PZC Meer cafés in Middelburg Sint leest raadsleden op rijm de les 11 Prehistorisch bot gevonden bij station Aan bouwdrift geen gebrek in Goes-Oost Tarieven waterschap gaan flink omhoog CJ leefbaar Middelburg wil ook horeca in Stationsgebied Balkenende schetst somber toekomstbeeld Autoinbraak Thoolse kerk weer bij de tijd comfort© zeeuwse almanak Oom Pieter VIWI WALCHEREN dinsdag 19 november 2002 vlofj *wrNadia Berkelder jflDDELBURG - Het aantal i in Middelburg mag toene- met vijf. Dat heeft de ge meenteraad gisteren besloten. Die uitbreiding moet niet alleen plaatsvinden aan de Vlasmarkt, maar ook aan Plein 1940. On dernemers en bewoners van de Vlasmarkt hebben aangegeven 2een behoefte te hebben aan nieercafés in de straat. uitbreiding van het aantal „Js is onderdeel van het hore- cabeleidsplan, dat de raad gis- ;eren vaststelde. Alleen de SP, de SGP en de ChristenUnie wa ren tegen het plan om de cafés, zogeheten harde horeca, te con centreren. Volgens de SP is spreiding over de stad beter. dit moment is er genoeg e horeca", zei H. Elzenga „Wij voorzien grote pro blemen bij concentratie." De ChristenUnie wees op de belan den van de binnenstadsbewo- ,Zit er iemand te wachten opmeer harde horeca in de bin nenstad?", vroeg E. Heringa. „Welke locatie je ook verzint, stel het voor, en je hebt tegen- Hij vond het beter om met uitbreiding te wachten tot dat de noodzaak daarvan is aan getoond. Stationsgebied Volgens de WD was de angst van de ChristenUnie niet te recht. „Als we de mogelijkheid bieden, wil dat niet zeggen dat het ook gelijk gebeurt. We ho on pen wel dat het gaat lukken, dat lie zou betekenen dat het groeisce nario van 56.000 gehaald zou worden. Met Plein 1940 wordt de ideale plek toegevoegd." Ook Leefbaar Middelburg zei uit breiding naar het plein een goe de zaak te vinden. H. Akdag vroeg nog aandacht voor horeca inhet Stationsgebied. „Als we dat gebied aantrekkelijk willen ii maken, moeten we ook hierin :en investeren. Anders wordt het na n- vijf uur een dode boel." og Het CDA zei geen voorstander TERNEUZEN - De CDA-lijst- trekker voor Terneuzen, A. van Waes, trok vorige week nog fel van leer tegen collega's van an dere partijen die verkiezingsbe loften doen zonder te vertellen waar de benodigde gelden van daan moeten komen. Demissionair premier Balke nende bleek gisteravond tijdens de Zeeuws-Vlaamse verkie zingsmanifestatie van het CDA in het Terneuzense Scheldethe- ater eenzelfde visie te koesteren. De kiezers moeten er zich van bewust zijn dat de zeven vette jaren voorbij zijn en zeven ma gere jaren zijn aangebroken. De minister-president is dan ook geen voorstander van subsidies voor het openhouden van post kantoren, scholen en winkels in kleine dorpen. Alleen het op peil houden van het inwoneraantal geeft dorpen en buurtschappen genoeg draagvlak voor het behoud van voorzieningen. Daarom is het zo belangrijk dat het huidige kabi net het 'slot dat Paars op het platteland had gelegd er weer heeft afgehaald', betoogde Bal kenende. De minister-president waar schuwde dat de werkloosheid de komende jaren verder zal stijgen, terwijl de concurrentie positie van Nederland verder achteruitholt. Het Rijk zal de broeksriem moeten aanhalen om uit het dal te klauteren. Het CDA maakt zich er, indachtig de verkiezingsslogan 'betrok ken en betrouwbaar', echter sterk voor dat de sociaal zwak keren (AOW'ers en andere ou deren) niet de dupe worden. De twist met vakbondsleider De Waal mag daarom niet blijven steken in een patstelling, be zwoer Balkenende. I„Om uit een patstelling te ko men. moet iemand winnen. Bij het sluiten van een goed sociaal I akkoord zijn er alleen maar i winnaars." IAdhemar van Waes hoopt de grote winnaar in Terneuzen te worden. Hij wees de ruim vijf honderd aanwezigen er op dat het CDA meer naar de kiezers moet luisteren om in 2006 geen gele kaart' te krijgen: een gele kaart die