Louter remises in Domburg PZC Voetballers moeten een helm dragen In vol ornaat Ockenburgh verslaat rode-lantaarndrager Verrassende winnaar titelstrijd driebanden Kampioenen van Dynamo warm onthaald op station v©ErtJeögong Dammers sluiten vrede op Europese kampioenschappen terugblik Ontbijt Broederliefde maandag 18 november 2002 Anatoli Gantwarg (links) en Alexander Georgiev zijn net begonnen aan hun partij in de halve finale van het EK. foto Ruben Oreel door Daaf Kasse DOMBURG - Tijdens het Euro pees kampioenschap dammen viel er gisteren veel moois te be leven, maar beslissingen bleven uit. Na de rustdag van zaterdag, die door zes van de acht overge bleven deelnemers werd benut om deel te nemen aan de lande lijke clubcompetitie, begon in Domburg de strijd in de halve fi nales. Vier spelers hebben nog kans op de hoofdprijs; de vier overige deelnemers, waaronder de Ne derlanders Scholma, Jansen en Clerc, zijn uitgeschakeld voor de titel maar kunnen nog wel derde worden. Vooral de partij tussen de Wit-Rus Anatoli Gantwarg en de Rus Alexander Georgiev trok veel bekijks. In het middenspel investeerde Georgiev veel mate riaal in een doorbraak naar dam. Aanvankelijk leek deze manoeuvre kansen te bieden, maar Gantwarg stelde zijn schijven goed op. Uiteindelijk zag Georgiev in dat winst niet meer te realiseren was en nam hij een grote ruil, die in een ge lijkspel resulteerde. In de andere halve finalepartij tussen de Rus Alexander Schwarzman en de Let Guntis Valneris viel minder te beleven. Valneris plaatste met zwart in het middenspel een voorpost. Schwarzman had geen concrete omsingelingskansen tegen de vijandelijke schijf en koos eie ren voor zijn geldEr verdwenen de nodige schijven in het doosje en in een stand met voor beiden nog zeven schijven tekenden de twee ex-wereldkampioenen de vrede. De beslissing over de twee fina leplaatsen zal derhalve pas van daag vallen en naar alle waar schijnlijkheid zullen daar weer de nodige barragepartijen aan te pas komen. Van de acht overgebleven spe lers was Auke Scholma zondag na afloop het meest ontgoo cheld. De man uit het Groningse Baflo had tegen de veel bedenk tijd gebruikende Litouwer Ed- vard Buzinsky een voorbeeldige omsingelingspartij gespeeld, maar dankzij een verborgen fi nesse kon hij zijn plan niet ten uitvoer brengen. Hij moest een terugruiltje nemen en liet zich, toen hij zich mee liet slepen door de tijdnood van zijn tegenstan der, bijna nog verrassen. Het werd toch nog remise, waardoor de op het laatste moment inge vallen Scholma uitzicht blijft houden op een hoge klassering. Variant Rob Clerc en Gerard Jansen kennen eikaars spel door en door. Hun ontmoeting van giste ren begon met een variant waar aan EK-deelnemer Schwarz man zijn naam gegeven heeft. Er verscheen een hekstelling op het bord, maar na een paar rui len kwam de stand in rustiger vaarwater terecht. In het late middenspel hadden beide spe lers te kampen met een uitge dunde linkervleugel. Zowel Clerc als Jansen kon doorbre ken naar dam en omdat het eindspel voor geen van beiden winstperspectieven bood, kwa men de twee Nederlanders re mise overeen. door Joop van den Oudenhoven NIJKERK Ockenburgh heeft zijn positie op de ranglijst ge consolideerd. Door een ruime 6- 2-zege op lantaarndrager BC Princesse uit Nijkerk neemt Oc kenburgh verder afstand van de onderste regionen. Vooral Ro land Forthonime maakte een prima indruk. Hij versloeg in 17 beurten Rudy de Laet. „Ik ben blij met de overwinning van het team", was de reactie van Ron Schumann na zijn ver loren partij tegen Jamo Klom penhouwer. ..Maar zelf voel ik me belabberd", vervolgde hij zwaar teleurgesteld en dood moe. „Dit doe ik dus nooit meer. Zeg dat maar tegen Raimond Nicodem. Ik heb de hele week in Indonesië gezeten en kom recht streeks uit Jakarta gevlogen. Met de overstap in Singapore erbij ben ik achttien uur onder weg geweest. Snel even naar huis vooreen douche en om mijn spullen op te halen en dan naar Nijkerk toe. Dit kan gewoon niet." Hevig briesend en veront waardigd luchtte hij zijn hart: „Ik heb deze week ook nog drie dagen met griep in bed gelegen. Toch ben ik afgereisd om hier te kunnen spelen. 