Een aangepaste bril als medicijn PZC Operatie hernia vaak overbodig ■■«AS Tenen vertellen eigen verhaal Om de boze realiteit niet te hoeven voelen Opticien Burgh-Haamstede zoekt erkenning voor nieuwe therapie K "l Donorvoorlichting jongeren Automobilisten krijgen XTC Sterfte ongeboren baby's Botontkalking groter probleem Zwangerschap na overgang kan mm dinsdag 19 november 2002 door Margritta van den Berge BURGH-HAAMSTEDE - Een aangepaste bril als medicijn. Voor mensen die last hebben van migraine, whiplash, autis me en dyslexie blijkt dit hulp middel een uitkomst. Veel uit- behandelde patiënten die de kliniek van A. van Gemert in Hoogvliet voor het eerst bin nenstappen, staan sceptisch te genover de door hem ontwik kelde therapie, een combinatie van oogheelkunde en neurolo gie. Maar het werkt en daar gaat het om, aldus de opticiën uit Burgh-Haamstede. In drie jaar tijd behandelde Van Gemert duizenden cliënten met hoofdpijnen, posttraumatische klachten, neurologische aan doeningen en kinderen met lees- en leerstoornissen. De oorzaak van veel klachten moet volgens hem worden gezocht in een ver keerde beeldverwerking door de hersenen. Het 'visuele sys teem', simpel gezegd het zien en hoe het zien tot stand komt, raakt hierdoor ontregeld. Dit systeem is als het ware de com puter die de hersenen van infor matie voorziet, of zoals Van Ge mert het zelf zegt: ,,De ogen zijn het stuur van het lichaam." „Veel mensen hebben proble men met beeldverwerking door dat ze bij de geboorte of op jonge leeftijd hoofdletsel hebben op gelopen. Dat kan op het eerste gezicht onschuldig zijn, bij voorbeeld bij een val uit een boom. Maar een harde klap kan de besturing van de ogen en het gezichtsvermogen flink in de war brengen. Als de hersenen door een ongeluk de beelden niet meer juist' kunnen verwer ken, kan dat tot allerlei proble men leiden. Het doel van de the rapie is altijd om de belasting op het autonome zenuwstelsel te verminderen door de verkeerde verwerking van beelden te her stellen. Dit gebeurt doormiddel van een speciaal aangepaste bril", aldus Van Gemert. Hij vroegzich jaren geleden al af wat er over beeldverwerking in de hersenen bekend was. „Het irriteerde me dat neurologen en oogartsen nooit over de grenzen van hun eigen vakgebied heen keken. Als zij al met elkaar om de koffietafel zaten, dan ging het over koetjes en kalfjes, maar nooit over de link die er ligt tus sen beide vakgebieden." Van Gemert verdiepte zich uit pure interesse in de 'neurologie van het zien'. Dertien jaar onder zoek naar oogfuncties en de in vloed van het autonome zenuw stelsel leidde uiteindelijk tot de 'Vangemerttherapie'. „Collega- artsen beginnen nu aan de the rapie te proeven, maar mijn on derzoek gaat nog steeds door. De behandeling van bijvoor beeld migrainepatiënten is nu gesneden koek. Dat laat ik over aan mijn assistenten. Zelf ga ik mij richten op het ontwikkelen van lesprogramma's. Ik leid mijn eigen mensen op. Vaak zijn dit opticiens, maar ik werk ook met oogartsen en neurologen. Verder concentreer ik me op de behandeling van ernstiger ge vallen, zoals cliënten die een hersenbloeding hebben gehad." Een groot voordeel van de the rapie is volgens de oogkundige dat er geen vervangende ziektes optreden. Bij het gebruik van medicijnen is dit vaak wel het geval. „Naar schatting kunnen wij op dit moment ongeveer 2,5 miljoen mensen helpen door middel van een bril, zonder dat vervangende ziektes optreden." Dyslexie Zelf staat Van Gemert nog steeds met zijn mond vol tanden als hij de resultaten van een be handeling met eigen ogen ziet. „Onlangs heb ik een man in tien minuten leren lezen. Door een hersenbloeding was kon hij geen abstracte woorden meer schrijven. Ik heb hem een paar letters in de lucht laten schrij ven zodat