Je moet in de smaak vallen PZC Uitdaging om mee te denken GGD wijst op belang inenten Koeien in allerlei soorten en maten 3VO houdt proef met dodehoekspiegel voor landbouwvoertuigen Bieb leent muziek uit via het internet 1! Sluiting AZC zet baan leraren niet op de tocht Lekker Hogeschool begint opleiding kader in de zorg PvdA Zeeland begint campagne kunst cultuur zaterdag 16 november 2002 CADZAND - Een mogelijke sluiting van asielzoekerscen trum (AZC) Hedenesse in Cad- zand heeft geen negatieve ge volgen voor het onderwijzend personeel op de basisschool van het centrum. De vier leerkrachten die er wer ken hebben allen een bestuurs aanstelling. Dit betekent dat ze in dienst zijn van de gemeente Oostburg en niet van een afzon derlijke school. Daardoor ko men ze niet zonder werk te zitten als hun werkgever onver hoopt de deuren mocht sluiten. Volgens de Oostburgse gemeen tewoordvoerster S. de Kievit is uit een peiling van het leerlin genaantal in oktober gebleken dat de inzet van de huidige leer krachten nog tot augustus 2004 noodzakelijk blijft. Gezien de nog steeds grote vraag naar leerkrachten - ongeacht de on zekere toekomst van het AZC in Cadzand - verwacht zij dat ie dereen ook na die datum aan het werk blijft. „Bovendien ont staat er per 1 januari 2003 een nieuwe situatie in de gemeente Sluis. Wellicht dat er tegen die tijd nog meer leerkrachten no dig zijn", aldus De Kievit. Zij benadrukt dat ten aanzien van het AZC nog geen besluit is ge nomen en ze daarom niet te veel op de zaken wil vooruitlopen. Hedenesse Momenteel ontvangen 55 kin deren in de basisschoolleeftijd onderwijs op AZC Hedenesse. De onderwijsvoorziening valt onder de verantwoording van de openbare basisschool in Breskens. Saillant detail is dat directeur P. Loonen vierde staat op de lijst van de partij Nieuw West. Loonen stelt dat die kan didatuur los moet worden ge zien van het opkomen voor de belangen van 'zijn' personeel. Bij de opening van Hedenesse in 1999 was overeengekomen dat het centrum vijf jaar zou open blijven. Hiervan zijn inmiddels vier jaar verstreken. Loonen meent echter dat er voldoende openingen zijn om het AZC 'open te houden. Die woorden zijn in tegenspraak met de uitla tingen van zijn partijgenoot H. Meijer. Die liet op een politiek forum weten voor sluiting van de voorziening te zijn. door Maurits Sep Topgastronomie is topsport: je moet elke dag scoren. De vergelijking is van Co Simmers van restaurant De Waag in het Schouwse Serooskerke. Zijn zaak is op de ranglijst van de res taurantgids Lekker gezakt van plaats 21 naar 31. Maar, nuanceert hij, Lekker maakt slechts een momentopname. „U schrijft de ene dag toch ook een beter artikel dan de andere." Bovendien, De Waag is dus op 30 res taurants na wél het beste van Neder land. En er is duidelijk sprake van een constante kwaliteit. Want zoals Sim mers opmerkt: „De Waag staat al twaalf, dertien jaar in de top-100." Lekker heeft 67 rapporteurs op pad ge stuurd. Die bezochten zeven- tot acht honderd restaurants. De beste honderd werden twee keer gevisiteerd. Simmers heeft geen flauw idee wanneer een rap porteur in zijn zaak aanschuift, noch wie dat is. Zo af en toe rijst wel eens het vermoeden iemand binnen te hebben, maar dat is ook achteraf niet bevestigd te krijgen. „Een vermoeden wie het geweest is, rijst pas als Lekker verschijnt en je het stukje over jouw zaak leest. Aan de hand van de gerechten is het soms mo gelijk te herleiden wie het geweest kan zijn. Maar het is vaak ook te lang gele den. Er kan wel een jaar tussen zitten", zegt Simmers. Jannis Brevet van Inter Scaldes meent het incidenteel af te kunnen leiden uit de gerechten die iemand bestelt. Een rapporteur let onder meer op de keu kentechnieken, de versheid van de pro ducten en de serveermeth odesweet h i j Een gerecht dat een speciale techniek vereist, is dus een goede graadmeter voor de kwaliteit van de keuken. Restaurant Oud Sluis van Sergio Herman steeg naar de zesde plaats: „Het is als voetbal: je probeert elk jaar een stapje hoger te gaan." archieffoto Charles Strijd Zoutdeeg Brevet: „Als