PZC Drie grote zendmasten in Veere 7 Middelburg verwelkomt de Sint Krabbendijke verwelkomt artsen in nieuw gezondheidscentrum Balans Zuid-Afrikaanse kinderarts terug naar Nederland Roep om gedragscode voor gemeenteraad Middelburger ontdekt fout in Groot Dictee Gemeente krijgt nieuw communicatiesysteem voor hulpdiensten Twee gewonden jij ongeluk Aanhouding na vernieling Oost-Souburgse dansers winnen EK stijldansen Grote opkomst Bridge Drive Dief betrapt zeeuwse almanak Bloemstukje WALCHEREN maandag 18 november 2002 ïeS jnnrRon Magnée DOMBURG - lil Vrouwenpol der, Domburg en YVestkapelle verrijzen de komende tijd drie masten met een hoogte van zo'n 55 nieter. De installaties zijn be doeld voor het zogeheten C2000-netwerk, het communi catiesysteem voor hulpdien sten. Twee van de drie locaties voor de zendinrichtingen zijn al be kend. In Vrouwenpolder komt mast bij de aanzet van de Veerse-Gatdam. Dat grondge bied is handen van Rijkswater staat. In Westkapelle verrijst de mast bij Sportpark De Prelaat. Waar precies de derde mast komt. is nog onbekend. Dom- burgwordt alsmogelijke locatie genoemd. „Maar het kan ook zijn dat de mast meer in de rich ting van Oostkapelle wordt ge plaatst", meldt burgemeester A. de Bruijn GRAVENPOLDER - Twee in zittenden van een auto zijn za terdagochtend vroeg op de Pie- tersweg in 's Gravenpolder gewond geraakt bij een eenzij dig ongeluk. rif De 18-jarige vrouw uit 's Gra venpolder, die de auto zonder rijbewijs bestuurde, kwam met een voorwiel in de berm terecht en schrok daar zo van dat ze eerst tegen het dijktalud links en vervolgens in de sloot rechts van de weg reed. Een 26-jarige Goesenaar, die in de auto zat, brak zijn bovenarm en diens 21-jarige plaatsgenoot liep een hoofdwond op. De laat ste moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Een 20-jarige man uit 's Gravenpolder, die ook in de auto zat, was de eigenaar van de auto. De auto werd geheel vernield bij het on geluk. De masten zijn onderdeel van het nieuwe C2000-netwerk. Dit nieuwe, digitale systeem ver vangt de oude netwerken met analoge communicatie. C2000 betekent dat er voortaan één landelijk dekkend netwerk is en één meldkamer voor alle hulp diensten. Tot het systeem is be sloten na de vuurwerkramp in Enschede en de café-brand in Volendam. In heel Neder land verrijzen ongeveer 350 zendmasten. Daarnaast moeten de oude zendapparatuur, portofoons en mobilofoons wor den aangepast. Gelijktijdig Voor burgemeester De Bruijn is het vooral belangrijk dat alles gelijktijdig gebeurt. „We zien graag dat de overstap naar het nieuwe communicatiesysteem en de ingebruikname van de centrale meldkamer voor poli tie, brandweer en ambulance in één operatie gebeurt." De Bruijn heeft daarover haar twij fels aangezien het uitrollen van de zendinrichtingen met nogal wat strubbelingen gepaard gaat. „Het hele systeem heeft nogal wat aanloopproblemen gekend. C2000 is begonnen als een pilotproject in Amsterdam. Daarna moest het systeem in heel Nederland worden toege past. Dat had in 2000 moeten gebeuren, zoals de naam c2000 al aangeeft." Verantwoordelijk voor de loca ties van de zendmasten is het BIGGEKERKE - De politie heeft zaterdagavond rond half twaalf is een 47-jarige vrouw uit de gemeente Veere aan de Kou- dekerkseweg in Biggekerke aangehouden wegens vernie- ling. De vrouw had de ruit van een woning in die straat vernield. Tegen haar werd proces-ver baal opgemaakt. