Uytdehaage bewaart de rust Rintje Ritsma geniet van marathon Bewuste bellers bellen KPN Telecom. Wim de Vos na val in ziekenhuis Twee hoofdprijzen voor Hewitt 21 Bijrol voor Nederlandse schaatser op 1500 meter Gretha Smit blesseert zich in marathon Van Heeswijk naar US Postal Verheijen wordt chef de mission Heeren grijpt naast de zege Veldrijder krijgt hartstilstand Ullrich wil comeback in Catalonië VoordeelNummers Nederland TelefoonKostenmelding VoordeelNummers Buitenland ZelfServicelijn 0800-0429 InternetKostenBeheersing HnrGuido van Riet SHANGHAI - Lleyton Hewitt heeft in Shanghai de Masters Cup. de officieuze wereldtitel in het mannentennis, gewon nen. De 21-jarige Australiër versloeg in de finale de Span- H iaard Juan-Carlos Ferrero in j vijf sets: 7-5 7-5 2-6 2-6 6-4. 1 Naast de financieel aantrekke- Üike hoofdprijs was al eerder 'ikroB» j i Ri|nir^ -4 St* 6-24.5 de klasn maandag 18 november 2002 duidelijk geworden dat Hewitt voor het tweede achtereenvol gende jaar de nummer 1 van de wereld blijft. Afgelopen week leek de Au straliër even geslagen na zijn nederlaag in de groep tegen Carlos Moya. De tengere 'Aus sie' mocht door de wmst van Moya op Albert Costa toch door naar de halve finale en greep die nieuwe kans met bei de handen aan. Hewitt was onverzettelijk als de Chinese Muur, haalde on mogelijke ballen en brak zijn tegenstanders mentaal. Roger Federer mex-kte het in de halve eindstrijd. Hij speelde een groots toernooi, maar was toch niet opgewassen tegen de ijze ren wil van Hewitt (7-5 5-7 7-5). In de finale moest Ferrero er aan geloven. Het intense, krachtige spel van Hewitt stokte even na de eerste twee sets. Ferrero domineerde de derde en vierde set en leek de betere speler. Hewitt wist toch de wilskracht te vinden om de wedstrijd uit het vuur te sle pen. Hij prolongeerde zijn titel. Dat lukte eerder alleen Pete Samp ras in 1997. Hewitt won in het afgelopen seizoen totaal vijf toernooien en stelde zich daar mee op gelijke hoogte met An dre Agasside nummer 2 van de wereld. Agassi had in Shang hai zijn concurrent van de troon kunnen stoten, maar gaf in de voorronde op wegens een heupblessure. Hewitt incasseerde 700.000 eu ro prijzengeld en kreeg van toernooisponsor Daimler- Chrysler een luxe auto. Hij te kende voor nog een primeur. Voor het eerst haalde een lief despaar een dubbele Masters- zege. Hewitts geliefde Kim Clijsters won vorige week de vrouwenfinale. RTR rfoor Peter van der Hulst ERFURT - Twee kampioenen, inee werelden. Derek Parra gunde zijn lichaam de afgelopen zomer rust. De winnaar van de olympische 1500 meter reisde itad en land af om zijn levens verhaal te vertellen aan ieder een die het maar horen wilde. De ilmerikaan miste trainingen en stond slechts dertig dagen op het ijs voordat het seizoen bc- ?on. Een schril contrast met Jochem "Uytdehaage die de schema's van trainer Gerard Kern kers volgde. Het resultaat was tijdens de we reldbekerwedstrijd van Erfurt -onevenredig aan de geleverde inspanning. Parra stapte na de 1500 meter glunderend van de baan. Uytdehaage baalde, maar Vc maakte zich geen zorgen. Hij weet wat zijn tekortkomingen zijn. „Het knaagt nog niet, maar dit moet natuurlijk niet tot fe bruari duren." LPi Schaatsen is in Amerika, behal ve tijdens de Olympische Spe len, een kleine sport, zeker waar het de verdiensten aangaat. Om Jzijngouden plak op de 1500 me ter en het zilver op de 5000 me ter te gelde te maken, hield de :32-jarige schaatser speeches. Parra was soms dagen op pad. Zijn baan bij een doe-het-zelf- bedrijf hield hij aan.Ik verdien geen miljoenen dollars, zoals Gianni Romme. ^3 Hij kocht onlangs een huis, me- ^3 de dankzij de inkomsten uit de Po: toespraken. „Ik vertel hoe ik ben opgegroeid, over mijn olympische