Israël zint op uitbreiding PZC Rechts Frankrijk bundelt zich in grote conservatieve partij \rm Kust Galicië vervuild door olie uit Prestige W apeninspecteurs op weg naar Irak Bolkestein uit kritiek op uitspraken Prodi over stabiliteitspact Teddybeer honderd Na hinderlaag bij Hebron wil Sharon groter deel van Westoever Premier Turkije Drukke kamelenmarkt zou gevaarlijk zijn 24 jaar celstraf voor Andreotti Rus drinkt jaarlijks 14 liter alcohol Hersens terroristen verdwenen Kerken Kosovo doelwit aanslag Regering Oekraïne ontslagen Militante moslims België willen naar Nederland maandag 18 november 2002 WASHINGTON - Het is een jubileum dat de Ame- rikaanse krant The Was hington Post niet zomaar wilde laten passeren, ook al is het historisch belang marginaal. Zaterdag was het honderd jaar geleden dat de krant de spotprent van Clifford Berryman publiceerde die de aanlei ding gaf tot hét knuffel- i beest: de teddybeer. Wie kent'm niet, die heer- j lijk zachte, lichtbruine pluche beer? Onschuldig kinderspeelgoed, voort gekomen uit een mislukte jachtpartij van de Ameri kaanse president Theodo re Roosevelt. Ook wel Teddy genoemd, vandaar. De president was al negen dagen aan het jagen in Mississippi, en had nog geen beer geschoten. De entourage van de presi dent meende dat de baas niet zonder berevel naar huis toe kon, en met veel moeite werd een 'bruin' gevonden, neergeslagen en naar Roosevelt ge sleept zodat die hem kon neerschieten. De president vond dat onsportief en weigerde de trekker over te halen. Het nieuws haalde krant, met de cartoon van Berryman waarop Roosevelt met zijn rug naar een aange lijnde beer staat en lijkt te zeggen: 'De jacht gaat tot hier en niet verder.' De cartoonist schetste de beer daarna keer op keer, telkens wat knuffeliger. Het bracht de New Yorkse Rose Michtom op het idee een gevulde speelgoed- beer te maken. Haar man zette het in de etalage met 'Teddy's bear' erboven en de teddybeer was gebo ren. De teddyberen zijn nog steeds niet weg te denken uit de speelgoedkast. Het is met de pluche beer beter afgelopen dan met zijn voorbeeld. Nadat Roose velt was teruggekeerd in Washington, kreeg het ge wonde beest alsnog het genadeschot. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De dood van twaalf Israëlische soldaten en veilig heidsmensen in een Palestijnse hinderlaag, vrijdag bij Hebron, moet worden aangegrepen voor het uitbreiden van het door Is raël bestuurde deel van de Wes telijke Jordaanoever. Volgens premier Ariel Sharon moet het gebied tussen de Israë lische enclaves in Hebron en de nederzetting Kiryat Arba in handen komen van het leger. Al leen zo kan een veilige doorgang worden verzekerd voor joodse gelovigen. Het Israëlische leger heeft dit weekeinde delen van Hebron die het drie weken gele den had ontruimd, weer ingeno men. Uit een onderzoek van het leger is komen vast te staan dat de Pa lestijnse aanval van vrijdag niet was gericht tegen gelovigen, maar tegen soldaten en politie mensen. Toen de militanten hun aanval begonnen, waren de be zoekers van de joodse gebeds dienst in de Grot van de Aarts vaders al veilig teruggekeerd in Kiryat Arba. Israëls nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Benjamin Netanyahu, sprak van een 'mas samoord'. Volgens Netanyahu mag Israël erop hopen dat de wereld het niet zal laten bi] rouwbeklag, maar steun zal verlenen aan de Israëlische overheid 'bij het uitoefenen van haar plicht het leger te gebrui ken om haar burgers te bescher men, zoals ieder ander land zou doen'. Om die boodschap kracht bij te zetten, organiseerde hij gisteren een bijeenkomst met de ambassadeurs van alle in Israël vertegenwoordigde landen. Sharon en Netanyahu vechten op 28 november om het leider schap van de Likoedpartij en de strijd in Hebron heeft munitie opgeleverd voor beide kampen. Sharons aanhangers herinner den er aan dat Netanyahu in 1997, toen hij premier was, de overeenkomst heeft getekend, waarbij tachtig procent van He- bron onder Palestijns bestuur kwam. De aanval van vrijdag vond overigens plaats in een ge heel door Israël gecontroleerd deel van de Westoever. Minder gewelddadig Het kamp van Netanyahu voer de aan dat de Palestijnen zich onder diens premierschap veel minder gewelddadig gedroegen omdat hun leider Jasser Arafat