'Doe het nou maar', had teamleider Nicodem aangedrongen. Nou mooi niet meer. Ik moet ook zelf nog pL zier aan het spelletje kunnen^ leven en dat is op deze mani» niet mogelijk." Wellicht was het in derdaad b* ter geweest om gewoon in Rot terdam te blijven. Liefst beurten waren nodig om de punten te bereiken. En dat del alleen Klompen houwer. Seis mann kwam niet verder danii caramboles. Voor het team* sultaat maakte het niet veel ui' In een eerder stadium hadJoir, Tijssens een degelijke overwin; ning geboekt op Eddy van dei Looij met 50-44 na 38 beurten Martin Spoormans deed hetn« een tikje beter door in 37 be® ten Arno Peterson kanslooss laten, 50-29. De slagroomopi taart werd verzorgd doorRo. land Forthomme die landge- noot Rudy de Laet. een oorwas sing gaf. De Laet, bij de Zeeuw- se liefhebbers nog bekend als speler van het toenmalige J2. cobs Bobimat dat in de eerstei- visie uitkwam, is nu kopman van de promovendus uit kerk, die een moeilijk seizoen doormaakt, Aan zijn kopman schap beleefde hij weinigvreu] de. Subliem spelend snelt Forthomme in zeventien ten naar de finish. Een fraaie overwinning en een nog fraaier moyenne was de beloning 2.941 De Laet bleef verbijstert op 21 caramboles steken. door Joop v.d. Oudenhoven RILLAND - Leanjo de Koster van biljartvereniging de Sport visser uit Yerseke is verrassend winnaar geworden van het per soonlijk kampioenschap drie banden groot derde klasse. Hij bleef hij routiniers Wim de Kok en Frits van der Vliet voor. De Koster verraste niet alleen vriend en vijand, maar ook zich zelf. Regerend kampioen Bram de Waard was tot de laatste ron de kandidaat voor de titel maar tuimelde nog terug naar een zes de plaats. Topfavoriet Wim« Kok hield de race lang vol maa liet te veel steekjes vallen voo de toernooiwinst. Een anden kanshebber. Jan Westdorp vai ALM, werd al in een vroegtijdi stadium uitgeschakeld voorö titel. De Koster leed verlies ine laatste ronde tegen clubgena Leo Leijs maar door de uitsla gen van de andere partijen dee: de het hem dat niet. Door zij overwinning werd hij ook no eens beloond met een plaats ii de gewestelijke finale die van tot en met 5 januari wordt ge speeld in Zierikzee Dynamo-voorzitter G.C. Rodts (rechts) zet de drie kampioenen in het zonnetje op het station van Middelburg. foto archief PZC doorSven Remijnsen Een ongewone drukte maakte zich op zondagavond 11 maart 1962 meester van het station van Middel burg. In de stationshal was een uitgela ten groep mensen in afwachting van de trein van half negen uit Roosendaal. Een van hen was G.C. Rodts, de voor zitter van de Middelburgse atletiekver eniging Dynamo. De bos bloemen die hij in zijn handen hield, was bestemd voor drie leden van zijn club: Hein Cu jé, Cas Mulder en Hans Bostelaar, die s middags in Helmond de nationale crosstitel hadden veroverd. Het Middelburgse drietal toonde zich blij verrast door het warme onthaal. Enthousiast werd verslag gedaan van de voor Dynamo zo succesvol verlopen wedstrijd in deBakelse Bossen. Het te leurstellende gegeven dat Hein Cujé er niet in was geslaagd zijn individuele ti tel van het jaar daarvoor te prolonge ren, werd voor even terzijde geschoven. Het Nederlands kampioenschap cross had een sterke bezetting gekend. Eén man stak met kop en schouders uit bo ven de rest: Frans Künen van Sprint uit Breda. Hij nam al gauw de leiding op het gevarieerde parkoers, waarin vol gens de PZC-verslaggever 'harde bos paden werden afgewisseld met heuvels en mul zand', en stond die in het ver loop van de race over 12,5 kilometer niet meer af. Künen won in een tijd van 43 minuten en 33 seconden Achter hem legden Fons Veldhuizen en Joep Delnoye beslag op de plaatsen twee en drie. Op een kleine minuut van de winnaar kwam Hein Cujé, die gaan deweg de wedstrijd 'een vermoeide in druk' had gemaakt, als vierde over de streep. Cujé liep een tijd van 44.25. Zijn clubgenoot Cas Mulder kwam tot 45.10 en werd daarmee vijfde. De ereplaatsen van Cujé en Mulder vol stonden v'oor de Nederlandse titel. Dy namo, dat vele jaren later zou opgaan in de Walcherse vereniging Dynamica, bleef Kimbria uit Maastricht en Thor uit Roosendaal voor. En dat was wel