Jeanette Poorter probeert het zelf EDERLAND Tunnelkastje voor abonnees krijgt als naam: t-tag PvZ eist opheldering over overname van Remu Oud en nieuw met zijn dertigduizenden Dieselloc voor SBB 14 15 directeur Artemis richt morgen partij De Omkering op Toch meer geld van provincie naar omroep 2 O O Nu extra r *ÈP4ÏBT\ voordelig bij Hi Pre Pay: de Nokia 3310 en 3510 j BelCompaiuy Vragen over sluiting Vlaamse kust Rijverbod voor soldaat Steun voor jonge landbouwers Gewond door vallende box mode" toestel dinsdag 19 november 2002 doorMauntsSep MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland is blij dat een overname van Remu door Delta 'even' niet aan de orde is, maar gerustge steld is de partij nog allerminst. j)e PvZ heeft de indruk dat de afgelopen week 'dingen niet zijn gegaan zoals het hoort' en ver langt opheldering van Gedepu teerde Staten. Tknnet, de partner van Delta, haakte vorige week op het aller laatste moment af. Het bedrijf vond de financiële risico's toch te omvangrijk. Dat gebeurde nadat vlak daarvoor de onder nemingsraad van Delta zich had neergelegd bij een overname bod. De OR had aangekondigd een bod juridisch te zullen te genhouden, maar in ruil voor toezeggingen van de directie over een veilige toekomst voor het personeel werd daarvan af gezien. De PvZ heeft geen goed gevoel overgehouden aan alles wat rondom het overnameplan is gepasseerd. Ook de druk die op Provinciale Staten als aan deelhouder is uitgeoefend, steekt de partij. Daarom wil zij van Gedeputeerde Staten dui delijkheid hebben over de over name-onderhandelingen en het afhaken van Tennet. Ook de vraag of Delta een nieuwe part ner op het oog heeft, wil de PvZ beantwoord zien. Tijdens de Statenvergadering van afgelopen vrijdag ging de PvZ ook al kort in op de perike len rondom de door Delta ge wenste overname van Remu. Toen wilde de fractie van gede puteerde T. Poppelaars (energie) weten of het klopt dat Tennet is afgehaakt vanwege onduidelij ke cross border leases. Dat zijn constructies waarbij bedrijven bijvoorbeeld energiecentrales of netwerken verkopen aan bui tenlandse, veelal Amerikaanse, bedrijven en die vervolgens weer huren (leasen). Dat levert beide partijen veel geld op. Vol gens de PvZ hebben zulke cross border leases de winstcijfers van Remu inderdaad gunstig beïnvloed, maar is dat slechts een eenmalig voordeel. rioor Maurits Sep MIDDELBURG - Jeannette Poorter uit Middelburg zet haar piannen voor de oprichting van eennieuwe politieke partij door. Morgen richt ze De Omkering op. Doel: het Omkeren en be wust opwaarderen van de vrou welijke waarden en normen. Morgen is voor Poorter in meer dere opzichten een betekenis volle dag, want dan wordt ze bovendien 50. 'Daarmee door breekt zij per direct het beeld dat vrouwen van 50 uitgeran- 1 zijn', meldt haar persbe richt. Dat ter onderlijning ver volgt: 'Haar uitspraak dat zij met 1 opvlieger in haar eentje in staat is om de vuurtoren van Veere van licht te voorzien, moet miljoen vrouwen die op dit moment in de overgang zijn een enorme impuls geven om de energie te bundelen. Poorter kondigde begin septem ber al aan dat zij een partij zou gaan oprichten. Ze had bij de LPF vruchteloos gesolliciteerd naar het staatssecretariaat van emancipatiezaken; de brief raakte zoek. Nu wil ze op eigen kracht doorstoten naar de Tweede Kamer. Niet alleen in Nederland, De Omkering wordt een Europese partij die ook in andere landen in het parlement wil komen. De Omkering heeft twaalf be langrijke issues geformuleerd. De eerste is het doorbreken van \Tiendjespolitiek en machtsbol- werken. Een streven van meer partijen, doch de middelen zijn afwijkend: de inzet van liefde en zorg. Niet voor niets luidt issue MIDDELBURG Het dagelijks provinciebestuur lijkt bij nader inzien alle financiële wensen van Omroep Zeeland voor vol gend jaar te