Donkere wolken boven Hiddink Hoek door het vuur voor Nijskens 13 I I I I I I ®m n®®yi^ De oude Witschge leeft zelfs nog op bij zo veel moois 14 15 16 20 21 22 PSV verliest topduel van Feyenoord en raakt Van Bommel kwijt De Nooijer mag weg bij Heerenveen Hoek loopt schorsingen op in Lisse Jomanda maandag 18 november 2002 Romeo kan nog lachen Terneuzen gaat de markt op Diederik Hiensch slaat terug Schokeffect voor Yerseke Tjoba toont meer flair Uytdehaage is nog geen top Dammers sluiten vrede op EK Hoor Jaap van Essen EINDHOVEN - Wie zou denken dat Guus Hiddink na een dra matische week met PSV de ko mende dagen eens flink aan de slag gaat met zijn spelers komt bedrogen uit. De geplaagde trainer vertrok gistermiddag halsoverkop naar Zuid-Korea voor promotionele activiteiten. „Dat is al lang geleden vastge legd", zei Hiddink, die na het echec in de Champions League gisteren werd afgetroefd door Feyenoord (1-2). Het kan allemaal nog erger wor den met de Brabanders, want het laat zich aanzien dat PSV de komende maand Mark van Bommel moet missen. De aan voerder viel uit met een vrijwel zekere spierscheuring in het bo venbeen. PSV zonder Van Bommel, dat is zoiets als Feyenoord zonder het complete drietal Van Hooijd- onk, Bosvelt en Van Wonderen. Vorig jaar kreeg de aanvoerder in september makke met een knieblessure. PSV stortte me teen in elkaar. Aanjager Mark van Bommel is hoe dan ook het brein en de aanjager van PSV. Hij steekt met kop en schouders boven zijn collega's uit, in Nederland is hij een top- speler, vooral omdat hij men taal verder is dan de rest. Mark van Bommel is een echte winnaar met een over-mijn- lijk-mentaliteit, en daar ont breekt het juist bij het brave PSV verder nogal aan. Dat bleek weer uit de nogal ontluisterende manier waarop PSV in Europa acteerde. Voetballend ziet het er allemaal wel aardig uit, maar als het echt op knokken aan komt, legt PSV het af. Dat was ook gisteren weer het LEEUWARDEN - Gérard de Nooijer mag van trainer Foppe de Haan bij SC Heerenveen ver trekken. De 33-jarige verdedi ger, wiens contract na dit seizoen afloopt, berust in de si tuatie. „Mijn dagen zijn hier ge teld." De Nooijer ontbrak gisteren in de selectie voor de uitwedstrijd tegen Vitesse. Hij had in de aan loop naar het duel te kennen ge geven dat hij niet als reserve op de bank wilde zitten.Ik voelde me niet te groot om op de bank te zitten, maar ik heb de trainer in een goed gesprek aangegeven dat ik als reserve geen meer waarde heb. Dan kan hij beter een jonge jongen aan het grote werk laten ruiken." De Haan: „Gérard had de hele week niet goed getraind. Daar hebben wij over gesproken. Hij heeft gezegd dat hij grote moeite heeft om terug te knokken. Ik heb hem gevraagd: als je moet invallen en je moet strijd leve ren, kun je dan al je krachten mobiliseren? Dat kon hij niet, zei hij. Nou, dan is het duidelijk, dan gaat-ie niet mee. 'Mijn da gen hier zijn geteld, dan ga ik liever naar een andere club', zei hij." Van De Haan mag dat, omdat hij met Hansson, Klompe en Eb- binge goed in de mandekkers zit. LISSE - De selectie van Hoek wordt de komende week nog verder uitgedund. De koploper in de hoofdklasse moet in de volgende wedstrijd thuis tegen Volendam drie spelers missen door schorsingen. Patrick de Guchteneire, Djamel Buyse en Mare Minnaert liepen in Lisse tegen de derde gele kaart van dit seizoen aan. Hoek krijgt in de komende week nog meer onheil over zich