Pi OVINCi IIF JFF IJ fIS E COUR Hf Pleidooi doodstraf weggehoond Karremans voelde zich gefopt door VN HEB LEF STEM LPF! LIJST 9 VN-chef Annan neemt het op voor Dutchbat Co van Schalk Kaasrel na actie V oedingscentrum LPF-TERNEUZEN Iri 9° Zeeland is altijd in beweging Uitspraken minister Nawijn lokken heftige reacties uit Spanning loopt op in Caracas Kabinet bevriest posttarieven Olietanker Prestige lekt nog steeds Reuzenbot in Middelburg Van Bronckhorst weer bij Oranje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 245e jaargang no. 273 dinsdag 19 november 2002 los nummer 1,10 Grijze start Oplossende mist of nevel en vooral van middag ook wat zon. Maxima 8 a 9 gra den bij een matige zuidoostelijke wind. internet: www.pzc.nl nnnze redactie binnenland DEN HAAG - De uitspra ken van minister Nawijn van Vreemdelingenbeleid Integratie dat hij voor Je doodstraf is, zijn slecht [evallen. Vrijwel de hele Eveede Kamer, inclusief Je LPF voor wie Nawijn beoogd lijsttrekker is, leurt het standpunt af. Het is voor het eerst in de aaoorlogse politieke ge- schiedenis dat een zittend bewindspersoon zich openlijk voorstander toont van de doodstraf. Premier Balkenende noemt het «en 'merkwaardig standpunt'. „Het past niet in de Europese rechtspositie. Het is ondenk baar en onuitvoerbaar." Hij be nadrukte dat Nawijn niet na mens het kabinet spreekt en hij hem er over zal aanspreken. Ook vindt hij dat Nawijn zich be- ivust moet zijn van zijn twee functies van lijsttrekker én mi nister, nog wel van veiligheids zaken. „Ministers hebben wel enige ruimte, zeker in verkie zingstijd. Maar hier past terug houdendheid." 'Volgens de uitspraken van Na wijn in de Nieuwe Revu zou de doodstraf moeten gelden voor iemand die 'bewust mensen van het leven berooft, zonder enige jreden'. Hij wijst daarbij op het leed van de slachtoffers en de nabestaanden. „Als je zelf be wust het risico neemt om te moorden en dan daadwerkelijk een leven neemt, ben ik voor een navenante straf, de doodstraf." Volgens hem mag onder andere Volkert van der G.verdacht van de moord op Pim Fortuyn, in aanmerking komen voor de doodstraf. Nawijn doelt ook op plegers van zinloos geweld. „Bij zulke figuren denk ik: welk i-echt heb jij nog om zelf te le ven?" Voor het NOS-journaal beves tigde Nawijn zijn pleidooi voor de doodstraf, maar trok hij uit spraken over de lopende zaken, die nog onder de rechter zijn, min of meer in. Later gister avond kwam de woordvoerder van Nawijn met een verklaring die erop neerkwam dat Nawijn geen voorstander is van de doodstraf in Nederland. De woordvoerder en Nawijn zelf wilden niet meer inhoudelij k in gaan op het artikel in Nieuwe Revu. Weerstand De weerstand uit de Tweede Ka mer was eenduidig. LPF-frac- tievoorzitter Herben is tegen de doodstraf, maar hij kan zich de 'persoonlijke ontboezeming' van de minister voorstellen. WD-fractieleider Zalm noemt de uitlatingen 'echt een stap te ver'Hij vindt 'het risico te groot dat iemand ten onrechte van het leven kan worden beroofd'. CDA-fractieleider Verhagen noemt de doodstraf 'niet be schaafd'. PvdA-lijsttrekker Bos zei dat de doodstraf ons land niet veiliger zal maken. GroenLinks-Ka- merlid Halsema wil Natvijn in de Tweede Kamer op het matje roepen. „Als een staat onderda nen gaat vermoorden, verliest die staat zijn democratische grondslag", aldus Halsema. Respect voor leven D66-fractielieder De Graaf zegt dat 'respect voor het leven het fundament is van onze bescha ving'. „De doodstraf is in 1870 afgeschaft en we moeten de be schaving niet 130 jaar terugzet ten. In de westerse wereld bestaat de doodstraf niet meer, behalve in de Verenigde Staten en daar werkt het niet, want de criminaliteit is er hoog." De lijsttrekker van de Christen- Unie, Rouvoet, zegt 'ervan op te kijken'. „De EU stelt altijd dat Turkije niet zou kunnen toetre den zolang daar de doodstraf bestaat." Rouvoet is 'buitenge woon huiverige voor onomkeer bare beslissingen'. Hij vindt het 'tamelijk onheilspellend' dat dit soort discussie altijd oplaait na ernstige incidenten. Volgens hem moeten politici voorzichtig zijn en ervoor waken dat ze niet inspelen op wraakgevoelens van de bevolking. GPD/ANP CARACAS - Bij een televisie station in Caracas, bekend om kritische uitzendingen over de Venezolaanse regering, is giste reneen bom ontploft. De schade was groot, maar er vielen geen gewonden. De explosie geeft aan dat de si tuatie in de hoofdstad steeds meer uit de hand loopt sinds president Hugo Chavez zater dag aankondigde dat de contro le over de