hij weer een beeld kon vormen bij die letters. Want daar zit 'em meestal de knoop. Het woordbeeld ontbreekt." Heel vaak is er volgens Van Ge mert sprake van een visueel pro bleem. Dat is eveneens het geval bij kinderen met dyslexie. „Kenmerkend voor een kind met dyslexie is een grote leer- en leesachterstand. Dat wil echter niet zeggen dat kinderen met dyslexie dom zijn, juist integen- door Marieke van Schie Hans van Delden kijkt vlak voor zich uit. „Ik voel me almaar moe. De hele dag vraag ik me af wanneer ik weer naar bed kan, en soms heb ik zelfs het gevoel er even niet meer te wil len zijn." Van Delden is nu ruim negen maanden thuis, heeft klachten van pijnlijke spieren en ge wrichten en brengt het grootste cleel van de dag thuis door. Hij is getrouwd, 39 jaar, en heeft een vrouw en twee kinderen van elf en acht jaar oud. Tot een jaar geleden leek zijn toekomst er rooskleurig uit te zien. Hij werkte bij een ICT-be- drijf, ontwikkelde er program ma's. Zoals bij meer bedrijven kwam de klad in de sector; collega's kwamen net als hij onder spanning te staan, hetgeen leidde tot ziekte verzuim en con flicten op het werk. Zelf hield hij het redelijk vol, totdat hij pijn kreeg in zijn onderarmen. Hij meldde zich op het spreekuur, en na zorgvuldig onderzoek kwam ik tot de diagnose RSI: Repetiti ve Strain Injury. Een korte term voor een groot aantal diagnoses. Het kenmerkende van zijn aan doening is dat de spier- en ge wrichtsklachten ontstaan door zich herhalende bewegingen. We zien het bij mensen die ach ter de kassa werken, maar ook bij het werk achter de computer ontstaan zulke klachten. Hans is een voorbeeld bij uitstek. Consciëntieus, tot een jaar gele den nooit ziek, eigenlijk ook al tijd met veel plezier naar zijn werk, tot op die dag dat hij plot seling vlammende pijn in zijn nek en armen voelde als hij vijf minuten op zijn werkplek zat. Daarna was de eerste gedachte rust en behandeling van zijn oververmoeide spieren. RSI-programma Tot zijn ontzetting leidde dat niet tot een verbetering: hij knapte niet op, en ook zijn fysio therapeut zag er geen gat meer in. Slim als hij is ontdekte hij een anti-RSI-programma op zijn computer. Elke drie kwar tier ontspanningsoefeningen doen; het scherm kon hij zo in stellen, dat het plotseling na een bepaalde tijd uitviel en hij wel deel. De oorzaak van het leer probleem moet gezocht worden in een slechte beeldverwer- king." Volgens de Schouwse opticien kan zijn therapie een flinke be sparing opleveren op de ge zondheidszorg. Tot op dit mo ment ondervindt hij echter slechts tegenwerking in het po litieke circuit. „Ik heb de minis ter van Volksgezondheid al di verse keren aangeschreven, maar ik krijg geen reactie." Behalve vanuit de overheid, stuit Van Gemert ook in de me dische wereld op onbegrip. Schouderophalende oog- en huisartsen zijn hier een voor beeld van. „Mijn therapie wordt niet erkend. Slechts een gering aantal huisartsen beoordeelt mijn werk op grond van de re sultaten en stuurt patiënten door naar mijn praktijk. Vraagtekens Oogartsen van onder meer het Oogziekenhuis Rotterdam, de afdeling Oogheelkunde van het Erasmus Medisch Centrum en het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen, zeggen - desge vraagd - niet bekend te zijn met de therapie of willen geen com mentaar geven op een 'niet onderbouwde therapie'. Zelf standig oogarts P. Nygaard, ver bonden aan het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneu- zen, zet vraagtekens bij de nieuw ontwikkelde therapie van Van Gemert. Volgens hem komt de therapie niet geloof waardig over. „Ik geloof niet dat het dragen van een bril proble men als dyslexie kan verhelpen. Er zijn geen gefundeerde weten schappelijke bewijzen die het verband aantonen tussen slecht zien en dyslexie. Dit