'EMS! D66 kraakt overdrachtsbelasting Onrust Londen over plan aanslag gifgas Noord-Korea geeft bezit van kernwapens toe 18 §5° A Bescheiden straatschoffie Partij komt met eigen plan om starters aan koophuis te helpen Militairen surveilleren in Caracas Doden door storm en regen in Midden- en Zuid-Europa Tumult in vrouwengevangenis Heilsleger bezorgd over Nederland Rechts gaat samen in Frankrijk Feyenoord verslaat PSV Mé Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 10° Buitje Af en toe een bui. Matige wind uit het zuidwesten bij maximaal 10 graden. 245e jaargang no. 272 maandag 18 november 2002 los nummer 1,10 door Hans van Soest ZWOLLE - D66 wil de overdrachtsbelasting af schaffen die kopers van een huis nu moeten beta len. Volgens D66-leider Ihom de Graaf is dit de beste manier om starters op de woningmarkt te on dersteunen nu de huizen prijzen zo zijn gestegen. De Graaf zei dit afgelopen za- terdag op een partijcongres in Zwolle, waar hij opnieuw werd gekozen tot lijsttrekker van zijn partij. De D66-leider reageerde met zijn voorstel op dat van PvdA- leiderBos. Die wil starters op de woningmarkt helpen door hun tijdelijk meer hypotheekrente aftrek te geven. Volgens De Graaf is dit echter een slecht idee, omdat Bos tegelij kertijd de hypotheekrenteaftrek voor veelverdieners wil verminde ren. Volgens hem belemmert dit de doorstroming op de woning markt. Volgens de D66'er zijn starters meer geholpen door de overdrachtsbelasting (nu 6 pro cent) te schrappen. Voorafgaand aan het congres was er kritiek op De Graaf. D66 werd gehalveerd bij de afgelo pen verkiezingen (er bleven ze ven van de veertien zetels over) en staat in de peilingen weder om op verlies. Er dienden zich echter geen serieuze tegenkan didaten aan voor het lijsttrek kerschap. In zijn toespraak zei De Graaf CARACAS - Het leger van Ve nezuela heeft in hoofdstad Ca racas gisteren de taken overge nomen van de politie. De regering van president Cha vez had opdracht gegeven tot de taakoverdracht. Het korps van 8000 agenten werd geleid door burgemeester Pena, een tegenstander van de populistische president. Vorige week vielen er in Caracas bij een confrontatie tussen poli tie en aanhangers van de rege ring een dode. Het slachtoffer viel toen de politie een belege ring door aanhangers van Cha vez van het kantoor van Pena probeerde te beëindigen. Oppositieleiders noemden de maatregel van de president om de autonomie van het korps op teheffen 'ongrondwettig' en rie pen op tot een algemene staking tegen de regering. De oppositie in Venezuela beschuldigt Cha vez van machtsmisbruik, een autoritair-populistische re- geerstijl en een slechte econo mische politiek. EFE/RTR/DPA dat zijn partij zich niet gek moet laten maken door de slechte pei lingen. Volgens hem moet D66 niet de fout maken zichzelf te overschreeuwen of te verloo chenen. „Wij doen niet mee aan de polarisatie", zei hij. Volgens hem staat D66 nog steeds voor redelijkheid en nuance. Als de partij bij de verkiezingen van 22 januari niet fors wat ze tels wint, moet zij niet deelne men aan welke regering dan ook, vindt De Graaf. Alleen wanneer D66 getalsmatig echt wat voorstelt, kan de partij een herkenbare koers varen in een regeringscoalitie. Hij sprak daarbij geen voorkeur uit voor een rechtse coalitie met CDA en WD of een linkse met CDA en PvdA. De rest van de kieslijst wordt de komende weken door de leden samengesteld. Zij kunnen hun stem uitbrengen op meer dan honderd kandidaten. Op 4 de cember wordt de definitieve lijst gepresenteerd. GPD pagina 3: zelfvertrouwen PvdA Het kleine Schlans in de Zwitserse Alpen ligt onder de modder na een landverschuiving, veroorzaakt door hevige regenval. van onze redactie buitenland BERN - In grote delen van Midden- en Zuid-Europa zijn dit weekeinde door het slechte weer zeker vier mensen om gekomen en vielen tientallen gewon