Plan voor herinrichting inlagen Laat ze niet vallen Q Reuma en werk ZIERIKZEE PZC PZC Rondjes rennen in het zware zand IfV ffë SSPli'ï 373 1 Nieuw onderdak voor Historische Spelen www. pzc. n l/recepten CAMBODJA 0 NIERSTICHTING j ®C Staatsbosbeheer wil meer vogels en planten in Ouwerkerks natuurgebied Werken op de kinderboerderij Speculaasactie Jubilarissen Dronkenschap ZEELAND HELPT Steun het Kinderfonds! Giro 222111 Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken 'Eerst was het drie keer in de week fitness. Nu is het drie keer in de week spoelen Steun de Nierstichting. J Giro 88.000 I I ife Nuttig en nodig (Sfs Plaats uw advertentie in de PZC WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORCERS (M/V) IN maandag 18 november 2002 door Marcel Modde OUWERKERK - Staatsbosbe heer wil de inrichting van de Ouwerkerkse inlagen ingrij pend veranderen, ten behoeve van broedvogels en een grotere variëteit van het plantenleven. In samenspraak met de provin cie en het Waterschap Zeeuwse Eilanden is daartoe een plan op gesteld, dat eind deze maand wordt gepresenteerd. Centraal in dat pakket maatre gelen staan het gedeeltelijk af graven van de zanddijk tussen beide inlagen en het verbeteren van de waterkwaliteit. De inlagen tussen de Weg van de Buitenlandse Pers en de Ooster- scheldedijk zijn in him huidige vorm ontstaan door de waters noodramp van 1953. Het be schermde natuurgebied is ei gendom van Staatsbosbeheer. Een periodieke interne kwali teitsbeoordeling twee jaar gele den wees uit dat het huidige be heer niet goed is, aldus C. de Lange. Het aantal pionier-vogelsoor ten is de a f gelopen vij f j aar sterk afgenomen, het water in beide inlagen is te troebel en de vege tatie wordt steeds ruiger. Door dat het water onvoldoende hel der is als gevolg van 'zwevende stofdeeltjes', blijft de groei van zongevoelige waterplanten achter en nemen foeragerende vogels de wijk naar een plas waar ze hun voedsel wél kunnen zien spartelen. De Lange:.Vroeger was dit een top-broedgebied voor kustvo- gels. Nu maken ze er nog amper gebruik van. Een bijkomstig heid van de verruiging is dat ratten en dat soort dieren hele maal in hun element zijn. Ook de dreiging van die kant, houdt het broedsel weg. Daar komt nog bij dat de inlaag landschap pelijk gezien is versnipperd. Vo gels kunnen het gebied slecht overzien en voelen zich niet op hun gemak. Al met al, functio neert het niet optimaal als na tuurgebied." De beleidsmede werker van Staatsbosbeheer legt een verband met de investe ringen die worden gedaan voor de ontwikkeling van het plan Tureluur langs de zuidkust van Schouwen. „Daar wordt ontzet tend veel tijd en geld in gesto ken, dan moet je zorgen dat be staande gebieden op z'n minst niet achteruitgaan." Staatsbosbeheer heeft bureau Royal Haskoning de opdracht gegeven een plan te ontwikke len voor verbetering van de na tuurwaarde van de Ouwerkerk se inlagen. Dat is gebeurd in samenwerking met de provincie en het waterschap. Het resul taat is een pakket maatregelen dat het karakter van het gebied wezenlijk zal verandex-en. On der meer wordt voorgesteld de zanddijk die de inlagen in twee- en splitst, deels af te graven. Zo ontstaat er vei'binding van het water en kan er via de zoute kwel uit de Oosterschelde door stroming plaatsvinden. Grasland Een bijkomstigheid is dat met het afgraven de kleine caissons in die dijk zichtbaar worden en zo een prominentere plaats in het landschap krijgen, legt De Lange uit. 