Verzet tegen vier banen Deltaweg PZC Kwartet Mozart hoogtepunt concert Golden Earring blijft zalen vullen Kolijn voert lijst SGP opnieuw aan Alsnog straf voor bezit kinderporno Nabestaanden verkeersslachtoffers bij elkaar in Goes PvdA en GroenLinks vrezen verdubbeling hele Midden-Zeelandroute Oud-militairen bijeen voor goed j gesprek en lekkere rijsttafel kunst cultuur GroenLinks wil jongerenafdeling Homoduo negende op songfestival Inbraak in woningen Van de dijk de sloot in Dronken dwars door een ruit heen Gedeputeerde wil van compensatie veertarief Baldadigheid met steen in bus maandag 18 november 2002 j.nrMieke vanderJagt GOES - Onder de dodelijke ver persslachtoffers die Nederland aarlijks in bedroevende statis- ieken noteert, zijn opvallend reel jongeren. [fevoet, op brommertjes en fiet sen behoren zij tot de meest nvetsbare groep weggebrui- kers. Het waren dan ook veel ouders van verongelukte kin deren, die zaterdag in Hotel Goes bijeenkwamen voor een provinciale bijeenkomst ter herdenking van verkeersslacht offers. Maar ook partners, kinderen en andere familie kwamen naar Goes met de wetenschap die het motto van de bijeenkomst was: Alles is anders. Nooit wordt het meer zo als" voor het ongeluk. Slachtofferhulp Zeeland, die andere jaren herdenkingsdien sten in Zeeuws-Vlaanderen hield, koos voor het eerst voor Goes. Door eikaars getuigenis sen te horen en vooral ook door de aandacht van de overheid, proberen nabestaanden hun verdriet te verwerken en de be wustwording op gang te bren gen van het schokkende aantal verkeersdoden dat de Neder landse infrastructuur eist. Die treurige score is niet alleen een gevolg van het rijgedrag, maar kan ook worden geweten aan de inrichting van straten en wegen en regelgeving. Slachtoffer hulp, die contactgroepen heeft opgericht voor nabestaanden, wil daarom naar buiten treden en juist overheden bij de her denkingsbijeenkomsten be trekken Terwijl een landelijke bijeenkomst in Zwolle gaande was, verwelkomden de Zeeuwse nabestaanden de Goese burge meester D. van der Zaag en ge deputeerde J. Hennekeij. rioorRinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fracties van PvdA en Groen Links zijn tegen verdubbeling van de Deltaweg (N256) tussen Goes en Zierikzee. Ook aanleg een ongelijkvloerse krui- in de Deltaweg bij Goes wijzen ze af. De fracties vrezen dat daardoor de weg wordt vrij gemaakt voor een complete ver dubbeling van de Midden-Zee landroute tussen Hellegatsplein A58 bij knooppunt de De twee partijen zijn dan ook te- jen opname van de verdubbe- hng van het wegdeel tussen Goes en de oost-westverbinding Noord-Beveland, in het Meerjarenprogramma Infra structuur Zeeland. Volgens Ge deputeerde Staten is die ver dubbeling omstreeks 2007 noodzakelijk, gelet op het toe nemende verkeersaanbod. Gedeputeerde J. Hennekeij (WD) wijst de bezwaren van PvdA en GroenLinks van de De andere partijen in Pro vinciale Staten steunen hem daarin. De gedeputeerde vindt het mede uit oogpunt van ver keersveiligheid niet verant- -oord de weg tussen Goes en Noord-Beveland tweebaans te houden. ,,We moeten zorgen voor een goede doorstroming van het verkeer. Op basis van de vervoerscijfers is de verdubbe lingprima te onderbouwen." Statenbreed Statenbreed is er steun voor snelle aanleg van een tunnel on der het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil, bleek vrijdag in de begrotingszitting van Provinci- I door Mieke van der Jaqt I KAPELLE - Oorlog, de training daanoor, en het helpen oplos- sen van conflictsituaties, het gaat soldaten niet in de kouwe kleren zitten. Dat bleek wel weer toen zaterdag de Bond van