wist dat hij gevaar liep verban nen te worden. Netanyahu zou daarom in zijn campagne de na druk moeten leggen op veilig heid, en niet op de economie, zo als nu. Volgens de jongste pei lingen heeft Sharon binnen de Likoed een flinke voorsprong opgebouwd. Sharon en zijn nieuwe minister van Defensie Shaul Mofaz zei den gisteren niet van plan te zijn Arafat te verbannen, wegens 'internationale beperkingen'. Ze doelden daarmee op de cam pagne die de VS momenteel te gen Irak voeren. GPD ANKARA - De nieuwe Turkse premier heet Abdullah Gül. Gül maakte zaterdag bekend dat hij de opdracht heeft gekregen een kabinet te formeren. Gül is de plaatsvervanger van Recep Tayyip Erdogan, wiens islamitische Partij voor Recht vaardigheid en Ontwikkeling bij deparlementsverkiezing van 3 november een absolute meer derheid heeft gekregen. DPA/AFP/RTR PUSHKAR - Een nomade loopt langs een kameel op de jaarlijkse kamelenmarkt van Pushkar in India. Honderdduizenden kamelen, paarden en ander vee worden ver kocht tijdens het evenement, dat zeer populair is geworden bij toeristen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben hun burgers gewaarschuwd de kamelenmarkt te mijden vanwege de kans op terroristische aanslagen. foto Pawel Kopczynski/RTR van onze redactie buitenland BARCELONA - De eendemos selen uit het Galicische vissers plaatsje O Roncudo zijn be roemd. Tweehonderd families verdienen er hun dagelijks brood mee, maar gisteren ston den ze met tranen in de ogen vanaf de kade toe te kijken hoe een zwarte smurrie hun mossel- banken vernietigde. Ook in andere vissersplaatsen langs de 'Dodenkust', zoals de Galiciërs deze kuststreek noe men, zagen vissers en mossel kwekers hoe olievlekken uit de verongelukte tanker Prestige het land bereikten. De Spaanse en Galicische over heden proberen de vissersbevol king echter gerust te stellen. Mi nistervan Landbouw en Visserij Miguel Arias verzekerde zater dag nog dat géén sprake is van een milieuramp en dat hij wei nig problemen voor de visserij verwacht. Maar intussen is dui delijk dat al vijfduizend ton olie uit de tanker is ontsnapt, bijna het dubbele van wat eerder werd aangenomen. Over een lengte van 150 kilome ter wordt overal op de stranden en in de havens olie aangetrof fen. De visserij vereniging van Galicië vreest een schade van 90 miljoen euro. Milieuorganisaties spreken van een 'regelrechte ramp Volgens Greenpeace is de Spaanse over heid veel te laks geweest. Er zijn hier en daar drijvende schermen rond de olievlekken gelegd, maar dat is volgens de milieu groep te laat en op te weinig plaatsen gebeurd. GPD/ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Frankrijk heeft sinds gisteren één grote conservatieve partij. In de Parijse voorstad Le Bourget werd in aanwezigheid van vijftienduizend aanhangers de UMP (Union pour un Mouve ment Populaire) opgericht. De beweging bestond al enkele maanden, maar was in eerste in stantie bedoeld om president Jacques Chirac aan herverkie zing te helpen. De UMP is een samenbundeling van de liberale (DL) en gaullistische (RPR) par tijen, in navolging van de Spaanse Partido Popular van premier Aznar en de Duitse CDU/CSU. Eerste voorzitter van de UMP is de voormalig pre mier Alain Juppé. Hij werd met 79,4 procent van de stemmen voor een periode van twee jaar gekozen. De oprichting van de UMP wordt door waarnemers in Pa rijs gezien als een doorbraak in de Franse politieke verhoudin gen. Frankrijk telt traditiege trouw vele partijen en groepe ringen. Al die organisaties leveren kandidaten voor de eer ste ronde van de verkiezingen. Tot voor kort maakte dat voor de tweede ronde nauwelijks iets uit maar de individualisering en ontzuiling in Frankrijk - veel la ter op gang gekomen dan in Ne derland - leidde dit voorjaar tot de spectaculaire nederlaag van de socialistische kandidaat Lio nel Jospin. De linkse stemmers verdeelden hun voorkeur over zoveel partijen en partijtjes dat Jospin door de extreem-rechtse Jean-Marie Le Pen uit de twee de ronde werd gestoten. De leiding van de UMP hoopt dat de vorming van de nieuwe partij de traditionele tegenstel lingen tussen rechts en cen trum-rechts zal opheffen en dat de groepering nieuwe lagen van het electoraat kan aanboren. Analisten in Parijs gaan er van uit dat dit de enige manier is om