Altijd dynamiek in de Delta Mannelijke steurgarnaal verandert in een vrouwtje 23 23 25 25 Zeeuwse natuur door de tijden heen weerwoord Project streekeigen erven Blik op de Campveerse toren Strijd tegen ongedierte op de boerderij Die domenie van 'tdurp bijzonder blauw Als de wind komt voorde regen, kunnen de zeilen er wel tegen; maar als de regen komt voor de wind, maak dan dat ge de zeilen bindt. Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC. postbus 18. 4380AA, Vlissingen, fax OU8-470102. e-mail redactie@pzc.nl. Buitengebied, is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl dinsdag 19 november 2002 Is Zeeland stilstand of be weging? Daarop geeft de tentoonstelling Dynamiek in de Delta in het Zeeuws Bio logisch Museum bij Oostka- pelle antwoord. Met de vijf tigjarige herdenking van de Februariramp 1953 op komst, worden de verande ringen die zich in een halve eeuw in de provincie vol trokken, in beeld gebracht. Daarbij ligt het accent op de natuur; misschien wel het beste thema om duidelijk te maken dat er in het Zeeuwse nimmer sprake is van stil staan, maar altijd van bewe gen. Dat heeft alles te maken met de aanwezigheid van het water en de bijbehorende ge tijbeweging, die zowel op planten, dieren en land schap, als op de mensen in de Delta van invloed is. en ze ervaren het ook anders." Het thema 'veranderingen' loopt als een 'blauwe draad' door de tentoonstelling. Golven geven het onderwerp of een vraag aan. In het eerste deel van de expositie gaat het om veran deringen in het algemeen, in de samenleving. Een 'rad van avontuur' maakt duidelijk hoe Het is een royale tentoonstel ling, Dynamiek in de Delta. Twee zalen en de educatieve ruimte van het Zeeuws Biolo gisch Museum (ZBM) zijn er voor vrijgemaakt. Als binnen komer is de poortruimte inge richt als nostalgische huiska mer, waarbij de bezoeker gelijk de vraag 'staat in Zeeland de tijd stil?' voorgeschoteld krijgt. Hij kan vervolgens zelf aan de hand van de expositie bepalen wat het antwoord is. Voor educatief medewerker Brechtje ten Have is het duidelijk. „Dynamiek is iets van alle tijden. Stilstaan of bewegen is in Zeeland geen con trast. Veranderingen zijn er al tijd geweest." Ze vindt het een heel interessan te vraagstelling. „Er zijn men sen die bewust de clichébeelden in stand houden van een Zee land waar weinig gebeurt. Ik denk omdat het heel attractief is en een beetje herkenbaar." Ten Have - zelf geen Zeeuwse - heeft het idee dat 'echte' Zeeuwen heel anders tegen natuur en landschap aankijken dan im port-inwoners. „Ik kom hier binnen en denk: hè, hè, niet meer die Randstad en alle druk te erom heen. Je ervaart de na tuur meer aan den lijve. Zeeu wen staan daar minder bij stil In een nostalgische huiskamer krijgt de bezoeker van de expositie de vraag 'staat in Zeeland de tijd stil?' voorgeschoteld. De tentoonstelling in het Zeeuws Biologisch Museum bij Oostkapelle toont de veranderingen die zich in een halve eeuw in de provincie voltrokken. foto's Lex de Meester in de loop van de eeuwen kinde ren, hun omgeving en hun speel - mogelijkheden zijn gewijzigd. Als blikvanger is een draaimo len opgesteld, waarin enkele clichébeelden te zien zijn: ring- rijden, een boerin op de dijk, vo gels aan het water en boten op het Veerse Meer. Aandacht is er voor de inundaties in de Tweede Wereldoorlog - in het bijzonder voor het onder water gezette Walcheren - en voor de Februa riramp 1953. Met als decor een verwoest landschap wordt aan gegeven wat voor een ontwrich ting het water in de samenleving teweeg kan brengen. In het tweede deel van de ten toonstelling wordt aandacht besteed aan de ontwikkeling van natuur en landschap in de laatste vijftig jaar. De uitvoe ring van het Deltaplan, de vele verkavelingen en de industriali satie (Sloegebied) zijn daar in was voor de afsluiting van de Deltawateren en nu", vertelt Brechtje ten Have. „Deeco- schok die is veroorzaakt, is goed te zien. Bepaalde planten en dieren zijn verdwenen of heb ben het ei-g moeilijk gekregen. Sommige vogelsoorten hebben erg te lijden onder de verande ringen en de afnamé van de schorren." Ze noemt als voor beelden de scholekster en de broedvogels van de kale grond. Het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Yers- eke leverde informatie over de ontwikkeling in het zoute Gre- velingenmeer over de afgelopen tien jaar Met als uitgangspunt het boekje Het grote blauw van de provin cie Zeeland, is op panelen de in vloed te zien die de Deltawerken hebben op het leven in de ver schillende Zeeuwse wateren. Vitrines met vogels en zeedieren sterke mate bepalend voor. De kaart van Walcheren voor 1945 vertoont een lappendeken aan percelen, die na een her- en ruil verkaveling gladgestreken is. Hetzelfde geldt voor Schou- wen-Duiveland, waar de Fe bruariramp is gevolgd door een opschaling van de indeling van het platteland. „We hebben een vergelijking proberen te maken van hoe het illustreren hoe deze hebben ge reageerd op de veranderingen in hun omgeving. De otter staat symbool voor herstel van zoge naamde 'ecologische verbindin gen' in de provincie. Een