Oproepkaart Oostburg klopt niet Loetzers fuiven naar 33-jarig bestaan 7 Sinterklaas komt aan in Terneuzen Paul Rosenmöller niet op partijdag in Zeeuws-Vlaanderen Roctus verwerpt kritiek van CDA en Groot Hontenisse Gemeente neemt vast voorschot op nieuwe naam Blues Promotion stopt een tijdje Oostburg wil minima weer een extraatje geven voor feestdagen Gedeputeerde wil compensatie veertarief Oostburg wil onderzoek haalbaarheid Kusttram Hengelvereniging ontdoet visputten van zwerfvuil zeeuwse almanak Bloemstukje alieft e trapt irsolet naar t stond Web, PZC ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 18 november 2002 OOSTBURG - De kaart waar mee inwoners uit de gemeen te Oostburg zijn opgeroepen voor de gemeenteraadsver kiezingen van aanstaande woensdag, wijkt af van de be palingen uit de Kieswet. Boven de oproep staat namelijk 'Ge meente Sluis', terwijl die ge meente (nog) niet bestaat. Mi ingfc nog* lokp enisti 154 rden tor om i door Ronald Verstraten ken", reageerde hij. Een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken kon desge vraagd niet zeggen of de afwij king is toegestaan. Hij verwees naar C. de Beus van de Kies raad. Volgens haar is er, met het oog op de herindeling, iets voor beide namen te zeggen .,Het is misschien merkwaardig, maar het lijkt me geen halszaak. Het is volgens mij geen grond om verkiezingen ongeldig te ver klaren", reageerde zij. Ze bena drukte echter dat de Kiesraad niet het laatste woord heeft. Dat Het gaat om de zogenaamde Op volg roepingskaart Model J7. Dat nummer stemt overeen met een artikel in de Kieswet. Daarin staat dat kiezers een oproep moeten krijgen van de burge meester van de gemeente waar- ze zijn geregistreerd. Dat zou is in dit geval Oostburg moe ten zijn. Volgens een ander ar tikel kunnen leden van de ge meenteraad alleen worden gekozen door ingezetenen van Jde met naam genoemde ge meente. Luchthartig Oostburg gaat volgend jaar, zo- ;als bekend, op in een nieuwe jemeente Sluis, samen met de ïuidige gemeente Sluis-Aar- denburg. In deze gemeente is de huidige naam wel gehand haafd op de oproepingskaart. Waarnemend burgemeester B Straatsma van Sluis-Aar denburg nam gisteren dan ook luchthartig kennis van de afwij- Ut kende kaart van zijn buurge meente. ,,Het roept bij mij al leenmaar warme gevoelens op", lachte hij in eerste instantie. ,Maar ik denk wel dat het cor rect is, omdat het verkiezingen voor de nieuwe gemeente Sluis zijn." Geen halszaak Zo denkt zijn collega E. Brom- met van Oostburg, dat verant- ly, woordelijk is voor de organisa tie van de verkiezingen, er ook over. ,,Of het precies klopt met ec(]i de bepalingen uit de Kieswet, kan ik zo een-twee-drie niet zeggen. Maar ik neem aan dat het van tevoren goed is nageke- TERNEUZEN - De Stichting Blues Promotion Zeeuws- Vlaanderen houdt het na zestien jaar even voor gezien. Tijdens het voorlopig laatste concert, afgelopen vrijdag in Porgy Bess in Temeuzen, kondigde SBP aan er voor een tij dj e mee te stoppen. „De brandstof is op. Westoppen niet helemaal overi gens, want we hebben nog wat geld in kas. Noem het maar een 'sabbatical year'. Dus zullen we volgend jaar misschien nog drie, vier concerten organiseren. Maar dat is natuurlijk wat an ders dan de twaalf tot zestien concerten die we anders deden." Prins Elohret van de jubilerende vereniging gaat voorop in de polonaise. door Edy de Witte TERHOLE - Het dorpshuis en de aan palende feesttent in Terhole barstten zaterdagavond uit hun voegen: de plaatselijke carnavalsstichting de Loetzers vierde het 33-jarig bestaan. In de carnavalswereld is dat een jubileum. Alle prinsen en keizers met hun gevolg uit de carnavalsplaatsen in de gemeen te Hulst en Hontenisse gaven acte de presence. Daarnaast stortten ook nog enkele Belgische leutvorsten en ver schillende wagenbouwersgroepen zich in het feestgewoel. Prins Elohret (Frank Vonck) van De Loetzers nam het voortouw. Met zijn collega's in het kiel zog werd alvast een voorproefje geno men op het komende zottenfeest. Wethouder F. van Driessche van Hon tenisse sprak zijn bewondering uit voor de Loetzers. Hij roemde de