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland ont beert een duidelijke richtlijn over hoe om te gaan met gevoeli ge kwesties. Aanbestedingsbe leid, handhaving van de open bare orde, vergaderen achter gesloten deuren, stuk voor stuk zaken die 'nadrukkelijke en voor iedereen transparante af spraken' verdienen, meent vice- voorzitter van de gemeenteraad en SGP-fractievoorzitter G. Houtekamer. Het Bruse raadslid benadrukt geen enkele reden te hebben voor twijfel aan de oprechtheid van zijn collega-raadsleden. Maar om te voorkomen dat - achteraf - problemen ontstaan over de handelwijze van de raad in heikele kwesties, wil Houte kamer duidelijke afspraken maken. Hij wijst op het zogehe ten bestuurlijk toekomstbeeld en waarin het bestuur een ab stracte koers heeft uitgezet voor de gemeente. Eén van de uit gangspunten van dat beleids- MEPPEN - Twee dansparen van de Middelburgse dansschool Bras zijn afgelopen weekend Europees Kampioen stijldansen geworden in Meppen (Duits land). Het paar Van Liere uit Oost- Souburg werd tweemaal kam pioen. Het behaalde zowel in de latin-klasse als in de standaard klasse het hoogste aantal pun ten. In de senioren latin-klasse viel deze eer aan het danspaar Croon uit Oost-Souburg. VLISSINGEN - Liefst 144 pa ren deden zaterdag mee aan de Bridge Drive die de Lions Club Vlissingen hield. Plaats van handeling was het Atrium van de Hogeschool Zee land. De wedstrijd werd voor de 24ste keer gehouden. De op brengst van de inschrijfgelden en de baromzet ging naar Plan Nederland (voorheen Foster Parents Plan) en de Stichting Doe een Wens. ministerie van Binnenlandse Zaken. Er wordt wel overlegd met de gemeente, maar toch heeft het ministerie het laats te woord. De masten zijn na melijk vergunningsvrij ver klaard. Daarom heeft de ge meente wat hoogte of uitvoering van de masten niets in te bren gen. Bovendien mogen de masten al leen voor hulpdiensten worden toegepast. Andere gebruikers, zoals telefoonmaatschappijen, mogen geen gebruik maken van de installaties. Volgens De Bruijn laat het ministerie die strikte houding in de toekomst nog wel varen.. „In eerste in stantie worden ze alleen voor hulpdiensten gebruikt, maar het is wellicht zo dat ze in de toe komst wél voor gsm-telefonie worden toegepast." plan was het vaststeUen van een gedragscode 'normen en waar den'. „Maar dat is nooit uit de verf gekomen. Vandaar dat wij vinden dat er, ook ten opzichte van de twee nieuwe partijen (Alerten Leefbaar Schouwen- Duiveland) en denieuwe leden m de raad, volgend jaar een her ijking moet komen van dat be stuurlijk toekomstbeeld." Volle breedte De normen en waarden-discus sie dient volgens Houtekamer over de volle breedte te worden gevoerd. „Ik denk daarbij ook aan de evaluatie van ons aanbe stedingsbeleid. We kennen in middels allemaal wel de bouw fraudeperikelen. Wat in het groot gebeurt, kan zich in het klein ook wel eens openbaren. Waarom niet? Al heb ik op dit moment geen enkele aanleiding voor vermoedens in die richting, maar waar het om gaat is dat we dit soort zaken boven tafel hou den." Heldere afspraken dienen er naar idee van de vice-raads- voorzitter ook worden gemaakt over de discussiestijl van de ge meente: zonder krachttermen beargumenteren. Elementair in dit verband is eveneens het handhavingsbeleid op het ei land. „Wanneer voor Schou wen-Duiveland wetten of regels worden uitgeschreven, dienen die ook te worden gehandhaafd. En niethet ene door de vingers zien omdat even iets anders de aandacht heeft. Nee, allebei aanpakken. De horeca, nog zo'n heikel punt. Het leefgenot van de mensen dient nadrukkelijk te worden beschermd Dat mag nooit te grabbel worden gegooid ten gunste van een handjevol ondernemers," VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond rond zeven uur een veertigjarige Vlissinger be trapt op diefstal uit een winkel in de Walstraat in zijn woon plaats. Na een melding dat er bij ver schillende winkels aan onder meer de Walstraat en de Sint Ja- cobsstraat ruiten werden ver nield, nam de politie een kijkje. De agenten zagen de man in een winkel aan de Walstraat diverse goederen wegnemen. Toen hij door een gat in de ruit weer naar buiten kwam kruipen, werd hij aangehouden. door Ron Magnée MIDDELBURG - Sinterklaas en de pieten hadden er gisteren maar druk mee. Na de lange reis