proces speelt zich af in de hersenen. De ogen hebben daar niets mee te maken. Veel oogartsen zullen dit beamen", aldus de Zeeuws- Vlaamse specialist. Een ander probleem is dat de therapie niet moest stoppen. Maar hij bleef ongeschikt voor zijn werk. De bedrijfsarts adviseerde hem thuis te blijven en alternatieve werkzaamheden te overwegen. Op het werk kwam de crisis in volle omvang aan het licht. Zijn collega's werden voorlopig op non-actief gezet, in afwachting van betere tijden. „Kijk eens om je heen naar ander soort werk", zei zijn chef, die hem eens belde hoe het ging. Maar zo simpel ligt het niet als je je hart verpand hebt aan je werk. „Hoe kan ik nou omscholen, als ik nauwelij ks een toets meer aan kan raken?"zegt Hans tegen me als hij tegenover me zit. „Ik zie nauwelijks een uitweg, het overkomt me zonder dat ik het kan stoppenD aar zit nu net de sleutel tot de oplossing. Hans is platgewalst door de problemen, en heeft zich in zijn lijf als in een har nas teruggetrok ken. Alles houdt hij strak, om zo de bo ze realiteit niet te hoeven voelen om hem heen. Het is ook vreselijk als vader van een op groeiend gezin langs de kantlijn te staan en je vrouw elke morgen naar haar werk te zien gaan. Door de spierpijn kan hij ook huishoudelijke werkzaamhe den nauwelijks doen. Hoe kan hij die vicieuze cirkel doorbreken. Ik besluit me daar eens bij hem op te gaan richten. „Hoe kun je de regie van je eigen 1 even weer in eigen hand ne men?", vraag ik hem. „Niet alles overkomt je toch - om te begin nen stel ik je voor eens na te den ken over alternatieve behande lingsmogelijkheden. Er is een landelijk centrum, waar ze ken nis hebben over jouw aandoe ning. Lijkt het je een idee zelf eens achter dat adres aan te gaan? En ten tweede kun je een arbeidspsycholoog raadplegen. Die kan samen met je zoeken naar alternatieven binnen je werk, en als een coach fungeren. Zelf de regie gaan voeren bin nen deze schijnbaar uitzichtlo ze situatie geeft je weer zelfres pect. Kijk naar je gezonde stuk, en laat je er niet onder krijgen! Eerst kijkt hij beduusd, dan trekt er een begin van een glim lach over zijn gezicht. „Pro beren kan altijd. Ik ga mijn mo gelijkheden weer verkennen." GPD Marieke van Schie is huisarts door Esther Hartenberg LEIDEN - Hernia kan ook ge nezen zonder operatie. Van de 75.000 Nederlanders die jaar lijks een hernia krijgen, gene zen er 64.000 met behulp van fysiotherapie en medicijnen. Dat zegt neurochirurg Wilco Peul van het Leids Univer sitair Medisch Centrum (LUMC). Die resterende 11.000 operaties kosten de ge zondheidszorg maar liefst 1,3 miljard euro per jaar. Neder land is daarmee het tweede land in de wereld, na de Ver enigde Staten, waar de meeste operaties aan deze aandoe ning worden uitgevoerd. Volgens Peul is het een 'oud volksgeloof' dat het opereren van een hernia de beste manier van behandelen is. Weliswaar is een operatie doorgaans een effectieve behandeling, maar Peul wil onderzoeken of niet- opereren ook een goede behan delmethode kan zijn. Het LUMC voert het onder zoek uit in samenwerking met de regionale ziekenhuizen, het Ministerie van VWS en de Ge zondheidsraad. „Als mensen beter af zijn zonder een opera tie, kunnen de wachtlijsten enorm afnemen", aldus Peul. „De uitkomst van het onder zoek kan leiden tot lagere kos ten voor overheid en werkge vers. Na de operatie blijven patiënten zo'n twee maanden in de ziektewet. Dat is een ho ge financiële belasting voor de economie." Een hernia ontstaat wanneer een versleten tussenwer velschijf een uitstulping ver oorzaakt. De slijtage van de schijf ontstaat door stress of overbelasting. De uitstulping drukt op de zenuwen en dat veroorzaakt pijn, die meestal uitstraalt naar de benen. „Daardoor wordt lopen moei lijk", aldus de