Nauwelijks trillingen Calandweg Kunst en vliegwerk voor miljoenen ïe! Klanten in rij voor illegale zendmast PZC Extra geld voor administratie van peuterspeelzalen 13 Twijfel over onderzoek Ganzen Prunje nog niet geteld Diefstal uit auto Vertraging op Zeeuwse spoorlijn Sluis bij Vlissingen gestremd Lage opkomst inentingen Tholen Dronken bestuurder aangehouden Boer betrapt op vernietigen dode runderen deurloo Meer dan 80.000 occasions vind je op '°tingsbrief 2003 AutoTrack.nl zaterdag 16 november 2002 rinorAli Pankow ZIERIKZEE - Ondanks de tweehonderd streekvervoer- bussen en talrijke vrachtwa gens die dagelijks over de Calandweg rijden, zou er in de huidige situatie geen sprake zijn van hinder door trillingen inde dag- en avondperiode. Dat is de belangrijkste conclu sie van het trillingsonderzoek dat de Grontmij/ Bravenboer Scheers in opdracht van de ge meente Schouwen-Duiveland heeft uitgevoerd. Bewoners van de Calandweg klagen al lange tijd over de grote verkeersdruk in hun straat en over de trillingen van het zwaar verkeer die scheuren in hun wo ningen veroorzaken. Zij dron gen bij voormalig wethouder C. Veerhoek aan op verbetering van de leefbaarheid in hun woonomgeving. Buitenom Het üefste hadden de bewoners gezien dat vervoersmaatschap pij Connexxion haar bussen voortaan buitenom over de N59 zou laten rijden. De streekver voerder gaf echter aan niet zon der de route Calandweg te kun nen, om de talrijke buslijnen goed op elkaar te laten aanslui ten. Naar aanleiding van de klach ten van de bewoners liet de gemeente ook een trillingson derzoek uitvoeren. De huidige wethouder L. Geluk-Poortvliet besprak de uitkomsten daarvan deze week met het actiecomité Calandweg en een functionaris van Connexxion. Hoewel het onderzoek uitwijst dat er op basis van wettelijke normen formeel nauwelijks sprake is van trillingsoverlast, ervaren de bewoners dat anders. Bewoonster S. Mol-Kleinepier heeft ook wat twijfels over de wijze waarop het onderzoek is uitgevoerd. „De mannen die de metingen doen, moeten van de Arbowet van die rode jacks dra gen, maar die vallen natuurlijk wel op en dan zullen de bus chauffeurs wel vaart minde ren". Hoewel de verkeersoverlast in haar straat wellicht niet zomaar verholpen zal zijn, heeft Mol waardering voor de wijze waar op Geluk de resultaten van het trillingsonderzoek met het ac tiecomité heeft besproken. Zo heeft zij de bewoners geadvi seerd ook zelf actie te onderne men om het vrachtverkeer over de Calandweg tegen te gaan. „Als wij kunnen achterhalen welke vrachtauto's onze straat als sluiproute naar het indu strieterrein gebruiken, gaan wij de bedrijven benaderen met het verzoek hun chauffeurs voort aan over de N59 te laten rij den", zegt Mol. Roerfilter Connexxion heeft toegezegd te bezien of er in de vroege och tend- en late avonduren wel licht wat buslijnen kunnen vervallen om de druk op de Ca landweg te verminderen. Ook wil de streekvervoerder bekij ken o f op deze li jnen wat moder nere bussen kunnen worden in gezet. Die veroorzaken minder trillingen en beschikken boven dien over een roetfilter die kwa lijke brandstof-uitstoot tegen gaat. De wethouder zal het actiecomité over circa drie maanden uitnodigen om de re sultaten van het overleg met Connexxion te melden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De illegale zendmast aan de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee vindt gretig aftrek bij de aanbieders van mobiele telefonie. Na Dutchtone, eigenaar van het dertig meter hoge bouwwerk en 02 heeft gisteren ook Ben antennes in de top bevestigd om het bereik in die hoek van Schouwen-Duiveland te ver beteren. De gemeente kan vooralsnog niets ondernemen tegen de plaatsing van nieuwe anten nes in de illegale mast, aldus medewerker bouw- en wo ningtoezicht R. Stam. De mast is weliswaar zonder de vereis te vergunningen neergezet, maar het staat iedereen vrij er antennes aan te hangen. Die activiteiten is niet vergun- ningplichtig, heeft navraag bij de Vereniging van Nederland se Gemeenten geleerd. Niet geschikt De locatie Nieuwe Kooiweg is volgens het onlangs vastge stelde antennebeleid van de gemeente Schouwen-Duive land niet geschikt voor de op richting van dergelijke