Verharding Nederland neemt toe PvdA wil zelfvertrouwen herwinnen PZC Nieuwe activisten prijken op lijst Socialistische Partij lekker zonnebanken: Protestrit van bergings voertuigen op A12 EDOX Twee agentes zwaargewond door ongeval bij Rouveen www.sportpunt-zeeland.nl Bestuur van LN gaat met vijf mensen verder Onderzoek Leger des Heils m I Asielzoekersorganisatie in bres voor kindvluchteling Op het lijf geschreven 3 Den Tex wint Gouden Strop 2002 Bruna beschermheer konijnen Gretta Duisenberg toch naar Israël Sint moet het doen zonder rages Vogelnest hindert kabeluitzending 18 november 1952 H Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. l&aesJOostbu'q, Juwelier 't Goudoppertje Sluis, Juwelier Dijkstra. Zuiddijkstraat 4 Temeuzen. Juweler Wijffels, Noordstraat 103 Vlissmgen, Juwelier van Boven. Walstraat 90 ROUVEEN - Twee agentes van de politie IJsselland zijn gistermiddag door een onge val op de N377 bij het Over ijsselse Rouveen (gemeente Staphorst) zwaargewond ge raakt. De vrouwen zijn in kritieke toestand naar ziekenhuizen in Zwolle gebracht, aldus de politie. Het gaat om een 42- jarige vrouw uit IJsselmui- den en een 22-jarige vrouw uit Zwartsluis. De agentes waren op weg van Hasselt naar Lichtmis voor een ongeval bi j de A2 8waar bij een auto te water was ge raakt. In een flauwe bocht raakte de bestuurster de macht over het stuur kwijt, waardoor hun dienstwagen in de Dedemsvaart terecht kwam. De vrouwen hebben enige tijd onder water gezeten voor de brandweer ze kon bevrij den. ANP maandag 18 november 2002 door Yvonne Hamar I DEN HAAG-De lijst van de So cialistische Partij (SP) blijft bo venaan ongewijzigd. Zoals ver- I «acht is Jan Marijnissen opnieuw lijsttrekker, gevolgd door Agnes Kant. De huidige negenkoppige frac tieinde TVeede Kamer wil door. In de peilingen staat de SP op een enorme winst waarbij ze zou uitkomen op zestien tot 22 ze tels. De definitieve lijst wordt 23 november vastgesteld. De SP trekt opnieuw een aantal men sen aan die gewend zijn op de barricaden te klimmen. Be kendste van hen en meteen de eerste nieuweling op nummer tien is de vakbondsman Hubert Vankan, die werkte voor de spoorwegvakbond WCM en de verpleegkundigenbond NU'91. De mensenrechtenactiviste Alejandra Slutzky staat op elf en op dertien staat Hans van Heijningen, die coördinator is van het solidariteitsfonds Xmi- nY en initiatiefnemer van Attac Nederland. Op twaalf staat op nieuw Ewout Irrgang, financi- eel-economisch adviseur van de fractie en betrokken bij het Nieuw Republikeins Genoot schap. Onder de eerste tien kandidaten zijn vier vrouwen te vinden. Ze ker dertien van de 25 kandida ten hebben een academisch ti tel. Ook staan op de lijst twee statenleden, vier raadsleden en drie afdelingsvoorzitters. De partij zegt voldoende reserve achter de hand te hebben. De conceptlijst is opgesteld door een commissie die was aangewezen door het partijbe stuur. Tijdens het SP-congres op 23 november stellen de bijna ze venhonderd gekozen afgevaar digden naast de definitieve lijst het verkiezingsprogramma vast. ANP UTRECHT - Het bestuur van Leefbaar Nederland (LN) gaat met vijf mensen verder. Onge veer 150 leden van de partij stemden daar gisteren mee in op het congres van de partij in Utrecht. Afgelopen week stap ten vier leden uit het bestuur uit onvrede over de koers van par tijvoorzitter Jan Jetten. De aanwezigen gaven het ver kleinde bestuur een mandaat en schaarden zich daarmee achter Jetten. De discussie over de in terne perikelen is daarmee voorbij, aldus een woordvoer ster. De meeste tijd ging gisteren op aan de bevestiging van de dertig kandidaten op de verkiezings lijst. De lijst is opgesteld door het be stuur, maar leden mochten zich oog als tegenkandidaat opwer pen. Dat gebeurde ook vaak, tnaar het lukte alleen Bert Snel om alsnog op de lijst te komen. Hij staat op nummer acht, waardoor iedereen vanaf negen een plaatsje naar achter is opge schoven. Onlangs kozen de leden Fred Teeven al als lijsttrekker. Op de tweede plaats staat Dick Jense, die nu in de Tweede Kamer zit. Opmerkelijk is de derde plaats voor de 