ik iets maak in een zout deeg, dan heb ik er in de oven geen con tact meer mee. Je kunt dan niet meer conti'oleren wanneer het gaar is, dus komt het aan op een goede timing. Dat is koken en dat zou dus een criterium kunnen zijn voor een rapporteur." Ingewikkelde gerechten kiezen om de kwaliteit van de kok te testen, Brevet doet het zelf ook wel in andere restau rants. „Vis aan de graat gegaard is sap piger. Dat geldt ook voor wild en gevo gelte." Mits goed bereid natuurlijk. Erfgoed Ir.ter Scaldes is bij de rapporteurs van Lekker goed in de smaak gevallen. Het Kruiningse restaurant is op de ranglijst van Lekker gestegen van plaats 42 naar 17 „Het erfgoed van Maartje en Kees Boudeling is bij Claudia en Jannis Bre vet in goede handen", oordeelt Lekker. „Een mooi compliment", reageert Bre vet tevreden. „Maar we zijn er niet. Je mag nooit stil blijven zitten." Brevet nam Inter Scaldes vorig jaar over van het echtpaar Boudeling. Voor dat Lekker vaststelde dat het met de faam van het restaurant nog steeds goed zit, kwamen rapporteurs van Mi- chelin al tot die conclusie: Brevet be hield twee sterren. Ondanks een incidenteel vermoeden weet hij nooit zeker of er een rapporteur aanwezig is. „Het blijft gissen, ook bij Michelin. Dan zeggen ze wel eens: van Michelin sturen ze Belgen naar Neder land. Maar ja, bij ons komt zestig pro cent van de gasten uit België. Ach, ei genlijk interesseert het me ook niet. Ik ken ze niet en daar laat ik het bij. Wij doen net alsof iedereen een rapporteur is. En laat ze dan maar komen! Simmers deelt die houding. Dat er rap porteurs zijn, vindt hij prima. „Als je in de topgastronomie verkeert, hangt daar een prijskaartje aan. De kwaliteit moet beschermd worden." Rapporta ges kunnen een stimulans zijn het ni veau op peil te houden. Maar wie zijn restaurant beoordeelt, acht hij niet be langrijk om te weten. „Iedereen die on ze deur verlaat, moet tevreden zijn. Je kunt en mag geen onderscheid maken." Vanzelfsprekend tracht ook Sergio Herman van Oud Sluis in Sluis 'alle klanten goed te verzorgen'. „Of ze nu van Lekker zijn, er hard voor gespaard hebben of iets te vieren hebben." Dat hij daarin nog steeds' beter slaagt, mag blijken uit het oordeel van LekkerOud Sluis stond al in de top tien (op negen) en is nog eens drie plaatsen opgescho ven. Net als Simmers trekt Herman de parallel met sport. „Het is als voetbal: je probeert elk jaar een stapje hoger te gaan." Maar ja, smaken verschillen, beseffen de koks. En over smaak valt niet te twisten, beaamt Simmers, die daar een vak-spreekwoord voor heeft: „Er is geen kok ter wereld die alle monden kan voeden." Herman: „Natuurlijk, je moet in de smaak vallen. Maar er zijn obj ectieve maatstaven. Het gaat uitein- delijk over constante kwaliteit en crea tieve originaliteit, samengebracht op één bord." door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Verkeersorga- nisatie 3VO houdt een proef met het gebruik van dodehoekspie gel voor landbouwvoertuigen. Een aantal Zeeuwse agrarische bedrijven werkt hieraan mee. Bedoeling is inzicht te krijgen in het effect van deze spiegels op de verkeersveiligheid. De proef loopt tot eind novem ber. Als uit de resultaten blijkt dat de dodehoekspiegels onge lukken beperken, gaat 3VO de landbouwsector oproepen tot aanschaf ervan over te gaan. Ook wordt de minister van Ver keer en Waterstaat dan ge vraagd de huidige subsidierege ling voor vrachtverkeer van toepassing te verklaren voor 1 andb ou wverkeer. Uit onderzoek dat 3VO zelf heeft gedaan blijkt dat onvol doende zicht, in combinatie met afslaan van landbouwverkeer, een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van ongevallen. Dit komt omdat weggebruikersin. halen op hetzelfde moment da- een landbouwvoertuig afslaat Bestuurders van landbouw- voex-tuigen zien de inhalend; weggebruikers niet of te laat. Landbouwwerktuigen word® volgens 3VO steeds groter, bre der, sneller en zwaarder en at. ten bovendien steeds meer op de weg. Het lijkt de organisatie daarom noodzakelijk na te gaan of verbetering van het zichtveld mogelijk is door toepassing van dodehoekspiegels. De proef be treft gebruik van een dodehoek spiegel voor zowel de linker-als rechterzijde. Bestuurders van landbouwvoertuigen zitten meestal in het midden, zodatde zichtproblemen aan beide zij- den van het voertuig spelen, De spiegels worden gemonteerd op verschillende landbouw voertuigen (onder meer bieten rooier en mestinjecteur). Er worden spiegels aangebracht die al voor het vrachttransport worden gebruikt en zijn goedge keurd. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Leden van al le bibliotheken in Zeeland kun nen sinds gisteren meer dan een kwart miljoen cd's, 300.000 lp's en duizend muziek-dvd's 24 uur per dag, zeven dag per week aanvragen via internet. Vervol gens wordt het aangevraagde stuk verstuurd naar de eigen bi bliotheek. De openbare bibliotheken in Zeeland, de Centrale Disco theek Rotterdam (CDR) en de vereniging van openbare biblio theken NBLC hebben LeenDi- rect gepresenteerd. Via de website van de CDR, www.mu- ziekweb.nl, kunnen leden van alle openbare bibliotheken in zeeland zelf een cd aanvragen en deze laten verzenden naar hun eigen bibliotheek. De open bare bibliotheek is allang mei meer een plek waar alleen boe ken te vinden zijn. Veel biblio theken, ook in Zeeland, be schikken over cd's. Niet alle cd's zijn echter aanwezig in de plaatselijke bibliotheek. In dat geval biedt de CDR uitkomst, De CDR heeft vanaf de intro ductie van de cd vrijwel alles in gekocht wat op de Nederlandse markt is verschenen. Voor de introductie van Leen- Direct kon een lener direct cd's lenen uit de collectie van de plaatselijke bibliotheek,- maar ook voor het aanvragen moest een lener eerst naar zijn of haar bibliotheek. Met LeenDirect behoort dat tot het veiieden, De lener krijgt automatisch een e- mail zodra de aangevraagde cd- klaarligt. De koeienbijdrage van Oty Mannak. foto Lex de Meester door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - Een schilder die nog nooit een koe of een naakt heeft geschilderd, kan zich eigenlijk geen schilder noe men, zegt Frank Bollebakker, eigenaar van de Vlissingse gale rie Kunst'ique. In Kunst'ique is tot en met 21 december een tentoonstelling te zien met werk van 26 kunste naars die zich allemaal hebben gewoi'pen op het thema koe. De tentoonstelling biedt een geva rieerd aanbod van schilderijen, foto's, etsen, tekeningen, beel den, glas en keramiek. De meeste deelnemende kunste naars hebben al eens eerder in Kunst'ique geëxposeerd of op de maandelijkse kunstmarkt op het nabijgelegen Plein Vierwin- den gestaan. Toen Bollebakker hen vroeg iets te doen met het thema koe waren de uitnodigin gen voorzijnthema-expositie al klaar, dus het was best een gok, vertelt de galenehouder. Maar bijna alle kunstenaars die op zijn verzoek waren ingegaan, leverden op tijd een passend werk in en daar is Bollebakker enthousiast over. Het getoonde werk loopt uiteen van modern tot klassiek. Van Henri Berbers bijvoorbeeld - met 82 jaar een van de oudste deelnemers - zijn olieverfland schappen met koeien te zien, die geïnspireerd zijn op de Holland se schilderkunst van de Gouden Eeuw. Er hangt strak vormgege ven eigentijdse grafiek van Rian. Ki'ull, we zien een comic over een cowgirl (pentekening van Bert Dorrestijn) en moderne schilderijen van Oty Mannak waarin de koeien met vlotte krachtige streken op het doek zijn gezet. Zelf levert Frank Bollebakker ook een bijdrage aan de ten toonstelling met schilderijen, bewerkte foto's en digitale gra fiek. Zijn foto's dragen titels als 'Effe uitrusten', 'Ik eei~st' en 'Sandwich'. (Op de laatste zien we een koeienkop die, inge klemd tussen twee koeienkon- ten, de lens inkijkt.) De foto's zitten vol humor. Hij geeft de koeien iets menselijks. „Koeien zijn vertedex-ende beesten. Je hebt soms het gevoel dat je echt contact met ze hebt. Een van de koeien stond mij minutenlang roerloos aan te kijken toen ik hem aan het fotogi-aferen was. Het resultaat is een soort staat sieportret." De tentoonstelling in Kunst'i que, getiteld Partijtje Koeien, neemt de volledige expositie- i-uimte van de galerie in beslag. „Ik