politie in de stad in handen van de regering komt. Zondag maakte het leger een einde aan een betoging tegen het besluit van de president. AP Oud-commandant Karremans van Dutchbat praat na het verhoor in de Srebrenica-enquête nog even door met Mient-Jan Faber van het IKV. foto Phil Nijhuis/GPD (Advertentievan onze redactie binnenland DEN HAAG - Dutchbat kon de laatste week niets meer doen voor de veiligheid van de bur gers in de enclave Srebrenica. „Het regende granaten. We kon den niet vuren op mortieren en artillerie. Die stonden te ver HR-Dubbelglas Glashandel i MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j weg. Dutchbat heeft verder niet te ruggeschoten op individuele Bosnische Serviërs, omdat 'de- escaleren' voorop stond. Advertentie Cees Freeke Paula Stoker B.M. van Wankum Dat zei gisteren toenmalig Dutchbat-commandant Karre mans tegen de parlementaire enquêtecommissie Srebrenica tijdens zijn verhoor. Het uitblijven van hulp van de VN-commandanten van Un- profor voor de uiterst penibele positie van Dutchbat en de vluchtelingen in de enclave hebben aan luitenant-kolonel Karremans gevreten. Hij noem de zich 'een roepende in de woestijn'. Hij had het gevoel dat in het VN-hoofdkwartier in Sa rajevo, informatie over de dra matische ontwikkelingen in de enclave bleef liggen, een verwijt dat mede was gericht aan de toenmalige Nederlandse VN- chef-staf, generaal Nicolai. 'Pauzeloos' vroeg hij om aan dacht voor de geteisterde encla ve. Karremans kreeg geen luchtsteun tijdens de aanval door de Bosnische Serviërs on der Mladic. „Dan deugde het formulier niet, dan klopte de doelenlijst niet, dan weer werd er te weinig op ons geschoten." Terwijl in zijn ogen toch was voldaan aan het principe van de 'smoking gun': als de VN'ers on der vuur lagen, dan zou de luchtsteun komen. „Achteraf zeg ik: ik ben naïef geweest, ge fopt door de VN-organisatie." Karremans zei verder geen mo gelijkheden te hebben gehad om Mladic af te houden van zijn ac ties om weerbare mannen op te pakken en, naar achteraf bleek, te vermoorden. Zelf had hij daar in de hectische dagen rond de val van de enclave weinig van gemerkt. Wel had hij geruchten gehoord. Het enige wat hem overbleef was de evacuatie van de 25.000 vluchtelingen zoveel mogelijk in goede banen te lei den. Tijdrekken om internatio nale hulporganisaties in staat te stellen zich over de vluchtelin gen te ontfermen was er niet. Aanval Ook generaal Van Baal, destijds plaatsvervangend bevelhebber der landstrijdkrachten, liet in zijn verhoor blijken geen goed woord over te hebben voor de beslissing van de Unprofor- commandant Janvier geen luchtsteun te verlenen. Van Baal opende gisteren de aanval op een voor de land macht zeer kwetsende conclusie uit het Niod-rapport dat er bij de top van de landmacht onwil bestond voor het volledig infor meren van de minister. Die moet van tafel, zei hij. Volgens Van Baal is deze conclusie nergens in het rapport onderbouwd. Hij erkende dat er hier en daar misschien sprake is geweest van 'onkunde en dat is erg genoeg'. Spanning, druk en irritaties leidden tot incidenten als het niet informeren van de be windsman over het bestaan van een gevoelig document. Van Baal erkende een stommiteit te hebben begaan door de minister niet direct te informeren over een door Dutchbat ondertekend document dat de indruk wekt dat het Bosnisch-Servische le ger de evacuatie van moslim vluchtelingen uit Srebrenica netjes had uitgevoerd. Van Baal liet merken geschokt te zijn door de manier waarop hij, inmiddels bevelhebber der landstrijdkrachten, in april van dit jaar door de toenmalige mi nister De Grave aan de kant werd gezet. GPD/ANP door Bob Kroon GENEVE - VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan vindt niet dat Dutchbat schuldig is aan het drama in Srebrenica in 1995. De Nederlandse militairen zijn in de steek gelaten door de inter nationale gemeenschap. Vol gens Annan kregen zij ondanks herhaald aandringen geen luchtsteun om Srebrenica te verdedigen, omdat de Verenigde Naties bang waren voor een gij zeling van blauwhelmen. Advertentie PvdA nieuw Terneuzen uitdagend vernieuwend rechtvaardig lijst 1 nummer 1 „Bij eerdere luchtacties werden vierhonderd blauwhelmen dooi de Serviërs gegijzeld. Dat heeft zeker meegespeeld bij de toen malige besluitvorming, die in een wanhopig gecompliceerde situatie plaatsvond", aldus de VN-baas in een exclusief inter viewmet deze krant. Volgens Annan bevonden de Nederlandse militairen die de enclave moesten beschermen zich in een onmogelijke