LPV bepleit groen in Spuikom PZC PZC Even uit de sleur met het winkeltje Vlissingers pakken liever fiets dan bus Sluisdeuren weer schelpenvrij F ractievoorzitter NBB doet aangifte van bedreiging Partij De Boom wil opkomen voor boeren 13 Gebied moet ook ruimte bieden aan evenementen agenda Dorpsraad praat over veiligheid Zeeuwse Avond Hinder op Langevielesingel Auto en aanhanger gestolen Omleiding centrum Middelburg Geen vergunning poederfabriek Inbraak in Yerseke dinsdag 19 november 2002 "der jnnrEdith Ramakers VLISSINGEN - Een muziek tent, amfitheater, een waterrijk Spuikompark én bescheiden woningbouw moeten de pijlers worden van de Vlissingse Spui kom. „Laat het alsjeblieft geen stenenmassa worden. We plei- len voor meer groen in de stad", zeggen G. van Marion en A. Schaap. gade leden van de Lokale Partij Vlissmgen (LPV) willen dit idee naar voren brengen om Vlissin- gers te stimuleren na te denken overgrote projecten in hun stad, zoals de inrichting van de Spui kom en het Arsenaalgebied. „Er is al heel veel gezegd over de Spuikom. Ruim twintig jaar ge leden werd er al over waterpar tijen en watervallen in de Spui kom gesproken. Helaas is dat plan nooit verder ontwikkeld." Herstel Volgens Schaap heeft Vlissin- gen nog de kans om fouten van vroeger te herstellen. In 1991 werd de Spuikomweg aange legd die het gebied achter de boulevard in tweeën splijt. De Spuiboezem is gedeeltelijk ge dempt. „De Spuikom kan nog uitgroeien tot een uitdagend re creatiegebied voor toeristen, bewoners, validen en minder validen. Opa's en oma's moeten er even, dichtbij huis, met hun kleinkinderen en kinderen naar toekunnen gaan. Het Nollebos ligt weer te ver buiten het een- redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl trum voor te veel mensen." Volgens de twee Vlissingers kan het Spuikomplan dat steden bouwkundige A. Bhalotra in opdracht van de gemeente vorig jaar presenteerde toch door gaan. „In aangepaste vorm, weliswaar. Er kunnen heus wo ningen komen, ook apparte menten/stadswoningen en een woontor-en op de plek van de Edah. Wij zouden het wel toe juichen wanneer de toren bij de watertoren uit het plan ver dwijnt. Datzelfde geldt ook voor woningbouw in de Kleine Spuikom. We moeten er voor waken dat het gebied overvol wordt." Visitekaartje Want de kwaliteiten van het Spuikomgebied moeten uitge buit worden. „Het kan het visi tekaartje van Vlissingen wor den. In welke stad heb je nog de kans om zo dichtbij het centrum met groen en water speels om te gaan. Wat ons betreft kan er ook een fontein in de Spuikom aan gelegd worden. Het zal een feeë rieke uitstraling krijgen", voor spelt Schaap. Ze gaan verder: „Niet alle evenementen kunnen op het Bellamypark worden ge houden. Plaats een amfitheater en muziektentje achter de hui dige Edah. Daar heeft de ge meente een parkeervoorziening bedacht. Op het dak van die parkeergarage kunnen allerlei activiteiten worden gehouden, van concerten en snuffel- en rommelmarkten tot zomerfesti- viteiten." De Vlissingers hebben hun ge dachten laten gaan over moge lijke invulling van het Arse naalplein. „Met het nieuwe Muzeeum aan de Nieuwendijk kan Vlissingen op die plek haar maritieme verleden bij uitstek koesteren. Dan is er binnen en buiten van alles over de maritie me historie te beleven. De helling van het zeehonden werfje bij de jachthaven kan in oude toestand worden terugge bracht. „Op de helling van het werfje kan een stalen reddings sloep neergezet worden. Kinde ren kunnen er spelen en tegelij kertijd wordt duidelijker hoe