PZC Plan voor herinrichting inlagen 7 Rondjes rennen in het zware zand Nieuwe plek voor Historische Spelen )r Roep om gedragscode voor gemeenteraad Middelburger ontdekt fout in Groot Dictee 10 Staatsbosbeheer wil meer vogels en planten in Ouwerkerks natuurgebied Drankrijder krijgt boete Topprestatie Èarmonie-orkest Diefstal van duikspullen Bestelwagen belandt in sloot Hardrijder moet rijbewijs inleveren Ramkraak in Oude-Tonge Woninginbraak in Zierikzee zeeuwse almanak Bloemstukje waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 18 november 2002 Hoor Marcel Modde OUWERKERK - Staatsbosbe heer wil de inrichting van de Ouwerkerkse inlagen ingrij pend veranderen, ten behoeve van broedvogels en een grotere variëteit van het plantenleven. In samenspraak met de provin cie en het Waterschap Zeeuwse Eilanden is daartoe een plan op gesteld, dat eind deze maand wordt gepresenteerd. Centraal in dat pakket maatre gelen.staan het gedeeltelijk af graven van de zanddijk tussen beide inlagen en het verbeteren van de waterkwaliteit De inlagen tussen de Weg van de 3uitenlandse Pers en de Ooster- scheldedijk zijn in hun huidige vorm ontstaan door de waters noodramp van 1953. Het be schermde natuurgebied is ei gendom van Staatsbosbeheer. Een periodieke interne kwali teitsbeoordeling twee jaar gele denwees uit dat het huidige be heer niet goed is, aldus C. de Lange. Het aantal pionier-vogelsoor ten is de afgelopen vi j f j aar sterk afgenomen, het water in beide inlagen is te troebel en de vege tatie wordt steeds ruiger. Door- het water onvoldoende hel der is als gevolg van 'zwevende stofdeeltjes', blijft de groei van zongevoelige waterplanten achter en nemen foeragerende vogels de wijk naar een plas 'Malen de 'Uaap PRESENTEERT de eigen bestek dagen maandagen 4,11,18 en 25 november vrijdagen 15 en 29 november Eet met uw eigen bestek en u krijgt gratis glas huiswijn, huisbicr of fris naar keuze. Bovendien krijgt u gratis een kom soep van de dag (tomaat of groente). Reserveren gewenst, bel 0118 - 594423. Adres; Vrouwenpolderseweg 55a Serooskerke. waar ze hun voedsel wél kunnen zien spartelen. De Lange: „Vroeger was dit een top-broedgebied voor kustvo- gels. Nu maken ze er nog amper gebruik van. Een bijkomstig heid van de verruiging is dat ratten en dat soort dieren hele maal in hun element zijn. Ook de dreiging van die kant, houdt het broedsel weg. Daar komt nog bij dat de inlaag landschap pelijk gezien is versnipperd. Vo gels kunnen het gebied slecht overzien en voelen zich niet op hun gemak. Al met al, functio neert het niet optimaal als na tuurgebied." De beleidsmede werker van Staatsbosbeheer legt een verband met de investe ringen die worden gedaan voor de ontwikkeling van het plan Tureluur langs de zuidkust van Schouwen. „Daar wordt ontzet tend veel tijd en geld in gesto ken, dan moet je zorgen dat be staande gebieden op z'n minst niet achteruitgaan." Zanddijk Staatsbosbeheer heeft bureau Royal Haskoning de opdracht gegeven een plan te ontwikke len voor verbetering van de na tuurwaarde van de Ouwerkerk se inlagen. Dat is gebeurd in samenwerking met de provincie en het waterschap. Het resul taat is een pakket maatregelen dat het karakter van het ge bied wezenlijk zal veranderen. Onder meer wordt voorgesteld de zanddijk die de inlagen in tweeën splitst, deels af te gra ven. Zo ontstaat er verbinding van het water en kan er via de zoute kwel uit de Ooster- schelde doorstroming plaats vinden. Een bijkomstigheid is dat met het afgraven de kleine caissons in die dijk zichtbaar worden en zo een prominentere plaats in het landschap krijgen, legt De Lange uit. 