mas ten. Anders is het gesteld met het bedrijventerrein aan de Boerenweg, een paar honderd meter verderop. Per 1 januari wordt het door een wetswijziging eenvoudi ger om voor dergelijke doel einden een bouwvergunning aan te vragen. Duurt het vol gens de huidige procedure al snel negen tot twaalf maanden voordat al dan geen toestem ming komt, in het nieuwe stel sel wordt dat teruggebracht tot twee maanden. Verplaatsing Stam gaat er vanuit dat Dutchtone voor januari een bouwaanvraag zal indienen voor de Boerenweg ter vervan ging van de huidige mast, die daar inmiddels alweer een jaar illegaal staat. Volgens een woordvoerster van de tele foonmaatschappij is een ver plaatsing inderdaad de bedoe ling. „Het gaat ons om de beste dekking. Iedereen wil kunnen bellen." Na Dutchtone en 02 heeft nu ook Ben antennes aan de illegale zendmast bij Zierikzee bevestigd voor een beter bereik van mobiele telefoons. foto Dirk-Jan Gjeltema Heeft Dutchtone ook in janua- vergunning aan te vragen, dan vanwege de wetswijziging nu ri nog niet gereageerd op de eis worden kort daarop concrete nog even afwachtend opge- van de gemeente om de mast te stappen ondernomen, ver- steld, maar die mast gaat daar verwijderen en een nieuwe wacht Stam. „We hebben ons weg!" SEROOSKERKE (S) - Hoeveel ganzen bivakkeren in het Schouwen-Duivelandse natuurgebied De Prunjeis nog steeds niet duidelijk. Volgens boeren in de omgeving richten foura- gerende ganzen schade aan op hun land, maar hoe groot de schade exact is, is niet bekend. Dat maakt vaststelling van het aantal ganzen bijzonder lastig. De Dienst Landelijk Gebied probeert alsnog alle benodigde gegevens op rij te krijgen en hoopt begin 2003 met een tussenrapportage te kunnen ko men. DREISCHOR - Onbekenden hebben gistermiddag ingebor- ken in een auto die geparkeerd stond op de Langeweg in Dreischor. Uit de auto werden een GSM, kleding, een porte feuille, duikartikelen, een horloge en persoonlijke papieren ontvreemd. De waarde van de gestolen goederen bedraagt en kele honderden euro's. GOES - Treinreizigers op de Zeeuwse spoorlijn moeten tot het einde van het jaar op werkdagen rekening houden met vertraging. Overdag wordt er tussen Goes en Middelburg ge werkt, waardoor slechts één spoor beschikbaar is. In op dracht van Railinfrabeheer worden klemmen vervangen waarmee de spoorrails op de bielzen vastzitten. Bij veel on derhoudswerk kiest Railinfrabeheer ervoor het treinverkeer in een weekeinde of meerdere weekeinden stil te leggen. Dat is op de Zeeuwse lijn niet gebeurd, omdat het om een langdurig karwei gaat. VLISSINGEN - Met een grote zuiginstallatie worden maan dag de schelpen van de deuren van de Grote sluis in het Ka naal door Walcheren in Vlissingen verwijderd. Door de schel- paangroei kunnen de sluisdeuren niet altijd gesloten worden. Een duikteam voert de werkzaamheden uit. De sluizen zijn van8.00totl2.00 uur en van 140 0 tot 180 0 uur gestremd voor de scheepvaart. THOLEN - In de gemeente Tholen is de laagste opkomst ge weest bij de tweede ronde van inentingen tegen meningokok- ken C in Zeeland. Zo'n zeventig procent van de opgeroepen zes- tot veertienjarigen liet zich inenten. Het gemiddelde in de provincie lag bij de tweede inentingsrondeop ongeveer 88 procent. Volgens de GGD was de lage opkomst op Tholen vol gens verwachting. Ook in de eerste inentingsperiode was de opkomst in de gemeente Tholen al het laagst. Het percentage lag toen op een kleine zeventig procent. De reden voor de lage opkomst heeft vooral met geloofsovertuiging te maken. Het is met name binnen strenggelovige gereformeerde gemeen schappen verboden om te worden ingeënt. SEROOSKERKE (W) - Een 68-jarige man uit de gemeente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden omdat hij teveel gedronken had. Op het politiebureau bleek dat de man twee en hal f keer zoveel gedronken had dan is toe gestaan. Hij kreeg een bekeuring, een rijverbod van zes uur en hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. AXEL - Bij een controle op een boerenbedrijf in de gemeente Axel heeft de Algemene Inspec tie Dienst (AID) vier kadavers gevonden. De boer had de dode dieren zelf begraven. Dat is ver boden volgens de destructiewet. De AID