kleine scheepjes daar te water werden gelaten." AAGTEKERKE - De dorpsraad van Aagtekerke vergadert mor gen over veiligheid. De Veerse politiechef H. van Noort en de wijkagent H. van der Linden zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. Verder staan verkeer, woningbouw en jeugdvoorzieningen op de agen da. De vergadering begint om 20.00 uur in HCR Kodde aan de Burgemeester Bosselaarstraat. ELLEWOUTSDIJK - De Ver- telknng Midden-Zeeland ver zorgt zaterdag 23 november een Zeeuwse Avond in 't Kerkje van Ellesdiek. De Zeeuwse avonden zijn gevuld met verhalen en to neel in Zeeuws dialect. Het to neel komt voor rekening van de groep Ad Hoe uit Heinkens- zand, die het stuk Me zü 't oare en zie speelt. Jopie Minnaard schreef het stuk en voert ook de regie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen, OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00- 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peu lermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur. Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur; Soos voor 60-plussers en koersbal; ZOUTELAIMDE - Zaal Middendorp, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad; UW-medewerkster Van Pienbroek toont haar waar aan patiënte Van de Velde. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Het is tegen woordig ondenkbaar om aan ziekenhuispatiënten sigaret ten te verkopen. Tot circa zes jaar geleden gebeurde dat nog wel door de rijdende winkel. Deze winkel viert haar veertig jarig bestaan. De Unie Van Vrijwilligers (UW) is drin gend op zoek naar mensen voor haar verschillende diensten in het Ziekenhuis Walcheren. „Weliswaar is er nu nog ^een sprake van een ernstig tekort, maar de tijd nadert snel dat de vraag het aanbod overtreft", zegt Marlies Lampert, hoofd patiëntenvoorlichting van het Ziekenhuis Walcheren. Zo'n 21 vrouwen zorgen elke maandag, woensdag en vrijdag dat een wagen vol snoep, koek, zeep, shampoo, tandpasta, kaarten en knuffels langs de patiënten op de verpleegafde- lingen rijdt. Op die dagen ma ken twee winkeltjes hun ronde: één op de afdeling noord en één op oost. Alle afdelingen wor den bezocht, behalve de dag en de kinderafdeling. „Voor een roulatiesysteem van twee weken zijn 24 vrijwilligers no dig", legt Lampert uit. Door persoonlijke omstandigheden en doordat vrijwilligers de leeftijd van zeventig jaar be reiken - de leeftijd dat zij moe ten stoppen met de werkzaam heden in het ziekenhuis - vloei en mensen af. „En de laatste maanden komen er weinig tot geen nieuwe vrijwilligers bij", zegt Lampert. Waardering Via Scoop, de vacaturebank voor vrijwilligers en andere in stanties proberen de UW en het Ziekenhuis Walcheren mensen voor het werk in het ziekenhuis te interesseren. De UW verzorgt de verkoop van kranten- en tijdschriften, de patiëntenbibliotheek, de gas- tendienst op de verpleegafde- lingen en de poliklinieken en de leesmappen in de wacht ruimten. De directie van het ziekenhuis maakt haar waar dering voor de vrijwilligers duidelijk door hun relevante scholing aan te bieden, bij fes tiviteiten te betrekken en een gratis lidmaatschap van de personeelsvereniging aan te bieden. In 1962 begon de UVV-afde- ling Middelburg in het voor malige ziekenhuis Het Gast huis in Middelburg een rijden de winkel. Drie maal per week liepen dames, gekleed in een wit huishoudschort, langs de bedden. De patiënten konden hun keuze maken uit voorna melijk toiletartikelen, snoep en sigaretten. ,.Die sigaretten waren toen een heel belangrij ke bron van