uit Spanje ging het snel van Zaltboinmel naar Middel burg. Daar werden ze verwel komd door honderden kinde ren. Logisch dat hoofdpiet Patsaldreo er een beetje hu meurig van werd. Bovendien was het Patsaldreo door alle drukte in Spanje niet meer gelukt om zijn geliefde te trouwen. En die emoties kwa men juist op het grote podium op de Markt in Middelburg weer opzetten. Maar niet ge treurd, sprak de Sint. De bur gemeester stond immers ook op de bühne. Die was bereid om het tweetal ter plekke in de echt te verbinden. En zo ge beurde het ook. Onder de luide klanken van de bruiloftsmars en onder het oog van honder den kinderen en hun ouders stapte de hoofdpiet alsnog in het huwelijksbootje. Een uurtje eerder, rond half twee, was het hele gezelschap bij de Beatrixbrug aangeko men. Met de boot 'Schotland' overigens. Maar daar had bur gemeester K. Schouwenaar van Middelburg wel een ver klaring voor: het ging hier om de snelle boot waarmee de Sint en zijn gevolg uit Zaltbommel waren gekomen. Na de aan komst gingen Sint en de pieten onder de vrolijke klanken van muziekvereniging Onda uit Nieuw en Sint Joosland en Eu- phonia uit Goes naar de Markt. In de stoet reed ook een paar dentram met spelers van De Sneeuwkoningin mee. Dat is een theaterproject voor ver standelijke gehandicapten van Arduin. Vanaf half decem ber staan de spelers met het to neelstuk op de planken van hun eigen Spiegeltheater. Za terdag hadden ze zich alvast in hun toneelkostuums gehesen om te laten zien wat het pu bliek te wachten staat. Op het podium op de Markt waren er nog meer verrassin gen. Zo kreeg burgemeester Schouwenaar uit handen van de Sint een toversteen uitge reikt. Met deze straatklinker is het mogelijk om binnen twee weken de werkzaamheden aan de straten in het centrum Mid delburg af te ronden. De logis tiek van het pakjes rondbren gen heeft immers erg te lijden onder de renovatie, zo liet de goedheiligman weten. Ook de euro hakt er flink in bij de Sint. De goedheiligman re kende tot voor kort immers al les nog in guldens. Bij aan komst in Nederland bleek hij toch aanzienlijk meer kwijt te zijn dan hij had verwacht. Kinderen moeten dit jaar dan ook rekenen op kleinere ca- De pieten krijgen het de komende weken druk met cadeautjes rondbrengen. foto Ruben Oreel deautjes dan voorafgaande ja ren. Schouwenaar beklem toonde dat dat niet zo'n pro bleem was: „Kinderen hebben hier kleine schoentjes. En bo vendien gaan kleine cadeau tjes gemakkelijker door de schoorsteen. Na de ceremonie ging de Sint door naar Vlissingen om daar verwelkomd te worden. In Middelburg konden de kinde ren nog spelletjes op de Markt doen. Daarmee was een heus pietendiploma te verdienen. Burgemeester Schouwenaar liet weten dat hij de komende weken in ieder geval zijn schoentje gaat zetten. „Na tuurlijk! En ik ga heel hard zingen, anders horen de pieten het niet.Voor de kinderen had Schouwenaar nog wel een goe de tip: „Je schoentje zetten en een peen, een beetje haver en water bijdoen. Maar wel in een kommetje, niet in je schoen." door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - Het hele dorp is zater dag uitgelopen om de nieuwe huisartsen praktijk, de Balans, in Krabbendijke offici eel te openen. Met muziek en oldtimers trok in de ochtenduren een stoet van de oudste dokterspraktijk aan de Noordweg naar het splinternieuwe gezondheidscentrum aan de Tremel. Daar opende burgemeester A. Verbree van Reimerswaal de praktijk, waarin de drie huisartsen: A. van Lieshout, A. Constandse en J. Elsinga-Barendregt, voortaan hun pa tiënten uit Krabbendijke. Oostdijke en Waarde zullen behandelen. Nadat de kinde ren uit de dorpen een grote tros ballonnen hadden opgelaten, kon ieders nieuwsgierig heid worden bevredigd, want de artsen hiel den open huis. De eerste arts die neerstreek in Krabbendij ke, was dokter G. Geill, die aan de Noord- weg en stuk grond