hield de controle omdat de eigenaar van het bedrijf nau welijks aan- en afmeldingen deed van zijn veestapel. Ook hadden omwonenden regelma tig dode dieren zien liggen. Uit gegevens van het destructiebe drijf bleek bovendien dat er geen dode dieren van de boerde rij zijn afgevoerd. Volgens de administratie zijn nog dertig tot veertig runderen 'zoek'. De Algemene Inspectie Dienst heeft een gespecialiseerd be drijf ingeschakeld om ter plaat se de grond na te speuren. Dat kwam niet verder dan de ont dekking van drie begraven ka davers van vee en de overblij fse- len van een hert of schaap. De boer krijgt een proces-ver baal voor het overtreden van de destructiewet en de regelgeving voor het registreren van zijn dieren.. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De inzet was te prijzen: minder belastingverhoging voor onze burgers. Bij een spelletje monopoly kun je hiervoor nog eens een paar hotels opruimen om elders te investeren in huizen. Maar bij een gemeentelijke begroting staat er meer op het spel: een uitgebalan ceerd toeristisch product, acceptabele werktijden voor ambtenaren en een overheid, die zich aan de afspraken houdt. Welke prijs wil je betalen voor wat minder onroerendzaak-be- lasting? Geld kost het de burger toch. door Ali Pankow en Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft zijn eerste begroting vastge steld. Dat bleek geen sinecure. De voorgestelde forse belas tingverhogingen moesten hoe dan ook verzacht worden, vond elke fractie. Van de zestien amendementen halen tien de hoofdelijke stemming. Hiervan worden er vier aangenomen. Dat hadden er overigens vijf moeten zijn, ware het niet dat de ChristenUnie door de bomen even het bos niet meer zag en 'verkeerd' stemde. Met een twee uur-durend voor- leesuurtje begint de bijeen komst nog ordentelijk én saai. De fractievoorzitters verkondi gen hun visie op de begroting. Een spervuur van vragen wordt op het gemeentebestuur losge laten en er wordt flink gesleu teld aan de cijfers. De toeristen belasting kan volgens menigeen best stukken verhoogd: liever de toerist dan de burger als melk koe. Wethouder Ger van de Vel de lijkt verbijsterd over het gemak waarmee het CDA de eerder gemaakte afspraken over deze doelbelasting wil openbre ken. Zij houdt zich liever aan de afspraken die daarover ook met de ondernemers zijn ge maakt. Bij Alert! blijkt ernstig behoefte te bestaan aan aanscherping van het korte-tennijn-geheu- gen. Vragen over de kermis in Zierikzee, naar een overzicht van verouderde bestemmings plannen, naar de exploitatie van het ontwikkelings- en grondbedrijf en naar de voort gang van woningbouwplan D'Heule 2 in Nieuwerkerk zijn alle achterhaald. Het vaststellen van de eerste begroting van de gemeente bleek geen sinecure; van de zestien amendementen, waarin met schijnbare een voud met grote bedragen en belangen werd geschoven, werden er vier aangenomen. foto Dirk-Jan Gjeltema Hadden de fracties als reactie op hun zeer uiteenlopende idee- en gehoopt op een alternatief plan van burgemeester en wet houders, dan kwamen ze bedro gen uit. In het nieuwe politieke landschap zijn het immers de raadsleden die in een open dis cussie met elkaar tot overeen stemming moeten komen, zo legt wethouder Ger van de Velde hen fijntjes uit. Tijdens een schorsing kruipen alleen de co alitiepartijen van WD, CDA, Alert! en PvdA bij elkaar om de wijzigingen in de begroting voor te koken. De andere frac ties krabbelen snel hun ideeën op papier, waarna ze wat rond- lummelen in de gemeentelijke kantine. Is dit het beeld van du alisme? In tien amendementen wordt met schijnbare eenvoud met grote bedragen en belangen ge schoven. Het pleidooi van de WD voor openstelling van het gemeentehuis op zaterdagoch tend met als insteek een vrien delijk gebaar te maken naar de burger, lijkt gespeend van elke realiteitszin. Ambtenaren zijn nou eenmaal geen middenstan ders en het opstarten van een ambtelijk apparaat kost veel meer tijd en geld dan het open schuiven van een winkelpui. Er is een lobby in de wandelgangen voor nodig om de liberalen daarvan te doordringen. Tussen de bedrijven door wordt even het betaald parkeren op het Transferium er doorheen ge jast. Willen de fracties