kreeg zoveel werk aangebo den dat ik dacht: waar raak ik het allemaal kwijt?", vertelt Bollebakker. „Maar uiteinde lijk hangt alles keurig op z'n plekje." Partijtje Koeien wordt vanmid dag om half vier geopend door wethouder P. van der Maden. Galerie Kunst'ique, Groene- woud56, Vlissingen. Open: don derdag, vrijdag en zaterdag 12.30-17.00 uur en koopzondag. door Claudia Sondervan GOES - De GGD Zeeland gaat campagne voeren om ouders te overtuigen van het belang van het Rijksvaccinatieprogramma. Te vaak besluiten ouders om hun kinderen niet te laten inen ten, vindt de GGD. Dat ligt mo gelijk aan de onbekendheid van de ziekten bij nieuwe generaties ouders. „De jonge moeders van nu heb ben geen weet wat voor ziekten het eigenlijk zijn waartegen wordt ingeënt. Het zijn loze na men gewoi'den. Daardoor zien ze het nut van vaccinatie niet meer in", denkt Coby Vrij van de GGD Zeeland. De opkomst voor de vaccinatie tegen me- ningokokken C was zo hoog om dat door alle publiciteit de ziek te voldoende 'eng' is geworden VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland in Vlissingen begint een nieuwe Kaderopleiding Ge zondheidszorg. De hbo-oplei- ding duurt twee jaar en leidt op voor middenkaderfuncties in de gezondheidszorg. De hogeschool had al eerder een soortgelijke opleiding, maar die werd destijds nog niet gefinan cierd door het ministerie van Onderwijs, waardoor de oplei ding veel duurder was voor stu denten. De Kaderopleiding is inmiddels wel landelijk geregi streerd. De Zeeuwse hogeschool krij gt nu wel geld per ingeschre ven student. De eerste aanmel dingen voor de opleiding zijn al binnen in Vlissingen. Om toegelaten te kunnen wor den tot de Kaderopleiding moe ten geïnteresseerden een diplo ma op mbo- of hbo-niveau heb ben van een voor de gezond heidszorg relevante beroepsop leiding, of belangstellenden moeten op minimaal mbo werk en denkniveau werkzaam zijn in de gezondheidszorg voor mi nimaal twintig uur in de week. Mensen van 21 jaar en ouder kunnen deelnemen aan een toe latingsonderzoek. Meer informatie over de nieuwe opleiding is te krijgen tijdens de Open Dag van de hogeschool op zaterdag 23 november. om de inenting te gaan halen, denkt VrijVoor het reguliere entingsprogramma is de op komst de laatste jaren dalende, merkt de GGD. Het Rijksvaccinatieprogi-amma dreigt aan het eigen succes ten- onder te gaan, bevestigt arts in fectieziekten E. van Dijk. ,Haemophilus-meningitis komt bijvoorbeeld niet meer voor, dankzij de hib-prik. Die ziekte is over een aantal jaren vergeten, net zoals difterie dat bijvoorbeeld nu is. Het laatste difteriegeval in Nederland was in de Tweede Wereldoorlog. Wie weet nog hoe ernstig die ziekte was?" Difterie is bekender on der de volksnaam kroep en ver oorzaakt ernstige benauwdheid en kan door schade a hai-tspier en zenuwstelsel dode lijk verlopen. Maar ook een be kendere ziekte als mazelen wordt tegenwoordig niet seri eus genoeg genomen, terwijl die ziekte nog volop rondwaart, stelt Van Dijk. „Twee jaar gele den hadden we een epidemie met bijna duizend ziektegeval len, waai*van één met dodelijke afloop." Gevaarlijk vindt de GGD de re denatie dat niet-gevaccineer- den voldoende beschermd zijn wanneer er genoeg mensen in de omgeving wel zijn ingeënt. „Af gezien van het feit dat je dan be perkt bent in je bewegingsvrij heid, is het ook weinig sociaal", vindt Vrij. „Als veel mensen zo redeneren is die omgevingsbe- scherming snel weg. KOUDEKERKE - De PvdA in Zeeland begint dinsdag de twee-in-één campagne voor de Kamerverkiezingen op 22 janu ari en de Statenverkiezingen op 11 maart. Op de eerste bijeen komst, georganiseerd door de afdeling Veere, treden Kamerlid E. Kalsbeek, lijsttrekker voor de Statenverkiezingen G. de Kok en kandidaat-Kamexiid L. Blom aan. Ze houden korte in leidingen over plannen van de PvdA voor de nabije toekomst. A. Vermeulen, lid van het poli tiek forum van de PvdA, geeft een toelichting op het verkie zingsmanifest. De verkiezings bijeenkomst heeft plaats in De Couburg in Koudekerke en be gint om 19.30 uur. roepen en ik wil dat ieder