droom en de we reldtitels die ik heb behaald op de 'inline skates'." Parra doet in anderhalf uur zijn hele levens verhaal. „Veel mensen identifi ceren zich met mij. Ik ben niet een jonge schaatser die opeens goud haalt. Ik heb al een heel le ven achter de rug, vol met tegen slagen. Ik houd ze voor dat je al tijd je best moet doen." Het vele reizen bleef niet zonder gevolgen voor de sportman Par ra. Hij rende wat voor zichzelf als hij niet kon schaatsen, maar zijn beenspieren kregen niet de omvang van vorig jaar. Voordeel was wel dat zijn gepijnigde li chaam zich herstelde. Parra raakte in aanloop naar het sei zoen altijd wel eens geblesseerd. Dit keer niet. „Mijn heup en rug vormen lang met meer zo'n groot probleem." Hij schaafde aan zijn techniek en stemde het seizoen af op de wereldkampi oenschappen allround en af standen. De uitschieter in Erfurt - naast de 1500 meter won hij ook de kleine vierkamp - verbaasde hem. Hij rekende in de Duitse stad af met de onzekerheid die hem een week eerder in Hamar nog parten speelde. PaiTa pruts te met de ronding van zijn schaatsen en moest genoegen nemen met een derde plek. „Hij is nu rustiger. Derek rijdt sterk, maar het is nog niet perfect", al dus zijn Nederlandse coach Bart Schouten. Beroerde wissels Parra bewees het met eert win nende tijd van 1.47,48. Uytde haage moest het doen met een zestiende klassering (1.50,52). Erben Wennemars (vierde), Martin Hersman (zevende), Ids Postma (negende) en Mark Tui- tert (tiende) gingen hem alle maal voor. ,,Ik opende veel te langzaam", aldus Uytdehaage. Twee beroerde wissels waren het gevolg. „Ik denk dat ik daar mee anderhalve seconde heb la ten liggen. Ik mis op dit moment de echte explosiviteit. Het zit wel in mijn lichaam, maar het komt er niet uit. Dat is gewoon balen." De olympische winnaar van- de vijf en tien kilometer en het zil ver op de 1500 meter, maakt zich niet al te druk. Hij kent zijn gebreken. Zo moeten niet alleen zijn openingen beter, ook moet hij leren om zich sneller aan te passen aan de ijsomstandighe- den. Uytdehaage komt vooral op traag ijs maar moeilijk uit de voeten. „Voor de fijne afstem ming heb ik lange tijd hetzelfde ijs nodig. Tijdens wereldbeker wedstrijden heb je dat niet." Desondanks kreeg hij gisteren op de vijf kilometer de bevesti ging dat het de goede kant op gaat. Hij werd derde, goed ge noeg voor een zelfde plek in de kleine vierkamp. „Ik merk wel elke week dat het beter gaat."GPD let 2 HAARLEM - Petra Grimbergen boekte zaterdag haar eerste ze ge van het seizoen, maar de meeste aandacht ging na afloop uit naar Gretha Smit. De win nares van olympisch zilver op de 5 kilometer, vrijwel hersteld van een knie-operatie, was een paar ronden voor het einde be trokken bij een valpartij en liep daarbij een rugblessure op. 1 Smit dacht aanvankelijk de 1 buiteling met zes, zeven schaatssters redelijk te hebben doorstaan. „Gaat goed, dacht ik nog", vertelde ze. „Maar daarna kreeg ik een knie in mijn rug. Ik voelde dat het niet goed zat." Ze werd van het ijs geholpen en behandeld. Gisteren kon ze de balans opmaken. „De spieren in mijn rug zijn gekneusd. Dat ver oorzaakt ook nog wat uitstra ling." De gevolgen voor haar deelna me komend weekeinde aan de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen, haar geplande ren tree op het internationale podi- urn, kan ze nog niet overzien. „Ik moet zeker twee dagen rust nemen, maar het is duidelijk dat het de voorbereiding behoorlijk verstoort." ANP Voor het eerst sinds lange tijd reed Rintje Ritsma weer eens een marathonwedstrijd. foto Michel Schnater/GPD door Eric Korver HAARLEM - Met een brede grijns stond Rintje Ritsma na de marathon van Haar lem even uit te blazen. De hele rit had de allrounder uit Lemmer het