ervoor te zorgen dat rechts lan gere tijd aan de macht blijft. De linkse partij en zijn nog lang niet zover als gaullisten en liberalen Het socialistische bestuurslid Jean-Christophe Cambadelis zei gisteren dat één grote linkse partij er 'binnen nu en tien jaar' met zal komen. Alleen bij de Groenen is een voorzichtig be gin van een debat over één grote linkse partij te bespeuren ge weest. Voormalig partijleidster Dominique Voynet liet in een kranteninterview weten wel voorstandster van zo'n partij te zijn, maar ze werd door alle ove rige Groene kopstukken onmid dellijk terechtgewezen met de klassieke beschuldiging dat ze een 'verraadster' van de goede zaak was. GPD Advertentie van onze redactie buitenland LARNACA - Een eerste groep VN-wapeninspecteurs is in de nacht van zaterdag op zondag op doorreis naar Irak op Cyprus aangekomen. Gistermiddag ar riveerde daar ook de leider van de wapeninspecties, Hans Blix, evenals directeur Mohammed el-Baradei van het internatio naal atoomagenschap IAEA. Het meer dan 25 man tellende team dat de wapeninspecties voorbereidt, vertrekt vanoch tend naar Bagdad. De inspec ties gaan op woensdag 27 no vember van start Op die dag arriveren ruim tien wapenin specteurs in Bagdad. In de we ken daarna volgen er nog eens zo'n tachtig. De Verenigde Staten en de Ver enigde Naties verschillen aan zienlijk van mening over de vraag hoe agressief de inspec teurs van Unmovic zich in Irak moeten opstellen in hun zoek tocht naar massavernietigings wapens. Dit meldde de krant The Washington Post gisteren op basis van uitspraken van functionarissen in de Ameri kaanse regering en de VN. De regering-Bush wil dat de in specties 'zo indringend moge lijk' zijn en dat er ook wordt ge zocht op plaatsen waar de in 1998 uit Irak vertrokken voor gangers van Unmovic niet mochten komen. De inspecteurs zouden de Irakese autoriteiten ook moeten dwingen te voldoen aan zware eisen wat betreft het verstrekken van gegevens.Blix vindt dat het minder hard kan. Hij vindt dat de inspecteurs 'ferm' moeten optreden, maar dat ze nooit agressief mogen worden tegenover de Irakezen. DPA/ANP/RTR/AP PERUGIA - De Italiaanse oud-premier Giulio Andreotti is in hoger beroep tot 24 jaar cel veroordeeld wegens zijn betrok kenheid in 1979 bij de moord op een journalist. De rechter achtte bewezen dat Andreotti in 1979 opdracht heeft gegeven tot de moord op de journalist Mino Pecorelli, die belastende informatie over de christen-democratische politicus had verzameld. In 1999 was de 83-jarige Andreotti vrijgesproken in deze zaak. Andreotti leidde het Italiaanse kabinet zeven maal. Tegen hem loopt nog een tweede beroepszaak. Justitie eiste in maart tien jaar wegens samenwerking met de maffia. EFE/DPA MOSKOU - Steeds meer en steeds jongere Russen grijpen naar de fles. Gemiddeld drinkt iedere Rus jaarlijks veertien liter pure al cohol, waarvan driekwart in de vorm van sterke drank. Dat komt neer op ongeveer 25 liter wodka of ander gedistilleerd, dat vaak ook nog eens van twijfelachtige kwaliteit is, omdat het illegaal wordt gestookt. Dat heeft de directeur-generaal van de Russische volksge zondheid, Gennadi Onisjtsjenko, bekendgemaakt. „Maar er wordt ook parfum en huishoudchemicaliën gedronken", zei hij tegen het persbureau Interfax. De leeftijd waarop jonge mensen alcohol gaan gebruiken, is van vijftien jaar in 1991 gedaald naar elf jaar in 2001. DPA BERLIJN - De hersens van drie spilfiguren van de Rote Armee Fraktion (RAF) die in 1977 zelfmoord pleegden in de gevan genis zijn verdwenen uit het laboratorium waar sectie werd verricht. Volgens neuropatholoog Richard Meyermann zijn de hersens waarschijnlijk vernietigd om ruimte te maken in het laboratorium. Het bericht in Der Spiegel komt temidden van een controver se rond Ulrike Meinhof, een ander prominent RAF-lid. On langs openbaarden de dochters van Meinhof dat haar hersens zijn bewaard en gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek. Het orgaan wordt teruggegeven aan de famile, zodat het kan worden begraven. AP PRISTINA - Twee Servisch-orthodoxe kerken in het westen van Kosovo zijn in het weekeinde beschadigd geraakt door bomexplosies. Er vielen geen gewonden. Het is voor het eerst in meer dan een jaar dat Servisch-ortho doxe kerken in Kosovo het doelwit