inkomsten", ver telt Jacqueline van Pienbroek, UW-werkobjectleidster van de rijdende winkel. In veertig jaar tijd is er veel veranderd: de patiënten liggen minder lang in het ziekenhuis en de vrijwil ligers werken gewoon in hun eigen kleding. Sinds de samen voeging van de het Middel burgse en Vlissingse zieken huis in 1992 verrichten de vrij willigers van de UW hun werk in Vlissingen. Schooltijd Toen Van Pienbroeks jongste kind zes jaar geleden naar de lagere school ging, sloot zij zich aan bij de vrijwilligersor ganisatie. Omdat zij alleen iets onder schooltijd wilde doen, was de rijdende winkel de eni ge mogelijkheid. „Een vrijwil liger moet vriendelijk en ge zond zijn. Ook moet hij of zij er tegen kunnen met erge ziekten en de dood geconfronteerd te worden." Met een: 'goedemorgen, de rij dende winkel. Heeft u nog iets nodig?' lopen de vrijwilligers de kamers op. Vrijwel overal dreunen de dames het hele as sortiment op. Van Pienbroek vindt het belangrijker om de dagelijkse sleur van de patiën ten te doorbreken dan een flit sende verkoop te verwezenlij ken. En niet alleen de patiën ten, maar ook de verpleging weet de rijdende winkel te vin den voor een chocoladereep of een koek. De top drie van best verkochte producten bestaat uit knuffels, snoepgoed en papieren zak doeken. door Ron Magnée VLISSINGEN - Inwoners van Vlissingen pakken vaak de fiets. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het gebruik van het openbaar vervoer in Vlissingen daarentegen is min der in trek. Het bureau nam in heel Neder land het fietsgebruik onder de loep. Opvallend is dat niet al leen de studentensteden zoals Groningen, Wageningen en Lei den hoog scoren. Ook Vlissingen en Houten staan hoog op de lijst. Zo nemen Vlissingers gemid deld meer dan acht keer per week de tweewieler. Ter verge lijking: in de rest van Nederland stapt men gemiddeld vijf keer per week op het stalen ros. Vlissinger T. Seijnstra van de Fietsersbond reageert verbaasd op cle conclusies van het CBS. Onlangs kwam de bond tot heel andere conclusies: „Uit onder zoek blijkt Vlissingen niet slecht te scoren, maar ook niet heel goed." Volgens Seijnstra zijn er immers nog voldoende routes die voor verbetering vat baar zijn. „Neem de wegen van Bossenburgh of Paauwenburg richting het centrum. Dat zijn routes met slecht plaveisel en je moet vaak lang wachten voor stoplichten." Wat afstanden betreft scoort Vlissingen wel goed, geeft Seijnstra toe. „Alles is goed be reikbaar met de fiets." Dat is waarschijnlijk de reden dat Vlissingers toch vaak de fiets pakken. Ook de rest van Wal cheren en de Bevel an den, de ge meente Borsele uitgezonderd, scoren bovengemiddeld waar het gaat om het fietsgebruik. De overige delen van Zeeland zijn middenmoters. Gebieden waar weinig wordt gefietst, moeten vooral buiten de provincie wor den gezocht. Zo fietsen Limbur gers maar weinig, evenals inwo ners van Rotterdam of Almere. Ook het openbaar vervoer-ge- bruik nam het CBS onder de loep. In dat opzicht scoort Zee land minder goed. De gemeen ten Vlissingen, Veere, Borsele en Tholen behoren tot de gebieden waar het minst in Nederland met het openbaar vervoer wordt gereisd. Datzelfde geldt voor heel Zeeuws-Vlaanderen. door Britta Janssen VLISSINGEN - Duikers zijn gisteren bezig geweest met het schoonzuigen van de sluisdeu ren van het Vlissingse sluizen- complex. Samen met aanne mingsbedrijf Van der Straaten uit Hansweert hebben ze de aangegroeide schelpen verwij derd, om te voorkomen dat de deuren niet meer dicht kunnen. De zuiginstallatie