volgehouden, honderd ronden lang. Zonder af te zien, vertelde hij. Integendeel. „Ik heb een bij zonder leuke avond gehad." Ritsma in het marathonpeloton. Een pri meur was het niet. De Fries maakte al eerder een uitstapje naar de lange af stand, al moest hij daarvoor wel diep gra ven in zijn geheugen. Voor het laatst in 1990 of 1991, dacht Ritsma zelf. „Ik heb in ieder geval in Assen gereden, en ook een keer in Amsterdam. Maar daar ging ik twee keer op mijn gat. Terwijl het gros van zijn collega's in Er- furt streed om wereldbekerpunten, meldde Ritsma zich zaterdagavond in Haarlem voor een hernieuwde kennis making met de lange afstand. In feite had hij dat al eerder willen doen, vorige maand in Alkmaar. Maar door ziekte ging dat niet door. Onverwacht en waar schijnlijk ongewild kreeg de Lemster nu een nieuwe kans. Want zijn aanwezig heid in Haarlem was natuurlijk het ge volg van een mislukt NK afstanden, twee weken terug. Ritsma zit nu met gaten in zijn programma, en achtte de marathon een mooie gelegenheid om die wat op te vullen. „Want dit is voor mij natuurlijk puur een trainingswedstrijd", stelde Ritsma. Het constante intervalwerk in het peloton, dat steeds versnelt en weer vertraagt, kwam hem goed uit. Bochten Hij bespeurde op de Kennemer ijsbaan al verbetering ten opzichte van het NK. „De vorm komt langzaam terug. Ik merkte dat nu vooral in de bochten, die ik flink hard kon doortrekken. Dat is een goed teken. En heel eerlijk: in de vorm waarin ik twee weken terug stak, had ik deze marathon niet kunnen uitrijden." Dat lukte nu wel. En best makkelijk ei genlijk. Ritsma zat lang voorin, vond zelfs de adem om gekke bekken te trek ken naar zijn begeleiders. Maar het ron- denbord zette hem teiug in de realiteit. „Ik keek, zag ik vijftig ronden staan. 'Shit, net op de helft', dacht ik. Maar daarna ging het best vlot." Ritsma won in ieder geval de prestige- strijd van ploeggenoot Carl Verheijen, die in Alkmaar na vijftig ronden met een pijnlijke rug uitstapte. De winst in de marathon van Haarlem ging naar KC Boutiette. GPD WEELDE - Max van Heeswijk rijdt volgend jaar voor de Amerikaanse wielerformatie US Postal, de ploeg van tour winnaar Lance Armstrong. De Nederlandse renner stond af gelopen seizoen onder contract bij het Belgische Domo-Farm Frites. Na de fusie met Lotto was daar echter voor hem geen plaats meer. Van Heeswijk was opgelucht nadat hij zaterdag zijn handtekening onder een eenjarig contract had gezet. ,Het is natuurlij k geen verkeerde ploeg en ik weet nu al dat ik alle klassiekers kan rijden. ANP ARNHEM - Eddy Verheijen (56) wordt vrijwel zeker morgen benoemd tot de chef de mission van de Olympische Winter spelen van 2006 in Turijn. Voor het zover is moeten nog wel at leten- en topspörtcommissie van sportkoepel NOCNSF zich achter het voorstel scharen. De oud-schaatser is de beoogd opvolger van Leo Visser, die het afgelopen jaar de rol in Salt Lake City vervulde! Verheijen is bestuurslid van de KNSB. Hij maakt ook deel uit van de be stuurscommissie topsport van NOCNSF. Van 1968 tot 1972 zat Verheijen in de Nederlandse kernploeg. In 1972 was hij deelnemer aan de Olympische Spelen van Sapporo. Eddy Ver hei j ens zoon Carl werd in 2001 wereldkampioen op de 10.000 meter. ANP NIJMEGEN - Irma Heeren heeft naast de zege in de Zeven- heuvelenloop gegrepen. De uit Middelburg afkomstige atlete moest de eer laten aan Irvette van Blerk, een vijftienjarig meisje Zuid-Afrika. Zij was op eigen gelegenheid naar Nij megen gekomen en won in 51.06. Heeren bood de meeste te genstand, maar finishte uiteindelijk met 22 seconden achter stand. De voormalig duatlete besloot een half jaar geleden de sport op de tweede plaats te zetten en nam een baan. „Die be slissing was te impulsief, het