21-jarige Haitske van de Linde, een halfzus van oud woordvoerder Kay van de Linde van de LN Zij is nu fractiemedewerkster. ANP ipnze redactie binnenland \MSTERDAM - In 2002 hebben iteeds meer Nederlanders een bard oordeel over sociaal zwak ke groeperingen. Dit blijkt uit een Nipo-onderzoek dat in op dracht van het Leger des Heils is gehouden. Het Leger maakte de resultaten zaterdag bekend. Aan het on- zerzoek. naar de beleving en er- ranng van sociale onderwer- jen, namen 1064 Nederlanders 118 jaar en ouder deel. studie is een herhaling van onderzoek dat vorig jaar werd uitgevoerd. Toen was de belangrijkste conclusie dat een anvol leven voor vier miljoen Nederlanders een moeilijke op- zracht bleek te zijn. Dit cijfer is a de actuele versie nauwelijks veranderd Opvallend in 2002 is de verhar dingen het onbegrip voor zwak keren in de samenleving, zo stel len de onderzoekers. Zo vindt nim driekwart van de bevol king (77 procent) tieners zelf schuldig aan het feit dat ze on gewenst zwanger raken. Meer dan de helft van de deelnemers aan het onderzoek (53 procent) is van mening dat mensen met overdraagbare infecties als hiv en aids zelf schuldig zijn aan hun ziekte. Volgens de onderzoekers heeft deze morele afkeuring, waarvan meer voorbeelden worden gege ven, een verhoogd risico op soci ale uitsluiting tot gevolg. Uit de cijfers blijkt dat 10 procent van de Nederlanders zich sociaal uitgesloten voelt. Dat gaat dan om 1,2 miljoen mensen van 18 jaar en ouder. Meer dan een mil joen mensen zegt geen vrienden te hebben. Schadelijk C. Voorham, directeur van de Stichting Leger des Heils Wel- zijns- en Gezondheidszorg, deelt deze conclusie: „Dat is buitengwoon pijnlijk voor alle mannen, vrouwen en kinderen die het betreft, maar het is ook schadelijk voor de totale sa menleving." ANP Bergingsvoertuigen blokkeerden gisteren de weg bij het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen na een protestrit op de A12. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - Een kleine honderd be stuurders van bergingsvoertuigen hebben gistermiddag een protestrit gehouden op de Al2. Ze protesteerden daarmee tegen de plannen voor het halveren van de bergings capaciteit voor wrakken na ongevallen op de snelweg. De bestuurders reden van De Meern bij Utrecht naar het bureau van het Korps Lan- delijke Politiediensten (KLPD) in Drieber gen en boden daar een petitie aan. De pro- testtocht veroorzaakte geen verkeersover last. Aan de actie deden 58 bergingsbedrij ven mee. De Stichting Incident Manage ment Nederland (SIMN), het samenwer kingsverband van acht alarmcentrales dat verantwoordelijk is voor de berging, wil per 1 december nog maar een beperkt aantal be drijven inschakelen. Zij heeft van de Neder landse Mededingingsautoriteit toestem ming om takel- en bergingsbedrijven per rayon aan te wijzen. Doel is het bereiken van een snelle en doelmatige berging om daarmee files te voorkomen. De 58 bedrijven zijn bang dat zij buiten de boot vallen. Zij zijn verenigd in de Branche vereniging voor Bergingsbedrijven. Volgens woordvoerder J. Dijkstra betekent het doorgaan van de plannen van de SIMN ont slag voor vierhonderd mensen en het buiten gebruik stellen van 350 bergingsvoertuigen. Hij voorziet dat daardoor meer en langex-e files ontstaan. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - De Nederlandse regering moet de rechten van minderjarige vluchtelingen (ama's) en kinderen van asiel zoekers respecteren. Dat stelt Vluchtelingen Organi saties Nederland (VON), die on geveer 250 organisaties voor asielzoekers vertegenwoordigt, en Defence for Children Inter national. Zij overhandigen morgen een petitie aan de Ka mercommissie voor Justitie, waarin zij oproepen deze rech ten wel te respecteren. Talrijke organisaties ondertekenden de petitie. Ook de leden van Huma- nitas vinden de gevolgen van de huidige wetgeving over ama's onaanvaardbaar en indruisen tegen de humanistische waar den. Ze riepen zaterdag hun hoofdbestuur op een krachtig beroep te doen op de regering en de betrokken ministers deze ge volgen teniet te doen. Humanitas wijst