waarmee de duikers de schelpen wegzuigen, hangt met een kabel aan een kraan. Deze kraan is het enige zichtbare bewijs van de werk zaamheden, want de rest speelt zich onder water af. „Als het meezit, klaren we deze klus in twee dagen, maar vaak lopen we vertraging op doordat de pomp verstopt raakt", legt R. van der Kraan van het duikteam van Noordhoek Diving uit Zierikzee uit. „Omdat de duikers nauwe lijks kunnen zien onder water, zuigen ze ook wel eens andere dingen op, zoals een visnet." De werkzaamheden zullen volgen de maand afgerond worden. De deuren worden preventief schoongezogen. Dat hebben de mannen liever dan dat ze wor den opgetrommeld zodra de deuren niet meer sluiten. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Vanaf volgende week maandag is de Lange vielesingel tijdelijk gesloten voor doorgaand verkeer. In de weg komt een 'zachte knip', een verkeerssluis aan weerszij den van de brug over de Domburgse watergang. Om de tennis velden en de volkstuinen bereikbaar te houden, wordt het werk in twee fasen uitgevoerd. Eerst wordt de singel van de brug tot aan het Griffioenpad afgesloten. In de tweede fase wordt er gewerkt aan het stuk tussen het Griffioenpad en de voormalige kwekerij. Op de Langevieleweg komt ter hoogte van de Baarsjesstraat een middengeleider, een soort vluchtheuvel. Het verkeer wordt geregeld met verkeerslichten. De werkzaamheden moeten voor de Kerst klaar zijn. VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is aan de Kanariesprenk in Vlissingen een auto gestolen. Het gaat om een zwarte Opel Kadett met het kenteken YB-90-HX. In de zelfde nacht werd ontdekt dat een aanhanger was gestolen aan de Mercuriusweg in Vlissingen. Het gaat om een aan hangwagen van het merk Power. De wagen is voor het laatst op woensdag gezien. MIDDELBURG - De parkeerplaatsten aan het Walplein (achter de V&D) en het Koorkerkhof in Middelburg zijn tot 20 december alleen via een omleiding te bereiken. De route voert via de Segeersstraat, de Lange Delft en de Koorkerkstraat. De terugweg gaat over de Lange Delft, Korte Delft, Damplein en de kaaien Tussen 21 december en 6 januari heben de werklie den kerst- en nieuwjaarsvakantie. In die periode zijn de par keerplaatsen via de reguliere route - Stadhuisstraat, Bach- tensteene en Groenmarkt - bereikbaar. Vanaf 6 januari wordt er nog een paar dagen aan de parkeer plaatsten gewerkt. Gedurende die dagen geldt andermaal de omleidingsroute. TERNEUZEN - De Raad van State heeft de milieuvergun ning van Terneuzen Powder Technologies (TPT) aan de Fin landweg buiten werking gesteld. Uit de uitspraak blijkt dat de vergunning die het bedrijf van de provincie heeft gekregen niet deugt. De geluidsnormen die in de vergunning staan zijn veel te soepel. De geluidsoverschrijding die TPT veroorzaakt is te meten aan de rand van het industrieterrein. Daar mag het geluid van alle bedrijven gezamenlijk niet hoger zijn dan 50 decibel. Dit geluidsniveau is volgens de wet acceptabel voor omwonen den. De kwestie over TPT is aangekaart door het afvalbedrijf Ver- straeten Verbrugge Groepdat op hetzelfde industrieterrein is gevestigd. WG vreest zelf minder geluid te mogen maken als de geluidsnormen voor TPT van kracht blijven. Daarom ver zocht het afvalbedrijf vorige week de Raad van State de ver gunning van TPT buiten werking te stellen tot er een oplos sing is. Dit verzoek is door de Raad van State ingewilligd. YERSEKE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag ingebroken in een woning aan de Ericalaan in Yer