neurochirurg. „Soms leidt een hernia zelfs V Neurochirurg Wilco Peul: „Vroeger keken we hoe operaties snel genezing konden brengen. Nu on derzoeken we of langer wachten efficiënter is." foto Hielco Kuipers/GPD tot gevoelsstoornissen." De uitstulping ontwikkelt zich in veel gevallen tot een losse prop die vanzelf oplost. Dat kan we ken of maanden duren, maar dan geneest de patiënt zonder operatie. Loting In samenwerking met de Ge zondheidsraad en het ministe rie van Volksgezondheid gaan onderzoekers van het LUMC en medische centra in Haar lem, Den Haag, Delft en Gou da driehonderd patiënten in tensief volgen. Wie meedoet, wordt door lo ting in twee groepen inge deeld. De ene groep krijgt een operatie met aansluitend fy siotherapie. „Deze groep komt niet op de wachtlijst te staan, want dan kan het driekwart jaar duren voordat ze aan de beurt zijn." De andere 150 worden af wachtend behandeld, zonder operatie. Als na zes maanden blijkt dat de hernia toch niet uit zichzelf geneest of als de pijn te erg wordt, krijgen deze mensen alsnog een operatie aangeboden. Wie meedoet aan het onderzoek moet in een dagboek zijn of haar ervarin gen bijhouden. Aan het begin en het eind van het onderzoek worden MRI-scans gemaakt om te zien in hoeverre de her nia is verdwenen. Over een jaar worden de eerste onder zoeksresultaten verwacht. Daarna worden de patiënten nog twee jaar gevolgd. „Eens in de drie maanden moeten ze een schriftelijke verklaring af leggen waarin ze beschrijven in hoeverre ze hun dagelijks leven weer hebben opgepakt." Gevolgen De uitkomst van het onder zoek kan volgens het LUMC grote gevolgen hebben voor de manier waarop herniapatiën ten in Nederland en andere landen worden behandeld. „Vroeger keken we hoe opera ties voor een snellere genezing konden zorgen", schetst Peul. „Nu onderzoeken we of langer wachten efficiënter is." GPD RIJSWIJK - Grootschalige overheidscampagnes om or gaandonoren te werven, hebben niet het gewenste resultaat. Daarom staat Nederland vanaf eind deze maand een offensief te wachten dat mensen op een po sitieve manier moet overhalen het donorregistratieformulier in te vullen. Twee Amersfoortse middelbare scholen nemen het voortouw met een musical over orgaandonatie. Op initiatief van de Stichting Transplantatie Nu! voeren scholieren van het Hooghe Landt College en De Amers foortse Berg eind november vier keer de musical 'De Première' op. Het verhaal gaat over een zieke jongen die alleen kan wor den gered met een donororgaan. Het script en de liedjes zijn op een cd-rom gezet, zodat andere scholen de musical ook kunnen opvoeren. Volgens Catharina Tonkens, programmacoördinator van Transplantatie Nu!, moet het project jongeren overhalen het donorformulier in te vullen. Di rectrice Riemke van Netten van de Vereniging Donorvoorlich ting vindt het een leuk initiatief, omdat het onderwerp vanuit de jongeren zelf aandacht krijgt. Het sluit volgens haar prima aan bij de landelijke campagne waarmee Donorvoorlichting eind deze maand begint. Op dit moment loopt ook bij Do norvoorlichting een scholieren programma. Daarbij worden leerlingen van 110 scholenge meenschappen vertrouwd ge maakt met transplantatie. ANP MAASTRICHT - De Universiteit Maastricht (UM) laat auto- mobilisten XTC slikken om hun rijvaardigheid onderinvlo# van deze drug te testen. Na de inname van XTC gaan de auto.' Opticien A. van Gemert heeft ontdekt hoe de beeldverwerking in de hersenen verloopt. In zijn praktijk in Hoogvliet behandelt hij patiënten door middel van een aangepaste bril. foto Dirk-Jan Gjeltema altijd vergoed wordt door de verzekering. Ziekenfondsver zekerden via de Zilveraanvul- lende Polis of het Zilvei*pakket hebben in ieder geval recht op een vergoeding. Met andere ziektekostenverzekeraars is Van Gemert nog