kunnen inwilligen. Tijdens de najaarsconferentie, vorige maand, trokken Gedepu teerde Staten 250.000 euro uit voor de regionale omroep, ter wijl die om een half miljoen had gevraagd. Vrijwel zeker besluiten GS van daag dat voor Omroep Zeeland hetzelfde indexeringscijfer geldt als voor andere aan de pro vincie gelieerde instanties. Door die meevaller wordt het begrotingstekort van Omroep Zeeland voor 2003 terugge bracht tot 20.000 euro. Ook dat laatste bedrag verwacht De Kok te krijgen, omdat het Interpro vinciaal Overleg nog een reste rend bedrag aan rijkssubsidie gaat verdelen. 8: het doorbreken van clichéma tig denken. In het politieke den ken moet volgens De Omkering veel meer de rechter hersenhelft gebruikt worden, want die ver tegenwoordigt het vrouwelijke denken. Door de focus te richten op de rechter hersenhelft wordt de disbalans tussen rechter en linker hersenhelft opgeheven, stelt Poorter. 'Een disbalans die zich momenteel vertaalt in: on veiligheid, wanorde, machte loosheid, apathie en machtson gelijkheid.' En door meer met rechts te denken 'ontstaat ruim te voor: zelfontplooiing, zelf sturing en liefde.' Jeannette Poorter - oprichter en directeur van Artemis, een organisatie die zich inzet voor de reïntegratie van vrouwen in de samenleving en in het arbeidsproces - signa leert een minachting voor het vrouwelijke denken. Om die te laten verdwijnen moet iedere vrouw vanaf 21 j aar een basisin komen krijgen. Ook wil De Om- 5 r. rcoutino oo/tta Hester Lucieer, Arianne de Boer en Thomas Lucieer (vlnr) doen met scouts uit vele landen mee aan de World Jamboree in Thailand. foto Charles Strijd door Raymond de Frel en Britta Jansen OOSTBURG - Als alle dertigduizend deelnemers aan het scouting-evene- ment World Jamboree net zo door el kaar kakelen als de drie afgevaardig den van scoutingclub Oostburg, dreigt het een ongelooflijke chaos te worden. Er valt Arianne de Boer (16) uit Oost burg en Thomas (16) en Hester Lucieer (14) uit Waterlandkerkje overigens niets te verwijten. Ze zijn gewoon dol enthousiast over hun aanstaande trip. En zij niet alleen. Vijfentwintig Zeeuw se scouts gaan in december naar Thai land. De World Jamboree is het grootste we reldwijde scout ing-evenement voor jeugd van dertien tot en met zeventien jaar, dat eens in de vier jaar wordt ge houden. Naast uitdaging, avontuur en feest draait het van 28 december tot 8 januari in het Thaise plaatsje Sattahip - 180 kilometer ten zuiden van Bangkok - vooral om culturele uitwisselingen, internationale contacten leggen en vrienden maken. Met Arianne, Thomas en Hester gaat ook Benjamin de Groot 14) uit Vlissin- gen op pad. Ze vertrekken al ruim voor de aanvangsdatum. „Vanaf 17 decem ber maken wij culturele uitstapjes, sla pen een nacht bij een gastgezin en we zullen ook ontwikkelingswerk doen", vertelt Thomas. Benjamin vindt het niet eng om zonder ouders helemaal naar Thailand te gaan. „Ach, er zijn ge noeg scouts die ik ken en daar kom je ook zo weer in contact met anderen." Hij is allang blij dat hij is uitgekozen om mee te doen met de World Jamboree. „Niet iedereen die zich opgeeft, mag ook echt mee." Deltavliegen De scouts, afkomstig uit 168 landen, bi vakkeren op een 1200 hectare groot ter rein, direct gelegen aan de Golf van Thailand. Ze krijgen daar thema's als techniek, welzijn, milieu en ontwikke ling voor de kiezen. Tal van grensver leggende activiteiten staan de scouts te wachten, al moeten ze wel keuzes ma ken. „Sommige onderdelen, zoals diep- zeeduiken en deltavliegen, zijn erg ge wild. Daar moet je dus heel snel bij zijn", aldus Thomas. Arianne maakt het niet zoveel uit hoe ze haar dagen in vult. „Ik ga vooral naar Thailand om vrienden te maken. Je ontmoet daar zo veel verschillende mensen." De scouts kijken met spanning uit naar hun eerste verre reis. „Het wordt ge woon een onwijs