seke. De buit bestond uit computerapparatuur en persoonlij ke papieren. door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Fractie voorzitter A. Oudshoorn van het Noord-Bevelands Belang heeft gistermorgen bij de politie in Wissenkerke aangifte gedaan tegen P. Kersseboom, ex-be stuurslid van de partij. Ouds hoorn beschuldigt hem van stal king, bedreiging en smaad. „Ik word dag en nacht gebeld, hij staat voor mijn woning en valt familie en vrienden lastig", verklaart Oudshoorn, die daar in gesteund wordt door zijn fractiegenoten. Ook woord voerder J. van Pelt van het par tijbestuur ergert zich aan het 'mail-terrorisme' van Kersse boom en zijn partner H. Smits, tot voor kort voorzitter van het NBB-bestuur maar inmiddels voorzitter van de Zeeuwse afde ling van de Lijst Pim Fortuyn. „Als ik met iemand een gesprek heb op mijn terras, wil ik niet dat dat vervolgens via de mail verspreid wordt", zegt Van Pelt. „Tenzij dat nadrukkelijk zo is afgesproken." Van Pelt bevestigt dat Kersse boom zes weken terug al door het partijbestuur is geschorst. „Dat hebben we gedaan omdat Paul Kersseboom buiten het be stuur om fractiegenoten van Arie-Kees Oudshoorn benaderd heeft om diens functioneren aan de kaak te stellen", aldus Van Pelt. Tijdens de komende leden vergadering, woensdag 27 no vember, zal de leden worden ge vraagd in te stemmen met de schorsing van Kersseboom als partijlid. Tegelijkertijd zal volgens Van Pelt ook het functioneren van Oudshoorn aan de orde komen. „Oudshoorn is ook niet hele maal correct bezig", zegt Van Pelt. „Tijdens de algemene be schouwingen heeft hij dingen gezegd, waar niemand vooraf van op de hoogte was. Op zo'n moment is hij te solistisch be zig." Of ook Oudshoorn een schorsing boven het hoofd hangt wil Van Pelt 'nog niet' zeggen. De NBB-fractie kwam afgelo pen zondag bijeen, nadat zater dag op de discussiepagina van de website van de partij het functioneren van Oudshoorn aan de kaak werd gesteld. Hij wordt in het stuk onder meer be schuldigd van 'politieke onbe trouwbaarheid', 'ongenuan ceerde uitspraken in de pers' en 'eenmansgedrag'. Hoewel de aanklacht anoniem is, zegt Oudshoorn over bewijzen te be schikken dat het schrijven van Kersseboom afkomstig is. Kers seboom weigert elk commen taar. De politie zal 'in de loop van de week' bekijken of de aangifte van Oudshoorn hout snijdt. „Ik zal het betreffende wetsartikel dat stalking behandeld nazoe ken en vervolgens met het par ket overleggen of er een straf baar feit is gepleegd", aldus K. Priem van het bureau Wissen kerke. bouwgrond bestaat. „De agrari sche sector dreigt in het nauw te komen door oprukkende indu strie en infrastructuur. Toch wordt er aan deze zorgwekken de situatie te weinig aandacht besteed. De landbouw levert voortdurend in en dat geeft on zekerheid." De Boom betoogt dat boeren en bestuurders in de nieuwe ge meente Terneuzen gezamenlijk de polder in moeten voor het ontwikkelen van beleid voor de buitengebieden. Daarbij zou moeten worden aangegeven welke neventakken zijn toege staan. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De nieuwe ge meente Terneuzen moet meer oog hebben voor de problemen van de agrarische sector. Dat betoogt politieke partij De Boom. „Al zijn de mogelijkheden op gemeentelijk niveau niet echt ruim, toch dient de plaatselijke overheid creatief in te spelen op wensen van boeren", stelt de partij. De partij wijst er op dat het overgrote deel van de nieuwe gemeente Terneuzen uit land-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13