's Winters wil Staats bosbeheer het grondwaterpeil verhogen, zodat een deel van het grasland nat komt te staan. Dat stimuleert een gevarieerde plantengroei later in het sei zoen Het zand dat bij het afgra ven van de tijdens de ramp aan gelegde aanvoerdijk kan, aldus De Lange, worden gebruikt voor het meer geleidelijk doen aflopen van de oevers en de aan leg van broecleilandjes in de in lagen. BURG-HAAMSTEDE - In de nacht van zaterdag op zondag is een 26-jarige automobilist uit Burgh Haamstede aan de Bern- .hardstraat in zijn woonplaats gecontroleerd op het rijden on der invloed.Uit ademanalyse bleek dat de man 3,1 maal teveel had gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en zijn rijbewijs werd ingenomen. ZONNEMAIRE - Het harmo nie-orkest van Nut Uitspan ning uit Zonnemaire heeft zaterdag op het KNFM concert concours in Valkenswaard de eerste prijs in de wacht gesleept. Het hoge puntentotaal beteken de eveneens promotie naar de ere-afdeling, het op één na hoogste niveau in de nationale competitie voor harmonies, fanfares en brassbands. Ook kreeg het gezelschap de dagprijs voor de hogere afdelingen mee naar huis. De jury was vooral lovend over Tiet enthousiasme en de vlotte wijze van uitvoering', aldus se cretaris S. Duinhouwer. Ook de durf en sfeer' van de vertolkte stukken en de prestatie van de solisten oogsten grote waarde ring. Het is de twaalfde keer op rij dat Nut Uitspanning tij dens een concours een eerste prijs weet te halen. „Een teken dat het met de continuïteit wel goed zit en de rek er nog steeds niet uit is", aldus Duinhouwer. De eerstkomende drie jaar staat er geen concours meer op het programma. Deze periode wordt gebruikt om zoveel mo gelijk leerlingen op het niveau van het orkest te brengen. Wel blijft het muziekgezelschap ac tief met lokale uitvoeringen, zo als de Sinterklaasintocht op 23 november en tijdens Eerste Kerst dag in de plaatselijke Ne derlands hervormde kerk. DREISCHOR - Aan de Lange- weg bij Dreischor werd vrijdag middag een auto opengebroken. De dader ging er vandoor met een mobiele telefoon, een porte feuille, kleding, duikspullen, een horloge en persoonlijke pa pieren. De eigenaar werd voor enkele honderden euro's gedu peerd. Advertentie Vingers in de oren tijdens de start van de Mosselloop in het bos bij Burgh-Haamstede. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Rolf Sonne- mans ploft uitgeput neer. Dik ander half rondje lag hij op kop in het zware zand van de Boswachterij Wester- schouwen. Vlak voor de finish werd de judoka uit Burgh-Haamstede inge haald door atleet Mark Mol, die een be keken race had gelopen en steeds op een veilige afstand achter zijn 'haas' was gebleven. Het had zo mooi kunnen zijn, beseft Rolf languit nahijgend. „Zwaar? Zo man! In die laatste ronde voel je je be nen amper meer." Hij wijst op het ge bied net boven de adamsappel. „Maar m'n keel doet het meeste pijn." Elf jaar was hij zaterdag nog, twaalf werd de bakkerszoon gisteren. Nooit eerder had hij meegedaan aan een echte country cross in het bos. „Ik loop wel eens een paai' meter, maar niet zo. Best leuk, toch wel!" Zijn 10-jarige zusje Romy was hetzelfde lot beschoren in de jaar lijkse scholierenloop van de Zierikzee- se atletiekvereniging Delta Sport. Een tijd lang liep ze in haar categorie op de derde plek, om uiteindelijk als vijfde te eindigen. Het hardlopen zit de Sonnemansen dan ook in het bloed. Opa Gerard Sonnemans is nog altijd een klinkende naam voor de oudere garde onder de at leten. In 1952 werd de toen in Sint Oe- denrode woonachtige bakkerszoon Ne derlands kampioen. Daarmee had hij een ticket op zak voor de Olympische Spelen in Helsinki. Het feest ging ech ter niet door, vertelt Rolfs vader, omdat daar zou worden gelopen in korte broek. „En dat was destijds binnen een streng katholieke familie ongehoord." Rolf was één van de honderddertig jeugdige deelnemers aan de