heen, want Björn Langeveld raakte zaterdag geblesseerd aan de hamstring. Vanavond wordt be keken hoe ernstig die kwetsuur is. De terugkeer van de langdurig geblesseerde spelers is nog niet inzicht. Musa Kanu staat in de cember voor een operatie die hem voor de rest van de compe titie uitschakelt. Bart Poppe loopt al zonder krukken, maar heeft nog niet getraind. geval. Feyenoord kwam naar Eindhoven in de wetenschap dat een nederlaag zo ongeveer een einde aan het seizoen zou maken. PSV wist dat de Rotter dammers tot op het bot zouden gaan. En toch won Feyenoord de slijtageslag, net zoals ze vorig seizoen PSV uitschakelden in de Uefa-Cup. Feyenoord is zeker niet beter dan PSV, maar in mentaal opzicht wel verder. De Rotterdammers sloegen gis teren toe, nadat ze een klein halfuur met de nodige mazzel de aanvalsgolven van PSV hadden weerstaan. Natuurlijk had alles anders kunnen uitpakken wan neer arbiter Temmink een tref fer van Kezman na welgeteld 75 seconden had goedgekeurd. De scheidsrechter meende een overtreding van Vennegoor op Lodewijks te hebben gezien, maar daar klopte niets van. Mazzel voor Feyenoord, dat ook zwijnde toen Van Bommel op de paal schoot, Vennegoor een gro te kopkans miste en Lodewijks nog een drietal fraaie reddingen verrichtte. Het was de Japanner Ono die de wedstrijd omkieperde. In de 28e minuut schoot hij raak na een dubbele een-twee met Bombar- da en Buffel. Nog voor rust was het 0-2Buffel scoorde nadat hij was weggestuurd door Bombar- da. Mes De Argentijn was doorVan Mar wijk in de basis gezet juist van wege zijn mentaliteit, Kort voor rust ging Faber wel aan zijn nek hangen om hem tegen te hou den, maar Bombarda knokte zich gewoon langs hem heen om de bal bij Buffel te brengen. En zo ging het vaak. De belang rijke duels werden meestal ge wonnen door Feyenoorders, die lang niet allemaal goed waren, maar wel het spreekwoordelijke mes tussen de tanden hielden. Weliswaar maakte Rommedahl in de 54e minuut nog 1-2, maar verder stond Feyenoord de thuisploeg eigenlijk maar bitter weinig kansen meer toe. Al met al won Feyenoord te recht. Briljant was het allemaal niet, maar soms gaat het daar ook niet om. En toch is Guus Hiddink ge woon vertrokken. Dat komt wat vreemd over. Uit Europa geke geld, verloren in eigen huis, de aanvoerder zwaar geblesseerd en de coach op stap naar Azië. Alleen als Hiddink terugkomt met de international Park in Mateja Kezman maakt met een halve omhaal de goal die PSV op een voorsprong had kunnen brengen tegen Feyenoord. De treffer werd om onduidelijke reden afgekeurd. foto Robert Vos/ANP door Frits Bakker LISSE - Moest hij nou lachen of huilen om de bevrijdende goal, die Hoek zaterdag in Lisse nog een gelijkspel opleverde (1-1). Twee trillende handen verbor gen het gezicht van Angelo Nijs kens, want hij wilde op het veld zijn emoties niet tonen. Het had er lang naar uitgezien dat Hoek zaterdag ook op het sportieve vlak de slag zou missen, maar één minuut voor tijd schoot Mare Minnaert de zuurverdien de gelijkmaker achter de keeper van FC Lisse. Het doelpunt zorgde voor een enorme opluchting bij de club die een weeklang op een vul kaan had geleefd. Mare Min naert rende onmiddellijk naai de bank om zijn trainer te om helzen. Patrick Naudts, de ma nager, maakte gelijk na afloop als eerste een gebaar dat leek op een verzoening. Hij zag de emo tie bij Nijskens en sloeg hem twee keer hard en zonder woor den op de rug. En Kees