aan eengesloten stelsel van nieuwe en oude natuur moet ervoor zor gen dat dit bijna uitgeroeide dier op termijn weer terugkeert. De dynamiek gaat door. Nog tij dens de looptijd van de tentoon- De otter: symbool voor herstel van 'ecologische verbindingen' in de provincie. stelling wordt de Westerschel- detunnel in gebruik genomen. Drie grote foto's van een bepaal de plaats die moet worden 'aan gepast' ten behoeve van deze tunnel, geven aan dat verande ring niet altijd vooruitgang be tekent. Dat is ook van toepas sing op de gevolgen die aanleg van een Westerschelde Contai ner Terminal voor natuur en landschap heeft. Bewust heeft Brechtje ten Have, die bij de in richting samenwerkte met vormgever Ramon de Nennie, de expositie weer met een vraag afgesloten: wat is de toekomst van de Zeeuwse natuur? Voor jonge kinderen is de ten toonstelling iets te hoog gegre pen. Als aanvulling zijn in de educatieve ruimte enkele acti viteiten opgezet. Mijn droom huis staat in... is bedoeld voor kinderen van drie tot en met ze ven jaar en kinderen vanaf tien jaar kunnen onder het motto Geef de boer een stoel zelf een landschap invullen. Met een toeristische kaart van Zeeland als speelbord kan iedereen het Droge voetenspel beoefenen. In de omgeving van het museum en kasteel Westhove is de rondlei ding Lees het landschap uitge zet. Rinus Antonisse Tentoonstelling Dynamiek in de Delta. Zeeuwse natuur door de tijden heen: tot en met 23 maart 2003 in het Zeeuws Biologisch Museum tussen Oostkapelle en Domburg. Open: in november en december van dinsdag tot en met zondag, in januari, februari en maart van woensdag tot en met zondag, 12.00-17.00 uur. In schoolvakanties ook op maan dag en dinsdag geopend. Voor veel mensen is een gar naal een garnaal en is er geen verschil tussen de ene soort en de andere. Velen kennen de garnaal ook alleen als een roze delicatesse in de vorm van een garnalencocktail. In werkelijk heid zijn er tientallen soorten te vinden rond de Zeeuwse kust, waarvan er zeker tien vrij alge meen zijn. Bovendien zijn gar nalen in het algemeen buitenge woon interessant en mooi van kleur. Neem nu bijvoorbeeld de Hip- polyte varians of, in gewoon Ne derlands, de veranderlijke steurgarnaal. Deze kleine gar- nalensoort heeft het vermogen om zijn kleur aan te passen aan de ondergrond waar hij op zit. Zo is het diertje lichtgeel als hij op spons zit en transparant met rode adertjes wanneer hij in rood vederwier zit. Deze soort wordt toch vrij vaak over het hoofd gezien, wellicht mede door zijn goede camouflage, maar ook door zijn geringe af meting (tot maximaal drie cen timeter). Uit proeven is geble ken dat deze dieren in korte tijd (tien tot vijftien minuten) volle dig van kleur kunnen verande ren. De veranderlijke steurgar naal behoort overigens niet tot de familie van de steurgarnalen (Palaemonidea), maar tot de fa milie Hyppolytidae. Zo zie je maar weer dat de Nederlandse naamgeving niet altijd weten schappelijk juist hoeft te zijn. Een heel andere garnaal is de Palaemon adspersus of de roodsprietgarnaal. Dit dier wordt wel zeven centimeter lang en is daarmee ook interes sant voor de visserij. De soort komt vaak massaal voor en wordt ook vaak gevangen als bijvangst tijdens de palingvis serij in de Grevelingen. Deze garnaal behoort tot de familie van de steurgarnalen ofwel de Noorse garnalen (Palaemo nidea), waarvan in Nederland diverse soorten voorkomen. Van de steurgarnalen is bekend dat de dieren in het eerste levens jaar allemaal mannetjes zijn en later veranderen in vrouwtjes. De Nederlandse naam geeft aan dat het dier te herkennen zou zijn aan de rode antennes. Het dier heeft ook daadwerkelijk rode antennes, maar dat hebben vrijwel alle steurgarnalen. Om garnalen te determineren moet je vooral niet op de kleur letten, maar wel op de vorm van het li chaam. de tandjes op het ros trum (de snuit) en de vorm van de pootjes en schaartjes. De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. Veel soorten binnen de groep van de steurgarnalen zijn bij zonder fraai om te zien. De li chamen zijn vaak volledig transparant met schitterende lijnpatronen erop. Om de poot jes zitten rode en/of gele band jes. De roodsprietgarnaal heeft overigens alleen gele bandjes om de pootjes en geen lijnpatro nen maar allemaal kleine rode stipjes. Een zeer onopvallende garnaal is Thoralus cranchii, de waaier garnaal. De Nederlandse naam duidt op een minuscuul klein waaiertje voor de ogen. dat ge vormd wordt door geveerde ten takels. Het is een vrij schuw gar naaltje, dat niet veel groter wordt dan zo'n twee centimeter. Het is zeker niet altijd een alge mene verschijning geweest, maar de laatste tijd komt hij veel voor in de Oosterschelde. Het diertje lijkt een voorkeur te hebben voor stroming. Het be langrijkste kenmerk is het zeer gebochelde lichaam en het om hoog geheven achterlijf. Ook heeft hij vaak een duidelijke witte vlek net achter de kop. Het lichaam is meestal transparant, maar er komen kleurvarianten voor. Mat en Anne Vestjens Roodsprietgarnaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21