krachtme ting van Delta Sport. Vijftig minder dan vorig jaar stelt wedstrijdcoördina tor Hans Bevelander spijtig vast. Voor al de scholen in Zierikzee en Bruinisse hebben het dit jaar laten afweten met aanmeldingen, constateert hij. Hofle verancier zijn 't Staepel'of, de Helcherseeschool en deNieuwerkerkse vestiging van de obs Duiveland. Niet mopperen De scholierenloop moest het zaterdag derhalve hebben van de eigen jeugdle den van de atletiekvereniging en dat zijn er nog altijd genoeg, aldus Beve lander. „Zeventig pupillen in de leeftijd zeven tot en met tien jaar en zestig van elf tot en met veertien. Dus wat dat be treft mogen we niet mopperen." Een felle knal van het startschot echoot foto Mechteld Jansen tussen de bomen, de laatste groep sprint de heuvel op die gelijk de eerste splitsing veroorzaakt. In combinatie met het rulle zand en de wat hardere zij kanten heeft het ongeveer twee minu- t'en (per rondje) lange parcours alle ele menten van een echte cross in zich, aldus Bevelander. Tegen het eind meldt een vrouw zich bij de wedstrijdcoördi nator met een klemmende suggestie voor volgend jaar: „Een hogenood-wc. Ik moet al drie kwartier verschrikkelijk plassen!" Winnaar bij de meisjes 7 en 8 jaar: Jo- landa 't Jong (Zierikzee); 9 en 10 jaar: Kristy Blommaert (Zierikzee); 11 en 12 jaar: Hanna Maassen Zierikzee Winnaar bij de jongens 7 en 8 jaar: Ton- ny Staal Zierikzee9 en 10 jaar: Joost Geluk (Noordwelle); 11 en 12 jaar: Mark Mol (Nieuwerkerk). OOSTERLAND - Een 19-jarige automobilist uit Zierikzee is za terdagnacht langs de Rijkweg N59 bij Oosterland met zijn be stelwagen in de sloot gereden. De bestuurder kwam uit de richting van Bruinisse en is ver moedelijk tijdens het rijden in slaap gevallen. Toen hij opkeek zag de Zierikzeeënaar dat hij op een lichtmast afreed. De mast ging om en in de vaart sleepte hij ook een reeks houten paaltjes en verkeersborden mee. Door de botsing draaide de bestelauto om z'n lengte-as en kwam via de berm en de parallelweg in de naastgelegen sloot tot stilstand. De bestuurder bleef ongedeerd. De auto werd volledig vernield KERKWERVE - Een 53-jarige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland kreeg gister middag aan in Kerkwerve een proces-verbaal. De man reed 135 tot 140 kilometer per uur over de Heuvelsweg. Er geldt hier een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. Ook het rijbewijs van de man werd ingenomen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting His torische Spelen Zierikzee heeft een nieuw onderkomen gevon den. Rijkswaterstaat Zeeland is bereid gevonden de voormalige zoutopslagloods en werkplaats aan de N59, even buiten Zierik zee, beschikbaar te stellen voor de opslag en het maken van de corstukken. Decorbouwer en regisseur C. Möhlmann is 'dik tevreden' over de nieuwe locatie. De stichting was tot 1 december onder dak in de oude gemeentewerkplaats aan de Korte Nobelstraat. Om dat die ruimte binnenkort wordt gesloopt ten behoeve van woningbouw, moest voor de corsstukken en rekwisieten van Het Oproer, De Ridderslag en de meest recente productie Dijkval een alternatief worden gezocht. De al vijf haar leegstaande loods voldoet volgens Möhlmann pri ma aan de eisen. De schuur is groot genoeg om naast de opslag van zo'n zestig kubieke meter aan materiaal ook nog te kun nen werken aan nieuwe decors. Bovendien kan de buitenruimte worden benut om uitgedachte constructies op te stellen en zo van tevoren uit te testen op pas vorm en deugdelijkheid. „Dat is toch wel prettig, wil je niet voor onaangename verrassingen ko men te staan", aldus Möhlmann. Complete vestingmuren en stormladders werden zaterdag door een groep medewerkers van de Historische Spelen over gebracht naar de nieuwe ac commodatie. Alle 'gevoelige