de Feyter, de voorzit ter, sprintte vanaf de tribune het veld op en sloeg een arm rond de schouders van de trai ner. Het was eigenlijkheelbizar, die poging om nog iets goed te maken in een affaire die de kop loper in de hoofdklasse nu al weken in zijn greep houdt. Onder spanning „Ik gun het Angelo echt", zei Kees de Feyter. „Wij ook, want heel dat spel op de achtergrond heeft ons behoorlijk aangegre- Marc Minnaert (links) en Arjan Human (rechts) zetten druk op de verdediging tijdens het offensief van Hoek. foto Boelo Meijer pen", bekende Jürgen Belpaire. „Je zag het ook in de wedstrijd", vond Arjan Human. „We ston den voor de rust te veel onder spanning, daarna viel het van ons af." „Ja, prachtig", glunder de Rieno van Oost, „dat we zo kunnen laten zien hoe we achter de trainer staan." En de trainer zelf? Hij voelde zich ongemakkelijk bij de reac ties van de twee mensen die hij een dag eerder nog als zijn grote tegenstanders zag. Hij slikte het leed weg van een weeklang sla peloze nachten, veegde een traantje van het gezicht en koes terde na afloop in de kleedka mer het puntje dat op het eind van de wedstrijd toch nog uit de lucht kwam vallen. „Je moest eens weten hoe be langrijk dit is voor het elftal en voor mij", fluisterde hij met een brok in de keel. „Ik heb alles nu zo goed mogelijk van me afge zet. Toen ik vrijdag had gezegd dat dit mijn laatste jaar is, viel er een zware last van me af. En nu weet ik zeker dat we er iets moois van gaan maken." De twijfel die er vooraf nog was geweest, viel na de uitbeurt bij FC Lisse helemaal weg. Wie Hoek zaterdag na de rust zag vechten tegen een 1-O-achter stand wist dat er een diepere achtergrond was dan zo maar een gevecht om de bovenste plaats. Het hele elftal, met de routiniers voorop, ging door het vuur voor de trainer. Jürgen Belpaire, die voor rust drie geweldige reddingen ver richtte, maar bij de tegengoal in de fout ging, bekende: „Zoals we na de rust hebben gespeeld, dat kan niemand een hele wed strijd volhouden. Heb je die in zet gezien, allemaal puur op ka rakter. Dat zegt heel veel over dit elftal en over hoe we achter de trainer staan." „Ik wil dat we alleen aan voet ballen denken", had Nijskens op de morgen van de wedstrijd aan zijn spelers gevraagd. Het bestuur (afgezien van de voor zitter en de vice-voorzitter), de spelers en begeleiders waren voor het vertrek naar Lisse nog niet eens op de hoogte van wat zich een dag eerder had afge speeld. „Ik heb mijn spelers in de bus verteld dat ik aan het eind van dit seizoen wegga", zei Nijskens later. „En gevraagd of ze daar zo goed mogelijk mee om wilden gaan." Kees de Feyter: „Wij hadden het vertrek van de trainer nog stil willen houden. Het is helaas weer uitgelekt." Maar ondanks alle stress vooraf kwam de koploper in Lisse als morele winnaar van het veld. „We kunnen nu weer alle aan dacht weer op het voetbal rich ten" sloot Angelo Nijskens een hectisch dagje af. pagina 15: Hoek vecht terug in Lisse zijn koffer, is het uitstapje nog een beetje uit te leggen. PSV - Feyenoord 1-2 (0-2). 