vrij'willigers die de kar trekken van het leutfeest in Terhole. „Als je ziet dat prins Elohret voor het carnaval jaarlijks vanuit zijn woonplaats Doorwerth in Gelderland naar Terhole komt, dan moet het wel een gezellige boel zijn hier in het Loet- zershol." Elohret beaamde dit volledig. Vijf jaarwoondehij in Terhole, maar in middels woont Frank Vonck al zeven tien jaar in Doorwerth. foto Wim Kooyman De Loetzers houden samen met drie ei gen wagenbouwersgroepen het Leut feest in Terhole levende. De laatste ja ren weet ook de jeugd tijdens het carna val op zaterdagavond de weg te vinden naar het feest in het Loetzerskot. Hoog tepunt van het zottenfeest in Terhole is de optocht die op maandagmiddag door het dorp trekt. Diverse buitenwa gens hebben inmiddels hun deelname aan de jubileumstoet toegezegd. doorHarmen van der Werf TERNEUZEN - Paul Rosen möller komt vandaag niet naar Zeeuws-Vlaanderen om zijn partijgenoten te helpen bij de gemeenteraadsverkiezingen. De GroenLinks-voorman die vrijdag onverwacht terugtrad als lijsttrekker, laat zich ver vangen door Arie van den Brand, de landbouwspecialist van GroenLinks in de Tweede Kamer. GroenLinks heeft de campag nedag in Zeeuws-Vlaanderen behoorlijk moeten omgooien. Walsoorden is als locatie afge vallen. Waterlandkerkje is als eerste aan de beurt, waar vanaf half vier 's middags in het ge meenschapscentrum wordt ge sproken over de toekomst van het basisonderwijs in kleine hemen. Vervolgens worden de biologische rozenkwekerij De Bierkreek en de basiliek in Aar denburg bezocht. Vanaf zes uur Advertentie 'Malen de 'Itaap PRESENTEERT de eigen bestek dagen maandagen 4,11,18 en 25 november vrijdagen 15 en 29 november Eet met uw eigen bestek en u krijgt gratis glas huiswijn, huisbier of fris naar •atuzc Bovendien krijgt u gratis een kom soep van de dag (tomaat of groente). Reserveren gewenst: bel 0118 - 594423. Adres: Vrouwenpolderseweg 55a Serooskerke. 's avonds is GroenLinks in buurthuis Koegors om te praten over de ontwikkeling van de Koegor-spolder, waar onder meer een omstreden slibdepot is gepland. 's Avonds is de afsluiting in pa viljoen Westkant aan de Schel- deboulevard in Terneuzen. waar Kamerlid Van den Brand zal ingaan op het thema 'leef baarheid van kleine kernen en plattelandsontwikkeling'. Dit begint om 20.00 uur. Frans van Kollem, GroenLinks- Statenlid en actief betrokken bij de campagne voor de raads verkiezingen in Zeeuws-Vlaan deren, zegt begrip te hebben voor Rosenmöllers vertrek. „Ik heb hem laatst nog ontmoet bij een actie tegen de Westerschel- de Container Terminal (WCT) in Vlissingen. Twee lijfwachten weken geen twintig meter van hem vandaan, vanwege alle be dreigingen aan zijn adres en zijn gezin. En zo gaat dat al maan den. Zoiets gaat je niet je koude kleren zitten." Niet onmisbaar Met Rosenmöller verliest de partij een boegbeeld, onderkent Van Kollem, maar: „Niemand is onmisbaar, al klinkt dat mis schien een beetje cru." En de be oogd nieuwe lijsttrekker, Ka merlid Femke Halsema? Heeft hij vertrouwen in haar? „Als ik dat niet had, zou het wel troos teloos zijn. Bovendien, Groen Links is meer dan alleen de lijsttrekker bij landelijke ver kiezingen. GroenLinks is als partij sterker geworden onder Rosenmöller." OOSTBURG - Inwoners van de gemeente Oostburg die van een minimuminkomen moeten le ven, krijgen dit jaar opnieuw een eindejaarsuitkering. Dat is althans het voorstel van B en W van Oostburg. In een notitie die op dinsdag 26 november wordt besproken in de commissie Verkeer en Ver- voer, Milieu en Sociale Zaken, stelt het college voor om 70 euro uit te keren aan alleenstaanden en 115 euro aan gehuwden of sa menwonenden. In het verleden kregen bijstandsgerechtigden een kerstpakket, maar de laat ste jaren kregen ze geld. De eindejaarsuitkering is onge veer gelijk aan die van vorig jaar. Met het oog op de naderen de herindeling heeft Oostburg nog wel gekeken of de uitkering kon worden gelijk getrokken met die in Sluis-Aardenburg. Daar krijgen minima respectie velijk 50 en 75 euro. „Het lijkt ons niet wenselijk om in verge lijking met voorgaande jaren een