunnen aanbieden. Medio 2005 moet de Erasmus flat volledig gereed zijn als woonzorgcentrum Daarvoor is echter wel een aan zienlijke verbouwing en uit breiding van het complex nood zakelijk. Het gaat daarbij onder meer om recreatieruimte, plaats voor dagbesteding, vergader mogelijkheden en spreekka mers. De woningen op zich vol doen aan de eisen van deze tijd. Met het oog op de financiering zijn de plannen aangemeld bij het Zorgkantoor Zeeland. Dat heeft het project inmiddels op genomen in de planning voor de regio, zodat er naar verwach ting tijdig geld voor beschik baar is. R. Heijboer van Stichting Woonzorg verwacht dat de haalbaarheid van de planning niet zozeer afhangt van de fi nanciering, maar vooral van de noodzakelijke procedures. Voor de uitbreiding van de Erasmus flat is onder meer een wijziging van het bestemmingsplan no dig, waarmee vaak veel tijd is genioeid, zeker als er bezwaren uit de buurt zouden komen. De ideeën voor de Erasmusflat sluiten aan bij het zogeheten Masterplan Goese Polder, het grootscheepse vernieuwings project waarmee gemeente en woningcorporatie RWS probe ren de wijk ook in de toekomst leefbaar te houden. Een cen trum in de wijk dat 24 uur per dag zorg biedt, past daar uitste kend in. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij graafwerkzaamheden in het Stationsgebied in Middelburg is een enorm bot gevonden. Vanwege de lengte, 75 centimeter, vermoeden archeologen dat het bot van een walvis of een mammoet is. On derzoek door een bioloog moet uitsluitsel geven. Het bot is vrijdag door Jan Verboom en Pe ter Jasperse gevonden. Ze waren met een kraantje aan het graven. „Ik zag meteen aan de vorm dat het een bot was", zegt Jasperse. Gisteren kwamen de archeologen die be trokken zijn bij de graafwerkzaamheden een kijkje nemen. „Een mammoet of een walvis", denkt archeoloog Anton van Meurs. Het bot is ongeveer 75 centimeter lang en op sommige plaatsen wel twintig centimeter dik. Zijn collega David Kneu- veis vermoedt dat het dier enorme spieren heeft gehad. Hij legt zijn hand in de holte van het bot. „De pezen waren ongeveer zo groot als mijn vuist." Het bot is zwart uitgeslagen, waarschijnlijk van het vocht. Met brand heeft de kleur niets te maken, vertelt Kneuvels. „Verbran de botten slaan juist wit uit." Aan de bodem waar het bot is gevonden, is te zien dat het daar oorspronkeli j k niet van daan komt. Het lag tussen middeleeuwse resten en het bot moet veel ouder zijn. De bodem waarop straks het nieuwe stadskan toor komt, is in de loop der eeuwen vaak om gewoeld. Er zijn singels aangelegd, wonin gen gebouwd en in de negentiende eeuw werd het Kanaal door Walcheren gegraven. Als het echt om een mammoetbot gaat, is het op één of andere manier uit zee gevist en in Middelburg weggegooid. De archeologen vinden regelmatig botten die zo weer in de grond terechtkomen. „Op de zeebodem lig gen stukken grond bloot uit de tijd dat er nog mammoeten rondliepen", vertelt van Meurs. Het bot is zo goed bewaard gebleven omdat het niet blootgesteld is aan lucht. „Anders was het allang verteerd", weet Kneuvels. De archeologen gaan deskundigen van na tuurmuseum Naturalis uit Leiden raadple gen om uitsluitsel te krijgen over de her komst. Daarna wordt het bot weer terug naar Zeeland gebracht. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Fractie voorzitter A. Oudshoorn van het Noord-Bevelands Belang heeft gistermorgen bij de politie in Wissenkerke aangifte gedaan tegen P. Kersseboom, ex-be stuurslid van de partij. Ouds hoorn beschuldigt hem van stal king, bedreiging en smaad. „Ik word dag en nacht gebeld, hij staat voor mijn woning en valt familie en vrienden lastig", verklaart Oudshoorn, die daar in gesteund wordt door zijn fractiegenoten. Ook woord voerder J. van Pelt van het par tijbestuur ergert zich aan het 'mail-terrorisme' van Kersse boom en zijn partner H. Smits, tot voor kort voorzitter van het NBB-bestuur maar inmiddels voorzitter van de Zeeuwse afde ling van de Lijst Pim Fortuyn. „Als ik met iemand een gesprek heb op mijn terras, wil ik niet dat dat vervolgens via de mail verspreid wordt", zegt Van Pelt. „Tenzij dat nadrukkelijk zo is afgesproken." Van Pelt bevestigt dat Kersse boom zes weken terug al door het partijbestuur is geschorst. „Dat hebben we gedaan omdat Paul Kersseboom buiten het be stuur om fractiegenoten van Arie-Kees Oudshoorn benaderd heeft om diens functioneren aan de kaak te stellen", aldus Van Pelt. Tijdens de komende leden vergadering, woensdag 27 no vember, zal de leden worden ge vraagd in te stemmen met de schorsing van Kersseboom als partijlid. Niet correct Tegelijkertijd zal volgens Van Pelt ook het functioneren van Oudshoorn aan de orde komen. „Oudshoorn is ook niet hele maal correct bezig", zegt Van Pelt. „Tijdens de algemene be schouwingen heeft hij dingen gezegd, waar niemand vooraf van op de hoogte was. Op zo'n moment is hij te