28. Ono 0-1, 43. Buffel 0-2, 54. Rommedahl 1-2. Scheidsrechter: Temmink. Gele kaart: Song, Kalou, Paauwe (Feye noord). Aantal toeschouwers: 33.000. PSV: Waterreus; Bogelund (72. Lu cius); Ooijer, Faber en Bouma; Rom medahl, Van Bommel (90. Bruggink Vogel (77. Van der Schaaf) en Rob ben; Vennegoor of Hesselink en Kez man. Feyenoord: Lodewijks; Song, Van Wonderen, Paauwe en Rzasa; Emer- ton, Bosvelt, Ono en Lurling (81.Loovens); Buffel en Bombarda (50. Kalou). GPD Jk heb me verbaasd over de laflieid van de trainers van Feyenoord en PSV. Ze moes ten allebei winnen om verder te komen in de Europese toernooien. Maar uit de op stelling en speelwijze van Feyenoord kon je dat niet af leiden. Ze hadden gewoon vol op de aanval moeten spe len. En als je niet over Pierre van Hooijdonk kan beschik ken, moetje met Mariano Bombarda spelen. Die doet het de laatste tijd gewoon heel erg goed. Maar Bombar da werd er pas bij een 2-0- achterstand ingebracht. Hij was meteen een aan speelpunt en zorgde voor gevaar. En Feye noord moet toch gezien hebben dat Newcastle United een typisch En gels spelle tje speelt. Lange ballen rich ting de spits, doorkoppen en Bellamy duikt in het gat. De eerste twee goals kwamen zo tot stand, maar pas in het laatste kwartier ging Bosvelt voor Shearer lopen. Ze had den een mannetje voor She arer moeten zetten. En Bom barda had vanaf het begin moeten spelen. De uitscha keling is puur te wijten aan de lafheid van de trainers. Bij Feyenoord en bij PSV, want daar ivas het precies hetzelfde. Ze moesten win nen bij Arsenal om verder te gaan in het Uefa Cup-toer nooi en konden niet gokken op een nederlaag van Auxer- re. Dan ga je toch aanvallen tegen een veredeld tweede elftal van Arsenal! Maar dat gebeurde niet, ze spelen bijna een uur tegen tien man en Hiddink brengt pas tien mi- L nuten voor tijd Jan Venneg oor of Hesselink in. Dat vind ik laf en tactisch onbenullig. En dat Guus Hiddinkzo'n ge weldige trainer is, daar komt PSV nu misschien ook wel een beetje van terug. Gerets moest weg, ook onder druk van de spelers, maar PSV is er niet echt op vooruitge gaan. Ze hebben de eerste ronde van de Champions League niet overleefd en ik ben benieuwd wat Harry van Raaij nu gaat doen. Voor Bert van Marwijk geldt dat overigens niet bij Feye noord. Hij heeft een prachtig elftal neer gezet en vo- Gé,. rig jaar de Uefa Cup gewonnen. Maar hij had Feye noord wél in de tweede ronde kun nen bren gen. De thuiswed strijd tegen Newcastle was de laatste kans en dan moetje niet meer praten over de wedstrijden daarvoor tegen Dinamo Kiev en Juventus. Daar schiet je helemaal niets meer mee op. Ajax kreeg uiteindelijk wel loon naar werken. Ze hadden natuurlijk geluk dat Rosen borg z 'n sportieve plicht deed tegen Lyon. Maar bij Ajax zag je wél de wil om te win nen. De intentie was er om een goal te maken. Dat ge beurde al vrij snel, maar het doelpunt van Van der Vaart werd om onbegrijpelijke re denen afgekeurd. En dan hoor je achteraf als die wel had geteld, dan had de wed strijd heel anders gelopen. Hoe weetje dat nou? We zijn toch geen Jomanda. Gérard de Nooijer door André Hoogeboom AMSTERDAM - Ajax is in top vorm en bekroonde een week vol uitersten met een soevereine koppositie in de eredivisie. De 6-0-zege op NEC was er boven dien een om in te lijsten. Na een snelle 2-0 in de tweede helft kon Ajax zich zelfs bij vlagen galle- ryplay veroorloven. Fraaie goals, mooie voetbalmo menten, drie ballen tegen paal en lat. Het werd een voetbal- feest voor een doorgaans kri tisch thuispubliek, dat gisteren zelfs opveerde van plezier bij het zien van zoveel fraais. De tweede helft deed een eerste matige omloop snel vergeten. Vijf goals in drie kwartier tegen een ploeg die niet in staat was om volwaardig tegenspel te bie den. NEC werd zoekgespeeld door Ajax, fungeerde