de Lijst Pim Fortuyn in mei aan vele zittende politici liet zien. te zijn van de uitbreiding van de harde horeca. „Maar vijf eenhe den lijkt ons redelijk", zei P. Castenmiller. Hij pleitte voor meer 'winkelondersteunende horeca', zaken waar mensen overdag iets kunnen eten en drinken. Verder vroeg hij het college de mogelijkheid open te houden voor de vestiging van een horecagelegenheid aan de Bolwerken. Er komen niet meteen vijf extra kroegen bij, zei wethouder P. Bruinooge in zijn reactie op de gemeenteraad. „Het is niet zo dat als het college zegt, we wil len vijf kroegen toestaan, dat het college opeens kroegen gaat openen." Het initiatief voor meer winkelondersteunende horeca moet van de onderne mers zelf komen, vond hijIn het Stationsgebied is in ieder geval ruimte voor één extra zaak, met terras, op het nieuwe plein aan de Loskade. De SGP wees op de morele ver antwoordelijkheid van de raad. Volgens C. Dekker heeft drank gebruik 'verwoestende effec ten'. „Het valt met tegen dat er alleen over economisch belang wordt gesproken. We hebben als raad ook een ethische functie." Dat schoot J. Kodde (CDA) in het verkeerde keelgat. .De rela tie die u legt met normen en waarden, gaat mij te ver. Cafés hebben ook een sociale functie." GOES - Uit een auto aan de Zwembadweg in Goes is zater dagmiddag geluidsapparatuur ter waarde van enkele honder den euro's gestolen. Jan Verboom en Peter Jasperse met het bot. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij graafwerkzaam heden in het Stationsgebied in Middel burg is een enorm bot gevonden. Van wege de lengte, 75 centimeter, vermoe den archeologen dat het bot van een walvis of een mammoet is. Onderzoek door een bioloog moet uitsluitsel geven. Het bot is vrijdag door Jan Verboom en Peter Jasperse gevonden. Ze waren met een kraantje aan het graven. „Ik zag meteen aan de vorm dat het een bot was", zegt Jasperse. Gisteren kwamen de archeologen die betrokken zijn bij de graafwerkzaamheden een kijkje ne men. „Een mammoet of een walvis", denkt archeoloog Anton van Meurs. Het bot is ongeveer 75 centimeter lang en op sommige plaatsen wel twintig centimeter dik. Zijn collega David Kneuvels vermoedt dat het dier enorme spieren heeft gehad. Hij legt zijn hand in de holte van het bot. „De pezen waren ongeveer zo groot als mijn vuist." Het bot is zwart uitgeslagen, waar schijnlijk van het vocht. Met brand heeft de kleur niets te maken, vertelt Kneuvels. „Verbrande botten slaan juist wit uit." Aan de bodem waar het bot is gevonden, is te zien dat het daar oorspronkelijk niet vandaan komt. Het lag tussen middeleeuwse resten en het bot moet veel ouder zijn. De bodem waarop straks het nieuwe stadskantoor komt, is in de loop der eeuwen vaak om gewoeld. Er zijn singels aangelegd, wo ningen gebouwd en in de negentiende eeuw werd het Kanaal door Walcheren gegraven. Als het echt om een mam- moetbot gaat, is het op één of andere foto Ruben Oreel manier uit zee gevist en in Middelburg weggegooid. De archeologen vinden re gelmatig botten. „Op de zeebodem lig gen stukken grond bloot uit de tijd dat er nog mammoeten rondliepen", vertelt van Meurs. Het bot is zo goed bewaard gebleven omdat het niet blootgesteld is aan lucht. „Anders was het allang ver teerd", weet Kneuvels. De archeologen gaan deskundigen van natuurmuseum Naturalis uit Leiden raadplegen om uitsluitsel te krijgen over de herkomst. Daarna wordt het bot weer naar Zee land teruggebracht. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sinterklaas heeft gisteravond de gemeenteraad van Middelburg op de vingers getikt. De politici kibbelen te veel, vindt de goedheiligman. „Een goede discus sie is wat ik mis, ik hoor veel gesteg gel en gekissebis", dichtte de sint. „Ik wil niet worden geïnterrum peerd", waarschuwde sinterklaas. Hij begon aan een gedicht waarin elke politieke partij aan bod kwam: de PvdA moet meer oppositie voe ren, Leefbaar Middelburg zorgt voor een flinke dosis humor tussen door, de éénmans fractie van D66 kan 'discussiëren voor twee', de WD moet de mening van andere partijen leren respecteren, Groen- Links 'heeft een tafel in het midden genomen' en moet kleur bekennen, de SGP spreekt duidelijke taal, de ChristenUnie moet de eigen wet houder wat kritischer volgen en ook de CD A-fractie moet haar wethou der in de gaten houden. „Jullie kunnen Pietje terugfluiten. Dat scheelt de burgers heel veel dui ten", zei sinterklaas. Ook Bruinoo ge's collega Luitwieler moest eraan geloven. „Overal eenrichtingsver keer, dat zoiets zomaar kan. Daar wordt elke burger echt helemaal ge stoord van." Het duurde even voor dat de raad in de gaten had wie zich achter de witte baard schuil hield. De burgemeester, die ook bleek te kunnen dichten, wist het: „Ik had twee lege plekken op de tribune ge zien. Ik dacht: de SP misschien?" door Rob Paardekam GOES - De wijk Goes-Oost krijgt de komende jaren te ma ken met aardig wat bouwplan nen. Dat bleek gisteren tijdens een gemeentelijke praatavond in wijkcentrum Jan Ligthart. De plannen voor het WE A-kan toor, op de hoek van de Voorstad en de Oostsingel, waren voor de meeste aanwezigen nieuw. Het accountantskantoor verhuist op termijn naar het Bekhofge- bied, waarna de gemeente op huidige plaats woningen wil neerzetten. „Want dat is het be leid", legde wethouder M. 't Hart uit. „Als dit soort zaken verdwijnt, willen we woningen bouwen." Daarop wilde iemand in de zaal weten of er misschien verhuis plannen zijn voor de garages van Van Fraassen aan de Voor stad en Van Strien aan de Van de Spiegelstraat, net zoals garage De Groene aan de Anjelier straat. De wethouder zei van geen plannen te weten, maar het zou volgens hem wel binnen het beleid van de gemeente passen. Overigens zou woningbouw op de locatie Van Strien moeilijk worden, omdat het pal naast het spoor en een benzinestation ligt. Andere plannen die in het ver schiet liggen, zijn de bouw van woningen op de huidige sport velden van het Buys Ballot Col lege, de verbouwing van Groot Stelle aan de Bergweg en de uit breiding van Ter Valcke en de serviceflats van De Horst. Dat laatste stuit op verzet van veel bewoners van het complex. „We zijn tegen alle bouwplannen", liet een vertegenwoordiger van de bewonersvereniging weten. „De mensen zitten er voor hun rust en willen geen verbou wing." De uitbreiding van De Horst betekent overigens niet dat er meer mensen kunnen gaan wonen. Het is puur een uit breiding in ruime, zodat de hui dige bewoners straks meer plaats hebben. Wethouder 't Hart hielp tijdens de praatavond een misverstand over het parkeerbeleid uit de weg. Uit een stuk in de gemeen telijke informatierubriek heb ben veel mensen opgemaakt dat het betaald parkeren in Goes- Oost wordt uitgebreid, maar daar is geen sprake van. Volgens de wethouder heeft de gemeente willen zeggen dat parkeren voortaan alleen nog is toege staan in de daarvoor bedoelde vakken. Een klacht over de paaltjes die als paddestoelen de grond uit schieten, wist 't Hart eenvoudig te weerleggen. De plateaus die de gemeente aanlegt, liggen op gelijke hoogte met het trottoir. Om te voorkomen dat automo bilisten op de stoep gaan rijden, moeten er volgens de wethouder wel paaltjes worden neergezet. Hondenpoep Ten slotte kwam ook de onver mijdelijke hondenpoep nog even voorbij. Om de discussie voor eens en altijd te sluiten, kwam een man in de zaal met een drastische, maar wellicht effectieve oplossing. „Je weet wie het is, dus pak een grote en velop, gooi de drol erin en stop hem bij hem of haar in de brie venbus. Je ziet ze gegarandeerd nooit meer terug." THOLEN - De Nederlands her vormde kerk in Tholen is bin nenkort weer helemaal bij de tijd. De wijzers van de klok wor den 2 en 3 december terugge plaatst. De wijzerplaten zijn begin ok tober van de