lagere uitkering te verstrek ken", meent het college echter. De vergadering is om 20.00 uur in de gemeentehuis. TERNEUZEN - Een jaar lang zie je hem niet, maar éls hij komt, dan is hij ook precies op tijd. Klokslag twee uur stapte Sinterklaas zaterdagmiddag aan wal in Terneuzen, voorafge gaan door een hele horde pieten. Even leek het erop dat hij zelfs iets te vroeg was. De honderden wachtende kinderen en hun ou ders keken verbaasd achterom, toen zich van landzijde een luid getoeter losmaakte. Maar dat was de sint helemaal niet. Het was een verkiezingsbus van de LPF, waarvan de inzittenden misschien wel dachten dat al dat volk voor hen gekomen was. Uit de luidsprekers aan de voor malige veerhaven maakten zich vervolgens klassieke Sinter klaashits los, die nogal eens met 'Zie' beginnen. De zingende en met vlaggetjes zwaaiende kin deren keken hun ogen uit. Toen kwam na een lange zeereis de Multratug in zicht, wat Spaans is voor 'stoomboot', zoals ieder kind weet. Aan weerszijden van de steiger hing de Nederlandse vlag, zodat Sinterklaas meteen wist in welk land hij was aangekomen. Dat was belangrijk, want hij moest dezelfde middag nog naar Sas van Gent en Philippine, terwijl hij gisteren Westdorpe en Sint Nicolaas wi dt rijn aankomst rondgereden door Temeuzen. Sluiskil zou bezoeken. Zijn hoofd stond er nog niet hele maal naar. Er was namelijk een probleem met de dicht-Piet Die kreeg geen regel meer op papier. Maar dat hadden twee andere pieten opgelost, door een rijm woordenboek in te slikken. Een goed idee, want: „Na een secon de of elf, ging het vanzelf". Ze zaten later alleen met het pro bleem, dat het boek ook weer moest worden uitgepoept. Dat kon echter de pret niet drukken, zijn de organiserende gemeente zelf en in uiterste instantie de minister van Binnenlandse Za ken. door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Wethou der F. Roctus (Financiën) van de gemeente Hontenisse verwerpt de kritiek van zijn collega-wet houders B. Pauwels (CDA) en F. van Driessche (Groot Hontenisse) op zijn functione ren in de afgelopen bestuurspe riode. Volgens Pauwels en Van Dries sche is de gemeentekas nage noeg leeg, terwijl Algemeen Be lang (de partij van Roctus) in de verkiezingscampagne laat we ten dat de gemeente juist finan cieel kerngezond is. Roctus geeft volgens Pauwels en Van Driessche een verkeerde voor stelling van zaken en doet dus aan kiezersbedrog. Volgens Roctus is daar geen sprake van. „Toen ik met de klus begon, was Hontenisse de duur ste gemeente van Zeeland. Zo was Hontenisse bijvoorbeeld 15 procent duurder dan Hulst. Het verschil is inmiddels terugge bracht tot 1,5 procent. Dat is mijn verdienste als wethouder van Financiën. Ik ben in mijn missie geslaagd. De lasten voor de burgers zijn gedaald. Daar heb ik keihard voor gevochten. De heffingen van Hulst en Hon tenisse zijn nu ook heel mak kelijk in elkaar te schuiven. An ders was het heel lastig ge weest." Bruidsschat Roctus zei gisteren dat de ge meente een algemene reserve heeft van zo'n 700.000 euro. Pauwels en Van Driessche en ook collega-wethouder P. Wee- maes van de gemeente Hulst vinden dat een magere bruids schat. „Ik kan me voorstellen dat Weemaes liever een bruids schat krijgt van tien miljoen, maar een gemeente is toch zeker geen beleggingsmaatschappij. Ik hou liever de lasten voor de burgers zo laag mogelijk dan dat ik heel veel geld op de bank heb." Roctus snapt de opzet van Pau wels en Van Driessche wel. „Ze vormen een blok tegen mijPau wels en Van Driessche aan de ene kant en Roctus aan de an dere kant. Maar ik denk dat het CDA en Groot Hontenisse bang zijn voor Algemeen Be lang." MIDDELBURG - „Als de gemeenten hun verantwoorde lijkheid nemen door voor hiui inwoners een bedrag op tafel te leggen om de tarieven te matigen, moet de provincie daar aan meewerken." Gedeputeer de G. de Kok wil dit standpunt met betrekking tot de kosten van het toekomstige fiets/voet- veer Breskens-Vlissingen in het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland verdedi gen. De Kok heeft dit gisteren schrif telijk bevestigd in een brief aan fractieleider