als gewil lige sparringpartner voor een ploeg die genadeloos en vol pas sie tot het laatste fluitsignaal volhield. Wie hoog zit, kan hard vallen. Maar voor Ajax kan er eigenlijk weinig meer misgaanOf de ver moeidheid door het loodzware programma moet stevig in de benen slaan. Maar de frisheid in het hoofd van de jonge ploeg is een ijzersterke troef. De tegen standers in de nationale compe titie blijken gebukt te gaan onder een minderwaardig heidscomplex als ze tegen de kampioen in het strijdperk tre den. Het orkest van Koeman speelde gisteren bij vlagen - en vooral na rust - de sterren van de hemel. Zonder het teambelang uit het oog verliezen was er ook nog voldoende ruimte voor frivoli teiten. NEC stond erbij en keek ernaar. Zoals naar het lobje van troetelkind Rafael van der Vaart, dat deed denken aan Bergkamp in zijn beste dagen. Van der Vaart, altijd op zoek naar een doelpunt, nam num mer vier voor zijn rekening, na een hechte combinatie met Wit schge en Maxwell. Eerder had Van der Meijde na een snelle prikactie al voor 3-0 gezorgd. Dat het voor rust allemaal niet zo denderend was, viel ook te verklaren. De week van Ajax was er een vol uitersten. Verlie zen van Inter, toch door in de Champions League en een lo ting om van te watertanden. Mido fungeerde tegen NEC weer eens als aanvalsleider en wat de Egyptische spits onder scheidt van concurrent Ibra- himovic is vooral zijn passie en zijn sympathieke uitstraling. Gisteren scoorde hij nummer één en nummer twee. Beide ke ren met het hoofd. De eerste goal werd voorbereid door Trabelsi, de Tunesiër, die inmiddels is uitgegroeid tot een ware vedette in de Arena. Verslapt door de ra madan, waardoor hij van 's mor gens vijf uur tot 's avonds vijf uur niet eet, maar ook niet drinkt; aangeslagen door een slepende blessure, verzorgde hij toch de inleiding tot 1-0. Koe man was vol lof over zijn rechts achter. „Ik kon niet zien dat hij verzwakt was. Hij bleef maar gaan." Toch is het een zware tijd voor de moslims in de groep, zo be kende topschutter Mido: „Ik zet de wekker 's morgens om vijf uur en dan drink ik veel en eet wat. Het is zwaar, maar nog net te doen." Nordin Boukhari, ook moslim, onderstreepte zijn in- valsbeurt met een vlammende goal, de zesde van Ajax. „Aan dat schot viel ook niet te zien dat hij verzwakt is", zei Koeman met gevoel voor understate ment. Het zijn de verworvenheden van een multiculturele ploeg. In middels is wel duidelijk dat de voordelen daarvan aanzienlijk groter zijn dan de nadelen. De passie en de ambitie van Ajax' kleurrijke gezelschap lijken de nuchtere en realistische aanpak van Koeman op essentiële pun ten te versterken. Ajax kan geen schaakvoetbal meer spelen, daarvoor is de gedrevenheid en de ambitie van het stel jonge voetballers te groot. Ook Chivu rook gisteren zijn kans om zich te mamfesteren. De run van de aanvoerder richting NEC-doel werd pas gestuit in het straf schopgebied door Hersi. Die kreeg rood en Bergdolmo een penalty. Dat was 5-0 en Ajax ging door. Zelfs de oude Witsch ge is opgeleefd en dat zegt veel, zo niet alles over het Ajax van Ajax - NEC 6-0 (1-0). 15. Mido 1-0, 47. Mido 2-0, 53. Van derMeyde 3-0, 73. Van der Vaart 4-0, 77. Bergdolmo 5-0 (strafschop), 90. Boukhari 6-0. Scheidsrechter: Haverkort. Rode kaart.76. Hersi (NEC). Gele kaart:: Galasek (Ajax), Wisgerhof, Wielaert (NEC). Toeschouivers: 46.084

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13