coole ervaring", roept Hester. Thomas: „Oud en nieuw vieren met dertigduizend mensen, dat is toch fantastisch?" Dat vindt Benjamin ook. „Het is weer eens wat anders om de feestdagen zonder mijn ouders te vie ren." door Ben Jansen GOES - Komend voorjaar zal een nieuw begrip postvatten in het Zeeuwse spraakgebruik: de t-tag. Dat is de naam van het elektronische apparaatje dat ie dereen die zonder oponthoud de tol wil passeren en met 25 pro cent korting door de Wester- scheldetunnel wil rijden, achter de voorruit van de auto moet hebben. De NV Westerscheldetunnel be gint 2 december een informatie campagne, waarin onder meer wordt aangeduid hoe deze kast jes kunnen worden besteld. Enkele maanden geleden liet de NV Westerscheldetunnel bij de introductie van het tolinnings- systeem weten dat nog werd ge broed op een pakkende naam voor het apparaatje. Dat is dus t-tag geworden (spreek uit: tietek). In het beeldmerk dat de tunnelmaatschappij voor het kortingssysteem heeft laten ontwerpen, is het woord cursief en zonder hoofdletter geschre ven. Het woord tag is Engels voor identificatieplaatje; de t ervoor staat voor tunnel. Daarmee maakt de eigennaam t-tag exact duidelijk wat het kastje doet: het systeem identificeert een be stuurder als een abonnement houder van de NV Westerschel detunnel en zorgt ervoor dat het kortingstarief automatisch wordt afgeboekt. De klanten die op deze manier betalen, kunnen met een snelheid van 30 tot 50 kilometer per uur door de speci aal hiervoor bestemde tolpoor ten rijden. De t-tag is een onderdeel van het tolinningsysteem. Met behulp van infrarood licht wordt aan het begin van de tolpoorten be paald in welke van de vier cate gorieën een naderend voertuig hoort. In de voor de t-tag gere serveerde poorten registreert een infrarood-lezer het kastje en de computer opent uitnodi gend de slagboom en schrijft het gereduceerde toltarief af. Voor een borgsom van 10 euro is de t-tag voor iedereen beschik baar, regelmatige tunnelklant of niet. Iemand die van het abonnement gebruik wil ma ken, moet de NV Westerschelde tunnel machtigen behalve deze borgsom een bedrag van 60 euro (voor personenauto's) of 200 eu ro (voor vrachtwagens) van een bankrekening af te schrijven. Deze bedragen worden gebruikt als buffer waaruit de tunnelpas sage wordt betaald. Wanneer deze buffer na een aantal ritten (Advertentie) r j| Ga snel naar de winket of check www.hi.nl. Deze actie rf» loopt t/m 31 december en zolang de voorraad strekt. k- V fg^The Phone House ...fora better mobile life BRUSSEL - Sluiting van de driemijlszone voor de Vlaamse kust voor vissersschepen van meer dan zeventig brutoton is mogelijk in strijd met het Europees recht. De Nederlandse Europarlementariërs A. Maat (CDA) en H. Vermeer (WD) hebben daar opheldering over gevraagd van de Europese Commissie. Zij hebben dit gedaan na een werkbezoek aan Brussel van be stuurders uit Nederlandse visserijgemeenten, waaronder Oostburg, Noord-Beveland, Vlissingen en Reimerswaal. Het visverbod voor grotere kotters treft volgens hen met name Ne derlandse kustvissers. De gemeentebestuurders hebben in middels ook staatssecretaris Odink van Visserij om een on derhoud gevraagd. Hij zou vanuit Nederland het voortouw moeten nemen bij een politieke actie tegen het Vlaamse be sluit. Odink kreeg eerder geen voet aan de grond bij zijn Vlaamse collega Dua. Zij wil met het algemene visverbod de kleine Vlaamse vissers en jonge vis beschermen. Het visver bod dat eerst alleen voor tong gold, moet 1 januari ingaan. kering iets doen tegen 'de tradi tionele waarden en normen die hebben geleid tot ongelijkwaar digheid'. Want vrouwen, alloch tonen, gehandicapten, ouderen en kinderen worden volgens de partij onderdrukt. ARNHEM - Een 21-jarige soldaat uit Heinkenszand, die eind vorig jaar op de Bimmelsweg in 's Heer Abtskerke een