met opstallen pachtte en er een praktijk van maakte. In 1948 kwa men er een dokter en een praktijk bij aan de Spoorlaan, maar eind vorige eeuw bleek dat ook twee hui sartsen voor de drie dorpen niet genoeg was. Een maatschap van drie artsen met twee praktijken was onhandig en de dokters besloten een gezondheidscentrum te laten bouwen, waarin behalve voor de apotheek ook plaats is voor andere hulpver leners en een arts in opleiding. Architectenbureau De Koeijer&Laban uit van onze regioredactie GOES - De Zuid-Afrikaanse kinderarts die tot enkele maan den geleden in het Oosterschel- deziekenhuis in Goes werkte, keert volgende week terug naar Nederland. Problemen met de werkvergunning was eerder de reden dat de vrouw moest stop pen met werken. „Ze heeft weer een voorlopige verblijfsvergunning gekregen. Hiermee zal ze een half jaar tot een jaar aan de slag kunnen in Goes", meldt voorzitter J. Broertjes van de raad van be stuur van het ziekenhuis. Over de terugkeer van een tweede Zuid-Afrikaanse kinderarts be staat nog onduidelijkheid, aan gezien deze arts ook zijn gezin naar Nederland wil meenemen. De ziekenhuizen in Goes en Vlissingen kampen al langer met een tekort aan kinderart sen. De schaarste aan dokters was vorige maand voor het Vlis- singse ziekenhuis de reden om de afdeling kindergeneeskunde drie weken te sluiten. Alleen voor spoedeisende hulp was de afdeling nog open. Inmiddels is een nieuwe kinderarts aange trokken. Die begint in februari in Vlissingen. Werkverbod Ondertussen probeert een groep van veertien werkwillige artsen en tandartsen uit Zuid-Afrika de procedure voor een werkver gunning te bespoedigen. De art sen eisen binnen twee weken een verblijfsvergunning of een machtiging tot voorlopig ver blijf (MW) om in Nederland te werken. Sommigen hebben een werkverbod opgelegd gekregen, zijn Nederland uitgezet of wachten nog af in Zuid-Afrika Onduidelijk is of er van deze groep artsen in Zeeland willen werken. De stichting Zorg Medisch Spe cialisten (SZMS) heeft namens de Zuid-Afrikanen een kort ge ding aangespannen tegen de mi nisteries van Justitie en Buiten landse Zaken. Twee andere stichtingen, een tandartsen praktijk en twee individuele artsen hebben zich bij de eiser aangesloten. Het geding dient woensdag voor de rechtbank in Den Haag. Hun advocaat, P. Kouwenberg uit Hilversum, vermoedt dat de Nederlandse autoriteiten en de vreemdelingendiensten de Zuid-Afrikaanse medici be wust tegenwerken en aansturen op hun vertrek. „En dat terwijl de roep om gekwalificeerde art sen in Nederland groot is", zegt Kouwenberg. Volgens hem staan ook de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen en de zorgverzekeraars achter de eis. De Zuid-Afrikanen voldoen volgens Kouwenberg aan alle professionele eisen om hier hun beroep uit te oefenen. „Enkelen werkten hier al een jaar of lan ger, onder meer in ziekenhuizen en tandartspraktijken in Gro ningen waar zij vaak asielzoe kers hielpen." Volgens hem is daar nu een groot probleem ont staan wegens het tekort. Loondienst „Geen enkele Zuid-Afrikaanse arts, tandarts of specialist werkt op dit moment. Zij wach ten soms al vele maanden af. Anderen wachten in Zuid-Afri ka op een MW van Buitenland se Zaken, maar horen ook niets." Kouwenberg bekriti seert het ministerie, dat niets van zich laat horen. „We krijgen geen inhoudelijk antwoord. Daarom eisen wij dat alle lopen de aanvragen worden gehono reerd." De raadsman weet niet om hoeveel mensen het dan in totaal gaat. Verder eist hi] dat aanvragen voortaan op een ge structureerde, vlotte maar ook gelijkwaardige manier worden behandeld. Het valt hem op dat artsen die in loondienst treden, soms wel sneller een verblijfs vergunning krijgen door Ron Magnée MIDDELBURG - Diner-tje, di- nertje of toch dinétje? Allemaal fout, meldt de Middelburger L. Kesteloo. Hij ontdekte dat Het Groot Dictee der