op de onzekere situatie van vooral de ama's die tegen de achttien jaar lopen. Zij moeten sneller op de hoogte worden gebracht over het al dan niet verkrijgen van een perma nente verblijfsstatus. Nu duurt dat veel te lang, terwijl ze door de Koppelingswet vanaf hun achttiende wel al hun rechten verliezen. Als zij niet kunnen te rugkeren naar hun land van herkomst 'verdwijnen' ze vaak en belanden in de prostitutie of criminaliteit. Volgens Humani tas is van drie kinderen zeker bekend, dat zij zelfmoord pleeg den wegens de dreiging te wor den teruggestuurd. ANP ROTTERDAM - Op het Lezersfeest kon het publiek zaterdagavond tijdens een act tekst of een gedicht laten 'tatoeëren' die men van te voren had uitgezocht. Het Lezersfeest, in de centrale bibliotheek van Rotterdam, is een literair festival waar schrijvers en lezers elkaar ontmoeten. Schrijver Jan Wolkers signeerde er zaterdagavond zijn boeken. foto Robert Vos/ANP Advertentie van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De PvdA heeft zaterdag tijdens een congres in Rotterdam zijn verkiezingsma nifest en de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen van 22 januari vastgesteld. Dat ge beurde in een sfeer van her nieuwd zelfvertrouwen en en thousiasme. De partij wil de op 15 mei weggelopen kiezers zo snel mogelijk terugwinnen. „We moeten de bangigheid van ons afschudden en de mensen opzoeken die het met ons oneens zijn", aldus lijsttrekker Wouter Bos. „Ik heb de vechtlust de af gelopen weken zien terugke ren." Bos, die afgelopen dinsdag al de ledenraadpleging over het lijst trekkerschap met een ruime meerderheid won, werd zater dag officieel tot partijleider uit geroepen. In het verkiezings pamflet, een aanvulling op het programma van 15 mei, bracht het congres ook geen grote wij zigingen aan. Ook de passage over hypotheekrente-aftrek in het verkiezingsmanifest werd ongemoeid gelaten. Pogingen van diverse afdelin gen om het manifest op dit punt aan te scherpen, haalden geen meerderheid. In zijn toespraak zette Bos de PvdA neer als een partij die op komt voor de zwakken in de sa menleving en voor de minderhe den Hij haalde fel uit naar het kabinet, dat volgens hem de problemen afwentelt op de zwakken, en op politici die stemming kweken tegen alloch tonen. „We moeten mensen het vertrouwen geven, dat kleur en godsdienst er niets toe doen. het jonge ex-Kamerlid Jeroen Dijsselbloem een betere positie te bezorgen. De twee staan res pectievelijk 35e en 33e. Maar ondanks steun uit diverse afde lingen lukte dit niet. Het con gres keurde de kandidatenlijst uiteindelijk ongewijzigd goed, waarmee de eerste Zeeuwse kandidaat Luuk Blom uit Sint- Annaland, commercieel mana ger bij een zorgverzekeraar en raadslid in Tholen, definitief op de dertigste plaats komt te staan. Behalve de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer werd ook de lijsttrekker voor de senaat officieel benoemd: de Tilburgse burgemeester Steke lenburg. Deze voormalige FNV- voorzitter haalde fel uit naar premier Balkenende, die in het Najaarsoverleg 'de sfeer ver ziekt' door ruzie te maken met de vakbeweging. ANP Anderzijds maakte hij duidelijk dat ook de veiligheid bij de PvdA in goede handen is: „Vei ligheid is geen rechts thema. Maar veiligheid is ongelijk ver deeld. Kijk naar de daders, kijk naar de slachtoffers, kijk naar de wijken waar het misgaat. De mensen met de minste kansen kom je daar het meest tegen." Bij het vaststellen van de kandi datenlijst werden pogingen ge daan om het zittende Kamerlid Saskia Noorman-Den Uvl en AMSTERDAM - Charles den Tex heeft gisteren de Gouden Strop ontvangen voor het beste Nederlandstalige spannende boek. Hij kreeg de prijs, die onder meer uit 11.500 euro en een keramiek bestaat, voor zijn boek Schijn van kans. Gisteren- vond het KRO detective-festival in de Beurs van Berlage in Amsterdam plaats. Het boek is een financiële thriller, waarin de kleine maar ge renommeerde bank Standard Capital een lucratieve op dracht wegkaapt voor de neus van de machtige Nederland Europa Bank. Als de eigenaar van Standard Capital overlijdt, moet zijn