Militaire, Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO), een bijeenkomst hield voor Zeeuw se leden in de Vroone in Ka- pelle. Daar verzamelden zich 130 mi litairen en oud-militairen om de problemen die ze overhielden aan hun baan of hun diensttij d - op lichamelijk of psychisch ge bied - in gezamenlijkheid het hoofd te bieden. Workshops De bond had een raamwerk van workshops gemaakt voor de bij eenkomst. Door die opzet kon den leden voor hun specifieke problemen terecht bij deskun digen. Zo konden de bezoekers een weg vinden in de ingewik kelde materie van de WAO en de voorzieningen die het ministe rie van Defensie zelf biedt voor slachtoffers. Maar het belang rijkste element in de voorlich tingsdag blijft toch het lotgeno tencontact. Met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt, kun je nu eenmaal makkelijker praten dan met mensen die je de pijnlijkste dingen moet uitleg gen of beschrijven. Nog steeds is de gemiddelde leeftijd van de leden van de BNMO hoog. Voor jongere le den geldt dikwijls een licha melijke handicap. Dat komt vooral, zo viel te beluisteren, doordat psychische problemen dikwijls pas op latere leeftijd gaan opspelen. Jonge militai ren, die bijvoorbeeld in vredes missies zijn uitgezonden, be graven hun herinneringen vaak onder een druk leven. Zodra dat rustiger wordt, blijken die her inneringen beangstigend le vend. Gezellig Het was niet uitsluitend som berheid, wat in Kapelle de klok sloeg. De BNMO-bijeenkom- sten zijn ook gezellig. Uit de be gintijd van de bond, die is opge richt door militairen die aan de politionele acties in Indië heb ben deelgenomen, is een mooie traditie overeind gebleven: een zeer uitgebreide Indische rijst tafel aan het slot van de verga dering. ale Staten. In 2008 kan de eerste auto er doorheen rijden, ver wacht Hennekeij. Hoewel met name de Partij voor Zeeland aanhikt tegen lastenverzwaring voor de automobilisten, zal het een toltunnel moeten zijn. ,,De tunnel heeft geen enkele lande lijke prioriteit. Als wij de tunnel toch willen hebben, dan moet die worden gefinancierd door tol en eigen bijdragen van de re gio", aldus de gedeputeerde. Dammenroute De verbetering van rijksweg N61 tussen de nieuwe aanslui ting van de Westerscheldetun- nel en Schoondijke vordert, na dat aanvankelijk vertraging dreigde. Rijkswaterstaat komt voorjaar 2003 met een tracéplan naar buiten en bedoeling is dat de aanpassing in 2006 begint. Het dagelijks provinciebestuur gaat ervan uit dat de aanleg van de Dammenroute (N57) op Wal cheren nog altijd volgens de planning kan worden uitge voerd. Het deel tussen rijksweg A58 en de Veerse Gatdam moet er dan in 2010 liggen. Hennekeij houdt eraan vast dat zomer 2003 een startnotitie uit komt over de door de gemeente Borsele geëiste verdubbeling van de Sloeweg. Die is nodig om de verkeerstoename door de Westerscheldetunnel en de Westerschelde Container Ter minal op te vangen. Gedepu teerde J. van Zwieten (VVD) zegt dat de eerste spa dan op zijn vroegst in 2007 de grond in kan. door Mieke van der Jagt GOES - Ze kunnen het nog steeds, die jongens uit Den Haag, al vallen ze niet meer in de categorie 'jongens'. De heren van Golden Earring zijn de vijftig ge passeerd, maar ze blijven een podium band die de zaal plat kan spelen. Tij dens een optreden in de Zeelandhallen in Goes bleken de fans overigens even trouw. De meisjes die vroeger vooraan bij het podium van de schoolaula, de gymzaal of het patronaatsgebouw stonden in de tijd dat de band nog The Golden Earrings heette, zijn ook alle maal wat ouder. Maar ze blijven komen, de groupies van weleer. Opvallend is ook dat de Haagse band een jong pu bliek