Neder landse taal flink blunderde. In de derde opgave van de voor ronde die zaterdag in de Volks krant en de Belgische krant De Standaard werd gepubliceerd, gaat het mis. Er worden drie voorbeelden gegeven hoe 'di neetje' kan worden gespeld. Alle drie zijn ze verkeerd, meldt Kesteloo. „Wellicht dat 'diner- tje' nog het meest in de buurt komt. Want dat is de speUing als het aan het eind van de regel wordt afgebroken, Maar dat is in deze opgave niet het geval." Dit jaar wordt Het Groot Dictee der Nederlandse Taal voor de dertiende keer gehouden. In het programma, dat op 16 december wordt uitgezonden, doen taai fanaten tezamen met bekende Nederlanders en Belgen een wedstrijd wie het beste kan spellen. Kesteloo wist de wed strijd in 1994 op zijn naam te schrijven. Maar sindsdien heeft hij niet meer meegedaan. De Middelburger vindt dat de se lectie voor de wedstrijd niet deugt. „In de voorrondes is het al eens misgegaan Zo waren er in het verleden nogal eens deel nemers die fouten hadden ge maakt in de voorrondes, maar toch doordrongen tot de finale. En in België zijn er veel spel lingsclubs. Altijd worden een paar leden van die clubs gere kruteerd. Dat is ook de reden dat veel Vlamingen winnen. Vo rig jaar kwamen de eerste vijf allemaal uit België." In Nederland worden de deelne mers naar geslacht, leeftijd en provincie geselecteerd. Deson danks gebeurde het in 1999 dat er niemand uit Zeeland verte genwoordigd was. Dat bracht Kesteloo ertoe om de goede ant woorden op het internet te zet ten. Dit jaar doet hij dat weer. Niet alleen om de Zeeuwen wat meer kans te geven, ook uit pro test tegen de selectiemethode. Het is Kesteloo's bedoeling dat in ieder geval een Zeeuw aan de eindronde meedoet. Insturen kan nog tot donderdag, en met behulp met Kesteloo's website is dat een klusje van niks. Dus voor wie zeker wil weten hoe hy acint, cafeïne en streptokok moet worden geschreven, kan de website van Kesteloo erop naslaan: home.hccnet.nl/l.kesteloo. Advertentie 'Malen de 'Ifaap PRESENTEERT de eigen bestek dagen maandagen 4,1118 cn 25 november vrijdagen 15 en 29 november Eet met uw eigen bestek en u krijgt gratis een glas huiswijn, huisbier of fris naar keuze. Bovendien krijgt u gratis een kom soep van de dag (tomaat of groente). Reserveren gewenst, bel 0118 - 594423. Adres: Vrouwenpolderseweg 55a Serooskerke. De kinderen in Krabbendijke lieten ballonnen los, waarna de bevolking een kijkje kon ne men in de nieuwe huisartsenpraktijk. f0t0 Willem Mieras Kapelle ontwierp het gebouw aan de Tremel en aannemingsbedrijf Tak uit Wouw bouw de het in minder dan een jaar. De huisartsen kunnen doelmatiger gaan werken, patiën ten kunnen hun dokters sneller en beter be reiken en ook voor rolstoelers is de Balans een hele verbetering. De Balans is een voor uitgeschoven post in het plan Rozenboom II. Daar komt de nieuwste nieuwbouw van Krabbendijke. De vrouw die over een Vlis- singse flatgalerij liep, bleef verrast staan toen zij ergens naast een voordeur tussen een plastic zak en een kar tonnen doos een bakje plas tic gerbera's ontdekte. Als ze daar toch spullen weg doen, bedacht zij, dan kan ik dat bloemstukje wel ge bruiken. Het leek de vrouw leuk om er haar moeder mee te verblij den. Die is nogal vergeetach tig, waardoor het er dikwijls bij in schiet om de bloemen te begieten. Met die plastic ger bera's zou dat geen probleem meer zijn. Enthousiast tastte de vrouw toe. Daags daarna prijkte erop de voordeur van de bewuste flatwoning een verontwaar digd briefje. Wie toch de bru taliteit had bezeten om op een moment dat een deel van de aangesleepte boodschap pen naar binnen werden ge bracht, dat bakje plastic ger bera's weg te nemen. Maar daar droeg de vrouw die zich over het stukje nep- natuur had ontfermd, geen kennis meer van. En haar moeder was er ook blij mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7