daar voor zich mee aan de gang gaat De Middelburgse kunstenares vertelt dat de installatie haar maanden heeft beziggehouden. Alle onderdelen zijn tot in de de tails afgewerkt. De randen van de glasplaten zijn bijgeslepen, om te voorkomen dat de bezoe ker zich kan bezeren, maar de ruwheid van het materiaal is zo veel mogelijk gehandhaafd. De metaalkleui-ige pilaren passen uitstekend in de wit-grijze hal. Ze verschillen in dikte. De mid delste pilaar is de dikste, waar mee Roosen aangeeft dat dit vóórhaar de belangrijkste drijf veer is. In het bakje op deze pi laar is een kippenhaxd te zien, Het hart van de installatie is een pilaar met een hart. De kwets baarheid van het geheel heeft Roosen benadrukt door het hax-t in een doorzichtige substantie te conserveren. Piekeren In totaal heeft ze zeven drijfver en van de mens onderscheiden. Naar haar idee zijn alle andere drijfveren daarvan af te leiden. Wat weer extra betekenis mee geeft aan het cijfer zeven, want dat staat vanouds zowel voor compleetheid als voor onein digheid. „Ik zou een boek over deze installatie kunnen schrij ven", zegt Roosen. „Het is een resultaat van heel lang maken en piekeren. Vooral piekeren. Dit zijn geen beelden die uit mijn onderbewuste ko men, ze zijn tot stand gekomen na een uitvoerig denkproces. Van alles kan ik precies aange ven waarom het er zo uitziet. Al leen wil ik dat niet. Juist omdat ik het denkproces wil laten zien, kan ik het niet benoemen. Ik wil dat de bezoeker meedenkt en verder denkt. Dat mensen zich afvragen: wat bedoelt ze nou in hemelsnaam? Herken ik hier wat van? En van mij mogen ze dan tot heel andere antwoorden komen dan die ik heb." Cruciale laatste vraag zal zijn: Wat hebben de verbeelde drijf veren te maken met de foto van de vrouw boven aan de trap? Is het iemand die terugkijkt op haar leven en zich realiseei-t wat haar al die tijd heeft bewogen? Is het iemand die door tegen strijdige verlangens wordt ver scheurd? Het antwoord houdt Roosen voor zichzelf. Jn de hal van GHL in Middelburg heeft Yolanda Roosen haar installatie ingericht: zeven pilaren met kweekbakjes en een foto. f°t0 Mechteld Jansen Expositie: Incentives van Yo landa Roosen, t/rn 23 november in GHL in Middelburg, open vri t/m zo van 13-17 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De titel van haar installatie is een van de weinige handreikingen die ze wil geven. Incentives heet de ex positie die Yolanda Roosen heeft ingericht in de hal van GHL in Middelburg. Dat staat voor aansporing, prikkeling of drijfveer. Roosen: „Oftewel: waar doen we het allemaal voor?" De installatie bestaat uit zeven pilaren met daarop een glas plaat en een kweekbakje. De pi laren staan opgesteld in de lan ge gang van GHL. Aan het eind van de gang hangt aan het pla fond een grote zwart-wit foto, waai'op een vrouw te zien is, zittend bovenaan een trap, dui delijk in zichzelf gekeerd. De inhoud van elk van de zeven bakjes verbeeldt een van de drijfveren van de mens, weet de bezoeker uit de titel. Meer infor matie wil Roosen liever niet ge ven, omdat ze de interpretatie van haar kunstwerk niet wil sturen, Roosen vraagt de toeschouwer om aandacht. Dat blijkt al uit het gebruik van de glazen kweekbakjes. „Die symbolise- ren dat je er bovenop moet gaan zitten. Je moet de inhoud als het ware onder de micro scoop leggen en bekijken. Pas als mensen wat langer en met aandacht naar de werken kij ken, zal hun duidelijk worden dat de betekenis niet eenduidig is. Elk voorweg heeft een keer zijde." Een goed voorbeeld is het beeld je op de eerste pilaar Daarop is een hoofd te zien met een bis schoppelijke mijter. Religie is hier dus de drijfveer waarnaar verwezen wordt, zou de bezoe ker kunnen denken. Pas na goed kijken wordt duidelijk dat de mijter wel wat ruim is. Hij zakt de religieuze voorman over de ogen. Het zicht op de wereld woi'dt hem dus belemmerd. „Waarom is dat?", verwoordt Roosen de vraag die ongetwij feld bij de bezoeker zal opko men. „Ik geef niet het antwoord daarop. Ik wil juist die vraag op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 62