in onderhande ling. Hij vergelijkt zijn situatie met die van de bekende weten schapper Einstein, die zijn tijd ver vooruit was. „Einstein liep met zijn relativiteitstheorie te gen hetzelfde probleem aan. Hij moest eerst vijf jaar wachten voordat deze theorie erkend werd door de buitenwereld. Ik moet dus nog twee jaar geduld hebben en dan barst de bom." mobilisten onder begeleiding van een rij-instructeur de' op. De UM voert het onderzoek uit in opdracht van de Europa Commissie. De XTC-pillen worden met officiële toestemmiiK in een laboratorium vervaardigd. Alleen automobilisten# al vaker XTC hebben geslikt, mogen aan het onderzoek doen. De UM wil immers naar eigen zeggen geen mensen ai, de drugs helpen. Eerder testte het Instituut voor Hersenen en Gedrag van# universititeit het rijgedrag bij cannabisgebruik. In hetnieu' we onderzoek krijgen achttien automobilisten XTC gevoeni Die gaan vervolgens driemaal de weg op. Daarbij krijgen een keer een XTC-pil, de andere keren krijgen ze eennepmii del of een stimulerend medicijn. Zo kunnen de onderzoeken de effecten van de drie pillen met elkaar vergelijken. AN? GRONINGEN - Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) houdt een grootschalig onderzoek naar de oorzaken van sterfte bij ongeboren baby's. Het is het grootste onder zoek dat ooit op dit gebied is gehouden. Het uiteindelijke doe'; is om te komen tot een daling van het aantal sterfgevallen tij dens de zwangerschap. In Nederland sterven jaarlijks 1200 tot 1500 ongeborenkin. deren in de laatste maanden van de zwangerschap. In eender de van de gevallen wordt de precieze doodsoorzaak nooit ach terhaald. Het AZG wil met behulp van een in Groningen opgesteld pro tocol de doodsoorzaak van ongeborenen achterhalen. Hier voor worden de komende vier jaar 1800 overleden baby'seo hun moeders uitgebreid ondex-zocht en getest. ANP AMSTERDAM - Iedere zes minuten breekt in Nederland ie mand iets als gevolg van botontkalking. Door de vergrijzing zal het aantal breuken door botontkalldng de komende jaren fors toenemen. Dr. P. van Roermund van de Nederlandse Or- thopeden Vereniging (NOV) heeft becijferd dat er in 2012 '1100 orthopedisch chirurgen nodig zijn. Dat zijn er bijna2,5 zoveel als nu. Osteoporose is een aandoening van het skelet. Vooral vrou wen krijgen erbij het ouder worden last van. Nu al lopen ieder jaar 83.000 mensen van boven de 55 jaar een botbreuk op door botontkalking. ANP CHICAGO - Vrouwen van boven de vijftig zijn oud genoeg om oma te worden, maar dat betekent nog niet dat ze zelf niei zwanger kunnen worden met een eicel van een ander. Dat con cluderen onderzoekers van de University of Southern Cali fornia op grond van een studie naar de zwangerschap van 7j vrouwen die in de overgang waren. i Gezonde oudere vrouwen lopen een hoger risico op een ge boorte met de keizersnee, zwangerschapsdiabetes en hogj bloeddruk, maar dat zijn tijdelijke ongemakken. Medisch ge zien vormen deze risico's geen reden om vrouwen na de meno pauze uit te sluiten van de mogelijkheid om zwanger te wor den met behulp van een donoreitje, aldus de onderzoekers in het Journal of the American Medical Association. De kansen op een zwangerschap, het voldragen van een kind en meerlin- gep zijn bij deze vrouwen even groot als bij vrouwen die nog niet in de overgang zijn. AP door Gijsbert Spierenburg DEN HAAG - Handlezen is ou der dan de weg naar Rome, tenenlezen is dat niet en dat is jammer. We blijken daardoor heel wat te hebben gemist. Met die wijsheid hadden we ons door de eeuwen heen veel narigheid kunnen besparen. Voetreflexologe Marita Ver steeg schudt haar kennis uit de losse pols: „Als u de kleine teen van uw linkervoet kunt sprei den van de teen ernaast, bent u in staat om een one-night-stand te maken. Begrijp