daad- analyse werkelijk parkeergeld innen op het Renesser megaparkeerter- rein? Of gaat het puur om de op brengsten? Behalve WD en CDA rept niemand in eerste in stantie over deze heffing. Wet houder Lenny Geluk probeert met inhoudelijke argumenten de gemeenteraad van deze plan nen te weerhouden. Maar het waarom van het gratis Transfe rium komt amper ter tafel. De filosofie achter deze toeristi sche voorziening wordt vlotjes geofferd ten behoeve van wat minder belasting. Tot ongenoegen van Christen- Unie-voorman Jan van den Ber ge. Daar waar Schouwen-Dui veland zich hard maakt voor betrouwbaarheid met consis tent beleid beticht hij zichzelf en zijn mederaadsleden van 'ad hoe' beslissingen. Dit komt hem op een uitbrander van Pia Ber- revoets van Leefbaar Schou wen-Duiveland te staan, die zegt wel degelijk over haar zaakjes te hebben nagedacht. Het is diezelfde ChristenUnie die even later glashard laat zien hoe chaotisch het miljoenenspel van Schouwen-Duiveland ge speeld wordt. Margot de Pagter realiseert zich met schaamrood op de kaken té laat dat haar fractie bij het voorstel voor ex tra geld voor de peuterspeelza len 'verkeerd heeft gestemd'. De move die ze dan maar maakt met het indienen van een amen dement op het welzijnspro- gramma wordt door burge meester Jack Asselbergs omschreven als 'een beetje vreemd'. Het doorgewinterde raadslid Gilles Houtekamer van de SGP helt wat gelaten achterover in zijn zetel. Hij is niet te spreken over de gang van zaken bij deze begrotingsbehandeling. Twee uur 'leestijd' door dat gortdroge voordragen van de algemene beschouwingen maakt de ge meentepolitiek er wat hem be treft niet dynamischer op. Dit moet veranderen. Voortaan vooraf die beschouwingen in dienen zodat er tijdens de be grotingsbehandeling zelf vol doende tijd is voor inhoudelijke discussies. Hij kondigt aan bin nenkort met concrete voorstel len daarover te komen. De raadsleden knikken en wor stelen onverstoord verder door met de bulk aan amendemen ten. Wim Stouten van LSD mist amendement D. Hoe kan dat nou? „Dat was eerst amende ment A", roept de rest van de raad hem toe. Een megaklus hoor, zo'n begrotingsraad. Met wat kunst en vliegwerk en zeven procent verhoging van de ozb wordt de begroting voor 2003 vastgesteld. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Peuterspeelzaalwerk Schou wen-Duiveland kan voor 2003 rekenen op een extra subsidie van 15.000 euro voor uitbrei ding van de administratieve on dersteuning van vier naar ruim twintig uur per week. Op aan drang van een meerderheid van de gemeenteraad wordt daar fi nanciële ruimte voor vrijge maakt in de begroting voor vol gend jaar. Directeur C. van der Vliet van het peuterspeelzaalwerk maak te van de inspraakmogelijkhe den gebruik om deze subsidie verruiming te bepleiten. Eerder al boekte de Stichting Peuter speelzaalwerk succes met een tussentijdse subsidieverhoging van dertigduizend euro om de lonen van de leidsters op het peil te brengen. De stichting wilde meer, want ook het budget voor een admini stratieve kracht bleek niet toe reikend. Samenwerking op dit punt met de Stichting Kinder opvang blijkt voorlopig niet mogelijk. Haken en ogen Van der Vliet kon uit de reacties op haar inspraak al inschatten dat de meerderheid van de frac ties haar zaak bij de begrotings behandeling wel zou bepleiten. Dat gebeurde ook tijdens de al gemene beschouwingen, maar de uiteindelijk besluitvorming had nog veel haken en ogen. On danks dat meerdere partijen een amendement voor die subsidie verhoging indienden, werd het voorstel aanvankelijk met twaalf tegen elf stemmen afge blazen. Dat was het gevolg van een misverstand bij de Chris tenUnie. „Wij hebben verkeerd gestemd", erkende M. de Pag- ter-de Kanter en om het weer goed te maken diende zij toen een amendement met dezelfde tekst in bij de behandeling van het welzijnsprogramma voor 2003. Toen besloot de raad met dertien stemmen voor en tien stemmen tegen de Stichting Peuterspeelzaalwerk haar ad ministratieve kracht toe te ken nen. Advertentie Een eigentijdse kijk op Wonen woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie (artikel ,emfc>0r Begroiing K.y De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63