zijn van een aanslag. Bis schop Artemije, hoofd van de orthodoxe kerk in de Servische provincie, legde de verantwoordelijkheid voor de aanslagen bij de VN en de Navo-vredesmacht Kfor, die onvoldoende be scherming zouden bieden aan de Servische minderheid. AP KIEV - De Oekraïense president Leonid Koetsjma heeft za terdag de voltallige regering van premier Anatoli Kinach ont slagen en daarmee de politieke crisis in het land vergroot. Het is nog onduidelijk wanneer het parlement, dat in meer derheid op de hand van de president is, over het ontslag zal stemmen. Kinach is sinds enkele weken het doelwit van kri tiek van aanhangers van Koetsjma. Zij beschuldigen de pre mier ervan een begrotingscrisis te hebben uitgelokt met zijn beleid. AP door Rixt Albertsma DEN HAAG - Europees com missaris Frits Bolkestein is het 'pertinent oneens' met de recen te uitspraken van de voorzitter van de Europese commissie Ro mano Prodi over het Stabili teitspact. Prodi noemde het Stabiliteits pact - het pakket van begro tingsregels voor eurolanden - onlangs te rigide en dom. Dat kwam hem op veel kritiek te staan, onder anderen van de missionair minister Hooger- vorst van Financiën. Bolkestein, die als eurocommis saris toeziet op de interne mark ten, noemde de uitspraken van Prodi gisteren in het program ma Buitenhof 'bedenkelijk' en slecht voor de geloofwaardig heid van de Europese Unie. Vol gens Bolkestein doen dergelijke uitspraken de euro geen goed en is het ook voor Nederland 'geen goede zaak'. Nederland heeft volgens de eurocommisssaris de zaakjes 'keurig op orde'. De set van afspraken in het Sta- biliteits- en Groeipact werden destijds gemaakt om de begro tingen van alle deelnemende landen aan de nieuwe munt in de hand te houden en zo te zor gen voor een stabiele euro. Om het financieringstekort in de hand te houden, voert Neder land volgend jaar een streng be zuinigingsbeleid. Grote landen, met Frankrijk voorop, laten de teugels juist vieren en schenden het pact, omdat het hen te veel beknelt. Bolkestein vreest dat in navol ging van Frankrijk en Duits land ook Italië aan de gemaakte afspraken zal gaan morrelen, en dat is volgens hem een 'slechte zaak'. Op deze manier ontstaat een te genstelling tussen de grote lan den en de kleine die hun zaken wel op orde hebben. GPD door Heieen Paalvast BRUSSEL - De Arabisch-Euro- pese Liga (AEL), een militante moslimorganisatie die sinds twee jaar actief is in België, wil een afdeling in Nederland be ginnen. De AEL heeft plannen om in februari ergens in Neder land een congres te houden om de organisatie op poten te zet ten. „We hebben zo'n vijftig leden uit Nederland die zich via onze website bij ons gemeld hebben. Dat aantal neemt dagelijks toe", zegt Khalid Arkob, secretaris generaal van de Liga. Het gaat in grote meerderheid om Neder landers van Arabische afkomst, 'maar er zitten ook enkele au tochtone Nederlanders tussen.' Arkob zegt dat de AEL speelt met het idee om in Nederland scholen of een politieke partij op te zetten. De Liga heeft in België geen van beide. „Er wordt wel over gepraat om hier een school te beginnen. En wij zijn een beweging en geen par tij", verzekert Arkob, die de Belgische nationaliteit heeft, maar van Marokkaanse af komst is. De Belgische AEL, die zetelt in Antwerpen en zo'n dui zend leden heeft, maakt zich sterk voor de Pa lestij nse zaa k en neemt het ook op voor Irak. „Maar we willen ons ook afzet ten tegen het groeiende racisme in Europa", aldus Arkob. Zo or ganiseerde de Liga in april een pro-Palestijnse demonstratie in Antwerpen die uit de hand liep. Enkele betogers wilden na af loop van de demonstratie de 'diamantwijk' in, het hart van joods Antwerpen. De politie ge bruikte waterkanon en traan gas om hen tegen te houden. Antwerps burgemeester Detiè- ge verbood daarna de AEL nog te demonstreren, om te voorko men dat de gemoederen door de spanningen in het Midden-Oos ten verder worden verhit en zo de joodse en de arabische ge meenschap in de stad tegen el kaar worden opgezet. Sinds vrijdag is de AEL in de Scheldestad begonnen met 'burgerpatrouilles' om de poli tie te controleren. Die wil de straatcriminaliteit harder aan pakken, maar de AEL vreest discriminatie van jonge Marok- kanen.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5