toren gehaald voor een grote opknapbeurt. De wij- zerringen en de wijzers zijn ge straald, geschilderd en opnieuw verguld. Ook is de verlichting vernieuwd en worden de aan- drijfwerken van de wijzers in de toren vervangen Het terug plaatsen van de wijzers gebeurt met een telescoopkraan. Dat be tekent dat er vanaf 2 december 07.00 uur tot en met 3 december 18.00 uur niet geparkeerd kan worden op het parkeerterrein aan de Regentessestraat. door Rolf Bosboom GOES - Zonder al te veel gekra keel heeft het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den gisteravond ingestemd met de begroting voor volgend jaar. Dat betekent een aanzienlijke stijging van de tarieven: zes pro cent voor de omslagen gebouwd en ongebouwd en 6,5 procent voor de verontreinigingshef- fing. Een gemiddeld huishouden is daardoor in 2003 al gauw zo'n twintig euro meer kwijt aan het waterschap dan dit jaar. Een ge zin in een woning met een ge taxeerde waarde van 135.000 euro moet volgend jaar in totaal bijna 315 euro betalen aan Zeeuwse Eilanden. De beperkte verhogingen van de tarieven tijdens de afgelopen ja ren zijn daarmee verleden tijd. Onder meer forse loon- en kos tenstijgingen maken dat onmo gelijk. Wel is de laatste maan den alles in het werk gesteld om de schade voor de belastingbe taler zoveel mogelijk binnen de perken te houden. De tarieven die het dagelijks be stuur had voorgesteld, bleken het maximaal haalbare te zijn. De hoofdingelanden, de leden van het algemeen bestuur, kon den zich daar in grote lijnen in vinden. „Niet buiten proportie, maar gerechtvaardigd", oordeelde S. Verheij. „Een verantwoorde las tenverhoging", vond ook A. van der Maas. Duidelijk is dat het waterschap op korte termijn keuzes moet maken, omdat voor de komende jaren nog grotere tariefsverho gingen onontkoombaar lijken. De vraag is of de hoofdingelan den dat willen accepteren. Het alternatief is bezuinigen, door investeringen te schrappen of uit te stellen. Dat betekent dat de ambities zouden moeten worden getemperd. Die toekomstdiscussie wordt gehouden op 15 januari, al werd er gisteravond links en rechts alvast een voorschot op geno men. Diverse hoofdingelanden zeiden er weinig voor te voelen de financiële reserves in te zet ten om de stijging van de tarie ven te matigen, aangezien de spaarpot al op het afgesproken minimumniveau zit. Huizenprijzen DGideonse rekende voor dat de lasten voor de burgers meer zijn gestegen dan uit de tarieven blijkt. Door bijvoorbeeld de ge stegen huizenprijzen hebben zij ook al extra moeten betalen. De totale belastingopbrengst voor het waterschap is mede daar door de afgelopen drie jaar met ruim 28 procent gestegenUit de financiële vooruitzichten lijken daar de komende vijf jaar nog eens tientallen procenten bij te komen. De conclusie is dan ook helder, vond Gideonse. „De rekening valt voor de ingelanden wel heel hoog uit. Wij kunnen alleen bij sturen door minder geld uit te geven. Willen we de zaak in de toekomst op orde krijgen, dan moeten we daar vandaag mee beginnen." Advertentie FTTH* Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN" Noordzandslraal 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Terwijl sinterklaas zijn gedicht voorleest, deelt een van zijn pieten leesbrilletjes uit aan de Middelburgse raadsleden. foto Ruben Oreel Oom Pieter is de absolute fa voriet van de drie kinderen van het Oostburgse gezin. El ke keer als ze horen dat hij komt juichen ze. Hij heeft volgens het trio namelijk de mooiste baan ter wereld en neemt telkens ook iets leuks mee van zijn werk. De drie zijn helemaal blij als ze bij hem mogen logeren. Want dan gaan ze elke dag mee naar zijn werk en mogen ze hem helpen. Oom Pieter is namelijk ontwerper, woont in het Deense Billund en werkt bij Legoland. Daar kan geen piloot, brandweer man of treinmachinist tegen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11