solistisch be zig." Of ook Oudshoorn een schorsing boven het hoofd hangt wil Van Pelt 'nog niet' zeggen. De NBB-fractie kwam afgelo pen zondag bijeen, nadat zater dag op de discussiepagina van de website van de partij het functioneren van Oudshoorn aan de kaak werd gesteld. Hij wordt in het stuk ondermeer be schuldigd van 'politieke onbe trouwbaarheid', 'ongenuan ceerde uitspraken in de pers' en 'eenmansgedrag'. Hoewel de aanklacht anoniem is, zegt Oudshoorn over bewijzen te be schikken dat het schrijven van Kersseboom afkomstig is. Kers seboom weigert elk commen taar. De politie zal 'in de loop van de week' bekijken of de aangifte van Oudshoorn hout snijdt. „Ik zal het betreffende wetsartikel dat stalking behandeld nazoe ken en vervolgens met het par ket overleggen of er een straf baar feit is gepleegd", aldus K Priem van het bureau Wissen kerke. DOMBURG - Vogelvereniging De Nachtegaal in Domburg houdt in samenwerking met de verenigingen van Arnemuiden, Oost-Souburg en Vlissingen een regionale tentoonstelling. Deze wordt gehouden in het ontmoe tingscentrum De Halve Maan in Oostkapelle. De tentoonstelling heeft een grote sortering kanaries, par kietachtige en andere tropische vogels. In totaal zijn er 366 vo gels ingeschreven. De tentoon stelling begint donderdag om 20.00. Vrijdag is de tentoont- stelling te bezoeken van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van van 10.00 tot 17.00 uur. Vogel vereniging de Nachtegaal heeft vijftig leden. Zij viert dit jaar haar 40-jarig jubileum. door Rolf Bosboom GOES - Zonder al te veel gekra keel heeft het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den gisteravond ingestemd met de begroting voor volgend jaar. Dat betekent een aanzienlijke stijging van de tarieven: zes pro cent voor de omslagen gebouwd en ongebouwd en 6,5 procent voor de verontreinigingshef- fing. Een gemiddeld huishouden is daardoor in 2003 al gauw zo'n twintig euro meer kwijt aan het waterschap dan dit jaar. Een ge zin in een woning met een ge taxeerde waarde van 135.000 euro moet volgend jaar in totaal bijna 315 euro betalen aan Zeeuwse Eilanden. De beperkte verhogingen van de tarieven tijdens de afgelopen ja ren zijn daarmee verleden tijd. Onder meer forse loon- en kos tenstijgingen maken dat onmo gelijk. Wel is de laatste maan den alles in het werk gesteld om de schade voor de belastingbe taler zoveel mogelijk binnen de perken te houden. De tarieven die het dagelijks be stuur had voorgesteld, bleken het maximaal haalbare te zijn. De hoofdingelanden, de leden van het algemeen bestuur, kon den zich daar in grote lijnen in vinden. „Niet buiten proportie, maar gerechtvaardigd", oordeelde S. Verheij. „Een verantwoorde las tenverhoging", vond ook A. van der Maas. Duidelijk is dat het waterschap op korte termijn keuzes moet maken, omdat voor de komende jaren nog grotere tariefsverho gingen onontkoombaar lijken. De vraag is of de hoofdingelan den dat willen accepteren. Het alternatief is bezuinigen, door investeringen te schrappen of uit te stellen. Dat betekent dat de ambities zouden moeten worden getemperd. Die toekomstdiscussie wordt gehouden op 15 januari, al werd er gisteravond links en rechts alvast een voorschot op geno men. Diverse hoofdingelanden zeiden er weinig voor te voelen de financiële reserves in te zet ten om de stijging van de tarie ven te matigen, aangezien de spaarpot al op het afgesproken minimumniveau zit. Huizenprijzen DGideonse rekende voor dat de lasten voor de burgers meer zijn gestegen dan uit de tarieven blijkt. Door bijvoorbeeld de ge stegen huizenprijzen hebben zij ook al extra moeten betalen. De totale belastingopbrengst voor het waterschap is mede daar door de afgelopen drie jaar met ruim 28 procent gestegen. Uit de financiële vooruitzichten lijken daar de komende vijf jaar nog eens tientallen procenten bij te komen. De conclusie is dan ook helder, vond Gideonse. „De rekening valt voor de ingelanden wel heel hoog uit. Wij kunnen alleen bij sturen door minder geld uit te geven. Willen we de zaak in de toekomst op orde krijgen, dan moeten we daar vandaag mee beginnen." Advertentie HWMDFJTH# Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN Noordzandslraal 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 Jan Verboom en Peter Jasperse met het bot. foto Ruben Oreel Oom Pieter is de absolute fa voriet van de drie kinderen van het Oostburgse gezin. El ke keer als ze horen dat hij komt juichen ze. Hij heeft volgens het trio namelijk de mooiste baan ter wereld en neemt telkens ook iets leuks mee van zijn werk. De drie zijn helemaal blij als ze bij hem mogen logeren. Want dan gaan ze elke dag mee naar zijn werk en mogen ze hem helpen. Oom Pieter is I namelijk ontwerper, woont j in het Deense Billund en werkt bij Legoland. Daar kan geen piloot, brandweer man of treinmachinist tegen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27