stukken', zoals kostuums, vaan dels, zwaarden en helmen blij ven elders opgeslagen. Plannen De uitvoer van het totale pakket maatregelen vergt een investe ring van 670.000 euro, naast de twintigduizend euro die het on derzoek heeft gekost. Het plan wordt 29 november in Ouwer- kerk gepresenteerd en doorge sproken met alle direct betrok ken belanghebbende instanties en organisaties. De Lange gaat er vanuit dat het nog zeker een jaar zal vergen eer de vergunningen zijn gere geld en de financiering rond is. In 2004 zou dan met de uit voering kunnen worden begon nen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland ont beert een duidelijke richtlijn over hoe om te gaan met gevoeli ge kwesties. Aanbestedingsbe leid, handhaving van de open bare orde, vergaderen achter gesloten deuren, stuk voor stuk zaken die 'nadrukkelijke en voor iedereen transparante af spraken' verdienen, meent vi- ce-voorzitter van de gemeente raad en SGP-fractievoorzitter G. Houtekamer. Het Bruse gemeenteraadslid be nadrukt op voorhand geen en kele reden te hebben voor twij fel aan de oprechtheid van zijn collega-raadsleden. Maar om te voorkomen dat - achteraf - pro blemen ontstaan over de han delwijze van de raad in heikele kwesties, wil Houtekamer dui delijke afspraken maken. Hij wijst in dat verband op het zo geheten bestuurlijk toekomst beeld en waarin het bestuur van Schouwen-Duiveland een ab stracte koers heeft uitgezet voor de eilandelijke gemeente. Eén van de uitgangspunten van dat beleidsplan was het vaststellen van een gedragscode 'normen en waarden'. „Maar dat is nooit uit de verf gekomen. Vandaar dat wij vinden dat er, ook ten op zichte van de twee nieuwe par tijen (Alert! en Leefbaar Schou wen-Duiveland) en denieuwe leden in de raad, volgend jaar een herijking moet komen van dat bestuurlijk toekomstbeeld." Volle breedte De normen en waarden-discus sie dient volgens Houtekamer over de volle breedte te worden gevoerd. ,,Ik denk daarbij ook aan de evaluatie van ons aanbe stedingsbeleid. We kennen in middels allemaal wel de bouw fraudeperikelen. Wat in het groot gebeurt, kan zich in het klein ook wel eens openbaren. Waarom niet? Al heb ikop dit moment geen enkele aanleiding voor vermoedens in die richting, maar waar het om gaat is dat we dit soort zaken boven tafel hou den." Heldere afspraken dienen er naar idee van de vice-raads- voorzitter ook worden gemaakt over de discussiestijl van de ge meente: zonder krachttermen beargumenteren. Elementair in dit verband is eveneens het handhavingsbeleid op het ei land. „Wanneer voor Schou wen-Duiveland wetten of regels worden uitgeschreven, dienen die ook te worden gehandhaafd. En niethet ene door de vingers zien omdat even iets anders de aandacht heeft. Nee, allebei aanpakken! De horeca, nog zo'n heikel punt. Het leefgenot van de mensen dient nadrukkelijk te worden beschermd. Dat mag nooit te grabbel worden gegooid ten gunste van een handje vol on dernemers." De raad moet ook de hand in ei gen boezem steken waar het gaat om bijeenkomsten achter gesloten deuren, meent Houte kamer. „Laat iedereen zien, als dat gebeurt, wóérom dat zo is. Zorg voor transparante besluit vorming. Zo creëer je een voor bestuur en burger open en eer lijke constructie waarbinnen men weet wat ze van elkaar kunnen verwachten." OUDE-TONGE - Een benzine station aan de Rijksweg N59 bij Oude-Tonge is zaterdagochtend het doelwit geworden van een ramkraak. Kort voor vier uur was de dader met een auto het gebouw bin nengereden. Omdat de schuif deuren zich na de klap toch weer automatisch sloten en de motor van de auto ondertussen bleef draaien, raakte het pand verge ven van de uitlaatgassen. Toen de politiekwam, was de dader gevlogen. Onduidelijk was gis teren nog of hij kans heeft ge