ongeluk veroorzaakte, is door de Arnhemse militaire rechtbank ver oordeeld tot een maand voorwaardelijke celstraf. Daarnaast kreeg de soldaat een voorwaardelijk rijverbod opgelegd van negen maanden. Doordat hij veel te hard reed kon de militair een bocht niet ne men, ramde een hek en kwam vervolgens in de sloot terecht. Een mede-inzittende van de wagen liep door het ongeluk een armbreuk op. Eerder was tegen de Heinkenszander een werk straf geëist van honderd uur. Verder eiste justitie dat de man achttien maanden zijn rijbewijs zou kwijtraken, waarvan een half jaar voorwaardelijk. AP A DEN HAAG - Jonge startende landbouwers kunnen straks gemakkelijker een beroep doen op het borgstellingsfonds voor de landbouw dat zich garant stelt voor bankleningen. Minister Veerman van Landbouw wil het provisiebedrag dat het fonds in rekening brengt bij banken, verlagen van drie naar één procent. Het bedrag waarvoor het fonds zich garant kan stellen, wil Veerman verhogen van 450.000 naar 1,2 mil joen euro. Jaarlijks maken al vijftig jonge beginnende boeren gebruik van het borgstellingsfonds. Veerman denkt dat door zijn maatregel dat aantal kan toenemen met tien tot vijftien star ters per jaar. Zijn voorstel, dat nog moet worden goedgekeurd door de Europese Commissie, levert een deelnemer gemiddeld 5000 euro voordeel opHet was eerst de bedoeling alleen star ters te helpen die vernieuwingen wilden doorvoeren. Het is echter zo moeilijk te meten of een vernieuwing echt iets ople vert, dat Veerman daarvan afziet. De regeling via het borg stellingsfonds komt daarvoor in de plaats. NTEUWDORP - Een 48-jarige man uit het Belgische Ger- aardsbex-gen is gisteren gewond geraakt toen hij bij een be drijf aan de Polenweg in Nieuwdox-p een veertig kilo wegende box op zijn rug kreeg. Het bedrijfsongeval gebeurde toen een andere man op zijn heftruck bezig was met het verplaatsen van de boxen. Toen hij remde viel er één af en belandde op het slachtoffer. Deze werd met ernstig rugletsel naar het ziekenhuis gebracht. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. GOES - De Stichting Stoom trein Goes-Borsele (SBB) kan een diesellocomotief toevoegen aan haar collectie. De schenker is fosforproducent Thermphos, het vroegere Hoechst in Vlissingen-Oost. Het bedrijf had de locomotief jai-en- lang in gebruik voor het ran- geerwerk op zijn terrein. De loc is gebouwd in de jaren vijftig voor de NS, maar het model da teert uit de jaren dertig. Daar mee past het voertuig uitste kend in de filosofie van de SBB, die het spoorwegbedrijf uit die peiriode wil laten zien. De stichting krijgt de locomo tief vrijdag overgedragen. Dan wordt die per dieplader naar Kwadendamme vervoerd. Daar krijgt de loc een opknapbeurt en wordt die geschilderd in de ori ginele kleuren: groen met gele biezen. Volgend jaar wil de stichting ermee gaan rijden. Advertentie door de tunnel te klein is gewor den, brengt de tunnelmaat schappij met een nieuwe incas so het bedrag weer op peil. De NV Westerscheldetunnel heeft om te beginnen 10.000 t- tags besteld, met een optie op nog eens 30.000. Medio februari begint de ver spreiding onder particulieren en bedrijven die zich ervoor hebben gemeld. Wie geen ge bruik wil maken van het abon nement, kan contant, met cre ditcard of tankkaart betalen. Primafoon Maakt contact 3 maanden gratis i-mode en geen aansluitkosten e-mail voor 3 cent de beste ringtones vanaf€0 plaatjes zenden en ontvangen gratis reisinformatie en nog veel meer... •Bij een 2-jarig Hi Profile 30 abonnement. Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op www.hi.nl. i-mode en het i-mode logo zi|n merken ol geregistreerde merken van NTT DoCoMo. Inc. in Japan en andere landen. Verkrijgbaar bij Primafoon, BelCompany, MediaMarkt. The Phone House. Tell Me en Tt--~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15