evenzeer weet aan te spreken. Met een mix van oude krakers en nieuwe nummers zette Golden Earring in Goes weer een concert neer, dat ook voor de volgende keer een volle zaal garan deert. foto Willem Mieras Noordgouwe, NH kerk Ensemble L'Esprit Musical met werken van Boccherini, Haydn, Mozart en Raimondi door Ellengard Jense Niet meer dan een tijdsbestek van een jaar of vijftig besloeg het pro gramma dat ensemble L'Esprit Musical zaterdagavond, op initiatief van de Culturele Commissie van de voormali ge gemeente Brouwershaven, bracht in de kerk van Noordgouwe. Voor een pu bliek van zo'n zestig liefhebbers speel den zij een aantal werken uit de tweede helft van de 18e eeuw onder de titel Be kende Klassiekers? Opening en sluitstuk van de avond vormden een fluitkwartet van Joseph Haydn. Als eerste Opus 5 no.2 in G, waarbij meteen bleek dat de akoestiek van deze kerk, die overigens zeer ge slaagd is voor concerten als deze, dus danig ruim is dat vlugge delen zoals het Presto assai al gauw rommelig en onduidelijk overkomen. In het daar opvolgende Adagio ontpopte fluitist Raymond Honig zich als onbetwist aanvoerder, met een mooie, zeer rijk ge schakeerde toon op zijn traverso. Alle leden van het kwartet, verder bestaan de uit viool, altviool en cello, hebben zich verdiept in de uitvoeringspraktijk van de oude muziek. Hoewel de vijf werken op deze avond allen de titel kwartet droegen, bestond het aandeel van alt en cello vaak uit meer begeleidende partijen, terwijl fluit en viool de belangrijkste inbreng hadden. Luigi Boccherini, een Italiaan die wij voornamelijk van zijn cellocon certen kennen, heeft ook zeer veel ka mermuziek gecomponeerd. Zijn Quar- tetto I bleek een plezierig werk, met interessante harmonische passages en een zeer melodieus Larghetto. Niet steeds even interessant was het kwartet van zijn landgenoot Ignazio Raimondi. Het derde deel echter, Tempo di Me- nuetto, bevatte een aantal variaties die behoorlijk wat virtuositeit vereisten. Jammer genoeg bleken viool en altvi ool, en in mindere mate de cello, daar bij nogal eens te ontsporen qua zuiver heid. Na de pauze maakte het Fluitkwartet KV 285b van Mozart een geheel andere indruk. De daarvoor wat geknepen toon van violiste Anneke van Haaften sloot ineens mooi aan bij de fluit, en al tist Ruben Sanderse en celliste Elske Tinbergen vormden een fraai team in de begeleiding. Hoogtepunt was het Adagio, waarin prachtig verstilde mo menten werden bereikt. Ook in het slotkwartet, Opus 5 no.l in D van Haydn, werd hecht samenspel ge toond. Afgezien van de eerder genoemde into natieproblemen wist het ensemble tij dens dit concert zeker te overtuigen. Vooral het elan.waarmee werd samen gespeeld zorgde ervoor dat er inder daad een 'muzikale geest' door de ruim te waarde die de aandacht gevangen hield. Een gul applaus ontlokte nog een toegift met vragend slot. door Katia Logtenberg DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie is met succes in hoger beroep gegaan tegen de vrij spraak die de politierechter in Terneuzen eerder oplegde in een kinderpornozaak. Het ge rechtshof in Den Haag heeft de 37-jarige verdachte uit Heikant afgelopen vrijdag veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De verdachte werd in Terneuzen vrijgesproken omdat de politie de grote hoeveelheid kinderpor no in zijn computer op onrecht matige wijze zou hebben opge spoord. Het hof oordeelde dat de politie wellicht 'netter' te werk had kunnen gaan, maar dat dit niet tot bewijsuitsluiting had moeten leiden. Al surfend over het netwerk trof een 35-j arige man uit Terneuzen de kinderporno bij toeval aan in de computer van de