zien iets te stelenDe auto waar mee de kraak werd gepleegd, werd vorige week gestolen in de Rotterdamse wijk Ommoord. door Ron Magnée MIDDELBURG - Diner-tje, di- nertje of toch dinélje? Allemaal fout, meldt de Middelburger L. Kesteloo. Hij ontdekte dat Het Groot Dictee der Neder landse taal flink blunderde. In de derde opgave van de voor ronde die zaterdag in de Volks krant en de Belgische krant De Standaard werd gepubliceerd, gaat het mis. Er worden drie voorbeelden gegeven hoe 'di neetje' kan worden gespeld. Alle drie zijn ze verkeerd, meldt Kesteloo „Wellicht dat 'diner- tje' nog het meest in de buurt komt. Want dat is de spelling als het aan het eind van de regel wordt afgebroken. Maar dat is in deze opgave niet het ge val." Dit jaar wordt Het Groot Dictee der Nederlandse Taal voor de dertiende keer gehouden. In het programma, dat op 16 december wordt uitgezonden, doen taai fanaten tezamen met bekende Nederlanders en Belgen een wedstrijd wie het beste kan spellen. Kesteloo wist de wed strijd in 1994 op zijn naam te schrijven. Maar sindsdien heeft hij niet meer meegedaan. De Middelburger vindt dat de se lectie voor de wedstrijd niet deugt. „In de voorrondes is het al eens misgegaan. Zo waren er in het verleden nogal eens deel nemers die fouten hadden ge maakt in de voorrondes, maar toch doordrongen tot de finale. En in België zijn er veel spel lingsclubs. Altijd worden een paar leden van die clubs gere kruteerd. Dat is ook de reden dat veel Vlamingen winnen. Vo rig jaar kwamen de eerste vijf allemaal uit België." In Nederland worden de deelne mers naar geslacht, leeftijd en provincie geselecteerd. Deson danks gebeurde het in 1999 dat er niemand uit Zeeland verte genwoordigd was. Dat bracht Kesteloo ertoe om de goede ant woorden op het internet te zet ten. Dit jaar doet hij dat weer. Niet alleen om de Zeeuwen wat meer kans te geven, ook uit pro test tegen de selectiemethode. Het is Kesteloo's bedoeling dat in ieder geval een Zeeuw aan de eindronde meedoet. Insturen kan nog tot donderdag, en met behulp met Kesteloo's website is dat een klusje van niks. Dus voor wie zeker wil weten hoe hy acint, cafeïne en streptokok moet worden geschreven, kan de website van Kesteloo erop naslaan: http://home.hccnet.n1/l.keste loo. ZIERIKZEE - In een woning aan de Watermolen in Zierikzee is vrijdagavond ingebroken. Uit de woning werden duizenden euro's, sieraden met een waarde van duizenden euro's en waar depapieren weggenomen. De decors werden zaterdag door een groep medewerkers van de Historische Spelen overgebracht naar de nieuwe accommodatie. foto Mechteld Jansen om de decorbouw onder te bren gen in de monumentale hout- loodsen, samen met de daar ge plande werkplaats van de Museumhaven, zijn vooralsnog met uitvoerbaar. De vrouw die over een Vlis- singse flatgalerij liep, bleef verrast staan toen zij ergens naast een voordeur tussen een plastic zak en een karton nen doos een bakje plastic gerbera's ontdekte. Als ze daar toch spullen weg doen, bedacht zij, dan kan ik dat bloemstukje wel gebrui ken. Het leek de vrouw leuk om er haar moeder mee te verblij den. Die is nogal vergeetach tig, waardoor het er dikwijls bij in schiet om de bloemen te begieten. Met die plastic ger bera's zou dat geen probleem meer zijn. Enthousiast tastte de vrouw toe. Daags daarna prijkte er op de voordeur van de bewuste flatwoning een verontwaar digd briefje. Wie toch de bru taliteit had bezeten om op een moment dat een deel van de aangesleepte boodschap pen naar binnen loerden ge bracht, dat bakje plastic ger bera's weg te nemen. Maar daar droeg de vrouw die zich over het stukje nep- natuur had ontfermd, geen kennis meer van. En haar moeder ivas er ook blij mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27