den. De materiële schade door de harde storm en zware regenval loopt in de miljoenen euro's. In Oostenrijk bepaalde een buitenge woon krachtige föhn ruim drie dagen het weerbeeld. De omgeving van Salz burg werd uitgeroepen tot rampgebied. In de buurt van Zeil am See zijn door windstoten van 160 kilometer per uur tientallen daken van huizen gewaaid. In het nabijgelegen Uttendorf ont spoorde zaterdag een trein. Daardooi- kwam een 72-jarige vrouw om het le ven. In Oberösterreich verloor een 39- jarige boer tijdens een drijfjacht door een harde windstoot het evenwicht. Daardoor lostte hij per ongeluk enkele schoten. De man werd zelf getroffen en overleed aan zijn verwondingen. Ook in het zuiden van Duitsland veroorzaakte de warme zuiderstorm grote proble men. In Berchtesgaden ten zuiden van München raakte een man zwaarge wond, nadat door de orkaanwind een muur op hem was gevallen. Het verkeer dat via de wintersportplaatsen Mitten- wald en Garmisch-Partenkirchen naar het zuiden moest, werd zaterdag omge leid, omdat tal van bomen waren omge waaid. Volgens de Duitse politie loopt de schade in de miljoenen. Modderstroom Het dorp Schlans in het oosten van Zwitserland werd zaterdag getroffen door een modderstroom als gevolg van zware ^regenval. Vier mensen die een weg moddervrij maakten raakten ge wond toen zij getroffen werden door een tweede modderstroom. Honderden werden geëvacueerd uit gebieden die foto Andreas Meier/RTR bedreigd werden door aardverschui vingen. In Lombardije in het noorden van Italië worden een vrouw en haar dochter vermist, nadat ze door een modderstroom in de rivier Adda waren gesleurd. Zware regenbuien hebben in Noord-Italië grote schade aangericht. In Oost- en Zuid-Frankrijk over stroomden talrijke rivieren en beken door de grote hoeveelheid neerslag. In de omgeving van Besangon werden we gen afgesloten, omdat zij onder water stonden. Tenminste duizend inwoners in het gebied ten zuiden van Lyon moesten hun huizen verlaten. DPA/AFP/AP HEERHUGOWAARD - Vrouwelijke gedetineer den lopen op het dak van de vrouwengevangenis Amerswiel in Heerhugowaard. Enkele gedeti neerden hebben daar gisteren brandjes gesticht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie werden matrassen en prullenbakken in brand gestoken. Aan hel eind van de middag was het weer rustig. De reden voor de onrust is niet be kend. Zaterdagavond overleed een gedetineerde. Of de dood van de vrouw iets te maken heeft met de gebeurtenissen van gisteren, kon het ministerie niet bevestigen. foto Peter Mulder/ANP door Harm Harkema LONDEN - Scotland Yard heeft ruim een week geleden zes Noord-Afrikanen aangehouden die verdacht worden van het be ramen van een terroristische aanslag met gifgas. Drie van de zes worden nog vastgehouden op grond van de nieuwe Britse anti-terreurwet, de anderen zijn op vrije voeten gesteld. Dat meldde gisteren The Sunday Ti mes. De mannen zouden zijn aange houden op basis van informatie van de Britse binnenlandse vei ligheidsdienst MI5, die ter ore was gekomen dat de groep in grediënten voor een gifgasbom het land wilde binnenbrengen. The Sunday Times spreekt het vermoeden uit dat de groep gif had willen verspreiden tijdens de spits in de Londense Under ground (metro), maar levert daarvoor geen bewijzen, even- ilmMMIÜI—iHMl |)iWnl I I min als voor de suggestie dat het om cyanide zou gaan. De drie worden nog vastgehou den, omdat zij beschikken 'over materiaal voor terroristische doeleinden'. Volgens de krant zijn er geen ingrediënten voor gifgas gevonden. Scotland Yard heeft de aanhouding van het drietal bevestigd, maar doet verder geen mededelingen. Mocht een aanklacht wegens gebrek aan bewijs niet tot de justitiële mogelijkheden beho ren, dan kan justitie de drie toch in de cel houden op grond van louter het vermoeden zij de na tionale veiligheid ingevaar zou den kunnen brengen. De