verdachte. Door een beveiligingsfout van provider Zeelandnet kon hij in de computer van de man uit Heikant kijken, waarop hij de politie alarmeerde. De Terneuzenaar gaf op verzoek van de digitale rechercheur het IP-nummer van de computer van de Heikantenaar door. Elke computer krijgt deze eigen unieke code, vergelijkbaar met een vingerafdruk. De Terneuze naar wist echter niet hoe hij die code tevoorschijn moest toveren en had de telefonische hulp van de rechercheur nodig. Volgens de politierechter in Ter neuzen was de politie hiermee in de fout gegaan. Ze had toestemming aan het Openbaar Ministerie moeten vragen om in de computer van de verdachte te mogen kijken. Daarom mocht het bewijs niet meetellen en werd de man vrij gesproken. Het hof oordeelde anders. De verdachte heeft nooit ont kend dat hij bijna vierhonderd kinderporno-afbeeldingen in zijn computer had staan op 23 juni 2000. Hij was in die periode nogal de pressief en liet een zoekmachine allerlei gruwelijke plaatjes zoe ken. Niet alleen kinderporno, maar ook ongelukken en bij voorbeeld oorlogsslachtoffers. De man toonde twee wekën ge leden veel berouw. swb TERNEUZEN - GroenLinks Zeeland wil een eigen afdeling van de jongerenorganisatie Dwars oprichten, zo is zaterdag op een provinciale vergadering in Terneuzen besloten. Om dat te kunnen doen, wordt eerst de belangstelling voor Groen Links onder jongeren in Zeeland geïnventariseerd. De partij wil dat doen door in te haken op de campagne Jonge ren informeren Jongeren die de provincie Zeeland momenteel houdt. Verder hoopt GroenLinks Zeeland via de eigen internetsite voldoende reacties van jongeren te kunnen noteren om de ei gen Dwars-afdeling van de grond te kunnen krijgen. Dwars is de landelijke jongerenorganisatie van GroenLinks. GOES - Het duo 2 Much, dat Zeeland zaterdag heeft verte genwoordigd op het Nationaal COC Songfestival in Zwolle, is negende geworden. De Goesenaar Peter Reijnders en zijn partner Mirko Buljan uit Duitsland lieten vijf deelnemers achter zich. Winnaar werd de groep True Colours met het liedje Show your heart. True Colours vertegenwoordigde Groningen en Dren the. Het COC Songfestival zal dan ook volgend jaar in Gro ningen worden gehouden. Of 2 Much dan ook weer van de partij is, is nog niet zeker maar Peter Reijnders hoopt van wel. „Ik weet nog niet wat Mirko van plan is, maar ik zit al boordevol ideeën. Het was weer een prachtig, inspirerend festival." ARNEMUIDEN - Tussen zaterdagochtend elf uur en zater dagavond half negen is er ingebroken in een woning aan het Schuttershof in Arnemuiden. Uit de woning werden enkele tientallen euro's aan buitenlands geld en computerappara tuur met nog onbekende waarde weggenomenOok in een wo ning in Veere werd zaterdag ingebroken. Uit het huis werd beeld- en videoapparatuur weggenomen. OUD-VOSSEMEER - Een 20-jarige automobilist uit Tholen is zaterdagmiddag gewond geraakt, toen hij met zijn auto van de Molendijk bij Oud-Vossemeer raakte. Hij reed over de Mo lendijk uit de richting van de Patrijzenweg toen hij met zijn rechterwielen in de berm raakte. Vermoedelijk door overcor rectie reed hij vervolgens aan de linkerkant van de dijk af. De auto nam onderweg een boompje mee en kwam onderaan de dijk in de sloot terecht. Een getuige hielp de automobilist uit zijn auto. De man moest naar het ziekenhuis met onbekende kwetsuren. Brandweer, een duikteam en een traumahelikopter werden opgeroepen, maar hoefden niet in actie te komen. De auto raakte vernield. MIDDELBURG - Een 27-jarige Middelburger is zaterdag ochtend rond half zes aangehouden nadat hij met zijn hoofd door een ruit van een café was gegaan. Even