situatie. „Het was onbegonnen werk voor een vredesmacht die in mankracht en bewapening geen partij was voor de zwaar bewa pende overmacht van de Ser viërs." Annan onderschrijft de visie van ex-premier Kok, die eerder dit jaarsteldedatDutchbat'wel verantwoordelijk, maar niet schuldig' was aan de dood van zevenduizend moslims in Sre brenica. De VN-baas legt de verantwoordelijkheid voor het Het kabinet heeft bepaald dat TPG tot 2007 zijn posttarieven niet mag verhogen. Zo blijft de prijs voor een postzegel op een gewone brief de komende vier jaar 39 eurocent. Het post- en pakketconcern voelt zich gestraft voor goed gedrag. De milieuvervuiling d'oor de olietanker Prestige, die woens dag in problemen kwam voor de noordwestkust van Spanje, duurt voort. De Atlantische kust van Spanje raakt steeds meer besmeurd en op zee drijven twee grote olievlek ken. Zeevogels zijn de eerste slachtoffers van de dik ke olielaag. De visvangst in het gebied is verboden. Of het nu van een mam moet is geweest of van een walvis, is nog de vraag, maar groot is het bot wel dat gisteren graafwerk zaamheden in het Sta tionsgebied in Middel burg is gevonden. Onder zoek door een bioloog moet uit sluitsel geven. Bondscoach Dick Advo caat heeft Giovanni van Bronckhorst gisteren toe gevoegd aan zijn selectie voor het vriendschappe lijke duel van Oranje mor gen in Gelsenkirchen te gen Duitsland. De links back van Arsenal ver vangt de geblesseerde Mark van Bommel. De uitnodiging voor Van Bronckhorst is verrassend, hij is J pas net weer fit. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; gezondheid: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21,23 en 25 tot het ontploft in kaasblokjes. „Wij onderschrijven de uit gangspunten van het voedings centrum, maar zouden het jam mer vinden als kaas hiermee in een verkeerd daglicht komt te staan", zegt woordvoerder T. Brouwers van de Nederlandse Zuivel Organisatie, die namens alle zuivelproducenten op treedt. „De zuivelindustrie heeft de afgelopen jaren een reeks van kaassoorten op de markt gebracht met verschil lende vetgehaltes. Het is jam mer dat het Voedingscentrum in het spotje slechts een deel van het verhaal belicht. Op hun in ternetpagina staat gelukkig een genuanceerd verhaal. Namelijk dat kaas niet ongezond is." Woordvoerder J. Satter van het Voedingscentrum benadrukt ook dat de spotjes zijn gemaakt om mensen te lokken naar de in ternetpagina. Er is dus niks mis met het broodje kaas. GPD door Achille Prick DEN HAAG - Het klassieke broodje kaas ligt onder vuur. Het Voedingscentrum, dat waakt over ons eetpatroon, be nadrukt sinds gisteren in een tv- spotje dat eenderde van kaas uit vet bestaat, dus dat je er mee moet opletten. Een kleine kaas- rel is geboren, de kaasboeren zijn niet echt gelukkig met deze aanval op hun product. Het Voedingscentrum is een on afhankelijke stichting die ad vies geeft over voeding en een gezond eetpatroon. Om de Ne derlandse consument bewust te maken en te houden van de vele eigenschappen van voedsel, is gisteren een campagne begon nen. In de tv-spotjes krijgt de kijker advies over producten als chips, vis, kip en kaas. In het kaasspotje wordt een plakje kaas langzaam dikker en dikker (Advertentie) drama overigens ook bij andere VN-lidstaten. „Safe havens, zo als Srebrenica moesten volgens de Veiligheidsraad door ruim 34.000 man vredestroepen wor den veilig gesteld, maar we kre gen van de lidstaten slechts 7600 militairen." Irak In het interview toont Annan zich opgelucht over de instem ming van de Amerikaanse presi dent Bush met nieuwe wapenin specties in Irak. Hij voorziet echter dat de Verenigde Staten, als de inspecties niets opleve ren, alsnog op eigen houtje mili tair zullen ingrijpen in Irak. De gevolgen daarvan zijn volgens Annan niet te overzien. „Een geweldsuitbarsting in het Mid den-Oosten met mogelijk ver gaande gevolgen is niet uitge sloten." GPD pagina 4: oorlog te vermijden pagina 5: wapeninspecteurs in Irak naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:neh zes maanden) telefoon:ip.vnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e_ma.-|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maand met nummer: automatische incasso 20,50). handtekening: ,c Per kwartaal met automatische incasso 55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- iiüö F' ven, In de colofon treft o nadere info,mat.e aan. automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 713214 000002 BiBBHBOü ■HMHMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1