rege ring heeft deze vergaande mo gelijkheid gecreëerd naar aan leidingvan '11 september'. Tijdens een spreekbeurt eerder deze week zei de Britse premier Blair al dat er bijna geen dag voorbij gaat waarop hij geen in formatie op zijn bureau krijgt over een mogelijke terroristi Nederland wordt harder, zo blijkt uit een Nipo-onderzoek in opdracht van het Leger des Heils. Ruim driekwart van de be volking vindt dat tieners zelf schuldig zijn aan het feit dat ze ongewenst zwanger raken. Meer dan de helft van de deelne mers aan het onderzoek is van mening dat mensen met overdraagbare infecties als hiv en aids zelf schuldig zijn aan hun ziekte. In Navolging van Duitse (CDU/CSU) en Spaanse partijen (Partido Popular) heeft Frankrijk sinds gis teren ook een politiek conglomeraat ter rechter zijde: de Union pour un Mouvement Populair is een krachtenbundeling van de liberale (DL) en gaullistische (RPR) par tijen. De eerste voorzitter is voormalig pre mier Alain Juppé (foto). O Feyenoord is na de zwaarbevochten winst op PSV (1-2) weer volop in de race om het kampioenschap in de eredivisie. Het verschil met PSV bedraagt nog maar één punt. Feyenoord won de topper door treffers van Ono en Buffel. PSV kwam niet verder dan een tegengoal van Rommedahl. Koploper Ajax, dat het zwakke NEC met 6-0 van het veld veegde, heeft vier punten voorsprong op Feyenoord. PSV kreeg nog meer tegenslag te verwerken. Mark van Bommel liep een zware blessure op. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio- en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11sport; 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Jessica Smeenk LONDEN - Noord-Korea heeft voor het eerst toegegeven dat het beschikt over nucleaire wa pens. In een uitzending van de staats radio werd gisteren meegedeeld dat het land 'krachtige militaire tegenmaatregelen, met inbegrip van nucleaire wapens' heeft. Volgens het commentaar zou dat nodig zijn om zich te kunnen verweren tegen de toenemende nucleaire dreiging van de Ver enigde Staten. Dit meldde de BBC, die de Noord-Koreaanse uitzending heeft beluisterd. Vorige maand deelden de VS mee dat Noord-Korea had toe gegeven dat het in strijd met af spraken uit 1994 bezig was met de ontwikkeling van kernwa pens. Pyongyang kondigde ver volgens aan die installaties niet te zullen ontmantelen, voordat Washington met onderhande lingen begon. De VS weigerden echter met Noord-Korea te pra ten, voordat het zijn kernwa penprogramma ontmantelt. Kort daarop liet de Noord-Ko- reaanse regering weten het ge heime programma toch wel ter discussie te willen stellen. Maar de VS blijven bij hun eis. In de uitzending van gisteren beschuldigt Noord Korea de VS van 'belasteren en kwetsen'. Het 'roekeloze' Amerikaanse ge drag bedreigt volgens de ver klaring het recht van Noord- Korea op bestaan en souvereini- teit. „Onder die omstandigheden kunnen we niet met de armen over elkaar blijven zittenANP (Advertentie) sche actie. The Sunday Times meldde gisteren ook dat de ter reurorganisatie Al Qaeda nieu we bedreigingen tegen de VS heeft geuit, De krant citeert een journalist van de Arabische nieuwszender Al Jazeera, die een document in handen zou hebben gekregen van Al Qaeda, waarin onder meer de Ameri kaanse steun voor Israël en de kwestie-Kashmir worden ge noemd als reden voor aansla gen. Dreiging De Franse minister van Defen sie Michèle Alliot-Marie heeft gisteren gezegd dat de dreiging van terreuraanslagen in Frank rijk is toegenomen. Zij gaf geen verdere details, maar zei dat Frankrijk alle middelen op het gebied van inlichtingen, pre ventie en bescherming mobili seert, en dat 'gevoelige plaatsen' extra bescherming krijgen. GPD straat: postcode: plaats: telefoon- Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50) C per kwartaal met automatische incasso 55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1