's Winters wil Staats bosbeheer het grondwaterpeil verhogen, zodat een deel van het grasland nat komt te staan. Dat stimuleert een gevarieerde plantengroei later in het sei zoen. Het zand dat bij het afgra ven van de tijdens de ramp aan gelegde aanvoerdijk kan, aldus De Lafige, worden gebruikt voor het meer geleidelijk doen aflopen van de oevers en de aan leg van broedeilandjes in de in lagen. De uitvoer van het totale pakket maatregelen vergt een investe ring van 670.000 euro, naast de twintigduizend euro die het on derzoek heeft gekost. Het plan wordt 29 november in Ouwer- kerk gepresenteerd en doorge sproken met alle direct betrok ken belanghebbende instanties en organisaties. De Lange gaat er vanuit dat het nog zeker een jaar zal vergen eer de vergunningen zijn gere geld en de financiering rond is. In 2004 zou dan met de uit voering kunnen worden begon nen. li ~~m a TïW r, L TSEZ* M DE SCHOU 'f B üROUViERSkAI Vingers in de oren tijdens de start van de Mosselloop in het bos bij Burgh-Haamstede. foto Mechteld Jansen door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Rolf Sonnemans ploft uitgeput neer. Dik anderhalf rondje lag hij op kop in het zware zand van de Boswachterij Westerschouwen. Vlak voor de finish werd de ju doka uit Burgh-Haamstede in gehaald door atleet Mark Mol, die een bekeken race had gelo pen en steeds op een veilige af stand achter zijn 'haas' was ge bleven. Het had zo mooi kunnen zijn, beseft Rolf languit nahijgend. „Zwaar? Zo man! In die laatste ronde voel je je benen amper meer." Hij wijst op het gebied net boven de adamsappel. ,,M'n keel doet het meeste pijn." Elf jaar was hij zaterdag nog, twaalf werd de bakkerszoon gisteren. Zijn zusje Romy was hetzelfde lot beschoren in de scholierenloop van de Zierik- zeese atletiekvereniging Delta Sport. Een tijd lang liep ze op de derde plek, om uiteindelijk als vijfde te eindigen. Het hardlopen zit de Sonne- mansen dan ook in het bloed. Opa Gerard Sonnemans is nog altijd een klinkende naam voor de oudere garde onder de atle ten. In 1952 wei'd de bakkers zoon Nederlands kampioen. Daarmee had hij een ticket op zak voor de Olympische Spelen in Helsinki. Het feest ging ech ter niet door, veitelt Rolfs va der, omdat daar zou worden ge lopen in korte broek. „En dat was binnen een streng katholie ke familie ongehoord." Afweten Rolf was één van de honderd- dertig jeugdige deelnemers aan de krachtmeting van Delta Sport. Vijftig minder dan vorig jaar stelt wedstrijdcoördinator Hans Bevelander spijtig vast. Vooi'al de scholen in Zierikzee en Bruinisse hebben het dit jaar laten afweten met aanmeldin gen, constateert hij. Hofleve- ï-ancier zijn 't Staepel'of, de Helcherseeschool en de Nieu- werkerkse vestiging van de obs Duiveland. De scholierenloop moest het za terdag dei"halve hebben van de eigen jeugdleden van de atle tiekvereniging en dat zijn er nog altijd genoeg, aldus Bevelander. „Zeventig pupillen in de leeftijd zeven tot en met tien jaar en zes tig van elf tot en met veertien." Winnaar bij de meisjes 7 en 8 jaar: Jolanda 'tJong (Zierikzee); 9 en 10 jaar: Kristy Blommaert (Zierikzee); 11 en 12 jaar: Hanna Maassen (Zierikzee). Winnaar bij de jongens 7 en 8 jaar: Tonny Staal Zierikzee9 en 10 jaar: Joost Geluk (Noord- welle); 11 en 12 jaar: Mark Mol (Nieuxoerkerk). door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting His torische Spelen Zierikzee heeft een nieuw onderkomen gevon den. Rijkswaterstaat Zeeland is bereid gevonden de voormalige zoutopslagloods en werkplaats aan de N59, even buiten Zierik zee, beschikbaar te stellen voor de opslag en het maken van de corstukken. Decorbouwer en regisseur C. Möhlmann is 'dik tevreden' over de nieuwe locatie. De stichting was tot 1 december onder dak in de oude gemeentewerkplaats aan de Kox-te Nobelstraat. Om dat die ruimte binnenkoit wordt gesloopt ten behoeve van woningbouw, moest voor de corsstukken en rekwisieten van MIDDELBURG - Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen woensdagmiddag weer meehel pen op de kinderboerderij in Middelburg. Ze