een bosje bloemen waard. door Guido van Riet David Beckham draagt het ondergoed van zijn vrouw, sarongs en buitenissi ge kapsels. In de Britse krant Sunday Tele graph stond 'Becks' gisteren met een helm op zijn hoofd afgebeeld, maar het is de vraag of hij zo op het veld wil rondlopen. Toch is dat precies wat een groep Engelse neurologen graag zou zien. De medici deden in de krant een oproep aan de voetballers om voortaan een hoofd deksel te dragen om hun hersens te be schermen. Vorige week kwam vast te staan dat de voormalige international Jeff Astle is over leden aan hersenletsel, omdat hij in zijn loopbaan zoveel ballen had gekopt. De Engelse voetbalbond was al voor de dood van de kopsterke Astle bezig aan een onderzoek naar de effecten van het koppen van een bal. Een aantal prominente artsen dringt nu aan op onmiddellijke maatrege len. Zo zegt dr. Lester Murphy, een klinisch neuroloog, dat het dragen van een bescher mende helm levens kan redden. Hij denkt vooral aan spelers die nu vaak klagen over hoofdpijn en misselijkheid. Toen Astle voetbalde, in de jaren zestig, waren de ballen van leer met veters. Ze wa ren aanmerkelijk zwaarder, zeker in de re gen, dan de moderne ballen van kunststof. De neurologen zeggen dat het gewicht van de bal minder belangrijk is dan de duizen den contacten tussen hoofd en bal. Invoering van de helm is de verantwoorde lijkheid van de Engelse voetbalbond. De bond is vorig jaar begonnen aan een onder zoek waarin dertig voetballers tien jaar worden gevolgd. Ze ondergaan regelmatig MRI-scans om te kijken of koppen hersen letsel veroorzaakt. ANP Als het aan de Internationale Amateur Atletiek Federatie (LAAF) ligt, wordt de olympische marathon voor de mannen en vrouwen in Athene een ontbijtaangele- genheid. De IAAF deed bij een zitting in Monte Carlo het voorstel de starttijden van de races over 42 kilometer en 195 meter op zeven uur 's ochtends te zetten. De organi satoren van de Olympische Spelen in de Griekse hoofdstad zouden al akkoord zijn, waardoor niets in de weg staat voor het IOC toestemming te verlenen. „Een goed voorstel, zo vroeg. Beter dan 's avonds", meende Helmut Digel, vice- voorzittervandelAAF. „We hebben bij ons voorstel de wetenschap betrokken. Een start 's avonds, zoals het organisatiecomité in eerste instantie wilde, is slecht voor de atleten. Ook de televisie zou in de avond uren echter problemen hebben. van onze sportredactie NEW YORK - Basketballer Allen Iverson houdt wel van een ver sierinkje. De guard van Philadelphia 76ers kwam zaterdag in vol ornaat op het veld in het duel met de grote concurrent, de New York Knicks. In de Madison Square Garden in New York wonnen de 76crs met 93-92. foto Ray Stubblebine/Reuters "J\ /I"arkus Beerbaum heeft zichzelf op zijn J.VX32e verjaardag het duurste cadeau gegeven. De Duitse springruiter kaapte met een wereldbekerzege in Berlijn een luxe auto ter waarde van 72.500 euro weg voor de neus van zijn broer Ludger. De jongste Beerbaum won zaterdag met zijn tienjarige paard Leena de finale van het hoofdnummer met een foutloze rond gang in 33,00 seconden. Ludger Beerbaum had met Goldfever 33,35 seconden nodig. Verscheidene ruiters klaagden, omdat de organisatie de regels van de wereldbeker niet juist zou hebben toegepast. Drievou dig winnaar van de wereldbeker Rodrigo Pessoa dreigde met een boycot en kondigde aan een protest in te dienen bij de wereld bond FEI. Het Oosterpark had zaterdagavond te kampen met een stroomstoring voor en tijdens de wedstrijd van FC Groningen tegen De Graafschap. Het duel begon ruim een half uur te laat en in de rust viel de sta dionverlichting opnieuw uit. Het bestuur van amateurclub Gruno, dat op bezoek was, werd het meest getroffen door het on gemak De lift bleef namelijk steken en het voltallige college van negen man zat er net in. Voorzitter Simon Buurlage, ook gast heer bij FC Groningen, kon er de lol van in zien. „De eerste vijf minuten worden grap pen gemaakt, de tweede vijf minuten wordt het al wat minder leuk en de laatste vijf minuten is het helemaal niks met zo veel man in die lift." ■1 h'xuw/er (it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22