L. Wille van de PvdA-Sluis. Zoals eerder ge meld maken verschillende poli tieke partijen zich zorgen over de tarieven van het veer, met na me voor mensen die dagelijks moeten overvaren. Onder meer de PvdA vond dat de gemeente Sluis voor compensatie moet zorgen. Wille kaartte de zaak deze week in Middelburg aan bij De Kok. Die was het met hem eens dat er voor sommige mensen sprake is van een forse lastenverzwaring. „Ik juich het initiatief toe en vind dat ook andere gemeenten, onderwijsinstellingen en grote bedrijven dit voorbeeld moeten volgen", reageerde De Kok. Zijn voorstel is dat de provincie in gesprek gaat met de vervoerder- /exploitant. Daar zou dan een aparte tariefstelling uit moeten rollen voor mensen en groepen die veelvuldig gebruik maken van het veer. door Ronald Verstraten OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil 30.000 euro uit trekken als bijdrage in de kos ten van een onderzoek naar de haalbaarheid van het doortrek ken van de Belgische kusttram. Het 'personenvervoersysteem tussen Knokke-Heist en Bres- kens', zoals de lijn wordt ge noemd, kan volgens B en W een positieve invloed hebben op de recreatieve ontwikkeling in West-Zeeuws-Vlaanderen. Bo vendien kunnen toeristen de au to laten staan. Het initiatief is in het verleden genomen door de Stichting Strandexpress. Oostburg ziet er wel wat in, met name omdat het autoveer Vlissingen-Breskens volgend jaar wegvalt. Als ge volg daarvan neemt de toegan kelijkheid van het gebied af. Uit gesprekken met vervoers maatschappijen aan weerszij den van de grens en beide pro vincies blijkt dat er voldoende draagvlak is voor een haalbaar heidsonderzoek. In totaal kost dit 120.000 euro. Met het oog op het doortrekken van de tram, is een projectgroep opgericht en is het project aangemeld voor een Europese subsidie. Het voorstel wordt op vrijdag 29 november besproken door de commissie Financiën. Die ver gadert vanaf 14.00 uur in de kantine van het gemeentehuis. door Edy de Witte CLINGE - Leden van de jeugd vereniging van de Clingse Hen gelaars hebben zaterdag bij een opruimactie rondom de visput ten van de club ruim één kubie ke meter zwerfvuil bij elkaar geraapt. 's Morgens maakten 24 jeugdige vissers onder begeleiding van leden van de jeugdcommissie en seniorenleden een schoon- maakrondje langs de visputten de Witte Bergen, de Zestigvoet- kreek, de Weelkens en de Tour- ny-putten. Vice-voorzitter Luc IJzewijn van de jeugdcommissie constateerde dat vooral bij de Witte Bergen weer veel afval lag. „Deze zandput wordt in de zomer door veel zwemmers be zocht. Vooral jeugdige recrean ten laten daar enorm veel zwerfaval achterlaten. Bij de andere wateren neemt de ver vuiling duidelijk af. We vragen onze leden om het afval óf mee naar huis te nemen, óf in de ter plaatse aanwezige afvalbakken te deponeren. Deze oproep heeft de laatste jaren duidelijk ef fect." foto Charles Strijd want voorafgegaan door mu ziek trok de blije meute even la ter de binnenstad in. Daar mengden ze zich met het win kelpubliek, dat zo stom was om zelf cadeautjes te kopen. Het leek wel feest. De vrouw die over een Vlis- singse flatgalerij liep, bleef verrast staan toen zij ergens naast een voordeur tussen een plastic zak en een karton nen doos een bakje plastic gerbera's ontdekte. Als ze daar toch spullen weg doen, bedacht zij, dan kan ik dat bloemstukje wel gebrui ken. Het leek de vrouw leuk om er haar moeder mee te verblij den. Die is nogal vergeetach tig, waardoor het er dikwijls bij in schiet om de bloemen te begieten. Met die plastic ger bera's zou dat geen probleem meer zijn. Enthousiast tastte de vrouw toe. Daags daarna prijkte erop de voordeur van de bewuste flatwoning een verontwaar digd briefje. Wie toch de bru taliteit had bezeten om op een moment dat een deel van de aangesleepte boodschap pen naar binnen werden ge bracht, dat bakje plastic ger bera's weg te nemen. Maar daar droeg de vrouw die zich over het stukje nep- natuur had ontfermd, geen kennis meer van. En haar moeder was er ook blij mee. door Ronald Verstraten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33