ging sportief op dat moment niet naar wens. Maar de combinatie van werk en sporten valt me tegen en dus heb ik die baan maar weer opgezegd." Bij de mannen ging de zege naar Kamiel Maase De Wagenin- ger had 43.41 minuten nodig voor de vijftien kilometer. ANP ETTEN-LEUR - Veldrijder Maurice van Dam (35) uit Eerde is zaterdag enkele uren na een veldrit van Etten-Leur overleden aan de gevolgen van een hartstilstand. Dat gebeurde drie kwartier nadat hij de wedstrijd in de sportklasse had beëin digd. Van Dam was tegen het einde van de wedstrijd afgestapt omdat het volgens hem niet lekker ging. De renner was al om gekleed toen hij - op weg naar zijn auto - werd getroffen door de hartstilstand. GPD MERDINGEN - Jan Ullrich heeft nog geen ploeg voor vol gend seizoen, maar denkt in de Catalaanse Week zijn come back te maken in het wielerpeloton. De Duitser is sinds begin juli geschorst wegens het gebruik van amfetamines. Die straf eindigt op 23 maart. „Tot Milaan-SanRemo ben ik geschorst. Als alles normaal verloopt, rijd ik eind maart de Catalaanse Week", zei Ullrich gisteren in Welt am Sontag. De Tourwinnaar van 1997 zit nog zonder contract voor vol gend seizoen. Het Deense CSC van zijn oud-ploeggenoot Bjarne Riis leek lange tijd in de race, maar mist op dit moment het geld om de Duitser vast te leggen. AFP door Cilya van der Kooy GAVERE - Wim de Vos is bij de veldrit om de Superprestige in Asper-Gavere zwaar ten val ge komen. De Brabander bleef hal verwege de race achter een paaltje hangen en sloeg over de kop. Hij raakte even buiten be wustzijn. Hij moest uit voorzorg de nacht in het ziekenhuis in Gent doorbrengen. „Er is nog geen diagnose. Hij heeft in ieder geval niets gebro ken en al zijn vitale delen func tioneren goed", zei manager Daems van De Vos' ploeg Spaar Select gisteravond. „Hij heeft wel overal pijn, maar beseft dat het veel erger had kunnen zijn. Volgens Daems heeft De Vos de symptomen van een hersen schudding. De renner uit Oos terhout zal vandaag verder worden onderzocht. ..Dan zal waarschijnlijk duidelijk wor den hoe lang Wim uit de roulatie is." De winst in de veldrit ging naar Bart Wellens. Richard Groenen- daal had grootse plannen, maar een zware verkoudheid door kruiste zijn ambities. De Rabo- renner moest genoegen nemen met de zesde positie. Groenendaal heeft dit seizoen zijn wedstrijden uitgekozen waar hij wil pieken. Op de zware parkoersen probeert de wereld kampioen van 2000 zijn kwali teiten uit te buiten. De race op de Koppenberg was de eerste belangrijke koers in dat rijtje en leverde hem meteen de overwin ning op. Op het modderige tra ject in Gavere zag hij opnieuw kansen voor zichzelf, maar zijn lichaam wilde niet meewerken. Hoewel hij zich verre van fit voelde, startte Groenendaal za terdag toch in de veldrit in Eer- negem. Hij vroeg zichzelf tij dens de wedstrijd voortdurend af waar hij mee bezig was en fi nishte uiteindelijk in de achter hoede. „Ik maakte fouten als een beginneling. Het sloeg ner gens op. Ik zou eigenlijk in Bel gië blijven, maar ben naar huis gegaan. Ik had hoog ingezet op dit weekeinde, daarom ben ik toch doorgegaan. Ik was niet doodziek. In de training viel het wel mee, maar als je je zwaar gaat inspannen, valt het toch te gen. Mijn benen wilden niet." ANP Advertentie 10% korting op 10 telefoonnummers en geen entreekosten. Bel 0800-0429. 25% korting op 3 telefoonnummers en geen entreekosten. Bel 0800-0429. Bepaal zelf de limiet van uw gesprekskosten. Kijk op www.kpn.com ratis notaspecificatie via internet. Kijk op www.kpn.com Direct inzicht in uw lopende gesprekskosten. Bepaal zelf de limiet van uw internetkosten. Kijk op www.kpn.com Kijk voor de voorwaarden op www.kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21