kunnen helpen met het schoonmaken van hokken en het voeren van dieren. Als kin deren elke maand een andere diersoort verzorgen, kunnen ze in aanmei'king komen voor het 'poep-diploma'. De middag duurt van 13.30-15.30. HEINKENSZAND - De Chris telijke Jeugd Vereniging (CJV) uit Heinkenszand houdt vanaf vandaag tot en met woensdag een speculaasactie voor een ba sisschool in het plaatsje Prek ta Rot in Cambodja. Leden van de jeugdorganisatie komen met verse speculaas langs de deui'en. De opbrengst wordt opgeteld bij die van de ve le acties die CJV al heeft gehou den om de mensen in Prek ta Rot te helpen bij de bouw van een schooltje. De actie is in het ka der van Zeeland helpt Cambod ja. Het Oproer, De Ridderslag endt meest recente productie Dijkvai een alternatief worden gezocht De al vij f haar leegstaande loods voldoet volgens Möhlmann prj. ma aan de eisen. De schuur is groot genoeg om naast de opslaê van zo'n zestig kubieke meter aan materiaal ook nog te kun. nen werken aan nieuwe decors Bovendien kan de buitenruimte worden benut om uitgedachte constructies op te stellen en zo van tevoren uit te testen op pas- vorm en deugdelijkheid. „Datis toch wel px-ettig, wil je niet voor onaangename verrassingen ko men te staan", aldus MöMmann. Complete vestingmuren tot de montabele boerderijen stormladders werden zaterdag door een groep medewerken van de Historische Spelen over gebracht naar de nieuwe ac commodatie. Alle 'gevoelige stukken', zoals kostuums, vaan dels, zwaarden en helmen blij ven elders opgeslagen. Plannen om de decorbouw onder te bren gen in de monumentale hout- loodsen, samen met de daar ge plande werkplaats van de Museumhaven, zijn voora niet uitvoerbaar MIDDELBURG - Het CNV.i gio Walcheren, houdt vrijdag22 november om 18.00 uur een ju- bilarissenavond. De bond huldigt 117 mensen die 25, 40, 50 en 60 jaar lid zijn. De feestavond wordt gehouden in gebouw De Morgenster in Mid delburg. .K. Kruithof, landelijk CNV-bestuurder publieke zaak, houdt voorafgaand aan de hul diging een toespraak. VLISSINGEN - Een 46-jar„ man uit Vlissingen is gisteroch tend rond kwart voor vier in het Bellamypark in zijn woonplaats aangehouden wegens openbare dronkenschap. De man lag in de bosjes in het Bellamypark met een fiets tus sen zijn benen. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan. Kanitha, het kind van de foto, is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent: on derwijs, voeding, kleding, medische zorg en een kans op redding. Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed. Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogramma van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van de samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha, steun zijn maatjes, Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 Telefax: 0113-655461 Bank: ING 65.07.90.782 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij.nl of bel 070 - 306 24 68 en zie wat kunt doen. Proefdiervrij In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantie activiteiten, individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsie.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Telefoon: 03S-697 80 60 www.nierstichting.nl Q Geef gehoor aan de roep van de kluut Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven Zoals de kluut, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Lid worden? Kijk op www.vogelbescherming.nl of bel 030-6937744 Vogelbescherming Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert j zo'n 70% van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin- gen. A Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. JZL* Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren), of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26