daarvoor be moeide hij zich met een bekeuring die wildplassers kregen. Op dat moment stond hij al onvast op zijn benen. Toen hij ver zocht werd zich te verwijderen, verloor hij zijn evenwicht en ging dwars door een ruit van een café. Hierop ging het alarm af De man is meegenomen naar het bureau en mocht in de cel zijn roest uitslapen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Wim Kolijn uit Terneuzen is wederom door de SGP gekozen tot lijsttrekker voor de Provinciale Statenver kiezingen. Ook zijn zes fractie genoten staan bij de eerste tien op de kandidatenlijst. Daarop staan drie nieuwkomers. De hoogst geplaatste nieuwe ling is J. Adriaanse uit Goes. Hij staat vijfde. Adriaanse is raads- griffier van de gemeenteraad in Goes. Hij is zo hoog binnenge komen omdat de SGP bij de eer- Wim Kolijn ste vijf kandidaten de regionale spreiding in acht neemt. Lijsttrekker Kolijn vertegen woordigt Zeeuws-Vlaanderen G. Roeland (2) komt van Tholen Sint Annaland. Daarna volgen G. van Heukelom (3) uit Nieu- werkerk en J. Houmes (4) uit Westkapelle. Zij zitten alledrie al in de Staten. Adriaanse is de opvolger van de Bevelander M. Goud, die tijdens deze Staten- periode overleed. Ook bij de nummers zes tot en met tien hanteert de SGP strikt de regionale spreiding. De Sta tenleden T. van Oostenbrugge (Bruinisse), P. Hamelink (Zaamslag) en, in mindere mate, C. Polderman (Middelburg) mo gen hopen op een terugkeer in het provinciebestuur. De SGP bezet nu zeven zetels. De zevende plek werd overigens maar ternauwernood binnenge haald. Het eerste tiental wordt vervolmaakt door twee nieuwe kandidaten. Dat zijn J. Sandee, raadslid in Borsele, en H. van Eenennaam, raadslid in Tholen De kandidatenlijst is zaterdag op een partijbijeenkomst in Goes vastgesteld. Het concept verkiezingsprogramma van de SGP verschijnt medio decem ber. De leden stellen het in janu ari definitief vast. De Staten verkiezingen vinden plaats op dinsdag 11 maart. BRUINISSE - De politie heeft zaterdagavond rond half twaalf een veertienjarige jongen uit Zierikzee aan de Parallelweg in Bruinisse aangehouden wegens baldadigheid. Agenten zagen, tijdens toezicht bij de bushalte in die straat, de jongen met een steen in de bus stappen. Vervolgens zagen de agenten dat de jongen met de steen tegen de rugleuning van de stoel voor hem begon te slaan De jongen werd uit de bus gehaald en aan gehouden. door Ronald Verstraten MIDDELBURG - „Als de gemeenten him verantwoorde lijkheid nemen door voor hun inwoners een bedrag op tafel te leggen om de tarieven te mati gen, moet de provincie daar aan meewerken." Gedeputeerde G. de Kok wil dit standpunt over de kosten van het toekom stige fiets/voetveer Breskens- Vlissingen binnen Gedeputeer de Staten verdedigen. De Kok heeft dat gisteren schriftelijk bevestigd in een brief aan fractieleider L. Wille van de PvdA-Sluis. Verschillen de politieke partijen maken zich zorgen over de tarieven van het veer, met name voor mensen die dagelijks moeten overvaren. Onder meer de PvdA vond dat de gemeente Sluis voor compen satie moet zorgen. Wille kaartte de zaak deze week aan bij De Kok. Die was het met hem eens dat voor sommige mensen spra ke is van een forse lastenver zwaring. „Ik juich het initiatief toe en vind dat ook andere ge meenten, onderwijsinstellingen en grote bedrijven dit voorbeeld moeten volgen", zei De Kok. Advertentie kJ 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' T0PVEILING 3 december In de Concert- Gehoorzaal te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage Tel 0118-627639/06-23360501 w helmiddelburgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29