jonge medewerkster Matti van der Donk de klus af zien te maken. ANP DELFT - Schrijver en tekenaar Dick Bruna is sinds kort be schermheer van de Stichting Konijnenbelangen (SKB) in Delft. Dat heeft een woordvoerder van de stichting zaterdag avond meegedeeld. De SKB hoopt met het voortrekkerschap van de geestelijk vader van Nijntje op meer bekendheid. De stichting wil het welzijn bevorderen van konijnen die als huisdier worden gehouden. Zij krijgt veel meldingen over ge dumpte konijnen en vroegtijdige sterfte van (te) jong aange schafte diertjes. Door voorlichting aan het publiek, het be werkstelligen van aanpassing van de wet en het ondersteunen van konijnenopvang wil de SKB de dieren helpen. ANP RIJSWIJK - Gretta Duisenberg zal als voorzitter van het plat form Stop de Bezetting binnenkort toch naar Israël gaan. Vo rige week werd op het laatste moment een voorgenomen be zoek met een aantal vrouwelijke Kamerleden afgeblazen vanwege veiligheidsredenen. Duisenberg zal nu van 5 tot 11 januari 2003 met een andere kleine delegatie een bezoek brengen aan Israël en aan de be zette gebieden. Dat kondigde ze zaterdag zelf aan in NRC Handelsblad, waarvoor ze de afgelopen week een dagboek bijhield. Haar doel is onder meer aandacht te vestigen op de situatie waarin het Palestijnse volk verkeert. ANP AMSTERDAM - De Sint, die vanaf zaterdagmiddag weer in ons land is, treft dit jaar de meest uiteenlopende wensen op de verlanglijstjes. Van een uitgesproken rage is in tegenstelling tot andere jaren geen sprake, aldus de Stichting SpeelGoed Nederland. Wel is duidelijk dat er allerlei speelgoed en spellen op de markt ko men die zijn afgeleid van populaire tv-series en films, zoals Harry Potter en Frodo en zijn vrienden van Lord of the Rings. Het is volgens de stichting afwachten of de populariteit van de films ook zal gelden voor het speelgoed. ANP DEN HAAG - Ruim 500.000 kabelabonnees in Den Haag en omgeving hebben het gistermorgen ruim tweeëneenhalf uur zonder een groot aantal commerciële radio- en tv-zenders moeten stellen. Oorzaak van de storing was een vogelnestje in een schotel in Voorburg. Zenders als RTL4 en -5, SBS6 en Yorin vielen uit. Monteurs konden aanvankelijk niets vinden, omdat zij er in deze tijd van het jaar niet op rekenen dat vogels in de schotel een nest bouwen. In warmere perioden wordt daarop geregeld gecon troleerd. Het lege nest is verwijderd. ANP REBUS - Zaterdag zal de re bus, die prinses Beatrix en haar klasgenoten hebben ontworpen ten bate van het erefonds voor oud-verpleeg sters, in alle dagbladen, weekbladen en radiogidsen worden gepubliceerd. De in houd van deze originele re bus is een opdracht aan het Nederlandse volk. De eerste regel is gemaakt en getekend door de prinses. TREIN - Bij wijze van proef zal de directie van de Neder landse Spoorwegen in de dienstregeling, die in mei 1953 van kracht wordt, op maandagochtenden een vroege trein vanaf Vlissingen opnemen. Deze sluit aan op de trein die om 6.21 uur van Bergen op Zoom in de rich ting van Roosendaal ver trekt. Hierdoor wordt het mogelijk dat Zeeuwse reizi gers die vroeg bij de pinken zijn, op maandagen al om 7.42 uur in Rotterdam, om 8.08 in Den Haag, om 8.35 in Utrecht en om 9.04 in Am sterdam arriveren. SPELD - Het negen maan den oude dochtertje van de heer D. van B. uit Sint Anna- land slikte een speld in. Het kind is naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd, waar de speld langs operatie ve weg verwijderd is. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0,118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc nl Temeuzen: lem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17 00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tiidens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal 55,10 per|aar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118)484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener o( door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijsstelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Behoort tot LUGQGTIGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3