me goed: in dat geval behoort een one- night-stand tot de reële moge lijkheden. Of het er in uw geval ook daadwerkelijk van komt, kan. ik helaas aan uw tenen niet zien." Er bestaat natuurlijk ook nog een andere kant van de medail le. „Gelukkig wel", zegt tenen lezeres Versteeg. „Stel: u kunt de kleine teen van uw linkervoet niét los zetten van de teen er naast, bijvoorbeeld doordat ze via een zwemvliesje aan elkaar -vastzitten, dan betekent dat dat u liefde en lust niét los van el kaar kunt zien. Dan behoort u tot die mensen die van een one- night-stand absoluut niets moe ten hebben. Die gruwelen er dus van." Het zijn drukke dagen voor Ma rita Versteeg, de 40-jarige voet reflexologe uit Amersfoort. Ze gaat niet zo ver te zeggen dat ze zo langzamerhand geen teen meer kan luchten of zien, maar, eerlijk is eerlijk, véél scheelt het niet. „Ik kan het eigenlijk niet vaak genoeg herhalen, maar ei genlijk zouden de mensen wij zer moeten zijn. Voordat u aan een nieuwe vriend of vriendin begint: trek alstublieft eerst sa men de sokken eens uit om te zien of u wel bij mekaar past. U hoort mij natuurlijk niet zeg gen: 'U past niet bij mekaar'. Maar aan de stand van de tenen kan ik wel zien op welk vlak het tussen de partners eventueel kan gaan botsen." Met andere woorden: het kost een paar eurootjes zo'n consult, maar dan hebt u natuurlijk ook wat. „Over de seksualiteit van de kleine teen van de linkervoet wordt altijd ietwat meewarig gespx-oken of geglimlacht. Ik kan dat hebben. Ik ben dat ge wend. Er zijn psychologen die het weigeren toe te geven, maar tenenlezen is een heel serieuze zaak. Waar blijft een psycho loog als hij een stel tegenover zich heeft met serieuze relatie problemen? Hij zou zich heel wat sessies kunnen besparen, indien hij gewoon de tenen las. Natuurlijk - daar is moed voor nodig. Maar dat geldt voor mij ook. De mensen komen binnen en ik vraag meteen: mag ik uw tenen eens zien. Het zal even du ren, maar vroeg of laat is ieder een om. Het is nogal wat, wat ik hier beweer, misschien is het grootspraak, maar we kunnen er eenvoudig niet om heen, om het verhaal dat de tenen vertel len." Ze toont één simpel A4'tje met daarop twee voeten, een rech tervoet en een linkervoet. Tot zover niks bijzonders. Maar nu komt het. De rechtervoet is de rationele voet voor de mannelij ke energie. De linkervoet is, u raadt het al, de emotionele voet voor de vrouwelijke energie. Aan de rechtervoet zitten vijf tenen, van groot naar klein zijn dat de ether-teen, de wens-teen, de doe-teen, de gehechtheids teen en de angst-teen. Aan de linkervoet zitten ook vijf tenen, van groot naar klein respectie velijk: de verdriets-teen, de ge- voels-teen, de creativiteits- teen, de liefdes-teen en de sek- sualiteits-teen." Knoestig Marita Versteeg heeft in de loop der jaren, het laat zich raden, heel wat vreemde tenen de revue zien passeren. „De ideale teen - ik kan er moeilijk een uitspraak over doen. Een rechte teen bete kent over het algemeen dat het gaat zoals het gaat. Zoals het voor jou bedoeld is op een be paald vlak. Als je, zoals ik, veel tenen ziet, zie je er eerlijk ge zegd niet veel die recht zijn. Hoe knoestiger en krommer, hoe gekker uw tenen eruit zien, hoe liever ik het eigenlijk heb. Dat zijn tenminste nog tenen met een echt verhaal." Marita heeft geen patiënten. Bij haar komen cliënten. „Een dia gnose? Nee. Een advies? Nee. Waar worden mijn cliënten dan wijzer van, zult u zich afvragen. Als u voor een consult tenenle zen kiest, doet u dat uit nieuws gierigheid of om een bevestiging te krijgen. Nóg één keer horen dat u tóch zo in mekaar zit. Kortom: u krijgt van mij een in zicht hoe u werkelijk in het le ven staat en dat kan soms heel wat waard zijn." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10